Griekenland onder dictatuur? 4 1 Duitsche gelijkgerechtigdheid •J» Het nieuws van heden Meerderheid voor Renkin VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VENIZELOS TEGEN DE MONARCHIE fiÉb DE BAROMETER DONDERDAG 8 SEPT. 1932 Rond de algemeene verkiezingen Het Weer Hitler in circus Krone Galgenhumor Roerig Zuid-Amerika Angstige uren op een pleizierboot Wat het aide-mémoire aan Frankrijk inhield Bereid tot geleidelijke regeling Aanslag op machinist BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 i Zaimis Venizelos INTERNATIONALE LUCHTVAARTCONFERENTIE „Ik streef alleen naar de leiding, de titel laat mij koud" In de Ridderzaal te Den Haag had de opening plaats van de Internationale Luchtvaartconferentie, welke plechtigheid door Z. K. H. Prins Hendrik geschiedde Tuinbouwproducten opgesteld in belastingkantoor Boliviaansche verovering in de Chaco Berlijn wenscht een met de natio nale veiligheid overeenstem mende bewapening De eischen Parijs talmt Onderhandelingen duren voort DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Financieele maatregelen door Kamer goedgekeurd Renkin LOONSVERLAGING BIJ FORD GROENEWOLD-HORTUS' ANTHRACIET NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18171 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Griekenland is voor Noordelijk Europa wel altijd 'n land der raadselen ge weest. Een land met oriëntalischen inslag en met 'n woelige politiek. Een land, van strijd om de vrijheid, waarvoor de groo- te Engelsche dichter Byron streed en er het symbool van werd. Een land, dat altijd in strijd lag met de Turken en geslagen werd- Tot het in den Balkanoorlog van 1912 ver groot en versterkt uit den strijd te voor schijn trad. Konstantijn werd de heldenko- ning en Venizelos, de leeuw van 't bevrijde Creta, werd de Grieksche staatsman van groot formaat. De wereldoorlog brak uit en daarmede een onoverbrugbaar conflict tus- schen Konstantijn en Venizelos. De koning Was gehuwd met de zuster van keizer Wil helm II. De sympathieën van het hof gin gen uit naar de centrale rijken. Hoe gaarne de monarchie zich ook had geschaard aan de zijde der onder Duitschlands leiding strijdende mogendheden, zij bleef neutraal, omdat zij niet anders kon, want zij was niet opgewassen tegen de partij van Venizelos. Deze staatsman volgde geheel andere idealen. Hij wilde Griekenland niet in den ban der neutraliteit houden, maar actief doen deelnemen aan den wereldoorlog aan de zijde der. Entente. Zijn doel was Turkije te vernietigen. Het Turkenland verkeerde strategisch in de meest benarde positie, Werd besprongen door de mogendheden der Entente en kon alleen nog op de been blij ven, als het ware in den kraag gepakt door den toen nog ijzeren vuist van Duitschland. Het einde van het lied was, dat de helden koning Konstantijn tot verrader des vader lands werd verklaard en in ballingschap hioest gaan. Venizelos werd volksheld en onbeperkt heerscher over Hellas. Een schijn- koningschap bleef bestaan. De zoon van Konstantijn voerde een machteloozen scep ter. Het land leed zwaar onder de gevolgen, van de voortdurende oorlogen, vooral van den wereldoorlog. Het volk werd ontevre den met het beheer van den volksheld en droomde weer van zijn heldenkoning Kon stantijn, die het Grieksche kruis zou plaat sen op de tinnen van de Hagia Sophia in Konstantinopel, de metropool van Konstan- tinos. De schijnkoning stierf plotseling. Het heette, dat een aapje hem had gebeten en vergiftigd. De koninklijke vader keerde terug. En nooit aanschouwde Athene grootere volksontroering. Op de knieën ontving gansch een volk zijn held, zijn Konstantijn. De volksheld Vênizelos verdween van het tooneel en toog naar het buitenland. De koning had zijn plannen gesmeed, hij zou de Turken in Klein-Azië vernietigend ver slaan. De bijna totaal uitgeputte, Grieksche legioenen werden over de Aegeïsche zee gedreven en vonden in Klein-Azië hun graf. Want onder de Turken was een man van de daad opgestaan, Kemel Pasja. Hij decimeerde, hij vernietigde het Grieksche leger en dwong den heldenkoning tot sma- delijken vrede. Het altijd direct weer ont vlambare Grieksche volk zette den helden koning weer af en verklaarde de dynastie der volksverraders vervallen. De koning vlood naar Italië en stierf daar. Venizelos werd, gedragen op de schouders van gansch een volk, weer met onbeschrijf- lijken jubel ingehaald. Hij liquideerde den oorlog en redde voor de Grieksche repu bliek, wat er nog te redden was. Op de dui zend en een Europeesche conferenties was hij een geziene figuur en ook ons land zag hem op de conferentie van den Haag wel niet als een leeuw van Creta en Hellas, maar als een vriendelijken, zilverharigen grijs aard met een gemoedelijk calotje op. Maar in dien grijzen staatsman was nog onge- meene vitaliteit. In zijn land had hij aldoor te strijden tegen militaire camarilla's, te gen de bloedlooze dictatuur van den ij delen generaal Pangalos, tegen een deel van het Volk, dat weer monarchistisch ging voelen en weer droomde en nog droomt van hel- denkoningen. mm Ondertusschen leed het Grieksche land zwaar. Ook daar heerschte en heerscht nog in vollen omvang de wereld depressie. De financieele toestand is ver ward en drukkend. En thans staan alge meene verkiezingen voor de deur. Zij zullen gehouden worden op 25 September. Het land is weer in rep en roer. Tegenover el kander staan in feilen strijd de republi- keinsche partij van Venizelos en de monar chistische partij van Tsaldaris. De communisten liggen op de loer en reeds heeft de regeering het geheele com munistische comité achter slot en grendel gezet onder beschuldiging van hoogverraad. Venizelos en Tsaldaris bedreigen elkander in het openbaar met geweld. Het schijnt, dat Venizelos groote kans loopt, in den verkiezingsstrijd te worden verslagen. Maar ook deze grijsaard neemt een houding aan, die in Europa mode schijnt te worden, de houding van zich niet te storen aan de uitspraak der kiezers. Hij heeft reeds her haalde malen verklaard, dat hij, ook als hij in de minderheid blijft, niet zal aftreden als minister-president, maar dictatoriaal verder zal regeeren. Naar verluidt zou de, overigens onbeteekenende president der republiek, Zaimis, daarin aanleiding vinden, om af te treden. Allerlei alarmeerende be richten zenden de wereld-correspondentie- bureaux. Venizelos zou van plan zijn reeds vóór de verkiezingen dictatoriaal in te grij pen, om de monarchistische plannen van Tsaldaris te verhinderen. Deze op zijn beurt protesteert bij den president der republiek tegen deze revolutionnaire houding van Venizelos en eischt het aftreden der regee ring en de vorming van een zakenkabinet, dat de vrijheid der verkiezingen moet ga randeeren. Venizelos richt zich met de uiterste kracht tegen de gedachte van een te rugkeer der vroegere dynastie: „De ex- koninklijke familie, die door de persoonlijke politiek van haar opperhoofd de schuld draagt van de harde slagen, welke Grie kenland heeft geleden, zal door het over- groote gedeelte van het volk niet meer wor den geduld." Dit optreden van Venizelos tegen de dynastie, die kort geleden nog als „quantité négligable" werd beschouwd, be wijst, dat de monarchistische gedachte H Verwachting: Matige, tijdelijk wel- g B licht toenemende, Zuid-Oostelijke tot g Zuid-Westelijken wind; zwaar bewolkt H p m tot betrokken, waarschijnlijk regen, later g g opklarend, aanvankelijk iets warmer. g M Hoogste barometerstand 159.3 te Wee- g g nen. g g Laagste barometerstand 138.3 te Ingö. g S Zon op 6.23, onder 7.31. Volle Maan g g Woensdag n.m. 10.26. Licht op 8.01. g iiiiiiii weer om zich grijpt. De vraag is thans, wat zullen de militairen doen. Als altijd is de weermacht ook nu weer verdeeld. Dit blijkt uit een bericht uit Athene, waarin gezegd wordt, dat de republikeinsche militaire liga de marine tracht op te ruien, waaruit dus de conclusie is te trekken, dat de marine tegen Venizelos is gekant. De mi litairen om Venizelos schijnen echter in de meerderheid te zijn en een staatsgreep ten gunste van den ouden minister-president voor te bereiden. Zooals boven reeds werd gezegd, was Venizelos van plan reeds vóór de verkiezingen te interveneeren. De mili taire liga schijnt het tijdstip gekomen te achten. Zij is in vergadering bijeen en wacht alleen nog op de toestemming van Venizelos, die ijlings van de verkiezings campagne op Creta naar Athene is terug gekeerd. Weer rommelt het dus in Griekenland. Het is het van ouds bekende Balkangerom- mel, dat nooit veel goeds voorspelt. De ver andering van staatsvorm sluit groote geva ren in zich. De Turkenhaai is gebleven. En de houding der monarchie zou wellicht tegenover de Turken anders zijn dan die van Venizelos, die met taai geduld en be hendige diplomatie met Kemel Pasja vriendschap heeft gesloten en nog niet lang geleden in Angora vriendelijk ontvangen en gehuldigd werd. De eerstvolgende dagen zullen wel licht brengen in de nevelen over Hellas. MUNSCHEN, 8 Sept. (V.D.) Hedenavond heeft Hitler in het overvolle circus Krone een redevoering gehouden over den politieken toe stand. Evenals in zijn redevoering in Berlijn keerde hij zich scherp tegen de regeering von Papen. Het Jodendom en de federale Heeren club, aldus Hitier, verbeelden zich, dat zij Duitschland redden kunnen. Met het nieuwe reddingsprogram van von Papen redt men echter niet het Duitsche volk, maar hoogstens een paar banken. Verder verklaarde Hitier nogmaals hij zijn eed te zullen blijven en zich streng aan de grondwet te zullen houden. ón scherpe bewoordingen verdedigde Hitier zich vervolgens tegen de aanvallen van Von Papen op de door Hitier en de zijnen aange nomen houding in de zaak-Beuthen, waarbij hij o.a. zeide: „over soldaten kunnen alleen soldaten recht spreken en over strijders in een vrijheidsbeweging kunnen alleen medestrijders oordeelen; de anderen begrijpen dat niet. Wan neer de NèSèDèAèPè aan de macht is geko men zal zij de thans veroordeelde kameraden opnieuw voor het gerecht dagen om te onder zoeken in hoeverre zij werkelijk gefaald heb ben, waarbij zal worden uitgegaan van de grondstelling, dat het leven van de natie be langrijker is dan al het andere." v' Voortgaande zeide Hitier o.m., dat hij zich reeds verheugde op den strijd die ontstaan zou, wanneer de Rijksdag mocht worden ontbonden. Men verwijt ons thans plotseling met andere partijen een coalitie te vormen. Wij willen, als het niet anders gaat, ook met andere par tijen de rechten des volks verdedigen. Wij schrikken voor niets terug. Ik streef alleen naar de leiding. De titel laat mij koud. De eer, de leider van de partij te zijn, is voor mij grooter dan een kanselier in de bekende reeks te vor men. Ik verkoop de partij niet voor een mi nisterszetel. De heeren beweren, dat wij een strijd, die misschien nog eenige jaren kan du ren, niet kunnen volhouden. Maar mijn groote tegenspeler, de rijkspresident, is 85 jaar oud en ik 43 en ik voel mij volkomen zeker en heb de volle overtuiging, dat mij niets gebeuren zal omdat ik er aan geloof, dat de Voorzienigheid mij voor een taak bestemd heeft. En wanneer ik 85 jaar ben, leeft Hindenburg al lang niet meer. Eenmaal komen wij aan de beurt. Toe geven zal ik niet. De N.S.D.A.P. neemt de handschoen op, die Von Papen haar heeft toe geworpen. Tegenover de bewering, dat de grondwet verouderd is, beweer ik: de grondwet heeft thans zijn beteekenis, want thans kom ik en het nationaal-socialisme door deze grond wet aan de macht. FRANKFURT a. d. ODER, 8 Sept. (V.D .Gis termiddag trokken de tuinboeren en bloemen- kweekers van Frankfurt aan den Oder en Le- bus naar het belastingkantoor, waar zij de op den markt niet verkochte producten van hun kweekerijen in gangen en tuin opstapelden. De woordvoerder zette den inspeeseur dei belas tingen uiteen dat, ofschoon de Duitsche markt overvoerd is met binnenlandsvhe producten er lagen 50 centenaars tomaten in den tuin van het kantoor opgestapeld toch de invoer van buitenlandsche producten ongestoord voortging. Daar in verband hiermede de tuin boeren hun belastingen niet konden opbren gen, boden zij hun producten als betaling in natura aan, hetgeen echter geweigerd werd. LAPAZ, 8 Sept. (Reuter). Officieel wordt ge meld, dat de Boliviaansche troepen het blok huis Falcon in den Gran Chaco hebben ver overd. Het blokhuis bevindt zich in een sleutelposi tie en is reeds eenige malen ver- en heroverd. De troepen van den Boliviaanschen staat Santa Cruz zijn te Puerto Suarez bijeengetrok ken en leggen hier een vliegveld aan. Te Buenos Aires werd door den Argentijn- schen minister van oorlog officieel medege deeld dat Boliviaansche troepen de grens van het gebied van Formosa (Argentinië) hebben overschreden en er 40 stuks vee hebben buit gemaakt. Complot in Brazilië. RIO DE JANEIRO, 8 Sept. (Reuter) De fe derale regeering heeft een complot ontdekt, dat ten doel had de regeering omver te wer pen. Het hoofdkwartier van de samenzweerders ligt in den staat Minas Geraes, doch de ver takkingen strekken zich uit tot Rio de Ja neiro. Het complot wordt geleid door ex-president Bernardes. Een groot aantal personen zijn gearresteerd. SOUTHAMPTON, 8 Sept. Het pleiziervaar tuig „South Sea", met 500 toeristen aan boord, dat een tocht maakte rond het eiland Wight, is op de woelige zee onklaar geraakt. In antwoord op noodsignalen is een ander schip uitgevaren om de „South Sea" hulp te verleenen; het plei- ziervaartuig kon op sleeptouw genomen worden en is behouden de haven van Portsmouth bin nengebracht. Er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. BERLIJN, 7 Sept. (WB). In het document door minister von Neurath aan den Franschen gezant overhandigd en thans voor publiceering ter beschikking is gesteld, wordt gezegd: Na de laatste beraadslagingen te Genève over het ontwapeningsprobleem komt het er op aan, te trachten, thans langs diplomatieken weg de kwestie op te lossen, weike de Duitsche delegatie in haar slotvergadering van 22 Juli heeft opgeworpen. De Duitsche regeering zou zich met dit doel en in aansluiting aan de hier over reeds te Genève met de Fransche verte genwoordigers gevoerde vertrouwelijke onder handelingen allereerst met de Fransche regee ring in verbinding willen stellen. Zij is van oordeel, dat een vertrouwelijke bespreking tus- schen de Duitsche en Fransche regeering waarin de wederzijdsche standpunten en wen- schen in volle openhartigheid uiteengezet wor den, het beste middel is om tot overeenstem ming te geraken. Indien de Fransche regee ring bereid is tot zulk een vertrouwelijke be raadslaging over te gaan, staat het den beiden regeeringen natuurlijk vrij, de andere voor naamste belanghebbende regeeringen, zooals speciaal de Britsch, Italiaansche en Ameri- kaansche regeering, op de hoogte te stellen en te gelegener tijd aan de besprekingen te doen deelnemen. Het standpunt van de Duitsche delegatie te genover de resolutie van de hoofdcommissie van 29 Juli was niet te vermijden. De resolu tie legt belangrijke punten voor de definitieve ontwapeningsconventie vast, en wel op een wijze, die reeds laat zien, dat de conventie, wat de vermindering der bewapening betreft, bui tengewoon ver zal achterblijven bij wat het Verdrag van Versailles voorschrijft. Om deze reden alleen reeds kon de Duitsche delegatie niet accoord gaan met de resolutie. Een ande: gezichtspunt deed zich echter nog gelden. Fei telijk hadden de besluiten voor Duitschland tr, het geheel geen zin. Want ondanks het ver schil tusschen het in die besluiten vervaUe ontwapeningsrégime en het régime van het Ver drag van Versailles, bleef in de resolutie de vraag volkomen open, of de genomen besluiten ook op Duitschland van toepassing zouden zijn Zoolang deze kwestie niet is opgelost, kan ie Duitsche regeering niet medewerken aan de toekomstige besprekingen over de definitieve regeling van de afzonderlijke punten van het ontwapeningsprobleem. Om elk misverstand in dit opzicht te voor komen, zal hieronder nog eens uiteengezet ko men, wat Duitschland onder gelijkgerechtigheW verstaat en hoe het zich practisch de verwezen lijking van dit principe voorstelt: Duitschland heeft steeds geëischt, dat de an dere staten tot op een peil ontwapenen, dm met den bewapeningsstatus overeenkomt, die Duitschland in het Verdrag van Versailles voorgeschreven is. Daarmede zou met het Duitsche standpunt wat het ontwapeningspro bleem betreft op de eenvoudigste wijze reke ning zijn gehouden. Tot haar groote teleur stelling heeft de Duitsche regeering echter uit de slotresolutie moeten concludeeren, dat oe conventie, wat de methodes noch wat den om vang der bewapening betreft, met het voor beeld van Versailles zal overeenstemmen. De op lossing kan derhalve slechts deze zijn, dat de ontwapeningsconventie voor Duitschland in de de plaats van deel V van het Verdrag van Ver sailles komt en dat betreffende haar geldigheids duur, alsmede betreffende den rechtstoestand na haar verstrijken geen speciale bepalingen voor Duitschland gelden. De Duitsche regeering kan er in geen geval van afzien, dat in de con ventie het recht van Duitschland op een met zijn nationale veiligheid in overeenstemming zijde bewapening tot uitdrukking komt. Zij is echter bereid voor den looptijd van de eerste conventie met zekere wijzigingen van haar be wapeningsstatus genoegen te nemen, aangezien zij van meening is, dat men na het afloopen der eerste conventie tot een tweede conventie moet komen, welke in de vermindering der bewape ningen der sterk bewapende staten aanzienlijk verder gaat en daardoor meer recht doet aan het Duitsche standpunt in het bewapeningsvraag stuk. Op het gebied van de kwalitatieve ontwa pening is de Duitsche regeering bereid, elk wa penverbod te aanvaarden, dat voor alle staten in gelijke mate geldt. Daarentegen moeten die wapencategorieën, die door de conventie niet al gemeen worden verboden, principieel ook Duitschland toegestaan zijn. Wat het stelsel van de weermacht betreft, moet de Duitsche regeering ook voor zichzelf aanspraak ma ken op het recht van alle andere staten om dit stelsel in het kader van de algemeen gel dende bepalingen zoo te vormen als in overeen stemming is met de economische en sociale behoeften van het land. De Duitsche regeering zal steeds bereid zijn plannen te bespreken, die ten doel hebben, de veiligheid voor alle sta ten op gelijke wijze te waarborgen. De situatie is thans zoo, dat de kwestie der Duitsche gelijkgerechtigdheid niet langer open mag blijven. De noodzakelijkheid van haar op lossing blijkt uit het verloop en den huidigen stand der Geneefsche ontwapeningsbesprekin gen, maar ook uit overwegingen, die met de algemeene internationale situatie in verband staan. Het zal krachtig tot het uit den weg ruimen van de bestaande spanning en tot kal meering van de politieke verhoudingen bijdra gen, wanneer eindelijk de militaire discrimina tie van Duitschland, welke door het Duitsche volk als vernedering wordt gevoeld, en die te gelijk het tot stand komen van een rustig even wicht in Europa verhindert, verdwijnt. PARIJS, 7 Sept. (Reuter). Het officieuze Ha- vas-agentschap publiceert een verklaring, in zake den Duitschen bewapeningseisch, waarir. wordt gezegd, dat men in welingelichte kringen er niet op rekent, dat de Fransche regeering dezer dagen de Duitsche regeering haar ant woord zal doen toekomen op haar opmerkingen inzake gelijkberechtigdheid op militair gebied. De ministerraad moet het antwoord opstellen en komt pas Donderdag of Vrijdag bijeen. Bovendien hebben nog niet alle staten, d'e het vertrouwenspact hebben onderteekend, hun standpunt bekend gemaakt. Het Engelsche antwoord zal pas in den Don derdag te Londen te houden kabinetsraad worden vastgesteld. Onder deze omstandigheden zal de Fransche regeering niet vóór het einde dezer week of be gin der volgende week haar antwoord ter ken nis kunnen brengen. De Fransche ochtendbladen publiceeren bijna alle den tekst van het Duitsche memorandum inzake de bewapeningskwestie. De „Oeuvre" constateert, dat de tekst van het Duitsche memorandum in tegenstelling tot wat een deel van de Fransche pers mededeelde geen. enkel verwijt tegen Frankrijk inhoudt. Eerder kan men spreken van de klacht van een land, dat zich vernedert voelt en dat niet kan dulden dat het als tweede rangs mogendheid wordt behandeld. Groote aandacht besteden de bladen aan de jogste verklaring van den Rijksweerminister Von Schleicher tijdens de Duitsche manoeuvres te Elbing in Oost-Pruisen. Men beschouwt dit lis een eerste openlijke toespeling van een offi- cieele Duitsche persoonlijkheid op een der voor naamste eischen betreffende het bewapenings vraagstuk van de .Rijksregeering, n.l. de vor ming van een civiele garde naar het voorbeeld van Zwitserland. De uitvoering van dit plan, ge combineerd met vermindering van den diensttijd voor de Rijksweer van 12 tot 6 jaar, zou Duitsch land de reserve verschaffen, waarop het recht zegt te hebben. De plaats waar de Rijksweer minister zijn verklaring aflegde verleent daar aan nog een bijzondere beteekenis. Juist in de Poolsche grensgebieden hebben de geheime or ganisaties van burgerwachten, die onder den naam van grenswachten en schutters bekend zjjn. zich het best ontwikkeld. Het „Journal" schrijft, dat men niet mag ver geten dat deze verklaringen van den Rijksweer minister zijn afgelegd in tegenwoordigheid van militaire attaché's van buitenlandsche mogend heden met uitzondering van Frankrijk. BERLIJN 6 Sept. (V.D.) De onderhandelin gen over de eischen naar gelijkberechtigdheid worden te Berlijn voortgezet. De Fransche ambassadeur heeft volgens be richten in de Berlijnsche bladen een langdurig onderhoud gehad met den staatssecretaris van buitenlandsche zaken, von Buelow. Staking bij de firma Hus te 's Gravenhage. Het N.V.V. weigert medewerking aan de com missie inzake de uitkeeringen in natura. Doodelijk vliegongeval te Soesterberg. De man, die te Losser een meisje ontvoerde, t« Bergen op Zoom aangehouden. Ernstige auto-ongelukken bij Zundert en te Eindhoven. Drie dooden en drie gewonden. Moordaanslag te Ernst. Verkiezingen in Denemarken. Rijksdagontbinding verwacht. Accoord in Belgisch mijnconflict. Columbiaansche stad door Peruanen bez Trotzki naar Tsjecho-Slowakije. Venizelos plotseling teruggekeerd BRUSSEL, 7 Sept. (Reuter). De Belgische Kamer heeft met 98 tegen 57 stemmen en 1 onthouding het wetsvoorstel aangenomen, dat de regeering machtigt tot zekere financieele operaties, evenals het het voorstel, dat de regie der P. T. T. machtigt een leening te sluiten in het buitenland, tot vernieuwing van materiaal. Minister-president Renkin had verklaard, dat de voorgestelde leening absoluut noodza- kelijk is om aan alle behoeften te voldoen. Het tekort van de begrooting wordt veroorzaakt door het toenemen van de uitgaven en het telaat binnenkomen van de belastinggelden. Toch heeft België nog niet het meest te lijden van de crisis. De regeering deinst niet terug voor de moeilijke taak, welk haar op de schouders is gelegd. Deze rede werd door de meerderheid luide toegejuicht. Bij zitten en opstaan nam de Kamer een motie aan tot goedkeuring der interpellaties over de stakingen. NEW-YORK, 7 Sept. (Reuter). Een nagenoeg algemeene loonsverlaging in de automobiel fabrieken van Ford zal, naar men gelooft, bin nenkort plaats hebben. Het geheele personeel zal hierdoor worden getroffen, met uitzondering van de arbeiders die een minimumsalaris verdienen. EYDTKUHNEN, 8 Sept. (W.B.) Op den Litau- schen machinist van den tusschen Kowno en Eydt kuhnen rijdenden personentrein is gisteren een aanslag gepleegd. In Kowno werd hem een aan zijn adres gericht paket ter hand gesteld. Toen hij het onderweg wilde openen, ontplofte de in houd. De machinist werd door het treinperso neel in levensgevaarlijk gewonden toestand ge vonden, terwijl ook de wagen werd beschadigd. Over de motieven tot deze daad is nog niets na ders bekend. uit de Mijn Laura f 2.35. Wilhelmina f L50. Willem Sophia 2.70. Steunt onze eigen mij:" en. Hoogste stand op Donderdag 9 uur v.m.: 758 y oor uit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1