SPORT EN WEDSTRIJDEN PIJNLIJKE VOETEN L ABSORBINE J? GENEEST MARIA-STICHTING HET RA CING- TOURNOOI DINSDAG 6 SEPTEMBER Brandende plekken O hoornachtige jeukende tusschen teenen R. K. F. HET GEEL-WIT-BEKER- TOURNOOI T.Y.B.B., Onze Gezellen en Lisse deelnemers De loting De loting DEN BOSCH—BRABANT District Haarlem. D. H.V.B. Junioren-competitie NEDERLAAGWEDSTRIJD Lisse I—B.S.M. I 6—1 KINHEIM—DE SPARTAAN 5-1 E.D.O. winnaar door overwinning op Z.F.C. en R.C.H. E.D.O. klopt de Racing met 122/ W.F.C.—STORMVOGELS 1—1 DE KENNEMERS—AJAX 2 5—4 Sportver. „De Tramvogels" N.V.C.„V.V.V." V.S.V.-nieuws DUITSCHLAND—NEDERLAND Duitschland wint met 74 DAMMEN 1907 Haarl Damclub 1932 Jubileumwedstrijden bij St. Bavo (Heemstede) St. Bavo IIT.E.P. II 911 DUIVENSPORT Reisduif Haarlem INVOER MANUFACTUREN Waarom niet gecontingenteerd werd DE DROOGMAKING VAN DEN N. O. POLDER IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK KARDINAAL VAN ROSSUM In memoriam DONGEN IN OPSCHUDDING Twee aanrandingen Missie der Kruisheeren FRAUDE TE NIJMEGEN Bij de officieele steunregeling 150 gevallen ontdekt HEFFING VAN ACCIJNS Ook op rundvet en reuzel VRAGENBUS Gevaarlijke, vergiftige tinea trichophyton-kiemen veroorzaken menig voeteuvel. Zij boren zich in de huid en vermenigvuldigen zich zoo snel, dat U weldra het slachtoffer van dit lastige voeteuvel zult zijn, tenzij U zorgvuldig let op de eerste verschijnselen daarvan. U kunt ze reeds hebben én het niet wetenLet nu op die sympto men! De voeten branden en jeuken, de huid barst, schilfert af, wordt droog en hoornachtig. Gebruikt Absorbine Jr. het doodt de kiemen, die voeteuvels veroorzaken, neemt de pijn weg en bestrijdt de infectie. Absorbine Jr. heeft bovendien al jarenlang pijnlijke spieren, kneuzingen, brand en snijwonden, verstuikingen en schaafwon den genezen. Het geneest zeker én snel. Vraagt een gratis monster aan de Absorbine Jr. Company, Beu lingstraat 2, Amsterdam, onder vermelding van dit blad. Absorbine Jr. verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. Het toumooi om den Geel Wit-beker, dat zooals bekend a.s. Zondag 11 September op het R. K. Sportpark te Heemstede wordt ge houden, belooft uitermate interessant te wor den. De deelname van een drietal zeer bekende vereenigingen waarborgt enkele interessante pittige wedstrijden. Niet minder dan T.Y.B.B., de Federatie kampioen, komt het Geel Wit-toumooi op luisteren en tracht den schitterenden beker voor een jaar te veroveren, maar gemakkelijk zal dit niet gaan want de sympathieke club uit Haarlem-Noord, „Onze Gezellen" is vooral bij „Geel-Wit-bekers" een ernstige concurrent en voorts wil Lisse, de stoere club uit de Bol lenstreek, een hartig woordje meespreken. Natuurlijk zal de Pauselijke club het kleinood met hand en tand verdedigen, zoodat we niet te veel hebben gezegd dat het tournooi uiterst belangwekkend zal worden. In geen jaren is een dergelijk toumooi te Haarlem georganiseerd en wanneer deze eerste poging van Geel Wit slaagt, ni. een sportdag te organiseeren waarop meerdere elftallen ai vast een proefje kunnen nemen voor de as. competitie zullen in volgende jaren meerdere clubs daartoe worden uitgenoodigd. Een ieder jaar terugkeerend toumooi in den geest van het Zilveren Bal of Arol Beker tour nooi, dat is de bedoeling van Geel Wit. Moge Geel Wit hierin slagen! Voor de pro paganda der Roomsche Sport en de onderlinge verstandhouding der Roomsche clubs is een dergelijk streven van onschatbare waarde. De loting voor dit eerste toumooi had het volgende resultaat: A. Geel Wit-T.Y.B.B. B: Onze GezellenLisse Finale: Winnaar Awinnaar B. Een bijzonder gunstige loting voor de deel nemende clubs. Eindelijk zullen dan de Geel Witte en Geel Zwarte vrienden elkaar in sportieven strijd Or eer betwisten en de tweede onmoeting is een prachtige revanche voor den Soortparkbeker. We komen nog wel nader op het Toumooi terug, maar thans reeds willen we de Room sche voetballiefhebbers opwekken a.s. Zondag te reserveeren voor den Geel Wit-Beker. Zondag werd te Brussel een internationale wedstrijd gespeeld tusschen een vertegenwoor digend elftal van den R. K. V. B., bisdom 's-Hertogenbosch en U. S. C., Brabant verte genwoordigend elftal van den Öost-Vlaamschen Voetbalbond. Vóór rust waren de Bosschenaren veel sterker en speelden een klasse beter. Zij namen dan ook met 41 de leiding. Na de doelwisseling wis ten de Bossche gasten, alhoewel zü zeer onvol ledig waren, den stand tot 6-2 op te voeren. Het laatste kwartier kwamen de Belgen met kracht opzetten en wisten nog een eind-uitslag van 65 te bereiken. Een return-match is in het uitzicht gesteld. Op de j.l. gehouden vergadering van de ju niorencommissie is besloten om de competitie te doen aanvangen op 18 September a.s. De in deeling is als volgt geschied. Afd. A: Onze Gezellen; HBC; DEM; Geel- VTit; Santpoort; TYBB; Concordia; BSM. Afd. B: Onze Gezellen; NAS; HBC; Geel wit; TYBB; WF; Concordia. Afd. C: Onze Gezellen; NAS; BSM; DSO; HBC; TYBB; VVF; DEM. Afd. D: Vogelenzang; TYBB; VVF; Geel wit; HBC; Santpoort. Adspiranten: TYBB a; TYBB b; TYBB c; HBC; Onze Gezellen. Reeds in de eerste minuut scoort Lisse's links binnen onhoudbaar, 10. Een paar vinnige aan. vallen van B.S.M. is het antwoord, doch verder dan de bakes brengen de gasten het niet. Ge steund door den wind is Lisse steeds voor het B.S.M.-doel en als het spel een kwartier oud is vergroot de midvoor den voorsprong, 20. Dit wordt B.S.M. dan toch te bar en een goed op gezette aanval wordt met succes bekroond als de linksbinnen den achterstand verkleint, 21. Het schijnt nu met B.S.M. gedaan te zijn, mede ook de schuld der B.S.M.-keeper, die vlak na elkaar twee groote blunders maakte, wat even zooveel doelpunten kostte. Rust 41. Na de rust is het eerste kwartier voor B.S.M., doch door goed verdedigen der Lisse-achter. hoede wordt onheil voorkomen. Lastig is het in deze periode voor den scheidsrechter, daar tel kens en telkens de B.S.M.-spelers appelleeren voor vermeend buitenspel. Zoo zagen we eens een prachtig opgezetten aanval van Lisse ver loren gaan door appelleeren. Zooiets moet in een elftal als B.S.M. niet voorkomen. Lisse neemt dan weer het spel in handen en het gelukt hun nog twee doelpunten te maken. De laatste der serie nederlaag-wedstrijden is ook in een Kinheim-overwinning geëindigd, zoodat de fraaie beker, geschonken door de Supp. Ver. Geel-Zwart nu Kinheim-eigendom is geworden. Een flinke regenbui had het terrein verrader lijk glad gemaakt, waardoor het spel niet op zulk een hoog peil stond als j.l. Woensdag te gen Bloemendaal, toch werd er zoo nu en dan aardig gespeeld. Spartaan begint flink, doch schutters blijken de binnenspelers niet te zijn, waardoor enkele voorzetten van hun vleugelspelers onbenut blij ven. Kinheim voert het tempo wat op en komt dan wat in de meerderheid, een hard schot van Michel Sr. tegen de lat is reeds een voorbode, want even later bij een schermutseling benut de invaller Piet Nieman een eenvoudige kans, 10. De Spartaan geeft zich nog lang niet gewon nen en komt flink opzetten, zoodat Druyven in het Kinheim-doel zich nog enkele malen van zijn goede zijde kan laten zien. Als Kinheim enkele kansen gemist heeft, waarbij de Spartaan-keeper nogal eens een verdiend applaus oogst, is het tenslotte Michel Sr., die met een onhoudbaar schot den stand op 21 brengt. Rust. Na de rust is Kinheim doorloopend in den aanval en blijkt de Spartaan het tempo van Kinheim niet te kunnen volgen. Nieman brengt uit een moeilijke positie den stand op 3I en Michel Sr., na goed samenspel, op 41, terwijl een hard schot van Nieman wel gestopt, doch niet voldoende weggewerkt werd, waarna W. Groeneveld zijn kans benut en den stand op 51 brengt. Vooral Nieman begint zich op zijn nieuwe plaats thuis te gevoelen en lost enkele harde schoten. Succes blijft echter verder uit, zoodat Kinheim met 5—1 wint. Scheidsrechter Paardebek leidde zeer goed, het werd hem trouwens in den vriendschappe lijk gespeelden wedstrijd niet moeilijk gemaakt. Bij Kinheim was de achterhoede als van ouds, in de halflinie blonk R. Druyven uit en was v. d. Kant ook heel goed, tegen het einde zakte hij iets af. Bakker begon na zijn lange afwezig heid niet best, doch herstelde zich hoe langer hoe meer. In den laatsten wedstrijd van het toumooi dat R.C.H. gisteren georganiseerd had vertoon de E.D.O. een spel van zoodanig gehalte dat we niet twijfelen of de E.D.O.-ploeg zal in het komende seizoen wel weer van zich doen spre ken. Was de uitslag 122 tegen R.C.H. natuur lijk wel eenigermate geflatteerd, verdiend was de overwinning zoo volkomen, het spel was over alle linies zooveel beter, dat het ten tenslotte geen rol speelt of nu misschien door een paar goals teveel de meerderheid van E.D.O. in dezen abnormalen uitslag uitgedrukt wordt. De E.D.O.'ers verdienen voor dit spel alle hulde die hun dan ook bij de prijsuitreiking door den voorzitter van R.C.H. werd gebracht. Laten we echter teruggaan naar het begin van dezen bij uitstek geslaagden voetbaldag, waarin het publiek voor alles heeft kunnen ge nieten van uitstekend voetbal, bovenal fair spel van alle vier deelnemende elftallen, waar bij we vooral het spel van het Bochumsche „Germania" willen memoreeren. Het spel begon reeds vroeg, om twaalf uur toen de elftallen van E-D.O. en Z.F.C. elkaar in vriendschappelijken kamp te lijf gingen. Reeds toen bleek dat E.D.O. over een uitstekend ho mogeen elftal beschikt, dat aan de Zaandam mers aanvangelijk de handen vol werk gaf. Toen bovendien Perucal Sr. het eerste doelpunt langs den Zaandamschen doelman had gescho ten kwam er hoop in de harten van de E.D.O.- aanhangers, die echter weer verloren ging toen kort daarop de Z.F.C.-midvoor de partijen op gelijken voet bracht. Door v. d. Laan werd de stand daarna op 21 gebracht en een fout in de E.D.O.-defensie bracht de partijen weer op gelijken voet, zoodat een verlenging noodig was, waarin wederom S. v. d. Laan wist te scoren en zoodoende E.D.O. in de finale bracht. Direct daarna volgde de strijd tusschen R.C.H. en Germania die door R.C.H. mét 32 werd ge wonnen. Al spoedig heeft Smit succes met een hard dioganaal schot en waarschijnlijk door dit snelle succes lijkt het of de Racing de zaken wat kalm opneemt. De Duitschers daarentegen spelen flink door, combineeren prachtig, spelen vrijwel eiken bal langs den grond, kortom R.C. H. moet alle zeilen bijzetten om erger te voor komen. Rust gaat in met 10 voor R.C.H. Di rect na de hervatting is het weer Smit die scoort doch de 20 voorsprong die hierdoor is ontstaan wordt meteen te niet gedaan door een doelpunt van den rechtsbinnen 21. Ver kerk neemt dan voor R.C.H. een penalty, die door den doelman gestopt wordt, doch even later benut hij een voorzet van Hanse en het is 3—1. Wel verkleint Germania nog den achterstand, als Kos 'n eenvoudigen bal laat glijden, doch als de speeltijd verstreken is heeft R.C.H. met 32 gewonnen. In de rustpoos die thans volgt worden we vergast op een handbal-demonstratie tusschen een elftal van Lynden en een Haarlemsche com binatie die door Lynden met 3—2 werd gewon nen en dan komen de verliezers, Z.F.C. en Ger mania in het veld. Merkwaardiger wijs werd ook nu weer de uitslag 32, thans in het voordeel van Germania, nadat het met rust met 20 had achtergestaan. De Duitschers speelden vooral in de tweede helft een keurig partijtje voetbal hetgeen hen de favoriet van het pu bliek maakte dat hen telkens als gescoord werd, en dat gebeurde viermaal hartelijk toejuichte. Tweemaal echter werd 'n doelpunt geannu leerd wegens buitenspel en zeer ten onrechte vergastte het publiek toen den arbiter, Twister- ling, op een onhebbelijk gefluit. Toen beide speelhelften verstreken waren, er werd evenals in beide voorgaande wedstrij den tweemaal een half uur gespeeld, was het 22 en dus moest vealengd worden. Eerst in de tweede verlenging, men dacht reeds aan de strafsohoppensensatie, scoorde Germania het derde doelpunt en won daar mede den derden prijs. Dat is op een volkomen debacle uitgeloopen voor RC.H. Nauwelijks was afgetrapt of Paape gaf een hoogen voorzet die door een E.D.O.- back onjuist behandeld werd en de bal verdween in het doel, 1—0. Een gelukkig begin voor R.C.H. derhalve. De strijd gaat nog eenige oogenblik- ken gelijk op doch een schot van Vreenegoor laat Kos geheel onnoodig glippen en vlak daarop scoort Perucel Sr. nummer 2. Dit schijnt de R.C.H.'ers dermate te ontmoedigen dat er van strijd feitelijk geen sprake meer geweest is. E.D.O. ging daarentegen steeds beter voet ballen en met de rust was de stand reeds 41 voor E.D.O. Zij die gehoopt hadden dat R.C.H. in de 2e helft uit een ander vaatje zou tappen kwamen ook al bedrogen uit. Binnen enkele minuten was de stand reeds 71 en voor de R.C.H.'ers dus een moedelooze taak om nog op te halen. Er werd door enkelen lusteloos gespeeld, enke len voor Muller en Prevost maakten daarop een gunstige uitzondering en E.D.O. ging intus- schen rustig voort haar score te verhoogen. Het was voor Kos al een zeer onaangenaam geval Krom kon het tempo niet meer bijhouden, Ruigrok liep op de voor hem vreemde plaats naar zijn vorm te zoeken, kortom R.C.H. werd geheel overspeeld en vooral de R.C.H.'ers zul len wel verheugd geweest zijn toen scheids rechter Vrugt het einde aankondigde. E.D.O. had toen haar score tot 12 opgevoerd, terwijl R.C -H. nog eenmaal had gescoord, 12—2. We herinneren ons niet dat R.C.H. ooit zoo'n groote nederlaag geleden heeft. De uitreiking der prijzen vond direct na het eindsignaal voor de tribune plaats. E.D.O. kreeg een fraaien zilveren beker, R.C.H. eveneens, Germania en Z.F.C. een medaille, en hiermede was deze uitstekend geslaagde voetbaldag weer voorbij. Stormvogels speelde gisteren in Wormerveer een nederlaagwijdstrijd tegen WFC, maar heeft het niet tot een WFC-nederlaag kunnen bren gen. De IJmuidenaren speelden een buitenge woon slechten wedstrijd en het is dan ook te hopen, dat ze in de competitie zich van een andere betere zijde doen kennen. In de voorhoede mankeerde het om te be ginnen aan een paar goede binnenspelers. Struijs was zoowel als rechts- en als links-bin- nen glad onvoldoende, terwijl Rijkelaar aan vankelijk als rechtsbinnen nog wel voldeed, doch als linksbinnen ook al geen voldoening schonk. Wij zien dezen speler liever in de mid denlinie. Door het falen van de binnenspelers brachten de overige aanvallers er ook maar weinig van terecht. Schoorl en v. d. Steen de den na de rust nog een paar handige dingen, doch Boekelaar is nog lang de oude niet. Als verontschuldiging voor alle spelers mag mis schien gelden, dat het veld vreeselijk glad was en het zeer moeilijk was den doorschietenden bal in bedwang te krijgen. Over de middenlinie valt iets gunstiger rap port uit te brengen, hoewel toch direct dient gezegd, dat ook deze linie in de competitie uit een ander vaatje zal dienen te tappen. De spe lers maken het zich door telkens te trachten een paar spelers der tegenpartij te passeeren inplaats van spoedig den bal af te geven veel Het beste deel was nog de achterhoede. De Waard stond weer eens onder de lat, maar kreeg te weinig te doen om zijn capaciteiten te kunnen beoordeelen. De „Haken" konden hun werk tegen den vrij zwakken Wormerveer- schen aanval wel af, al moesten zü zich af en toe wel inspannen. Het begin van den wedstrijd deed wel iets goeds verwachten. Aan beide zijden noteerden we een paar goede aanvallen, waaruit dito schietkansen ontstonden, doch de keepers lie ten zich niet passeeren. Het meest verkeerde aanvankelijk het Wormerveersche doel in ge vaar, dat, na eenige wonderlijke ontsnappingen tenslotte doorboord werd door Rükeboer. We gens buitenspel werd het doelpunt echter ge annuleerd. Veel gelukkiger was WFC eenigen tijd later, toen een als voorzet bedoeld schot van haar linksbuiten via den paal in het doel verdween (1o). Stormvogels spel werd er niet beter op en met de rust was de stand dan ook nog steeds 10 in WFC's voordeel. Nog geen minuut na de hervatting kwam de WFC-midvoor alleen voor De Waard te staan, die echter zijn doel fraai voor een doorboring behoedde. Gedurende een tiental minuten kwam Stormvogels er toen iets beter in, maar Dietz c.s. wisten met behulp van Vrouwe Fortuna en het houtwerk bij schoten van v. d. Steen en Schoorl stand te houden. Slechts door een fout van den doelman wist Schoorl tenslotte gelük te maken. Er was toen nog een kwartier te spe len. In deze periode wordt weinig meer gepres teerd, zoodat we blij zün als het eindsignaal klinkt. De Kennemers openden officieel hun seizoen met den returnwedstrüd tegen de Ajax-reserves, die een prachtig elftal in het veld brachten. In het begin was Ajax superieur. Vogel gaf al spoedig den Amsterdammers een voorsprong na fraai samenspel. De Kennemers hadden de grootste moeite zich op het gladde veld staande te houden. Toch komen zij er beter in en Groot maakt met een kopbal gelijk 1—1. In het veld blijft Ajax echter beter voetballen en het is weer Vogel, die met een kopbal Ajax de leiding bezorgt. De linksbinnen zorgt dan voor een goed derde doelpunt, 1—3. De Kennemers pakken goed aan en onmiddellijk hierna scoort Groot enorm hard tegen, 2—3. Met dezen stand komt de rust. Na de rust spelen de Kennemers voor wind. Het begin is evenwel voor de Amsterdammers, doch de Wüker defensie is thans op het Ajax- spel ingesteld. Langzamerhand komen de Ken nemers in de meerderheid en na 20 minuten zorgt Groot na goed werk van den linkervleugel voor den gelijkmaker, 33. Even later is het weer Groot, die, na eerst handig Puttelaer ge passeerd te zijn, enorm hard de Kennemers de leiding geeft, 4—3. Nadat Horeman het 5de Kennemersdoelpunt heeft gescoord, 5—3, kent de heer Dankelman Ajax een strafschop toe, welke Vogel benut, 54. Maandag 29 Augustus j.l. hield bovengenoem de vereeniging in de bovenzaal van café-rest. K. de Louw in de Spekstraat haar algemeene jaarvergadering, welke goed bezocht was. De jaarverslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd, terwijl door het niet meer herkiesbaar stellen van voorzitter en secretaris en een commissaris, resp. de heeren W. G. Zomerdijk en C. A. Schipper en W. de Zwart, werden gekozen de heeren A. B. v. Woerkom, J. H. Pennarts en A. Eizema. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: A. B. v. Woerkom, voorzitter; J. H. Pennarts, secretaris, Kennemerstraat 44; W. v. Brussel, penningmeester; W. Strik en A. Eizema, com missarissen. Waar de tüdsomstandigheden zich ook in „De Tramvogels" in ongunstigen zin doen gevoelen, werd besloten voor één jaar niet deel te nemen aan de tram- en spoorwegcompetitie, maar met twee elftallen in te schrüven in de Zaterdag middagcompetitie van den Haarlemschen Voet balbond. Zondagmiddag werd op het N.V.C-terrein een wedstrijd gespeeld tegen het pasopgerichte „V.V.V." uit Vogelenzang. Het veld was uiterst glad. Daardoor en mede door den vrij sterken wind was goed voetbal vrijwel onmogelijk. Het was dan ook een slappe vertooning met weinig goede momenten. Rust ging in met blanken stand. Na de rust is het spel niet veel beter. Spoedig weet N.V.C. te doelpunten direct daarop gevolgd door een tweeden goal 20. Vogelenzang blijft zich uitstekend weren en maakt dan ook niet lang daarna door een paar goede doelpunten gelijk 22. Lang wordt nog om den winnenden goal gestreden, toen even voor het einde N.V.C. de gelukkige was en er 52 van maakte. En nu Zondag a.s. naar het St. Bavo-tour- nooi. De aandacht van de leden wordt er op ge vestigd dat alleen de leden toegang hebben op vertoon van lidmaatschapskaart. Naar wij vernemen is de door de strafcom- missie van den K.N.V.B. opgelegde straf aan den y.S.V.-speler J. Heüerman opgeheven. Te Halle zijn Zondag wielerwedstrijden ge houden, waarvan het voornaamste nummer was de wedstrijd voor stayers achter groote moto ren, waar onze landgenooten Schlebaum en Snoek tegen de Duitschers Sawall en Schind- ler aan deelnamen. De wedstrüd achter groote motoren werd voorafgegaan door eenige amateurwedstrijden. Van de stayers bleek de oud-wereldkampioen Sawall verreweg de sterkste. Schlebaum was slecht in vorm en eindigde in den wedstrijd over 40 K.M. op de laatste plaats, evenals in den wedstrijd over 60 K.M. om den grooten prüs van de stad Halle. Snoek had een zeer grooten achterstand wegens motordefect. De uitslagen luidden: Wedstrüd over 40 K.M.: 1. Sawall 36 min. 46.4 sec.; 2. Snoek op 255 M.; 3. Schindler op 493 M.; 4. Schlebaum op 506 M. Landenklassement: 1. Duitschland 7 pun ten. 2. Nederland 4 punten. Wedstrijd over 60 K. M.: 1. Sawall in 50 min. 36.2 sec. 2. Schindler op 30 M. 3. Horn op 133 M. 4. Schlebaum op 540 M. 5. Snoek op 2340 M. wegens motordefect. De jubileumwedstrijden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der „Haarlemsche Dam club" warden Donderdagavond a.s. voortgezet in ,,'t Hof van Holland". De „Haarlemsche Damclub" I speelt dan voor de nederlaagwedstrüden 1ste afdeeling tegen de Damvereeniging „Gezellig Samenzün" I uit Amsterdam. Voor de derde afdeeling der nederlaag wed strijden speelt de „Haarlemsche DamclubIII tegen de Castricumsche Damclub 1. Al kwam St: Bavo met 4 invallers uit, toch wist zü de Amsterdamsche R.K. Damclub „Dammen is Denken" Zondag een nederlaag toe te brengen. De uitslag was 137. Hier waren de Haarlemmers een weinig ster ker, zoodat T.E.F. met 11—9 won. Uitslag gehouden wedvlucht van Quivrain op 4 September 1932 afstand 231 K.M., los 7.20 uur, eerstgetoonde vogel 10.55 uur; J. J. de Bie le, 10e, 11e, 15e, 19e, 25e; Avant Enden 2e, 6e, 16e; J. Samson 3e, 4e, 21e; H. Boogaard 5e; W. F. Martens 7e; Th. Heinsbergen 8e; C. Alders 9e; 17e; 23e; 24e; R. P. Balm 12e; 32e; P. de Wilde 13e; 28e; J. I^h. Bakker 14e; 26e; 31e; H. J. Handgraaf 17e; 22e; J. de Bie 20e; J. Reeuwük 27e; W. Jansen 29e; H. de Vries 30e. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Teulings in verband met het niet over gaan tot contingenteering van den invoer van manufacturen en een aantal andere handels artikelen, heeft Minister Verschuur, Mi nister van Economische Zaken en Arbeid, als volgt geantwoord: Inderdaad is omtrent de in deze vraag ge noemde artikelen een afwüzende beschikking met betrekking tot contingenteering genomen, van welke beslissing in de pers mededeelingen zijn gedaan. De Minister teekent hierbü aan, dat bü de in deze vraag gegeven omschrijving van aarde werk en tegels is weggevallen: „voor zoover vallende onder de posten 777, 783 en 793 van de Handelsstatistiek." Voor bovenbedoelde artikelen zijn aanvragen om contingenteering ingediend. De eerste aan vragen dateeren van de behandeling der Crisis- invoerwet bü de Staten-Generaal; zü kwamen verder geleidelijk binnen. Ten aanzien van deze artikelen zijn door de commissie, ingesteld ingevolge artikel 2 Crisis- invoerwet, adviezen uitgebracht. De Minister ontving deze adviezen successievelük gedurende het tüdvak van einde April tot einde Juli. De Minister stelde er prüs op, voor ver schillende artikelen met zijn beslissing te wach ten totdat de Staten-Generaal uitspraak haa gedaan over de reeds loopende contingenteerin- gen, daar bij de overweging der alsnog te nemen maatregelen waarschünlijk het aldaar naar voren gebrachte van nut kon zijn. Nog afgezien daarvan vereischen de adviezen der commissie bestudeering ten Departemente en moet daar over menigmaal nader overleg met de com missie worden gevoerd, terwijl het menigmaal van belang is, zich op de hoogte te stellen van de opinie van het buitenland en nadere ge gevens over de statistische positie van bepaalde artikelen van beteekenis kunnen zün. Aan den wensch, in deze vraag geuit, kan niet worden voldaan. De Minister stelt zich echter voor, de Kamer aan te bieden een nota, waarin de gevolgde contingenteeringspolitiek uitvoerig zal worden uiteengezet. Daarbij zal ook de ge legenheid bestaan, in te gaan op die gevallen, waarin van de toepassing van de Crisisinvoer- wet moest worden afgezien. De Minister van Waterstaat heeft den Voor zitter der Tweede Kamer in verband met de motie van den heer Dr. H. Colün, aangenomen in de vergadering van 11 Februari 1932, vüf exemplaren doen toekomen eener nota betref fende de kosten van een algemeen plan voor de droogmaking van den noord-oostelijken polder en de financiering. Deze zijn nedergelegd ter griffie, ter inzage van de leden. De Minister heeft tevens daarbij medegedeeld te bevorderen, dat deze nota als Wjdrage ge voegd zal worden bü de Memorie van Toelich ting tot het ontwerp van wet tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Zuiderzeefonds voor het dienstjaar 1933. Men schrijft ons nog uit Rome: De dood van Willem Kardinaal van Rossum heeft de levendigste ontroering gewekt in de Vaticaansche kringen en meer nog in de mis sies, die hij gezaaid heeft over de gansche we reld. Het telegram van de Paters van Wittem bereikte het Vaticaan in den nacht volgende op den dood van den grooten Hollandschen Kar dinaal. Het bericht werd direct doorgegeven aan den Paus. Z. H. Pius XI toonde zich buitengewoon smar telijk getroffen en heeft onmiddellijk een tele gram gezonden aan de Paters Redemptoristen en den overste van het klooster van Wittem. Kardinaal van Rossum was president over het uitgebreide en zeer gecompliceerde missiewerk van de Katholieke Kerk. Zün macht reikte daar, waar gewoonlijk geen geregelde kerkelüke hiërarchie bestond. De verschillende geestelijke leiders, niet behoorende tot een of andere bij zondere Congregatie, werden en zün allen on dergebracht in dit geweldige groote lichaam van de „Propaganda Fide". Een volkslegende zegt, dat de intense propa ganda voor het missiewerk het goud opstapelen deed in de brandkassen van deze institutie. De waarheid is, dat Propaganda Fide altüd te kort kwam, want de nooden der missies zijn altijd stü'gende. Langzaam maar zeker breiden zich beschaving en christendom over de wereld uit, maar langzaam en zeker stügen ook de gel delijke nooden, om kerken, scholen, ziekenhui zen, huizen en kloosters te bouwen. Kardinaal van Rossum behoorde tot de beste kenners van het missiewerk ,in al zijn enorme gecompliceerdheid. Gezeten aan zün studietafel, vóór rapporten en brieven, die hem uit alle werelddeelen be reikten, verplicht alle moeilijkheden te boven te komen en oproepen en beden te beantwoor den, was hij als een strateeg, die een veldslag uitwerkte. Hoe dikwijls zond Kardinaal van Rossum een chèque naar een of ander zustertje, dat voor haar zwartjes brood en melk smeekte of wat kleertjes. De chèque werd gezonden, zonder dat de kassier van Propaganda Fide een boeking had te maken. De chèque was van een onbe kende uit Europa. De. Onbekende keert niet meer terug in zijn werkkamer. Wij voelen het allen zoo smartelijk, dat wij er geen woorden voor kunnen vinden. Uit het verslag van de H. Mis van Requiem te Maastricht en de begrafenis te Wittem van Z. Em. Kardinaal van Rossum is weggevallen, dat daarbij ook tegenwoordig was Mgr. Umberto Kalderwey, plaatsvervanger van den Pauselüken Internuntius Mgr. Lorenzo Schioppa. Tijdens de begrafenis hing aan het gebouw der Internun- tiatuur te Den Haag de vlag half-stok. De bewoners van het rustige en vriendelüke dorpje Dongen, omringd door bosch en heide, zijn de laatste dagen opgeschrikt door een tweetal brutale aanrandingen, bericht ,,De Te legraaf". Een dame reed met haar dochtertje per rüwiel over den weg van Dongen naar Oosterhout, toen zij pen als heer gekleed per soon ontmoette. Juist op het oogenblik dat zü den man wilde passeeren gaf de onverlaat haar een hevigen stomp in de borst, zoodat de wiel- rijdster kwam te vallen en onder haar fiets te recht kwam. Hevig ontdaan begon zü luidkeels om hulp te roepen, daar de aanvaller haar beet greep. Bij het naderen van een fietser maakte de man zich uit de voeten. Bij de politie is van dit voorval aangifte gedaan. Ook de heer G. Janssen, beambte bij de Coöp Melkfabriek, is het slachtoffer van een derge lijke mishandeling geworden. Op den weg werd hij door een drietal personen aangesproken die een gesprek met hem over alledaagsche din gen begonnen. Juist toen de heer Janssen zich wilde verwijderen, werd hem een messteek in den rug toegebracht. Bezoekers van een na burig café kwamen ijlings op de hulpkreten van het slachtoffer toeschieten en vonden hem in een bloedplas op den grond liggen. De da ders zag men nog juist in de bocht van den weg verdwünen. Op last van den geneesheer werd de heer Janssen naar het ziekenhuis overge bracht. Zijn toestand is ernstig. Het slacht offer is vader van een groot gezin en staat ais zeer oppassend bekend. Hij verklaarde aan de politie niet te kunnen vermoeden wie zün aai;- vallers zün. De Magister-generaal der Kruisheeren heeft benoemd als overste in de Missie van de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika de zeer- eerw. zeergel. heer Dr. van Dijck O.S.Cr. Het lid van den gemeenteraad te Nijmegen, de heer de Zwart, had aan B en W. te Nijme gen eenige vragen gesteld over de officieele steunregeling welk in Nümegen loopt over het Burgerlijk Armbestuur. Sinds eenigen tüd was met het oog op de verschillende gevallen van fraude, welke bij de uitkeeringen was opgemerkt, een uitgebreidere controledienst ingesteld. De vraag aan B. en W. luidde nu: hoeveel zg.n. fraudegevallen zijn door het Burgerlijk Armbestuur geconstateerd sinds de uitbreiding van den controledienst en hoeveel dezer gevallen zijn hiervan strafrech terlijk aanhangig gemaakt. Het officieel antwoord van B. en W. luidde, dat sinds de uitgebreide controledienst op I December 1931 werkte er Dlusminus 150 fraude gevallen 2ijn geconstateerd; de mees» gevallen gingen over kleinere bedragen, maar 50 moes ten er toch bij den rechter aanhangig gemaakt worden. Tot heden is er in drie gevallen een veroor- deelend vonnis en wel van tweemaal zes weken en eenmaal een maand gevangenisstraf geval len. In twee gevallen moest wegens onvoldoende aanwijzing van schuld van strafvervoling wor den afgezien. Ingevolge van den accüns op boter (65 cents per kilo) en op margarine (40 cents per kilo mélange) valt eenerzijds een absolute vermin dering van de consumptie en dus ook van de accü'ns-opbrengst waar te nemen en anderzijds een relatieve, d.w.z. dat het publiek overstapt van boter en margarine op èndere vetten, b.v. gesmolten rundvet en reuzel. Dit laatste heeft de regeering er, yolgens „Het Handelsblad", toe gebracht, ook op deze vetten een accüns te gaan heffen, om op die wijze het „lek" in het Crisiszuivelfonds te stop pen. Binnenkort vallen rundvet en reuzel dus evenééns onder den zuivelaccüns. Omtrent den datum van in werking treden en het bedrag van den accijns kunnen wü nog geen mededeelingen doen. Vraag I: Welke is de kortste weg per fiets van Ter-Aar naar Kevelaer? Hoeveel K.M.? II: Heb ik nog een pas of bewijs van Neder landerschap noodig? Antw. I: Ter-Aar, Alphen, Zwammerdam, Bodegraven, Woerden, Harmeien, De Meern, Oudenrijn, Utrecht (40 K.M.), De Bilt, Zeist, Rijsenburg, Driebergen, Doorn, Leersum, Ame- rongen, Eist, Rhenen, de Grebbe (41.3 K.M.), Opheusdensche Veer, Opheusden, Doodenwaard, Hien, Loenen, Slijk-Ewijk, Lent, Nijmegen (26 K.M.), Beek, Wyler, Kranenburg, Grüne- wald, Kessel, Goch, Weeze, Kevelaer (42.2 K.M.). Totaal 149.5 K.M. II: Een pas, maar geen visum. Vraag I: Welke is de kortste weg van Lisse naar Utrecht? II: Welke is de mooiste weg? Hoeveel K.M.? III: Welke is de mooiste weg van Utrecht over Gouda naar Rotterdam? Hoeveel K.M.? Antw. I: Lisse, Nieuw-Vennep, Aalsmeer, De Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Breuke- len, Maarssen, Utrecht. Afstand 58.6 K.M. II: Lisse, Sassenheim, Oegstgeest, Leiden (13.8 K.M.), Leiderdorp, Koudekerk, Alphen, Zwammerdam, Bodegraven, Woerden. Harme ien, De Meern, Oudenrijn, Utrecht (52.8 K.M.). Totaal 66.6 K.M. III: Utrecht, Oudenrün, De Meern, Harme ien, Woerden, Bodegraven, Gouda, Nieuwer- kerk, Rotterdam. Afstand 59.7 K.M. Vraag: Welke is de mooiste weg van Amers foort over het Uddelermeer naar Zutphen (per fiets) Antw.: Amersfoort, Hoevelaken, Voorthuizen, Garderen, Uddelermeer, Aardhuis, Apeldoorn, Appen, Voorst, Zutphen. Vraag: Welke is de kortste en beste weg per auto van Heemstede naar Almelo? Antw.: Heemstede, Haarlem, Amsterdam (24 K.M.), Diemerbrug, Baam, Soest. Amers foort (49.7 K.M.), Voorthuizen, Milligen, Apel doorn, Teuge, Twello, Deventer (58.5 K.M.), Kolmschate, Holten, Rijssen, Wierden, Almelo (40.5 K.M.). Totaal 172.7 K.M.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10