KENNEMERLAND Stofzoigerhms MAEKTENS MARKTEN ZATERDAG 10 SEPTEMBER DE „OUD-BEIJERLAND" UITGEVAREN Voortaan echter geen besmette lading meer DE NOOD IN HET VISSCHERIJBEDRIJF .Eet meer visch' Wanneer er opleving komt Een plan van den burgemeester van Velsen Vermindering van den afzet Contingenteering van buitenlandschen invoer Directe steun BEVERWIJK VELSEN Premier Duplex-Stofzuigers 165.- HERINGA WUTHRICH - HAARLEM Exide Batterijen, ook reparaties IJMUIDEN IJMUIDEN—OOST UIT DEN OMTREK AERDENHOUT BLOEMENDAAL HAARLEMMERMEER HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNW OUDE HEEMSTEDE LISSE NOQRDWIJKERHOUT WIJK AAN ZEE EN DUIN ZANDVOORT Bezuiniging bij het Openbaar L.O. DE PASTOOR ZONDER KERK We gaan verhuizen Reeds eenige dagen lag in de haven van IJmuiden het motorschip „Oud Beijerland" met een lading bloembollen, die oorspronkelijk ver voerd zouden worden met het s.s. „Lingestroom", een schip dat bij de staking betrokken is. Hoewel de bemanning van de „Oud-Beijer- land" gemonsterd had voor deze reis en dus verplicht was te varen, had de contact-commis sie uitvaar-verbod opgelegd, in verband met de besmette lading. De bemanning echter heeft aangedrongen op opheffing van dit verbod, daar bij voortdurende weigering een gerechtelijke vervolging onver mijdelijk zou zijn. De contact-commissie heeft tenslotte, op verzoek der bemanning, van de reederij een verklaring afgedwongen, volgens welke schepen van die reederij geen lading meer zullen vervoeren, oorspronkelijk bestemd voor schepen, die bij de staking betrokken zijn. De contact-commissie wilde echter de uitein delijke beslissing overlaten aan de IJmuider stakings-leiding. Deze heeft ook den kapitein een verklaring in denzelfden geest laten afleg gen. De IJmuider Federatie meende dat de beslis sing ook genomen moest worden door de mede verantwoordelijke groepsleiders. Hierom werd een vergadering gehouden waar aanwezig wa ren de bemanning, een vertgenwoordiger van de Centrale van Koopvaardij-officieren, het be stuur der IJmuider Federatie en de geheele stakings-leiding. Besloten werd om met bovengemelde verkla ring genoegen te nemen waarop het schip is vertrokken. tie van regeeringswege van de te maken be sommigen, waarbij dan de restrictie in acht genomen moet worden, dat de garantie gege ven wordt voor een zoodanig aantal schepen, dat niet door te grooten aanvoer de vischprij- zen te veel worden gedrukt. Wanneer door dit alles het bedrijf opleeft, zullen onmiddellijk de nevenbedrijven volgen. Men denke maar eens aan het kolenverbruik. De IJmuider vloot kan 300.000 ton kolen per jaar verbruiken. Wat zouden onze Limburg- sche mijnen hiervan kunnen profiteeren. Wel iswaar is een deel aangewezen op Duitsche kolen, doch dit kan weer een argument zijn om met Duitschland te onderhandelen, ten einde wat meer soepelheid te verkrijgen bij het beschikbaar stellen van deviezen. Momen teel kunnen wij naar Duitschland geen viscn uitvoeren, omdat er geen deviezen beschik baar worden gesteld. De opleving zal zich verder mededeelen aan de nevenbedrijven in IJmuiden, welke thans zoo goed als stil liggen. Tal van arbeiders zouden ook hier weer een emplooi kunnen vin den. Burgemeester Rambonnetis ervan over tuigd,, dat, wanneer alles goed geregeld en de propaganda goed georganiseerd wordt, het of fer, dat van de regeering gevraagd wordt, slechts heel gering zal zijn. Wordt het plan verwezenlijkt, dan krijgen we op deze manier een vasten afzet, waarbij het mogelijk zal zijn een grooter aantal sche pen in de vaart te houden, zonder al te groote schommelingen. Zooals het nu is, kan het niet blijven. IJmui den vormt een driekwart gedeelte van de ge meente Velsen, zoodat het bestaan van Velsen in werkelijkheid groot gevaar loopt. Naast de pogingen, die in het werk gesteld worden om het Visscherijbedrijf te IJmuiden uit den noodtoestand, waarin het verkeert, op te heffen en die op een algeheele saneering van het geheele bedrijf gericht zijn, worden thans door den burgemeester van Velsen, den heer F. L. J. E. Rambonnet, bij de regeering stap pen gedaan om op een vluggere manier aan den noodtoestand tegemoet te komen. Het werk van de Commissie-Rijkens zal ge- ruimen tijd in beslag nemen, zoodat onmiddel lijke resultaten hiervan niet te verwachten zijn Intusschen ligt het overgroote deel van de IJmuider visschersvloot stil en heerscht er, ook in de nevenbedrijven, een schrikbarende werk loosheid. Om althans eenige verbetering in den toe stand te brengen heeft burgemeester Rambon net een plan bij de regeering aanhangig ge maakt, dat, wordt het verwezenlijkt, tot ge volg kan hebben, dat een groot deel der vloot weer in de vaart gebracht kan worden. Door allerlei belemmerende bepalingen is ons afzetgebied voor visch in het buitenland ontzettend ingekrompen, daar tegenover staat, dat in het binnenland geen voldoende afzet ge vonden wordt, om het verlies te compen- seeren. De bedoeling is nu om den binnenlandschen afzet te verruimen, door de Nederlanders over te halen om visch (of meer visch) te eten, welke door Nederlandsche schepen is aangevoerd. Hier voor is een actieve propaganda noodig, welke op verschillende manieren gevoerd kan wor den. Allereerst kan de medewerking der departe menten gevraagd worden, om te bereiken dat in Rijksinstellingen als: gevangenissen, rijks werkinrichtingen, tuchtscholen, ziekenhuizen, krankzinnigengestichten e.a„ één dag per week visch geconsumeerd wordt. Dit zou reeds een flinke verruiming van het debiet tengevolge kunnen hebben. Ook voor de garnizoenen zou men dit kunnen bereiken, wanneer door de be trokken overheid maar wordt medegewerkt. Dan is er nog een manier om het debiet op afdoende wijze te verruimen. Er is n.l. een commissie gevormd, onder voorzitterschap van den Burgemeester van Hilversum, welke de mogelijkheid zal onderzoe ken van steunverleening aan werkloozen in na- tura. Velsens burgemeester heeft zich met zijn collega in Hilversum in verbinding gesteld en diens aandacht op de visch gevestigd, als zijnde een uitstekend voedsel. Het zou het vraagstuk van den afzet in eens oplossen. Gesteld eens het geval, dat ééns in de 14 dagen aan alle werkloozen visch verstrekt wordt: dan kan de geheele vloot varen! Wanneer het eens per week was, zou IJmuiden niet eens in de behoefte kunnen voorzien. Burgemeester Rambonnet meent dat dit plan he elgoed te vrwezenlijken is, mits men maar doorzetten wil. De regeering heeft het in haar hand. De propaganda, welke de burgemeester wil voeren, zal moeten dienen om het geheele pu bliek te bereiken. Zij zal gevoerd moeten worden door een van rijkswege aangestelden ambtenaar, met achter zich een commissie van deskundigen, die in dit opzicht ervaring bezitten. Het behoeft allerminst een kostbare methode te zijn. De pro-' paganda dient georganiseerd te worden en kan bestaan in lezingen, eventueel in samenwerking met belanghebbende fabrikanten, b.v. van olie en van gasfornuizen. De bedoeling zal moeten zijn dat de kosten geleidelijk door het bedrijf zullen worden over genomen, zoodat de ambtenaar tenslotte in dienst komt van reeders en vischhandel. Het spreekt echter van zelf dat het meer dere gebruik de prijzen zal doen stijgen, met als gevolg, dat de buitenlandsche trawlers ijlings naar onze markt zullen komen. Waar deze maatregelen evenwel uitsluitend aan onze eigen vloot ten goede mogen komen, zal het noodzakelijk zijn dat de invoer van buiten landsche visch gecontingenteerd wordt, waar bij dan als norm zal moeten gelden de aan- vier in het normale jaar 1930. Den geheelen invoer tegenhouden zou on juist zijn, omdat de vischhandel altijd nog be hoefte heeft aan bepaalde soorten buitenland sche visch. Deze contingenteering zal moeten worden toegepast op Engeland, Duitschland en Dene marken, terwijl België en Frankrijk nadruz kelijk behooren te worden uitgezonderd, omdat deze landen afnemers van onze visch zijn. Directen steun aan het bedrijf acht burge meester Rambonnet mogelijk door een garan- Kennemer Oudheidkamer De Kennemer Oudheidkamer ontving het navolgende ten ge schenke: van den heer J. P. Melchers: een stee- nen kanonskogel uit een der buitenmuren van het kasteel Assumburg; van den heer J. de Jong te Zaandam: een ouderwetschen zakdoek van buitengewone af metingen en eenige antieke vrouwenkapjes; van den heer A. van Driel portretten van Z. M. Koning Willem III en van H. M. Konin gin Emma van 1878; van den heer G. Spanjaard een postzegelher innering uit den inflatietijd (1923) n.l. een brief met een aangehecht blad papier over de vele postzegels. Winkeliersvergadering Donderdagavond vergaderden in het K. S. A.-gebouw de winke liers, aangesloten bij „De Hanze". De vergade ring stond onder leiding van den heer Van Keu len. Na eenige bespreking werd besloten de Artis- zegel-reclame voort te zetten. Voorts is besloten tot het houden van een St. Nicolaas-campagne, waarvoor plannen werden besproken. O.a. zal St. Nicolaas zoo mogelijk per boot in Beverwijk aankomen, om dan in- koopen te doen bij de deelnemende winkeliers. Verder zal in het K. S. A.-gebouw een kinder feest worden georganiseerd, waarbij een bepaald aantal zegels recht van toegang geeft. Voor de kinderen zal tevens een wedstrijd worden uit geschreven, waarvan de vorm nader zal worden vastgesteld. Ten slotte ligt het nog in de bedoeling om een etalage-wedstrijd te houden. De deelname staat open voor alle winkeliers, onder voorwaarde, dat in dezen St. Nicolaastijd geen extra-reclame wordt gemaakt. Ook de win keliers, die Plan-West-zegels uitgeven, mogen meedoen. Z.g. vliegende winkels zullen van deelneming aan deze campagne zijn uitgesloten. R. K. Bond voor Groote Gezinnen Reeds geruimen tijd worden hier ter plaatse pogingen aangewend om te komen tot de oprichting van een afdeeling van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen. Een commissie welke de voorberei dingen, noodig om hiertoe te geraken, ter hand heeft genomen, heeft zich in verbinding gesteld met het hoofdbestuur van genoemden bond en is de oprichtingsvergadering bepaald op Dins dag 13 September in het gebouw der K. S. A. Op deze vergadering worden verwacht alle R. K. hoofden van gezinnen. In dezen bond worden n.l. niet alleen de belangen behartigd van groote gezinnen, doch het werk van deze organisatie gaat ook uit naar normale gezinnen, ja zelfs tot hen die pas aan de stichting daar van zijn begonnen, pasgehuwden. Het zou ons te ver voeren en te veel plaats in beslag nemen om hier uiteen te gaan zetten hoe deze Bond werkt. Toch willen we er uitdrukke lijk op wijzen, dat in dezen Bond plaats is voor ieder Katholiek gezinshoofd. Ieder houde daar om dan ook den avond van 13 September vrij om ter oprichtingsvergadering te komen. Ieder steune het werk van deze organisatie, die met de medewerking en steun van allen zooveel goeds tot stand kan brengen. Uitslag prijsvraag. Aan de prijsvraag, welke voorkwam in het feestprogramma der Vereeniging Koninginnedag hebben in het ge heel 263 personen deelgenomen. De prijzen werden toegekend aan: le prijs 7.50 A. v. d. Winden, Verl. Munni- kenweg 47; 2e prijs 5.00 M. Marks, Kerkstraat 120; 3e prijs 4.00 H. Withaar, Begeynestraat 17; 4e prijs 3.00 J. L. G. v. Bel, Schulpweg 99, Velsen; 5e prijs 2.00 L. v. d. Worp, Polder 11c; 6e prijs 1.00 Fr. Rombout, Patersweg 56. De prijzen kunnen in ontvangst genomen worden bij den heer Botterop, Breestraat 104, Beverwijk. De werkloosheid. Hedenmorgen waren bij de gemeentelijke arbeidsbeurs ingeschreven 523 werkzoekenden, n.l. 337 uit Beverwijk, 164 uit Wijk aan Duin en 22 uit Heemskerk. In de voorafgaande week bedroeg het aan tal 511, n.l. 318 uit Beverwijk, 169 uit Wijk aan Duin en 24 uit Heemskerk. Kennemer Motorclub. Morgen organiseert de Kennemer Motorclub een knobbelrit, waar voor een groot aantal prijzen door verschillende winkeliers is beschikbaar gesteld. Onder deze prijzen bevindt zich een zilveren beker, be schikbaar gesteld door C. Max beton-tegelfa- briek, terwijl het bestuur der K. M. C. drie medailles en een luxe vaas beschikbaar stelt. Spoedeischende raadsvergadering A.s. Maandagavond wordt ten raadhuize een spoed eischende raadsvergadering gehouden. Als ee. nigste punt van behandeling vermeldt de agen da: Het aangaan van een 10-jarige obligtie- leening, groot 600.000, tegen een rente van 5 1/2 pet. De stationschef vertrekt Naar we verne men is de heer Sipman, stationschef der Ne> derlandsche Spoorwegen alhier, met ingang van 1 November a.s. benoemd te Vlissingen, hetgeen een bevordering beteekent van de 2de klasse A naar de le klasse B. Sociale Zondag. Door omstandigheden wordt de Sociale Zondag niet gehouden op het terrein Schulpen, maar op het weiland Roos- wijk; er is dan om 6 uur plechtig Lof in de St. Jozefkerk. Kapers op de kust. Gisteren werden in deze gemeente drie rijwielen ontvreemd, res pectievelijk van R., H. en W. Bovendien wer den ontvreemd een motorrijwiel en rijwielbe- lastingmerk, resp. ten nadeele van B. en R. PLANNEN VOOR WERKVERSCHAFFING In eigen gemeente Reeds geruimen tijd worden door de gemeente groote bedragen aan werkloozensteun uitge keerd, zonder dat hiervoor iets gepresteerd wordt. Het gemeentebestuur heeft dit bezwaar steeds gevoeld, doch bij het zoeken naar een object voor werkverschaffing stuitte het overal op bezwaren. Er heeft een plan bestaan voor het graven van een haven, maar om verschil lende redenen was dit niet uit te voeren. Bij andere objecten moest 75 pCt. van het bedrag aan materialen uitgegeven worden, zoodat ook dit niet in aanmerking kwam, nog afgezien van het feit, dat deze werken voor de gemeentekas te duur zouden uitkomen. Tenslotte is het denkbeeld gerijpt, om een gedeelte van de visschersvloot in orde te laten brengen. Vele schepen verkeeren in een slechten toestand, terwijl anderen ook wel eens onder handen genomen mogen worden. Dit plan sluit aan bij de plannen, welke bij de regeering aanhangig zijn gemaakt, tot ver betering van den toestand in het visscherij bedrijf, waarover men elders in dit blad de bij zonderheden vindt. Men wil klein beginnen, om, wanneer het goed gaat, de zaak uit te breiden, zoodat op deze manier een 70-tal schepen onderhanden ge nomen kunnen worden. De reederijen, welke er tenslotte het grootste belang bij hebben, zullen zelf de materialen be schikbaar moeten stellen, om de schepen in orde te brengen, terwijl tevens door hen voor het dagelijksch toezicht moet worden gezorgd. Een commissie van deskundigen zal hebben uit te maken, welk schip in aanmerking komt om onderhanden te worden genomen, terwijl zij tevens te beslissen zal hebben over geschillen in het werk zelf en over de vaststelling der tarie ven, waarvoor gewerkt moet worden. Het voordeel van dit plan is, dat werkloozen in hun eigen vak kunnen arbeiden en bovendien nog voor een bedrijf, waarin zij in de toekomst hun brood kunnen verdienen. Moet men de uitzending van werkloozen be schouwen als een toetsing der werkwillerigheid, dit plan is in werkelijkheid een tewerkstelling. Het is reeds verdedigd in de advies-commissie voor werkverschaffingsaangelegenheden, waar van reeds spoedig 'n beslissing is te verwachten. Liever steun trekken dan werken. Dat in 't algemefen controle op de besteding der van gemeentewege verstrekte steunuitkeeringen niet overbodig is, blijkt wel uit het navolgende geval, dezer dagen door één der gemeentelijke contro leurs ontdekt: Zekere V., één der aanvoerders bij de onge regeldheden voor het Raadhuis op Maandag j.l., werkloos stucadoor, kreeg een aanbieding van een patroon in deze gemeente waardoor hem voor 5 6 weken werk werd gegarandeerd a 45.per week (volgens het thans geldend stu- cadoorscontract). V., die gehuwd is, maar geen kinderen heeft, nam oorspronkelijk het werk aan, maar verscheen niet en bleef steuntrekken, waaraan hij blijkbaar voldoende had om in zijn onderhoud te voorzien. Hij is thans, na de ont dekking, uitgesloten van allen steun. Geslaagd. Te Den Haag slaagde voor het Staatsexamen Radio-Telegrafist onze plaatsge noot J. Blok. Apologetische cursus. Gelijk bekend worden in onze Hulpkerk conferenties gehouden voor niet-katholieken. Deze conferenties worden ge leid door den zeereerw. Pater Winkel, Domini caan te Zwolle, en zullen zes achtereenvolgende Dinsdagen gehouden worden, des avonds te half negen en niet, zooals eerder vermeld, te kwart over acht. De eerste conferentie wordt gehouden Dinsdag 20 September a.s. Ook katholieken hebben, voor zoover plaats is, toegang. Alle katholieken worden dringend verzocht hun niet-katholieke kennissen aan te sporen deze leerrijke lessen bij te wonen. De toegang is vrij. Het gaat niet om de hoorders te verroomschen, maar om onze katholieke over tuiging te verklaren en te laten hooren, op welke gronden deze steunt. Het karakteristieke van deze avonden is: er wordt geredeneerd, er wordt geredeneerd over den godsdienst, en wordt geredeneerd over den godsdienst zoo, dat niemand, wie dan ook, ge kwetst wordt in zijn overtuiging. Vermelden we nog, dat het kerkkoor vóór en na eiken cursus eenige Gregoriaansche en meer stemmige melodieën zal uitvoeren. Volksretraiten. Zoo zal dan ten tweede male in onze parochie de volksretraite worden gegeven. De eerste ligt ons nog versch in het geheu gen. Die was een tiental jaren geleden in het oude Patronaatsgebouw en stond onder lei ding van Z. E. P. Richardus (onzen tegenwoor- digen rector en Arsenius). Thans zullen ze gegeven worden door de wel- eerw. Paters Eusebius en Norbertus. Zij hopen Dinsdag 4 October hiermede te beginnen. Het kleuter-onderwijs. Inzake het kleuter onderwijs kan worden medegedeeld dat aan de Schoolver. AerdenhoutBentveld, Mr. Ensche- de-weg 22, thans reeds een kleuter-klasse is geopend, waarvoor de deelname zeer groot is. Als leidster is aangesteld mej. Heerkens Thijs- sen te Haarlem. De inrichting van de klasse is geheel volgens Montessori-systeem en wordt door de ouders zeer geroemd. GEMEENTERAAD Een openbare vergadering van den raad dezer gemeente wordt gehouden Donderdag 15 Sep tember 's nam. 2 uur in het raadhuis te Overveen. De agenda is als volgt: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming voorzitter en leden der com missie, bedoeld bij art. 60 lid 1 der gemeente wet, commissie voor de financiën (aftredend: mr. dr. J. Luden, C. Schulz, mr. T. F. M. de Lestrieux Hendrichs) 3. Benoeming -leden der commissiën, be doeld bij art. 60, lid 2 der gemeentewet. a. Commissie voor publieke werken (aftre dend: A. Cassee, H. Hogenbirk, W. Noorman, A. J. Prinsenberg) b. commissie voor onderwijszaken (aftredend: H. Hogenbirk, mr. T. F. M. de Lestrieux Hendrichs); c: commissie voor het gas- en waterbedrijf (aftredend: H. Hogenbirk, jhr. G. C. Quarles van Ufford) d. commissie voor de brandweer (aftredend: P. Verdegaal, A. Cassee); e. commissie voor sociale belangen (aftre dend: W. Noorman, R. N. Bolleman), 4. Benoeming leden der commissie, bedoeld bij art.. 197 der gemeentewet (strafverorde ningen). Aftredend: mr. T. F. M. de Lestrieux Hendrichs, P. Dorhout Mees. 5. Benoeming plaatsvervangend lid commis sie georganiseerd overleg (vac. A. J. de Waal Malefijt). 6. Vaststelling verordening ex art. 9, lid 1 der winkelsluitingswet. 7. Vaststelling verordening op de drank- localiteiten. 8. Aanvulling der salarisverordening. 9. Vaststelling verordening op de school geldheffing L. O. c.a. 10. Aangaan geldleening. 11. Voorloopige vaststelling gemeentereke ning 1931 c.a. 12. Vaststelling 3e suppletoire begrooting 1932. 13. Ontheffing bepalingen der bouwveror dening. 14. Aanwijzing dienstwoning voor machinist van het Waterbedrijf. 15. Verhuur van grond, enz. in verband met den aankoop van De Nagtegaal en daarachter gelegen terreinen. 16. Overplaatsing van den onderwijzer aan school E, E. J. Gottschal naar school F. 17. Verleening vergoeding ex art. 100 L.O. wet 1920 aan: a. Chr. school voor L.O.; b. Bloe- mendaalsche school vereeniging; c. R.K. Jon gensschool te Overveen; d. R.K. Meisjesschool te Overveen; e. school vereeniging Aerdenhout- Bentveld; f. R.K. school te Vogelenzang. 18. Vaststelling regeling i/z toekenning bij slag op schoolgeld nijverheidsonderwijs. 19. Verkoop steenen aan het bestuur der Chr. school te Bloemendaal. 20. Aanvraag crediet voor inrichting van ,Dp Nagtegaal" tot raadhuis. 21. Aankoop grond voor verbreeding van den Oosterduinweg. 22. Voorloopige vaststelling uitbreidingsplan voor de terreinen bij de Brouwerskolk. Burgerlijke Stand. 6—8 September 1932: Geboren: Woutertje Wilhelmina Regina, d. v. C. v. Oostrum en R. Kessler; Pieter, z. v. M. Korsuize en L. Trommel; Wilhelmina Hendri- ka, d. v. H. Boterbloem en M. W. Kollerie; Teunis, z. v. C. den Ouden en L. Blom; Petrus Gerardus, z. v. W. Bouwman en H. J. Kieft; Martien Mijndert, z. v. H. P. Smit en N. van der Haven; Cornelia, d. v. H. Engelmoer en M. J. Prosée.Jacobus Adrianus, z. v. F. Kors en P. Beijk; levenlooze d. v. C. Koster en G. M. Verduin. Ondertrouwd: Pieter van Leeuwen, 26 j., en Maria Magdalena Tjalma, 19 j; Arie Hendrik Bokhorst, 30 j„ en Jenneke Verbaas, 26 j; Pe trus Schouten, 28 j., en Jacoba Johanna Lam- boo, 24 j; Tobias Schouten, 28 j., en Cornelia Petronella Moleman, 25 j; Nicolaas Dirk Met selaar, 49 j., en Roelof je Suurendonk, 32 j; Sander Romeijn, 28 j., en Apolonia Ruighaver, 28 j. Getrouwd: Franciscus Godefridus Hendriks, 24 j„ en Maria Gorter, 23 j; Klaas Hofman, 31 j., en Grietje Spaargaren, 28 j; Eduard Franz Xaver Gammauf, 26 j., en Makke For tuin, 27 j; Jacobus Johannes Zegstroo, 21 j., en Neeltje Krijgsman, 21 j. Gemeenteraad Donderdag 15 September des namiddags twee uur (nieuwe tijdregeling) wordt ten raadhuize alhier raadsvergadering gehouden. De agenda is als volgt: 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stuk ken en mededeelingen. 3. Verzoek van mej. Tine Woudt om eervol ontslag als onderwij zeres aan de openbaTe lagere school nummer 6 te Abbenes. 4. Voorstel tot het benoemen van een onderwijzeres aan de openbare lagere school nummer 2 te Rijk. 5. Benoeming van leden voor de vaste raadscommissiën. 6. Be noeming van 5 raadsleden in de commissie voor georganiseerd overleg. 7. Benoeming van vijf leden van het burgerlijk armbestuur wegens periodieke aftreding van de heeren: K. van Beem, J. Baars, H. Hijstek, Th. Bisschop en C. Kempenaar. 8. Adres van het bestuur van de voetbalvereen. E.T.O., te Haarlemmermeer inzake het gebruik van een gedeelte van het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp. 9. Adres van het hoofdbestuur van de Noord-Hol- landsche vereeniging „Het Witte Kruis", ge vestigd te Hilversum, tot het verkrijgen van een subsidie voor dekking van het tekort op de exploitatierekening van den ontsmettings- dienst in Haarlemmermeer en omgeving voor den dienst 1931. 10. Adres van het bestuur der Christelijke H. B. S. te Leiden om een bij drage voor het jaar 1930. 11. Vaststelling van een verordening op de arbeidsbemiddeling en werkloosheidsvoorziening in de gemeente Haar lemmermeer. 12. Instelling van een z.g. con tactcommissie voor werkverschaffing en steun regeling. 13. Adres van verschillende ingeze tenen in Abbenes en omgeving om een bijdra ge krachtens artikel 13 der lager onderwijs wet. 14. Voorstel tot verkoop van een perceel grond: a. gelegen langs den westelijken Hoofd weg nabij de spoorbaan te Nieuw-Vennep; b. gelegen langs den Nieuweweg achter het witte- kruisgebouw te Hoofddorp. 15. Voorstel tot be. krachtiging van de verordening, regelende de nadere eischen waaraan verlofslokaliteiten moeten voldoen. 16. Adres van het bestuur van de vereeniging van pachters van gemeente grond te Nieuw-Vennep. 17. Voorstel tot wijzi ging van de verordening op de heffing van schoolgeld voor het lager onderwijs. 18. Vast stelling van het eerste kohier voor de gemeen telijke wegenbelasting, dienst 1932. 19. Ver zoek van het burgerlijk armbestuur tot ver. hooging van de subsidie. 20. Voorstel tot het treffen van een overeenkomst inzake overna me van een perceel weg en water langs de Esschenlaan te Zwanenburg. 21. Rondvraag. Burgerlijke Stand Getrouwd: Jan Hendrik Korsman en Aliena Maria Goebert. Dahliatentoonstelling De onderlinge Tuinliedenvereeniging „Aerdenhout en Omstre ken" houdt, zooals bekend vandaag en morgen een tentoonstelling van dahlia's en andere bloemen en planten in restaurant „Lommer- aard". Toen wij gisteravond een kijkje namen, heb ben Vij de overtuiging gekregen, dat deze ten toonstelling niet kan mislukken. De dahlia is mooi. Wat schitterende exem plaren die groote Royal Velvet, Kathleen Nor- ris, Granada of Frau Oberbürgermeister Bracht, of die Goldine en Gold Rose. In het midden der zaal staat een groote tuin- vaas met niet minder dan 40 soorten. Dahlia's vormen bij deze tentoonstelling den hoofdschotel, maar bijzondere belangstelling vraagt ook de stand van den heer B. Nieuwen- huis, chef-kweeker der firma Van Empelen en Van Dijk te Aerdenhout, die een schitterende collectie planten en bloemen, vooral de exempla ren Fare Sibotium, Bladbegonia's en Begonia optima, exposeert. Ter afwisseling eenige standspotplanten waarin bijzonder fraai uitkomen de Sedem Spectabilis, Colleus Impertiens en Frandéscan- tia, en een schitterende collectie besheesters en late najaarsbloeiende heesters, met als bijzon derheid de Bignonia de Abiës en de fijnspar met zwarte vruchten. Aan de opstelling is de grootste zorg besteed, zoodat alles een bijzonder mooi geheel vormt. In de serre zijn de inzendingen der potplantjes van scholen opgesteld. Hedenmorgen tusschen 1012 uur heeft de keu ring plaats gehad door de heeren Dix en Cari van Empelen, belden uit Heemstede, en Vader uit Overveen. De tentoonstelling is heden (Zaterdag) van 210 uur en morgen (Zondag) van 10 tot 10 uur te bezichtigen. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelis Ahrend, z. van H. Oppelaar en G. Schrier; Johannes Marinus, z. van J. M. Baak en A. J. Kortekaas; Petrus Johannes Gerardus, z. van J. P. Bruijnen en M. P. A. Versteege; Cor nelis, z. van A. Koppenaal en T. J. Overweei; Simon Petrus, z. van F. Verdijk en C. Half- schepel; Wilhe'mina Helena, d. van D. van Gorssel en J. van 't Voort. Ondertrouwd: Johannes Cornelis Anthonius Coster, 27 j., te Bandoeng Ned.-Oost-Indië, en Cornelia Maria Duivenvoorden, 26 j., te Lisse. Bevolking. Gevestigd: A. A. Zijlstra uit Haarlemmermeer; J. W. A. Floor uit Rotter dam; F. Boerendans uit 's Gravenhage; P. M. L. en W. P. Rijnders uit Velsen; H. J. F. Ta- bink uit Uithoorn; J. van der Kamp en gezin uit Wassenaar; M. Scheele uit Yerseke; F. A. Lascaris uit Heijthuijzen; H. Teng uit Hille. gom. Vertrokken: P. L. Schouten naar Dordrecht; H. C. Pouw naar Woubrugge; B. J. van der Eerden naar Megen; G. A. Hoefsloot naar Wa- geningen; A. C. Slootbeek naar Amsterdam; J. M. van Diemen naar Heemstede; W. B. Matthijs naar Heemstede; J. van der Meij naar Sassenheim; C. N. M. van der Laan naar Loon op Zand; P. A. Koppers naar Leiden. Personalia. Tot onderwijzer aan de R.K. Jongensschool van de parochie St. Agatha, alhier, hoofd de heer C. Strik, is benoemd de heer Chr. Schijf uit Beverwijk. Inlevering goederen. De dienstplichtigen dezer gemeente van de lichting 1917 zullen op 31 October 1932, des voormiddags om 11 uur, te Sassenheim in een gemeentegebouw gelegen aan de Oosthaven, hun militaire kleeding en uitrusting moeten inleveren. Drankwet. B. en W. dezer gemeente heb ben den heer A. van Diemen, alhier, op diens verzoek geplaatst op de lijst, bedoeld in art. 17 der Drankwet en wel onder no. 2. Crisis-zuiveiwet. Op Woensdag 14 September a.s., des namiddags van 2 tot 5 uur, zal ter secretarie dezer gemeente de uitbetaling ge schieden ingevolge de Crisis-Zuivelwet. Keuring dienstplicht. Dienstplichtigen, die zich nog niet hebben onderworpen aan de keu ring van dienstplicht kunnen zich hieraan als nog onderwerpen, daar in de maanden Novem ber en December de Herkeuringsraad zitting zal houden. Gegadigden kunnen zich hiervoor wenden tot den voorzitter van den Herkeu ringsraad, Plein 4, te 's Gravenhage. Verkooping Bij de gisteren alhier in café Vaarten Spoorzicht gehouden verkooping ten overstaan van notaris A. B. ter Haar, van een burgerwoonhuis, twee arbeiderswoningen, bollenschuur, pakplaats en erven en een partij bloembollenland, gelegen aan den Schravedam- schen weg en langs de spoorbaan tusschen Haarlem en Leiden te zamen groot 6 H., 30 A. en 90 oentiaren, werden al deze perceelen tege lijk in combinatie in bod gezet op 49000 door W. van Buchem q.q., Haarlemmermeer. De afslag blijft bepaald op Donderdag 15 September. Noodlijdende kweekers A.s. Maandag avond 8 uur zal in café „Het Wapen van Noordwijkerhout" een vergadering worden ge. houden van de alhier in nood verkeerende kweekers. In deze vergadering zal de in de vorige vergadering benoemde commissie ver slag uitbrengen van haar werkzaamheden en zullen verdere middelen ter sprake gebracht worden om tot steun aan de arme kweekers te geraken. Alle in nood verkeerende kweekers worden ter vergadering verwacht. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Ba rend, zoon van H. B. Kroder en M. van Dam; Gerardus, zoon van G. Wesselius en N. de Bruin; Johannes Adrianus Maria, zoon van G. van Egmond en G. M. Wittenberg. Ondertrouwd: P. A. Wesemann en T. Mook- hoek. Overleden: N. J. Geudeke, 1 week, (overl. te Beverwijk) Crisis-varkenswet. Ingevolge de Crisisvar- kenswet 1932, zal het binnenkort verboden zijn, ongemerkte varkens te houden en te vervoeren. De voorgeschreven merken worden in deze Pro vincie aangebracht door de Gewestelijke Var kenscentrale Noordholland te Alkmaar, Land- bouwhuis, Kerkplein. Teneinde moeilijkheden voor de varkenshouders te voorkomen, melden wij hierbij, dat zij zich kunnen wenden tot den Secretaris der Plaatselijke Commissie, den heer N. Passchier, Oude Alkmaarscheweg 21, te Wijk aan Duin. Bouwen. In verband met de voorgenomen bebouwing op een terrein, gelegen langs de Verlengde Groenelaan, wordt door de Maat schappij „Epicor I", de bestaande stroombeek vervangen door eene rioleering. De werkzaam heden hieraan hebben bereids een aanvang ge nomen en mag derhalve binnenkort eene ver dere bebouwing langs de Verlengde Groenelaan worden verwacht. Eenrichtingverkeer. Met ingang van 11 September a.s. wordt opgeheven de gesloten verklaring voor het berijden: a. de Verlengde Vondellaan, in de richting van Beverwijk naar Wijk aan Zee; b. de Zeeweg, in de richting van Wijk aan Zee naar Beverwijk, vanaf de kruising van dien weg met de Duinwijklaan en den Wes terhoutweg tot de Zeestraat in Beverwijk. Met ingang van voornoemden datum, zijn die wegen wederom vanaf beide zijden bereidbaar. IJskar tegen strandtent. Door den strand- pachter J. Paap was bij Ged. Staten bezwaar in gebracht tegen de plaatsing door B. en W. van Hendriks als venter met een ijskar op het strand. Ged. Staten hebben medegedeeld, dat zij in deze kwestie geen tusschenkomst kunnen verleenen. Geen huurverlaging. Een zestal winkeliers van de gemeentewinkels aan den Strandweg, hadden gevraagd om verlaging van de huur, die 400 per jaar bedraagt tot 200. Zij gaven als gronden op voor hun verzoek de slechte seizoenuitkomsten en de winkelsluiting. B. en W. adviseeren afwijzend op dit verzoek te beslissen, daar gezien de huidige toestan den de huur niet te hoog genoemd kan wor den. Bovendien had de winkelsluitingswet voor Zandvoort een soepele toepassing. Opheffing der Entos. B. en W. stellen den raad voor, tot opheffing van het varkenskamp, de Entos, zooals dat daar genoemd wordt, over te gaan. Er staat volgens de lijst een honderd tal hokken. De huuropbrengst van den grond bedraagt 175.95. De vrijkomende grond zou bestemd worden voor sportterein. Een deel der hokken staat leeg. Wel zullen nog enkele Zand voorters ged.u- peerd worden, als tot opheffing wordt overge gaan, al is de varkensteelt niet meer van zoo'n beteekenis als vroeger. Reorganisatie Een der eerste punten, die voor bezuiniging worden aangesneden is het onderwijs. Bezuiniging kan verkregen worden door be perking van het groot aantal overtollige onder wijzers dat Zandvoort heeft, en waarvan het de uitgaven aan salarissen zelf moet betalen. Te meer worden die kosten extra verhoogd, BARTELJORISSTRAAT 16 - TELEFOON 10756 omdat ook het bijzonder onderwijs als gelijk gerechtigde komt met het aanstellen van over- tallig personeel. Waren de financieele toestan den normaler, dan zouden B. en W. niet met- deze plannen gekomen zijn. Zij stellen voor, de zevende klasse van school C op te heffen, daar deze het minst aantal leerlingen heeft, waardoor overplaatsing naar B eri D op minder bezwaren zal stuiten.. Als school B dan eenige leerlingen er bij ge plaatst krijgt kan het aantal leerkrachten, waarvoor vergoeding van het rijk verkregen wordt aan die scool 6 zijn. Een der andere leerkrachten aan school C zal dan op wachtgeld gesteld moeten worden. Voor de opheffing van het zevende leerjaar aan school C zal aan de Kroon toestemming gevraagd moeten worden, of anders dispensatie. Tevens wordt voorgesteld de vijfde parallelklas aan school C op te heffen. Deze t>evat thans slechts zeven leerlingen. Men denkt hiermede een besparing van twee overtallige leerkrachten bij het Openbaar Lager Onderwijs te kunnen bereiken. at,kmaar,. 10 September 1932. Piepkuiken- markt. Aanvoer 19 kisten en 3 korven. Prijs 0.65—0.80 per K.G. Handel goed, ALKMAAR, 10 September 1932. Veemarkt. 6 Paarden per stuk f 70—150. 24 Melkkoeien f 125—225. 23 Nuchtere kalveren slacht per stuk f 4—18. 36 Vette Schapen f 11—14. 33 Schrammen per stuk f 610. 52 Biggen 10 weken f 3—6. 1 Bok f 2. Handel zeer stug.. ALKMAAR, 9 Sept. N.V. Alkmaarsche Ex portveiling. Aardappelen 1—1.20 per 100 K.G.; Andijvie 0.40—1.30 per 100 stuks; Appelen 5—13; Augurken 5—20 per 100 pond; Bloem kool I 6.50—12.50; II 1.50—3.00per 100 stuks: Druiven 16—21 per 100 pond; Groene kool 3.306; Kropsla 0/0—2.20; Komkommers 1.50—7; Meloenen 5—38 per 100 stuks; Peren 315 per 100 pond; Prei. 1.804.60 per 100 bos; Postelein 41—86 ct. per bakje; Rabarber i4 per 100 bos; Roode kool 3.30—5.20 per 100 stuks; Selderie 0.50—2 per 100 bos; Spi nazie 29—90 ct. per bak; Snijboonen 2—17 per 100 pond; Dub. spercieboonen 30—85 ct. per zak; Uien 1.80—3 per 100 K.G.; Wortelen 1— 4.50 per 100 bos. HEILOO, 9 Sept. Exportveiling „St. Willi- brordus". Aardteien 14—31 ct. per doosje; Tomaten 36; Doperwten 617; Peulen 813; Tuinboonen 39; Dubbele stamslaboonen 26; fly 1.20; Columbia ƒ1.40; Rosalandia ƒ1.20— 834 ct. per Kg.; Rabarber 2438; Wortelen Enkele idem 2—7; Snijboonen 3—18; Augurken 35—50 ct. per 10 bos; Kropsla 40—1.90; Andijvie 501.40 per 100; Meloenen 1432 ct. per stuk. KENNEMERLAND, 9 Sept. (R. K. Coöp. Tuindersver „Kennemerland'.) Groenten en Fruit. Aardbeien 25—32 per doosje; Bramen 80—1.— per slof; Pruimen 1—1.15; Doppers 16 —30 per K.G.; Capucijnders W. 1620, Tuin boonen 47>gRaspers 20—42, Snijboonen 5—20, Trosboonen 817, Spercieboonen z. dr. 38, id. met dr. 2J4—5, idem dikke 2—7y, alles per K.G.; Sla 2570, Postelein 3545, Spinazie 301.05, Andijvie 20—35, alles per kist; Bloemkool 3—18 Komkommers 28, Meloenen 624, Roode kool 3—4, Groene kool 3—5 alles per stuk; Wortelen 4—9, Selderie 1—2, Peterselie 1—2 per bos; Uien 2, Appelen 1014, Peren 1220, Tomaten 5—12 per K.G. LEIDEN, 9 Sept. Veemarkt. Aangevoerd 580 runderen, 177 kalveren en 1338 schapen. 67 stie ren 65—290, 131 kalf- en melkkoeien 115— 225, 161 varekoeien 85125, 221 vette ossen 180—240, schoon a. d. hak 30—68 ct. per kilo, 35 vette kalveren 25—50, schoon a. d. haafi? 2890 ct., 49 nuchtere kalveren 3—7, 93 gras kalveren 30—55, 988 vette schapen 8—13, 350 weideschapen 711, 235 mestvarkens 7 —18, 542 biggeh 3—4.50, 7 paarden 75—200, 5 veulens 35—80, 2 bokken en geiten. LEIDEN, 9 Sept. Kaasmarkt. Aangevoerd 117 partijen kaas, Goudsche kaas 85 partijen, Leid- sche kaas 32 partijen. Besteed werd voor: le soort Goudsche kaas per 50 kilo 21—24, 2e soort 1820; le soort Leidsche kaas 2027, 2e soort 17—19. Handel voor Goudsche kaas goed. NOORD-SCHARWOUDE 10 Sepember 1932, 20700 K.G. aardappelen. Schotsche muizen f 11.70. Groet onverkoopbaar. Drielingen f 2—2.30. Duken onverkoopbaar. Eigenheimers f no140 BI. Eigenheimers f 1.401.80. BI Aardappelen f 1.30. 9100 K.G. Spercieboonen f 2—5. 27000 K.G. uien. Gele Nep f 5.20—6.50. Drielingen f 1.502.30. Uien f 1.802.50. Grove uien f 2.10—2,60. 1500 K.G. Peen f 1.40. 600 K G. Kroten f 1.10—1.60. 30.600 KG. Roode kool f 0,60—1,50 32400 K.G. Gew. witte kool f 0,60—0,90. 5500 K.G Gele kool 0,60—2,10. WARMENHUIZEN, 9 Sept. Heden be steedde men voor: Gewone Nep 6.607.10: id. drieling 2.30—2.40; id. uieh 2.40; Sla- boonen 2.00—2.20; Schotsche Muizen 100 —1.20; id. groote 0.80; Eigenheimers 1.20; Witte kool 0.90: alles per 100 K.G. Dat welbekende refrein „We gaan verhuize wie gaat er mee", hetwelk we in onze jonge jaren zoo vervaarlijk konden meebrullen, heb ben we in ons latere leven reeds meerdere malen, mogelijk misschien wel tegen wil en dank, in zachter tonen herhaald. Maar nooit zullen we uit voller borst dat welbekende liedje hebben uitgezongen als in dezer dagen, nu de bouwpastoor zijn intrek gaat nemen in „eigen home" en hij zijn vriendelijk onderdak bij de Eerwaarde Zusters van O. L. Vrouw, in het Zusterhuis St. Catharina, Rijksstraatweg 367, Haarlem (Noord) gaat verlaten, na 13 maanden de liefdevolle en zorgzame hulp der Zusterkens te hebben ondervonden. Moge O. L. Heer hen daarvoor overvloedig beloonen! Vanaf Zaterdag 10 September is nu het adres van den Pastoor zonder Kerk: R.K. Pastorie, Frans Netscherlaan, Santpoort (Dorp), Wilt u het s.v.p. even noteeren, geachte lezers en leze ressen? Een huisnummer heb ik nog niet, mijn gironummer is hetzelfde gebleven, mijn tele foonnummer komt na 16 September a.s. Verder wordt de zaak op denzelfden voet voortgezet, d.w.z. mijn beroep blijft nog voor- loopig een bedelende, vragende, tobbende bouw pastoor. Jammer voor het slachtoffer, maar het is nu eenmaal zoo en het zal wel anders wor den! Blijft u dus voorloopig den pastoor zon der kerk een handje helpen, dat is voor beide partijen goed, want O. L. Heer zal toch niet onbeloond laten de weldaden, die verricht wor den voor Zijn Heiligdom en onze lieve Moeder Maria, aan Wie de Santpoortsche kerk wordt toegewijd, zal zeker een woordje meespreken. Dus met nieuwen moed begonnen en volhouden tot het bittere einde! Intusschen trekken wij vol dankbaarheid en ntimisme naar onze nieuwe woning en onder inden de waarheid van het bekende spreek woord nu in letterlijken later in symboli- ichen zin „Eigen haard is goud waard". De Pastoor zonder Kerk A. F. J. GOOSSENS pr R.K. Pastorie: Frans Netscherlaan. Santpoort (Dorp). Gironummer 52458,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2