Duitsche Rijksdag ontbonden Voorzitter Goering protesteert a Tragi-comedie der Mislukkingen Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS HISTORISCHE ZITTING FRANKRIJKS ANTWOORD AAN BERLIJN ERKENNING VAN MANDSJOEKWO DE BAROMETER DINSDAG 13 SEPTEMBER 1932 Referendum geëischt door de S.P.D. Bankier gearresteerd te Parijs Tot praten wel bereid DE PRAESIDIALE DICTATUUR WINT Vergeefs gesnoerde monden Keizer Hirohito stemt toe Het Weer Veerpontramp in Japan BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Motie van wantrouwen tegen de regeering met verpletterende meerderheid aangenomen De roode map Von Hindenburg 45 millioen francs verduisterd? DE ZUID-AMERIKA-EXPRESS Centrum erkent het feit S.P.D. eischt volksstemming Regeering noemt stemming ongeldig De groote verrassing Goering houdt voet bij stuk De houding der D.-nationalen De partijleiders bijeen Twee commissies, die blijven Wat von Papen zou doen Kapitein Goering Rijksweerreorganisatie afgewezen nieuwe bewapeningswedloop gevreesd Generaal Ma aan het oorlog voeren DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 217 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers'' zie de rubriek iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiini Na een korte dramatische zitting is de Duit sche Rijksdag gisterenmiddag bij regeerings- decreet ontbonden verklaard. De Nationaal-socialistische Rijksdagvoorzitter bestreed de geldigheid van het ontbindings decreet en bracht niettemin de communistische moties tot opheffing der noodverordening en van wantrouwen in de regeering in stemming. De moties werden met 513 tegen 32 stemmen aangenomen. Daar de Rijksdagfracties, met uitzondering van de nat.-socialistische en de communistische, de ontbinding als rechtsgeldig beschouwen, zal geen verdere bijeenkomst van dezen Rijksdag meer plaats vinden. BERLIJN, 12 Sept. CWB). Maandagmiddag te 3 uur werd de langverwachte Rijksdagzit ting geopend. De tribunes waren tot op de laatste plaats bezet en de leden van het rijks kabinet waren voltallig aanwezig. Slechts wei nige Nationaal-Socialisten droegen de partij uniform. De zitting werd geopend door den voorzitter Goering, die eveneens geen partijuniform droeg. Het eerst was de communist Torgler aan het woord, die wees op de door de commu nisten ingediende motie tot opheffing van de noodverordening en de motie van wantrouwen in de regeering. Op een vraag van den voor zitter komt van geen enkele zijde protest te gen het voorstel om over de communistische moties te stemmen. De zitting wordt dan gedurende een half uur onderbroken en als zü om 3.46 heropend wordt, constateert voorzitter Goering, dat geen protest is binnengekomen tegen verandering van de agenda en dat het Huis dus tot stemming over de motie tot opheffing van de noodverordening kan overgaan. Rijkskanselier Von Papen, die de monstratief de map met het ontbindingsdecreet van den Rijksdag in de hand heeft, vraagt het woord. Goering weigert hem echter het woord en zegt, dat de vergadering reeds tot stemming be sloten heeft. Daarop overhandigt Von Papen aan Goering een blad uit de roode map met het ontbindingsdecreet, dat de voorzitter ech ter weigert aan te nemen. Te gelijker tijd ver laat de regeering de zaal. De voorzitter con stateert dan, dat over alle moties van wan trouwen tegen de regeering te gelijker tijd zal worden gestemd. Uit grondwettelijk oogpunt bekeken, was de Rijksdag hiermede om 3.49 ontbonden. Het resultaat van de stemming is, dat de mo ties tot opheffing van de noodverordening met 513 tegen 32 stemmen en 5 blanco worden aan genomen. Goering doet dan mededeeling van het hem inmiddels overhandigde ontbindings decreet en verklaart, dat dit nu onderteekend is door een Rijkskanselier en een Rijksminister van binnenlandsche zaken die. door het votum yan wantrouwen als ten val gebracht moeten gelden, zoodat dit decreet daarmede waardeloos geworden is. (stormachtige bijval van het ge- heele Huis). Tijdens de stemming hield de re geering een kabinetszitting in een nevenzaal. Het resultaat van de stemming werd door bijna den geheelen Rijksdag met stormachtige toejuichingen ontvangen. De voorzitter leest dan het ontbindingsde creet voor, dat geteekend is door den rijkspre sident, den rijkskanselier en den rijksminister van binnenlandsche zaken en aldus luidt: „Op grond van art. 25 der grondwet ontbind PARIJS, 13 Sept. (Reuter). Naar de „Ma- tin" meldt, is gisteren hier de Engelsche ban kier Joseph Aspinail, eigenaar en directeur van de Banque Bébis te Parijs, gearresteerd, onder verdenking van bedrog en misbruik van ver trouwen. Aspinail zou verduisteringen gepleegd hebben tot een totaal bedrag van 45 millioen francs. FRIEDRICHSHAFEN, 13 Sept. (V.D.) Het luchtschip Graf Zeppelin is gisteravond om 22 uur 10 onder leiding van kapitein Lehmann gestart voor zijn zesde reis van dit jaar naar Zuid-Amerika. Het luchtschip zal ditmaal in Pemambuco slechts een kort oponthoud hebben en dan zijn tocht naar Rio de Janeiro voortzetten. ik den Rijksdag, omdat het gevaar bestaat, dat de Rijksdag opheffing eischt van mijn nood verordening van 4 Sept. j.l." De verordening is geteekend door rijkspresi dent Von Hindenburg, rijkskanselier Von Pa pen en Rijksminister van binnenlandsche za ken Von Gayl. Goering zegt, dat hij den rijkspresident, ge zien het feit dat het ontbindingsdecreet geen rechtsgeldigheid kan hebben, zal verzoeken dit decreet in te trekken. Hij stelt dan voor Dins dag opnieuw een zitting te houden, welker agenda door het Seniorenconvent zal worden vastgesteld Na de rijksdagzitting is bij president Goering een bespreking gehouden tusschen vertegen woordigers van nationaal-socialisten en Cen trum, waarin het Centrum verklaarde, dat aan de rechtsgeldigheid van de rijksdagontbinding geen twijfel bestaat. Als resultaat van deze besprekingen werd de zitting van het senioren-convent afgezegd en het plan om den rijksdag opnieuw te doen bij eenkomen, opgegeven. President Goering heeft zich voorbehouden, een opheldering van de staatsrechtelijke strijd vraag door juristen te doen geven. Het is mogelijk, dat daartoe het staatsge- rechtshof wordt geraadpleegd. De Soc. Democratische partij heeft bij het ministerie van binnenlandsche zaken vanmid dag een verzoek ingediend tot het houden van een volksstemming tot opheffing van de nood verordening van 4 September. Overigens is de Soc. Dem. Rijksdagfractie van meening, dat ten gevolge van voorlezing van het ontbindingsdecreet door den Rijksdagvoor zitter Goering, deze verordening van kracht is geworden, zoodat dus vanaf de voorlezing, de rijksdag heeft opgehouden te bestaan. De Sociaal-Democratische afgevaardigde Loe- be heeft een brief gericht tot den Rijksdag voorzitter Goering, waarin hij mededeelt, dat de Soc. Dem. leden van het Seniorenconvent aan de zitting van dit lichaam niet zullen deel nemen, omdat het Seniorenconvent mede ge troffen wordt door de ontbinding van den Rijks dag. Loebe roept derhalve als voorzitter de „Ueberwachungsausschuss" van den Rijksdag bijeen, om de kwesties te bespreken, die noodig waren, daar deze commissie niet getroffen wordt door de ontbinding van de Rijksdag. In een na de Rijksdagzitting gehouden pers conferentie heeft de rtjksregeering een uit eenzetting gegeven van de plotselinge politieke gebeurtenissen en verklaard, dat president Goe ring, door den Rijkskanselier twee maal het woord te weigeren, tegen de grondwet gehan deld heeft, daar volgens art. 33 elke vertegen woordiger van de rijksregeering ook buiten de agenda moet worden aangehoord. De rechts geldigheid van het ontbindingsdecreet is inge gaan bij de overhandiging aan den voorzitter Goering en de daarna gevolgde stemming over de motie van wantrouwen is ongeldig. Toen Maandagmiddag de communist Torgler de wijziging in de agenda voorstelde, om nJ. aanstonds over de noodverordening en de mo tie van wantrouwen te stemmen, geloofde geen mensch dat dit voorstel er door zou komen. Er is n.l. slechts de tegenspraak noodig van een enkelen afgevaardigde om een dergelijke agenda wijziging te beletten. Na de houding der Duitsch-nationalen in het seniorenconvent werd vast en zeker gerekend op een veto van deze zijde. Het was daarom een sensatie, toen er na Goering's mededeeling geen enkel protest kwam. Goering heeft Maandagavond tegenover pers vertegenwoordigers nog eens zijn standpunt uit eengezet nopens het ontbindingsdecreet van den illlllllllllllll Rijkspresident. Hij refereerde aan de gebeur tenissen ter zitting en verklaarde dat de Rijks kanselier tijdens de stemming over de motie van wantrouwen en de intrekking der noodver ordening „een stuk papier" op zijn tafel heeft gelegd, waarvan hij officieel pas heeft kunnen kennis nemen na de stemming. De stemming moet als geheel worden be schouwd. Zij mag ook niet door de regeering worden onderbroken. Aangezien na de stem ming de regeering evenwel reeds ten val was gebracht, kan Goering de contrasigneering van de regeering en daarmede ook het ontbindings decreet zelve niet als rechtsgeldig beschouwen Dit standpunt zal Goering schriftelijk ter ken nis brengen van den Rijkspresident. Eerst wan neer de ten val gebrachte regeering door den Rijkspresident zou worden belast met de verdere behandeling der staatszaken, zou zij ln staat zijn een ontbindingsdecreet rechtsgeldig te con- trasigneeren. President Goering deelde voorts mede, dat ver schillende landsregeeringen de Rijksdag heeft hiertoe niet het recht onverwijld bij het staatsgerechtshof een beslissing zouden uitlok ken, betreffende de rechtsgeldigheid van het ontbindingsdecreet. Voor deze beslissing is ge nomen, zal spreker den Rijksdag niet bijeen roe pen. Eventueele stappen der rijksregeering in den zin van een kiesrechthervorming, zouden op den krachtigen tegenstand van de meerder heid des volks stuiten, welke er niet aan denkt haar vertegenwoordiging te doen uitschakelen door een regeering welke iedere basis in het volk ontbeert. De onaeroreKing van de zitting werd door de Nazi's voorgesteld, om de rijksdagmeerder heid in de gelegenheid te stellen haar houding te bepalen. De houding /der Duitsch-nationalen werd aldus uitgelegd, dat zij de regeering in de gelegenheid wilden stellen, nog voor de op de agenda staande stemming, en ook nog voor het afgesproken onderhoud van den rijkspre sident met de vertegenwoordigers der rijksdag meerderheid, het parlement te ontbinden. Von Gayl over de nieuwe verkiezingen In verband met de kwestie van den datum der nieuwe verkiezingen deelde Rijksminister van Binnenlandsche Zaken von Gayl mede, dat de Rijksregeering zeer zeker de bedoeling heeft de constitutioneele voorschriften na te komen en dat, wanneer verkiezingen worden uitge schreven, deze ook zullen plaats vinden volgens de huidige kieswetten. Vanzelfsprekend zal een verkiezing slechts dan plaats kunnen vinden, indien orde en rust verzekerd zijn. Op de vraag of de Rijksregeering bizondere maatregelen denkt te nemen ter handhaving van orde en rust, verklaarde de minister, dat de Rijksregeering hiertoe op dit oogenblik geen aanleiding heeft. ln plaats van de zitting van het senioren convent van den Rijksdag, welke niet doorging, is Maandagavond om zes uur een bijeenkomst der partijleiders aangevangen. De bespreking der partijleiders, met uitzon dering der Duitsch-Nationalen, heeft tot resul taat gehad, dat Dinsdagmorgen de commis sie tot handhaving van de rechten van het par lement en Dinsdagmiddag de commissie van bui- tenlandsche zaken zittingen zullen houden. Deze beide commissies blijven volgens de grond wet bestaan, ook als de rijksdag verdaagd of ontbonden is. Voorzitter der commissie tot handhaving van de rechten van het parlement is Loebe (S. P. D.), van de buitenlandsche zaken Prick (N. S. D. A. P.). Rijkskanselier von Papen heeft een schrijven gezonden aan den president van den Rijksdag Goering. waarin hij constateert, dat Goering twee malen in strijd met de grondwet heeft gehandeld, doordat hij de eerste maal den Rijks kanselier op diens verzoek niet het woord heeft verleend en ten tweeden male dat hij, hoewel de Rijksdag was ontbonden, nog een stemming heeft laten houden. De Rijksregeering is voornemens, ingeval de Rijksdag, hoewel hij ontbonden is, niettemin mocht trachten bijeen te komen, deze samen komst onmogelijk te maken. Zij wil slechts dien afgevaardigden toegang tot het gebouw van den Rijksdag verleenen, die deel uitmaken van de commissie tot handhaving der rechten van het parlement of van de commissie van buitenlandsche zaken, aangezien slechts deze beide commissies ook in den tijd tusschen de ontbinding van den eenen Rijksdag tot het bijeenkomen van den nieuwen Rijksdag in functie blijven. De Rijksregeering heeft den Rijkspresident nog geen voorstel gedaan betreffende de vast stelling van den datum der nieuwe verkiezin gen, aangezien zij eerst de verdere ontwikkeling gedurende de volgende dagen wenscht af te wachten. Samenwerking tusschen nat.-socialisten en Cen trum verder onmogelijk? KEULEN, 12 Sept. De „Kölnische Zeitung" schrijft o.a. dat van een grondwetsconflict in het geheel geen sprake kan zijn. De fouten zijn niet door de rijksregeering, maar door den rijksdagpresident gemaakt. Wanneer de Rijks dag zich uitgesproken heeft vóór het commu nistische voorstel, kan hiervoor slechts één en kel motief bestaan, n.l. de vrees voor een za kelijk debat over de regeeringsverklaring. Wan- neer de nat.-soc. en het Centrum hiertoe niet bereid waren, blijft voor de publieke opinie als eenige conclusie over, dat zij niets gelijkwaar digs te stellen hadden tegenover de program matische verklaringen van den kanselier en daarom de debatten verhinderden. Daarmede niet alleen het einde gekomen van den rijksdag maar ook de onmogelijkheid van een overeen stemming tusschen de nat.-soc. en het Cen trum. BERLIJN, 12 September. (W. B.) In het ant woord van Frankrijk op de Duitsche nota inzak? gelijkgerechtigdheid wordt verklaard, dat Frankrijk steeds zijn best heeft gedaan om de ontwapeningsconferentie te doen slagen, het geen wel wordt bewezen door het feit, dat in de Fransche Kamer een voorstel is aangenomen, Dat de ontbinding van den Rijksdag binnenkort een feit zou worden, was sinds eenigen tijd nog nauwelijks twijfelachtig. Maar dat zij op zoo'n plotse linge en sensationeele wijze, tegen de ge maakte afspraken in, zich zou voltrekken, had wel niemand verwacht. De slotacte van de Duitsche politieke operette, welke men de tragi-comedie der mislukkingen zou kunnen noemen, is tot het einde toe span nend gebleven. Maar Hindenburg en Von Papen, die de belangrijkste hoofdrollen vervulden, zullen niet voor het dichtgeval len gordijn behoeven te verschijnen om voor het applaus te danken, aangezien de overgroote meerderheid van het publiek een zóó scherp en nijdig gefluit laat hoo- ren, dat het klappen van enkele Duitsch- nationale handen er volkomen door over stemd wordt. De laatste Rijksdagzitting, waarin Von Papen met het ontbindingsdecreet en de Nationaal-socialistische voorzitter Göring door negatie van de grondwet elkander tevergeefs den mond trachtten te snoeren, is een jammerlijke vertooning geworden, welke het aanzien van Duitschland onmo gelijk ten goede kan komen. Von Papen had er alles op gezet om een opheffing van zijn laatste economisch-sociale noodver ordening door den Rijksdag te voorkomen en daarom diende hij onmiddellijk het ont bindingsdecreet in, toen de Rijksdag zich niet verzette tegen een stemming over de Communistische motie van wantrouwen en het voorstel tot opheffing van die nood verordening. De Rijksdag daarentegen wilde Von Papen duidelijk laten voelen, hoe gering de regeeringsaanhang in de Volksvertegenwoordiging is. Vandaar dat Göring onrechtmatig Von Papen het woord weigerde en na de overhandiging van het ontbindingsbesluit de stemming over de Communistische motie voortzette. Volgens de letter van de grondwet en van zuiver juridisch standpunt bezien, staat Ven Papen heel wat sterker dan zijn Nationaal- socialistische tegenstander, maar de uit slag van de wel-is-waar ongeldige stem ming van den ontbonden Rijksdag betee- kent niettemin een verpletterende moreele nederlaag voor de regeering-Von Papen. Om de zwaarte van v. Papen's moreel échec'ten volle te voelen, moet men zich even de wonderlijke eerste acten van dezen strijd tusschen Rijksregeering en Volksvertegenwoordiging in de gedach ten terugroepen. President Von Hindenburg zond Rijkskanselier Brüning, die nog altijd op een kleine meerderheid in den toen- maligen Rijksdag steunde, naar huis, om dat die Rijksdag niet meer aan den volks wil heette te beantwoorden en de in macht snel toegenomen Nazi's dienden ingescha keld te worden in het regeeringsapparaat. Von Papen moest echter zijn pogingen, om de Nazi's aan de regeering te laten deel nemen, opgeven en de nieuwe verkiezingen, gehouden om den volkswil duidelijk tot uitdrukking te brengen, bezorgden hem een Rijksdag, die niets van zijn persoon en zijn politiek wilde weten. Zijn heele politieke opzet mislukte dus, maar niettegenstaande deze zich met hardnekkigheid herhalende reeks van mislukkingen, heeft hij thans, gerugsteund door het gezag van den Rijks president, zijn dictatuur aan Duitschland opgedrongen. Het Centrum heeft van het eerste oogen blik af tegen Von Papen een felle oppositie gevoerd: ten eerste omdat Von Papen zich tegen het partij-consigne in ter beschik king stelde voor het Rijkskanselierschap, waaruit Brüning op zoo'n weinig fraaie wijze was verdrongen, ten tweede omdat het zich principieel heeft opgeworpen ter verdediging van de grondwet en de parle mentaire democratie, en ten derde omdat het de in zooveel jaren moeizaam bereikte sociale wetgeving niet in gevaar wilde laten brengen. De Nazi's daarentegen namen tegenover Von Papen aanvankelijk een lijdzame houding aan. Eerst toen hun de alleenheerschappij in het Rijk werd ge weigerd en de politieke moordenaars in hun gelederen met de doodstraf werden bedreigd, besloten zij tot een verbitterden strijd tegen de dictatoriaal gezinde, Duitsch nationaal georiënteerde Rijksregeering. Zoo werden deze felle bestrijders van de grond wet van Weimar en het democratisch-pai- lementaire systeem plotseling tot verdedi gers van alles wat zij eerst zoo hartstoch telijk hadden verguisd. Nazi's en Centrum, die in hun hart, waar geen van beiden een moordkuil van plachten te maken, elkan der diep verafschuwen, vonden elkaar in eensgezinden afkeer van Von Papen en diens regiem. Hun eensgezindheid was dus zuiver negatief, en heeft zich bij de ongel dige stemming over de Communistische motie van wantrouwen voor 't eerst en wel licht ook voor het laatst gedemonstreerd. Wij kunnen, ofschoon wij de motieven van het Centrum voor een momen teel samengaan met de Nazi's be grijpen, de huidige Centrum-tactiek, die ons 'n beetje te sterk riekt naar 'n heiligen van de middelen door het vooropgezette doel, niet bewonderen. Maar evenmin gelooven wij, dat Hindenburg en Von Papen verstan dig hebben gedaan met de praesidiale dic tatuur in Duitschland te forceeren, nu het vraagstuk van Duitschlands gelijkgerech tigdheid op bewapeningsgebied in zulk een acuut stadium is getreden. Het feit, dat de regeering-Von Papen hoegenaamd geen weerklank heeft gevonden in het Duitsche volk, zal haar prestige bij de onderhande lingen met de onderteekenaars van he t Verdrag van Versailles ernstig kunnen schaden. Zij 'steunt thans enkel nog op de macht van den Rijkspresident, welke, ge zien diens hoogen ouderdom, een te specu latieven grondslag biedt voor een duurzame politiek in de toekomst. TOKIÖ, 13 Sept. (Reuter). In een gisteren onder voorzitterschap van Keizer Hirchito ge houden plenaire zitting van den Staatsraad is de officieele erkenning van den nieuwen staat Mandsjoekwo door Japan goedgekeurd. PEKING, 13 Sept. (Reuter). Charbin schijnt het tooneel te zullen worden van een belang rijk samentreffen tusschen onregelmatige Chi- neesche troepen, die gekeerd zijn tegen het nieuwe regiem en Japansche en Mandsjoerij- sche troepen. Chineesche „vrijwilligers" trekken op naar Charbin en zouden, volgens berichten uit Chi neesche bron, zich in de nabijheid van de stad bevinden. Intusschen beweert de bekende ge neraal Ma, die weer op het tooneel is ver schenen, nadat de Japanners hem reeds dood verklaard hadden, dat hij op de Japansche er. Mandsjoerijsche troepen verscheidene over winningen behaald heeft en nu oprukt in de richting Suihua ten Noord-Oosten van Char bin. De staat van beleg is te Kirin afgekon digd, daar nieuwe Chineesche vrfjwilligers- troepen in aantocht zijn. Volgens zijn verdrag met Mandsjoekwo moet Japan tegen dit optreden der Chineezen maat regelen treffen, Rijksdagontbinding in Duitschland een feit. Ongeldige motie van wantrouwen tegen re geering. Radiorede van rijkskanselier von Papen. Frankrijk weigert reorganisatie der Duitsche rijksweer toe te staan. Gandhi dreigt met hongerstaking. In- en doorvoer van aardappelen en versche groenten uit Frankrijk verboden. Mr. J. Woltman vraagt ontslag als secretaris generaal van Defensie. O O O H Verwachting: Zwakke tot matigen g g Zuidelijke tot Westelijken wind. Half g 5 tot zwaar bewolkt of betrokken, aan- 18 m vankelijk weinig of geen regen. Weinig m m verandering in temperatuur Hoogste barometerstand 767.0 te La- - j§ coruna. M g Laagste barometerstand 729.7 te Ingö. g ze Zon op 6.32, onder 7.19. Volle Maan g jg Woensdag n.m. 10.26. Licht op 7.49. g om de bewapeningskosten met 1)4 milliard francs te verminderen. Ook heeft de Fransche delegatie te Genève alles gedaan om de algemeene ontwapening te verhaasten, altijd in overeenstemming met de veiligheid van de betrokken staten. De door Duitschland verlangde gelijkgerech tigdheid zou een wijziging van e:n enge deelt? van het verdrag van Versailles beteekenen: een op lossing van dit vraagstuk vereischt daarom een overeenkomst der onderteekenende mogendhe den. Frankrijk is echter bereid om van gedach ten te wisselen over de gelijkgerechtigdheid, in dien de beslissing wordt voorbehouden aan de Ontwapenings-Conferentie. Ten aanzien van de Rijksweer kan de Fran sche regeering niet toestaan, dat deze gewij zigd wordt, aangezien dit een versterking van het Duitsche leger zou beteekenen, waardoor het gevaar zou ontstaan, dat de bewapenings wedloop opnieuw losbreekt. In het tweede deel van het antwoord der Fransche regeering wordt verwezen naar hoofd stuk VII van de Dmtsche aide-mémoire, welke betrekking heeft op organisatorische wijzigin gen betreffende den militairen diensttijd, de weermacht, de instelling van een militie. Ten einde er zeker van te zijn dat deze tekst niet verkeerd wordt geïnterpreteerd, heeft de Fransche regeering zich gehouden aan de ver klaringen van den Rijksweerminister in de „New York Times" van 8 Augustus, van den „Heimatdienst" van 1 September en van de „Resto del Carlino" van 31 Augustus. Diensvol gens gaat het er om dat voor Duitschland op het gebied van het leger worden geëischt lucht strijdkrachten pantserwagens, zware artillerie, zoomede luchtdoelartillerie en pantserschepen. Er bestaat hier geen twijfel: Het gaat hier om een wapening. Vervolgens wordt in de nota letterlijk ver klaard: Reeds thans moet er op gewezen wor den dat deze bewapening zich onafwendbaar zal uitbreiden tot al die staten welke door verdra gen aan een zelfde regiem zijn gebonden als Duitschland. Duitschland niet naar Genève BERLIJN, 12 Sept. (VD). Het Rijkskabinet heeft in verband met de binnenlandsche poli tieke gebeurtenissen geen stelling kunnen ne men tot het Fransche antwoord. Hiertoe zal in de eerstvolgende dagen gelegenheid zijn. In kringen der Rijksregeering verklaart men echter dat een eerste kennisname van de Fransche nota reeds thans doet zien dat de Fransche regeering den Duitschen eisch naar gelijkgerechtigdheid niet erkent en dat de po ging te komen tot directe Duitsch Fransche besprekingen als mislukt moet worden be schouwd. De Rijksregeering zal dientengevoige haar verdere besluiten moeten reserveeren. Men acht het zeker dat de Duitsche regee ring niet zal verschijnen op de op den 21en September vastgestelde zitting van het bureau der ontwapeningsconferentie. TOKIO, 13 Sept. (Reuter). Vier-en-twintig werklieden van het marine-arsenaal te Kue zijn verdronken bij het omslaan van een veer pont, waarmede een honderdtal menschen werden vervoerd. Hoogste stand op Dinsdag 9 uur vjn.: 765 Vooruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1