I.V.C.B. Fransch antwoord opgesteld De ontvoering te Losser BAKKERS IN STAKING Driehonderd werklieden bij conflict betrokken Het daagt in de Borinage Trotski naar een badplaats Veroveraars in vredestijd RIJKSDAGONTBINDING ZEKER GEACHT Verkiezingen in Denemarken De competitie-indeeling voor het seizoen 1932-1933 DONDERDAG 8 SEPTEMBER Het meisje terecht Relletjes te Voorburg Jeugdig avonturier Rotterdam benadeeld Het vliegongeluk bij Soesterberg Wordt het revolutie in Griekenland Zeven eerste klassen Dader, een berucht individu, te Bergen op Zoom aan gehouden By de N.V. Broodfabriek „De Zeeuw", B. Has en de firma Carels te 's Gravenhage CHRISTELIJK INTER NATIONAAL SPOOR- EN TRAM WEGPERSONEEL Vijfde congres hedenmorgen geopend Financieel verslag HET SCHEEPVAARTCONFLICT Non-actieven gepolst K.N.S.M. uit den Bond Incident Naar aanleiding van een propa- gandavergadering der fascisten Onvoldoende controle BENZINELAMP GESPRONGEN Nachtboot in brand gevlogen DE ZIEKTE VAN WEIL Kon de gestolen motorboot van zijn baas niet op gang krijgen „Of de politie een handje wou helpen" Nog twee personen overleden Fabriek afgebrand Brutale diefstal Schiuprug aangevaren Mijnwerkers naar Rusland STEUN IN NATURA N.V.V. weigert medewerking aan de commissie VLIEGTUIG NEERGESTORT Luitenant van Hootegem gedood MOORDAANSLAG TE EMST De dader gearresteerd VRACHTAUTO GEKANTELD Een doode en een gewonde Op Duitsch memorandum over bewapening De vermoedelijke inhoud Accoord in het Mijnconflicï Tsjecho-Slowakije laat hem toe beleefdheidsbezoek" van Goering bij den rijkspresident De soc, dem. fractie PATER C. MINDEROP S. J. Besmettelijke ziekten Brand te Veelerveen 460e STAATSLOTERIJ Zooals bekend, -verdween voor eenige dagen tót de gemeente Losser de 29-jarige Anna Hemes, die in gezelschap van een ongeveer 40-jarig onbekend persoon tót haar ouderlijke woning was ontvoerd. Het is de politie te Bergen op Zoom mogen gelukken de verblijfplaats van deze personen te ontdekken. Zy hadden hun intrek genomen in een kosthuis in deze gemeente. Beide personen werden aangehouden en voor den commissaris van politie, den heer Verhoef geleid. Uit de verklaringen die zij aflegden, bleek al spoedig, dat men bij den man te doen had met een individu, die nog heel wat op zijn kerfstok heeft. De familie Tiemes werd onmiddellijk telegra fisch in kennis gesteld met het terugvinden van hun dochter en zij werd dan ook Woensdag direct door een familielid afgehaald. De onbe kende man noemde zich Herman Jansen, doch het bleek, dat hij nog onder tal van andere namen bekend stond. Vorig jaar is hij uit de stichting „Wilhelminahoeve" in Opade, waar hij als voorwaardelijk veroordeelde werkzaam was, ontvlucht. Onder verschillende namen heeft hij nog tal van misdaden gepleegd en zijn opsporing werd dan ook door zeer vele burgemeesters ver zocht. De aangehoudenen waren naar Bergen op Zoom gekomen om z.g. de papieren voor hun huwelijk in orde te maken. Aan het meisje, die hem alleen onder den naam van Jansen kende, had hij voorgegeven, spoorwegbeambte te Hengelo te zijn, alwaar hij ook eenige huizen bezat. De man heeft nog kans gezien een tante van het meisje en daarna haar oom voor een aanzienlijk bedrag op te lichten. De man zal op transport gesteld worden naar Alkmaar, alwaar hij zal worden voorgeleid voor den Officier van Justitie, om zich te verantwoorden voor tal van misdrijven. Bij de N. V. Vereenigde Bakkerijen Meel- en Broodfabrieken „de Zeeuw", B. Hus en firma Carels te 's Gravenhage is Woensdag een sta king onder het personeel uitgebroken. Van patroonszijde wordt hieromtrent mede gedeeld, dat Woensdagmorgen een gedeelte van het personeel weigerde uit te tijden, zoodat niet op normale wijze in de broodbediening voor zien kon worden. Zooveel mogelijk is toen ge. tracht brood in de verschillende winkels ter beschikting te hebben, doch door tegenwer king van alle zijden is dit niet ten volle ge lukt. De oorzaken die er 'zijn voor een gedeelte, van het personeel om tot staking over te gaan, schijnen voor een groot gedeelte samen te han gen met de gevolgen, die de samenwerking met de firma Carels heeft gehad. Er moesten verschillende ontslagen vallen in verband met overcompleet aan personeel en niettegenstaande het feit, dat er voortdurend overleg heeft plaats gevonden met de besturen van de vakbonden, meende het personeel niet accoord te kunnen gaan met de maatregelen, die voor het bedrijf noodzakelijk zijn. De aanleiding voor de houding van heden ochtend schijnt te zijn gelegen in een bestraf fing van een personeellid, dat zich op niet toe laatbare wijze tegenover zijn superieuren ge dragen heeft. Van werknemerszijde werd namens de bestu ren van den Alg. Ned. Bond van Arbeiders in het Bakkersbedrijf en die van den Christel, en R. K. Bond medegedeeld, dat er in verband met de fusie der fabrieken ontstemming heerschte onder het personeel over allerlei maatregelen. In drie fabrieken, n.l. de Wei- marstraat, de Sumatrastraat en het Korten- bosch weigerden de bezorgers uit te rijden, nadat hun teroore was gekomen, dat er een ontslag was gegeven op ongemotiveerde gron den. Later in den ochtend legde men ook in de bakkerijen het werk neer. De besturen verklaarden al het mogelijke te hebben gedaan om met de directie in overleg te treden, nopens de oplossing aan hangende kwesties. Toen een en ander vruchteloos bleek, heeft het personeel verderen arbeid geweigerd. Nader kan worden medegedeeld, dat de Woensdag uitgebroken staking onder het per soneel van de firma Hus een 300-tal personen bakkers en bezorgers omvat, werkzaam in de fabrieken aan de Weimarstraat, de Sumatra straat en het Kortenbosch. In hotel „Fleissig" te Amsterdam wordt het vijfde Congres gehouden van de Christelijke Internationale Federatie van Spoor- en Tram wegpersoneel. Om tien uur Woensdagmorgen nam de eerste zitting een aanvang. De heer F. L. D. Nivard opende het Con gres met een hartelijk woord van welkom, in het bijzonder tot den vertegenwoordiger van het Intern. Bureau van den Arbeid te Genève, den heer Henseler en den secretaris van het Intern. Christelijk Vakverbond, den heer Ser. rarens. Een woord van nagedachtenis wijdde spr. aan wijlen Albert Thomas, eersten directeur van het Intern. Arbeidsbureau. De arbeid van dit vijfde Congres strekke met Gods zegen tot welzijn van Spoor- en Tram wegpersoneel in het algemeen en de leden in het bijzonder. Daarnaast wordt dit Congres dienstbaar gemaakt aan de viering van het 10- jarig bestaan der internationale. In het jaarverslag wordt allereerst gewezen op de algemeene economische crisis, welke zich ook in sterke mate in het spoor- en trambedrijf doet gevoelen. En naast de crisis dreigt thans in alle landen de concurrentie van het auto. wegverkeer. Op dit vijfde Congres zal deze kwestie een punt van ernstige en diepgaande beraadslaging vormen. Voor spoor- en tramwegpersoneel ziet de toe komst er weinig verblijdend uit. Massa-ontslag, verslechtering der arbeidsvoorwaarden zijn aan de orde van den dag, maar al te vaak zonder er de vakorganisaie in te kennen. Vandaar de eisch: medezeggenschap. In dezen strijd is de verschijning van de Encycliek „Quadragesimo Anno" een niet te schatten stem. Met Gods hulp dient een samenleving bevochten, waarin de christelijke beginselen grondslag zullen zijn. De ontwikkeling der Internationale Federatie was gunstig, ondanks het feit, dat de Jugo-Sla. vische organisatie op last der regeering moest worden ontbonden. Naast innerlijke vervolma king wordt gestreefd naar rechtmatigen invloed in het P. .A. B. te Genève. Het ledental bedroeg op 1 Januari j.l. 260.406 CNederland: 5.030) tegen 245.883 in 1929. Voor al de Fransche organisatie bloeide krachtig op. Ook buiten Europa wordt aansluiting gezocht daar waar de vakvereenigingsgedachte groeien de is. Op Java is kort geleden een katholieke vereeniging van "spoor, en tramwegpersoneel opgericht en ook in Canada zijn vereenigingen van christelijke richting op komst. Aan het financieel verslag, uitgebracht door den heer J. Eijkelboom, ontleenen wij, dat de inkomsten bedroegen 21.142.09 tegen de uit gaven 16.623.95. De exploitatie van het or gaan „Het vliegende wiel" wijst een nadeelig saldo aan van ruim 2000. De K.N.S.M. te Amsterdam heeft een groot aantal op non-actief staande stuurlieden en machinisten opgeroepen en hun de vraag voor gelegd of zij bereid zouden zijn te monsteren. Voor zoover wij konden nagaan, werd nie mand tot monsteren bereid gevonden. In een Dinsdagavond gehouden vergadering der Amsterdamsche mransportarbeidersfede- ratie is een motie aangenomen, waarin be treurd wordt, dat de Nederland en de Rotter- damsche Lloyd niet bij het conflict zijn be trokken, en waarin een protest wordt geuit tegen het feit, dat de Rijksbemiddelaar de Federatie negeert. Naar wij vernemen is het verloop, dat het conflict in de Nederlandsche Scheepvaart tot nu toe heeft gehad, voor de K. N. S. M. aanlei ding geweest om uit den Bond van werkgevers in de koopvaardij te treden. Naar wij vernemen is het thans zeker dat ook de Stoomvaart-Maatschappij .Nederland" te Amsterdam en de Rotterdamsche Lloyd te Rotterdam uittreden uit den Bond van Werk gevers in de Koopvaardij. De HollandAmerika Lijn, die ook het voor nemen heeft om uit den Bond van Werkgevers te treden, motiveert deze beslissing als volgt: De Maatschappij kan zich niet neerleggen bij besluiten, die niet in het belang zouden blij ken te zijn van aandeelhouders. Een klein incidentje heeft Woensdagmiddag plaats gehad bij de monstering van de „Jonge Jacobus", een schip van de Emzetco te Rotter dam. Het schip vaart met Spaansche beman ning en Hollandsche officieren. Aan de Schie- haven lag een spidobootje om de werkwilligen naar de „Jonge Jacobus" te vervoeren. Er meldde zich slechts 1 machinist aan. Een der tig- veertigtal stakers hadden zich in de na bijheid verzameld en een van hen, de 40-jarige J. van S. van de R. V. O. gaf den machinist een klap in het gezicht. De man is onmiddel lijk door de politie gearresteerd. Verdere werkwilligen hebben zich niet ge meld. Woensdagavond is het in het anders zoo rustige Voorburg tot ernstige relletjes geko men. De aanleiding was een door de fascisten gehouden propagandavergadering in het Sta tionskoffiehuis, waar o.m. als spreker optrad de bekende fascistenvoorman, de heer Baars. Tegen acht uur stond reeds, bericht de „Maasbode", een groote groep personen, van wie de meesten socialisten en communisten, nabij het Stationskoffiehuis opgesteld, die het binnentreden der fascisten rustig gadesloegen, terwjjl anti-fascistische blaadjes werden ver. spreid. De meeste toeschouwers waren afkom stig uit Den Haag, terwijl ook een aantal com munisten en O.S.P.'ers uit Delft en Rijswijk naar Voorburg waren opgetrokken. O.a. zagen wij het communistische raadslid uit Den Haag, den heer Schaddelee. Ofschoon aan den ingang der vergaderzaal streng toezicht was en alleen toegang kregen de personen, die van een intro- ductiekaart waren voorzien, bleek bij de ope ning der vergadering, dat tal van Communis ten en O.S.P.'ers de zaal waren binnengeko men. Reeds voor de opening heeft de politie een der aanvoerders met geweld moeten ver wijderen. Dit tooneel werd nog viermaal her haald, voornamelijk bij interrupties van den spreker, den heer Baars, waarbij het er telkens warm toeging. Er werd zelfs met glazen, stoe. len en andere voorwerpen gesmeten, doch de politie wist tenslotte de oproerige elementen uit de zaal te verdrijven, waarna de bijeen komst verder rustig verliep. Intusschen was het buiten de zaal op het plein rumoerig geworden. De ruiten van het gebouw werden ingegooid en herhaalde malen moest de politie, welke een aanzienlijke ver sterking van de rijks- en militaire politie had gekregen, charges met de sabel uitvoeren. Het gelukte evenwel de politie den toestand meester te blijven, doch op een gegeven oogen- blik bleek, dat de oproerigste elementen zich door de gemeente verspreidden en per auto in spreekkoor de menigte trachtten op te ruien. Geruchten deden zelfs de ronde, dat op ver schillende plaatsen de straat was opgebroken. De rijkspolitie patrouilleerde in de gemeente, terwijl de militaire politie op het bureau aan den Parkweg de bevelen afwachtte. Gedurende de tweede helft der vergadering bleef het dan ook vrij rustig. Het zingen van de Internationale hield op, doch het ergste werd nog gevreesd bij het einde der vergadering, als de vele fascisten huiswaarts zouden keeren. Op de verschillende toegangswegen der gemeente werden groepjes communisten gesignaleerd. Doordat de fascisten zich groepsgewijze naar huis begaven en wel in twee richtingen, den Haag en Rijswijk en deze groepen door een sterke politiemacht werden begeleid, bleef ver dere ordeverstoring achterwege. De Haagsche politie, die ook was gewaarschuwd en zich na bij de Voorburgsche grens had opgesteld, nam aldaar de leiding over, terwijl later nog de militaire politie door de straten bleef patrouil leeren. een nummer in de Pannenbakkerijen dat de jongen opgaf Toen hy zijn huis moest aanwij zen, kon hij dit niet, evenmin als de politie. Dan zei hij in Alfen te wonen. Het bureau al daar opgebeld, kon wel eenige inlichtingen ge ven, waaruit bleek dat de jongen uit Leimuiden afkomstig was. Op het bureau was hij zeer vrij en in zijn antwoorden brutaal. Verschillende malen had hij geprobeerd te ontsnappen. Het bleek later dat zijn vader boer was te Leimui den. Op diens naam had hij voor f 22.50 bij een fietshandelaar aldaar aangeschaft een fiets lantaarn, riemen enz. waarmee hij was vertrokken De politie bracht hem naar zijn woonplaats terug. Daar vernam men dat de jongen wel „eenigszins" abnormaal was. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft te recht gestaan een 37-jarige gedetineerde, die in het tijdvak van Augustus 1926 tot Mei j.l. als adjunct-kommies van de afdeeling Volks huisvesting ter secretarie te Rotterdam f 14.675 aan de gemeente toebehoorend, zou hebben verduisterd. Naar aanleiding van hetgeen op de terecht zitting bleek merkte de president het volgende op: „De contróle was zeer slecht. Het is wel aardig, dat de hoofdambtenaren den verdachte indertijd hebben geholpen, maar het zou waar schijnlijk beter zijn geweest hem over te plaat sen of de contróle aanmerkelijk te verscher pen." Het O. M. eischte een jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. Toen schipper Meeuwisse, liggende te Leid- schendam, den motor van zijn motorboot wilde aanslaan, volgde een hevige explosie door het springen van de benzinelamp, zoodat in een oogwenk de geheele motorkamer in vlammen stond. Het vuur deelde zich daarna mede aan de roef van het schip, zoodat alles spoedig één vuurzee was. De schipper zelf, die eveneens in brand was geraakt, sprong over boord en werd door voorbijvarende schippers gered. Met eenige brandwonden en ontvellingen kwam hij er ge lukkig nog vrij goed af. De motorkamer en de roef van het schip brandden geheel uit. Op een harer nachtelijke surveillances ont moette de politie te Woerden een boot in een der grachten, die naar den kant kwam. Om deze nader te bezien lichtte de politie bij. Op de boot, die toebehoorde aan een zekeren J. te Woerden, was een 14-jarige jongen. Hij kon de boot van zijn baas niet goed op gang krijgen, zei-ie, of de politie een handje helpen wou. De laatste wilde echter eerst iets meer te weten komen, daar een boottocht 's nachts om drie uur haar wel eenigszins verdacht voorkwam. Weshalve zij ook aan boord ging. Bij den jeug digen schipper behoorden ook een hond en een nieuwe fiets. Op het water dreven een paar splinternieuwe schoenen. Op de verschillende vragen betreffende zijn baas, de boot, zijn huis enz. ontving de politie antwoorden, die niet juist met elkaar klopten. Een der agenten ging op onderzoek tót naar Er zijn te Rotterdam nog twee personen be zweken aan de ziekte van Weil. Het aantal stergevallen is nu geklommen tot zeven. Te Terborg is de brood-, koek- en beschuit fabriek van Thyssen geheel afgebrand. De oor zaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Te Nyswiller—Wittem is ingebroken in de wo ning van den herbergier M. De dieven, die de lichtleiding hadden doorgesneden, ontvreemdden twee rijwielen, schoenen, kistjes sigaren, geld en een tuba. Te Doesburg is Woensdagavond omstreeks 6 uur de Schipbrug over den IJssel door een Rijn- oaak aangevaren, waardoor het landverkeer ge- ruimen tyd werd gestremd. Verscheidene werklooze mijnwerkers uit het kolendistrict Aken zyn met hun families naar het Don-bekken vertrokken. Omtrent de vermoedelijke oorzaak van het vliegongeval te Soesterberg, dat een van de beste jachtvliegers in ons leger het leven heeft gekost, verneemt „Het Handelsblad", dat lui tenant Van Hootegem op het oogenblik, dat het toestel omlaag stortte, juist met enorme snelheid een scherpe bocht maakte. Men neemt aan, dat de bestuurder daarbij den hoogte afstand heeft misgeschat. Later bleek, dat de stuurinrichting volkomen in orde was. Luitenant Hootegem werd uit het toestel ge slingerd en kwam een eind van het vliegtuig af in de boschen terecht. Het verbondsbestuur van het N.V.V. had de uitnoodiging ontvangen, in overleg met het Roomsch Katholieke Werkliedenverbond en het Christelijk Vakverbond een lid aan te wijzen voor de commissie, door de regeering ingesteld ten behoeve van de uitkeeringen in natura, die zij wenscht in te voeren. In zijn jongste zitting heeft het verbonds bestuur, volgens het „Volk", besloten, aan dit overleg niet deel te nemen en dus niet mee te werken aan de aanwijzing van een lid voor de commissie. Woensdagmiddag te omstreeks half vier heeft te Soesterberg een ernstig vliegongeval plaats gehad. Op tot nu toe onverklaarbare wyze is het Fokker-jachtvliegtuig D. 16, bestuurd door den luitenant-vlieger L. T. C. J. M. van Hoote gem, nabij Soesterberg boven de bosschen van de Paltz, tijdens een oefenvlucht, naar beneden gestort. De bestuurder, de eenige inzittende, werd op slag gedood. Het toestel is totaal ver nield. Na sluitingstijd der café's tijdens het Konin- ginnefeest te Ernst (gem. Epe) is een zestal jongelui, jongens en meisjes die zich huiswaarts begaven, aangevallen door drie personen. Een der aangevallenen, zekere de H. uit Gortel be kwam daarbij drie messteken, waarvan één le vensgevaarlijk in de long. De daders zijn in den nacht door de politie van het bed gelicht en voor den burgemeester van Epe geleid. Het slachtoffer is na door de plaatselijke doktoren voorloopig behandeld te zijn, naar het zieken huis te Apeldoorn overgebracht. Woensdagavond omstreeks half 6 kwam op de Poeierschestraat bij de tweede Kanaalbrug te Eindhoven een vrachtwagen van de N.V. Hoek's zuurstofflesschenfabrieken uit Schiedam den kanaalberm oprijden. Op de lading van leege flesschen waren gezeten J. en P. van der Akkerveke en de Greeve, allen uit Eindhoven afkomstig, die des middags waren gaan visschen. Daar de draai te kort was is de volgeladen vrachtauto gekanteld. P. v. d. Akkerveke werd als het ware doodgedrukt tusschen de cabine en de lading. Zijn broer werd gewond en brak een been. De G. kon zeer toevallig ongeblesseerd van onder den wagen worden vandaan gehaald. j PARIJS, 7 Sept. (V. D.) Naar aan de „Quay d'Orsay" verluidt, is het ontwerp van de nota van antwoord op het Duitsche memorandum, dat Woensdag in den kabinetsraad besproken is, reeds ter kennis gebracht van de regeerin gen der mogendheden, welke zijn toegetreden tot het vertrouwenspact van Lausanne. Betref fende den inhoud 'wenscht men nog geen enkele mededeeling te verstrekken. Naar Havas meldt, bevat het Fransche ant woord een onderzoek van de juridische en poli tieke problemen, die door het Duitsche memo randum aan de orde zijn gesteld. De bewape ningsmogelijkheden van Duitschland zijn door het verdrag van Versailles vastgelegd. Dit ver drag voorziet echter slechts een algemeene be perking der bewapening, doch bevat geen be palingen betreffende die bewapeningsvermeer dering, welke Duitschland eischt. In een betere organiseering van den vrede zou tenslotte de oplossing van het door de Duitsche regeering opgeworpen probleem kun nen worden gevonden. BRUSSEL, 7 Sept. (Reuter). De gemengde nationale myn-commissie heeft een overeen komst bereikt. Tusschen België en Duitschland is een voorloopige overeenkomst gesloten, waarin wordt gezegd dat met ingang van 1 October de loonen met 1 pCt. zullen worden verhoogd. Zooveel mogelijk zal in de Borinage en de andere mijndistricten het personeel weer in dienst worden genomen. De nationale commissie der mijnwerkers heeft het accoord reeds goedgekeurd. De patroons hebben hun antwoord 24 uur uitgesteld, terwijl de mijnwerkers Donderdagnamiddag hun defi nitief antwoord zullen geven. De werkhervatting in de verschillende kolen bekkens houdt aan. Meer dan 600 arbeiders zijn weer aan het werk gegaan. PRAAG, 7 Sept. (Reuter). Naar verluidt, heeft de Russische banneling Trotski, die zich thans in Turkije bevindt, verlof gekregen Tsjecho-Slowakije binnen te komen voor een kuurverblijf in het bad Pistijan. Trotski wil midden van deze maand op reis gaan. Zijn oponthoud in Tsjecho-Slowakije mag hoogstens twee maanden duren. Trotski heeft zich moeten verplichten zich tijdens het kuurverblijf te onthouden van alle politieke actie en na beëindiging van zijn kuur Tsjecho-Slowakije weer onmiddellijk te verlaten. ATHENE, 7 September. (V. D.) Minister president Venizelos is vroeger dan in zijn voor nemen lag teruggekeerd van zijn reis naar Kreta, waar hij verkiezingspropaganda heeft gevoerd. De militaire liga zal in den nacht op Don derdag bijeenkomen ten einde er definitief over te beslissen of het noodig is ter bescherming van de republiek direct in te grijpen. Het eventueele militaire optreden zal afhankelijk worden gesteld van de toestemming van Veni zelos. By een militaire omwentelingspoging zal de preident der republiek Zaimis waarschijnlijk aftreden. LIMA, 7 Sept. (V.D.). In Peruaansche regee- ringskringen is in verband met de in bezit neming der Columbiaansche grensplaats Leti- cia door Peruanen groote opwinding ontstaan. Het kabinet heeft gedurende acht achtereen volgende uren beraadslaagd, nadat de consti- tutioneele vergadreing bijeen was geweest. De toestand werd besproken welke ontstaan is ten gevolge van de bezetting van Leticia, terwijl ook een herziening van het verdrag van 1922 punt van bespreking heeft uitgemaakt. Bi) dit ver drag n.l. werd Leticia bij Columbia gevoegd. De raad van de Peruaansche gemeente Iquitos dringt in een schrijven aan den president der republiek aan op een revisie van het verdrag en eischt gewapende hulp ten einde den status quo te kunnen handhaven. Het betreft slechts een patriotische beweging. Als bewijs hiervoor gelde dat de consul van Columbia en de Co lumbiaansche onderdanen niet worden lastig gevallen. BERLIJN, 7 Sept. (W. B.) Maandag a.s. zal de tweede zitting van den Rijksdag worden gehouden. De Rijkskanselier heeft zich bereid verklaard dan reeds zijn programma aan den Rijksdag voor te leggen. In politieke kringen is men natuurlijk leven dig geïnteresseerd voor het vraagstuk, hoe de politieke toestand zich zal ontwikkelen. Het staat thans vast, dat de Rijkspresident Vrijdag te Berlijn zal terugkeeren en Zaterdag den voorzitter van den Rijksdag Goering ont vangen zal. In de Wilhelmstrasse wordt dit bezoek een beleefdheids-Visite genoemd. In welingelichte kringen is men van meening, dat vermoedelijk Woensdagavond de toestand zal zijn opgehelderd. Op het oogenblik acht men een ontbinding van den Rijksdag bijna onvermijdelijk. Deze zal dan in het midden van de volgende week plaats hebben. In de eerste helft van November, vermoe delijk Zondag 6 Nov., zullen dan de nieuwe verkiezingen plaats hebben. Het staat thans definitief vast, dat Rijksdag president Goering a.s. Vrijdagmorgen te 11.30 uur door Rijkspresident von Hindenburg, die dan uit Neudeck in Berlijn is teruggekeerd, zal worden ontvangen. BERLIJN, 7 September (V.D.) Het bestuur van de Rijksdagfractie der S.PD. heeft Woens dag een bijeenkomst gehouden waaraan werd deelgenomen door de leden van twee commis sies. Besproken werd de binnenlandsche po- tieke toestand en de a.s. bijeenkomst van den Rijksdag. Ook werd van gedachten gewisseld over de démarche van de Duitsche regeering inzake de gelijkgerechtigdheid en de daarmede in verband staande kwesties van binnen- en bui- tenlandsch politieken aard. De afgevaardigden Loebe en Tarnow hebben opdracht gekregen namens de fractie bij de al gemeene beschouwingen over de regeeringsver- klaring het woord te voeren. KOPENHAGEN, 7 Sept. V. D.) Gisteren zijn in Denemarken in de drie kiesdistricten Ko penhagen, Funen en Noord-Jutland verkiezin gen gehouden voor het Landsting, den Deen- schen Senaat. In het algemeen hebben voor namelijk de conservatieven en de sociaal-de mocraten, vooral te Kopenhagen, stemmen ge wonnen. De democraten verloren eenige kies mannen de verkiezingen zijn „getrapt" terwijl communisten en de z.g. Randers-bewe- ging, niet het succes hadden dat men voor deze partijen had verwacht. De sociaal-demo craten kregen 41 kiesmannen, terwijl de Con servatieven met 20.000 stemmen winst 23 kies mannen wonnen en de democraten ondanks een kleine stemmenstijging, die verband houdt met de uitbreiding van het kiezerscorps, 6 kiesman nen verloren. Het nieuwe Landsting zal als volgt zijn sa mengesteld: Conservatieven 13 zetels 12); Ven- stre-partij 28.(28); Sociaal-Democraten 27(27); Democraten 7(8); vertegenwoordigers van de Faroer-eilanden 1(1). Deze uitslag beteekent dus dat de Democra ten een zetel aan de Conservatieven hebben verloren, zoodat de oppositie met een mandaat is versterkt en in het Landsting over 41 zetels beschikt, tegenover 34 zetels der regeerings- partyen. li i f Ik zeg maar zoo Deze woorden leiden meestal een hoosaardig zinnetje in. Ze worden ge bruikt door lieden, die niet echtuit durven zeggen, wat ze tegen iemand hebben. „Ik geloof niet alles wat ze van Pietersen vertellen, maar ik zeg maar zooals de helft waar isDit is een halve beschuldigingdie des te gemeener is, omdat ze maar half is. Was ze geheel en volkomen, dan zou Pietersen zich kunnen verdedigen als hij daar lust in had. Nu kan hij dat niet, want hij wordt niet beschuldigd. Hij wordt alleen maar gehavend. Zijn reputatie wordt ondermijnd door iets onduidelijks, dat men niet vatten en dus niet onschadelijk maken kan. „Ik zeg maar zoo: ik wéét van niets, maar ze kunnen beter over je zwij gen dan dat je over de tong gaat." Aldus de lafaard die den laster van een ander gebruikt om ongestraft zelf te lasteren; de kleine ziel, die uit de verte franc-tireur speelt omdat hij een open strijd ducht als zijn eigen zekeren ondergang. Wanneer wij goed luisteren in onze omgeving, op straat, in een tram, een trein, een café; wanneer we de waakzaamheid heb ben goed op te letten (maar ik gun u deze waakzaamheid niet) dan hoo- ren we wel iederen dag één keer „Ik zeg maar zóó De officieele mededeelingen van den I.V.C.B. bevatten de competitie-indeeling voor het aan staande seizoen. De indeeling luidt: le klasse A Caesar, Valkenburg, R.K.O.N.S., Sitt. Boys, Kerkrade, Kimbria, Volharding, R.K.V.V.L„ V.V.H., Marsana, K.N.V. B Mulo, Kolping, R.K.T.V.V., Gennep, Wilhel- mina, Union, Brabantia, Best Vooruit. C Venlo, Venlosche Boys, D.E.V., S.V.B., Geel Zwart, W.I.K., R.A.C., Boxmeer. D S.D.O.U.C., 's Heerenberg, Grol, Altlor, V.D.Z., Swift, Hees. E Zwolle, P.H., N.E.O., Quick, Achilles, Dene kamp, De Zweef, Vosta. F H.M.S., De Meer, E.M.M., V.I.C., V.V.Z., Wilskracht, Limvio, D.E.M., Fortitudo. G T.Y.B.B., H.B.C., Santpoort, Leonidas, D.H.L., Spartaan, G.D.A., Gr. Willem, S.J.C., Donk. 2e klasse A ihdeeling aangehouden. B Oranje Wit, K.J.W., St. Michiels Gestel, S.V.D., S.W.V., O.V.C., D.E.S., M.V.C. Zwaluw R.O.D.A. C G.V.V., Deurania, Schyndel, Mierlo Hout, Mulo 2, N.W.C., Kolping 2, Tubantia, O.D.C. D U.V.V., Hercules, B.S.V., Budel Schoot, Wil- helmina 2, Victorio, Deko E R.K.H.S.V., D.V.O., Rapid, Caesar 2, RK.B. S.V., St. Pieter, Geleen, Havantia Gronsv. Boys F Bleyerheide, V.T.V., Schandelen, Laura, R.K. H.B.S., V.V.H. 2, Haanrade Epen G Steyl, H.V.V., -Tiglia, E.V.V., Nivea, Linne, Belfeldia, Meijel 1 Rios H Juliana, S.S.S., Stormvogels, Wanssum, Gen nep 2, Wanroy Servatius, I.V.O. I B.V.C., Noviomagum, Treffers, Union 2, D.W.S., Mobilia, S.C.E., Emma K aangehouden. L H.A.C., Emos, Achilles 2, Quick 2, T.V.C. L.S.V. Losser M L.V.V., M.S.V., V.V.IJ., H.M.S. 2, Semper Avanti, Zwaluwen Vooruit, S.D.O., V.E.P. N D.O.S.S., R.K.A.V., Zwaluwen, V.V.A., Wils kracht 2, Volendam, Alw. Forward. O Onze Gezellen, Vitesse, G.V.O., Teylingen, Lisse, Leiden, Geel Wit. P L. en S., Wilhelmus, P.F.C., Excelsior, Gr. Floris, Blauw Zwart, Spartaan 2. Bij toelating. Er hebben dus ingrijpende wijzigingen plaats gehad. Het aantal eerste klasse afdeelingen is tot zeven gestegen. De eerste klasse B is van twaalf tot negen vereenigingen teruggebracht. De Twentsche klassen ondergingen weer uit breiding, terwijl eenige B'ers met een paat nieuwelingen een nieuwe afdeeling formeerden. Santpoort werd bij de Haarlemsche afdeeling ingedeeld. De Hoogeerw. Pater Generaal der Jezuïeten heeft met ingang van heden tot rector van Mariëndaal te Grave benoemd pater C. Min- derop S.J. Over de week van 28 Aug. tot en mét 3 Sept. werden om. aangegeven 144 gevallen van rood vonk (27 in Amsterdam) en 49 van diphtherie (9 in Amsterdam). Vannacht is te Veelerveen de behuizing van de weduwe Beishuizen afgebrand. Verzekering dekt de schade. (Niet officieel) Trekking van Donderdag, 8 September 1932 4e Klasse, 4e Hist HOOGE PRIJZEN 2000 6065 1000 10535 f 100 4611 r Prijzen van f 65 447 573 681 850 882 957 1094 1400 1589 1596 2120 2230 3105 3319 3820 4155 4200 4203 4211 4272 4316 4392 4608 4680 5188 5477 5613 5917 6152 6349 6622 7097 7237 7281 7366 8241 8267 8831 9175 9337 9359 9868 10212 10285 10571 10592 10962 11342 11527 11575 11674 11741 11997 12008 12326 13353 13385 13595 13635 13758 13831 14083 14150 15112 15117 15351 15813 16430 16684 16788 16966 17165 17168 17380 17446 17617 18527 18879 19449 19684 19994 20246 20471 21385 21406 21466 21524 21549 21796 21949 22128 22473 22756 23104 23300 23943 23957 Verbetering 4e klasse 3e lijst; 16204 m.x. 18204«

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6