De Duitsche Katholiekendag Dr. Bruening niet naar Essen Het mijnbedrijf De zeven en twintigste Jaarbeurs BETEEKENIS VAN DEN „VOLKSVEREIN" MARKTEN DINSDAG 6 SEPTEMBER Dr. Marx aan het woord De staking te Gdingen beëindigd HEDEN DE OPENING Niet zonder verwachting Stresa-cofiferentie begonnen In het tuchthuis FRAUDE BIJ HET GROENE KRUIS Verdachte staat terecht Hilversum versterkt Opvoeding van den Katholiek tot goed staatsburger Geen politieke bond De sociale euvelen F eestvergadering BAANVAK ROTTERDAM—DORDRECHT Wordt geëlectrificeerd GASVERGIFTIGING Dr. H. Brauns Slotplechtigheid Een toonbeeld van den moed en de volharding van het bedrijfs leven; een dosis natio nale bemoediging Hulp aan Zuid-Oost-Europa VOLGENDE RIJKSDAGZITTING OP 12 SEPTEMBER Verdachte ging met groote geraf fineerdheid te werk. Kwitan ties van valsche hand- teekening voorzien Getuigenverklaringen Pleidooi De nieuwe zender met een antenne energie van 25 K.Wgereed Zaterdag proefzending Het oude lied STOOMSCHIP ,>ROTTERDAM" ln de Maasstad aangekomen 460e STAATSLOTERIJ EX-KEIZER TE ZANDVOORT Bezoek van de Koningin-Moeder III n 11 i lil MM mm (Van onzen eigen redacteur.) Essen, 3 September. De „Volksverein für das Katholische Deutsch- land", het levenswerk van Ludwig Windthorst, die dezen bond den 24sten October 1890 sticht te, in samenwerking met Franz Brandts, met de bedoeling, dat deze vereeniging er een zou zijn voor sociale en staatsburgerlijke vorming harer leden, en tevens voor het ontplooien van een machtige Katholieke sociale actie in het Duitsche Rijk, opende Vrijdag zijn strepg be sloten jaarlijksche ledenvergadering in de Ka mermuziekzaal van den Stadtischen Saalbau, onder voorzitterschap van zijn geliefden leider, oud-Rijkskanselier Dr. Marx. Dat aan deze bijeenkomst groote beteekenis werd toegekend van officieele zijde, bleek ons reeds dadelijk uit de aanwezigheid van tal van vooraanstaande Centrumspolitici, waaronder speciaal Vorst Alois von Loewenstein en den oud-rijksminister van arbeid Dr. Brauns op vielen. Na met den Christelijken groet de door on geveer 500 vooraanstaande afgevaardigden bij gewoonde bijeenkomst te hebben geopend, hield Dr. Marx de inleidende rede. Hij begon met te verklaren, dat ook de Volks verein voelbaar te lijden heeft onder den druk der tijden. Doch de zwaarste periode heeft hij thans achter zich. Een jarenlange crisis is thans overwonnen en de Volksverein gaat een nieu wen bloeitijd tegemoet. Vervolgens dankte Dr. Marx den generaal-direktor van den Volks verein, Dr. van der Velden, onder daverende toejuichingen voor den waarlijk enormen ar beid, dien hij volbracht heeft, om den Volks verein er weer boven op te helpen. Dan legde spr. er den nadruk op, dat de Volksverein niet op de eerste plaats een poli tieke bond wil zijn, doch een vereeniging, waar in plaats is voor alle Katholieken van Duitsch- land. Mijns inziens, aldus spr., moet ons streven zijn te vereenigen, waar wij maar kunnen, in geen geval echter verwijdering scheppen, waar door dan ook! (Daverend applaus.) Wij zijn alleen sterk, wij kunnen alleen iets tot stand brengen, als wij één blijven, anders is de positie der Katholieken in Duitschland binnenkort een onhoudbare en zijn wij redde loos verloren! „Wij moeten helaas constateeren, dat wij niet geliefd zijn in het eigen Katholieke kamp! (On rustig gemompel en uitroepen „Sehr richtig!") Nu wij dit echter met absolute zekerheid weten, zullen wij zorgen, dat daarin ten spoedigste verandering wordt gebracht. Wij zullen ons van nu af aan volkomen onmisbaar weten te ma ken voor de natie! Want juist wij zijn bij uit stek nationaal, omdat wij volgens de onsterfe lijke katholieke grondbeginselen weten te offe ren en te lijden voor geheel het Duitsche volk! (Daverende, langdurige toejuichingen.) Na het uitspreken van deze rede, gaf Dr. Marx het woord aan den directeur-generaal van den Volksverein, den Hoogeerw. Dr. van der Velden. Het geheele aftredende bestuur werd bij ac clamatie herkozen, terwijl nog vijf bekende sociale werkers er aan werden toegevoegd, o.a. prof. dr. Schreiber uit Münster en Minister Hirtsiefer. Vervolgens hield de oud-rijksminister van Ar beid, dr. Brauns, een korte rede, waarin hij er op de eerste plaats aan herinnerde, dat de Volksvereingedachte en de ontwikkeling van het Roergebied in de negentiger jaren hand in hand zijn gegaan. Het hart van den Bond lag steeds in Essen. Groote lof had spr. voor de Katholieke arbei dersbeweging in het Roergebied en vertelde aan de vergadering, hoe de Volksverein in het Roer gebied ontstaan is en gewerkt heeft. Doch we moeten thans in de toekomst zien. De sociale vraagstukken zijn heden ten dage nog minder opgelost dan ooit. Volgens spr. blijft de Volks verein de eenigste vereeniging in Duitschland, die in staat is zich op het gebied der sociale vraagstukken, gezien van Katholiek standpunt, te bewegen met doorslaand succes. Laat ons daarom stevig vasthouden in rots vaste eenheid aan onzen schuldenvrijen Volks verein! (Donderend applaus). Na een korte pauze had in de reusachtige concertzaal van hetzelfde gebouw de plaats van den Volksverein. Onder de aan wezigen bevonden zich op de eerste plaats Staatsminister Dr. Baumgartner en het Rijks- daglid Otto, beiden zoowel in hun hoedanigheid van president van den Katholiekendag, als in die van lid van den Volksverein. Voorts waren daar aanwezig Vorst Alois zou Löwenstein, de vroegere rijksministers Stegerwald, Brauns en Dr. Bell, de vice-presidenten van den Rijksdag Esser en Rauch, de staatssecretaris Dr. Pünder, Prelaat Dr. Leicht van de Beiersche Volkspartij, natuurlijk ook Dr. Marx zelf. De vergadering werd door orgelspel en den voortreffelijken zang van een zeer goed gemengd koor opge luisterd. De zeer doorwrochte feestrede over het thema „De wil tot politieke vereeniging bij de Duitsche Katholieken", werd gehouden door den directeur-generaal Dr. Van der Velden. De rede die met groote aandacht werd beluisterd door de stampvolle zaal, vond warme waar- Naar wij vernemen heeft de Raad van Com missarissen op voorstel van de Directie der Ne- derlandsche Spoorwegen goedgekeurd het plan om tot electrificatie van het baanvak Rotter damDordrecht over te gaan. Onlangs werd te Veghel, zooals gemeld, in een etoomwasscherij een arbeider, die een stoom ketel repareerde, door gassen bevangen, aan de gevolgen waarvan deze overleed. Thans is een ernstige wending gekomen in den toestand van twee arbeiders, die hun kameraad hadden ge tracht te redden en eveneens gasvergiftiging opliepen. Een dezer verkeert in zorgwekkenden toestand en is naar het Gasthuis overgebracht. deering aan het slot, dat zich uitte in een minutenlang applaus. Nadat Dr. Otte en tenslotte Dr. Marx zelf nog eenige opwekkende en aansporende slot woorden tot steun aan den Volksverein hadden gesproken, werd de zeer belangrijke jaarver gadering met het zingen van de Christus- Koning-Hymne besloten. ESSEN, 5 Sept. (Eigen bericht). Tot slot van de Katholiekendag te Essen werd de groote processie gehouden naar het graf van den H. Ludgerus, apostel van het Roergebied. Bij het zijportaal van de kerk te Essen-Werden, was het feestaltaar opgeslagen. In plechtige pro cessie werd de zilveren altaarschrijn met het gebeente van den heilige naar het altaar ge dragen, waarna de abt van St. Joseph bij Coes- feld, Raphael Molitor, de pontificale Hoogmis celebreerde. De feestpreek werd gehouden door pastoor Zimmerman van St. Ludgerus. Daarmede was de Katholiekendag ten einde. GDINGEN, 5 Sept. (Reuter). De reeders en havenarbeiders hebben een voorloopige overeen komst geteekend, welke een einde maakt aan de staking. De loonen der havenarbeiders wor den met 5 10 pCt. verhoogd. Een definitieve overeenkomst is uitgesteld tot 1 October, in geval van geschillen zal de mi nister van sociale verzekering beslissen. Malaise! Steeds maar weer malaise! Maar als je dan op de 27ste Jaarbeurs komt, die heden geopend wordt, dan zie je van die malaise al heel weinig. Zooals ons op de persconferentie, die, zooals zooals bij elke beurs, daags voor de opening te Utrecht werd gehouden, door den secretaris generaal, den heer Graadt van Roggen, in zijn inleiding werd meegedeeld, is het aantal in. zendingen op deze zesde beurs, die bij dalen de welvaartszon wordt gehouden, vergeleken bij de vorige najaarsbeurs, gestegen van 1004 tot 1053, iets wat in een tijd van malaise toch wel iets merkwaardigs genoemd mag worden. Tegenover een verhuurde oppervlakte van 11.250 M2 op de vorige najaarsbeurs, is nu juist 1000 M2 meer verhuurd. En dit resultaat dat gunstig afsteekt tegen den donkeren ach tergrond van den algemeenen economischen toestand, is zonder eenigen kunstgreep en zon der toepassing van kunstmatige ademhaling bereikt. Er is niet met de prijzen gemarchan deerd; buitenlandsche collectieve inzendingen zijn niet door het kosteloos afstaan van plaatsruimte gelokt langs normalen weg en met normale middelen heeft de uitbreiding van het aantal deelnemers plaats gehad. Deze najaarsbeurs is dan ook een toonbeeld van moed en volharding van het bedrijfsleven, een dééd, waarvan de moreele waarde in dezen benarden tijd niet mag worden onder schat. Tegenover het buitenland steeks er een mooi stuk nationale reclame in; voor ons eigen volk een dosis nationale bemoediging. Wie deze najaarsbeurs bezoekt, zal zeker niet den indruk krijgen, dat het met ons bedrijfs leven „hier haast zal zijn gedéén". Integen deel: als een strijdbare figuur rijst deze beurs op uit de tragische verwarring van onze sa menleving. Zij is weliswaar een kind van dezen gebroken tijd, ingesteld op de eigenaardige eischen van een abnormaal handelsverkeer, maar toch toont zij, zoowel in haar uiterlijke verschijning als in haar innerlijk streven, dat drie jaren van tegenspoed ons bedrijfsleven nog niet vernietigd hebben. De komende jaar beurs laat zien open en onverbloemd dat onze industrie en onze handel nog overeind politieke massabetooging het slot zijn geworden, die zeker niet zonder botsingen zouden zijn geëindigd. Thans heeft alles een waardig en rustig verloop gehad. Naar wij Zondagochtend vroeg van zeer goed ingelichte politieke zijde vernamen, heeft Brü- ning in den loop van Zaterdag een onderhoud met Von Papen gehad waarbij overeengekomen is, dat geen van beiden zou verschijnen op de slotvergaderingen van den Katholiekendag in Essen. De oorzaak van dit plotselinge besluit moet gezocht worden in het feit, dat er een toe nadering op komst schfjnt te zijn tusschen Von Papen en het Centrum, tengevolge waarvan men Von Papen zooveel mogelijk voor pijnlijke poli tieke situaties wil trachten te vrijwaren. STRESA, 5 Sept. (Reuter.) De eerste ver gadering van de commissie voor den economi schen wederopbouw der Zuid-Oost.Europee- sche staten is Maandagmiddag te 4 uur begon nen. Voorzitter der conferentie is de Fransche Mi nister van Handel George Bonnet, die in zijn openingsrede er op wees, dat maatregelen op langen termmijn moesten worden genomen in den geest der besluiten van Lausanne. De Cen traal. en Oost-Europeesche landen moeten als een economische eenheid worden beschouwd. Zonder een overeenkomst in Stresa kan de economische wereldconferentie geen succes hebben. Vervolgens bracht Bonnet het voorstel van Letland ter kennis, deel te nemen aan de con ferentiewerkzaamheden. Een der vertegenwoor digers wees er op, dat de inwilliging van dit voorstel een precedent zou scheppen, welke zienswijze door andere afgevaardigden werd gedeeld. Op voorstel van Bonnet werd de vertegen woordiger van Letland uitsluitend als waar nemer toegelaten. BEUTHEN, 3 Sept. (V.D.) De vijf door de buitengewone rechtbank te Beuthen ter dood veroordeelde nationaal-socialisten, wier straf door het Pruisische Staatsministerie in levens lange tuchthuisstraf is veranderd, zijn in den afgeloopen nacht te drie uur naar het tucht, huis te Grosz-Strehlitz overgebracht. BERLIJN, 5 Sept. (V.D.). Naar van welinge lichte zijde wordt vernomen, zal Rijksdagpresi dent Goering den Rijksdag waarschijnlijk per Maandag 12 September a.s. bijeenroepen. staan, zich weren en verweren, alle ontbinden de krachten ten spijt. Onze industrie en onze handel hebben harde klappen gehad en zij hebben het nog zwaar te verantwoorden, maar ontmoedigd is het bedrijfsleven niet. Het heeft nog niet het veld geruimd, het is nog niet uit het veld geslagen. Er is onder de deelnemers van een bepaal den bedrijfstak een actie op touw gezet ge weest om deelnemers te bewegen collectief niet meer aan de jaarbeurs deel te nemen en men voerde als motief een helaas nog veel en ten onrechte verbreid argument! aan, dat de industrie aan de jaarbeurzen deelneemt, niet om eenige positieve beweegredenen, maar uitsluitend op grond van de negatie ve overweging, dat men, „omdat de concur rent er is", van de jaarbeurs niet kan weg blijven. De actie is op niets uitgeloopen en het is voor het jaarbeursinstituut verheugend, dat nu eens duidelijk en daadwerkelijk een over wegende meerderheid van een belangrijke groep te kennen heeft gegeven; wij nemen aan de jaarbeurs deel, niet „omdat onze concur rent deelneemt"; wij nemen deel, omdat wij het zeer positief in ons eigen zake lij k belang achten. Intusschen, de buitenlandsche belemmerin gen van den goederenhandel de contingen- teeringen heeft niettemin op deze jaarbeurs haar invloed doen gelden. Vele buitenlandsche producenten hebben geen voldoende kans meer om met succes aan de Ned. Jaarbeurs deel te nemen, en verschillende buitenlandsche deel nemers hebben zich moeten terugtrekken. Dat niettemin het aantal deelnemers met 49 is toe genomen, is een verblijdend verschijnsel. Velen die vroeger naar het buitenland uitvoerden, kunnen dat nu niet meer doen en moten in het binnenland een afzetgebied zoeken, wat zij, door aan de Jaarbeurs deel te nemen, hopen te vinden, Daartegenover staan weer andere industrieën, die nog steeds zich van de Jaarbeurs afzijdig houden, die regeerings.steun zoeken in den vorm van contingenteeringen, maar de self-help van het Jaarbeurs-insti tuut nog niet hebben beproefd, wat zeer te betreuren is. Onder de organisatorische maatregelen, die het Jaarbeursbestuur ditmaal heeft getroffen, is er een die voor de bezoekers van speciaal belang is: op verzoek van de af deeling meu belen is n.l. besloten, den bezoekers van de Jaarbeurs op die afdeeling slechts dan toe gang tot de meubel-afdeeling te verleenen, wanneer zij aannemelijk kunnen maken, be lang bij die afdeeling te hebben; door een speciaal stempel op hun toegangsbewijs krij gen zij in dat geval toegang tot die, voor an deren gesloten blijvende afdeeling. Heeft het Jaarbeursbestuur met de interne organisatie van de Jaarbeurs dit keer de han. den vol gehad, geenszins heeft het daarbij de toekomst en den uitbouw van het jaarbeursin stituut uit het oog verloren. Een nieuwe tak van werkzaamheden werd voorbereid en tijdens De fraude, gepleegd door den vorigen secre taris-penningmeester van het R. K. Limburg- sche Groene Kruis, heeft bij de plotselinge ontdekking in Groene Kruis.kringen en ook daarbuiten groote beroering gewekt. De aanleiding tot de ontdekking der gepleeg de onregelmatigheden was, dat de aandacht van het hoofdbestuur bij de gevoerde onder handelingen over den bouw eener nieuwe school viel op het feit, dat de gemeente Sittard groo te bedragen zou ten achter zijn aan subsidie ten behoeve der school voor maatschappelijk werk aldaar. Weldra bleek, dat Sittard niet in gebreke was, dat de secretaris valsche hande lingen stelde, welke drastische maatregelen nood zakelijk maakten, zoodat besloten werd V. te schorsen in zijn functie. Op 15 Pebr. volgde ontslag. Het gefraudeerde bedrag beliep omtrent ƒ68.105. V., die een salaris van ƒ5000 genoot, was met groote geraffineerdheid te werk ge gaan. De aan gefingeerde patiënten verstrekte gelden, welke de secretaris ten eigen bate aan wendde, werden gedekt door kwitanties, van valsche handteekeningen voorzien. Tegen ver- valschingen als hier plaats hadden was het moeilijk zich als instelling tevoren te wapenen. Men ging om wille van de vroegere verdien, sten van V. niet aanstonds tot strafrechtelijke vervolging over. Wel stelde de vereeniging een privaatrechterlijke actie in. De justitie greep echter uit eigen beweging in. V., die aanvankelijk naar Duitschland de wijk nam, en wiens opsporing werd verzocht, stelde zich later op het Parket te Maastricht ter beschikking van den Officier van Justitie. Onder veel belangstelling van insiders uit Groene Kruis-kringen had Maandag voor de Arr. Rechtbank te Maastricht de behandeling dezer strafzaak plaats. Als getuigen werden gehoord dr. Hentzen, geneesheer-directeur van het ziekenhuis Cal- variënber'g, Cl. Stassen, secretaris van het Limb. Groene Kruis te Hulsberg, J. A. Heij- nen, secretaris Limb. Groene Kruis te Voeren- daal, J. Th. Bertus, Bankdirecteur te Heijthui- zen en Th. E. A. Berendschot, Prov. beambte te Maastricht. Eerstgenoemden legden verkla ringen af omtrent de hunne afdeelingen be treffende verduisteringen, J. Th. Bertus, legde verklaringen af omtrent de gevoerde contróle. Getuige Th. E. A. Berendschot werd door de Gedeputeerde Staten van Limburg belast met het instellen van een onderzoek in de boeken van het Limb. Groene Kruis te Sittard. Spr. ging na of de bedragen, welke de Provincie uitkeerde aan het Limb. Groene Kruis voor bepaalde doeleinden, ook voor deze doeleinden werden besteed en verleende voorts medewer king bij het vaststellen der tekorten ingevolge verdachte's malversaties. De door de Provincie aan de Vereeniging het Limb. Groene Kruis uitgekeerde bedragen ston den in de boeken vermeld als ontvangsten. Deze inkomsten waren verder ook als uitgaven geboekt, doch met valschelijk geteekende kwi tanties op naam van gefingeerde patiënten verantwoord. Na de getuigenverklaringen nam de officier van justitie het woord tot het houden van zijn requisitoir. Na de bekentenis van verdachte en de ver klaringen der getuigen staan de tenlasteleggin gen onomstootelijk vast. De officier ging het verloop van het voor-onderzoek na en oefende critiek uit op de zonderlinge houding van den verdachte. Eerst dan, als hem de opeenvolgen de, telkens opnieuw ontdekte feiten werden voorgelezen en ontkenning niet meer mogelijk was, gaf de verdachte toe de falsifacaties te hebben gepleegd. De daden van verdachte zijn te meer laak baar, daar zijn fraudes de gemeenschap bena deeld hebben, in het bijzonder de armsten on- de komende najaarsbeurs zal hierop de aan dacht der Nederlandsche industrie worden ge vestigd. Deze nieuwe taak beoogt de organi satie van collectieve Nederland sche industrieele inzendingen op buitenlandsche jaarbeurzen. Zoodra de dagen van de huidige economische inzinking zullen zijn geteld en de volkswel vaart zich gaat herstellen, zal de Nederland sche industrie gesteld worden voor de vraag: op welke wijze kan zij haren export bevorde ren? Een der aangewezen middelen zal dan zijn: het verschijnen op buitenlandsche inter nationale jaarbeurzen. Reeds geruimen tijd vóór het intreden der huidige stagnatie in het zakenleven werd de aandacht van het jaar beursbestuur gevestigd op het feit, dat op bui tenlandsche jaarbeurzen de Nederlandsche in dustrie steeds matig vertegenwoordigd was. Door velen werd dat betreurd. Het Jaarbeursbestuur is aangezocht te trach ten daarin verandering te brengen. Voorloo- pig zal de actie, die dit bestuur wil op touw zetten, zich beperken tot het organiseeren van een collectieve Nederlandsche inzending op een vijftal buitenlandsche jaarbeurzen. Over de 27ste Jaarbeurs zelf ditmaal slechts, dat de algemeene indeeling dezelfde is geble ven als bij de vorige bouw; ook de Koloniale afdeeling, die ten gevolge van de Koloniale Tentoonstelling te Parijs een paar malen af wezig was, is weer terug; als groote bijzonder heid is daar o. a. te zien de ongeveer 40 K.G. wegende goudvondst, welke onlangs te Suri name op de Placer de Jong Zuid gewonnen werd. Dank zij de groote medewerking van de directie der Surinaamsche Bank in Amsterdam is het mogelijk gedurende den jaarbeurstijd dezen goudschat in or i gin al i ten toon te stellen. Voorts legt de koloniale afdeeling hoofdza kelijk den nadruk op de houtsoorten uit de beide Indlën, terwijl er ook een zending sinaasappelen uit West.Indië te zien is. De Itallaansche afdeeling, die op de vorige Najaarsbeurs voor de eerste maal vertegen woordigd was, is nu op veel grooter schaal te ruggekomen, dank zij het succes dat do Ita- liaansche importeurs de eerste maal gehad hebben. Wat de deelneming aan deze 27ste Ned. Jaarbeurs betreft mag men dus tevreden zijn; of ook het succes van de beurs zelf groot zal zijn? Dat is nooit vooruit te zeggen. De deelnemers zijn over het algemeen niet zonder verwach ting. Er is ongetwijfeld sedert ruim een maand verademing gekomen. Iets meer optimisme )s weer waarneembaar. Hoewel nog lang niet al gemeen, beginnen de berichten toch hier en daar ietwat gunstiger te luiden. Men hoort en leest van opheldering in den crediettoestand, van een opwaartsche beweging van sommige goederenprijzen, van een lichte herleving van de vraag, van eenig meer vertrouwen in de handelsvooruitzichten. Is ook in de kringen der Nederlandsche zakenmenschen het besef doorgedrongen, dat een kentering in den eco- nomischen toestand wellicht aanstaande is, dan kan de komende beurs voor het be drijfsleven een belangrijke beurs worden. der de armen, wier belangen door het „Groene Kruis" gediend worden. Spr. eischt anderhalf jaar g e- vangenisstraf. De verdediger, mr. Paul Tripels uit Roer mond, ging hierna over tot het houden van het Spr. vermeent zich te mogen onthouden van juridische opmerkingen en kan bij de beoor deeling dezer strafzaak zich voornamelijk wa penen voor het inroepen der clementie van het strafcollege met het leven van verdachte, dat ontegenzeggelijk tot dusver van veel verdienste is geweest. Voor verdachte secretaris van het Limburg- sche Groene Kruis werd sierde hem reeds een eervol verleden, een prachtige loopbaan als mi litair. Het Limburgsche Groene Kruis verkeerde nog in een ontwikkelingsstadium toen verdachte zijn praktische leiding op zich mocht nemen als eenig niet-Limburgsch candidaat en dat met algemeene stemmen van het hoofdbestuur. Onder verdachte's beleid groeide de instel ling tot een dergelijke hoogte, dat zij als voor beeld aan de spits der Ned. inspectie mocht staan. In het verdienstelijke leven van dezen thans gebroken man, die ontzettend boet voor zijn daad, meent verdediger dus nog voldoende gronden te mogen vinden om met eenige recht vaardiging de clementie der rechtbank in te roepen. De uitspraak werd bepaald op 19 Sept. a.s. Als de dag ontwaakt, is het och tendblad reeds gedrukt. Het ochtendblad, verzameling van nieuwsberichten uit binnen- en bui tenland. Wij lezen en verbazen ons. In den nacht, dat wij rustig sliepen, heeft een mensch zijn broeder ver moord. Een arme tobberd sloeg een spiegelruit in voor den neus van een politie-agent, die hem opbracht; nu heeft de arme tobberd den boterham, waar hij vierentwintig uur op wacht te Wij lezen dit alles met min of meer bewogen gemoed of zonder veel aan dacht. Het is alle dagen wat, soms iets anders. Het oude lied, dat altijd nieuw blijft. Wij beginnen onzen da- gelijkschen arbeid rustig en frisch, buiten de stormen van het leven, zoo als die elders woedden Het is avond en we gaan naar huis, moe en verlangend naar den vrede van de huiskamer. We lezen het avondblad na den maaltijd. We voelen ons bijzonder goed na een wei- besteden werkdag. Ziet: er zijn weer allerhande verschrikkelijkheden ge beurd, terwijl we werkten in een rus- tigen ijver: de zooveelzte Kreuger- handlanger werd gearresteerd, twin tig dooden vielen tijdens een oproer in Ecuador, een aardbeving teisterde de Azoren, doodvonnissen vielen in Duitschland, een vrouw werd ver moord door haar man, die zelfmoord pleegdevijf kinderen blijven on verzorgd achter, de politie Och, het is weer het oude-nieuwe lied, dat werd gezongen, terwijl wij In verband met het feit, dat de ontvangst van de uitzendingen op de 296 M. golflengte niet in alle deelen van ons land bevredigend geacht werd, is door de Nederlandsche Sein- toestellen-Fabriek te Hilversum eenige maan den geleden besloten, den bestaanden zender niet opnieuw te versterken, doch een nieuwen zender te bouwen en tevens de antenne en de bestaande torens van 60 M hoogte te vervan gen door een geheel modem antennesysteem. Het antennesysteem van den nieuwen zen der wordt gevoed met niet minder dan 25 K.W. en is volgens de nieuwste gezichtspunten ge construeerd. Vanzelfsprekend is kristalbestu ring aanwezig, terwijl in de laatste trap voor de eerste maal hier te lande gebruik gemaakt wordt van de nieuwe Philips' watergekoelde zendlampen, welke voor een nog veel grooter vermogen berekend zijn. Er is speciale aandacht aan besteed, dat de kwaliteit der uitzendingen aan de hoogste eischen voldoet. Door middel van een omschakel-inrichting is het mogelijk den zender met geringere ener gie (7.5 K.W.) te doen werken voor die geval len, waarbij een omroepvereeniging gebruik van dit kleinere vermogen voldoende zou achten. Teneinde een zoo gunstig mogelijke uitstra ling op de gebezigde golflengte en een ver mindering van de fading te verkrijgen, is ge bruik gemaakt van een antenne, waarvan de afmetingen dicht bij de halve golflengte ge kozen zijn. De nieuwe 140 M. hooge stalen mast doet hiertoe zelf als antenne dienst; de afstemming wordt mogelijk gemaakt door een uitschuifbaar bovenstuk van 25 M. lengte. Deze mast, die geleverd en opgesteld is door de firma Sanders te Enschede, rust op isolatoren en wordt door geïsoleerde stalen kabels vast gehouden. Het ligt in de bedoeling om gedurende 14 dagen, beginnende Zaterdagavond 10 Septem ber, vanaf 20 uur met deze nieuwe installatie de uitzendingen op 296 meter te verzorgen, ter wijl overdag gedurende dien tijd nog met het tegenwoordige systeem zal worden uitgezon den. Naar wij vernemen, heeft de Directie van de HollandAmerika Lijn besloten het stoomschip „Rotterdam" in verband met de moeilijkheden, welke aan boord zijn ontstaan, naar Rotterdam te doen terugkeeren. Het stoomschip werd Dinsdagochtend te Rotterdam verwacht. Het besluit van de directie, om de „Rotter dam" niet naar Southampton, doch naar Rot terdam te laten opstoomen, is genomen na over leg met den kapitein. Deze heeft den leden van de bemanning nog maals gevraagd, of z!j bereid waren mar South ampton te gaan. Toen bleek, dat het overgroote deel van de opvarenden bleef weigeren en ook de werkzaamheden aan boord niet wenschte te verrichten, heeft hij zulks aan de directie van de Holland—Amerika-lijn medegedeeld, die daarop het besluit tot het laten terugkeeren van de „Rotterdam" heeft genomen. Bij aankomst te Rotterdam zullen de leden van de bemanning vermoedelijk onmiddellijk van boord gaan en zich huiswaarts kunnen be geven. Nadat het stoomschip „Rotterdam" van de Holland-Amerika Lijn te ruim middernacht voor Hoek van Holland was verschenen, is de „Rotterdam" te 2.35 uur den Nieuwen Water weg binnen gevaren en te ruim 4 uur heden morgen te Rotterdam aangekomen. Het bericht in het „Volksblad", als zou er sprake zijn van een verbetering in de mijn industrie is, naar wij ter bevoegder plaatse ver nomen hebben, onjuist. Van een werkelijke opleving kan niet gespro ken worden; enkel is er sprake van de gewone seizoensopleving, welke zich bepaalt tot vraag naar huisbrandkolen. Daartegen valt echter een verminderde aftrek van industrie-kolen te con stateeren. Indien er in het genoemde bericht sprake was van het opladen van opgeslagen kolen, dan is dit in zooverre juist, dat er inderdaad eenige huisbrandkolen-voorraad werd opgeladen. Echter moesten de industriekolen-voorraden opnieuw worden opgeslagen. Ook van terugneming van ontslagen arbeiders is geen sprake. Indien er nieuwe arbeiders wer den aangenomen,- dan staat dit alleen in ver band met het z.g. maandelijksch verloop, dat dient, om het totaal aantal arbeiders op peil te houden. in vrede werkten den ganschen dag. En we wisten het niet. Zoo is het leven. BROEK OP LANGENDIJK 6 Sept. 1932 Aanvoer 1300 K.G. Tomaten A 6.20, idem B 7.90, idem C 6.—, idem CC 2.10, 14000 K. G. Aardappelen: Schotsche Muizen 1.001.70, BI. Eigenheimers 1.802.10, Due of York 1.00, Drielingen 1.602.10, 50.000 K.G. Roode Kool 0.60—2.20, 28.000 K.G. Gele Kool 0.70—2.70, 115.000 K.G. Vroege Witte Kool 0.60—0.90, 7000 K.G. Uien: Gele idem 2.302.50, Gele Drielin gen 1.90—2.10, Gele Nep 5.90—6.50, 3900 K.G. Slaboonen 2.00—5.90, 3 K.G. Bieten 1.30—1.70, 620 K.G. Druiven Alikanters 31.6033.80, Fran- kenthalers 33.5037.90, 2500 stuks Bloemkool le 9.7014.20, idem 2e soort 1.303.50. NOORD-SCHARWOUDE, 6 Sept. Noor- dermarktbond. Aangevoerd: 38.400 K.G. aard appelen, Schotsche muizen 1.401.60, id. groo te 11.10, drielingen 1.602, duken 1, eigenh. 1.601.70, bl. eigenh. 1.501.70 per 100 K.G.; 24.600 K.G. spercieboonen 26.50 p. 100 K.G.; 75 K.G. zilvernep ƒ14.— p. 100 K.G. 17.800 K.G. uien, gele nep ƒ5.60—6.50, drielin gen ƒ1.802.40, uien ƒ2.10—2.70. grove uien ƒ2.50 per 100 K.G.; 1300 K.G. kroten ƒ0.90— 1.40, 7700 K.G. roode kool ƒ0.60—1.10, 27.500 K.G. witte kool ƒ0.70—0.80, 8800 K.G, gele kool ƒ0.60—2.30 per 100 K.G. PURMEREND, 6 Sept. Kleine boerenkaas 14 st„ 20 per 50 kg.; Goudsche kaas 2 stuks, 19 per 50 kg. Aanvoer 4500 kg. Handel goed. 1987 kg. melkboter 1.301.55; 709 kg. weiboter per kg. 1.051.40; 709 runderen (waaronder 380 vette 6470 ct. per kg. Handel matig. 231 melk- en gelde 110240 per stuk. Handel stug. 98 stieren 46—52 ct. per kg., handel vlug; 15 paarden 60125 per stuk, handel stug. 112 vette kalveren 0.70—0.90 per kilo, vlug; 190 nuchtere kalveren 619 per stuk, Fokkalveren 1416 per stuk, matig; 470 vette varkens 0.22 0.27 per kilo, vlug; Magere varkens 13.50 per st., vlug; Zouters 0.30, stug; 296 biggen 47, vlug; 602 schapen 817, stug; 564 lammeren 511, stug. Piepkuikens 0.750.82%, Kipeieren 4.505. per 100 stuks, Eendeieren 2.75 per 100 st. 37 Bokken 26, handel matig, Oude Kippen en Hanen 0.30>tj0.37J^ per K.G. Eenden 0.15—0.75 Duiven 0.40 p. paar, Konijnen 0.252. WARMENHUIZEN, 5 Sept. Heden besteed de men voor Schotsche muizen 1,40, id. drielin gen 2,00 per 100 kg. LEIDEN, 3 Sept. Leldsche eierenveiling. Totale aanvoer 9738 stuks. De prijzen waren: kipeieren ƒ4—4.50, eendeieren 2.75—3.25 per 100 stuks; handel matig. (Niet officieel) Trekking van Dinsdag, 6 September 1932 4e Klasse, 2e Ihst HOOGE PRIJZEN 100 12872 14306 15232 18304 20804 22650 22887 200 599 1639 14002 21857 400 10012 f 1000 9533 16925 22854 Prilzen van t 65 64 119 132 142 219 301 321 323 333 367 368 409 413 431 484 548 601 778 779 830 852 931 953 1123 1166 1186 1251 1289 1316 1338 1356 1472 1510 1665 1682 1717 1867 1880 1900 1907 1939 2059 2111 2123 2184 2202 2215 2275 2284 2291 2329 2341 2428 2470 2532 2534 2636 2685 2711 2787 2867 2920 2937 3024 3053 3145 3178 3185 3374 3428 3522 3615 3789 3818 3832 3906 3999 4041 4151 4183 4187 4209 4284 4307 4376 4471 4572 4587 4625 4639 3667 4675 4687 4727 4815 4888 4896 4917 4956 6004 5108 5239 5275 5300 5356 5384 5403 5405 5462 5478 5513 5526 5552 5567 5571 5606 5697 5738 5763 5817 5904 5909 5950 5974 6040 6041 6057 6086 6157 6159 6266 6313 6351 6417 6424 6457 6485 6516 6574 6643 6726 6765 6786 6946 7075 7101 7138 7192 7245 7353 7421 7430 7468 7502 7516 7522 7559 7560 7562 7693 7858 7903 7930 7939 7996 7997 8047 8110 8210 8245 8280 8369 8428 8492 8511 8583 8622 8647 8681 8739 8787 8796 8820 8888 8889 8914 8920 8923 8972 9088 9329 9350 9360 9399 9511 9550 9570 9617 9637 9672 9749 9877 9888 9894 9950 10156 10167 10179 10271 19379 10383 10392 10446 10487 10627 10647 10674 10730 10738 10764 10787 10791 10792 10828 10917 10975 11120 11161 11350 11399 11405 11457 11564 11570 11574 11577 15598 11710 11727 11786 11926 12044 12064 12081 12088 12278 12294 12321 12407 12413 12583 12606 12664 12669 12690 12725 12812 12869 12945 12976 12998 13238 13241 13249 13270 13282 13295 13489 13510 13549 13616 13637 13638 13707 13737 13771 13806 13815 13820 13844 13896 14044 14125 14248 14323 14328 14391 14496 14500 14548 14737 14787 14818 14833 14917 14978 15026 15058 15107 15202 15205 15350 15390 15472 15474 15502 15543 15557 15574 15626 15709 15729 15746 15823 15855 15956 15977 15986 16149 16201 16324 16369 16371 16393 16415 16500 16564 16601 16663 16744 16763 16771 16813 16833 16960 16984 17081 17137 17234 17303 17372 17417 17453 17557 17573 17580 17582 17623 17725 17727 17750 17773 17779 17799 17855 17920 18016 18095 18186 18191 18221 18275 18307 18418 18429 18447 18498 18511 18522 18569 18574 18627 18649 18662 18682 18694 18707 18805 18807 18827 18852 19853 19097 19123 19157 19186 19198 19222 19283 19375 19410 19495 19504 19506 19545 19554 19556 19623 19737 19762 19822 19910 19913 20011 20076 20137 20202 20245 20258 20274 20375 20419 20532 20550 20632 20638 20639 20649 20722 20734 20808 20931 20954 20965 21026 21030 21056 21092 21095 21134 21163 21173 21223 21260 21269 21345 21402 21485 21648 21665 21753 21775 21776 21847 21938 21948 *21981 21987 22061 22116 22132 22168 22239 22320 22395 22403 22419 22480 22527 22540 22561 22572 22577 22583 22591 22680 22688 22755 22854 22954 22957 23095 23157 23162 23303 23381 23439 23444 23483 23490 23652 23709 23788 23806 23912 23955 23966 ESSEN, 5 Sept. (Eigen bericht). Naar wij hedenmorgen bij informatie aan het „Hotel Kaiserhof", waar Brtining zou hebben gelogeerd, van welingelichte politieke zijde hebben mogen vernemen, is Brüning, voorgevende overwerkt te zijn, naar Badenweiler vertrokken, waar hij bij religieuzen zijn intrek heeft genomen. In politieke kringen houdt men het plotse linge besluit van Brüning, om weg te blijven, voor hoogst verstandig, aangezien zoowel de slotvergadering en de beambtenbijeenkomst, als ook andere bijeenkomsten, waar de oud-rijks- kanselier zich zou hebben vertoond, tot een enorme enthousiaste huldebetuiging voor Brü ning zouden zijn geworden, waarbij de anti pathie tegen Von Papen zeker niet onder stoe ien en banken zou zijn gestoken! Bovendien zou den Katholiekendag daardoor zijn karakter van godsdienstig feest zijn ontnomen en een Maandagmiddag heeft H.M. de Koningin- Moeder een bezoek gebracht aan den ex-keizer op Huize Doom. Wij vernemen verder, dat de ex-keizer Dins dag weer voor eenige dagen naar Zandvoort zal gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6