De vuurdoop der republiek Tegen de sociale afbraak Invoerbeperking Duitschland Het nieuws van heden De conferentie in Stresa VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS ZENUWACHTIGE CORTES Heeft Japan zijn doel bereikt? Centrum en Nazi's eensgezind Geen margarinebelasting? DE BAROMETER VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Het Weer mil! Engelsch-Canadeesche De Katholieken legaal naar de overwinning 'Azana Coalïtïebesprekïngen op achtergrond Vakvereenigingen op de bres Dr. Joos De a.s. Rijksdagzitting handel Parlementair incident In Nieuw ^uid-W ales Afscheidingsbeweging in Zuid-West-China Joos over regeeringsvorming Wat het Lytton-rapport zou behelzen Keizer Hirohito Londen en de Duitsche eischen Dictatuur-geruchten houden aan Opwinding te Saloniki DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Twee- of meerzijdige verdragen VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18172 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Verwachting: Zwakke tot matigen §g g wind uit Zuidelijke richtingen, gedeel- M m telijk bewolkt, weinig of geen regen, g Of het kabinet-Von Papen den onpopulairen maatregel zal nemen, een margarine-belasting in te voeren, trekt men eveneens in twijfel, aan gezien daardoor bovendien handelspolitieke moeilijkheden zouden ontstaan. Op grond van deze overwegingen meent men, dat een algemeene contingenteering van den levensmiddeleninvoer nog niet per 1 October in werking zal treden. Autonomie voor Mandsjoerije met behulp van Japansche raadgevers? De rust in Spanje is nog steeds maar betrekkelijk, al is op het oogenblik de regeering meester van den toe stand. De leider van den staatsgreep, gene raal Sanjurjo, tot tuchthuis begenadigd na het doodvonnis, slijt thans zijn leven als genummerde gevangene in een Marok- kaansch bagno. Allerlei bijzonderheden, die een helder licht werpen op de Spaansche beroeringen, zijn intusschen over den scheidsmuur der Pyreneeën tot de wereld doorgedrongen. De eigenlijke raddraaiers tegen de republiek zijn nog lang niet allen bekend. Zij wonen trouwens voor een groot gedeelte in Parijs en vooral te Biarritz. De samenzweerdersorganisatie is niet ontbon den. Er zijn betrekkingen geweest tusschen de putschisten en eenige afgevaardigden der oppositie. Ook bij den chef der radica len, Lerroux, had men aangeklopt. Maar te vergeefs. Lerroux lichtte de regeering in, zonder echter namen te noemen. Hij was voorbestemd, om het pseudo-republikein- sche kabinet te presideeren en den terug keer van Don Alfonso voor te bereiden. De „clericale" tegenstanders der republiek (dit constateeren buitenlandsche liberale bla den, waaronder zeer sterk de „Voss. Zei- tung") hebben aan den putsch niet actief medegewerkt, ten eerste omdat hun leiders niet allen monarchistisch zijn, ten tweede omdat hun neiging uitgaat naar een grond wettelijke, legale verandering der dingen, vooral door voorbereiding der algemeene verkiezingen, die zij willen maken tot een »,dies irae" voor de anti-katholieke repu bliek, Het geestelijke en organisatorische op perhoofd binnen de grenzen van Spanje was generaal Barrera, vroeger generaal-kapitein van Catalonië. Voorts stond aan de spits generaal Martinez Ani- do, die zich vermoedelijk in Frankrijk op houdt. Primo de Rivera erkende reeds in hem den sterken man. Hij was overal ge vreesd wegens zijn indertijd buitengewoon wreede maatregelen ter onderdrukking van de syndicalistische terreur in Barcelona. Hij was voorbestemd, om de algemeene sta king, die na het gelukken van den staats greep zeker zou zijn uitgebroken, neer te sabelen. Het plan was, dat de militairen den staatsgreep zouden doorvoeren en dat dan het civiele front ambtenaren en zoo voort op den voorgrond zou treden. Door verraad van een der deelnemers kreeg de regeering slechts een paar uren tevoren kennis van de plannen. Er is geen twijfel meer aan het feit, dat de samenzweerders van plan waren den minister-president Azana en den minister van Binnenlandsche Zaken, Casares Quiroga, de leidende koppen van het kabinet, te vermoorden. Het gebrek aan doortastendheid op het beslissende mo ment beter ware het woord „lafheid" te schrijven is een factor, waarmede in Spanje altijd rekening moet worden gehou- den en dat veel opheldert, wat anders niet is te begrijpen. Ook is er altijd gebrek aan organisatietalent. Deze beide factoren speel den ook vroeger altijd een rol, roen de re publikeinen nog de revolutionnairen waren. Wanneer de troepen, wier officieren be loofd hadden mede te doen, in Madrid op het juiste oogenblik en gelijktijdig ten too- heele waren verschenen, dan zou de putsch oen heel ander verloop hebben gehad. De samenzweerders hadden gedacht in den be- menten cavalerie en twee regimenten in- menten cavallerie en twee regimenten in fanterie. In waarheid traden maar onge veer zestig man in actie, jonge lieden, ge heel onervaren in het schieten. Voor vele monarchisten, vooral voor de aristocraten onder hen, mogen ma- terieele motieven den doorslag heb ben gegeven, vast staat, dat de meesten handelden uit zuivere vaderlandsliefde. Voor hen is Spanje nog altijd een ko ninkrijk. Voor hen is de huidige republiek hooit en nimmer legitiem. Zij bestrijden, dat de republikeinen op legale wijze de macht in handen hebben genomen. Hun stemming wordt kernachtig gekarakteriseerd door den inhoud van een Vliegend blaadje: „Door het venster zijn de republikeinen binnengekomen als dieven. Hu plunderen ze schaamteloos ons land leeg, die hongerige socialisten en schamele literators. Zij, die vroeger nooit genoeg te eten hadden, die nooit een witten, stijven boord droegen, loopen nu in rok en spelen voor ministers en diplomaten, sieren hun vrouwen met brillanten op, eten in koningspaleizen en rijden in prachtige auto's met bedienden in livrei. Waar is de burgerlijk-conservatieve republiek, die men beloofd had? Waar is arbeid voor het volk? Waar de vrijheid voor iedere mee- hing? Waar is het recht? Alleen juristerij Is er over. Over het recht hoonen en spot ten ze...." Buitenlandsche corresponden ten. in Madrid constateeren, dat men zulk een taal zeer dikwijls en in het openbaar hoort, ofschoon minder dan vroeger, omdat overal verklikkers rondloopen. De arresta ties houden nog altijd aan», hoewel de ge vangenissen propvol zijn. Officieren worden in grooten getale uit het leger verwijderd. Talrijke ambtenaren worden op straat ge zet. Een wet voor de tijdelijke opheffing der onafzetbaarheid der rechters is in voor bereiding. De werkelijke republikaniseering der republiek is ingeleid en er waait een scherpe wind. „Wij bevinden ons op het terrein van den oorlog", verklaarde Azana in de Cortes. In deze Cortes heerscht nog altijd op winding. De republikeinsche partijen eischen nog altijd de ontbinding en ont wapening van heel het leger en de vorming van een republikeinsche militie. De bur gerlijke partijen blijven merkwaardig koel. Zij laten gelaten al het geschreeuw der republikeinen, die in elke redevoering pa thetisch klagen, dat de republiek in gevaar is, over zich heen gaan. De republikeinen nemen aldoor nieuwe maatregelen, om den „staat" te redden en wel in zeer bepaalde richting. Gisteren hebben zij besloten al het grondbezit van de Spaansche grandes te confisqueeren. Dit wetsontwerp werd met groote meerderheid aangenomen. Men kan het trouwens den heeren der republiek moeilijk kwalijk nemen, dat zij zich beschermen tegen aanvallen op hun macht. De republikeinen mogen toch al van geluk spreken, dat zij een sterken man als Azana hebben. Ware de republiek bij den staatsgreep in zwakke handen geweest, dan was haar schip zeker in de stormen van den opstand ten gronde gegaan. De katholieken, de werkelijke katholieken in Spanje hebben geen behoefte aan staats grepen. Zij wachten rustig af. Het anti katholieke karakter der Azana-republiek werkt automatisch voor hen. Als eerst deze Gemeenschappelijke verklaring tegen de noodverordening BERLIJN, 8 Sept. (W. B.) In het huis van den Rijksdagpresident, tegenover het Rijksdagge bouw, had Donderdagmiddag een gemeenschap pelijke bespreking plaats van Nat. Socialisti sche en Centrumsafgevaardigden over de eco nomische kwesties. Behalve Rijksdagpresident Goering namen namens de Nat. Socialisten afg. Feder, namens het Centrum afg. Stegerwald, Dessauer en Esser er aan deel. Blijkens het Uitgegeven communiqué hebben de deskundigen van beide partijen hun ern stige bedenkingen geuit tegen het economisch program der regeering von Papen. Door het steunen der bedrijven met belas tingbons wordt het doel: arbeiders aan het werk te krijgen, niet bereikt. Integendeel staat een groote teleurstelling te wachten. Het so ciaal-politieke deel der noodverordening, dat alle sociale rechten en instellingen afhankelijk maakt van het goedvinden eener regeering, die slechts een kleine minderheid in de volksver tegenwoordiging en geen steun in de arbeiders kringen vindt, wordt eenstemmig afgewezen. Daarentegen is men van meening, dat de mo gelijkheid gegeven is van een door het volk gedragen meerderheid in de kwestie der werk verschaffing. Betreffende de ontvangst van de vertegen woordigers der vakvereenigingen bij den Rijks minister van Arbeid vernemen wij uit vakver- eenigingskringen, dat het den minister niet is gelukt de ernstige bezwaren te ontzenuwen, welke door de vakvereenigingen worden inee- m iets warmer overdag. jg jl Hoogste barometerstand 765.3 te Stock- g jj holm. H H Laagste barometerstand 746.5 te Reyk- M M javik. jj Zon op 6.25, onder 7.29. Volle Maan jj 1 Woensdag n.m. 10.26. Licht op 7.59. g iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Cortes maar ontbonden zijn en de vrijheid der verkiezingen is gegarandeerd, dan zai het aan de wereld duidelijk worden, waar de opbouwende krachten van Spanje schui len. Langs den legalen weg zal het katho lieke Spanje eerlang regeerders krijgen het moge kort of lang duren! die de roemruchtige, eeuwenoude tradities van het Spaansche schiereiland weer voortzet ten. Volgens het „Berliner Tageblatt" heerscht in Duitsche regeeringskringen, die over de defini tieve regeling der contingenteeringspolitiek on derhandelen, in menig opzicht verschil van mee ning. De regeering heeft Donderdag de z.g. kleine commissie, die met de bestudeering dezer kwestie is belast, bij zich ontboden. Zoowel in de belanghebbende handels- als in de betrokken regeeringskringen gelooft men, dat van een al gemeene contingenteering voorloopig zal worden afgezien en dat deze trouwens slechts voor en kele producten zal worden ingevoerd. De contingenteering van den boterinvoer door het verstrekken van invoerbons is mogelijk, om dat het aantal importeerende firma's betrekke lijk gering is. Het invoeren van een dergelijk stelsel voor alle agrarische producten zou. even wel een choas veroorzaken. Voor peulvruchten en diverse groenten is, zooals bekend, een be perking van den invoer met 30 pCt. verlangd. De aanzienlijke invoer van boonen en linzen is evenwel een kwestie van smaak der verbruikers. Bij de contingenteering van den invoer zou men wel bereiken, dat binnenlandsche boonen ge kocht worden, maar waarschijnlijk niet, dat de consumptie van Duitsche erwten toeneemt. Daarom wordt het plan overwogen om het ruil stelsel van erwten tegen buitenlandsche peul vruchten in de practijk te brengen, zooals dit ook voor graansoorten is gedaan. Men twijfelt er evenwel aan, of dit plan uitvoerbaar zal zijn. Onmogelijk lijkt ook de contingenteering van den invoer van fruit met 40 pCt., aangezien de Duitsche oogst van dit jaar zoowel kwalitatief als kwantitatief zeer slecht is uitgevallen en men slechts op 20 30 pCt. van de hoeveelheid fruit van het vorige jaar zal kunnen rekenen. De meeningen loopen eveneens uiteen over de doelmatigheid van invoerbeperking voor reu zel. Naar het „Berliner Tageblatt" verneemt, heeft de Reichslandbund erkend, dat door con tingenteering alleen het vetprobleem niet kan worden opgelost, daar bij geringer verbruik van reuzel het gebruik van margarine zal stijgen. bracht tegen het sociaal-politieke deel der nood verordeningen. De vakvereenigingsvertegenwoordigers van alle richtingen hadden zich scherp gekant te gen de maatregelen der regeering en verklaard, dat zij zich er met ieder toelaatbaar middel er tegen zouden verzetten. Door eenige vakvereenigingsvertegenwoordi- gers is de inbreuk op het geldende arbeids- en tariefrecht door de noodverordening een schen ding van de grondwet van het Rijk genoemd en in uitzicht gesteld, dat men hiertegen langs juridischen weg zou optreden. De Rijksminister van Arbeid heeft verzekerd, dat de Rijksregee- ring de belangen der arbeiders en bedienden bij de ten uitvoer legging der noodverordenin gen binnen het kader der mogelijkheden zal in acht nemen en heeft er den nadruk op gelegd, dat al deze maatregelen toch slechts ten doel hebben de werkloosheid te verminderen en de Duitsche sociale politiek en de sociale verzeke ring over de crisis heen te helpen. Bij de bespreking, welke Donderdag tusschen den president van den Rijksdag, Goering, en RÜkskanselier von Papen plaats had, zyn de kwesties van binnenlandsch politieken aard en die der regeeringsreconstructie niet aan de orde geweest. De bespreking gold slechts de regeling der formaliteiten voor het afleggen der regee- ringsverklaring tijdens de Maandag aanvan gende Rijksdagszitting. Men is overeengekomen dat Rijkskanselier von Papen Maandag de regeeringsverklaring zal uitspreken en dat Dinsdag en Woensdag de groote politieke debatten over deze regeerings verklaring zullen Dlaats vinden. Weinig animo LONDEN, 8 Sept. (Reuter). De White Star Line deelt mede, dat het antwoord van de fa brikanten en exporteurs op haar voorstel om het stoomschip „Laurentic" op l October a.s. van Liverpool naar Canada te laten afvaren ten einde de Engelsche fabrikanten in de ge legenheid te stellen hun producten bij de Ca- nadeesche koopers te Montreal te introduceer ren teleurstellend geweest is. Het aantal firma's welke op het oogenblik bereid is om deel te nemen, is niet voldoende om een afvaart op 1 October as. mogelük te maken. Verschillende fabrikanten en exporteurs heb ben verklaard, dat zij de publicatie van de be sluiten van de Ottawa-conferentie willen af wachten voordat zü hun producten te Mon treal ten toon stellen, zoodat zü waarschijnlijk met eind October een beslissing zullen kunnen nemen. De maatschappij hoopt echter, dat haar plannen in het voorjaar van 1933 uitge voerd zullen kunnen worden. SYDNEY, 8 Sept. (V.D.) In het Parlement van Nieuw Zuid-Wales kwam het tot een ern stig incident tusschen minister-president Ste vens en zqn voorganger, den oud-minister president Lang. Lang beschuldigde n.l. in het openbaar den minister-president ervan, gelden van particuliere ondernemingen, van make laars en bioscoop-eigenaren te hebben ontvan gen. In antwoord hierop verklaarde Stevens dat hij commissaris en trustee van verschil lende industrieele ondernemingen was, in tal waarvan hy bovendien kapitaal had belegd, en dat hij uit deze ondernemingen gelden had ontvangen. Toen Lang naderhand opnieuw op deze gelden toespelingen maakte, noemde Ste vens hem een leugenaar en kwam het tot een rumoerige scène, waaraan de voorzitter slechts met moeite een einde kon maken. HONGKONG, 8 Sept. (Reuter). Uit goede bron wordt vernomen, dat een separatistische beweging er op uit is de Zuid-Westeiyke pro vincies van China tot een onafhankeiyke repu bliek te maken, onafhankelijk van de centrale regeering te Nanking. In regeeringskringen wordt de indruk meer en meer versterkt, dat Ryksdagontbinding na de politieke debatten in den Ryksdag en vóór den aanvang der stemmingen nauwelijks te vermyden zal zyn. In verband hiermee toonen Centrum en Nat. Socialisten thans veel minder yver bij hun Coalitie-besprekingen. Donderdag heeft in het gebouw van den Rijksdag geen enkele bespreking tusschen N.S. D.A.P.- en Centrumsafgevaardigden plaats ge had. Het schynt, dat het zwaartepunt der be sprekingen weer verschoven wordt naar Prui sen. De president van den Ryksdag heeft zich Donderdag naar Hitier begeven, die in de mor genuren te Berlijn is aangekomen, teneinde met hem den parlementairen en binnenlandsch politieken toestand te bespreken. Hanzesteden tegen contingenteering In het Ryksministerie voor Voedingswezen en Landbouw heeft Donderdag opnieuw een bespreking plaats gevonden met de vertegen woordigers van de handelskamers der Hanze steden inzake de kwestie van een eventueele contingenteering van den invoer. De besprekingen werden geleid door staats secretaris Mussehl, terwijl voorts aanwezig wa ren vertegenwoordigers van de Ryksministeries voor Economische Aangelegenheden, Financiën en Buitenlandsche Zaken. Tot de delegatie van de Hanzesteden, welke onder leiding stond van den Hamburgschen senator Dr. Burghard, behoorden vertegen woordigers van Hamburg, Bremen en Lubeck en van de drie handelskamers, van de scheep vaart en talrijke vooraanstaande kooplieden uit alle takken van handel der Hanzesteden. Tijdens de besprekingen, welke eenige uren duurden, werden de bezwaren der handelskrin gen tegen de contingenteeringspolitiek nog eens naar voren gebracht en hun terugslag op het geheele Duitsche bedrijfsleven, met name op de handelspolitieke betrekkingen van Duitschland met het buitenland en de binnenlandsche ar beidsmarkt, uitvoerig besproken. De waarnemende voorzitter van de Cen trumsparty, afg. Joos. heeft voor de Berlijnsche vertegenwoordigers der Centrumspers ge sproken over den politieken toestand. Joos uitte bedenkingen tegen de algemeene volmacht der rijksregeering in de sociale wet geving. Een conjunctuur-verbetering kan eerst dan intreden, als een tot rust komen der poli tieke verhoudingen gewaarborgd wordt. Het doel van onze pogingen is, aldus spr., de moge- ïykheid te scheppen van een regeeringsvor ming, die steunt op een parlementaire meer derheid, vertrouwen vindt by het volk en de grondwet waarborgt. Met een zoodanige regee ring is de gedachte van een vertrouwens-kabinet (z.g. presidiaai-kabinet) niet onvereenigbaar. TOKIO, 9 Sept. (Reuter). Van geloofwaardige zijde wordt vernomen, dat in het rapport-Lyt- ton wordt erkend, dat een terugkeer tot den ouden toestand in Mandsjoerije onmogelijk is. Voorgesteld wordt Mandsjoerije te demilitarisee- 'ren, terwql het land zelfbestuur krijgt met be hulp van Japansche raadslieden, terwijl de of- ficieele souvereiniteit aan China biyft. Ook wil men Japan, China en Mandsjoekwo gezamenlijk laten onderhandelen onder toezicht van den Volkenbond. Ook te New-York zijn overeenkomstige bij zonderheden bekend geworden. Daar worden deze aanwyzingen omtrent den inhoud van het rapport toegeschreven aan den Japanschen ver tegenwoordiger te Peking. Zooals nochtans bekend is, heeft weliswaar de Japansche evenals de Chineesche regeering schriften van het rapport ontvangen, doch dit afschriften van 't rapport ontvangen, doch deze mogen nie t onderzocht worden, alvorens het rapport aan den Volkenbondsraad wordt voor gelegd. In officieele kringen te Tokio wordt er op ge wezen, dat, hoewel Japan voornemens is bin nenkort Mandsjoekwo als zelfstandigen staat te erkennen, het daarom toch wel kan aanraden, dat deze staat met China in onderhandeling treedt. De Japansche regeering heeft aan den Vol kenbond verzocht te wachten met de behande ling van het rapport, totdat ook een Japansche verklaring over Mandsjoerije zal zijn ontvangen, zoodat beide stukken tegelijkertijd kunnen wor den voorgelezen. Keizer Hirohito ontving gisteren den opperbe velhebber en vier generaals van de Japansche strijdkrachten in Mandsjoerije en reikte eere- teekenen aan hen uit. Welwillende houding? LONDEN, 9 Sept. (Reuter). De Londensche berichtgever van de „Echo de Paris" meent, dat het antwoord der Engelsche regeering op Frankryks vraag naar de houding van Engeland inzake den Duitschen eisch tot gelijkgerech tigdheid, de volgende vier punten zal behelzen: 1. Duitschland krijgt principieel gelijkge rechtigdheid: 2. De regeering in Berlijn moet zich echter verplichten hiervan geen gebruik te maken om haar bewapening op te voeren; 3. Er zal een algemeen accoord gesloten worden over het vraagstuk der veiligheid; 4. De vroegere Geallieerden, op de éerste plaats Frankrijk, moeten zich verplichten tot zekere ontwapeningsmaatregelen, in den zin van het ontwapeningsplan van President Hoover. Zoowel de Londensche correspondent, als de buitenlandsche politieke berichtgever van boven genoemd blad laten een protest hooren tegen deze punten, die naar hun meening op niets anders zouden uitloopen dan op een verzwakking van het Fransche leger. Havas meent te weten, dat premier Herriot. die a.s. Zondag in tegenwoordigheid van den president der republiek, Lebrun, de inwijding van een Amerikaansch gedenkteeken bij Meaux zal bywonen en een rede zal houden, bij die ge legenheid zal zinspelen op de diplomatieke ge beurtenissen der laatste dagen. SALONEKI, 9 Sept. (Reuter)Ondanks of ficieele tegenspraken blqft men spreken over de instelling eener militaire dictatuur voor het eind der week. Gemeld wordt, dat de com. mandant van het legercorps te Saloniki plot seling van Athene is vertrokken. Er heerscht groote opwinding in de stad. Venizelos heeft het voorstel gedaan, dat een onpartijdige commandant zal worden belast met het samenstellen van een verklaring, af te leggen door de Volkspartij, opdat de kwestie van den regeernigsvorm als niet aan discussie onderhevig zal worden beschouwd. Tsaldaris, de leider der monarchistisch ge zinde Volksparty, weigert echter op dit voorstel in te gaan. Schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken aan de gemeentebesturen inzake het houden van collecten. De zeeliedenstaking. Engelsche organisaties zeggen hun medewerking toe. Goedkoopen woningbouw. Dr. J. de Jong benoemd tot redacteur van de „Nederlandsche Katholieke Stemmen". Oorlogsstemming in Lapaz. Ontwapeningsconferentie wordt Januari a.s. voortgezet. Centrum en Nazi's tegen de economische nood verordening. Benoemingen bij de Paters Jezuieten. Anti-fascistisch rumoer te Voorburg. Het St. Albertusklooster te Nijmegen officieel in gebruik genomen. Laffe aanslag te Berghem (N.B.). Rede van Hitler in circus Krone ie München. Groote bezuiniging in de gemeente-admini stratie van New-York door Mackee. Accoord in het Belgisch mijnconflict, Al gemeene werkhervatting. De conferentie te Stresa. De dictatuurgeruchten in Griekenland houden aan. Engeland en de Duitsche militaire eischen. O O O Het Fransche plan in hoofdzaak door Duitsche delegatie ondersteund STRESA, 9 Sept. (Reuter). By de economi sche commissie van de conferentie van Stresa zijn gisteren drie voorstellen ingediend, n.i. van de Duitsche, Fransche en Italiaansche delega tie. Het Duitsche voorstel houdt in, dat Duitschland, Oostenrijk, Frankryk, Italië en Tsjecho-Slovakije den zuiver agrarischen lan den preferentie voor graan, veevoeder en mais toestaan. Dit kan door tariefverlagingen, te rugbetaling van rechten of door andere maat regelen geschieden. Verder moeten bilaterale (tweezijdige) verdragen afgesloten worden. De gunsten van deze preferentie zullen ook open staan voor de meestbegunstigde landen en ook voor de staten, die later eventueel tot de con ventie toetreden. De Duitsche delegatie stelt verder voor, dat uit vertegenwoordigers der als koopers optredende landen een commissie wordt gevormd, welke haar zetel bij den Vol kenbond zal hebben. Europeesche landen, die nog geen rechten op graan hebben, doch deze willen invoeren, zullen uitgenoodigd worden, tot de conventie toe te treden. Bedoelde conven tie zal geldig zijn tot 30 October 1935. Het Fransche voorstel komt in hoofdzaak met het Duitsche overeen, doch is gebaseerd op het principe van multilaterale (meerzijdige) ver dragen. Het Italiaansche voorstel houdt eveneens het sluiten van bilaterale verdragen van alle landen met de landbouwstaten in. Volgens dit voorstel zullen de landbouwstaten van elk land, op ba sis van den wereldhandel van dat land, een bij drage ontvangen, waarvan het bedrag nog na der vastgesteld moet worden. Als tegenprestatie zullen de Z.O.-Europeesche staten een overAn- komstige verlaging van hun rechten moeten toestaan. Vandaag zal de Duitsche delegatie in de eco nomische commissie het Fransche ontwerp steu nen en pas, wanneer dit ontwerp verworpen wordt, het Duitsche voorstel in debat brengen. Duitschland verlangt echter eenige wijzigingen in het Fransche voorstel aangebracht te zien. Amerika wacht af WASHINGTON, 9 Sept. (Reuter). De onder staatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken, Castle, heeft heden met betrekking tot de con ferentie van Stresa verklaard, dat Amerika eerst de ontwikkeling van die conferentie zal afwach ten en dan pas zal beslissen, of het van zyn rechten afstand zal doen, indien men in Stresa tot concrete resultaten is gekomen. Hoogste stand op Vrijdag 9 uur von.: 758 Stilstand

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1