T I BEURS VAN AMSTERDAM SCHOONMAAK TE NEW YORK Geen sprake van uitstel Oorlogsstemming in la Paz Wisselkoersen VRIJDAG 9 SEPTEMBER HAARLEMSCHE PROCESSIE NAAR KEVELAER Schitterend verloopen ONZE HANDELSNAAM IN HET BUITENLAND Oplichter uit het bloembollenvak voor de rechtbank Het regent klachten uit alle landen Gemeente-begrooting voor 1933 Geen salaris-verlaging voor gemeente-personeel GEEN BELASTING- VERHOOGING Geen spreekuur Geld gestolen H.O.V. C. Stotijn TOEPASSELIJKHEID CRISISPACHTWET Op de pacht van tuingrond UIT DEN OMTREK SAMENVOEGING BEVERWIJK EN WIJK AAN ZEE EN DUIN Vergadering van het fusie-comité BLOEMENDAAL DRIEHUIS HEEMSTEDE Demonstratie brandweer ZANDVOORT DUIVENSPORT Gevleugelde Vrienden Heemstede De voorloopige opvolger van Jammy Walker, MacKee, aan het bezuinigen Ook eigen honorarium verlaagd Ontwapeningsconferentie wordt in Januari voortgezet Paraguay mobiliseert reserve INGEZONDEN De opleiding van trambestuurders tot autobuschauffeurs MAILSCHEPEN N.V. ROTTERDAMSCHE LLOYD Positie der schepen op 8 Sept. '32 VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1932 9* 74 72 82 1244 71 494 304 1234 34 132 33| 254 50 74 12 17 133 86 24 1704 88 9 8| Sabber A'dam Rubber 774 554 8* 72 51 39 34 24 42 30 3 35 6 44 194 67 204 140 130 104 38 41.— Tabak South. Rallw, 154 16 Gisteravond zijn de 563 deelnemers aan de Haarlemsche processie naar Kevelaer weer in Haarlem teruggekeerd, aan het station hartelijk verwelkomd door vele stadgenooten, na een in alle opzichten geslaagde bedevaart, die begun stigd werd door zeer goed weer en gedurende welke een allerprettigste geest heerschte. De groote Sacramentsprocessie is echter, om dat Woensdagmorgen het weer niet betrouwbaar was, den volgenden morgen gehouden en toen bij het mooie weer zeer goed verloopen. Mgr. Buckx, bisschop van Finland, die met de processie uit zijn geboorteplaats Borne en die uit Echt mee naar Kevelaer gekomen was, beeft Woensdagavond de Haarlemsche pelgrims op de kapelplaats toegesproken, en is daarvoor hartelijk door hen bedankt en geestdriftig ge huldigd en toegejuicht. Ook de reis van de 80-jarige mej. Zwanen burg, die, zooals wij dezer dagen reeds meldden, ■De 80-jarige mej. Zwanenburg, die dezer dagen voor de 50ste maal de bedevaart naar Kevelaer maakte. voor den 50sten keer de bedevaart maakte, doch thans c% gezondheidsredenen den tocht per auto, door den heer N. Giebels welwillend be schikbaar gesteld en door dezen ook bestuurd, Bloest maken, is zeer goed verloopen. Zeer veel hulp heeft zij daarbij ondervonden van de verpleegzuster, die haar steeds vergezeld heeft. Op Kevelaer heeft zij wel in het centrum der belangstelling gestaan en zeker bij de grootsche kerkelijke plechtigheid, waarbij haar door den Zeereerw. heer pastoor Reijnenberg de gouden Biedaille op de borst gespeld werd. Het kerkgebouw was bij die gebeurtenis door Vele pelgrims gevuld, onder wie de Haarlem- Biers het grootste quantum uitmaakten. Door een stoet van bruidjes werd de gouden Jubilaresse het kerkgebouw binnen geleid en la ter sprak pastoor Reynenberg haar toe. Z.Eerw. Wees daarbij op de zeldzaamheid vas een gou- öen jubileum als pelgrim en stelde in het licht, hoe de H. Maagd de deugd en eenvoud van de jubilaresse blijkbaar heeft willen beloonen door haar, hoewel zij er zelf niet meer op gerekend had, in staat te stellen deze bedevaart mede te Blaken. Zeer veel gelukwenschen mocht mej. Zwa- 1 Benburg, die zeer verrukt was over deze plech tigheid, van haar stadgenooten in ontvangst hemen. Vermelden wij tenslotte nog, dat de Haarlem sche pelgrims uitgeleide werden gedaan door 2. H..Exc. Mgr. Buckx en dat deze hen tot af- scheid bij het station toegesproken heeft. Gisteren publiceerden wij het bericht van een bloembollenverzender uit Noordwijk, die er op betrapt was, dat hij andere bollen verzond dan 4ie, welke door den ambtenaar van den Plan- tenziektenkundigen Dienst waren onderzocht en goedgekeurd. Een schandelijk geval, waardoor öe exporthandel ongetwijfeld zeer benadeeld is. Vandaag moeten wij een rechtbankverslag ge- van een jongeman uit Hillegom, die in Bel gië verschillende menschen oplichtte door geld voor bloembollen te ontvangen, zonder later Waar te leveren. De 25-jarige P. J. K. begaf zich eind December 1931 naar Antwerpen en in de omgeving daarvan zocht hij verschillende de- Potshouders, o.a. voor verkoop van gladiolen. Zij Bloesten dan een borgstelling storten, doch bloembollen hebben zij echter nooit gezien. Een bloemist uit Deurne was het eerst gedupeerd ge- Worden en hij verscheen voor het hekje der Haarlemsche Rechtbank om te getuigen. President: „Is dit de man, die u onder valsche Voorspiegelingen geld afhandig heeft gemaakt?" Getuige: „Awel, menier de rechter, dat zou ik Vrel denken, maar hij is intusschen aardig dik geworden!" Dit gezegde oogstte groote vroolijkheid, omdat bet wel 'n bewijs is voor den goeden kost in onze Huizen van Bewaring! Verdachte zit n.l. reeds Van 10 Mei af in voorarrest. Getuige vertelde, dat hij voor 870 francs gla diolen aan verdachte had besteld. Als hij echter direct 700 franc betaalde, zou hij nog 500 gla diolen extra ontvangen. Hij deed dit, maar heeft Booit bollen ontvangen. President: „Hoe kon U zooveel vertrouwen in dien man hebben?" Getuige: „Hij liet me een prospectus zien, ^aarop gedrukt stond, dat zijn zaak bijna 50 jaar bestond en dat hij meer dan 10.000 afne- Biers had. Cliënten bezat hij in alle landen, in Duitschland, Italië, Engeland enz. En tot over- Biaat van ramp stond er onder aan de prospec tus vermeld, dat men uitsluitend bij bona-fide, laren gevestigde firma's moest koopen, om later geen teleurstellingen te krijgen." President: „Van wie was de zaak, waarvoor H reisde?" Verdachte: „Van mijzelf. Voor de reclame heb lk al die opschepperij op de circulaire laten drukken. Dat doet men wel meer!!" President: „De klachten over U zijn binnen geregend. In plaats van 10.000 afnemers bunt U beter van 10.000 klachten spreken." Twee andere Belgen verklaarden, dat zij gla diolen zouden mogen verkoopen voor de oude vertrouwde firma uit Holland. Zij stortten ieder 375 francs cautie. Ook aan deze personen was de prachtige, rijk-geïllustreerde catalogus ge geven, waarbij verdachte nog meer bluf voegde Van het ontvangen geld verklaarde verdachte gladiolen gekocht te hebben. Hij moest zoo wel doen, omdat hij zoo door de crisis geleden had. Hij was reeds eerder tweemaal veroordeeld, we gens oneerlijke concurrentie. De Officier van Justitie, mr. Paardekooper Overman, bracht allereerst dank aan de vijf ge tuigen, die uit Antwerpen waren overgekomen, om in deze droevige zaak te getuigen. Zij heb ben ondervonden, dat zij niet alleen van een oude vertrouwde zaak, die op papier bestaat, moeten koopen. Inderdaad wordt in de reclame wel overdreven, maar hier is toch wel heel bru taal opgetreden. Er komen over zwendel in den bollenhandel tallooze klachten van consulaten en buitenland- sche ministeries binnen, maar de Nederlandsche wetgeving biedt helaas nog te veel mogelijk heden om te ontkomen aan een vervolging. De bonafide-handelaren worden door men schen als verdachte meer geschaad dan opper vlakkig gedacht wordt; de naam van ons land op handelsgebied is er mede gemoeid! Ook verdachte heeft advertenties geplaatst in alle mogelijke buitenlandsche tijdschriften. Men plaatste ze zelfs in Perzië en Canada, maar ontving er nooit een cent van. Meestal moesten reflectanten op zulk een Advertentie geld voor uit zenden en dit waren ze natuurlijk voor al tijd kwijt. De z.g. „handige jongen" in Holland krijgt zoodoende een duitje bij elkaar om inder daad de bollen te koopen en dan begint hij te handelen. De buitenlandsche kranten moesten dan ook om te beginnen geen advertenties opnemen, zon der dat boter bij de visch gegeven werd. Een zware straf achtte de Officier in derge lijke oplichterijen noodzakelijk, om het bui tenland te doen begrijpen, dat ook wij niet van oplichters gediend zijn. Spr. eischte een gevan genisstraf van een jaar, zonder aftrek van pre ventief. De verdediger, mr. Stomps, pleitte clementie, wegens den jeugdigen leeftijd van verdachte en meende verder op juridische gronden het bewijs niet voor alle gevallen bewezen. Uitspraak 22 September a.s. Naar we vernemen, zal de Haarlemsche ge- meentebegrooting voor 1933 dezer dagen (mis schien reeds morgen) uitkomen. Het is B. en W. gelukt haar op reëele wijze sluitend te krijgen. De hoogste post der begrooting is die van werkloozen-steun en armenzorg, welke onge veer 2.000.000 bedraagt, ongeacht de belang, rijke kosten voor ziekenverpleging. B. en W. zullen met geen voorstellen komen tot belastingverhooging en ook geen voorstel len indienen tot verlaging van salarissen en loonen van het gemeente-personeel. In verband met de iets gunstiger voorteeke nen in den algemeenen wereldtoestand wordt vertrouwd, dat de post werkloozen-steun in 1933 niet zoo veel zal vorderen als er voor is uitgetrokken. Wethouder W. J. B. van Liemt zal volgende week Maandag en Donderdag geen spreekuur houden. Donderdagmiddag heeft een werkster bij de politie aangifte gedaan, dat zij uit haar ka mertje een bedrag van 32.50 vermiste. In verband hiermede heeft de politie een 45- jarigen electricien en diens 47-jarige echtge- noote aangehouden, van wie de werkster het kamertje gehuurd had. Zij hebben bekend, zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal, resp. heling van ge noemd bedrag, welk geld zij in het huishou den hadden verbruikt. Proces-verbaal tegen hen is opgemaakt. Naar wij vernemen is benoemd tot opvolger van den heer Leo van der Lek de heer C. Stotijn, sedert 1 September 1931 vierde solist bij de H. O. V. De heer Stotijn heeft vroeger onderwijs ge noten van zijn neef, Jaap Stotijn, den beken den hoboïst van het Residentie-orkest. De heer Stotijn is 20 jaar oud. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van de Bilt: 1) Is het juist dat de kantonrechter te Haar lem bij een beschikking van 28 Juli, zich onbe voegd heeft verklaard kennis te nemen van een verzoekschrift, ingediend door een pachter teneinde op grond van het bepaalde in de Cri sispachtwet 1932 om gedeeltelijk ontheffing der pachtsom te bekomen, en wel omdat de aan vrage een perceel tuingrond betrof? 2 Is de minister ook van oordeel dat de cri sispachtwet niet geldt voor tuinbouwbedrijven zooals de bovengenoemde kantonrechter bij decisie meende? 3. Wil de minister in geval hij meent dat de tuinbouwbedrijven wel onder genoemde wet val len daarvan den kantonrechter doen blijken? heeft de Minister van Justitie geantwoord: Ad 1. Een der kantonrechters-plaatsvervan- ger te Haarlem heeft inderdaad op 28 Juli een beschikking gegeven, waarbij er van is uitge gaan, dat de Crisispachtwet 1932 niet betrek king zou hebben op den tuinbouw. Ad 2 en 3. Toen de drie centrale landbouw organisaties zich naar aanleiding van deze be schikking tot den ondergeteekende hadden ge wend, heeft hij gewezen op de mogelijkheid van een hoogere voorziening. De zaak is thans aan hangig bij de rechtbank te Haarlem. Reeds daarom ware het minder juist, zoo de onderge teekende zijn meening over het rechtspunt in het openbaar uitsprak, laat staan zich tot de kantonrechters richtte. Donderdagavond werd in een der zalen van het raadhuis te Beverwijk een vergadering ge houden van het comité „Groot Beverwijk", on der voorzitterschap van den heer P. J. J. Haa- zevoet. In deze bijeenkomst werd overgegaan tot vaststelling van het voorstel tot uitbreiding. In verband hiermede waren de heeren A. Smit en W. H. Meijer, beiden uit Velzen-Noord ter vergadering aanwezig, waarbij de heer Smit er op wees, dat aan een annexatie van Velsen- Noord niet viel te denken, nog afgezien van het feit, dat dit voor Beverwijk in geen opzicht een voordeel zou beteekenen. Spr. meende er met nadruk op te moeten wijzen, dat in de toekomst de gemeente Amsterdam zeer zeker beslag zal leggen op de beide kanaal-boorden, ten behoeve van de uitbreiding van het haven gebied van de hoofdstad. Bovendien is het in de geschiedenis nimmer voorgekomen, dat een deel van een groote gemeente bij een kleinere werd ondergebracht. De heer Meijer deelde deze meening, evenals meerdere leden van het comité. Tenslotte werd men het er over eens, dat wel getracht moet worden een betere grensregelling tusschen de gemeenten Beverwijk en Velsen te verkrijgen, waardoor aan verscheidene onge- wenschte situaties een einde zal worden ge maakt. De werkzaamheden van het fusie-comité zul len zich dan ook bepalen tot het bevorderen van de samenvoeging der gemeenten Beverwijk en Wijk aan Duin en Zee en tot het verkrij gen van een billijke en betere regeling tusschen de gemeenten Velsen en Heemskerk (strandge- bied) Besloten werd aan de gemeenteraden van Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin een ver zoek om subsidie te richten. Examens Kustwachtdiploma Zaterdagmid dag zullen aan 't Bloemendaalsche strand voor de eerste maal in Nederland examens worden afgenomen voor 't in destijds ingestelde kustwachtdiploma van den Ned. Bond tot het redden van drenkelingen. De eischen voor dit diploma zijn: 't Bezit van de diploma's H en B voor de binnenwateren, grondige bekendheid met de gevaren der zee, alsmede zeer goede kennis van zeereddingsmiddelen en het gebruik daar van; bekendheid met de organisatie van een strandwacht en een oproepsysteem, alsmede eenige kennis van het werk der reddings maatschappijen aan de kust; het formeeren en toepassen van den kettinggreep en het prac- tisch werken met een haspellijn. Ten slotte: uitvoering van de halve Nelson- en de beide zeemansgrepen, telkens over een afstand van 30 meter (ongekleed uit te voeren). Prijsuitreiking Floraliawedstrjjd Woensdag avond kwamen de jeugdige verzorgers van jeugdtuintjes en zij, die aan den Floralia- Kweekwedstrijd hebben deelgenomen, in 't Jeugdhuis bij elkaar, om de behaalde prijzen in ontvangst te nemen en om verder den avond op gezellige wijze te passeeren. Voor 't laatste werd op heel verdienstelijke wijze gezorgd door den heer Williams uit Am sterdam, die een zeer mooie voorstelling gaf met zijn poppentheater. De bekende sprookjes „Tafeltje dekje" en „Roodkapje" gaven veel aanleiding tot vroolijkheid. De beschaafde voordracht, 't betrekken van de kinderen in de geschiedenis, waardoor dezen als 't ware er een rol in gaan spelen, gevoegd bij het paedagogisch element, dat de heer Williams in zijn voor dracht wist te vlechten, maken deze vertoo- ningen in alle opzichten aanbevelenswaardig. Ook het toegiftje „De Fratemelli's" viel zeer in den smaak. De uitslag van de Kweekerij was als volgt: Jeugdtuintjes: 1. Beppie Bleeker en lekje de Beaufort. 2. Rietje de Leede en Geesje Marcus. 3. Florrie Seemers, Frits Gomper, Nico Kok, Stineke Bierens de Haan en Heinz. Tillmans. 4. Tinie Baggerman, Willempje Kerkhoven, Mies Burghard, Henk Talsma en Hetty van Ulzen. Floraliawedstrijd. Geraniums: 1. Paul ROosjen, 2. Tinie Roos jen, 3. Florrie Seemers, 4. Riek Bronkhorst. Begonia's: 1. Fok Roosjen, 2. Annie de Vries, 3. Henk de Graaf. Margarieten: 1. Nico Kok, 2. Rietje de Leede, Heliotrope: 1. N. Kok, 2. Manna v. Essen. Cuphea: 1. Joop Mey, 2. Linie Wisdom, 3. Tineke Wansink. Leiders waren de heer Bleeker, Renaud en Doevendans. Leden der 'jury voor de tuintjes: Van Nederliasselt; mevr. Puister en Joh. Mey Voor de planten de heeren: Clausing, Bleeker en Joh. Mey. Gevonden voorwerpen Gevonden en terug te bekomen bij: Postkantoor te Bloemendaal, een heerenrijwiel; Handgraaf, Bloemendaalsche straatweg 126, Santpoort, een portemonnaie met inhoud; Poelgeest, Bloemendaalscheweg 64, Bloemendaal, een zilveren sierspeld; Helberg, Vondellaan 12, Aerdenhout, een fox-terrier; C. Visse, Middentuindorplaan 19, Overveen, een paar dameshandschoenen; Bouwwerk hoek Jan W. Frisolaan, Overveen, een klein damesrijwiel; L. Hendricx, Kleverlaan 117, Bloemendaal, een geldstuk; van Bremen, Zuidertuindorplaan 20, Haarlem, twee paar kousen en een paar gym nastiekschoenen; B. van Kampen, Stolberglaan 9a, Aerdenhout, een wandelstok; J. Rosier, Vo- gelenzangscheweg 354, Vogelenzang, een bruine portemonnaie met inhoud; H. v. d. Pavert, Blee- kerspad 5, Bloemendaal, een potloodslijper; L. van Rijn, Dubbelbuurt 62, Haarlem, een Iersche setter; aan den politiepost te Aerdenhout, een mantelceintuur; Moerman, Stolberglaan 19, Aerdenhout, een kinderboekje; aan het Bureau van Politie, Overveen, een handschoen, een Lipssleutel no. 3751 aan ring met andere sleu tels, een mantelceintuur, een kindermuts, een zakkam in étui, potloodslijper, een armband waarin twee foto's, een huissleutel, een jascein- tuur; Piët, Zijlstraat 75, Haarlem, een foto-toe stel in taschje. DE KOMST VAN MGR. STOCKUMS Zaterdagavond 10 September a. s. zal te on geveer kwart voor zes Z. H. Exc. Monseigneur dr. W. Stockums, Wijbisschop te Keulen, aan komen aan het Station Santpoort en daar op gewacht worden door een Commissie van Eerw. geestelijken, om dan in twee landauers, vooraf gegaan en gevolgd door twee „ridders" te paard den tocht naar de Pastorie te Driehuis voort te zetten Z. H. E. celebreert Zondag te 10 uur in de parochiekerk de Pontificale Hoogmis en des avonds half 6 een plechtig Lof. Na afloop daarvan zal Mgr. in den tuin der pastorie door „Soli Deo Gloria" een serenade gebracht worden .waartoe alle parochianen toe gang hebben. Gisteravond half 8 gaf de Heemsteedsche brandweer een demonstratie met twee motor spuiten en ladderwagens op de Boutenskade. Zoowel wat afstand als hoogte betreft waren de aanwezige autoriteiten best tevreden. Zeer veel publiek sloeg de verrichtingen met belang stelling gade, DAHLIATENTOONSTELLING Zaterdag a.s. en Zondag zal in de groote zaal van café Lommeroord, de jaarlij ksche groote Dahliaténtoonstelling plaats hebben, georga niseerd door de Onderlinge Tuinliedenvereeni- ging „Aerdenhout en Omstreken". Dat 'deze vereeniging op het gebied van .ten toonstellingen iets moois weet te maken, heb ben wij de laatste jaren overduidelijk doen blijken. Een' groote aantrekkelijkheid zal ook wezen de expositie der potjes, door de vereeniging aan de schoolkinderen uitgereikt, welke nu een plaats zullen krijgen in de ruime serre naast de groote zaal. Het geheel wordt aangevuld met bloemen en planten, zoodat het wederom iets moois be- belooft te worden. De tentoonstelling is gratis te bezichtigen. Bloemenliefhebbers, profiteert daarvan! Burgerlijke Stand Ondertrouwd 7 Sept.: F. de Jonge en M. M. v. d. Heuvel. Getrouwd: A. Weller en C. J. de Bruin; H. Polis en E. F. Busscher. Geboren: C. GrandjeanHoogeduin d.; M. de RoderVerhoef d.; M. V. Verdonkschot Bremmers d.; H. Bouwmanv. Straten d. Overleden: Nic. Broers 69 jaren. Het zilveren jubileum van Broeder Hyacint. Het zilveren professiefeest van broeder Hya cint, den directeur van Huize Jacoba is voor den eenvoudigen religieus, die eigenlijk ner gens op gerekend had, nog een onvergetelijke dag geworden. Toen het gisteren eenigszins bekend werd, dat er feest was op huize Jacob, deels door het verzoek aan de schoolkinderen om allen ter H. Tafel te naderen, deels door de nationale driekleur die reeds vroeg in den morgen was geheschen, kwamen al spoedig de gelukwen schen binnen, en stroomden de bloemen aan, en al spoedig werd de groote kamer, die in de vroege morgenuren door een ijlings samen gestelde commissie en met behulp van ouders al aardig was versierd, in een bloemhof her schapen. Des morgens werden de schoolkinderen der Jacobaschool op versnaperingen getrakteerd. Den geheelen dag was er een feeststemming, die nog werd verhoogd door het bezoek van vele ouders en deputaties van organisaties tijdens een receptie in de middaguren, en waarbij ook verschillende H.H. Geestelijken zich aansloten. Des avonds bracht de Harmonie St. Michaël den jubilaris een serenade, wat als gewoonlijk een zeer drukke stemming bracht voor het an ders zoo rustige tehuis der Eerw. Broeders. Dat de jubilaris, en met hem de overige R. K. Broeders in Heemstede een goeden naam hebben, heeft een dag als deze weer eens be wezen. Volksbond-feesten. Gisterenavond is het triduum begonnen ter gelegenheid van het 40- jarig jubileum van den R. K. Volksbond te Heemstede. Rector Bots, centraal adviseur, opende gisterenavond deze driedaagsche oefe ning met het onderwerp „De vervreemding van God in deze ontredderde maatschappij". De belangstelling was bevredigend. VAN EEN GESTOLEN AUTO Eenige dagen geleden werd, zooals gemeld, des morgens in de vroegte in Zandvoort Zuid een auto gestolen, die des nachts voor een villa geparkeerd had gestaan. Men deed dadelijk ijverig allerlei nasporin gen, maar de wagen bleef onvindbaar. Gestolen dus. Maar stel u de verrassing voor van den be stolene, toen hij gisteren een telefoontje kreeg van de politie te Amsterdam met de vraag wanneer of hij eindelijk van plan was zijn wa gen weg te halen. Het bleek, dat het voertuig al eenige dagen onbeheerd had gestaan op het Museumplein-. En de politie vond, dat het nu toch eens tijd werd, dat de eigenaar zijn wagen weer eens onder bescherming nam. Dat vond de verheugde bestolene ook en dankbaar heeft hij dat standje aanvaard. Aan den wagen was niets beschadigd. Waarschijnlijk heeft een Amsterdammer, die door het vuurwerk van Koninginnedag zich op ons baddorp verlaat had, alleen den wagen gebruikt, om spoediger thuis te komen dan met de eerste tram. Zondag had de wedvlucht plaats van Que- vrain, 224 K.M. De deelname was zeer groot, omdat voor deze vlucht een wisselbeker was beschikbaar gesteld. Om 7 uur 20 min. losgelaten arriveerde no. 1 om 10 uur 43 min. en de laatste prijswinnaars om 11 uur 25 min. 12 sec. De uitslag was als volgt:l,3,9, 10, 32 A. Ver. donschot Jr.; 2, 16, 17, 18, 38, 47 A. v. Zadel: 4 7, 8, 21, 25, 29, 30 J. C. Hoen; 5, 31, 48 N. Leuven; 6, 35, 36, 43, 46, 49 L. Kramer; 11, 19, 22, 26, 34, 39, 42 E. D. du Bouvries; 12, 15, 23, 24, 33, 37 A. Eveleens; 13, 14, 20, 40, 44, 50 A. Coupler: 45, 52 P. de Jong; 27, 28, 41, 51 W. v. Huis;. De wisselbeker werd gewonnen door A. Ver- donschot Jr. A.s. Zondag wedvlucht van Roosendaal, af stand 95 K.M. met oude en jonge duiven. NEW YORK, 8 Sept. (V.D.) De voorloo pige opvolger van den afgetreden burgemeester Walker van New York, MacKee, heeft in de acht dagen dat hij thans in functie is, in de gemeentelijke administratie van de stad New York reeds een zoodanige opruiming gehouden, dat de New Yorksche bevolking bijna niet be komen kan van haar verbazing en dat in Tammany-Hallden zetel van de New Yorksche partijorganisatie der Democraten, groote ont zetting heerscht. MacKee heeft de salarissen van de door Tammany-Hall in de belangrijkste functies^ ge plaatste personen sterk verlaagd en zijn eigen salaris met 15000 dollar verminderd. Tegelij kertijd heeft MacKee alle ambtenaren over wier salaris hij geen zeggenschap heeft, drin gend geadviseerd zijn eigen voorbeeld te vol gen. Ook in andere opzichten tracht MacKee het goede voorbeeld te geven, door o.a. de ge meentelijke bestuursinstanties tot zuinigheid aan te sporen. Voor zijn dienstwerk maakt hij geen gebruik van het gemeentelijke autopark, doch gebruikt hi) den ondergrond. Al zijn ai- deelingchefs heeft hij aangeraden, hun limou sines en eigen chauffeurs op te geven en deze laatsten. productief werk te laten verrichten. GENÈVE, 8 Sept. (Reuter). In tegenstelling tot andersluidende berichten wordt verzekerd, dat Henderson het presidium der ontwape ningsconferentie in de laatste week van Sep tember zal bijeenroepen en dat het tweede deel der conferentie op eind Januari 1933 is vast gesteld. Van een uitstel is dus geen sprake. Ten aanzien van de bedreiging van Duitsch- land om uit de Ontwapeningsconferentie te tredqn schrijft de „Temps", dat men dit niet zoo ernstig moet opnemen, aangezien Duitsch- land dan de geheele wereld tegen zich zou krijgen, daar het dan de oorzaak zou zijn dat het militairisme weer de overhand kreeg in de geheele wereld. Het Engelsche vakvereenigingscongres dat te New-Castle bijeen is, heeft een motie aan genomen waarin- een streng doorgevoerde ont wapening geëischt wordt. De aanneming der motie geschiedde, nadat de eisch gesteld was, dat de regeering nieuw emplooi zal vinden voor de werklieden, die tengevolge van de be perking in de bewapening ontslagen zullen moeten worden. LONDEN, 8 Sept. (Reuter). De berichten, welke uit verschillende plaatsen in Zuid- Amerika binnenkomen, wijzen er op, dat de verhouding tusschen Paraguay en Bolivia steeds meer gespannen wordt. Paraguay mobi liseert zijn speciale reserve en in Lapaz begint een ware oorlogs-neurose te heerschen. Uit Asuncion wordt gemeld dat ook daar de buitengewone reserve, bestaande uit alle bur gers tusschen 33 en 40 jaar onder de wapens wordt geroepen. In officieele kringen wordt het innemen van het blokhuis Falcon als een oorlogsdaad be schouwd. De bevolking blijft echter zeer kalm. Aan de grens hebben de Paraguaansche douanen een dertigtal kisten in beslag genomen, die naar men zegt gifgas bevatten. Het gerucht, dat Argentinië, Brazilië en Chili Paraguay en Bolivia zullen blokkeeren, ten einde een einde te maken aan het conflict, blijkt onjuist te zijn. De Chileensche minister van buitenlandsche zaken verklaarde, dat deze drie landen slechts maatregelen nemen, welke kunnen leiden tot het handhaven van den vrede. 1' De besturen van den Ned. Bond van parti culiere chauffeurs en van de Ned. Unie van chauffeurs en overig automobielpersoneel sturen ons onder bovengenoemd kopje een stuk, waaraan we het volgende ontleenen: „Het aantal verkeersongevallen wordt met den dag grooter. Vanzelfsprekend wijt men deze ongevallen het meest aan de onvoor zichtigheid van de autobestuurders, maar weinig of in het geheel niet aan de andere weggebruikers. Het is voor de autobestuurders niet altijd even gemakkelijk, hun onschuld te bewijzen; te meer daar vele weggebruikers een anti pathie tegen hen schijnen te bezitten. Toegegeven moet worden dat een groot aantal autobestuurders zich koning van den weg wanen en dat er zeer velen zijn, die de rijkunst maar even machtig zijn. Toch zijn dit allemaal geëxamineerde bestuurders; de Staat immers eischt een zekeren graad van bekwaamheid, alvorens tot het verstrekken van een rijbewijs wordt overgegaan. Het is 'van algemeene bekendheid dat er adviseurs zijn in verschillende kwaliteiten. De een neemt het licht, de ander wat zwaarder op. De twee chauffeurs-organisaties voeren se dert jaren propaganda voor verzwaring van het rijbewijs-examen, o.a. eischen zij voor autobusbestuurders een minimum rijpraktijk van 3 jaar en een leeftijdsgrens van tenmin ste 25 jaar. Ongetwijfeld komt dit de verkeers veiligheid ten goede. Van algemeene bekendheid is, dat ook de N.Z.H. binnen afzienbaren tijd in Haarlem en omgeving tramlijnen gaat vervangen door autobussen. Het publiek verwacht van een dergelijke groote maatschappij, dat het personeel, dat op deze bussen dienst zal doen een prima leerschool heeft doorgemaakt. Naar wij ech ter van welingelichte zijde vernemen, wor den trambestuurders, die bestemd zijn voor de nieuwe autobussen, afgericht op een ge wone luxe auto. Dit doet zeer vreemd aan, aangezien Haarlem een instituut rijk is, waar op men met recht trotsch mag zijn. Op de Ambachtsschool bestaat n.l. de gelegenheid om onder zeer deskundige leiding tot autobe stuurder te worden opgeleid. Verschillende overheidslichamen lieten hun personeel dezen cursus volgen, wat niet anders dan te prijzen valt. Waarom volgt ook de directie van de N.Z.H. dit voorbeeld niet? Uit bezuiniging? Het komt ons voor, dat het publiek recht heef vervoerd te worden door ter zake kundige bestuurders. De veiligheid eischt zulks!" Naschrift Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van de directie der N.Z.H.T.M. om de opleiding van chauffeurs inderdaad te regelen zooals het wordt voorgesteld. De onder, handelingen zijn echter nog niet afgeloopen. HOE LANG NOG!!? Hoe lang nog, vragen wij, bewoners van den Schalkwijkerweg, ons af, zal de toestand zoo blijven? Het is een schande voor de gemeente Haar lem, met haar groot aantal werkloozen, dat er niets aan genoemden weg wordt gedaan. De schade, die men ondervindt aan fiets, auto en ander materiaal, als men dagelijks deze weg berijdt, is allerdroevigst. Indien het geregend heeft is de toestand van dien aard dat, als er een voertuig passeert, men zich niet weet te bergen, en geheel onder de modder geraakt. Wij kunnen ons dan ook niet indenken, dat de heer burgemeester of directeur van open bare werken voldoende van dezen treurigen toestand op de hoogte is, daarom zou het ops zeer aangenaam zijn, indien genoemde heeren eens een tochtje, per rijwiel, over genoemden weg maakten. Tevens zouden zij dan kunnen zien hoe de weg wordt onderhouden in een gemeente waar geen straatbelasting betaald wordt. Wij zullen den heeren den moeilijken en gevaarlijken terugtocht besparen, door ze zoo noodig, nabij het café van den heer Dorlandt over het Spaame te zetten. Heer Redacteur, nogmaals dankend voor de plaatsing, namens genoemde bewoners. Hoogachtend, ENGEL. HUGTENBURG. Zuid-Schalkwijk, 7 September 1932. M.s. „Baloeran" 7 Sept. van Marseille, thuis reis; m.s. „Dempo" 8 Sept. van Colombo, uit reis; m.s. „Indrapoera" 7 Sept. van Batavia, thuisreis; m.s. „Sibajak" 7 Sept. van Rotterdam uitreis.; m.s. „Kota Agoeng" 5 Sept. van Port Said, thuisreis; m.s. „Kota Baroe" 8 Sept. pass. Guardafui, thuisreis; m.s. „Kota Gede" 3 Sept. te Rotterdam; m.s. „Kota Inten" 3 Sept. te Be- lawan, P.J.B.L.; m.s. „Kota Nopan" 8 Sepfci van Hamburg uitreis; m.s. „Kota Pinang" 3 Sept. te Batavia, uitreis; m.s. ,Kota Radja" 8 Sept. van Port Said, uitreis; m.s. „Bengalen" 2 Sept. te Vancouver, P.J.B.L.; s.s. „Blitar" 3 Sept. van Port Said, J.N.L.; m.s. „Djambi" 5 Sept. te Bombay H.A.L.; s.s. „Garoet" 7 Sept. pass. Fi- nisterre, uitreis; m.s. ,Kedoe", 3 Sept. te Colom bia, P.J.B.L.; s.s. „Kertosono" 6 Sept. pass. Pt de Galle, thuisreis; s.s. „Palembang" 5 Sept. pass. Pt. de Galle, uitreis; s.s. „Soekaboemi" 4 Sept. te Batavia uitreis. VRIJDAG, 9 Sept. Vorige koersen Londen 8*70 8.6/1 Berlijn 59.15 59.17Ï Parijs 9.754 9.75f Brussel 34.521 34.52 Zwitserland 48.074 48.09 Weenen Kopenhagen 45.00 45.00 Stockholm 44.70 44.50 Oslo 43.624 43.50 New York (cable) 2.49^ 2.49! Rome 12.774 12.774 Praag 7.36 7.36 Madrid 20.074 20.074 Vorige koersen Staatsleeningen 5% Nederland 1919 103 103 Nederland 1916101 101 1% Nederland 1931 98 98 5 NederL 1932 102 102 N. Ind. 1926 AB944 944 Shell Union 00 Vorige koersen 6anken koloniale Bank®0 [ndische Bank 'j. Jert. Handel-MiJ. ndustrieën Jnilever *304 lalvé Delft76 \lg. Kunstzijde53 Van Berkei's Pat.32 Vieuwe Philips 1324 Ktlch Accoustlek 34 ^Jed. Ford 133 ndustr. Buitenland Anaconda 375 sethlehem Steel 294 O. S. Steel 53 A J. S. Leather7| intern Nickel13 Mijnbouw Soeton Mijnbouw19 Alg. Exploratie138 Redjang Lebong 87 Petroleum Jaboes 21 Con Olie1774 'erlak 90 'eudawa 9 lontmental OU 9$ Jell Batavia Rubber 41 Serbadjadl 36 Silau 28 V. I. G. O. 43 Allied 30 tntercontln Rubber3 -fe Scheepvaart Java Ch. Japan 35 SolL Amerika UJn 6 lito Gem. Eigend. 5 Son. Ned. Stoomb. 20 Scheepvaart-Unie /24 Suiker i V A. 2174 Jav. Cultuur tbi N. L 8. 0103 Poerworedjo 124 Vorstenlanden 014 Actions idem 42. Dell Batavia Oude Dell 150 143 Senembah Jostkust «5 168 Kansas City South ÖJ4 °2f Spoorwegen Jnlon Pacific 44 4 Wabash 10| 104 Erie 134 13j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 3