De Paters Dominicanen te Nijmegen De staking in de koopvaardij De nood in de binnenscheepvaart DIRECTE HULP NOODIG VRIJDAG 9 SEPTEMBER NIEUW STUDIEHUIS Canonieke oprichting Motie aangenomen Laffe aanranders Afschuiving van lasten Protest tegen de Ned. spoorwegen De genie aan het werk Te veel krulstaarten Plechtige inzegening van de kapel van het St. Albertus- klooster Receptie H. H. Wijdingen Requiemmis voor Kardinaal W. van Rossum Theologie thans te Nijmegen KATHOLIEKE STEMMEN" Dr. J. de Jong redacteur GOEDKOOPE WONINGBOUW In overeenstemming met de loonen De vereeniging „Binnenscheep- vaartcongres" te Utrecht in vergadering bijeen Dronken jongelui mishandelen een ouden man DRUIVENKAS GEPLUNDERD Wraak van jeugdige communisten ZIEKTE VAN WEIL Twee gevallen te Gouda HET VLIEGONGELUK TE TUBBERGEN Vermoedelijke oorzaak HET DRAMA TE BENNEKOM Motie Protest der werknemers tegen de besprekingen van werkgevers met den minister In andere landen Vergadering te Rotterdam De Engelsche organisaties zeggen hun medewerking toe Niet uit de Reeders vereeniging getreden Het stationsgebouw te Maastricht vlagde niet halfstok bij de uitvaart van Kardinaal Van Rossum DE RIJNVAARTSTAKING Stand van zaken HIJ HAD IETS VERGETEN... Stukken peilers van de oude Servatius-brug te Maastricht opgeblazen Steenbrokken door de ruiten Moeeilijkheden met dè Crisis- varkenscentrale op de jan Goudsche markt De boeren kregen hun zin BRUTALE INBRAAK Bij het kantongerecht te Oss TEGEN EEN PAAL GEBOTST Hef nieuwe St. Albertusklooster der Paters Dominicanen aan den Driehuizerweg te Nij megen is heden officieel in gebruik genomen. Vanmorgen om tien uur werd de Kapel, als middelpunt van deze nieuwe kloostergemeen schap en het Dominicaansche studiehuis, inge zegend door den hoogeerw. pater Jac. Nielen, vic.-prov. uit Huissen, waarna door pater Jac. Nielen, die ook tijdelijk het ambt van provin ciaal waarneemt, in de Kapel met assistentie van eenige zeereerw. orde-genooten een plech tige H. Mis van dankbaarheid opdroeg in de wijdingsvolle kloosterkerk, waar de voornaam ste paters Dominicanen der Nederlandsche pro vincie, waaronder de Dominicaansche professo ren der Nijmeegsche universiteit, de priors der verschillende Dominicaansche kloosters en pastoors der Dominicaansche parochies en bovendien de geheele nieuwe Nijmeegsche com- munauteit, welke binnenkort honderdvijftig leden zal tellen, tegenwoordig waren. Het koor der fraters voerde de liturgische ge zangen uit. Bij de inzegening van het klooster werd pater Jac. Nielen O.P. geassisteerd door den nieuw- benoemden prior van het klooster, pater Pius Smits O.P. en pater Mag. dr. W. Luyckx. Bij de H. Mis werd pater J. Nielen geassisteerd door pater Pius Smits O.P. en Mag. dr. W. Luyckx als diaken en subdiaken, door pater Mag. B. D. van Breda als presbyter-assistens. Na de H. Mis vereenigden zich de eerw. paters en de genoodigden, waaronder een vertegenwoor diging van het Nijmeegsche gemeentebestuur, in de prachtige kapittelzaal, waar pater prior Gylswijk een algemeen dank- en welkomst woord sprak. In een rede schetste paters Gylswijk de geschiedenis van het klooster en herdacht in pieuse woorden den te vroeg ontslapen provinciaal, pater B. Junius O.P., die zich met hart en ziel gegeven had aan de uitvoering van deze kloosterplannen en die nog den eersten steen gelegd had voor dit nieuwe St. Albertus klooster, dat herinneringen oproept aan den grooten heiligen Albertus, die ook in de eerste jaren der Christenheid Nijmegen bezocht. De aanwezigen werden in de gelegenheid ge steld het nieuwe klooster te bezichtigen. Onder de genoodigden werden opgemerkt, naast vooraanstaande paters der Dominicaan sche orde, de burgemeester van Nijmegen, de heer Jos Steinweg, de gemeentesecretaris, mr. Miessen, de katholieke wethouders, de archi tecten H. J. A. Bijlard en K. van Geyn, deel- genooten van het architectenbureau Ed. Cuypers te Amsterdam, ir. H. J. A. M. Engelen, advisee- rend ingenieur, de heer H. Braam, aannemer van den kloosterbouw, H. Ebben uit Cuyck, architect-uitvoerder van den tuinaanleg, ir. Weve, de professoren Welschen uit Amsterdam en Weve uit Tilburg, de Algemeene Overste van de Zusters Dominicanessen uit Voorschoten en de Algemeene Overste der Derde Orde van St. Dominicus van huize „Betlehem" te Nijmegen. Na de officieele receptie en de bezichtiging van den bouw, had in de kloostergemeenschap de canonieke oprichting van 't nieuwe klooster plaats en werden door den Vic.-Prov. de nieuwe prior, pater Pius Smits, en de verschillende offi cianten aangesteld. Het nieuwe klooster, gebouwd naar het kunst zinnig en tevens doelmatig ontwerp van het architectenbureau Ed. Cuypers uit Amsterdam, is gelegen in de rustige, landelijke omgeving van den Driehuizerweg, te midden van een uitge strekt wandelpark voor de paters en novicen een park van hoogopgaand geboomte, dat, een maal volgroeid, het klooster als in een wandel bosch zal omvatten. De toegang is een eenvou dige kloosterpoort, waarlangs men in den voor tuin treedt. Rechts ligt dan, in het grootsche gebouwen-complex, het z.g.n. hospitium, dat bui ten het kloosterslot valt en bestemd is voor ont vangst der gasten en waar ook de spreekkamer, ontvangstzaal en eenige ziekenverblijven zijn ondergebracht. De toegang is in zijn monumen taal uiterlijk toch sober en de versiering zit alleen in de artistieke verwerking der bouw- St66ü6n. Aan het hospitium sluiten aan de kamers voor de professoren en de consultatiezaal voor de bibliotheek, welke honderdduizend boeken kan bevatten en langszij van den hoofdingang is gebouwd. Middenpunt van den kloosterbouw is de kapel, als afgekeerd van den hoofdtoegang, maar gewend tot de groote kloostergemeenschap. Het eigenlijke klooster ligt afgesloten van den weg als in zichzelf gekeerd, gescheiden van alles wat niet tot de kloostergemeenschap behoort. De studiekamer, de kapittelzaal, de refter, de verblijven van de paters en novicen liggen als geprojecteerd om een stillen binnentuin, waar omheen loopt de stil-stemmende kloostergang met zijn eenvoudige, strakke bogen en het leven dige en toch sobere glas in lood in de boog vormige ramen, waarin men de eenvoudige, symbolische voorstellingen van den H. Rozen krans bewondert. De kapel, in geel Friesche steen opgetrokken, is van een innige stemming met haar eenvou dig mensa-altaar, waarboven een indrukwek kend kruisbeeld in levensgrootte staat. Om het hoogaltaar zijn, als in nissen, in straalvorm zeven kapelletjes gebouwd. De eikenhouten koor banken, naar middeleeuwschen trant, aan weers zijden van het middenpad opgebouwd, bieden piaats voor 150 kloosterlingen. Tegenover de kapel grenst aan den klooster- Zondag, den llen September, zal Z.H. Exc. de Bisschop van Breda in het missiehuis te Teteringen de H.H. Wijdingen toedienen. Het subdiakonaat aan de eerw. fraters Theod. Steltenpool. Nic. van Ammers, J. Suys, Ant. Cruysberg. Nic. Geldens, J. Kersten, Ant Schemkes, B. Tromp, Theod. Verhoeven, Jos Wicherink, J. Wolters. De tonsuur aan de eerw. fraters Theod. van den Tillaart, Ant. Bakker, Gul. van Bekkum, Aug de Boer, J. Brummelhuis, J. van Door maal, J. Hoeymakers, H. Janssen, Adr. Mom- mersteeg, B. Stevens, J. van Vessem. („Sancta Maria"). Maandag zal in de Gerardus Majella Kerk op den Nebo bij Nijmegen een zieledienst wor den gehouden voor wijlen Z. Em. ,W. Kardi naal van Rossum. tuin de kapittelzaal een merkwaardig-mooie statige zaal, waarin architect en uitvoerder toonden, wat een artistiek harmonisch geheel bereikt kan worden met ons Hollandsch steen materiaal. Aan het einde van de kloostergang ligt de refter een sobere maar ook massief gecon strueerde zaal, waarin de warmte ligt van het donkere eikenhouten materiaal, verwerkt in tafels en banken langs de eikenhouten wanden. Aan de refter sluiten aan de keukens, welke geprojecteerd liggen in den linkervleugel van het gebouwencomplex naar de zijde van den Groenewoudschen weg, waarin is ondergebracht het eigenlijke huishoudelijke gedeelte van het klooster, dat geheel centraal verwarmd wordt en van het comfort van gas en electriciteit en waterleiding is voorzien. Op de eerste verdieping zijn de kamers der paters, fraters en de broeders geprojecteerd; hier valt op de groote eenvoud, ja, sterke soberheid welke betracht is bij de inrichting der kamers voor studie en rust. In het nieuwe klooster te Nijmegen is nu ondergebracht de theologie der E.E.P.P. Domi nicanen welke tot nu te Huissen gevestigd was. In Huissen zelf blijft het noviciaat gevestigd en daarheen zal in de naaste toekomst het derde jaar philosophie, dat nu te Zwolle gegeven wordt, worden overgebracht. Het provincialaat wordt nu ook van Huissen naar Nijmegen over geplaatst, terwijl de drie Dominicaansche pro fessoren, die eerst het Thomashuis te Nijmegen bewoonden, nu ook hun intrek nemen in het nieuwe klooster. Het St. Albertusklooster is gebouwd door de Nijmeegsche aannemersfirma Berntsen en Braam. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot redacteur van het tijdschrift voor de R.K. Geestelijkheid in Nederland de „Neder landsche Katholieke Stemmen", als opvolger van wijlen Mgr. dr. A. C. M. Schaepman den Hoogeerwaarden Heer President van het Groot- Seminarie dr. J. de Jong te Driebergen. Naar wij vernemen, is uit de Baksteennijver heid en uit de Vereeniging van Handelaren in Bouwmaterialen in Nederland een commissie gevormd, welke binnenkort een prijsvraag zal uitschrijven met het doel een overzicht te ver krijgen van de oorzaken, welke het bouwen van een goedkooper type arbeiderswoningen in den weg staan, c.q. het ontwerpen van plannen, teneinde, na het zooveel mogelijk wegnemen dier oorzaken, tot den bouw te kunnen komen van woningen, welke, zonder overheidssubsidie en bij een aan de tijdsomstandigheden aange- pasten huurprijs, een dekkende exploitatie mo gelijk te maken. In de kringen der genoemde organisaties leeft de overtuiging, dat ook de verlaging der loonen van de bouwvakarbeiders, in den geest als nu door de regeering verlangd als voorwaarde voor de verschaffing van credieten, niet voldoende zal blijken om te kunnen komen tot woningen van een huurtype als, bij de reeds plaats gehad hebbende en nog verder te verwachten alge meene loondaling, vereischte zal zijn. Men meent, dat daartoe ook alle andere fac toren, welke de bouwkosten, dus de huurbe- paling, beïnvloeden, onder de oogen moeten worden gezien. De grondprijzen, welke als gevolg der door vele gemeenten gevolgde grondpolitiek en door de veelal grootsch opgezette uitbreidingsplannen sterk zijn gestegen; de belemmerende bepalin gen der verschillende bouwvoorschriften; de hoogere kosten in rekening gebracht door de gemeentelijke diensten; de prijzen der bouw- Bovengenoemde vereeniging was Donderdag morgen in vergadering bijeen in de Sociëteits zaal van hotel „de l'Europe" te Utrecht, ten einde de behandeling voort te zetten van de navolgende onderwerpen: I. Welke maatregelen kunnen ten behoeve van, of door de scheepvaart genomen worden, teneinde te geraken tot verbetering van de eco nomische omstandigheden? Prae-adviseur C. A. M. C. van Kasteel en M. W. de Korte. H. Concessiesysteem voor binnenlandsch vervoer, Prae-adviseur J. Vos Hzn. en Mr. L. Bouma. ttt Tollen en heffingen in het Noorden des lands. Prae-adviseur M. Bakker. Onder de aanwezigen merkten wij op den heer Dymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voorzitter van den Prot. Chr. Schippersbond; Jhr. E. L. Elias, secretaris der Ned. Spoorwegen; den heer Ir. Mussert, hoofdingenieur van den Prov. Water staat; den heer E. Warner, voorzitter van de commissie van onderzoek in schippersbedrijven; den heer Prijlink, vice-voorzitter van de Kamer v. Koophandel. Als eerste spreker trad op de heer C. A. M. C. van Kasteel, die in zijn prae-advies omtrent eventueele maatregelen ten behoeve van de ver betering van de economische omstandigheden, aan de hand van cijfers aantoonde de groote toename van vervoermiddelen te water, zoowel in Nederland als in België en Duitschland. De heer M. W. e Korte, meende zijn prae-ad vies in de laatstgehouden vergadering voldoen de te hebben toegelicht, zoodat voor het ont werp, genoemd onder I, de gedachtenwisseling werd opengesteld. materialen; de rentevoet der credieten en hy potheken, de hooge kosten van overdracht en nog tal van andere factoren, die tezamen de totaalkosten vormen, zullen dienen te worden bezien. Slechts dan verwacht men te kunnen komen tot den zoozeer gewenschten bouw van wonin gen, welke aan het nieuw te verwachten loon peil zullen voldoen. De bedoeling der prijsvraag is deze factoren, verschillend van waarde en beteekenis voor ver schillende gemeenten, naar voren te brengen, de noodig geachte verbeteringen aan te geven en op basis daarvan ontwerpen te maken ge schikt voor verschillende groepen van steden, resp. voor het platteland. Zondagavond waren eenige jongelui uit Berg- hem naar de kermis te Haren geweest. In be schonken toestand begaf het gezelschap zich tegen middernacht huiswaarts. Even buiten Haren gingen zij het erf van den bejaarden molenaar W. op en vroegen het echtpaar om wat water voor de carbidlantaarns. De echtgenoote van den heer W. begaf zich naar achteren om het gevraagde te halen. Plot seling hoorde zij een gil en toesnellende vond zij haar man met een zware steekwonde in den rug hevig bloedend bewusteloos op den grond liggen. De mannen waren spoorloos verdwenen. De toestand van den man, die aan een borst- aandoening leed is zorgwekkend. Hoewel men aanvankelijk omtrent den be drijver van dezen laffen aanslag in het onze kere verkeerde, leverde het politie-onderzoek toch zoo veel aanwijzingen op, dat de politie te Berghem een arrestatie kon verrichten. Aan gehouden werd een vijf en twintigjarige land bouwerszoon uit Berghem, die ervan verdacht wordt den ouden man te hebben mishandeld. Verd. is ter beschikking van de justitie te 's-Hertogenbosch gesteld. Te Boskoop heeft een vijftal jongens, be- hoorende tot de communistische partij, in den nacht van Dinsdag op Woensdag de druivenkas van den kweeker J. Weller aan de Zuidkade leeggeplukt en de vruchten meegenomen. De politie was de daders spoedig op het spoor en arresteerde hen. Na aanvankelijk ontkent te hebben legden ze een volledige bekentenis af. Gebleken is dat ze zich hebben willen wreken, omdat de kweeker het loon van een in zijn dienst zijnden communist had verlaagd, tenge volge van welken maatregel de knecht ontslag had genomen. Te Gouda hebben zich thans ook twee geval len van de ziekte van Weil voorgedaan. De toe stand van beide patiënten is bevredigend. In verband met het voorkomen der ziekte heeft het gemeentebestuur ernstig in overwe ging gegeven niet meer te zwemmen. Naar wij vernemen, is de vermoedelijke oor zaak van het vliegongeluk te Geesteren (gem. Tubbergen) gelegen in het feit, dat dq zuiger- kom van de middelste motor van het" vliegtuig is doorgebrand. Daardoor zou deze en de beide andere motoren uit elkaar zijn geslagen. Naar we vernemen heeft de vrouw van J. H., die door het Gerechtshof, te Arnhem ver oordeeld was tot levenslange gevangenisstraf wegens de bekende Bennekomsche moord zaak, zich hedenmorgen tot mr. Roobol ge wend met het verzoek revisie van het vonnis te bewerkstelligen. Naar mr. Roobol ons mededeelde, zal hij waarschijnlijk aan dit verzoek geen gevolg ge ven, omdat hij er geen succes van verwacht. Verscheidene afgevaardigden namen aan de besprekingen deel. De afgevaardigde van den Nationalen Schip persbond, de heer Van der Slee, hield een uit voerig en goed omschreven betoog, waarin hij op meer directe hulp van de binnenschippers aandrong. Het is spr. uit de practijk bekend, dat de nood bij meerdere binnenschippers tot onge kende hoogte is gestegen. Aan het einde van zijn betoog sprak spr. zijn vertrouwen uit in de commissie „Warner", waarna hij de volgende aan de vergadering voorstelde. Het Binnenscheepvaartcongres, bi buiten gewone vergadering bijeen te Utrecht op 8 September 1932 ter bespreking der econo mische belangen der Binnenscheepvaart en der Binnenschipperij. gehoord de bespreking naar aanleiding van de desbetreffende prae-adviezen, constateert dat de nood in de binnenvaart tot een onrustbarende hoogte is gestegen en is van oordeel dat met spoed hulp- en steunmaatregelen dienen te worden geno men ter voorkoming van algeheelen onder gang onzer binnenschipperij. verzoekt de Regeering met den meesten spoed dusdanige maatregelen te nemen en roept alle belanghebbenden bij handel, nij verheid en schipperij op, hunne krachtdadige medewerking te verleenen bij de in- en uit voering van bedoelde hulpmaatregelen in het belang van de algemeene welvaart, I besluit deze motie ter kennis te brengen van de Regeering, deze te plaatsen in de pers van geheel Nederland en gaat over tot de orde van den dag. Als volgende spreker trad op de heer Schram, afgevaardigde van den Centralen Bond van Scheepsbouwmeesters, welke in een kort, zake lijk betoog de zienswijze van dzeen bond aan de vergadering voordroeg. Een der afgevaardigden, de heer Mellema, verduidelijkte practisch eenige punten, in het prae-advies van den heer Van Kasteel, welke in hoofdzaak beliepen het onderwijs voor de schipperskinderen. In tweede instantie werd nog gesproken door den heer Post, als afgevaardigde van den Bond van Onderwijzers, welke zijn verheugenis uit sprak over het feit, dat thans sedert 1923, we derom het onderwijs aan de orde is gesteld, De Contactcommissie van organisaties van werknemers ter Koopvaardij zendt ons het vol gende communique: De Bond van Werkgevers ter Koopvaardij heeft het noodig geacht, het oordeel van den Minister van Economische Zaken en Arbeid in te winnen omtrent de vraag of de Regeering bereid zou zijn te treden in een plan van steun als bijdrage ,,in zake een eventueele loonsver laging." Afgezien van het feit dat door de werk nemersorganisaties nooit bedoeld is een bijdrage te verkrijgen ,,in zake een eventueele loonsver laging," omdat de bedoeling om tot loonsver laging te komen niet voorop staat, dient hier te worden vastgesteld, dat de Bond van Werk gevers ter Koopvaardij met deze handeling tegen de goede gewoonte in eigenmachtig is opgetreden in een zaak, waarover tusschen twee partijen de onderhandelingen nog niet zijn af- geloopen. Tegen deze handelwijze moet des te meer bezwaar worden gemaakt, omdat het den werkgevers bekend kan zijn, dat de leiders dei werknemers in een bespreking met de Regee ring over deze aangelegenheid tijdens de sta king geen heil zien. Daarbij moet er tevens bezwaar tegen worden gemaakt, dat het bestuur van den Werkgevers- bond blijkens de mededeelingen in de pers tegenover den Minister de besprekingen liet loopen over het begrip steun aan het hedrijf, terwijl het dat bestuur bekend was, dat de arbeidersorganisaties voor die gedachte weinig voelden en zij slechts over de mogelijkheid var. werkverruiming voor den algemeenen vracht vaart wenschen te spreken. Genoemd bestuur schijnt echter den anderen weg te zijn inge slagen, om aldus ook de Hjnvaart in het geval te kunnen betrekken. Op grond hiervan zou het dus geen verwondering hoeven te wekken, dat de werkgevers zich aan het verkeerde adres hadden gemeld en in plaats van op het Binnen hof aan het Bezuidenhout terecht zijn gekomen Ten aanzien van de mededeelingen, die de Minister over de zaak zelve heeft gedaan moge het volgende worden opgemerkt. De Engelsche en Scandinavische regeeringen oordeelden het wijs den gouden standaard prijs te geven. Dientengevolge werden groote loon- conflicten in deze landen vermeden en werden de reederijen dezer landen in staat gesteld de concurrentie op de wereldzeeën beter te voeren. De zeelieden dezer landen hadden er geen last van. Hun gezinnen leefden even gelukkig en ruim als voorheen en niet slechter of beter dan dat van den Nederlandschen zeeman. De Neder landsche regeering oordeelde het beter om den gouden standaard te handhaven. Dientengevolge kwam de Nederlandsche reederij, speciaal de vrachtvaart, volgens den rijksbemiddelaar even eens een Nederlandsch belang van de eerste orde, in het gedrang en nu zou men den last, welke dientengevolge voor de reederijen is ont staan den Nederlandschen zeeman willen op leggen, die daardoor niet langer even gelukkig en even ruim zou kunnen leven als zijn Engel sche of Scandinavische lotgenoot en ook niet als zijn Nederlandsche mede-arbeider in be drijven te land gevestigd. Aldus zou op den zeeman de last van een nationaal belang wor den afgewenteld, omdat de Regeering dat na tionale belang prijs gaf ter wille van een ander. Bij nader inzien zal Minister Verschuur moge lijk wel willen erkennen, dat een dergelijke af schuiving van lasten onaanvaardbaar is. De R.V.O. had te Rotterdam Donderdagavond een openbare vergadering belegd in het Ver kooplokaal aan den Goudschen Singel. De ver gadering was druk bezocht, doch er waren slechts weinig zeevarenden onder de aanwezi gen. Als voornaamste onderwerp van bespreking was de houding der stakers in het zeevaart conflict op het programma geplaatst, waarbij vooral de houding van den Centralen Bond van Transportarbeiders en de Contactcommissie aan Op uitvoerige wijze schetste spr. de ziens wijze van dezen bond ten aanzien van het on derwijs voor schipperskinderen en de maat regelen welke van overheidswege dienaangaande behooren te worden genomen. Nadat de heer A. Timmermans de internatio nale verhoudingen betreffende de Rijnvaart had besproken werd de vergadgring geschorst. Ongeveer twee uur in den middag werden de besprekingen voortgezet. Na een kort inleidend woord van den voor zitter, waarin hij een bijzonder woord van wel kom richtte tot den heer Havenmeester van Rotterdam, trad als eerste spreker op de heer Steenbergen, welke allereerst opmerkte, dat de besprekingen tot nu toe buiten zijn erwach- tingen zijn gegaan. Veel is tot nu toe gesproken over een eventueele wettelijke regeling van het onderwijs ten behoeve der schipperskinderen, waarbij de hoofdbedoeling, een directe verbe tering van de toestanden in de schippersbedrij ven niet onmiddellijk is gediend. Komende op de gehouden debatten en de motie van den heer Van der Sleen, meende mr. Grosheide te moeten concludeeren, dat een spoedige hulpverleening zeker geboden is, doch dat de voorgestelde motie niet geheel op het terrein van het Binnenscheepvaartcongres ligt. Op verzoek van den voorzitter deelde de heer mr. Warner mede, dat inderdaad in vergevor derde staat van voorbereiding is een wets ontwerp regelende een evenredige bevrachting voor schippersbedrijven. Er is dienaangaande inderdaad veel overleg met handel en industrie gepleegd. De voorgestelde motie werd dus aangenomen met inachtneming van de overige belangen in de Nederlandsche Binnenscheepvaart. Aan de orde kwam het concessiesysteem voor binnenlandsch vervoer, ingeleid door een der prae-adviseurs, de heer J. Vos Hzn. De heer Brouwer sprak namens de vereeni ging voor scheepvaartbelangen, welke conclu deerde Het B.S.C., gelezen de prae-adviezen omtrent de onderwerpen „concessiessysteem voor bin nenlandsch vervoer en tollen en heffingen in het Noorden des lands. gehoord de hierover gevoerde debatten waar naar voren is gekomen, dat de huidige toene ming van het aantal vervoermiddelen over den weg een toenemende bedreiging van de veilig heid is en dat de exploitatie-omstandigheden van de vervoermiddlen per rail en te water, en over den weg worden beïnvloed, door verschil in belasting dier vervoermiddelen van overheids wege; dringt aan op maatregelen, waardoor aan de bijzondere bevoorrechting in deze van het weg verkeer, paal en perk worde gesteld. Deze conclusie vond de instemming van het congres. felle critiek werd onderworpen, in het bijzonder het telegram van den heer J. Brautigam, waarin hij den opvarenden van het s.s. „Rotterdam" adviseerde de orders van den kapitein op te volgen en niet te staken. Als sprekers traden o.a. op de communist J. R. Schaap, secretaris van de R.V.O. en L. de Visser, lid van de Tweede Kamer. Het Secretariaat der Internationale Trans portarbeiders Federatie deelt mede: In de Woensdag te New-Castle onder leiding van den voorzitter der I.T.F. C. Cramp gehou den conferentie tusschen de vertegenwoordigers der Contact-Commissie, gevormd uit de Cen trale van Koopvaardij-officieren en den Cen tralen Bond van Transportarbeiders, met de leiders der Britsche organisaties van spoorweg arbeiders, transportarbeiders en zeelieden, is na korte bespreking van het in de Nederlandsche scheepvaart uitgebroken conflict, volledige overeenstemming verkregen, ten aanzien van de te treffen maatregelen, zoowel in Nederland als in Engeland, voor geval van 'de zijde der Hollandsche reeders verder getracht mocht worden hun schepen onder andere dan tot nog toe in Nederland geldende arbeidsvoorwaarden te laten varen. Van de zijde der Engelsche organisaties werd alle gevraagde steun ten volle toegezegd. Naar aanleiding van verschillende in de pers verschenen berichten, volgens welke een aantal groote reederijen uit de Nederlandsche reeders- organisatie zouden zijn getreden, zij er de aan dacht op gevestigd, dat dit uittreden betreft den Bond van Werkgevers in de Koopvaardij, doch niet de Nederlandsche Reedersvereeniging. Deze laatste vereeniging, welke nagenoeg de geheele Nederlandsche koopvaardijvloot omvat, behartigt de algemeene reedersbelangen in den ruimsten zin, terwijl de Bond van Werkgevers in de Koopvaardij zich uitsluitend behandeling van arbeidsaangelegenheden ten doel stelt. Geen enkele reederij kan in het huidige con flict aanleiding vinden, uit de Nederlandsche Reedersvereeniging te treden en zulks is dan ook niet geschied. Het heeft bij vele Maastrichtenaren misnoe gen gewekt, dat j.l. Zaterdag bij de plechtige uitvaart van Z.Em. Kardinaal van Rossum het stationsgebouw te Maastricht de vlag niet half stok voerde. Temeer werd de aandacht hier op getrokken, daar het meerendeel der Rijks-, Provinciale- en gemeentegebouwen, voorzoover er gevlagd werd, het vlagdoek ten teeken van rouw half stok lieten hangen. Inderdaad deed het onaangenaam aan toen geestelijke en wereldlijke autoriteiten in den voormiddag aan het Stationsplein voor de plechtige uitvaart arriveerden, deze begroet te zien met de lustig wapperende feestelijk aandoende driekleur. De Limburgsche Liga heeft in eene protest nota aan de directie van de Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht haar misnoegen over deze gebeurtenis kenbaar gemaakt en aan de Nederlandsche Spoorwegen verzocht meer re kening te houden met de gevoelens van het meerendeel der Limburgsche bevolking. Reeds langer dan vieï maanden duurt nu de staking van het sleepbootpersoneel in de Ne derlandsche Rijnvaart. De rijksbemiddelaar heeft Woensdag de partijen, bij het conflict be trokken, opgeroepen tot' een bespreking. De werkgevers, die indertijd een loonsver laging met 15 pet. hebben ingevoerd, stellen zich op het standpunt dat de loonen, die in de Nederlandsche Rijnvaart betaald worden en die ook na de verlaging nog het hoogst zijn, niet te ver kunnen liggen boven het peil der loonen, die in andere landen betaald worden, daar de Rijnvaart een internationaal bedrijf is. De Fransche, Belgische en Zwitsersche loonen zijn lager en de Duitsche eveneens, als men de kosten van het levensonderhoud in aanmerking neemt Op het Rijnverkeer in zijn geheel heeft de staking geen invloed. Het eenige gevolg ervan is, zoo bericht het „Handelsblad", dat nu vreemde sleepbooten naar Dordrecht en Rot terdam varen en de taak overnemen, die an ders door Nederlandsche booten en Neder landsch personeel zou worden verricht. Welbe schouwd hebben de stakende werknemers de grootste schade van het conflict. In vele geval len maken de ondernemingen waar gestaakt wordt deel uit van groepen, waartoe bedrijven van verschillende nationaliteit behooren. In een dergelijk geval wordt het werk, dat anders door het Nederlandsche gedeelte der vloot wordt uitgevoerd, door sleepbooten van vreemde nationaliteit verricht, maar de feite lijke positie is deze, dat hetzelfde scheepvaart bedrijf de vaart blijft beoefenen. De werkne mers van vreemde nationaliteit hebben er geen bezwaar tegen, het werk der Nederlandsche stakers over te nemen. Toen de motortrein van Hoorn naar Alkmaar Woensdagnamiddag een der stationnetjes ge passeerd was, werd de trein plotseling tot stil stand gebracht, schrijft het „Handelsblad". Verschrikte passagiers keken uit de raampjes. Wat was er aan de hand? De chef van het laatst gepasseerde stationne tje, die meereed, had zijn boekje met vrijkaar- tjes vergeten. Een werkman van de spoorwegen, die zich juist in de buurt bevond, kreeg daarom op dracht om het boekje van den chef te halen. Erkend dient te worden, dat de man zich bui tengewoon gehaast heeft. Toen hij hijgend van den snellen fietstocht terugkwam en de chef de kostbare documenten veilig in zijn porte feuille had geborgen, kwam de trein weer in beweging en werd de reis voortgezet. Aldus geschiedde in den jare 1932. Goedsprekerij Daar bestaat 'n diefstal, die kwaad sprekerij heet en waaraan wij ons schuldig maken met 't grootste ge mak. Een dubbeltje zouden we niet willen wegpakken uit een lade van den slagerswinkel, maar den goeden naam van den slager stelen wij zon der blikken of blozen, wanneer we ge zellig zitten te roddelen, hoe hij een dronkaard is, die zijn vrouw slaat, en slecht vleesch levert tegen te hooge prijzen, enz. enz. Er is gewone diefstal en daar staat een deugd tegenover: de liefdadig heid. Er zijn menschen, die iets weg nemen, maar er zijn ook menschen, die iets weggeven. Doch tegenover den diefstal van iemands naam staat helaas geen deugd. Er is kwaadsprekerijmaar er is geen goedsprekerij. Toch zijn er heel wat arme belasterden, die de liefdadigheid van de goedsprekerij best konden gebruiken. Laten we daar eens aan denken. Het is zoo makke lijk altijd maar het kwade van een ander te laken, wanneer hij zich niet verdedigen kan, laten we ook eens het goede van een ander prijzen tij dens zijn afwezigheid. Hij zal er dan niet verwaand van worden, want hij hoort het niet, en wij bedrijven een vorm van geestelijke liefdadigheid, die in vele gevallen even hard noodig is als de stoffelijke liefdadigheid. Donderdag-namiddag rond half vijf werd de voetbrug en de omgeving der St. Servatius- brug te Maastricht voor elk verkeer verboden. De genie, onder toezicht van een luitenant, zou de nog boven het water uitpuilende brok stukken der peilers van de oude brug doen springen. Dit geschiedde rond vijf uur. Een geweldige knal, de hevigste, welke ooit bij het vernielen der brug werd gehoord, bracht velen aan het schrikken. Zware steenbrokken vlogen her en der. Stukken steen werd geslingerd met hevige kracht tegen de woon- en winkelhuizen aan het Cörversplein, zelfs tot op de daken. Tal van ruiten werden vernield door de steen brokken. De kracht, waarmede deze stukken de muren der huizen raakten, bleek uit de sporen, welke op de muren achterbleven. De peilers echter lagen in gruizelementen. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor.' De Goudsche veemarkt heeft Donderdag niet zoo'n regelmatig verloop gehad als gewoonlijk De oorzaak daarvan moet worden gezocht in het feit, dat de regeering, die zooals bekend is, sedert de inwerking-treding van de crisis-var- kenswet wekelijks tegen een richtprijs van 15 cents per KG van iedere markt een be paald kwantum baconvarkens of zouters af neemt voor den export naar Engeland, niet wenschte het aangevoerde aantal te koopen. De regeering toch heeft, lettend op den normalen aan deze markt, het kwantum voor Gouda vast gesteld op 350 h 450. Doderdag echter bedroeg de aanvoer niet minder dan 1500 stuks. De Orisis-varken-cen- trale wilde aanvankelijk deze groote hoeveelheid niet aanvaarden. De boeren werden daarover ontevreden en daar ze weigerden de zouters te gen een lageren prijs dan die, welke door de regeering wordt betaald, aan de veekoopers van de hand te doen, had het er allen schijn van, dat ze hun krulstaarten terug naar de boer derij zouden moeten nemen. Doch hierin hadden ze allerminst zin. Ze be noemden daarom uit hun midden een commis sie, welke zij opdracht gaven den burgemees ter te verzoeken zich met het bureau van de Orisis-varkens-centrale te 's-Gravenhage in ver binding te stellen en te pogen, dat de aange voerde varkens alsnog zouden worden afgeno men. Wegens ziekte van burgemeester Gaar- landt heeft de wethouder van het marktwezen, de heer C. H. Koemans, aan de verlangens der marktbezoekers gevolg gegeven; te zelfder tijd werd ook van andere zijde een beroep op de Centrale gedaan. Den Haag liet echter op ant woord wachten. Tegen drie uur werd opnieuw de Centrale om 'n beslissting gevraagd. Het resultaat van de telephonisch gevoerde besprekingen was, dat de directeur van het marktwezen, de heer G. P. Anemaet, de in het marktrestaurant wachtende veehouders kon mededeelen, dat de regeering had besloten om ditmaal alle aangevoerde ba convarkens te koopen. In het vervolg zal echter niet meer dan het vastgelegde aantal worden aanvaard. Deze mededeelip# werd met luid gejuich ont vangen. Nadat de varkens waren gewogen en weg gevoerd verlieten de boeren, verheugd over het door hun taai vasthouden behaalde succes, de stad. Inbrekers hebben zich een toegang weten te verschaffen tot het kantongerecht te Oss en hebben de opslagplaats doorzocht en elf revol vers meegenomen. De klerk van de Griffie J. v. Emich ontdekte de diefstal. De Kon. Maré chaussees doen onderzoek. Naar verluidt moet enook documenten vernie tigd zijn. Donderdagmiddag passeerde de vijf-en-twin- tig-jarige J. Calluwaerts uit Boekei met zijn motor den weg BoekeiVolkel. In een vaart botste de motorrijder tegen een telefoonpaal met het gevolg, dat hij bijna op slag werd ge dood. De verongelukte was ongehuwd en Belg van geboorte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6