STADSNIEUWS WEILL ZOON n.v. jUt^tnebaséum DE HEEMSTEEDSCHE DREEF De verbinding met Zandvoort BARTELJORISSTRAAT 26-28 REGEN, REGEN DINSDAG 6 SEPTEMBER Officieel geopend MARSCHWEDSTRIJD EN FESTVAL Van de Federatie van Haarlemsche Muziekvereenigingen Uitslag marschwedstrijd LEENING GEM. HAARLEM Groot 500.000 door de R.V.S. gedekt VERKEERSONGEVALLEN Gastvrij Haarlem... POST PER NACHTTREIN Bestelling te Leiden en omgeving VERDUISTERING VAN EEN VRACHTAUTO En het Haarlemsche Armbestuur DE DRIEDAAGSCHE WERKWEEK Regeling voor werkloozen Is de criminaliteit in onze omgeving zoo groot? N.Z.H. en Brockway 1 BONTWERKERS DAMESKLEERMAKERS Opening Heemsteedsche Dreef door Jhr. Röell VOORKOMT TANDBEDERF JH enpoetst 's avonds en 'smorgens met m* 76 ets per Vt tube 25 cló per'A tube. Personalia Daling vischomzet IJmuiden Voor het Crisis-Comité Voor de Stille Armen Ringrijderij te Santpoort Wij berichten U dat onze volledige collectie BONTMANTELS en MANTELS MET BONT GE VOERD voor het a.s. WINTERSEIZOEN gereed is. Deze COLLECTIE is met de GROOTSTE ZORGVUL DIGHEID SAMENGESTELD, munt uit door PRIMA KWALITEITEN en zeer VOORDEELIGE PRIJZEN. In onze AFDEELINC DAMESKLEEDERMAKERIJ vindt U de NIEUWSTE STOFFEN voor het a.s. winterseizoen Wij noodigen U tot een bezoek uit. Ruïne van Brederode Tuinbouw en plantkunde Vroeg op het slechte pad BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK KROMMENIE Een werk van zes ton met inter- nationale beteekenis Er zou tusschen de Ned. Spoor wegen en de N.Z.H.T.M. een geheim contract bestaan, dat de lijn Haarlem Zandvoort nimmer ge- electrificeerd zal worden Een geheime overeenkomst NOORDWIJK Op het H.F.C.-terrein vond Zondag onder groote belangstelling de Marschwedstrijd plaats, welke door de Federatie van Haar lemsche Muziekvereenigingen ter gelegenheid van het Eerste Lustrumfeest was georgani seerd. en waaraan een Middag- en een Avond concert, te geven door de aangesloten Veree nigingen, was toegevoegd. Zoowel voor het een als voor het ander, en vooral voor het Avondconcert bestond groote belangstelling; en al dreigden nu en dan som bere luchten de feeststemming te verstoren, de weergoden waren den geheelen dag met het Feestcomité, dat op een goed geslaagde viering van het Eerste Lustrum mag terugzien. Van de elf vereenigingen, die voor den Marschwedstrijd hadden ingeschreven was slechts het Haarlemsche Tramfanfarecorps door dienst van een groot contingent leden verhinderd deelte nemen. Als juryleden voor dezen wedstrijd fungeer den de heeren A. L. Hazebroek en Jos. de Klerk, die voorzeker geen gemakkelijke taak hadden, daar er over het algemeen uitste kend geblazen en geloopen is. Het was vooral een lust om die kleine kereltjes van de Jeugd- fanfare „Oosterkwartier" te zien marcheeren en te hooren blazen. Ook gedurende him tocht van en naar het Brongebouw trokken ze de algemeene belangstelling. De uitslag van den Marschwedstrijd, welke onmiddellijk na het Middagfestival werd mee gedeeld vanaf de muziektent, luidde als volgt: 1. Fanfarecorps „Cresendo" dir. F. A. Dekker, met „Bruxelles-Lille" 44 p. Ie prijs. 2. Harmoniemuziekvereeniging „Johez", dir. J. A. Meng, met „Steadfast and True" 43 p le prijs. 3. Fanfarecorps „Kunstgenot", dir. L. Th. Zedel, met „Souvenir de Namur" 32 p. 3e pr. 4. Harmoniemuziekvereen. „Voorwaarts", dir. A. Vermeer, met „Allons-IJ!" 33 p. 3e prijs. 5. Harmoniemuziekvereeniging „Harmonie Crescendo", air. W. H. Hofmeester, met „Oes- terreichischer Wachtmeister. 47 p. le prijs. 6. Jeugdfanfare Speeltuinvereniging „Oos terkwartier", dir. P. Wit Jr., met „Drapeau de Beets" 40 p. 2e prijs. 7. Harmoniemuziekvereen. „St. Caecilia", dir. S. A. Noom, met „Doux Nectar" 40 p. 2en pr. 8. Fanfarecorps „Kunstkring", dir. P. Wit Jr., met „El Capitain" 47 p. le prijs. 9. Harmoniemuziekvereen. „Utile Dulci", di recteur A, C. Jutjes, met „Bruxelles-Lille" 44 P. le prys. 10. Knapencorps van „JOHEZ", dir. J. A. Meng. met „JOHEZ-Jeugdmarsch" 40 p. 2en pr. Wat zullen we zeggen van het Festival? Over het algemeen kan men tevreden zijn over hetgeen de bij de Federatie aangesloten ver eenigingen in den loep van den middag en den avond hebben gepresteerd. Maar het neusje van den zalm hoorden we toch wel op het avondconcert, waarbij slechts het Fanfarecorps „Crescendo" onder leiding van F. A. Dekker wat minder gunstig afstak bij de andere con- certgevende vereenigingen. Het was opmerkelijk wij -voor ons meen den dit althans te constateeren dat bij elke concerteerenöe vereeniging het tweede num mer zoo goed als zonder uitzondering beter was dan het nummer waarmee geopend werd en dit waren steeds de Marschen! We zullen verder evenwel niet in bijzonder heden treden, daar dit verslag zich er minder toe leent kritiek in al te gedetailleerden vorm uit te oefenen, wat trouwens ook de bedoe ling niet is. Volstaan we met de hoop uit te spreken, dat in de komende jaren alle bij de federatie aan gesloten vereenigingen hun best zullen blijven doen, om hun concerten op 'n zoo hoog mo gelijk peil te brengen of te blijven houden. Verschillende directeuren verdienen voor hun harde streven en opvoedend werken reeds nu een woord van erkentelijkheid en lof. Dat dit eerste lustrum voor allen een spoorslag moge zijn om daartoe mee te werken zij het besluit van deze prettig gcjlaagde feestviering, onge twijfeld een der laatste, welke in het Oude Brongebouw, met zijn rijke herinneringen aan muziekfestijnen, zijn gehouden. De Levensverzekering-My. N. V. Rotterdam- sche Verzekering-Sociëteit (R.V.S.) heeft aan de gemeente Haarlem een leening verstrekt, groot ƒ500.000, rente 5 pet., koers 98 y2 pet., duur 10 jaar. Zondagmiddag omstreeks 6 uur stapte de 23-jarige J. D., wonende te Amsterdam, op de Amsterdamsche vaart uit de tram en stak den rijweg over. zy werd aangereden door een juist passee. renden auto en bekwam schaafwonden aan de armen en een lichte hersenschudding. Per ziekenauto van Mathot is zy naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht. Negen Een aanklacht by den officier van justitie volgde wegens verduistering van een auto. In het belang van verdachte, die door deze geschiedenis ook in de war was geraakt, werd de zaak spoediger voor den politierechter be handeld. De officier en politierechter gingen accoord met een voorwaardeiyke gevangenisstraf van een maand, met een proeftyd van 3 jaar. Hiermede verklaarde de verdediger, mr. B. W. Stomps, zich accoord. Door de Kamer van Koophandel te Leiden is, in verband met de opheffing van de middag postbestelling in verscheidene plaatsen, ge tracht, de correspondentie, door de nachtpost treinen aangevoerd uit het Noorden, Oosten en Zuiden van ons land, welke steeds in de mid dagpost werd bezorgd, in de ochtendpost te doen opnemen. Deze pogingen zijn met succes bekroond. De zer dagen mocht de Kamer van den inspecteur der P. T. T. te Haarlem het volgende schrijven ontvangen: „Naar aanleiding van de laatsteiyk met Uwe Kamer gehouden bespreking over corresponden tie van de verschillende nachttreinen welke niet tydig genoeg te Leiden zou worden ontvangen om in de eerste bestelling van de kantoren Noordwijk-Binnen, Noordwijk aan Zee, Ryns- burg, Katwijk aan den Ryn en Katwijk aan Zee ce kunnen worden opgenomen, heb ik de eer U mede te deelen, dat met ingang van 6 Sept. a.s. maatregelen zyn getroffen, dat zulks wel 't geval zal zyn." Voor den Politierechter werd gistermorgen een eigenaardige zaak behandeld, die gelukkig hog op prettige wijze is afgewikkeld. Een chauffeur uit Haarlem was werkloos ge- Worden en hy wendde zich tot het Burgeriyk Armbestuur om steun. Hem werd een tweede- handsch Ford-vrachtauto in huurkoop ge geven, voor f 450, waarop dan iedere week f 9 aan het Armbestuur zou moeten worden afbeteald. De chauffeur betaalde vier weken stipt, maar als vervoerder van zand en grint voor bouwwerken achtte hy den auto te licht, Weshalve hij onmiddellijk inging op een aan bod, waarby hij de Ford voor een Studebaker ruilde De man vergat echter het Burgeriyk Armbe stuur hiervan op de hoogte te stellen en toen hij op een kwaden dag geen vrachten meer had en den afbetalingstermijn niet meer kon betalen, eische het B. A. de Ford terug. Er was toen f 154 op betaald. Maar de Ford was er niet meer en over de Studebaker werd niet in het contract gesproken. Onlangs heeft de gemeenteraad besloten een driedaagsche werkweek in te voeren voor werkloozen. Deze nieuwe regeling werd, geiyk te begrij pen is, door de betrokkenen ten zeerste toe gejuicht. Helaas heeft tot nu toe het gemeentebestuur nog niet de goedkeuring der regeering op het raadsbesluit weten te verkrijgen. B. en W. hebben echter de hoop daartoe volstrekt niet opgegeven en zetten met kracht hun bemidde ling in Den Haag voort om te bereiken, dat het raadsbesluit spoedig in werking zal kunnen treden. Het schynt, dat er in Haarlem en omgeving nogal eens overtredingen van de strafwet plaats habben. De heeren rechters hebben althans hun handen vol. Woensdag a.s. houdt het kantongerecht in twee zalen tegelijk zitting, zoodat er héél wat zaken behandeld kunnen worden. Tegelijkertyd is er in de groote zaal zitting van de Haarlemsche Rechtbank voor strafza ken, welke zitting ook Donderdag den geheelen dag wordt voortgezet. Verzoek van chauffeurs aan Ged. Staten Door de chauffeurs in vasten loondienst by de N. V. Haarlemsche Brockway Bus My., ge vestigd te Heemstede, is aan het College van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland een adres gezonden, waarin zij verzoeken van het volgende nota te willen nemen: le. dat hun bekend is, dat op 26 September VflEDERLAIiOSCH FA BRIK A A T. f 1932 «en beslissing door het College van Ged. Staten zal worden genomen inzake het al of niet verlengen der concessie aan de N.V. Haar lemsche Brockway Bus Mij., te Heemstede, voor de lijn HaarlemLeiden na 4 Januari 1933. 2e. dat zij door een negatief besluit van het College ten zeerste gedupeerd zouden worden en wel in die mate, dat zy allen geheel broo deloos zullen komen, waar in verband met de slechte tijdsomstandigheden de gelegenheid tot verkryging van werk anderszins als uitgeslo ten dient te worden geacht; 3. dat zij het College beleefd verzoeken met het bovenstaande zeer wel rekening te willen houden en het daarheen te willen leiden, dat him werkkring bij de N. V. Haarlemsche Brock way bus Mij. voor de toekomst bestendigd zal blyven; 4e. dat zij het College van Ged. Staten by voorbaat grooten dank verschuldigd zullen zyn by inwilliging van hun gezameniyk dringend verzoek. Op de voordracht van B. en W. van Eind hoven aan den raad tot benoeming van een derde leerkracht in de oude talen aan het gemeente-lyceum (afd. gymnasium), staat als nummer 1 mej. H. J. Kraak, te Haarlem. Ir, C. H. M. Brouërius van Nidek, inge nieur der telegrafie en telefonie, zal hoofd worden van het telefoondistrict Alkmaar en wordt in verband daarmede met ingang van 1 November verplaatst van Haarlem naar Alkmaar. Examen Hoofdacte Geëxamineerd 2 vrouweiyke en 4 manneiyke candidaten: de heeren G. v. d. Hart, Amster dam; J. Boon, Oosterland (Wieringen). Twee manneiyke candidaten niet opgekomen. De heer P. J. Philipoom, te Beverwyk, slaag de te Wageningen voor het examen Tuinbouw kundige; de heer J. Visser, te Wormerveer, slaagde te Deventer voor het examen analyst. In Augustus was de vischomzet in den rijks afslag te IJmuiden byna 300.000 gulden minder dan in dezelfde maand van 1931. De omzet heeft in de afgeloopen acht maan den van dit jaar bijna 2millioen gulden minder bedragen dan in hetzelfde tijdperk van het jaar tevoren. Personeel C. en A. Brenninkmeyer, Haarlem, 45.50. Ingekomen: Mevr. Ef 50. Mf 25.— I. F. f 2.50 De Commissie voor de Stille Armen, verblijd en bemoedigd door bovenstaande bydragen, be tuigt hiervoor haren dank en beveelt zich, als steeds, voor verdere medewerking ten zeerste aan. Giften worden gaarne in ontvangst genomen aan het Bureau dezer Courant en by de Heeren A. van Os, Oude Gracht 76; E. M. Kuiper, Kle verparkweg 49; C. Wessels, Westerhoutpark 18; M. Verboog, Schoterweg 45; P. Mes, Zocher- straat 23; H. Swarte, Anegang 24; A. Sarmani, Overtonstraat 64 en P. Busé, Gasthuissingel 64. De bekende ringrydery te Santpoort zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 21 Sep tember, in de Molenstraat. Voor de winnaars heeft de organiseerende vereeniging „Ringry dery Santpoort" evenals vorige jaren moose pryzen beschikbaar gesteld, zoodat wel weer op een groote deelneming gerekend mag worden. 's Morgens om tien uur wordt begonnen met de ringrijdery per rywiel voor personen boven 12 jaar en 's middags om 1 uur kan men per paard en tilbury aan de aloude uitspanning deelnemen, 's Avonds omstreeks halftien zal een schitterend vuurwerk worden afgestoken. Het bleek de dader te zyn van de inbraak in die garage en dat hy ook had getracht door verbreking van een glasruit in dat leegstaan de perceel te komen. Het was een 16-jarige te Haarlem wonende jongen. In de afgeloopen week werd de ruïne va» Brederode bezocht door 2510 personen. Een school uit Kaarden, een reisgezelschap uit Den Haag de Zangver. der Ned. Gist. en Spiritus, fabriek te Delft; Jongenskoor Martinus uit Den Haag; clubs uit Amsterdam, Rotterdam en Alkmaar. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, vergadert Dinsdag 6 Sept. des avonds te kwart over 8 uur, in hotel ,,Lion d'Ör". De agenda vermeldt o. a. bespreking Van de tentoonstelling, te Londen op 15, 16, 17 en 18 September. Door den heer v. W. C. werd aan de politie te Heemstede kennis gegeven, dat in zijn ga. rage was ingebroken. Het bleek, dat men ook in een leegstaand perceel was geweest. Toen de eigenaar zich Zaterdagmiddag in dat per ceel bevond, kwam daar aan de achterzyde een persoon op dat perceel toeloopen, die, toen hij werd aangesproken, de vlucht nam. Door het personeel van v. W. C. werd hij achter volgd, gegrepen en aan de politie overgeleverd. Geboren: 1 Sept.: J. J. M. Lasschuit-Rotte- veel, z.; M. C. Nooy-Willemse, d.; A. C. v. Ves- sem-v. Dyk, d.; J. P. A. A. Sweerts-van Gas teren, d.; 2 Sept.: R. v. d. Bos-Müdispacher, 2 d.; J. Visser-Schaap, z.; 3 Sept.: J. Vinckx-v. d. Ven, z. Overleden, 1 Sept. M. H. de Wit, 65 j., Kam perlaan; 2 Sept.: M. Planje-de Geus, 69 j., L. Hofstraat; L. J. G. Engwerda, 42 j., L. Be- gynestraat. Inschrijving Harddraverij Voor de inter nationale harddravery, te houden op Donderdag 8 September a.s., zijn thans reeds 27 paarden ingeschreven. Het bestuur van bovengenoemde vereeniging deelt voorts mede, dat in geen geval dameskaarten kunnen worden omgeruild in terreinkaarten. Bloemencorso Door het bestuur van Ko ninginnedag wordt speciaal de aandacht geves tigd op het op Donderdag te half tien 's m. te houden bloemencorso, waarvan een groote deel name wordt verwacht, mede gezien den grooten voorraad bloemen en hiervoor beschikbaar ge stelde schitterende pryzen. Opgave deelname kan geschieden by den heer Jan Bekker, Kerklaan. Brandjes. Zaterdagmorgen ontstond brand in de hooiberg van den heer van Dyk alhier. Onmiddellyk werd de brandweer ontboden, doch behoefde geen water te geven, daar met eigen middelen de brand kon worden bestre den. De oorzaak is onbekend. Daar het hooi slechts enkele dagen binnen was, kan hier moeiiyk van broeiing gesproken worden. Tengevolge van kortsluiting geraakte ook Zaterdagmiddag de auto van de firma Euwyk en Harthoorn in brand. Een voorbijganger zag rook opstygen en waarschuwde genoemde fir ma, waardoor erger werd voorkomen. Alleen de binnenbekleeding is aangetast geworden. Na de mooie zomerdagen was het een te genvaller, dat de opening van de Heemsteed sche Dreef in zulk slecht weer moest plaats hebben. Als wy om 3 uur naar de school aan de Dreef gaan, waar de officieele opening zal plaats hebben, valt de regen by stroomen neer, vergezeld van een storm, die de vlaggen langs den nieuwen weg doet klapperen, en de langs den weg geplaatste vlaggen rood-wit- blauw, de Heemsteedsche kleuren en die der provincie aan de hooge masten doet overbui- gen. Wy vreezen, dat de stevige masten zul len knakken! In de fietsenbergplaats staan eenige belang stellenden, schuilend voor den regen, het groote moment afwachtend waarop het lint zal doorgeknipt worden. De muziektent, wordt nog even met zeilen bespannen om den leden van St. Michaël, die de openingsplechtigheden zullen opluisteren, eeni ge beschutting te geven tegen storm en regen. Inmiddels vult zich de gymnastiekzaal der Dreefschool, waar de officieele opening zal plaats hebben met genoodigden. Onder hen merken wy o.m. op den Commis saris der Koningin in de provincie Noord- Holland, Jhr. Mr. Dr. A. Röell, Burgemeester Jhr. J. P. w. van Doorn, de beide wethouders Dr. E. A. M. Droog en A. v. d. Pol, het mee- rendeel der raadsleden en de oud-raadsleden J. C. v. d. Eiken en C. L. Kwak, den Hoofdinge nieur-directeur der Prov. Waterstaat Jhr. C. J. A. Reigersman, Hoofdingenieur Krein, Jhr. Mr. D. E. van Lennep, oud-Burgemeester, ar chitect Jos. Cuypers den hr. N. Vos, gemeen tesecretaris, den hr. Schoolderman, directeur der „Geruischlocze weg" ambtenaren v. Raad huis en Openbare Werken en vele anderen die door grondverkoop of op andere wijze me degewerkt hebben tot het tot stand komen van den nieuwen weg. Burgemeester Jhr. J. P. w. v. Doom, spreekt een kort welkomstwoord tat allen, allereerst tot den Commissaris der Koningin die zoo be reidwillig gevonden was door zijn tegenwoor digheid grooteren luister by te zetten bij deze opening. De opening van dezen nieuwen verkeersweg, aldus spr., is voor Heemstede een byzonder gebeuren, zal bydragen tot ontwikkeling en ontplooiing van Heemstede op de eerste plaats maar ook een groote verbetering in de toe komst zyn voor het intercommunaal en pro vinciaal verkeer. Dank brengt spr. aan den Raad voor het toestaan der credieten en aan de overigen, die door geestes of handenarbeid hebben by- gedragen tot de totstandkoming van dezen weg. Aan Dr. E. A. M. Droog, den wethouder v. O. W. die met onvermoeiden arbeidslust zijn krachten heeft gegeven aan dit werk, geeft de burgemeester daarna het woord om de feest rede uit te spreken. Dr. Droog merkt op, dat het woord „weg", slechts 3 letters telt, maar in beteekenis zeer rijk is. indien het gebruikt wordt in verband met het moderne gemeentebeheer. Het wegenvraagstuk brengt alle diensten en bedryven in de weer, het is een spookver- schynsel voor den beheerder der schatkist, omdat het niet behoort tot de directe produc tieve uitgaven. Spr. wil zich alleen bepalen tot het wegen- vraagstuk zooals het ten opzichte van dezen grooten verkeersweg is opgelost. In mijn jeugd, aldus spr., met het weinige verkeer schenen wegenaanleg en onderhoud een vry gemakkelyk vraagstuk, maar de oude Romeinen en Napoleon hebben als wegenbou wers hun roem verloren. Veel ervaringen hebben wy over wegenaanleg opgedaan. Heemstede telt thans niet minder dan 190 straten, pleinen en lanen, met naar schatting een lengte van 50 K.M. op een be volking van 15,000 inwoners, een heele tegen stelling met vroegere tyden, zoo c.a. Amster dam in de 17e eeuw, dat op minstens 150.000 inwoners 300 straten telde, waarschijnlyk van het gehalte als de Jordaan ons vertoont. De bebouwing is dus heel wat ruimer geworden. Tot het onderwerp ,,De Heemsteedsche Dreef" overgaand, zegt spr. dat het plan al oud is. m de Raadsvergadering van 28 Aug. 1912 werd het uitbreidingsplan, waarop ook de Heemsteedsche Dreef voorkwam, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Den ontwerper, architect Jos. Cuy pers, werd door burgemeester jhr. D. E. van Lennep dank gebracht voor dit mooie plan. Het pleit, aldus spr., voor het vertrouwen van den toenmaligen raad en zijn leiders, dat dit plan bijna zonder discussie werd aangeno men. Maar er zouden nog 20 jaar verloopen, eer de hartader van het verkeer, die de Heemsteed sche Dreef moest worden, in gebruik zou wor den genomen. Spr. schetst vervolgens de versehilllende moei lijkheden. Hoe eerst in 1916, door aankoop van Leeuw en Hoofd het eerste deel, tusschen de Blauwebrug en de Fieter Aertslaan tot stand kwam. Daarop volgde in 1922 het meest Zuide lijke deel, n.l. vanaf het Valkenburgerplein tot de Camplaan, CamplaanWipperplein tot Ha venstraat volgde in 1926, en in 1929 het stuk Havenstraat tot Cloosterweg, waaronder begre pen de Zandvaartbrug, waarvoor een groot fi nancieel offer gevraagd werd. De aanleg van het laatste gedeelte, heeft, zegt spr., het meest voeten in de aarde gehad, omdat de eigenaars der gronden niet zoo vlot tot verkoopen bereid waren; zelfs moest als noodmiddel onteigening worden voorgesteld, maar tenslotte werd de koop in de Raadsvergadering van 29 Oct. 1931 door den Raad bekrachtigd. In totaal werd voor het gedeelte Heemsteed sche Dreef met bouwterreinen tusschen Cloos- terlaan en Pieter Aertslaan aangekocht 67195 vk. M. grond tegen den prijs van 295.867. Hulde brengt spr namens het College van B. en W. voor de koopmansgave, tact en soepelheid, waarmede de heeren Reinders Folmer, secreta ris N. Vos en de heer E. Steger hen daarby terzyde stonden. Het afdekken van het laatste weggedeelte, al dus spr,, werd tot ons aller tevredenheid uitge voerd door de N.V. Geruischlooze Weg volgens de nieuwste procedé's met grof asphaltbeton. Zoowel dit, als het vorige gedeelte, bedekt met colprovia zal, door zyn onverslytbaarheid en stroefheid in den smaak der automobilisten val len. De gemeente beschikt nu over weg en terrei nen en hoopt, door verkoop der laatste, zich zooveel mogelyk voor de gemaakte kosten schadeloos te stellen, en al zal dit laatste mis schien niet geheel gelukken, wij betreuren ons initiatief niet, omdat wy, aldus spr., er van overtuigd zyn met dit werk den bloei en aan- trekkelykheid van Heemstede te hebben bevor derd. wy mogen, vervolgt spr., ook niet vergeten, dat door dit werk het lot van tal van werkloo zen beer drageiyk is gemaakt, omdat aan ar beidsloon niet minder dan 150.000 is uitge keerd, waarvan 60.000 voor dit laatste ge deelte. Met de Provincie, zegt spr,, hebben wy op aangename wyze samengewerkt en aan haar be kwame en ervaren ingenieurs en technici meni- gen goeden wenk te dank en.In het bijzonder noemt spr. de heeren Krijn en De Regt. Dank brengt spr. aan het hoofd van open bare werken, den heer J. Schelling en zyn'as sistenten de heeren Bütker, Baas, Neeskes en P. Neeskes. De aanlegkosten van het geheele werk, met brug en rioleering (zonder terrein-aankoop), en de werken voor gas, waterleiding en electriciteit bedragen ruim 600.000.—. Maar daarmede zijn, aldus spr. locale en interlocale belangen ge diend. Wij hebben den weg gebaand voor de verbinding en aansluiting van het doorgaand verkeer tusschen plaatsen als HaarlemZand- voort eenerzijds, Haarlemmermeer, het Gooi en Utrecht anderzyds. Straks zal de nieuwe ver- breede Glipperweg als verkeersader naar het Zuiden in belangrykheid winnen en den Heeren- weg eenigszins ontlasten. Spr. ziet voor Heem stede in dezen Dreef den Boulevard waar de nyvere bevolking op mooie dagen zich zal ver treden en genieten van Hollands vermaarde luchten, van groene gazons en kleurryke bloem- tapyten, van bloeiende heesters en boschgezich ten. Ruime trottoirs bieden plaats voor de avondwandelingen der forensen. Spr. wyst vervolgens op een groot lokaal be lang, het vraagstuk der reiniging, omdat zich hier bevinden de groote afvoerbuizen, het hoofd stamriool. Door riool en gemaal hopen wy, aldus spr., de binnenwateren zóó te ontlasten, dat wy de onwelriekende grachten, die wy in andere plaatsen wel kennen, hier niet te vreezen zullen hebben. Spr. verzocht dan, het nu tot stand gekomen werk in oogenschouw te nemen, na eerst by te wonen het ceremonieel bij het doorknippen van het lint. Burgemeester van Doorn dankte dr. Droog voor zyn feestrede en zegt, wel durf te moeten hebben den Commissaris der Koningin in dit weer te verzoeken mede te gaan om door het doorknippen van het lint den weg officieel te openen. Dank brengt Z. E. Achtbare voor deze bereidwilligheid. In den stroomenden regen trekken de aan wezigen naar buiten, waar nog een vry groot aantal belangstellenden de komst afwacht van den commissaris, die zich bereid heeft ver klaart deze ceremonie te verrichten. Het dochtertje van het hoofd van openbare werken, mej. Schelling, reikt op een kussen in de Heemsteedsche kleuren de zilveren schaar, een geschenk der N.V. Geruischlooze Weg aan jhr. Röell over, die de laatste belemmering weg neemt en de Dreef daarmede opent. Burgemeester jhr. v. Doorn dankt daarna den Commissaris der Koningin voor dit werk, spreekt den wensch uit, dat deze nieuwe weg moge by dragen tot nog grooteren bloei van dit gewest en voor Heemstede in het bijzonder. Jhr. Röell dankt voor de vriendelyke woorden, zoowel in de openingsrede als nu. En al drij ven donkere wolken over onze hoofden, wy heb ben het zonnetje in ons hart bij zulk een groot gebeuren. Dank brengt de Commissaris voor de goede wenschen geuit voor het gewest, wederkeerig hoopt spr. dat deze nieuwe weg moge bijdragen tot nog grooteren bloei van Heemstede. Hierna biedt het dochtertje van het raadslid W. M. de Boer bloemen aan de echtgenoote van den wethouder van Openbare Werken, mevr. dr. Droog. Speelde tydens het doorknippen van het lint de Harmonie „St. Michaël" het Wilhelmus, nu zet zy een vroolijke marsch in, en in een stevige regenbui wordt een korte wandeling gemaakt over den nieuwen weg, waarna aan de genoo digden in het Gymnastieklokaal ververschingen worden aangeboden, waaronder de Harmonie „St. Michaël" eenige nummers ten beste gaf. Van de gelegenheid om van den toren der school weg en omgeving in oogenschouw te nemen werd veel gebruik gemaakt. Tegenover een verslaggever van de „Tele graaf" heeft de heer Van Alphen, burgemeester van Zandvoort, zich opnieuw uitgesproken over ,,den remmenden invloed van de onvoldoende verbindingen met Amsterdam": „Het aantal automobilisten neemt toe, omdat de verbindingen per spoor te omslachtig' en te traag zyn, terwyi de toeneming van het aantal wielrijders te verklaren is in de te hooge tarie ven van trein en tram. De verbindingen: zy zyn te langzaam en te duur. Verscheiden reizigers bedanken er voor om twee keer 'n uur in 'n tram te zitten, die meermalen uit verouderd materieel bestaat, dat op het smalspoor een minder aan gename, deinende beweging veroorzaakt. Dat de tram niet sneller rijdt is volkomen te billij ken, gezien om. het feit, dat zij zich in de pro vinciale hoofdstad door straten moet wringen, die onderdeelen zijn van den hoofdverkeersweg AmsterdamDen Haag, maar niettemin op een steegje lijken. Een verbreeding van het smal spoor zal ontegenzeggeiyk op veel bezwaren stuiten. Behalve wat betreft de klachten over de tarieven en het materieel, kan m.i. de N.Z. H. Tramweg My. geen verwyt treffen. Ik spreek echter niet over de actie, die tegen andere ver voermiddelen wordt ingesteld door de directie der N.Z.H. Is de vrees voor concurrentie com mercieel gesproken misschien te billijken, het wil er by my niet in, zoo vervolgde de heer Van Alphen tegenover den verslaggever van de „Telegraaf", dat men, wanneer een zaak goed en modem wordt beheerd, niet tegen die con currentie bestand zou zyn. Toen er nog geen belangengemeenschap bestond tusschen trein en tram waren de tarieven veel lager dan nu. De belangen van de badplaats komen eenvou dig niet in het geding. Maar er is toch concessie verleend aan bus maatschappijen? bracht de journalist in het midden. „Dat is zoo. Voorzoover het den verschillenden autobusondememingen nog mogelijk gemaakt wordt passagiers naar Zandvoort te brengen, hetzy van Amsterdam, hetzy van Haarlem, een mogelijkheid die alleen geschapen wordt onder conditie, dat de dienst gereden wordt op on- zichtbaren afstand van trein of tram, of, voor het geval dat de bussen te dicht by de tram komen, met een vervoerverbod worden belast, zullen de toonaangevende maatschappyen over het vervoer niet te klagen hebben. Moet u dit eens lezen." De heer Van Alphen overhandigde den ver slaggever een brief van recenten datum niet anoniem, doch volledig onderteekend, waarvan de inhoud op het volgende neerkomt: Tusschen de Ned. Spoorwegen en de N.Z.H. bestaat een geheim contract. De reden daarvan zou de volgende zyn: Door de electrificatie der N.S. op het traject Amsterdam—Haarlem is aan de N.Z.H. groote schade toegebracht door het uitvallen van honderden abonné's. Daar de aan- deelen van de trammaatschappy in handen zijn van de spoorwegen, heeft de directie der NB. aan de N.Z.H. Tramweg My. beloofd nimmer het traject HaarlemZandvoort te zuilen elec- trificeeren. Zoo zal de N.Z.H. in den zomer haar verloren baten kunnen terugwinnen op het tra ject HaarlemAerdenhoutZandvoort. Indien immers de spooriyn HaarlemOverveen—Zand voort electrisch zou zyn, met een drukken dienst, zouden de inkomsten der N.H.Z. zooda nig terugloopen, dat men in Utrecht zou moeten bijpassen om een tekort te dekken. Een verlies zou dan onvermydelijk zijn en de voordeelen der electrificatie te niet doen. „Als dit waar is, vervolgde de burgemeester, het geen ik niet weet, dan noem ik een dergelyk gentleman's agreement een schande! De kwestie van de electrificatie is ook in de Kamer ter sprake gebracht. De directie der N.S. heeft toen gemeend te moeten zeggen, dat elec trificatie niet noodzakelijk was en al ware het noodig, dan was het onmogelijk. Dat er nu geen geld is, maar in 1929 was er wèl geld. Het zou zoo vreemd niet zijn als er werkeiyk een over eenkomst tusschen tram en trein bestond. Maar dat het gezeul met de reizigers ongehoord is, daarover is een ieder het eens besloot de burgemeester. Tot zoover de „Telegraaf". De heer ir. J. W. Burgerdyk, directeur der N.Z.H.TM. te Haarlem, by wien wy naar de juistheid van deze mededeelingen informeerden, wenschte zich daarover niet uit te laten. Burgerwacht. Door den burgemeester Is benoemd tot commandant van de burger wacht de heer F. Wassenaar, inspecteur van politie. Vernietiging raadsbesluit. Naar wij ver nemen is door den heer J. Warmenhoven aan de Kroon vernietiging gevraagd van het raads besluit, waarbij het beroep van Warmenhoven is afgewezen tegen afwyzende beschikking van B. en W. op zijn verzoek om een bouwvergun ning voor het bouwen van een bollenschuur met woonhuis aan den Binnenweg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 3