LEEKEPREEKEN mm Blindeninstituut geopend Prikkeldraad 1 DE GEER EN WELTER NIEUW GEBOUW TE BUSSUM ZATERDAG 10 SEPTEMBER - J Begrootingsplannen Een heugelijk feit Weldoeners der menschheid Biddag op 18 September R.K. UNIVERSITEIT NATIONALE NOVEEN BUITENLANDSCH FRUIT ALS VAN HET PENSEEL VAN EEN SCHILDER Een meesterlijke fotowelke als stemmingsbeeld de werken der beste schilders benadert SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL GEEN DEMONSTRATIES Bij de opening der Staten Generaal Koninklijke belangstelling Mr. van Heukelom spreekt Hulde Audiëntie 454 GEMAKKELIJKE VKAAG, MOEILIJK ANTWOORD. Een blik op onze tegenwoordige samenle ving met een nog steeds ver en ver overwe gende heidenbevolking in het Oosten en een nieuw heidendom in het Westen, doet den ongeloovige den bijtend-spottende, en den christen de pijnlijk beschamende vraag stellen: is dat nu de vrucht van negentien eeuwen christendom? Dit is de kern van het boek, hetwelk wij de vorige week bespraken. De vraag is be grijpelijk en ligt met den dag meer voor de hand. Wanneer de katholieken in vroeger eeuwen meer trouw getoond hadden aan hun geloof; wanneer enkel maar de katho lieken van heden hun geloof intens beleef den, wat zou de wereld er anders uit zien, verzucht de schrijver en duizenden geloofs- genooten met hem! Inderdaad, daar valt geen speld tusschen te steken. En het kan den bezitters van het eenig ware geloof niet dikwijls en niet krachtig genoeg wor den voorgehouden, dat zij een ontzaglijke verantw<K>rdelijkheid dragen in het bezit van dien geloofsschat. Met conclusies uit zulke overwegingen moet men overigens zeer voorzichtig zijn. Juist de dingen, die heel simpel lijken, voe ren tot simplistische redeneeringen. Wan neer alle geld van de wereld bij elkaar werd gedaan en gelijkelijk verdeeld, dan zouden alle menschen gelukkig zijn. Wanneer iedere man weigerde in militairen dienst te gaan, dan was de oorlog voor goed uit. Deze en dergelijke redeneeringen kan men heel gemakkelijk opzetten; zij schijnen juist, maar houden met honderd en één factoren geen rekening; en daarom falen zij. Zoo is het ook met een opvatting als deze: wan neer de volkeren van Europa maar beter hun geloof hadden beleefd, zou het heiden dom van de andere werelddeelen al goed deels tot de Kerk bekeerd zijn. 't Is waar, dat het slechte voorbeeld van vele Europeanen ongunstig op den bekee- ringsarbeid werkt; 't is waar, dat de groote geesten en de intellectueelen uit het Oosten bij hun aanraking met ons, Westerlingen, weinig aandrang gevoelen om hun eigen zeden vaarwel te zeggen. Maar even waar is het, dat de Oostersche mentaliteit een zoo geheel andere is dan de onze, dat om trent de mogelijkheid van een snellen be- keeringsarbeid op groote schaal moeilijk eenige voorspelling is te doen. Vele stre ken, waar niet anders dan de missionaris doordrong en die verder zoo goed als geheel van Westerschen invloed bevrijd bleven, bleken en blijken nog dagelijks uiterst moeilijk voor het christelijk geloof te win nen. Op dit gebied liggen vele moeilijke raadsels in de hand der Voorzienigheid, die het ons, stervelingen, wel nooit gegeven zal zijn op te lossen. Even weinig eenvoudig is het uit den te- genwoordigen toestand onzer huidige Wes- tersche samenleving, uit de zedenverwilde ring en geloofsafval in de Europeesche lan den te besluiten, dat het christendom hier heeft uitgediend. Het is niet te verwonde ren, dat een oprecht volgeling van den Christus tot zulk een conclusie komt, wan neer hij de moreele ineenstorting van deze gekerstende landen aanschouwt. Maar om den moed en de levensblijheid te behouden, noodig om een wakker soldaat te blijven in de strijdende Kerk, is het noodig om bij het heden ook goed het verleden te kennen en de oorzaken van den tegenwoordigen toe stand nauwlettend op te sporen. Dan zien •wij, dat er maar weinig tijdperken zijn ge weest, waarin van een algemeenen invloed der Kerk en een vrijwel algeheele beleving der christelijke zedenwetten kan worden gesproken. Wanneer uit het zaad der eerste martelaars de jonge Kerk nauwelijks als een teer boompje is opgeschoten, dan woe den er al stormen van ketterijen rondom haar kruin, zoodat de eerste takken met jonge loten al spoedig afvallen. De schrij ver van het boek: „Wij vergaan" doet het voorkomen, alsof de samenleving en de Kerk veel beter gediend waren bij het vroe gere absolutisme der vorsten dan door de democratische regeeringen der laatste an derhalve eeuw. Is de geschiedenis hiermee niet in tegenspraak? Heeft de Kerk niet veel meer verdriet dan plezier van de ko ningen en keizers gehad en waren de Lode- wijken en Hendrikken in meerderheid niet veeleer een ergernis dan een voorbeeld voor hun volk? Wij zijn altijd geneigd om onzen eigen tijd zwarter te vinden dan „den goeden ouden tijd," die vooraf ging. Het lezen der geschiedenis geeft toch in menig tijdperk van de hooggeroemde middeleeuwen een zedenverval te zien, waarvan de grofheid in onzen tijd gelukkig slechts sporadisch wordt geëvenaard. En wie in de historie van de groote Reformatie, den dertigjarigen oorlog en de Fransche revolutie doordringt, die begrijpt, dat vele goede geloovigen in dien tijd meenden, dat het einde der wereld met den anti-christ gekomen was. Bij beschouwingen over den moreelen toestand van onze huidige samenleving is er vooral één feit, dat te veel uit het oog wordt verloren en dat heel veel kan verkla ren en evenveel wegwijzers inhoudt voor de toekomst. Dat is de snelle groei der bevol king in Europa en Amerika sinds den val van Napoleon en vooral de geweldige stij- De rector-magnificus der R. K. Universiteit te Nijmegen dr. Reg. L. Jansen, zal Maandag a.s. in de aula der Universiteit het rectoraat overdragen aan den door het bestuur der St. Radboudstichting tot zijn opvolger benoemden hoogleeraar dr. Titus Brandsma O. C. De godsdienstplechtigheid bij de opening van het nieuwe studiejaar der R. K. Universiteit te Nijmegen zal bestaan uit een plechtige H. Mis, die op Dinsdag 20 September a.s., om 9 uur, zal worden opgedragen in de St. Augustinus- ker aldaaft, ging van de bevolkingscijfers in de groote steden. Laten wij eerst de getallen eens spreken Van de onderstaande landen be droeg de bevolking in millioenen afgerond: in 1800 in 1910 Rusland 38 millioen 140 milioen Duitschland 24 99 65 Engeland 16 99 46 Frankrijk 26 39 Italië 18 99 36 Noorwegen 1 4 8 Zweden 99 ff Portugal 2 99 6 Nederland 2.5 9» 7.5 Noord-Amerika 6 99 93 Spanje 12 99 18 Nog sterker spreken de cijfers van den aanwas der bevolking in de groote steden. Londen had in 1800: 1 millioen, honderd duizend zielen; in 1926 IA millioen. Parijs in 1800 ruim 500.000 zielen; in 1926 bijna drie millioen. Weenen in 1830 ruim 300.000; in 1926 1.865.000. Berlijn in 1816 nog geen 200.000; in 1926 ruim 4 millioen. Amsterdam groeide van 200.000 zielen in 1830 tot 750.000; Rotterdam van 70.000 in 1830 tot 560.000, enz. Ziedaar een factor, die veel te veel ver waarloosd wordt. Zeker, wanneer het ver derf der late middeleeuwen niet tot de Re formatie, en de Reformatie niet tot de vrij geesterij der achttiende eeuw en deze laat ste weer niet tot het economische en poli tieke liberalisme had geleid, dan zou het geloofsleven met den snellen bevolkings groei van de laatste honderd jaar gelijken tred hebben kunnen houden. Maar met zulk een redeneering kan men tot de zonde van Adam terug gaan. Eenmaal de geestesge steldheid uit den tijd der revolutie als feit aanvaard, moeten wij nagaan, hoe het christendom sinds dien zich in Europa ont wikkeld heeft. Wij zien dan veel schaduw- maar ook veel lichtzijden. Een onbetrouwbaar en duister element in het moderne Europa was steeds het groote Russische rijk, dat in zijn beschaving verre bij het Westen ten achter was, en door zijn star monarchistisch bestuur een voortdu rende dreiging met nieuwe revolutie in hield. Het geweldige land, waar het we- reldsch opperhoofd tevens de macht der Staatskerk in handen had, was voor het katholicisme zoo goed als onbereikbaar. Dat land heeft de ineenstorting van een voos regeeringssysteem beleefd en de moeras- planten, die daarna zijn opgeschoten, heb ben eerst duidelijk aan het licht gebracht hoe drassig de bodem onder het tsarenre- giem was geworden. Het Russische bolsje wisme van Lenin en Stalin is voor de twin tigste eeuw in Europa, wat de Fransche revolutie met Robespierre en Danton in een vorige eeuw was. Of de propagandisten van Moskou kans zullen zien hun ideeën verder in Europa en andere werelddeelen te ver breiden en de „wereldrevolutie" te bewer ken, waarop zij hopenniemand kan het voorspellen. Vergeten wij niet, dat ook de ideeën der Fransche revolutie door Europa zijn gegaan en een totale verandering in de wereld hebben gebracht Het is zoo moeilijk af te wegen, of Europa van 1932 voor een moeilijker taak staat dan in den Napoleon- tischen tijd. De macht, de sluwheid en't raf finement der bolsjewisten lijken sterker dan de ontketende krachten van het einde der achttiende en het begin der negen tiende eeuw. Maar de Kerk met Pius XI lijkt een steviger stootblok dan die, waar van de andere Pius zich de handen geboeid zag door den Corsicaanschen geweldenaar. Wij moeten het heden zien in den spiegel van het verleden. Er is naast veel wat doet vreezen toch ook in onzen tijd nog heel veel, wat tot vertrouwen stemt en strijdens- moed geeft. Een volgende maal willen wij nog eens nagaan, welke lessen het jongste verleden aan ons levend geslacht geeft. HOMO SAPIENS Ter eere van de kleine H. Theresia Van 24 September tot en met 2 October wordt in ons klooster de tweede noveen van dit jaar gehouden. Zou het wel moeilijk zijn in tijden, zooals we er nu beleven, een uitnoodiging tot geza menlijk bidden ingang te doen vinden? We ge- looven van niet! Het spreekwoord zegt reeds: „Nood leert bidden Het Christenhart echter voelt dieper. Voor ons is dat smeekend bidden, dit zoo vanzelf opstijgt als we in druk en lij den zijn, de beantwoording van Christus' liefde volle uitnoodiging: „vraagt, en ge zult verkrij gen, klopt, u zal worden opengedaan." En hoe wordt ons dat vragen en aankloppen aan Gods Vaderhart vergemakkelijkt, als we tot voorspreekster een Heilige hebben, die ons tegemoet treedt met de bemoedigende woor den: „Ik zal mijn hemel doorbrengen met wel doen op aarde. Na mijn dood zal ik rozen doen regenen." Eén harer zusters zeide in Theresia's laatste ncdagen tot Haar: „Gij zult op ons neer zien vanuit oen Hemel, niet waar?" „Neen," hernam Theresia, „ik zal afda len." En ze heeft woord gehouden ook. De ge. heele wereld geeft daar getuigenis van! De Karmel van Lisieux hield gedurende eenige jaren aanteelmning van alle wonderbare ge- bedsverhooringen aan Theresia's voorspraak toegeschreven, gunsten van allerlei aard. Zes boekdeelen waren alras gevuld, welke men pu bliceerde onder den titel van „Rozenregen." Men moest er mee ophouden! Waarom? Een voudig omdat het een onoverkomelijk werk werd! Van den dag Harer Zaligverklaring al leen reeds werden 30 feiten van wonderbare tusschenkomst der Heilige aan den Karmel van Lisieux gemeld. Laten de tijden nu duister zijn. laat men beweren dat de wereld er weinige zóó nog aan schouwd heeft, maar, heeft God ons ook ooit te voren een Heilige geschonken, welke Hij zulke heerlijke beloften op de lippen legde, die we dagelijks nog in vervulling zien gaan? Voorwaar, de Heer is ook nu nog „nabij voor allen, die Hem aanroepen." (Ps. 144.). We moeten op God vertrouwen, van Hem hulp verwachten. En daartoe bidden, nederig en vertrouwvol bidden! Theresia schreef eens: Archimedes heeft gezegd: „Geef me een steun punt en met een hefboom zal ik de wereld oplichten." Wat deze geleerde niet kon, hebben de hei lige zielen volledig verkregen. Tot steunpunt gaf hun de Almachtige Zichzelf, Zichzelf al léén, en tot hefboom het gebed en zoo hebben zij de wereld opgelicht (d.w.z. overwonnen). Zoo lichten ook de nu nog strijdende zielen haar open zullen zij haar oplichten tot het einde der tijden." (Hfdst. X). Had Theresia den huidigen wereldtoestand moeten beleven en met de haar van God ge- geven heerlijke wijsheid een lichtenden wenk willen geven, zou zij wel anders gesproken hebben? Laten wij ze ter harte nemen! Ze zijn ook een heldere uitbeelding van wat we met deze gebedsnoveen beoogen, vooral nu, in deze donkere tijden. Het leek ons een gedachte „volgens There sia," omdat ze zoo juist valt in de lijn Harer zending: „de zielen Haar kleinen weg van ver trouwen en overgave aan te wijzen, ze te lee- ren wat ze te denken hebben van Gods ein. delooze barmhartigheid" als algemeene inten tie bij deze noveen deze te nemen: „Dat de geest van gebed en geloovig Godsvertrouwen moge weerkeeren, behouden en versterkt wor den in de harten der menschen," om hierdoor des te spoediger Gods erbarming over de we reld te verkrijgen. Ieder kan daarbij natuur lijk eigen bijzondere intenties voegen, die dan in de dagen der noveen, met alle aanvragen en smeekingen aan de voeten der lieve Heilige bij Hare relikwie worden neergelegd. Degenen, die 't verlangen daartoe ons mede- deelen, (s.v.p. duidelijk naam en adres opge ven) ontvangen als bewijs van deelname een mooi plaatje, waarop 'n gebed staat afgedrukt dat gevoeglijk als noveengebed kan dienen om zich in die dagen met ons te vereenen. In ons klooster bidden en offeren we allen die dagen uitsluitend voor uwe belangen. Ook de H. Mis wordt eiken dag tot intentie der deelnemers opgedragen. Kosten zijn er niet aan verbonden, opdat niemand daardoor weerhouden worde. We vertrouwen dat wie kan, met 'n kleine vrijwillige gift ons helpt de uitgaven te be strijden. Theresia, de geliefde Patrones van kapel en klooster, zal zich niet onbetuigd laten. In de vorige noveen zijn weer zeer velen ver hoord geworden. Toch durven we vertrouwen dat Theresia's rozenregen over degenen, die gezamenlijk biddend zich aldus op Haar feest dag (3 October) voorbereiden, nog overvloe diger zal wezen! De kleine, machtige Heilige heeft reeds zoo vaak ons vertrouwvol ver wachten overtroffen! Zusters Karmelitessen. Heerenweg Egmond a/d Hoef (N.H.) Giro 39730. Tegen contingenteering Namens de gezamenlijke importeurs van zuidvruchten en fruit, den Bond van Neder- landsche Grossiers enz. is, naar aanleiding van het verzoek van de drie centrale Landbouw organisaties aan den minister van Economische Zaken en Arbeid, om verhoogd invoerrecht of contingenteering van buitenlandsch fruit, oox een adres gezonden aan bovengenoemd minis- Adressanten wijzen in hun toelichting op de volgende vijf punten: dat wegens een groot tekort aan werkelijk eerste klas Nederlandsch tafelfruit, het moge lijk, ja noodzakelijk is geworden om in dit te kort te voorzien en voor eerste klas Neder landsch tafelfruit hier ook steeds goede prijzen bedongen worden; dat er wat teeltkeus, besproeingen, verpak- kirift, doelmatige koeling nog zeer veel onont gonnen terrein in de Ned. fruitwereld ligt; dat dit niet verholpen wordt door hooge in voerrechten of contingenteering (o.i. juist ver ergerd) doch dat deze groote aanvoeren 1ste klasse buitenlandsch fruit en het feit, dat het met graagte gekocht wordt, tegen veel hoogefe prijzen dan het binnenlandsch product, juist stimuleerend zullen of althans behooren te wer ken; dat dus door de leemte, die er bestaat tus schen het product van den Nederlandschen teler van fruit en de eischen van den Ned consument, voorzien wordt door importeurs; dat dit met zich meebrengt, dat er duizenden brood en werk vinden in scheepvaart, haven arbeid bij importeurs, exporteurs, grossiers, winkeliers, venters, expediteurs, spoorwegen enz. reden waarom gevraagd wordt niet te handelen naar het advies in genoemd adres gegeven. Naar „Het Volk" ter oore kwam, zou in een vertegenwoordigende anti-revolutionaire ver gadering van zeer gezaghebbende zijde omtrent de plannen van de regeering betreffende de rijksbegrooting zijn medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt om voor 90 pCt. uitvoering van het Welter-rapport voor te stellen, doch daar naast ook voor 55 millioen gulden invoering van nieuwe of verhoogde belastingen. De re geering zou n.l. becijferd hebben, dat niet een bedrag van 102 millioen op de begrooting gedekt moet worden, zooals het rapport aannam, maar bijna het anderhalfvoudige daarvan. Slotzitting van het congres der Chr. Int. Federatie In de Vrijdag gehouden slotzitting van het Chr. Int. Federatie van Spoor- en Tramweg personeel werden naar aanleiding van de ge houden besprekingen de volgende resoluties aan genomen Naar aanleiding van de besprekingen van het verkeersbedrijf werd vastgesteld, dat de ont wikkeling in de verschillende landen een vrijwel volkomen gelijk verloop heeft en wel zoodanig, dat het railverkeer het meest de nadeelen er van ondergaat. De oorzaak van dezen gang van zaken moet daarin gezocht worden, dat het railverkeer ten aanzien van de wettelijke verplichtingen en van de financieele belastingen in vergelijking tot de andere middelen van verkeer in een nadeelige conditie verkeert. Op grond van de overweging, dat de publiek rechtelijke middelen van verkeer en de regeling daarvan van buitengewoon belang zijn voor het algemeen welzijn en voor het geheele econo mische leven, eischt het congres een afdoende regeling van het vraagstuk der concurrentie in het verkeerswezen. Hierbij dient er rekening mede te worden ge houden, dat de spoor- en tramwegen voor groote takken van nijverheid zoowel als voor geheele economische gebieden evenals voorheen onont beerlijk zijn. In verband hiermede is het een eerste voor waarde, dat in alle landen voor de regeling van het verkeerswezen een vorm gevonden wordt, waardoor de benadeeling van het railverkeer tegenover de andere middelen van verkeer uit geschakeld wordt. Inzake de automatische koppeling werd met leedwezen vastgelegd dat dit vraagstuk, waar mede ook het eerste internationaal congres van het christelijk spoor- en tramwegpersoneel te Luzern in 1921 zich heeft beziggehouden, door de internationale instanties, waaraan de bestu deering ervan is opgedragen, behandeld wordt op een wijze, waarvan het tempo onaanvaard baar moet worden geacht. Het congres doet een dringend bedoep op het Internationaal Arheidsbureau, om de grootst mogelijke activiteit te ontplooien, teneinde dit vraagstuk tot oplossing te brengen en draagt aan zij nvertegenwoordigers in de Commissie voor de Automatische Koppeling, ingesteld door het Internationaal Arbeidsbureau op, op een spoedige bijeenroeping dezer Commissie aan te dringen en in haar vergadering met kracht voor dezen eisch van het spoorwegpersoneel op te treden. Het congres is van meening dat de invoering der automatische koppeling als een aangelegen heid van algemeen sociaal en economisch be lang is en rekent derhalve zijn streven tot ver wezenlijking van dezen alleszins rechtvaardigen eisch op den steun der publieke opinie en der geheele vakbeweging. Naar wij vernemen hadden fascistische en communistische organisaties verlof gevraagd voor het houden van optochten te 's Graven- hage op den 20sten September a.s. (dag van de opening van de Kamer der Staten Gene raal). De burgemeester van 's Gravenhage heeft evenwel dit verlof voor dien dag geweigerd, onder meer uit overweging, dat er op dien dag toch reeds, in verband met de openingsplech tigheid van de Staten-Generaal, groote ver keersstremming plaats vindt en het niet toe laatbaar is om de taak van de politie, die in verband daarmede toch reeds haar handen vol heeft, bovendien nog voor andere doeleinden te verzwaren. De inwijdingsplechtigheid verricht door H. M. de Koningin Vrijdagmiddag heeft te Bussum de plechtige opening plaats gevonden van het gebouwen complex van het „Instituut tot Onderwijs aan Blinden" en het „Gesticht voor Volwassen Blin den". De officieele inwijding geschiedde door H. M. de Koningin, die om ongeveer vier uur, in gezel, schap van H. K. H. Prinses Juliana en Z.K. H. Prins Hendrik, aan het gebouw arriveerde. Het gevolg bestond uit tien personen. Van den hoofdingang schreed de stoet, welke verwelkomd was door mr. H. P. van Heukelom en de verdere leden van het bestuur, naar het Muziekgebouw. Aan den ingang werden Koningin en Prinses bloemen aangeboden door het dochtertje van den directeur van het Instituut, dr. J. A. Belzer en het zoontje van den directeur van het Ge sticht, den heer J. L. Bouwmeester. Bij het binnentreden klonk het „Wilhelmus", door den heer Frans Hasselaar op het orgel ten gehoore gebracht. De voorzitter van het bestuur, mr. H. P. van Heukelom, nam vervolgens het woord. Het is mij een bijzonder genoegen, zoo zeide Mr. van Heukelom, als voorzitter van het Insti tuut tot Onderwijs van Blinden en het Gesticht voor Volwassen Blinden u allen welkom te mogen heeten. In de eerste plaats H. M. de Koningin. Ik dank Uwe Majesteit eerbiedig, dat U onze uitnoodiging, om de inwijding van de nieuwe gebouwen onzer stichting bij te wonen, wel heeft willen aanvaarden. Uwe Majesteit zet daarbij voort de traditie, die bij Uw Koninklijk Huis van den aanvang af heeft bestaan. In het archief van ons oude, wel haast 125 jaar bestaande Blindeninstituut komen herhaaldelijk en vooral in het moeilijkste, eerste tijdperk, de bewijzen voor van belangstelling en medeleven en ook van financieelen steun. Uwe Majesteit zelve, Uwe Koninklijke Moeder en Dochter, hebben meermalen van Hare belang stelling doen blijken. Wij zijn Uwe Majesteit daarvoor ten hoogste dankbaar. Het zij mij ver gund Uwe Majesteit te mogen danken voor de onderscheiding mij' verleend. Ik aanvaard deze gaarne in de overtuiging, dat daarmede wordt geëerd de arbeid van allen, hoog tot laag, die aan onze instelling verbonden zijn. Het feit, dat Hunne Koninklijke Hoogheden Prinses Juliana en Prins Hendrik Uwe Majesteit vergezellen, ver. hoogt nog zoo mogelijk den indruk, dien deze plechtigheid op ons allen maakt. Ik betuig Hun ne Koninklijke Hoogheden voor Hunne komst mijn eerbiedigen dank. Ik heet hier gaarne welkom Zijne Excellentie den Minister van Onderwijs en den inspecteur van het Buitengewoon Onderwijs met enkele hoofdambtenaren, waarmede wij, sinds het blin denonderwijs, helaas, nog steeds niet verplicht als buitengewoon onderwijs, onder hun toezicht is gekomen, zonder eenige stoornis op de meest aangename wijze samenwerken. Het is mij niet doenlijk, u, alle verdere ge- noodigden, afzonderlijk welkom te heeten. Wij hebben allen gevraagd, die in eenigerlei vorm of betrekking staan tot de blindenzorg in Nederland. Het is wel merkwaardig, dat wij zelfs deze bijeenkomst niet hadden kunnen houden, wan neer niet wijlen mej. van Weel, eenige jaren geleden overleden te 's-Gravenhage, ons mede erfgenaam had gemaakt. Hulde aan hare nage dachtenis. Zij maakte het mogelijk tot uitvoe ring onzer idealen te geraken. Wel droevig is het, dat eenige weken voor de voltooiing van den bouw onze burgemeester ons ontviel. Wij herdachten aan zijn baar zijn mede werking, kunde en ijver. In de medewerkers van zijn bureau hadden wij voor de verdere vol tooiing bekwame helpers. Wij danken hen daar. voor. Ook aan alle andere medewerkenden bracht Mr. van Heukelom dank en bijzonder aan Dr. Belzer, den directeur. Zijn organisatietalent, zijn ononderbroken werkzaamheid, zijn kennis en ervaring hebben gemaakt, dat zonder eenige stoornis de inrichting in gebruik is genomen en een ieder zich daarin reeds thuis gevoelt. En dan is nu het plechtige oogenblik der in wijding gekomen, zoo vervolgde spr. Een ieder zal begrijpen, dat dit een belangrijk feit in ons vaderland is. Er is nu een nieuw tijdperk aan gebroken in de zorg voor onderwijs en ver pleging aan onze blinden. Wellicht ongekende mogelijkheden breken zich baan. Een schitte rend monument van particuliere kracht is tot stand gekomen. Het ideaal, dat ons voor oogen zweefde, is tot substantief geworden. Wij danken voor veel, wij jubelen over wat verkregen is, doch wij voelen de komende taak als een van ontzettenc gewicht en verantwoordelijkheid. Is het wonder, zoo besloot Mr. van Heukelom, dat op dezen dag, die voor mij een der geluk kigste mijns levens is, verschillende gevoelens mij bestormen? Gevoelens, die, ik hoop het har telijk, bij u zich zullen vereenigen in de ern stige bede: Dat Gods beste zegen moge rusten op deze Stichting en op allen, die aan en met haar verbonden zijn. H. M. de Koningin heeft bij de inwijding van het Blinden-Instituut te Bussum het volgende Gaarne heb ik voldaan aan het verzoek om tegenwoordig te zijn bij de inwijding van het nieuwe Blinden-Instituut en het verheugt mij andermaal een blijk van mijn levendige be langstelling te geven aan hen, die zooveel moe iten ontberen. Bijzonder aangenaam is het mij om kennis te maken met het waardige tehuis, waarin het Blinden-Instituut zijn heilzame werking ten volle zal kunnen ontplooien; om de vruch ten te zien van deze stichting en van hen, die dóór him gaven van hoofd en hart zoo veel bijdragen tot het verzachten van het lot en in menig geval tot het brengen van levens vreugde aan hen, die aan hun zorgen zijn toe vertrouwd. Bovenal om de ouderen en de jon geren te ontmoeten, die hier verpleegd' worden, of worden opgeleid om later een plaats in de maatschappij te kunnen bekleeden. Ik waardeer hoogelijk dit grootsche voorbeeld van particuliere krachtsontplooiing. Moge God's zegen daarop rusten en moge deze heilzame en thans verjongde instelling de beste vruch- ven afwerpen in het belang van hen, die hier'verpleegd worden! Nadat de inwijding was geschied, zongen jon gens en meisjes van het instituut een Inwij dingscantate, gecomponeerd door den heer Frans Hasselaar, die hierbij de piano-partij vervulde, terwijl een blind meisje de orgel- en een blinde jongen de vioolpartij verzorgde. Na de cantate werden de hooge bezoekers naar de bestuurskamer geleid, waar verscheidene per sonen hun werden voorgesteld. Tot de aanwezigen behoorden de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röell, de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt en zijn ambtsgenooten van Bussum en Huizen, respectievelijk de heeren H. de Bordes en J. Egberts en voorts afgevaardigden van alle vereenigingen van blindenzorg. Na de ontvangst in de bestuurskamer werd het gebouw bezichtigd Dezer dagen bevatte een onzer Neder- landsche dagbladen als een surprise voor duizenden werkzoekende jongedames de volgende annonce: STENO-TYPISTE-CORRESPONDENTE gevraagd. Geheel zelfst. en vlot gestilleerde Nederl. handelscorresp. vlug en goed te kunnen voeren, accur. en vlug stenogr. te kunnen opn. en uitwerken, bek. m. Duitsch, verder kantoorwerk en beschikkende over practische Handëlsroutine. Tegen verg. v. algeh. inw. bij eenv. besch. kinderl. fam. (Natuurliefhebbers), landh. in omg. van Driebergen bewoon. Bedoel, is geh. mede te leven en als zood. ook alle huis- en tuin- bezigh. mede te verr. Eigenh. geschreven bi\ m. voll. inl. liefst m. portret fr. enz. enz. Naar een der bij voorbaat gelukkige sol licitanten ons in vertrouwen mededeelt, heeft zij zich gehaast, volgenderwijze op deze heel bijzondere aanbieding te reflec- teeren: Zeer geachte Familie! Onderdanig neem ik de vrijheid, mijzelf aan te bieden voor de bij UEd. vacante betrekking. Reeds jarenlang zoek ik naar een positie, als door UEd. aangeboden. Totdat ik vanwege de krisis ontslag kreeg, was ik geruimen tijd als Steno-typiste- correspondente op een groot kantoor hier ter stede werkzaam, zoodat ik geheel ge schikt ben voor alle door U verlangde werkzaamheden; nooit echter kreeg ik ge legenheid, mijn werkzaamheden te mogen verrichten op zoo gunstige voorwaarden en met zoo schoone vooruitzichten; ik heb eindexamen 5-jarige H.B.S. en haalde na dien nog verschillende diploma's; ik kan geheel zelfstandig, vlot styleerend, vlug en goed Nederlandsche handels- en andere correspondentie voereiu ik kan accuraat en vlug stenogrammen opnemen en uitwerken; nog vóórdat m'nheer uitgesproken is, heb ik den stenographisch opgenomen brief al kant en klaar bij de postafdeeling bezorgd en de doorslagen daarvan opgeborgen; ik lees, spreek en schrijf perfect Duitsch, alsook Fransch, Engelsch, Italiaansch, Spaansch, Poolsch, Grieksch en Turksch; m'nheer behoeft in het Nederlandsch slechts een brief te dénken en op hetzelfde oogen blik komt de brief in de verlangde taal uit mijn schrijfmachine te voorschijn; alle kan toorwerk is mij vertrouwd: ik heb steeds een bijzondere voorliefde gehad voor het leegen van prullemanden en het schoon houden van kantoorlokalen; over mijn praktische handelsroutine zult U verbaasd staan; geheel zelfstandig weet ik de groot ste transacties te voeren, zoodat U.Ed.'s bedrijf floreer en zal, ook al verschijnt U nooit op Uw kantoor. Het lijkt mij dolletjes om als vergoeding voor mijn nietige praestaties te mogen in wonen bij Uw eenvoudige, beschaafde, kin- derlooze familie, vooral nu uw familie, net als ik, zooveel van de natuur houdt en in de heerlijke omgeving van Driebergen woont. Graag zal ik 's morgens om 5 uur opstaan om uw tuintje te verzorgen en van 8 tot 12 uur 's avonds in de keuken èn elders huiselijke bezigheden verrichten. Uw aanbieding beteekent voor mij het ideaal; mijn moeder zei altijd: een goed tehuis is toch maar alles. Daar ik veronderstel, dat U op uw adver tentie wel honderden brieven zult krijgen en ik gaarne de voorkeur zou hebben, deel ik U mede, dat ik niet ongenegen ben, voor kost en inwoning maandelijks een bedrag van 100.te betalen. Gaarne hopende van UEd. een gunstig antwoord te mogen ontvangen, met de meeste hoogachting, UEd.'s zeer dienstwillige P.S. Ingesloten mijn portret; ik maak er U attent op, dat het portret niet erg geflat teerd is; ik ben veel knapper en aardiger dan ik er op sta. Ter verkrijging van uitkomst in de crisis In „St. Bavo" schrijft Z.H.Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent het volgende. Onze Eerw. Geestelijkheid zal op Zondag 11 Sept. a.s. het volgende van den predikstoel af kondigen: Ter verkrijging van uitkomst in de oeconomi- sche crisis, waaronder zoovelen bij voortduring ernstig te lijden hebben, heeft het Hoogwaardig Episcopaat andermaal een biddag uitgeschreven welke gehouden zal worden op Zondag 18 Sept. a.s. De geloovigen worden dringend verzocht dien dag tot die intentie het H. Misoffer bij te wonen en zooveel mogelijk de H. Communie te ontvangen. In de H. Mis zal de oratio pro quacumque tri- bulatione als imperata worden ingevoegd. Deze drie oraties zullen in de namiddaggodsdienst oefening met de Litanie van Alleheiligen worden gebeden. t J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. Haarlem, 3 Sept. 1932. De drie gebeden uit de H. Mis luiden vertaald als volgt: LAAT ONS BIDDEN. Versmaad niet, almachtige God, uw volk, dat roept in zijn ellende: maar kom, om de eer van Uwen Naam, de gekwelden genadig te hulp. Aanvaard, Heer, genadig de Offeranden, waar door Gfj gewild hebt, dat én Gij zoudt verzoend, én ons het heil door uwe machtige goecfheid zou hersteld worden. Blik, zoo smeeken we, Heer, genadig op onze kwelling neder: en wend den toom Uwer ver bolgenheid af, welke wij naar rechtvaardigheid verdienen. Door Christus onzer Heer. Amen. Dr. Drehmanns naar Rome Naar men ons bericht, is pater dr. J. Dreh manns naar Rome ontboden in verband met de regeling van de zaken van Kardinaal van Rossum z.g. Dientengevolge blijft alle corres pondentie voor den oud-secretaris van Z.Em. liggen tot dij^as terugkeer. In Rome is zijn adres: Piazza di Spagna 48. Z. H. Exc. de Bisschap van Haarlem zal de volgende week Maandag geen audiëntie ver* leenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5