De Hanze in 't Bisdom Haarlem De wielerkampioenschappen DONDERDAG 8 SEPTEMBER BONDSVOORZITTER GEHULDIGD Aanbieding van de feestgave. Har telijke toespraak van Z. H. Exc. Mgr. Aengenent Pauselijke onder scheidingen Begroetingswoord Bisschop Huldiging van den heer Struycken Feestrede kap. Bosch Aanbieding feestgave Rede van den Bisschop Telegrammen Twee Pauselijke onderscheidingen INDISCHE POSTVLUCHTEN De „Ibis" vertrokken DRUIVENKAS GEPLUNDERD Wraak van jeugdige communisten Vijfde H.E.N.T. te Breda geopend DE FINALE SPRINT Van Egmond vestigt een wereld record. Zijn falen slechts een zeer tijdelijke inzinking Felle strijd tusschen Michard en Scherens De rechtspositie van schepelingen Mocht de kapitein van de „Rotter dam" de reisroute wijzigen? DE RIJNVAARTSTAKING Stand van zaken Een vreemde inbreker Blijde gebeurtenis in een rattenval Een ledige gemeentekas Landbouwschuur uitgebrand Woning vernield Verdronken Parlementair incident In Nieuw Zuid-W ales Engelsch-Canadeesche handel Weinig animo POLITIEKE VECHTPARTIJEN IN OOSTENRIJK Berichten van overal Buitenlandsch weeroverzicht Woensdag werd te Haarlem de viering van het zilveren jubileum van de Hanze in het Bisdom Haarlem voortgezet. Te midden van palmen was het portret van Chris Jansen z.g. geplaatst, getooid met paars lint. Zichtbaar teeken, dat de vergadering mede belegd was ter huldiging van zijn nagedach tenis. Alvorens de heer Struijcken de herdenkings rede hield, kwam Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, ter vergade ring. Nadat Mgr. op het podium had plaats geno men, sprak de heer Van Tetering de begroe tingsrede uit. Hü riep Mgr. een eerbieding welkom toe en getuigde van de trouw, aanhankelijkheid en liefde jegens den Bisschop en het diocees. De middenstand wil tevens aan Mgr. dank zeggen Voor de groote belangstelling, door Mgr. voort durend voor den middenstand en zijn organi satie aan den dag gelegd, en waaruit de liefde en appreciatie op dubbelzinnige wijze spreken. Spr. herinnerde aan het vorige lustrum, toen Mgr., nog professor, optrad als feestredenaar. Thans verschijnt Mgr. als Bisschop en spr. moet den feestredenaar van dezen middag de illusie van dit perspectief ontnemen, want de midden standers zullen God bidden, dat Hij Mgr. nog tientallen van jaren voor het diocees moge sparen Spreker ging vervolgens de symboliek in het Hanze-wapen na en zag daarin een teeken, dat In de toekomst nog veel en vruchtbaar werk te verrichten valt. Spr. legde ten slotte de belofte sf, dat de Roomsche Middenstand zich steeds zal beijveren, de wapenspreuk van den Bisschop: >,Justitia et Pax", Rechtvaardigheid en Vrede, in praktijk te doen brengen. Nadat de heer Struijcken zijn herdenkingsrede Uitgesproken had, sprak de heer Van Tetering hem toe. De heer Van Tetering wendde zich na het Uitspreken der herdenkingsrede als volgt tot den beer Struycken: Met groote aandacht hebben wij uwe belang wekkende herdenkingsrede beluisterd en wij brengen u daar onzen hartelijken dank voor. En, hoewel ik, vooral niet op een dag als van daag, kritiek wil oefenen, toch moet het mij Van het hart, dat uwe historische beschouwing Verre van volledig is geweest, omdat daarin niet tot uitdrukking komt het belangrijke aandeel, gij, mijnheer Struycken, in deze velerlei Praestaties van onzen Bond gehad hebt. Op een dag als dezen mag ook wel eens aan uwen staat Van dienst herinnerd worden. In het Vereenigingsjaar 19121913 naamt gij reeds zitting in het Bondsbestuur, zoodat gij heden ook jubileert. Twintig jaren van de 25 hebt gij dus den Uond in de topleiding gediend. En viert onze Hond heden zijn vijfde, gij viert uw vierde Lustrum, waarmee wij u van heeler harte ge- lukwenschen. Zóózeer werden uwe capaciteiten gewaardeerd en erkend, dat gij reeds na drie jaren tot Hondsvoorzitter werd gekozen, de hoogste en eervolste functie in onze belangrijke organisa tie, welke gij nu reeds onafgebroken zestien Jaren lang met eere bekleedt. Maar uw aangeboren leiderstalenten bleven niet alleen bekend in het Haarlemsche Diocees, 2ij werden ook daarbuiten opgemerkt en zóó koos ook in 1924 de Ned. R. K. Middenstands bond (de Federatie der 5 Ned. Dioc. Midden standsbonden) u tot zijn voorzitter, terwijl gij Verder van 1919 af ziting hebt in den Midden- standsraad. Wanneer ik hier zou moeten opsommen de 'uncties, welke gij nog verder bekleedt onder uherlei vórmen in commissies, instellingen, enz., direct of indirect verband houdend met onze Middenstandszaak, dan was ik nog lang niet aan het einde. Ook zal ik maar niet benaderen het aantal Vergaderingen en conferenties, welke door u jaarlijks geleid of bijgewoond worden, want dat oantal is enorm. Uwe vriendelijkheid, uwe voorkomendheid, uwe belangstelling, uw juiste kijk op de zaken, uw tact, waarmede gij personen en zaken behan delt, zij zijn alle als evenveel deugden, welke uw praesidium sieren. Steeds waart en zijt gij de trouwste en hoogste dienaar van onzen Bond, het meest en het best dog in kritieke dagen van leed en tegenspoed, in dagen van onverdiende verguizing, in de pe riode, toen men op onjuiste en onrechtvaardige motieven den Bond den rug toekeerde, toen, in die tij den, was de Bond u het liefst, omdat gij van zijn goed en eerlijk recht tot in het diepst uwer ziel en naar uw geweten overtuigd Waart en moedig en onversaagd, vertrouwend op de rechtvaardigheid Gods, bleeft gij uw zich verdunnend en zich verkleinend leger aanvoe ren, omdat ook gij, wat ik van u, praeses, ge- leerd heb, de zaak alléén vermoogt te zien en Personen en de wereld daarbij in het niet ver zinken. In de na-periode der heropleving, toen heb ik u een oogenblik zien wankelen, toen liept Sij rond met snoode en booze plannen, toen wil- det gij ons vaandel ontrouw worden, toen wildet £ij, de bekwame kapitein van ons Bondsschip, de commandobrug gaan verlaten. Maar en dat kondet gij ook niet helpen Vferdt gij 60 jaar! En dat Kroonjaar heeft ons Hoofdbestuur en de heele Bond uit het Diocees benut en uitge buit om voor u te demonstreeren hoezeer wij leidersschap op prijs stellen. Juist in deze voor onzen Middenstand zoo Trieste en donkere dagen willen wij op dezen beerlijken jubeldag u dringend vragen: "Heer Struycken, blijf bij ons, want het wordt avond, en de dag is reeds gedaald!" Een figuur ais u, uitgerust met uwe talenten en die zóó veel tijd ten nutte onzer beweging wil en kan v®* koste leggen, krijgt onze beweging nimmer meer. Heer Struycken, blijf bij ons!" Dan was eindelijk het woord aan den weleerw. heer W. M. Bosch, kapelaan aan de parochie kerk van den H. Willebrordus buiten de Veste m Amsterdam, die de feestrede zou houden. Dezen redenaar, zwager van Chris Jansen z.g., had men gevraagd, toen pastoor Jansen, broer Van Chris, verhinderd bleek en men toch een familielid 'wilde laten spreken, omdat de fees- telüke herdenking van het 25-jarig bestaan te vens een herdenking zou zijn van den strijdba ren, onvermoeiden Chris Jansen. Daar zijn we dan bijeen, aldus de gewijde re denaar, om het 5de lustrum te vieren van de Haarlemsche Hanze. Een echt blij Roomsch glo- rielicht hangt over deze vergadering. Het gezel schap van onzen beminden Bisschop straalt Roomsche glorie uit. Hij is onze sociale voor vechter bij uitnemendheid en met recht mocht over hem eens gezongen worden: Laat Haarlem's Kerk nu blij uw jubel gaan! Tot Opperpriester is thans uitverkoren Die „Recht" en „Vrede" wilde zien geboren In 't wereldhart, zoo rustloos thans van 't slaan Het feit van ons congres straalt roomsche glorie uit, omdat we hier bijeengekomen zijn om te overwegen wat er al zoo voor successen zijn te boeken geweest gedurende de 25 jaren, die achter ons liggen. De plaats waar we samenkomen straalt roomsche glorie uit, want hier in de bloemen stad zetelt Hij, Die geen middel onbeproefd laat om het organisatieleven onder de middenstan ders te versterken hier zetelde ook Hij, mgr. Callier z.g., op wiens krachtig woord, in 1906 te Delft gesproken, de Haarlemsche Hanze ont stond. Hier in Haarlem staat ook ons Hanze- altaar in de machtige en wijdsche kathedraal en daarom.... we moesten naar Haarlem. Maar bovenal het doel zelf van onze feestvie ring straalt roomsche glorie uit, aangezien we hier bijeengekomen zijn niet alleen om feest te vieren over behaalde successen, maar ook om 't feit, dat we vandaag eigenlijk gezegd elkander eens een rièm onder 't hart willen komen ste ker. en elkander willen komen zeggen: de taak van de Hanze is nog lang niet voleind. Immers, Hanzeleden, onze taak is: Christus weer te brengen in de maatschappij, welke Christus heeft uitgebannen. Hoe we dat moeten doen? Door het werk van Christus, Die wereldverlos ser en wereldhervormer was, voort te zetten, door te arbeiden aan den triumph van Recht vaardigheid en Liefde. Daar is vandaag geen terrein, waarop menschen samenkomen, of het is bedorven door onchristelijke, heidensche be ginselen. Daartegenover moeten we ons beginsel handhaven niet alleen, maar ook in vereeniging met elkander in woord en voorbeeld beoefenen. Tegenover klassenstrijd plaatsen wij naasten liefde, tegenover verkeerde anarchie plichtsbe sef. Maar daarom dan ook, willen we succes hebben, moeten we vereenigd zijn. Vandaag is het niet voldoende als particulier middenstan der daar alleen te staan. Neen! we moeten ka tholiek vereenigd zijn, omdat de overredende kracht van het voorbeeld rechtevenredig staat aan het getal van hen, die het voorbeeld geven. En dat katholiek vereenigingsman-zijn moet voortkomen niet uit 'n soort van liefhebberij of omdat het nu eenmaal in de lucht zit, neen, maar uit deze zuivere overtuiging, dat wij ka tholieken de dragers zijn der hoogste cultuur, dat er van ons een wereldhervormende kracht kan uitgaan en dat wij, en wij alléén de wegen kennen, die leiden naar een waarachtig men- schengeluk. Blijven we daarom volgens de richt lijnen van „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno" onze taak van wereldkerstening met een blij optimisme vervullen. Ik spreek van ,,met een blij optimisme", want 't moet volgens an dersdenkenden worden erkend, dat we met ons sociaal werken successen hebben te boeken. De hoofdredacteur van de „Groene Amsterdammer" schreef het vorig jaar, dat de katholieke leer, in practijk gebracht door de kath. vakorganisa tie, het christelijk solidarisme, het gewonnen had van de liberale economie en den socialisti- schen klassenstrijd endat zelfs meer en meer deze katholieke idee ook in Holland toe passing vond tot welzijn van patroon en arbei der, waardoor de vrede in het bedrijfsleven werd behouden of hersteld door gemeenzaam overleg, door arbitrage en overeenkomst; dat alles vruchten van het katholiek solidarisme! Met moed den strijd gestreden onder het vaandel van den R.K. middenstand! Ons gees tesoog altijd gericht op hen, die ons in dien strijd zijn voorgegaan! En dan slinger ik hier een paar namen door de zaal. Onze dr. Herman Schaepman is ons op sociaal terrein ook voor gegaan, al had hij dan op dit gebied zich geen school van leerlingen gekweekt, al had hij dan ook geen afgerond sociaal systeem. In elk geval heeft hij de groote lijnen getrokken en zijn machtige stem verheven voor rechtvaardigheid en naastenliefde. Onze vereering gaat hier ook uit tot onzen socialen Bisschop, Mgr. Aengenent. Wij zullen trouw zijn aan zijn devies: justitia et pax en er voor strijden, dat door het Kruis hem de Olijftak eens behoore! Geenszins mag ik dit spreekgestoelte verlaten zonder hier ook te hebben genoemd onzen on- vergetelijken minister van Arbeid prof. Aalber- se. Wat hij voor de doorvoering van de katho lieke solidariteitsidee heeft gedaan, zal nooit door ons op de volle waarde kunnen worden geschat. Dat alleen wil ik hier zeggen: als de overleden directeur van het Hanzebureau Chris Jansen z.g. hier als feestredenaar stond, hij zou u in de hem eigen kloeke taal hebben geschetst, welk een deugdelijke raadsman en vriend prof. Aalberse voor den R.K. middenstand is geweest. Katholieke middenstanders! Met het instituut van uw Kerk voor oogen, weest vereenigings- mannen van professie! Rome bewijst, dat een dracht macht maakt. En er is een geweldige macht noodig om de wereld te kerstenen. Blijft krachtig aaneengesloten, schouder aan schouder staan rondom uw roomsche vaan! Luisteren we naar de bevelen van onzen Opperherder, van onzen roomschen Paus, dan, dan zal er zegen rusten over het werk, wat we weer na deze feestviering gaan voortzetten, want zoo zong Schaepman ,,Wat van den tijd ook worde, in 't her- en der waarts wenden Slechts aan der Pausen hand, zal hij zijn loop volenden." De eindoverwinning is toch eenmaal aan on zen kant, omdat we een goddelijk woord tot onderpand hebben: „De poorten der hel zullen haar, d.i. de organisatie der Kath. Kerk, nooit overweldigen." De heer A. Vlaar, penningmeester der jubi leum-commissie bood dan de feestgave aan. Ondanks de slechte tijden mag een feestgave niet achterwege blijven, vooral wanneer deze is voor het stichten van voorschot-hulpbanken in dit bisdom. De kleine middenstander heeft hier aan een bijzonder grooten steun. In totaal is binnen gekomen 2150, voorwaar een mooi bedrag. Spreker gaf het hoofdbestuur in overweging de inschrijving nog niet stop te zetten. De bondsvoorzitter aanvaardde de gift gaarne, meer middelen zal het hoofdbestuur natuurlijk trachten te verkrijgen. In dit verband wees spreker op de heilzame werking van het Santos fonds. Vervolgens werden gelukwenschen aange boden namen den Bosschen en den Limburg- schen Bond en de Federatie. De voorzitter van den Limburgschen Bond bood een bedrag aan voor het opgerichte fonds. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent noemde het een indrukwekkend schouwspel toen al die honderden leden geknield lagen voor het H. Hart-altaar en thans nu de zaal met eenige duizenden Hanze-leden gevuld is. Gij leeft mede met uw bond, gij hebt er enthousiasme voor. Wij bezitten in het bisdom Haarlem een R.K. Middenstandsbond, die er zijn mag en wij hebben met dezen bond voor de toekomst niets te vreezen. Mgr. herdacht zijn Doorluchtigen voorganger, Mgr. Callier, die den stoot heeft gegeven tot oprichting van den bond. Openlijk bracht Mgr. aan zijn nagedachtenis eerbiedige hulde. Dan bracht spreker hulde aan het bestuur, dat met een heilige toewijding en een groot doorzettingsvermogen voor de Roomsche zaak gearbeid heeft. gadering af en sprak de hoop uit, dat Hij den leden zou instorten een geweldig Godsvertrou wen. In deze zware tijden, zouden sommigen dit vertrouwen kunnen verliezen. Moge u in zien, dat voor den mensch, die God werkelijk lief heeft, alles ten goede wendt, zooals Paulus gezegd heeft. Moge de Hanze groeien en bloeien tot heil van Kerk en maatschappij (langdurig applaus). De voorzitter dankte Mgr. voor zijn rede en staande zong de vergadering „Roomsche Blijd schap". De Bisschop gaf daarna den Bisschoppelijken zegen. Na de vergadering werd door het hoofdbe stuur in restaurant Brinkmann gerecipieerd, waarna de feestdag besloten werd met een ge- meenschappelijken maaltijd. Van minister Verschuur werd het volgende telegram ontvangen: „Kan tot mijn spijt uw feest niet bijwonen, doch beveel mij reeds aan voor uw gouden feest, inmiddels groei en bloei toegewenscht." De volgende telegrammen werden verzonden, resp. aan Z. H. den Paus en H. M. de Koningin: De R.K. Middenstandsbond van het Bisdom Haarlem, te Haarlem vereenigd voor de viering van zijn 25-jarig bestaansfeest, biedt aan Uwe Heiligheid aan de betuiging van rotsvast geloof en kinderlijke liefde en smeekt om Uwen zegen voor den Bond, zijne leden en hunne gezinnen. De R.K. Middenstandsbond van het Bisdom Haarlem, te Haarlem bijeen voor de plechtige viering van zijn 25-jarig bestaan, betuigt Uwe Majesteit en Haar Huis zijn gevoelens van on wankelbare trouw en warme aanhankelijkheid. C. J. G. STRUIJCKEN, Voorzitter. Twee personen wil Mgr. speciaal onderschei den, de heeren Stumpel uit Hoorn en Peters uit Amsterdam. Onder daverend applaus spelde Mgr. deze twee heeren het Pauselijk eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" op den borst. De Bisschop schetste de verdiensten van beide Hanze-leden, die een grooten staat van dienst hebben. De twee redenen, waarom Mgr. zoo sympathi seert met den Bond zijn: de Bond heeft het godsdienstig levep versterkt en den Katholieken godsdienstzin uitgedragen, een bewijs daarvqor is het Hanze-altaar in de Kathedraal. Het was Mgr. een voldoening des morgens Gods zegen aan dat altaar voor de leden te vragen en over hun zaken af te smeeken. Ten tweede is door den Bond aangekweekt de christelijke solidariteits-gedachte, het samen- hoorigheidsgevoel. In den Roomschen middenstand leeft zoo de gedachte van de bedrijfsraden, dit juichte Mgr. ten zeerste toe. Alle vakbonden moesten van het nut overtuigd zijn! Tenslotte wenschte de Bisschop den Bond geluk met het jubileum. In stad en land hebt gij steun van overheid, dat hebt gij toch ook bereikt in de 25 jaren. Moge uw getal leden groeien en bloeien en moge uw volgens lustrum gevierd worden met duizenden nieuwe leden! Mgr. riep den zegen van God over de ver- Hedenmorgen te zeven uur is het postvlieg tuig de „Ibis" van de K. L. M. naar Indië ver trokken. De bemanning bestaat uit de heeren Pellens, eerste bestuurder; Ahspoel, tweede be stuurder: Sismer, radio-telegrafist en Huut, mecanicien. Aan boord bevinden zich 256.574 K.G. post en 12.350 K.G. lading. Twee passagiers maken de reis mee, resp. tot Batavia en Bandoeng. Te Boskoop heeft een vijftal jongens, be- hoorende tot de communistische partij, in den nacht van Dinsdag op Woensdag de druivenkas van den kweeker J. Weller aan de Zuidkade leeggeplukt en de vruchten meegenomen. De politie was de daders spoedig op het spoor en arresteerde hen. Na aanvankelijk ontkent te hebben legden ze een volledige bekentenis af. Gebleken is dat ze zich hebben willen wreken, omdat de kweeker het loon van een in zijn dienst zijnden communist had verlaagd, tenge volge van welken maatregel de knecht ontslag had genomen. Onder groote belangstelling van autoriteiten op ieder gebied had Woensdagmiddag in „Con cordia" te Breda de officieele opening plaats van de vijfde Handel- en Nijverheidstentoon stelling H.E.N.T., welke van 7 tot 11 Sept duurt. Burgemeester van Sonsbeeck hield de ope ningsrede, waarin hij, ook namens het ge meentebestuur, hulde bracht aan den onder nemingszin van de mannen, die zulk 'n onder neming aandurfden in de tegenwoordige tijds omstandigheden. Daarna werd de officieele rondgang gemaakt langs de 150 stands', waar de diverse nijver heidsproducten waren tentoongesteld. In af zonderlijke afdeelingen waren ondergebracht voorwerpen van Indische kunst en Nijverheid en van kunst en huisvlijt. Na de officieele opening waj> er dadelijk een druk bezoek. Rome, Zondagavond. Wat 'n tooneel! Daar haalden twee ridders van den stalen rossinant de finale van de sprint, de heeren Scherens en Michard. Zij klauterden derhalve op hun karretjes voor den alles-beslissenden rit. Finale van een wereld kampioenschap! Nu trof het toevallig dat zoo wel de heer Michard als de heer Scherens een broertje dood hebben aan den kop, en toen dan ook na veel magnesium-geflits der fotografen een startschot klonk bleven beide renners als somwijlen gebruikelijk doodstil staan op hun fietsen. Geen van beiden bewoog in het minst. Hoogstens schoof Michard een centimeter voor uit, maar even accuraat reed hij dienzelfden cen timeter weer terug. Dat duurde vijf minuten, toen het publiek, dat zeer muzikaal is aange legd, een fluitconcert begon. De heer Victor Breyer van den Franschen bond ging naar Scherens en fluisterde hem iets gezoutens in het oor, maar daar hij hetzelfde gegemberde ge zegde niet tegen Michard zei, deed Scherens of zijn neus bloedde. Na negen minuten kregen beide renners, die als de vrouw van wijlen Lot gelijk zoutpilaren aan de baan schenen ge nageld, ieder tweehonderd Francs boete. Het hielp niet. Drie minuten later werd er nog 500 Francs bijgedaan, doch de banksaldo's dei- finalisten konden dat blijkbaar ook nog lijden, want er kwam geen beweging in het tweetal. Ze konden zoo gerust tot den volgenden ochtend blijven staan, waarmee dan een nieuw record zou zijn gevestigd, in den trant van den Mara thon-dans, het boomen-zitten. Doch er knalde een schot en na veertien mi nuten van roerloosheid en „perpetuum immo bile" stapten de renners af. Wat toen? De jury besliste dat er zou worden geloot tusschen bei den, wie in den eersten, en wie in den tweeden rit den vermaledijden kop moest nemen. Intusschen hadden de Fransoos en de Belg in avond-man tels plaats genomen op de baan. Michard moest het eerst loten maar hij weigerde. Eindelijk werd hij door de Franschen overgehaald om toch maar 'n papiertje te trekken, en hij trok den kop. Men kon zoo vooruit zeggen dat hij daardoor den eersten rit verliezen zou, want zoo wel Michard als Scherens moeten om heel hard te kunnen rijden, iemand vóór zich zien, zij kunnen niet sprinten naar een „point imagi naire." Michard begreep dat maar al te goed Hij was geslagen toen hij startte. Met de ruggen gekromd als komkommers kropen beiden over de planken. Voorop Michard pal daarachter loerend Scherens. Het ging heei, heel langzaam. Op het voorlaatste rechte eind begon Michard te spurten, maar Scherens hield rustig het wieltje. Toen kwam de bocht en Michard, de kat in doodsnood, ging zwiepen met zijn achterwiel, dan naar links, dan naar rechts, om het Scherens onmogelijk te maken te passeeren. Dat scheen haast te lukken, doch de Belg schoot opeens binnendoor en bij het uitgaan van de bocht waren beide voorwielen gelijk. Dat was den reeds geslagen Franschman te erg, en met zijn ellebogen probeerde hij Scherens in het gras te wurmen. Maar de laat ste, liever blöo Jantje dan döo Jantje, staakte den strijd en Michard ging als eerste over de streep onder geloei van het publiek. Er werd niet lang gedelibereerd: Michard werd gedistanceerd en Scherens werd voor deze rit als overwinnaar uitgeroepen. Een en ander geschiedde onder donderend gejuich vanhet publiek, wat begrijpelijk was. De wijze waarop Michard te keer ging in de bocht en op het rechte eind was eenvoudig misselijk, een vroeger wereldkampioen onwaardig. Hij voelde zich ge klopt door een sterkere, en trachtte met een enthousiasme, een betere zaak waardig, door vieze geniepigheidjes alsnog te winnen. Hij moest den kop nemen en kreeg de kous op den kop! Het was goed zoo. Reglementair moest nog een tweede rit ge reden worden, en thans diende Scherens voor aan te gaan. Op 200 Meter zette hij een for midabele spurt in en Lucien Michard probeerde zoowel aan den eenen als aan den anderen kant langs te komen, doch het lukt niet, en met ge decideerd verschil werd Scherens eerste en daarmee wereldkampioen. Hij heeft in dezen tweeden rit terdege bewezen sterker te zijn dan de Franschman. Overigens was deze geheele finale een hoogst onaangenaam schouwspel, en het ware niet eens zoo gek geweest als men dat Fransche ventje inplaats van gedistanceerd, maar meteen gedisqualificeerd had. De sport moet sport blijven. De man, waarmee Michard het vorig jaar in Kopenhagen zijn finale-duel uitvocht (waar over ook de noodige deining is geweest!), in casu Falck Hansen, kon het in den eersten rit der kwart-finale niet bolwerken tegen Engel. Dat ging hem danig aan het hart, want hij had zijn woning in Parijs voor twee maanden verlaten, om in zijn eigen Denemarken weer geheel fit te worden. Het was voor den prettigen stoeren Deen een bittere desillusie zoo van zijn wereld kampioenschap onttroond te worden. Erger voel de zijn jonge vrouwtje den ondergang van haar gemaal, en in snikken barstte ze uit, terwijl Willy zelf ook 'n beetje van de kook raakte. Een glas water deed toen wonderen. Moeskops werd met gering verschil door Michard geslagen. Geen schande. Er ligt een leeftijdsverschil van 10 jaar tusschen beiden en het verschil in vitesse komt daaruit voort. Onze Hollander heeft in slimmigheid allicht niets in geboet integendeel! maar als het op de finale spurt aankomt, dan zijn zoowel Michard als Scherens hem de baas, maar ook geen anderen. Dat hij toevallig tegen den Fransch man kwam, was echter oorzaak dat Moeskops zich niet wist te plaatsen in de laatste vier. De strijd om de derde en vierde plaats werd tenslotte gevoerd door Gerardin en Engel. Daar voor waren drie ritten noodig. De eerste won Engel met een ferme eindspurt, de tweede Ge rardin. De derde rit moest derhalve de beslis sing brengen. Gerardin dacht dat hij de zege in zijn zak had, doch hij werd door Engel bij ver rassing genomen en zoo kregen we onverwachts een Duitscher op de derde plaats. Tusschen de bedrijven door waren we bezig gehouden met een paar handicap-races, die niet bar boeiend waren. Interessant was de poging van Van Egmond. om het wereld-record 1000 Meter flying start op zijn naam te brengen. Zoo wel het record voor amateurs als voor profs stond op naam van Michard, het eerste dateert van eenige jaren her. Luid aangemoedigd door het schaarsche publiek trapte de Haarlemmer met ontembare wilskracht zijn baantje en hij slaagde er in het amateur-record van Michard met een vólle seconde te verbeteren en te bren gen op 1 min. 7 4/5 sec. (Tusschendoor zij ver meld dat Van Egmond Maandag deze prestatie opnieuw heeft verbeterd en een tijd van 1 min. 6 4/5 sec. heeft bereikt, waarbij hij slechts 1/5 sec. boven het prof-record van Michard is ge bleven). Hieruit bleek derhalve weer eens te meer dat Van Egmond van extra-klasse is en dat zijn falen in de sprint slechts getuigt van een zeer tijdelijke en zeer onwelkome inzinking. Willy Falck Hansen wou het ook eens probee- ren en reeds slechts een-vijfde seconde sneller, verbeterde daarbij natuurlijk geen record, wijl hij beroepsrijder is. Dat de Haarlemmer zoo ongeveer denzelfden tijd maakt als de Deen spreekt voor zichzelf. Hij zal nog tot groote dingen in staat zijn. Het s.-d. lid van de Eerste Kamer mr. M. Mendels heeft in „De Voorwaarts" zijn mee ning weergegeven over de vraag: had de kapi tein van de „Rotterdam" het recht, zijn schip via Southampton weer naar New-York te doen vertrekken? De bemanning, aldus mr. Mendels, monstert voor een reis RotterdamNew-York, daarna voort te zetten naar zoodanige andere plaatsen als de schipper of degene, die na hem het be vel voert, zal goedvinden en vervolgens daar mee terug te komen op een Nederlandsche haven. Zoo luidt woordelijk de ten deze belang rijke clausule uit de monsterrol. Volgens deze bepaling heeft de kapitein wel degelijk het recht, om na New-York ook nog andere plaatsen aan te doen, en om eerst daar na naar een Nederlandsche haven terug te keeren. Maar er staat duidelijk „andere plaatsen", dus niet New-York zelf. Trouwens, ook art. 441 van het thans nog geldende Wetboek van Koophandel bepaalt: „Wanneer de schipper, buitenslands zijnde, mocht goedvinden naar een andere vrije haven te zeilen, en het schip te lossen of te herladen, zal, al werd ook de reis daardoor verlengd, het scheepsvolk in dienst moeten blijven." Dit artikel mag echter zeker niet te ruim worden uitgelegd. En, herhaalde mr. Mendels, volgens de uit drukkelijke bepaling van deze monsterrol kan de kapitein, na van Rotterdam naar New-York te zijn gevaren, eerst b.v. nog Rio de Janeiro, of welke andere plaatsen ook aandoen, om daarna naar Nederland terug te keeren; maar juist niet nogmaals de reis naar New-York ma ken. Dat zou niet zijn een voortzetting, maar een herhaling van de reis, en het zou niet zijn een andere plaats. De heer Mendels noemde het misbruik van recht, indien de kapitein of de reederij, met deze monsterrol in handen, de schepelingen wederom tusschen New-York en Boulogne zou laten heen en weer varen. Vervolgens beantwoordde hij een tweede vraag: hadden de schepelingen het recht, de werkzaamheden stop te zetten, zoodra zij be merkten, dat het schip koers zette naar South ampton, hetgeen feitelijk beteekende, naar New- York terug? Inderdaad eischt het thans nog formeel gel dende zeerecht: eerst gehoorzamen en later praten over recht of onrecht. En vooral dit: zij moeten alle bevelen van den kapitein opvolgen. Deze kan daarbij zelfs de huln van den sterken arm inroepen. De wet staat alleen maar in enkele, bepaalde gevallen toe, „te weigeren den dienst gestand te doen", voordat de reis is aangevangen, nooit op zee! Mr. Mendels herinnerde er voorts aan, dat de wetgevende macht een geheel nieuw samenstel van de bepalingen omtrent de arbeidsovereen komst van de schepelingen, heeft aangenomen, de zoogenaamde wet-Molengraaf. Deze nieuwe wet, die reeds op 14 Juni 1930 in het Staatsblad is verschenen, doch nog niet is ingevoerd, noemt nu eenige gevallen op van dringende redenen, waarom een schepeling zelfs op staanden voet de dienstbetrekking kan beëindigen. Zulk een reden is onder meer aanwezig: „wanneer de arbeidsovereenkomst is aangegaan voor één of meer bepaalde reizen en de reeder het schip andere reizen laat maken". De heer Mendels was daarom van oordeel, dat de schepelingen op grond van deze mon sterrol, indien slechts de nieuwe wet van kracht ware, in het dirigeeren van het schip naar New- York een dringende reden zouden hebben voor onmiddelllijke verbreking van de dienstbetrek king. Dan zou er ook van dienstweigering geen sprake zijn geweest, want op het oogenblik, dat de schepeling van die dringende reden gebruik maakt om de dienstbetrekking te beëindigen, is hij geen schepeling meer, valt hij dus niet meer onder de strafrechtelijke bepalingen tegen dienstweigeraars. De invoering van de nieuwe wet van 1930 wacht slechts op eenige maatregelen van be stuur, die ten departemente nog altijd in be werking zijn. Reeds langer dan vier maanden duurt nu de staking van het sleepbootpersoneel in de Ne derlandsche Rijnvaart. De rijksbemiddelaar heeft Woensdag de partijen, bij het conflict be trokken, opgeroepen tot een bespreking. De werkgevers, die indertijd een loonsver laging met 15 pet. hebben ingevoerd, stellen zich op het standpunt dat de loonen, die in de Nederlandsche Rijnvaart betaald worden en die ook na de verlaging nog het hoogst zijn, niet te ver kunnen liggen boven het peil der loonen, die in andere landen betaald worden, daar de Rijnvaart een internationaal bedrijf is. De Fransche, Belgische en Zwitsersche loonen zijn lager en de Duitsche eveneens, als men de kosten van het levensonderhoud in aanmerking neemt Op het Rijnverkeer in zijn geheel heeft de staking geen invloed. Het eenige gevolg ervan is, zoo bericht het „Handelsblad", dat nu vreemde sleepbooten naar Dordrecht en Rot terdam varen en de taak overnemen, die an ders door Nederlandsche booten en Neder- landsch personeel zou worden verricht. Welbe schouwd hebben de stakende werknemers de grootste schade van het conflict. In vele geval len maken de ondernemingen waar gestaakt wordt deel uit van groepen, waartoe bedrijven van verschillende nationaliteit behooren. In een dergelijkgeval wordt het werk, dat anders door het Nederlandsche gedeelte der vloot wordt uitgevoerd, door sleepbooten van vreemde nationaliteit verricht, maar de feite lijke positie is deze, dat hetzelfde scheepvaart bedrijf de vaart blijft beoefenen. De werkne mers van vreemde nationaliteit hebben er geen bezwaar tegen, het werk der Nederlandsche stakers over te nemen. Te Kerkrade werd een der laatste nachten ingebroken in een woning, waarvan de bewo ners uitstedig waren. De nachtelijke bezoeker heeft wel op een eigenaardige manier zijn aan wezigheid gedemonstreerd. De buren zag hem in de vroege ochtenduren op bloote voeten ijlings de vlucht nemen. De gewaarschuwde politie constateerde, dat de inbreker alle bed den, meubels, kachels enz. had verplaatst; hij had lakens, gordijnen en andere voorwerpen vernield, aan elkaar gebonden en voor de vensters gespijkerd. De deuren waren met dik ke touwen aan elkaar gebonden. En nog veel meer gekke dingen had de zonderlinge inbre ker, die nog onbekend is, uitgehaald. Vreemd is het ook, dat een medebewoner van het huis niets heeft bemerkt. In het dorp Kapelle (Z.-Beveland) woont een smid, die zich o.a. toelegt op het vervaardigen van rattenvallen. Om aan zijn buurman, die nogal eens bezoek van ratten kreeg, de deug delijkheid van zijn fabrikaat te bewijzen, stond hij dezen een val in bruikleen af. Den anderen morgen zat inderdaad een groote rat in de val. De smid, weer versterkt in zijn opinie over de voortreffelijkheid van zijn vallen, nam triomfantelijk val en rat in bezit en liet ze aan ieder, die in zijn smederij kwam zien. Enkele uren later, vertelt de „Telegraaf", zag de smid echter tot zijn groote verwondering, dat er niet één, maar tien ratten in de val zaten. Moeder rat had negen jongen ter wereld ge bracht. De belangstelling werd nu nog veel grooter. De rattenfamilie kreeg een plaatsje voor het raam van den smid. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering van Opsterland deelde de voorzitter mede, dat de gemeentekas ledig is en de gewone uitgaven niet meer kunnen worden gedaan. In de buurtschap Albergen onder de gemeen te Tubbergen, is afgebrand de landbouwschuur en kapberge alsmede allooze landbouwgereed schappen en 6000 kg. hooi, toebehoorende aan den landbouwer J. Oude Middendorp. Het woonhuis kon behouden blijven. Alles was laag verzekerd. Oorzaak waarschijnlijk hooibroei. Door onbekende oorzaak is de woning van H. Lescher te Langeveen, onder de gemeente Tubbergen tot den grond toe uitgebrand. Ook de inboedel en huisraad gingen grootendeels verloren. De verzekering dekt de schade. Te Hoenkoop, onder Oudewater, is het 4- jarig dochtertje van den veehouder Maaijer in een sloot gevallen en verdronken. SYDNEY, 8 Sept. (V.D.) In het Parlement van Nieuw Zuid-Wales kwam het tot een ern stig incident tusschen minister-president Ste vens en zijn voorganger, den oud-minister president Lang. Lang beschuldigde n.l. in het openbaar den minister-president ervan, gelden van particuliere ondernemingen, van make laars en bioscoop-eigenaren te hebben ontvan gen. In antwoord hierop verklaarde Stevens dat hij commissaris en trustee van verschil lende industrieele ondernemingen was, in tal waarvan hij bovendien kapitaal had belegd, en dat hij uit deze ondernemingen gelden had ontvangen. Toen Lang naderhand opnieuw op deze gelden toespelingen maakte, noemde Ste vens hem een leugenaar en kwam het tot een rumoerige scène, waaraan de voorzitter slechts met moeite een einde kon maken. LONDEN, 8 Sept. (Reuter). De White Star Line deelt mede, dat het antwoord van de fa brikanten en exporteurs op haar voorstel om het stoomschip „Laurentic" op 1 October a.s. van Liverpool naar Canada te laten afvaren ten einde de Engelsche fabrikanten in de ge legenheid te stellen hun producten bij de Ca- nadeesche koopers te Montreal te lntroducee- ren teleurstellend geweest is. Het aantal firma's welke óp het oogenblik bereid is om deel te nemen, is niet voldoende om een afvaart op 1 October as. mogelijk te maken. Verschillende fabrikanten en exporteurs heb ben verklaard, dat zij de publicatie van de be sluiten van de Ottawa-conferentie willen af wachten voordat zij hun producten te Mon treal ten toon stellen, zoodat zij waarschijnlijk met eind October een beslissing zullen kunnen nemen. De maatschappij hoopt echter, dat haar plannen in het voorjaar van 1933 uitge voerd zullen kunnen worden. WEENEN, 8 Sept. (Reuter) Bij een vecht partij tusschen nationaal-socialisten en sociaal democraten te Loeben werden twee nationaal- socialisten levensgevaarlijk gewond. Te Hallein bij Salzburg vielen jeugdige so ciaal-democraten, voor zoover tot nu toe was vast te stellen, een viertal nationaal-socialisten aan, waarbij een S. S.-man gewond werd. PASSAU, 7 Sept. Tijdens een brand in een groote boerenhofstede in Gruendobl, waaraan groote oogstvoorraden ten offer vielen, is een muur ingestort, waardoor drie personen werden gedood. Eten vierde bekwam zeer zware verwon dingen, verschillende anderen werden licht ge wond. Aan boord van het Britsche stoomschip „Cer- ton", dat te Gibraltar met een lading kolen voor anker was gegaan, heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor verscheidene leden der bemanning werden gewond. Te Esslingen is overleden de eerste vrouwe lijke Duitsche arts dr. Breitinger, in den leef tijd van 81 jaar. De overledene was een voor vechtster van het openstellen van het medi sche beroep voor de vrouw. Zij heeft haar practijk tot haar tachtigste jaar uitgeoefend. Dinsdagavond is de depressie bij de Noorsche kust plotseling sterk toegenomen, maar tevens naar het Noord-Oosten gaan trekken, zoodat de vrij diepe kern nu over Noord-Scandinavië ligt. Uit den Oceaan schijnt een nieuwe vrij diepe te komen Tusschen beide vormt zich een vlakken rug van hooge drukking, die tijdelijk opklaring kan meebrengen. Vrijwel het geheele waarnemingsgebied is nu onder invloed van de lichte depressie, die het heele Westen en mid den reeds regen heeft gebracht, vooral in Zuid- Noorwegen zwaar, en heden in Duitschland regen of onweer zal brengen. Op de Britsche Eilanden is de lucht opgeklaard en deze toe stand verplaatst zich naar ons land. In Zweden waait het krachtig tot stormachtig uit Zuid tot Oost en valt ook regen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9