ONZE SCHOUWBURGEN HUMföad/jiasfa» J. LOTTGERÏNG De zeven en twintigste Jaarbeurs VAN ZIEN EN HOOREN ELECTRIC1TEIT DINSDAG 6 SEPTEMBER De Haarlemmers willen geen premières Het nieuwe seizoen Operetten en opera De heer Kaart houdt het bij vereenigingen VERKERK GAAT HEEN! 1 October eervol ontslag als conciërge bij de rechtbank Plattegrond van Heemstede en Bennebroek HERINGA WUTHRICH - HAARLEM De Via Dolorosa Een nieuwe strandreddingboot BAKKERSACTIE Bespreking nieuw contract DROEVE UITTOCHT Slachtoffer van het ongeluk op de Amsterdamsche vaart te Haar lem ten grave gedragen Een onbekende soldaat Op het kerkhof VOORKOMT TANDBEDERF M en poetst 's avonds en 'smorgens met lp» 75 dó pen Vi tube 25 dó,per 'A tube. AUTO TEGEN TRAM Bestuurder ernstig gewond WOLLEN DEKENS STOOMEN VANAF F 1. Ververij en Chemische Wasscherij Gr. Houtstraat 5a - Telef. 10771 336 VAN ALLES EN VAN OVERAL HEDEN DE OPENING Een toonbeeld van den moed en de volharding van het bedrijfs leven; een dosis natio nale bemoediging Niet zonder verwachting AGENDA 7 September Hanzefeesten STOFZUIGERHUIS MAERTENS Vampyr stofzuigers 98. Opening schoolgebouw aan het Junoplantsoen Gevonden dieren en voorwerpen De hittegolf is voorbij, 't kwik in den thermo meter is weer tot een draaglijke hoogte gedaald, de etalages met badartikelen behooren weer, voor dit jaar althans, tot het verleden. We hebben den zomer gehad! Tevreden mogen we zijn, dankbaar moeten we zijn, om al die heerlijke zonne-dagen, die ons zijn toebedeeld. We dachten slechts aan de zee, aan de duinen, aan strand en bosch. De bioscopen werden zoo goed als vergeten en de schouwburgen kwamen heelemaal niet meer in 't stuk voor, hoe vlammend en vurig de affiches ook waren. De schouwburg-direc teuren verfoeiden het weerbericht, misschien sloegen ze de thermometers in splinters. Maar nu zijn ze alle boosheid weer vergeten en wordt er ijverig gewerkt aan de programma's voor de komende wintermaanden. We brachten allereerst een bezoek aan den heer van Hees, directeur van den Stadsschouw burg, die ons met open armen ontving. „Haarlem zal dit seizoen weer met het nieuw ste bedeeld worden," vertelde de heer van Hees ons, „alle bestaande gezelschappen komen hier voorstellingen geven en men zal niet naar de hoofdstad behoeven te gaan om van het nieu we repertoire kennis te nemen. Premières weet de bloemenstad echter niet te waardeeren, waaruit blijkt dat we hier weinig rasechte too- neelliefhebbers bezitten. Wordt er een nieuw stuk gebracht dan informeert men of het al in Amsterdam is geweest en hoe de kritieken luiden. En als het antwoord luidt: het stuk gaat van avond voor het eerst, blijft de zaal zoo goed als leeg. Vroeger jaren gaf het Schouwtooneel hier wel premières, maar daar is ook een einde aan gemaakt. De Haarlemmer wil zekerheid heb ben en hij wenscht voor zijn dure geld geen kat in den zak te koopen! Het is voor het groote publiek moeilijk, te weten welke gezelschappen er feitelijk bestaan. Er is zooveel opgericht, weer over den kop ge gaan, gewijzigd en verdwenen, dat men er geen touw aan kan vastknoopen. Daarom lijkt het mij zeer dienstig, aldus de heer van Hees, een opsomming van de gezelschappen te publi- ceeren. Allereerst bezitten we de oude getrouwen: Het Schouwtooneel en het Ver. Rotterdamsch Hofstad Tooneel; het gezelschap Jan Musch en Cor v. d. Lugt Melsert. Daarover behoeven we weinig te zeggen, ieder weet welke acteurs en actrices hierbij geëngageerd blijven. Uit het Kon. Ver. Ned. Tooneel, dat, zoo men weet, failliet is, zijn ontstaan: 1. Het Gezelschap Saalbom en v. Praag. 2. Het Amsterdamsch Tooneelgezelschap van v. Dalsum en Defresne. Daarnaast bestaat nog het gezelschap Ver kade, met Paul Huf, v. Meerten, Cor Hermus e.a. Verkade heeft zich aan het Hofstad Too neel verbonden, maar wordt door het gezel schap naar zijn-naam-genoemd, in rechten aangesproken. Verder dienen nog genoemd te worden: Het Ned.-Ind. Tooneel gezelschap met Cor Ruys en Else Mauhs; De Vereenigde Schouwspelers met Emmy Mols en het Gezelschap van Louis de Vries. Zoo men ziet keus genoeg! Zoo goed als al deze ensembles komen in Haarlem, zelfs voor de abonnements-voorstel- lingen. Verleden jaar speelden daarvoor Hof stad Tooneel, Kon. Ver. en Schouwtooneel. Het ligt weer in de bedoeling twee a drie series van zes abonnements-voorstellingen te ge ven. Het vorige seizoen waren de resultaten heel gunstig en verwacht wordt, dat de animo ook dit jaar niet zal ontbreken. Welke stukken ge geven zullen worden is nog niet met zekerheid te publiceeren. Ook de volksvoorstellingen werden verleden jaar goed bezocht, zoodat er thans weer 10 12 op het programma staan. Natuurlijk komen de Italianen weer in Haar lem, men houdt hier van deze opera en gaat er graag naar toe, hoewel de prijzen niet goed koop kunnen zijn. Dinsdag 18 October komt het nieuwe ensemble van de Italiaansche Opera in de stad en het hoopt daarna nog drie a vier maal terug te komen. De directie is in onder handeling met de Münchener Opera, die de be roemde „Mozart Festspiele" ten beste geeft." „En wat doen we met de operetten, nu Frits Hirsch is vertrokken?" informeerden we, daar bij denkende aan de honderden Hirsch-aanbid- ders en aanbidsters, die tezwnen steeds een uit verkochten schouwburg vormden. „Zondag 2 Oct. komen de operette-zangers van de „Wiener Operette", die in den Prin- cesse Schouwburg in den Haag met zooveel succes zijn opgetreden. Dit ensemble brengt de echte zang-operette en mag zeker niet bij Hirsch worden achtergesteld. Vier vijfmaal komt de „Wiener Operette" hier. Maar Frits Hirsch komt ook! Natuurlijk!" Wij herademden. In Februari of Maart zullen we hem met zijn gezelschap weer in den schouwburg kunnen be groeten. Welk nieuws hij brengen zal, blijft voorloo- pig nog een verrassing. In October komt hier vervolgens het beken de Cabaret-gezelschap van Jushny „Der Blaue Vogel", dat wel weer de noodige belangstelling zal hebben. Ernst Krauss heeft de belofte gedaan, dat het vermaarde Russische Ballet hier in November komt. Voor liefhebbers van een luchtig revue cabaret zal het wel prettig zijn te vernemen, dat Louis Davids tijdens den Kersttyd met een uitgelezen programma komt. Natuurlijk zal de schouwburg weer vele avon den aan dilettanten-tooneel-gezelschappen ver huurd worden o.a. aan Jacob van Lennep, Cre- mer, Haarl. Tooneelclub, K. J. M. V. etc. Geloof en Wetenschap geeft eenige kunst avonden, verder zorgt Toonkunst voor goede kamermuziek. Het moest feitelijk in een stad als Haarlem niet voor komen, dat de schouwburg aan dilet tanten verhuurd kan worden. In Amsterdam bestaat het niet, daar moet men zoo goed als altyd naar Bellevue. Nu kan men zeggen, dat Amsterdam grooter is, maar er zijn ook idem zooveel meer schouwburgen. Met trots gewaagde de heer van Hees van de tevredenheid der dilettanten, die den stads schouwburg bespelen. Als men uit andere steden hier op concours komt, is men steeds verbaasd over dezen schouwburg en begrijpt niet, dat men hem voor 300.drie avonden in een jaar mag be spelen! Ook met den heer Kaart Sr., directeur van den Jansweg-schouwburg hadden wü een on derhoud. Een serie van zes abonnements-voor stellingen staat op net programma. Twee avon den zullen verzorgd worden door het Amst. Tooneelgezelschap, twee door het Centraal- Tooneel met de Bree en twee door het Rott. Hofstad Tooneel. De andere gezelschappen zullen zoo nu en dan op den Jansweg komen, maar het Cen traal Tooneel uit Amsterdam uitsluitend. Ook zal in dit theater optreden het gezel schap „Het Voetlicht" met het bekende too- neelstuk „Menschen im Hotel". Eind October zullen de voorstellingen begin nen. Het cabaret van Riemsdijk zal voor eenige vroolijke avonden zorgen. De heer Kaart heeft het niet erg op het be- roepstooneel. Hij is weliswaar zelf oud-acteur en regisseur en draagt dus het echte artisten- bloed in de aderen, maar is thans allereerst schouwburg-directeur. En de menschen loopen niet zoo hard naar het tooneel, staan liever in de rij bij de bios copen. Daarom verhuurt de heer Kaart zijn zaal graag aan vereenigingen. En hy slaagt daarin zeer wel. Geloof en Wetenschap geeft er een reeks avonden, evenzoo Kunst aan het Volk, de Vereeniging van Huisvrouwen, Alberdingk Thym, Haarl. Tooneel Ensemble, Thalia, Nieuw Leven e.a. zullen er het dilettanten-tooneel be oefenen. 18 September debuteert de Haarlemsche Ope rette Vereeniging in den schouwburg met „De Klokken van Corneville", onder regie van Joh. Kaart Sr. en muzikale leiding van Jan Nib- bering. En 9 November komt de Nieuwe Ned. Opera, onder leiding van Nico Hoogerwerf, op den Jansweg! Er is dus in den Kaart-Schouwburg ook vol doende te doen, men moet echter thans nog geen conclusie trekken: het seizoen begint pas en wie weet wat voor verrassingen de komende maanden op groot-tooneelgebied brengen. Met klem doen wij een beroep op de Haar lemmers om het goede tooneel niet te vergeten en te steunen waar mogelijk, omdat het too neel door alle tijden bijgedragen heeft tot de beschaving, de ontwikkeling en de leerzame ontspanning der menschen. Gaat naar onze schouwburgen, als gij een aanbeveling in onze courant leest! Het was al eenigen tijd bekend, dat Ver kerk, de bekende populaire concierge van de Haarlemsche Rechtbank zou heengaan, omdat zyn gezondheid den laatsten tyd veel te wen- schen overliet. Noode misten wy reeds maanden zyn kri tische opmerkingen, zyn soms scherpe scherts, zyn politieke verdedi gingen, zyn autoriteit! Toen we hem korten tyd geleden spraken, deelde hij ons mede, dat hy per 1 Januari a.s. wel ontslag zou krijgen en op pensioen gesteld zou worden. Het attest- van den dokter met de afkeuring ging naar Den Haag. En buiten verwach ting ontving Verkerk reeds thans de mede- deeling, waarbij hem met ingang van 1 October a.s. eervol ontslag werd verleend. Of dit iets met de bezuinigin gen te maken heeft? Het is in ieder geval een vlugge behandeling! Naar wy elders vernemen, zal geen Haar lemmer in zijn plaats benoemd worden, maar waarschijnlijk een gezin uit de residentie. Men zal Verkerk niet zonder meer laten ver trekken en deze maand zal hem wellicht nog een afscheidswoord worden toegesproken. Wij komen daarop nader terug. Bijna 16 jaar geleden werd Verkerk als bode- concierge benoemd; hy volgde toen zyn vader, dien hy reeds eenige jaren behulpzaam was, op. Verkerk Door de Vereeniging tot verfraaiing van Heemstede en Bennebroek en tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer in deze gemeen ten is een plattegrond van Heemstede en Ben nebroek uitgegeven, welke verkrijgbaar is aan de kiosk der vereeniging, staande op het Roe mer Visscherplein en bij den boekhandel. Met deze uitgave wordt in een groote behoef te voorzien. Immers, by de steeds groeiende uitbreiding dezer gemeenten door woningbouw en daarmede gepaard gaanden aanleg van nieu we straten en wegen, was het zelfs voor ge meentenaren moeilijk een behoorlijke plaatse lijke bekendheid te behouden. Thans kunnen zij zich weer volkomen oriënteeren, want de nieuw verschenen kaart is zeer volledig en bevat o.a. een opgave van de voornaamste gebouwen en een alphabetische stratenlijst. Ook de mooie uitvoering der kaart, waardoor zy in de scherp afstekende kleuren zeer duide lijk is, zal er toe bijdragen, dat velen zich de zen plattegrond «uilen aanschaffen. Het tragisch ongeluk op de Amsterdamsche - vaart, dat Donderdagavond het leven kostte aan een vader, zyn zoontje en zijn dochtertje, terwijl de moeder waarschijnlijk voorgoed in valide zal blijven, bewijst, dat de verbindings weg tusschen Haarlem en de hoofdstad nog altyd zijn vreeselijk epitheton „weg der smar ten" met reden draagt. Het aantal ongelukken, dat daar gebeurt, is nog ontzettend en de zie- kenkosten, die er uit voortvloeien voor de ge meente Halfweg, beïnvloeden zelfs de begroo ting van deze gemeente zóó merkbaar, dat zij aan den Minister van Binnenlandsche Zaken heeft verzocht van deze verplichting der ar menwet te worden vrijgesteld. Er is alle reden weer eens de aandacht op het gevaar van dezen weg, vooral bij avond, te vestigen. Verschillende automobilisten ver geten nog al eens de groote lichten te dimmen. In dit geval ziet de tegenpartij niets, maar dan ook niets van wat er vóór hem op den weg is. En nu weten wy wel, dat de autobestuurder in zoo'n geval dan moet stoppen en niet door mag rijden, maar het is practisch vrijwel onmogelijk te stoppen voor ieder, die op dien weg met een zee van licht de tegenliggers tegemoet komt. Zoodoende rijden ook voorzichtige automobilis ten, al is 't dan met matigen gang, door. Maar o wee, als er dan wat op den weg staat! De beste chauffeur gaat er onverbiddelijk overheen. Deze verblinding schijnt ook de oorzaak ge weest te zyn van het ongeluk van Donderdag avond. Levensgevaarlijk is het ook met een defecten motor langs den weg te gaan staan. De ver eeniging ter bevordering van de veiligheid bij snelverkeer; heeft reeds menigen automobilist, die zich aan dat gevaar blootstelde, den defecten wagen in het gras helpen duwen. Eén derde punt waaraan wel eens groote aandacht mag worden gewijd, is het gevaar, dat de spoorboomen bij den overweg op de lijn HaarlemHoofddorp opleveren. Deze boomen zijn, als ze gesloten zijn, eenvoudig niet te zien, met het gevolg, dat reeds menigeen tegen de gesloten boomen is aangereden. De verlichting ter plaatse is veel te scherp. Met klem dringen wy er op aan de lantaarns boven de boomen zóó af te schermen, dat het licht alleen op de plaats zelf wordt uitgestraald en de boomen alléén verlicht, zoodat men er vanuit de verte geen last van ondervindt. Den geheelen weg verlichten zal wel een vrome wensch blijven, maar als de boomen eens konden geruild worden voor lantaarns, zouden er zeker heel wat automobilisten juichen, niet alleen om het licht, maar ook om het mindere slipgevaar als de bladeren, zooals straks weer het geval zal zijn, vallen. Tenslotte mag hier de aandacht worden ge vestigd op het nuttige werk van de reeds ge noemde vereeniging ter bevordering van vei ligheid by snelverkeer. Ook by het ongeval van Donderdagavond was zy spoedig ter plaatse. Terwijl de politie haar aandacht aan de gewon den wijdde en daar haar handen vol aan had, regelde de vereeniging het verkeer. Haar hulp kwam buitengewoon goed van pas en zij mocht dan ook trotsch zyn met het dankwoord, dat zy na afloop van de drukte des nachts om één uur van de politie in ontvangst had te nemen. Met de roode stormlampen werden prachtige resultaten bereikt. Ieder automobilist begreep dat er iets niet in orde was en stopte onmid dellijk op de waarschuwing. Storing van belang is er in het verkeer dien avond dan ook zoo goed als niet geweest. De secretaris van de N. Z.-Holl. Redding maatschappij deelt het volgende mede: Te Katwijk aan Zee is de nieuwe motor- strandreddingboot, welke voor de N. Z. H. Red dingmaatschappij is gebouwd, volgens de door deze verstrekte gegevens door de bootbouwers Gebroeders Taat te Katwijk aan Zee, beproefd. De zee was zeer woelig en de belangstelling van de Katwyksche bevolking groot. Op den specialen bootwagen, door middel van een motortractor in zee gebracht, zag men van het strand weldra de boot de hooge zeeën klie ven, waarbij zij van tijd tot tijd werd overstelpt door de brandinggolven. Geruimen tijd was zy soms onzichtbaar in een golfdal, om daarna plotseling weder triomphantelijk op den top van een golf te verschijnen. Aan het strand teruggekomen met de gebrui kelijke voorzorgsmaatregelen, uitten bootsman Dropman en de adj.-secretaris H. Th. de Booy, alsmede de bemanning hun volle tevredenheid over de prestaties van deze boot, die het resul taat is van langdurige proefnemingen. Binnenkort zal zij worden gestationneerd te IJmuiden, ten Noorden van de haven. Alvorens haar te doopen met den naam „Barend van Spreekens", een der oprichters der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij, moest zy toonen in alle opzichten bruikbaar te zijn. De oefening van heden heeft de overtuiging gegeven, dat dit het geval is. Met de stationneering van een dergelijke boot op wagen is een bedrag van meer dan f 20.0UO gemoeid. In café-restaurant Brinkmann vergaderden gisteravond de Haarlemsche bakkerspatroons ter bespreking van de arbeidsloonen en het afsluiten van een nieuw collectief contract. Tot een definitief resultaat is men nog niet ge komen. Drie lijkkoetsen trekken door Haarlems binnenstad. Op het drukste uur van den dag worden een vader en twee zijner kinderen graf waarts gebracht. Slachtoffers van het verkeer! In de volle actie van de wereldreis, welke zij wilde afleggen, werd Donderdag in den laten avond een Poolsch-Joodsche familie op de Amsterdamsche vaart door een ernstig ongeluk getroffen. Tragische gevolgen? Vader en dochtertje van vijf jaar waren op slag dood en in den vroegen morgen van den Vrijdag stierf ook het achtjarig zoontje. Aller droevigst. Moeder en kindje van anderhalf jaar bleven over; beiden worden thans in het Joles-zieken- huis te Haarlem verpleegd, moeder ernstig ge wond en inwendig gekwetst, en zoontje zonder eenig letsel. Misschien heeft het lijden het de moeder be let, zich ten volle in het gebeuren van dezen dag in te leven. Tot haar welzijn, misschien. Hoe zou anders wellicht haar lijden vermeer derd zyn. Hoe zou zij haar man en kinderen weer zien. Vreeselijk verminkt liggen zij in de volgens Joodsch gebruik ruw-houten doods kisten zou zy hen herkennen? En dan zou weer in haar teruggeroepen worden de her innering aan dat oogenblik vol schrik dat zy bij volle kennis meemaakte. Zou zy weer hooren de jammerkreten harer kinderen, en het af grijselijke zien, dat over haar man en hun vader gekomen was. En dan de toekomst! Nog on zekerder dan het reeds was zal het bestaan voor haar en haar kind worden. Het verkoopen van ansichten met de foto van den driewieligen „fietswagen;, waarmede de familie de wereld reis maakte, leverde toch al een karig bestaan op. En, als haar het leven gespaard wordt, zal zij deze broodwinning niet kunnen voortzetten. En dan zoo ver van het moederland te zijn en dit te moeten ondervinden.... De tragiek van het leven. De vele belangstellenden langs den weg en op de begraafplaats begrijpen den droeven toe stand ten volle, bespreken hem en schilderen het tragisch gebeuren in dien Donderdagavond misschien nog afgrijselijker dan de werkelyk- heid was. Slachtoffers van het verkeer. Weer gaan zij over den Amsterdamschen straatweg, welke reeds zoovele menschenlevens eischte, en weer naderen zij de plek, waar de dood hen in zijn onontklembaren greep vast nam. Thans bezielt hen geen wilskracht meer om een reis te maken, hebben zij geen doel meer; neen zij worden gedragen naar het graf, dat te spoedig voor hen gedolven moest wor den. Hun einddoel is reeds bereikt, de eeuwig heid; laten wy hopen, de gelukkige. Bij de Israëlietische begraafplaats, op onge veer honderd meter afstand van de plaats des onheils, staat weer een menigte belangstellen den. Nieuwsgierigheid doet velen van hen echter den eerbied verliezen, welken men op een be graafplaats behoort te bezitten. En zij duwen de politie-agenten aan den ingang op zijde om in drom het kiezelpad op te loopen. Doch: het gezag wordt-gehandhaafd.en. zeker hier, waar stichting scheen verloren te gaan. Eenige charges met de sabel en het publiek is teruggeloopen; het wordt op den verkeerden toestand gewezen, en sommigen begrijpen; anderen echter worden opstandig en willen nog maals doordringen. Tevergeefs gelukkig. In goede orde wordt dan het kalme publiek toegelaten en de rust op en om de begraafplaats keert weer. Intusschen zyn de drie lijkkisten reeds in de aula geplaatst en worden de gebruikelijke ge beden door den heer D. L. Staal gelezen en medegesproken door de vele gemeenteleden, die inEDERLAHDSCH FABRIKAAT. C in den rouwstoet hebben medegeloopen. Diep ontroerd neemt dan Rabbijn S. Ph. de Vries Mz. het woord, om ongeveer het volgende te zeggen: Wanneer er een verslagene gevonden wordt in het veld, zooals in het boek Mozes staat, dan moeten er maatregelen worden genomen om dien verslagene tot het leven te brengen. En wanneer dit niet kan, dan heeft men zijn plicht gedaan en dan kan men zijn handen rein was- schen van dat bloed. Hier vonden wij verslagenen niet in het veld, maar op den weg. Hem en zijn kinderen. Hij heeft den grooten oorlog medegemaakt en werd gewond. Duizenden kogels waren er, maar één heeft hem slechts even geraakt. Hij is niet geworden een van degenen, die men noemt, „de onbekende soldaat", maar hij is nu voor ons een „onbekende soldaat". Daarna kwam de strijd om het bestaan. Zwerftochten, niet alléén, maar met zijn gezin. Hy is op den weg omgekomen. Hij is voor ons een lijk, waarvoor niemand zorgde, maar de Israelietische gemeente aanvaardde met liefde den plicht om hem en zijn kinderen een eer volle begrafenis te bezorgen. Daarom kunnen ook wij zeggen: Wij wasschen onze handen rein. Er is nog een verslagene: de moeder en haar onnoozel kind van 1% jaar. Erger nog is zy een verslagene dan hij. Zij zyn de echte verslagenen op den weg. Zy zal niet meer de mogelijkheid van het bestaan hebben. Daarom komt voor ons niet alleen de moge lijkheid, maar de plicht. Wy zullen ook dien plicht op ons nemen. En wanneer wij haar allen hebben bijgestaan, dan kunnen wij weer zeggen: wij wasschen onze handen in reinheid. Met een „rust zacht, slaapt in vrede" besloot de rabbijn. Diep onder den indruk gingen allen hierna huiswaarts. In verband met hetgeen rabbyn De Vries gis terenmiddag mededeelde over de zorg, die de overblij venden behoeven, melden wij hier nog, dat tot het in ontvangst nemen van giften, be halve rabby De Vries, Bakenessergracht 46 (gironummer 133520), ook de heer Abraham de Lieme Bzn., Schoterweg 168, bereid is. Gistermiddag om ongeveer twee uur kwam uit de Sparrenlaan een luxe-auto en wilde de Middenlaan inrijden. De bestuurder, de 23-jarige heer G. uit Haarlem merkte te laat, dat een tram uit de richting Heemstede naderde, met het gevolg, dat de auto hiermede in botsing kwam. De heer G. kreeg ernstige snijwonden aan hoofd en kin en een zware achterhoofdwonde. Per particulieren auto werd hij naar zijn wo ning vervoerd. Zijn toestand is ernstig. De auto werd geheel vernield en moest wor den weggesleept, terwijl ook de tram zwaar be schadigd werd. Tegen de heer G. is proces-verbaal opge maakt. Malaise! Steeds maar weer malaise! Maar als je dan op de 27ste Jaarbeurs komt, die heden geopend wordt, dan zie je van die malaise al heel weinig. Zooals ons op de persconferentie, die, zooals zooals bij elke beurs, daags voor de opening te Utrecht werd gehouden, door den secretaris generaal, den heer Graadt van Roggen, in zijn inleiding werd meegedeeld, is het aantal in. zendingen op deze zesde beurs, die bij dalen de welvaartszon wordt gehouden, vergeleken by de vorige najaarsbeurs, gestegen van 1004 tot 1053, iets wat in een tijd van malaise toch wel iets merkwaardigs genoemd mag worden. ■Tegenover een verhuurde oppervlakte van 11.250 M2 op de vorige najaarsbeurs, is nu juist 1000 M2 meer verhuurd. En dit resultaat dat gunstig afsteekt tegen den donkeren ach tergrond van den algemeenen economischen toestand, is zonder eenigen kunstgreep en zon der toepassing van kunstmatige ademhaling bereikt. Er is niet met de prijzen gemarchan deerd; buitenlandsche collectieve inzendingen zijn niet door het kosteloos afstaan van plaatsruimte gelokt langs normalen weg en met normale middelen heeft de uitbreiding van het aantal deelnemers plaats gehad. Deze najaarsbeurs is dan ook een toonbeeld van moed en volharding van het bedrijfsleven, een d d, waarvan de moreele waarde in dezen benarden tijd niet mag worden onder schat; Tegenover het buitenland steeks er een mooi stuk nationale reclame in; voor ons eigen volk een dosis nationale bemoediging. Wie deze najaarsbeurs bezoekt, zal zeker niet den indruk krijgen, dat het met ons bedrijfs leven „hier haast zal zijn gedaén". Integen deel: als een strijdbare figuur rijst deze beurs op uit de tragische verwarring van onze sa menleving. Zij is weliswaar een kind van dezen gebroken tijd, ingesteld op de eigenaardige eischen van een abnormaal handelsverkeer, maar toch toont zij, zoowel in haar uiterlijke verschijning als in haar innerlijk streven, dat drie jaren van tegenspoed ons bedrijfsleven nog niet vernietigd hebben. De komende jaar beurs laat zien open en onverbloemd dat onze industrie en onze handel nog overeind staan, zich weren en verweren, alle ontbinden de krachten ten spijt. Onze industrie en onze handel hebben harde klappen gehad en zy hebben het nog zwaar te verantwoorden, maar ontmoedigd is het bedrijfsleven niet. Het heeft nog niet het veld geruimd, het is nog niet uit het veld geslagen. Er is onder de deelnemers van een bepaal den bedrijfstak een actie op touw gezet ge. weest om deelnemers te bewegen collectief niet meer aan de jaarbeurs deel te nemen en men voerde als motief een helaas nog veel en ten onrechte verbreid argument! aan, dat de industrie aan de jaarbeurzen deelneemt, niet om eenige positieve beweegredenen, maar uitsluitend op grond van de negatie ve overweging, dat men, „omdat de concur rent er is", van de jaarbeurs niet kan weg blijven. De actie is op niets uitgeloopen en het is voor het jaarbeursinstituut verheugend, dat nu eens duidelijk en daadwerkelijk een over wegende meerderheid van een belangrijke groep te kennen heeft gegeven: wij nemen aan de jaarbeurs deel, niet „omdat onze concur rent deelneemt"; wij nemen deel, omdat wij het zeer positief in ons eigen zake lij k belang achten. Intusschen, de buitenlandsche belemmerin gen van den goederenhandel de contingen- teeringen heeft niettemin op deze jaarbeurs haar invloed doen gelden. Vele buitenlandsche producenten hebben geen voldoende kans meer om met succes aan de Ned. Jaarbeurs deel te nemen, en verschillende buitenlandsche deel nemers hebben zich moeten terugtrekken. Dat niettemin het aantal deelnemers met 49 is toe genomen, is een verblijdend verschijnsel. Velen die vroeger naar het buitenland uitvoerden, kunnen dat nu niet meer doen en moten in het binnenland een afzetgebied zoeken, wat zij, door aan de Jaarbeurs deel te nemen, hopen te vinden, Daartegenover staan weer andere industrieën, die nog steeds zich van de Jaarbeurs afzijdig houden, die regeerings.steun zoeken in den vorm van contingenteeringen, maar de s e 1 f-h e 1 p van het Jaarbeurs-insti. tuut nog niet hebben beproefd, wat zeer te betreuren is. Onder de organisatorische maatregelen, die het Jaarbeursbestuur ditmaal heeft getroffen, is er een die voor de bezoekers van speciaal belang is: op verzoek van de af deeling meu belen is n.l. besloten, den bezoekers van de Jaarbeurs op die afdeeling slechts dan toe gang tot de meubel-afdeeling te verleenen, wanneer zij aannemelijk kunnen maken, be lang bij die afdeeling te hebben; door een speciaal stempel op hun toegangsbewijs kry. gen zij in dat geval toegang tot die, voor an deren gesloten blijvende afdeeling. Heeft het Jaarbeursbestuur met de interne organisatie van de Jaarbeurs dit keer de han den vol gehad, geenszins heeft het daarbij de toekomst en den uitbouw van het jaarbeursin stituut uit het oog verloren. Een nieuwe tak van werkzaamheden werd voorbereid en tijdens de komende najaarsbeurs zal hierop de aan dacht der Nederlandsche industrie worden ge- vestigd. Deze nieuwe taak beoogt de organi satie van collectieve Nederland sche industrieele inzendingen op buitenlandsche jaarbeurzen. Zoodra de dagen van de huidige economische inzinking zullen zijn geteld en de volkswel vaart zich gaat herstellen, zal de Nederland sche industrie gesteld worden voor de vraag: op welke wijze kan zij haren export bevorde ren? Een der aangewezen middelen zal dan zijn: het verschijnen op buitenlandsche inter nationale jaarbeurzen. Reeds geruimen tijd vóór het intreden der huidige stagnatie in het zakenleven werd de aandacht van het jaar. beursbestuur gevestigd op het feit, dat op bui tenlandsche jaarbeurzen de Nederlandsche in dustrie steeds matig vertegenwoordigd was. Door velen werd dat betreurd. Het Jaarbeursbestuur is aangezocht te trach ten daarin verandering te brengen. Voorioo- pig zal de actie, die dit bestuur wil op touw zetten, zich beperken tot het organiseeren van een collectieve Nederlandsche inzending op een vijftal buitenlandsche jaarbeurzen. Over de 27ste Jaarbeurs zelf ditmaal slechts, dat de algemeene indeeling dezelfde is geble ven als bij de vorige bouw; ook de Koloniale afdeeling, die ten gevolge van de Koloniale Tentoonstelling te Parijs een paar malen af wezig was, is weer terug; als groote bijzonder heid is daar o. a. te zien de ongeveer 40 K.G. wegende goudvondst, welke onlangs te Suri name op de Placer de Jong Zuid gewonnen werd. Dank zy de groote medewerking van de directie der Surinaamsche Bank in Amsterdam is het mogelijk gedurende den jaarbeurstijd dezen goudschat in originali ten toon te stellen. Voorts legt de koloniale afdeeling hoofdza kelijk den nadruk op de houtsoorten uit de beide Indien, terwijl er ook een zending sinaasappelen uit West.Indië te zien is. De Italiaansche afdeeling, die op de vorige Najaarsbeurs voor de eerste maal vertegen woordigd was, is nu op veel grooter schaal te ruggekomen, dank zij het succes dat de Ita. liaansche importeurs de eerste maal gehad hebben. Wat de deelneming aan deze 27ste Ned. Jaarbeurs betreft mag men dus tevreden zijn: of ook het succes van de beurs zelf groot zal zijn? Dat is nooit vooruit te zeggen. De deelnemers zijn over het algemeen niet zonder verwach ting. Er is ongetwijfeld sedert ruim een maand verademing gekomen. Iets meer optimisme fs weer waarneembaar. Hoewel nog lang niet al gemeen, beginnen de berichten toch hier en daar ietwat gunstiger te luiden. Men hoort en leest van opheldering in den crediettoestand. van een opwaartsche beweging van sommige goederenpryzen, van een lichte herleving van de vraag, van eenig meer vertrouwen in de handelsvooruitzichten. Is ook in de kringen der Nederlandsche zakenmenschen net besef doorgedrongen, dat een kentering in den eco nomischen toestand wellicht aanstaande is, dan kan de komende beurs voor het oe- drijfsleven een belangrijke beurs worden. ARTHUR TERVOOREN Sociëteit „St. Bavo" Rechtskundig bureau, half 9 uur; Wit-Gele-Kruis, van 2 tot 3 uur; Ledenvergadering Bouwvakarbeiders, 8 uur; Werkplaatspersoneel, 8 uur; „St. Caecilia", 8 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling door George Robert, van kwart over 8 tot kwart over 9 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstelling en variété 8.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstelling en variété 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aanvra gen by mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag van 10—12,2—4,8—9 u. Zaterdags 10—12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. Sociëteit „St. Bavo" Bestuur Spoorwegper soneel, 8 uur „Kunst na Arbeid", 8 uur Haarlemsche Inkoop Combinatie, half 9 R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg N.V. „Gezelschap Saal- born" „Süss de Jood", 8 uur. Kathedraal-plein Optocht van de deelne mers aan het bondsfeest van den R. K, Middenstandsbond in het bisdom Haarlem van de Kathedraal naar de Groote Markt, waar een vaandelgroet aan den burgemees ter gebracht wordt, 11 uur. Groote Markt Officieele ontvangst ten stadhuize, kwart voor 12 uur. Gem. Concertgebouw Groote feestvergade- ring, 3 uur. Restaurant Brinkmann Receptie door het hoofdbestuur, 5 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstelling en variété 8.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstellingen en variété 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhof straat 1, Haarlem, Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag van 1012, 24, 8—9 u. Zaterdags 1012 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haar lem. Tel. 11671. BARTELJORISSTRAAT 16 - TELEFOON 10756 Zaterdagmiddag werd onder groote belang stelling uit onderwijskringen het nieuwe ge bouw van school no. 46 aan de Junoplantsoen door den wethouder van onderwijs, den heer W. Roodenburg, geopend. De gymnastiékzaal van de daar naastgelegen school, waar de openingsplephjigfepd plaats vond, was feestelijk versierd, terwijl talrijke onderwijs-autoriteiten aanwezig waren. In zyn openingsrede zette de heerRood^ieaii burg uiteen, dat deze school eigenlijk reeds geruimen tijd eerder gesticht had moeten wor den. Verder besprak hy de voordeelen van deze 7-klassige opleidingsschool en hoopte, dat thans aan de wenschen van een groot aantal ouders voldaan was. Ten slotte besprak hij nog de zware en ver antwoordelijke taak van den onderwijzer, die door goede leiding het verstand en den wil van het kind moet ontwikkelen en eindigde zijn meermalen door applaus onderbroken rede met de beste wenschen voor deze school uit te spreken. Vervolgens spraken nog de inspecteur van het L.O., de heer Van de Weyere, de heer mr. A. Beets, secretaris van de Commissie van Toe zicht op het L.O., de heer G. H. Werestink, die o.a. het nieuwe hoofd der school, den heer J. J. Klimbie prees als een uitstekend paeda- googy mevrouw Everts, namens de ouders der leerlingen, die tevens als blijk van waardee ring een tweetal houtsneden en een boeken- standaard aanbood, de hoofdinspecteur van het L.O., den heer K. Braats, en ten slotte nog door het hoofd der school, de heer J. J. Klimbie die aan allen voor hunne medewerking dank bracht, in het bijzonder aan den wethouder van onderwijs, voor de welwillendheid, waarmede deze hem altijd tegemoet getreden was. De heer Roodenburg sprak hierna nog een aanvullend slotwoord, waarna de aanwezigen de school bezichtigden. Deae bestaat uit 8 klassen, onderling door een breede, betegelde gang" verbonden. Bijzonder troffen ons in de klassen de tal rijke leerzame en aardige platen aan de wan den, waaronder een voorstelling van de H. Ludger, terwijl hij in de Groninger gouwen het H. Evangelie predikt. Het geheel is in frissche kleuren gehouden en maakt eeng ezellig indruk. Kenselaar, de Clercqstraat 79, armbandhor loge. Bergman, Leidschestraat 107, benzine bus. Steensma, woonschip Oudeweg bij Am- sterd. vaart, cano. Bur. van Politie, Smede- straat 9, handschoen, halsband. Juhasz, Dreef 6, handschoen. Kennel Haerlem, Regentesse- laan 42, hond, kat. Prakken, Pieter Maritz- straat 9, armbandhorloge. Kooreman, van 't Hofstraat 82, jas (blazer). Kloos, Schoterweg 94rood, jas. Kennel Fauna, Parklaan 119, 2 katten. Pierets, de Genestetstraat 16, model (hout). Bourgonje, Jansstraat 36, hondenpen ning. Steenken, Kolkstraat 24, portemonnaie. Bureau van Politie, Smedestraat 9, portefeuil le. Snoek, Klarenbeekstraat 37rood, rijw. bel. plaatje. Cassee, Godfried van Bouillonstr. 25 regenjas. Pereira, Kinderhuissingel 88, huis sleutel. Postkantoor, Tempeliersstraat, vulpen, v. d. Linde, Scheepmakersdyk 18, wandelstok. Bilars, Gen. de la Reijstraat 36, armbandhor loge; Mulder, Leidschevaart 94, armbandhor- logs; postkantoor, Raaks, boek; bureau van po litie, Smedestraat 9, bus kalk, handschoenen; Vuist, Anthoniestraat 51g, ceintuur; Piët, Zijl straat 75, fototoestel; Hessels, Ted. van Berk- houtstr. 6rd., handtasch; bureau van politie,- Smedestraat 9, dameshoed; Kennel Fauna, Parklaan 119, hond, 2 katten; Broertjes, Ter- natestraat 40, heerenhandschoen; Smits, Hud- sonstraat 2, dameshandschoenen; Derr, Voor zorgstraat 57rd„ pantoffels; Niekerk, Oranje boomstraat 163, pop; Bakker, Herculesstraat 3, rijwielbelastingplaatje; Horsmever.' Schoterweg llrd., rijwielbelastingplaatje; bureau v. politie, Smedestraat 9, regenjas; Berkhout, Weltevre denplein 55, schijnwerper; Schijvenaar, Zomer- vaart 37, sigarenkoker; Ides, Voorzorgstraat 23, tasch met boeken; de Jong, Kloosterstraat 91, zakje rijst. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2