ONZE VACANTIE FOTOWEDSTRIJD m. ff i Laat ,VE LOX "afdrukken van uw negatieven maken 8 i li 3 t Doe het met water ZATERDAG 10 SEPTEMBER Over enkele weken zal de toe kenning der prijzen plaats hebben DE MAHARADJA HEEFT VACANTIE! M Ingezonden door J. Speetwijk te Arnhem DE NIEUWE DAG TEGEMOET WMyMÈËM Ingezonden door J. v. d. Winden, Amsterdam EEN VOORZORGSMAATREGEL? Ingezonden door M. Zonderop te Leiden Geen electriciteit, geen gas, geen steenkolen ,ZEG, BUURVROUW Ingezonden door L. Hendrikx Eindhoven STOELEN, GEEN STALLES 99 „Velox" is 't origineele en ongeëvenaarde kunstlicht papier, dat speciaal gemaakt is voor afdrukken van amateur negatieven. Als U de „Velox" afdrukken nog niet kent, zult U verrast zijn over het diepe fluweel achtige zwart van de schaduwpartijen en de mooie, rijke halftonen. „Velox" wordt vervaardigd met mat, half- mat, glanzend en crème oppervlak, met of zonder Bütenrand. Kodak Product LIMIT El, DEN HAAG AMSTERDAM - ROTTERDAM HOE WERELD VLIEGERS RIJK WORDEN ZIJ GLIJDEN DOOR HET LEVEN Ingezonden door HRijkhoff, A'dam TELEFOONNUMMERS BLANKE INDIANEN! Ingezonden door F. v. d. Eerden-v. Kessel te Lisse De vorige week heeft u natuurlijk de pa gina van den foto-wedstrijd gemist. Maar daarover behoeft u zich niets te verwon deren. Want u zult het toch wel kunnen begrijpen, dat de redacteur van deze ru briek, die al weken lïmg met elke post va- cantie-foto's ontvangt, ten slotte is geïnfec teerd met den vacantie-bacil? Hij heeft de foto's gelaten voor wat ze zijn, om ook eens te gaan genieten waar alle menschen genie ten! Met alle respect voor uwe foto's heeft hij er niet naar omgekeken, omdat zijn aan dacht werd getrokken door de zee, en het strand en hij heeft met u, geleerd de lui heid op prijs te stellen. Dat er nu een dubbele portie foto's wordt gepubliceerd is een logisch feit, zoodat hij geen mensch tekort doet en u dus geen el verkoopt voor een meter. De inzendingen van de laatste dagen wa ren niet mis. Niet dat dit een opvallende gebeurtenis is, want het feit is psycholo gisch volkomen te verklaren- De vacanties zijn nu zoo ongeveer wel afgeloopen en het raderwerk van de maatschappij begint weer te loopen als een klok, die pas door den klokkenmaker is nagezien. En waar men geen tijd voor heeft, als men niets te doen heeft, daarvoor vindt men thans den tijd, nu men weer besognes aan zijn hoofd heeft. Men laat de foto's ontwikkelen of men houdt thans wapenschouw. Want een va- cantie wordt het meest besproken als zij afgeloopen is en men er dus niets meer van te verwachten heeft. Als een zucht van ver langen zijn thans de foto's, maar een zucht, die men in 'n album zal kunnen opbergen! En om zooveel mogelijk herinnerd te wor den aan zijn aangename vacantie, stuurt men nu de leukste foto in. Vacantie wordt altijd het meeste gewaar deerd, wanneer zij achter ons ligt. En de herinnering is zoet al zal zij de suiker niet kunnen verdringen. Zoo ook heeft de her innering met de werkelijkheid niet veel gemeen, doch droomen zijn altijd aardig, ook al zijn ze bedrog. U zult ook wel bemerkt hebben, dat er in onzen foto-wedstrijd een climax ligt. We schreven reeds in den aanvang, dat u niet te vlug moet gaan veronderstellen, dat de ingezonden foto's niet waren te over treffen. Het gaat altijd beter, net als met de kwaliteit van de margarine als je reclame kunt gelooven. Zal het met onzen wedstrijd gaan zooals met de loterij, dat de hoofd prijs in de laatste klas valt? En daarom allen, die thans weer zit tusschen de beschermende muren van de huiskamer, mopperend als de soep te heet is of de aardappels te gaar zijn, iets dat je alleen thuis kunt doen en niet in een res taurant, ruimt de tafel af en spreidt de foto's uit. In 't huiselijk milieu is uw oordeel wat kalmer en meer bezadigd dan in de sfeer van zilte zeelucht of aromatieken den nengeur. En als u er een foto uitneemt, grijpt u wellicht naar de Kodak van hon derd vijf en twintig gulden! Ziet u die jongens in hun tent? Zij ont waken en be zien den nieu wen dag, zoo als zij thans zich zelve zien! Of zij met de kippen op stok zijn gegaan valt niet te zeggen, maar met 't kraaien van den haan staan zij op, zooals de Ha genaars bij het krijschen der kraanvogels. Maar ja, om in de wereld vooruit te ko men moet men uitgeslapen zijn en daarvan geven zij wel den indruk. Zij zullen dan ook wel wat vooruit komen in de wereld van het uit stapje. Want als je een draagbaar hotel bij je hebt, hou je van verandering van om geving. Wanneer een mensch vacantie heeft geeft hij zich altijd geheel over aan de genieting van het niets doen. Op een vacantie-foto komt dit evenwel niet altijd uit, omdat er gewoonlijk nog eenige actie in zit. Maar als u dien heer in overhemd bekijkt in gemak- kelijken stoel en met parasol, dan zult u ;ijn hartstoch telijke jagers. De blanke man sou zeker on der deze om standigheden de huiselijk- leid verkiezen. Wij kunnen niet in details treden, en daarom be stempelen wij het kiekje als n aardige foto, die best ge slaagd is! Dat men dit keer de op vatting van vacantiefoto heeft begre- duidelijk aan het licht, de overige foto's bekijkt. Zijn die twee kindertjes, in het leven gehouden door opgepompte autobanden, niet allerliefst? Met een dergelijke voorzorg kan de mensch gerust zee kiezen en hij zal ook weer naar behouden haven terug spoelen. Met diezelfde voorzorg toegerust ziet u die groote kinderen aan boord, die zich reeds van de reddingsgordels hebben meester ge maakt, terwijl het gevaar zelfs niet denk beeldig is! Al bevinden zij zich niet in vei- pen, treedt wanneer u y moeten toegeven, dat hier de luiheid tot iets aanschouwelijks is geworden. Hij heeft zich geheel losgemaakt uit de gebukte houding der daagsche beslommeringen en vooral met die parasol, welke hij met listige kunst grepen zijn vrouw afhandig heeft gemaakt, gelijkt hij op een exotisch vorst, die zijn om te wenden, dienaren heeft lige haven, gezien de bescheidenheid der kabbelende golfjes loopen zij voorloopig nog geen gevaar. Maar pret is ook wat en wij kunnen de zon best in het water zien schij nen, zooals deze dames klaarblijkelijk ook. Zij hebben daarvoor het hoofd maar even Dm zijn pap te soken. Van dit beeld gaat een ontzaglijke rust uit en het zal hem niet meevallen als zijn vrouw strakjes haar parasol terug- eischt en wel licht het zitje in den stoel ook, want de oogen van een /rouw gaan ge woonlijk eer der open dan je denkt! Maar ook deze heer zal thans wel weer aan zijn schrijftafel zitten en wan neer hij dit kiekje zachtjes voor zich 's nur einmal .nschouwt, :een fluiten: zal das hij gibt Wanneer die foto een Indianenkamp moet voorstellen, u ziet het wel, waar die dames en kinderen rondom den vleeschpot van Egypte zitten, dan lijkt ons het leven van de woudloopers nog niet zoo slecht. Het mannelijk gedeelte heeft bepaald de wig wam verlaten om zich aan de genoegens van de jacht over te geven. Enfin, Indianen Men hoort nog al eens spreken over de bewonde ring voor het groote. Maar dat het kleine daarom nog niet altijd overzien wordt blijkt wel uit de bewonde ring, welke die twee kinderen hebben voor de baby, die daar op zijn ma trasje ligt te zonnebaden! Je zoudt het ook kunnen noemen „le vend speel goed", want het is merk waardig en ook allerliefst om te zien, hoe beschermd en prettig kinderen met hun klein broertje jDf zusje weten om te gaan. Bij die vroolijkheid op de rutschbaan be hoeft u niet te vragen of de familie thuis is, want zij schijnen buiten allemaal pre sent. Die glijden met een gemakkelijkheid door het leven, zoodat je er zelf plezier in krijgt. De jongens op hun Vliegenden Hollander gaan ook voor de pret niet op zij, want zij geven blijk deze ten volle te waardeer en. En als u tenslotte nog een toonbeeld wilt hebben van rust, dan kunnen wij u verwij zen naar die schippersvrouw. Mogelijk ook is het de stilte die den storm vooraf gaat, welke veronderstelling bij die uitdagende houding wel mogelijk is. De vacantie-foto's zijn dezen keer bijzonder goed geslaagd. Wanneer de mededingers aan onzen wedstrijd examen konden aileg- gen in het vacantiehouden, dan gelooven wij niet dat er her-examens zouden gege ven moeten worden, al zal menigeen gaarne een vacantie-studie nog eens zachtjes wil len overdoen! Zooals u weet staat de deelname aan de zen wedstrijd nog tot 15 September open. Het is niet lang meer. Maar toch nog lang genoeg om uwe foto's in te zenden. Wij wachten dus deze week nog inzendingen. En de voorzichtigen zullen wellicht juist in deze week hun slag willen slaan, nu zij de gelegenheid hebben gehad de kat uit den boom te kijken, in dit geval dus: de foto's uit de krant gekeken! Zij zullen hunne foto's toetsen aan de reeds geplaatstedusde schitte rendste vacantie-foto's zijn thans in aan tocht? Dit staat thans aan u om te bewijzen. -■ 34 4* :v3 Een Weensch blad deeld mede, dat het den chemicus Dr. P. Tschelwitz gelukt is een uit vinding te doen, die niet alleen zeer verrassend is, maar ook van de grootste practische betee- kenis belooft te worden. Deze vinding toch zou het mogelijk maken, met een zeker poeder on doodgewoon water iederen gewenschten warmte graad voor alle mogelijke doeleinden op te wek ken. De uitvinder heeft zijn apparaat voor de vertegenwoordigers van de pers gedemonstreerd. Een halve theelepel water wordt in een klein kussen gegoten en onmiddellijk begint het won- derinstrument te werken. Zonder eenige elec- trische aansluiting, zonder eenige verhitting, schijnbaar uit niets vormt zich warmte. In enkele minuten is het kussen zoo heet, dat men het nauwelijks kan aanpakken. Er wordt zoo lang warmte geproduceerd, tot de verhittingsstof, het water is verbruikt. Wil men dan nog meer warm- dan giet men eenvoudig nieuw water bij, en het wonderlijke proces gaat verder. Eerst na onge veer honderd uur is het poeder, dat in samen werking met het water de warmte veroorzaakt, uitgewerkt. Het valt nog niet te zeggen op hoeveel ver schillende manieren dit nieuwe verhittingsappa- raat in toepassing zal kunnen worden gebracht, maar het gebied van zijn werking zal zeer ruim zijn. Immers een paar druppels water zijn overal te krijgen. Om een voorbeeld te noemen: in het hooggebergte kan men zich van den bevrie- zingsdood redden, doordat men wat sneeuw in het kussen brengt; wie in den winter onder de koude heeft te lijden, zal verstandig doen steeds net kussen met het poeder bij zich te dragen, zoadat hij zijn verstijfde handen in een oogwenk weldadig kan verwarmen. Dr. Tschelwitz, die aan de universiteiten van Weenen en andere plaatsen heeft gewerkt, denkt echter nog veel verder. Hij heeft het plan om kachels te construeeren, die niet afhankelijk zijn van kolen, van hout, van gas of van electrici teit, maar die enkel door middel van het goed- koope water kunnen worden verhit. Met deze uiterst eenvoudige middelen ial het mogelijk zijn, ook in de verste uithoeken van de aarde een behagelijke warmte te verwekken. Tenslotte zal men zich ook overal een warm maal kunnen bereiden. Zelfs zullen wij, dank zij de uitvinding van den Weenschen chemicus in de toekomst onze straten veel gemakkelijker van sneeuw en ijs kunnen reinigen. Het poeder wordt daartoe op de sneeuw of het ijs gestrooid en wij zullen dus niet meer op de zon behoeven te wachten om de straten schoon te zien worden. Want dit poeder heeft immers de eigenschap, om, zoodra het met de sneeuw in aanraking komt een groote hitte) uit te stralen, zoodat de sneeuw spoedig in water verandert en weg vloeit. Daar de grondstoffen van dit poeder, welks samenstelling de uitvinder geheim houdt in Oostenrijk worden gewonnen en in vele andere landen niet voorkomen, zou op deze manier tevens voor de Oostenrijksche chemische in dustrie een nieuw exportartikel zijn geschapen. De foto's aan den kop van deze pagina zijn ingezonden respectievelijk door L. Kneppers, Santpoort; L. Movig, Soekaboemi en R. van Workum, Amsterdam. Boer Klungels kwam met z'n vrouw naar het groot theater in de stad. Hij vroeg aan het loket „twee stoelen". Stalles? vroeg de kaartjesgever. Zeg eens, zei Klungels, waarvoor ziede mij aan? Al kom ik van het dorp, daarom ben ik nog geen beest! 'k Wil geenen stal, maar ■twee stoelen met kussensl De naam „VELOX", uw waarborg voor kwaliteit en echtheid, staat op de achterzijde van ieder vel. „VELOX" afdrukken worden voor U gemaakt bij de voor naamste fotohandelaren. KODAK Hieromtrent beweert een Zon dagsblad eenige bijzonderheden vernomen te hebben van de Londensche luchtvaart-over heden. Een vlieger man of vrouw die een record slaat, kan hier mede van 10.000 tot 30.000 verdienen, geheel afgezien van prijzen, die wel eens door dag bladen of vereenigingen uitge loofd worden. Het meeste geld beuren we reldvliegers door zich te leenen tot reclamedoeleinden. Een vlie ger heeft 1000 verdiend door voetbalwedstrijden bij te wonen tegen ontvangst van 25 proc. der entréegelden. Ook woonde hij tegen een vast honorarium bioscoopvoorstellingen bij. 5.000 kunnen op de volgende wijze verdiend worden: £3.000 van de benzine- en olie-fabri kanten, 200 voor het tentoon stellen der machine, 1000 voor getuigschriften, die als adver tentie beplaatst worden, 400 van de motorfabrikanten, bene vens enkele honderden ponden aan „kleinigheden". Die „kleinigheden" kunnen hierin bestaan: 100 voor het noemen van de machine naar een of ander merk levensmiddel; 100 voor het meenemen van whisky; «sa**»!' een flesch £20 voor het bijwonen van bioscoopvoorstel lingen te Londen. Groote bedragen worden betaald voor het aanbevelen van merken cigaretten, pijpen en pijptabak, huismiddeltjes, ondergoed en tal van andere massa-artikelen. Voor een vlieger werden speciale herinne- rings-zegels gedrukt. Hü verkocht ze voor £25 per zegel. Vrouwelijke vliegers krijgen van magazijnen costuums ter waarde van £50 toegezonden in de hoop dat zij die, na haar vlucht volbracht te hebben, in het openbaar zullen dragen. 't Is een weinig ontnuchterend voor hen die naïef gelooven, dat de roem uitsluitend nage jaagd wordt terwille van den roem! Er zijn nog altijd menschen die een bijzon dere waarde hechten aan bepaalde getallen. Bij ons zijn de getallen van 11 en 13 niet bij zonder in trek. In Japan bestaat een bijzondere voorliefde voor telefoonnummer 8. Degene dié dit num mer heeft betaalt er jer jaar 1200 voor. Want dit nummer wordt bij opbod vergeven. Een ander gelukkig nummer is 357, omdat het de gewoonte is de kinderen op hun derde, vijfde en zevende jaar aan een godheid toe te wijden. Over het algemeen worden in het land der rij zende zon de oneven nummers gelukkiger be schouwd dan de even nummers. En zoo is het overal wat anders. v 4*'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9