Max van Poll over Weiter Prikkeldraad EEN MIS VOOR De nieuwe zender DINSDAG 13 SEPTEMBER Rapporten verzocht ZAKELIJK OORDEEL In een vicieuzen cirkel Uitzaai van wintertarwe Stad van staal GILDEFEEST TE ZUNDERT Viering van het 250-jarig bestaan DE REIS VAN DEN G.-G. Bezoek aan Semarang Naar de Missie LANDBOUWORGANISATIES ENGELSCH BEZOEK AAN AMSTERDAMS STADHUIS Bestuursvergadering der Centrale Afzet van consumptie aardappelen Uitvoer schapen naar Frankrijk De burgemeester van Southend on Seade heer Tatter sail (links), heeft een bezoek gebracht aan het stadhuis te Amsterdamwaar hij door burgemeester de Vlugt ontvangen werd. Steun aan de vlasteelt KOELEN VAN TOMATEN Vooral de luisteraars in het Zuiden varen er wel bij Rede uitgesproken op het congres van R. K. Onderwijzers te sGravenhage Rede Max van Poll De politieke situatie Mgr. Th. van Roosmalen Leening Voorburg Het productie-apparaat Naar een beter stelsel Motie DR. C. J. KONING OVERLEDEN Bekend bacterioloog DE MISHANDELINGEN TE HAREN Dader naar Den Bosch overgebracht ACTA APOSTOLICAE SEDIS Op de Fransche Sociale Week, te Rijssel gehouden, werd het voorstel gedaan, om een H. Mis te laten lezen voor de ziele rust van Albert Thomas, den sympathieken di recteur van het Internationaal Arbeids bureau te Genève, die onlangs te Parijs plotseling gestorven is. Hoewel een ongeloo- vige, had Albert Thomas te Genève meer malen luide het sociale werk der Kerk geroemd, en van de Pauselijke Encyclieken gesproken met meer begrijpende sympathie, dan vele Katholieken, die ze niet kennen, althans miskennen. Bidden voor deze ziel, buiten de Kerk gehouden door vooroordee- len, waarvan de snelle dood hem geen tijd heeft gelaten zich te bevrijden, kan men een delicate manier vinden om dankbare eerbetuiging te brengen aan dezen onge- loovige, die in oprechtheid de katholieke Waarheid heeft willen zien. De reactionnaire Fransche bladen, vooral die, welke tot de door den Paus veroor deelde groep van Maurras behooren, en die er een zeker behagen in scheppen, alle Werkzaamheid van de sociale katholieken, die trouw zijn aan de leer van Leo XIII en Pius XI, te denigreeren, hebben van de Sociale Week te Hussel niets onthouden dan dit feit. Zij protesteeren er heftig tegen en verzekeren met grooten ernst, dat dit voor stel, voor Albert Thomas een H. Mis te doen lezen, verwekt „een ontzaglijke hilariteit." De „Semaine Religieuse de la Rochelle" merkt hiertegen terecht op, dat het ver dient „een ontzaglijk medelijden," wan neer men zoo grovelijk en partijdig de ka tholieke kerkleer ziet vervalschen. De Kerk toch leert ons, dat men een H. Mis kan lezen voor alle menschen, levend of gestor ven, zonder zelfs de geëxcommuniceerden dit te zonderen, zooals de vrijmetselaars, en. de zelfmoordenaars, zelfs wanneer zij Van de kerkelijke begrafenis zijn uitgeslo ten (Mothon, Institutions canoniques, II, P 37), alleen zal men voor een als zoodanig bekend geëxcommuniceerde de H. Mis niet In het openbaar mogen lezen en zonder eenige plechtigheid (Canon 2262). Door dus een H. Mis voor de zielerust van Albert Thomas te laten lezen, zijn de be zoekers van de Sociale Week te Rijssel trouw gebleven aan letter en geest van de kerkelijke wet. En zij, die hen daarom uit bundig uitgelachen hebben, hebben niets anders gedaan dan de katholieke waarheid tnisvormen. Ondanks het ongunstig weer waren Zondag honderden uit West-Brabant en de Vlaamsche Kempen naar Zundert getogen, waar alle hui zen bevlagd waren met de Nederlandsche en Belgische driekleur. Daar werd een dubbel feest gevierd: het 250-jarig bestaan van het Cloveniersgilde „St. Willebrordus" te Klein Zundert en het 90-jarig van de fanfare „Nut en Vermaak" te Zundert. Het schitterpunt van den feestdag werd ge vormd door een veelkleurigen optocht, waar aan deelgenomen werd door een dertig-tal har monieën en zangvereenigingen en tal van gil den van kruis- en handboog en „cloveniers". Voor het gemeentehuis werd door de Ne derlandsche en Vlaamsche gezelschappen ge zamenlijk de feestmarsch uitgevoerd, gecompo neerd door den directeur der jubileerende fan fare, den heer L. Lips. Op het raadhuis werden vervolgens de afge vaardigden der vereenigingen ontvangen. Burgemeester J. A. F. Mallens verwelkomde ben, in 't bijzonder de Vlaamsche gezelschap- Pen, die hij dankte voor hare talrijke opkomst. Hij hoopte, dat beide jubileerende vereenigin gen voortdurend in bloei zouden toenemen. Daarop werd de eerewijn aangeboden. Hoofdman Nous van „St. Willebrordus" dank te namens de broeders voor de vereerende ont vangst. Het gilde gaat er trotsch op, dat het de aloude gebruiken en gewoonten streng in eere boudt. Namens de Vlaamsche vereenigingen voerde de heer van Hooydonk uit Loenhout het woord, gewagende van de broederbanden, die verste vigd worden door deze jubilea. Hulde bracht bij namens de Kempenaren aan de Zundert- sche fanfare, de propagandiste in de Kempen °P het gebied der muziek. Afzonderlijk werd nog herdacht de heer J. Van Aalst, die 50 jaar lid was van „Kunst en Vermaak". Op verschillende plaatsen vingen nu de mu ziek- en zanguitvoeringen aan, terwijl de schut ters elkander den eereprijs gingen betwisten. De dag werd besloten met een fraai vuur werk; het raadhuis maakte daarbij met z'n smaakvolle illuminatie een schitterenden in druk. BATAVIA, 12 Sept. (Aneta.) Z.E. de Gouver neur-Generaal van Ned.-Indië keerde hedenmor gen per vliegtuig uit Semarang terug na van daaruit verschillende instellingen te hebben be zocht, o.a. de Witte Kruiskolonie, de Oranje- Nassaustichting van Pa van der Steur. Z.E. had in Semarang de Regentenconferentie gepresideerd en de Zelfbestuurders der Vorsten landen ontvangen. Voorloopig is vastgesteld, dat Z.E. de Gouverneur-Generaal in Maart 1933 een tegenbezoek zal brengen aan de Zelfbestuur ders van Soerakarta. Naar men ons meldt zullen de eerstvolgende Weken uit het Missiehuis te Tilburg de volgen de Nederlandsche Missionarissen van het H. Hart naar de Missie vertrekken: Naar het Apost. Vicariaat van Ned. Nieuw- Duinea (N. O.-Indië)De Z. E. Pater Jac. Drent uit Wervershoof, religieus Overste, en de Pater P. Rievers uit Grubbenvorst; 30 Sept. dit Genua per m.s. Mamix van St. Aldegonde. Naar de Apost. Prefectuur van Celebes: De Paters Barth. van Slobbe uit Breda, en Joh. Sars uit Den Bosch; 30 Sept. uit Genua per ma. Mamix v. St. Aid. Naar de Apost. Prefectuur van Poerwokerto (Java): De E. Paters Henri Dekkers uit Bun- dik, en Corn. Brouwers uit Teteringen; 28 Oct. dit Rotterdam per s.s. Kota Baroe. Naar het Apost. Vicariaat van Batavia: De Pater Eduarq Cappers uit Geldrop. Naar de Missie van Surigao (Philippijnen) De E. Pater P. Vlasveld uit Zoeterwoude; 29 Sept. uit Rotterdam per s.s. Serooskerk. Naar Brazilië: De E. Paters Adr. van Iersel uit Esch, Joh. Schuur uit Zoeterwoude en Com. van der Made uit Ginneken, en de E. Broeder P. van Schoonderwalt uit Eindhoven; 14 Sept. uit Amsterdam per s.s. Erfiirt. Tegelijk met de Missionarissen voor Ned.- Indië zullen 30 Sept. uit Genua vertrekken de E. Zusters Frederica (v. Buel) en Angelica (v. Oers), van de Dochters van O. L. Vrouw v. h. H Hart, met bestemming respect, voor Ned. N. Guinea en Poerwokerto. Uit Brazilië kwam, tot groote geruststelling van de familie in Holland, het bericht, dat de daar vertoevende Missionarissen en Missie zusters (in verband met de Revolutie) „geen enkel gevaar bedreigt." De Vergadering van de Dagelijksche Bestu ren van den Christ. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, het Kon. Ned. Landbouw-Comi- té en den Kath. Ned. Boeren- en Tuinders- bond op 9 September 1932, heeft o. m. de vol gende besluiten genomen: Besloten om in verband met de zeer lage prijzen, welke de consumptie-aardappelen op brengen, waardoor de noodtoestand in den landbouw nog meer wordt verergerd, de Land bouwcrisiscommissie in kennis te stellen met eventueel te treffen maatregelen, welke een débacle in dezen zouden kunnen voorkomen en haar tevens te verzoeken betreffende deze aangelegenheid de Regeering ten spoedigste te willen adviseeren. V ogelbeschermmg De Parijsche Conventie van 1902, noch onze eigen Vogelwet hebben den gestadigen terug gang van onzen inlandschen vogelstand kun nen tegenhouden en de klachten over deze vermindering worden dan ook steeds talrijker. De massavangst en de uitvoer van zangvogels zijn het resultaat van de wijze, waarop de or ganen der overheid de wet tot bescherming van vogels meenen te mogen uitvoeren. Besloten werd zich op een vergadering van het Uitvoe rend Comité tot opheffing van de vangst van beschermde inlandsche vogels (Covavo), dat wordt gevormd door vrijwel alle Neder landsche organisaties op het terrein van die ren- en vogelbescherming, waar aan de orde zal komen een reorganisatie van dit Comité in dier voege, dat het de bevoegdheid zal ver krijgen om den strijd voor het behoud van onzen inlandschen vogelstand te voeren ook op andere terreinen van vogelbescherming, te doen vertegenwoordigen. Besloten werd aan den Minister van Econo mische Zaken en Arbeid te verzoeken te wil len bevorderen, dat aan de Nederlandsche li- centen voor den uitvoer van fokschapen naar Frankrijk, deze uitvoer in den vervolge slechts zal zijn toegestaan onder contröle van het Centraal Bureau voor de schappenfokkerij in Nederland. Invoer van buitenlandsche eieren Besloten werd den Minister van Economi sche Zaken en Arbeid te verzoeken te willen bevorderen, dat de bestaande stempelingsvoor- schriften bij den invoer van eieren streng wor den gehandhaafd. Deze voorschriften houden in: 1. dat alle uit het buitenland in te voeren of ingevoerde eieren een stempel met den naam van het land van herkomst moeten dra gen (Wet op den in- en doorvoor van kippen en eendeneieren en Eierenbesluit volgens Wa renwet) 2. dat de voorwerpen, waarin buitenlandsche eieren worden vervoerd of op markten, in win kel of andere voor het publiek toegankelijke plaatsen ten verkoop of ter aflevering aan wezig zijn, aan de buitenzijde voorzien moeten zijn van het opschrift „buitenlandsche eieren" of in de plaats van het woord buitenlandsche een duidelijke aanduiding van het land van herkomst. Indien de eieren verduurzaamd zijn, moeten zij, alvorens aan het publiek te worden ver kocht, bovendien een speciaal stempel ter aan duiding van die verduurzaming dragen, terwijl het opschrift onder 2 bedoeld voor verduur zaamde eieren, zoodanig moet zijn gewijzigd. dat er behalve de herkomst, de aard van de waar uit blijkt, b.v. „Argentijnsche koeleieren". Verhooging invoerrecht op paarden Besloten aan den wnd. Directeur-Generaaal van den Landbouw op zijn desbetreffend schrij ven te antwoorden: 1. dat het gewenscht is het toezicht van den Veeartsenijkundigen Dienst, hetwelk noo- dig is om zorg te dragen dat paarden, welke hier te lande als slachtpaarden worden inge voerd, ook werkelijk tot die bestemming ge raken, zoo scherp mogelijk te doen zijn, bijv. door de geïmporteerde dieren onder contröle naar een abattoir te doen vervoeren, 2. dat de schofthoogte, welke voor geïmpor teerde ponny's op maximaal 1.50 M. is gesteld, eer verlaagd dan verhoogd dient te worden. 3. dat het wenschelijk moet worden geacht den invoer van paarden in ons land tot een klein aantal te beperken. Besloten aan de Regeering eenige voorstel len te doen met betrekking tot steunverle ning aan de vlasteelt. Credietvraagstuk Na een uitgebreide gedachtenwisseling met de vertegenwoordigers van de Centrale Boeren leenbanken resp. te Utrecht en te Eindhoven en van de Credietcommissie van de Holl. Mij. v. Landbouw werd besloten bij de Regeering, die reeds geruimen tijd op de hoogte is van de voorstellen van beide banken, nogmaals op een spoedig treffen van maatregelen inzake het credietvraagstuk aan te dringen. Geslaagde proeven Tengevolge van het feit, dat in de afgeloopen weken meermalen de eerste soort tomaten on verkocht bleven aan de veilingen in het West- land, zijn sommige kweekers en exporteurs ertoe overgegaan, dit product op te slaan in de koel huizen te Hoek van Holland. De resultaten van deze proefgneming zijn gunstig. Men heeft enkele partijen gedurende pl.m. drie weken opgeslagen en daarna bleken de tomaten nog in goeden staat te verkeeren. Hoewel een en ander, mede aan de hand van proeven reeds door prof. Sprengers te Wage- ningen genomen, nog verder in studie is, zal het koelen van tomaten in de toekomst zeker goede kansen geven, om de enorme aanvoeren bij warme weersgesteldheden wat te beperken door het opslaan in koelhuizen. Naar aanleiding van het feit, dat Zaterdag avond de nieuwe kortegolfzender van de N.S.F. door den K.R.O. in gebruik genomen werd, hield de heer P. Speet Zondagavond voor de microfoon een toespraak, waaraan wij het volgende ontleenen: Zaterdagavond te 8 uur deed zich in alle stilte en zonder druk vertoon een feit voor, dat wel waard is om ook voor de microfoon nader te worden uiteengezet. Immers, de nieuwe N.S.F.-zender op golflengte 296.1 M. werd door den K.R.O. in gebruik genomen. De zender werkt voorloopig met een energie van 25 K.W. in de antenne (welke echter eventueel tot 4060 K.W. kan worden opgevoerd) en is voorzien van een speciaal antenne-systeem, n.l. de zendmast van pl.m. 150 M. hoogte (zoogenaamde halve golf lengte-antenne) doet tevens dienst als antenne. Over de technische outillage behoef ik op deze plaats niet uit te weiden, daar dit uitvoe rig beschreven staat met foto-materiaal in onzen radio-gids van deze week. Wel zou ik u gaarne iets over het tot stand komen van dezen geheel nieuwen zender vértellen. Het is u allen wel bekend in welk een deplo- rabelen toestand de Nederl. Omroep kwam te verkeeren door het verloren gaan van de golf van 1070 M. Toen, na de noodige variaties, de korte golf van 296.1 M. gebruikt moest worden, bleek dadelijk dat hierop met de bestaande outillage geen behoorlijke service was te geven. Vooral voor het Zuiden en Noord-Oosten des lands ging de Ned. Omroep op de korte golf bijna geheel verloren. Het is geen wonder, dat de K.R.O., die onder dezen toestand zeer leed, alles in het werk stelde om zijn luisteraars in het Zuiden, de bij uitstek Katholieke provincies, te gerieven. In overleg met de N.S.F., de eige naresse van den k.g.-zender, werden talrijke verbeteringen tot stand gebracht. Zoo werd o.a. begin van dit jaar de energie nog opgevoerd tot 20 K.W. Doch een en ander was verre van af doende en daarom besloot de N.S.F. een geheel nieuwen zender te bouwen en deze nieuwe zen der is nu Zaterdag in gebruik genomen. Tot 8 uur 's avonds wordt met 7 yt K.W. uit gezonden en daarna met 25 K.W. Nu echter iets anders: Wij hebben in de laat ste weken heel wat klachten ontvangen over het uitvallen van den k.g.-zender. Ongetwijfeld hebben zich bij den zenderbouw moeilijkheden voorgedaan, omdat de nieuwe zender feitelijk alleen 's nachts geprobeerd kon worden. Wij De St. Augustinusvereeniging Diocesaan- vereeniging van R. K. bijzondere onderwijzers in het Bisdom Haarlem heeft Zondagmiddag in .Diligentia" te 'sGravenhage een congres ge houden, waarbij het lid der Tweede Kamer, de heer Max van Poll het rapport-Weiter heeft besproken. De voorzitter, de heer H. G. de Boer, uit Noordwijk, begroette inzonderheid de vertegen woordigers van „St. Bernardus", bond van R. K. Nijverheidsonderwijzers in Nederland, alsmede die van den Katholieken Onderwijsbond in Nederlandsch Indië. Hierna was het woord aan den heer Max van Poll uit Helmond. Alvorens het eigenlijke onderwerp te bespre ken, wenschte spr. eenige opmerkingen te ma ken en een verzoek te doen. Ie. dat spr. het rapport-Weiter behandelde en geen regeeringsvoorstellen. Het is spr. niet be kend, welke voorstellen der commissie-Weiter door de regeering zullen worden overgenomen en voor zoover hij weet, heeft de regeering hiervan geen mededeelingen naar buiten ge daan. Het is dus niet mogelijk over regeerings voorstellen te spreken, omdat die er nog niet zijn. 2e, wilde spr. zijn oordeel over het rapport- Weiter uitspreken op gronden ontleend aan het rapport zelf, dus op zuiver zakelijke gronden. Een dergelijk zuiver zakelijk oordeel kan niet prejudicieeren op een oordeel dat later in het parlement over regeeringsvoorstellen moet wor den gevormd. Daarbij gelden ook andere dan zuiver zakelijke beoordeelingsnormen. Het parlement is nu eenmaal een politiek li chaam, dat dus in zijn beoordeeiing van welke voorstellen ook, niet kan afzien van de politieke en de staatkundige gevolgen welke een beslis sing in een bepaalde situatie moet hebben. De politieke situatie ten onzent draagt er, tengevolge van de weigering der op een na sterkste politieke partij om de regeerings-ver- antwoordelijkheid mede te aanvaarden ten zeerste toe bij, dat dergelijke politieke overwegin gen soms meer gewicht in de schaal leggen dan wenschelijk moet worden geacht. Het komt hier voor een parlementslid op aan, öf te weten wat ernstiger is voor het algemeen belang: het aanvaarden van zaken die men ob jectief minder gewenscht acht, dan wel, het aanvaarden van politieke consequenties, waar' tegen evenzeer groote bedenkingen kunnen worden ingebracht. De beslissingen, welke door de vrijwel dictatoriale regeering in Duitschland zijn genomen, wijzen voldoende uit, dat het te rugwijken voor politieke consequenties, hoe schijnbaar halfslachtig dit ook moge zijn, voor het volk en vooral voor de economisch zwakke ren nuttiger kan zijn, dan het krampachtig vasthouden aan individueel-zakelijke inzichten. Het gaat er niet om op een vergadering tijde lijk geestdrift te verwekken, maar de toestand is zóó ernstig, dat het er op aankomt een vast beraden wil te kweeken, die bereid is door dui zend moeilijkheden heen de maatschappelijke reconstructie tot stand te brengen, zonder wel ke, naar spr.'s vaste overtuiging elk groeps- streven naar verbetering tot machteloosheid is gedoemd. De lezing en bestudeering van het rapport- zenden van 's morgens vroeg 8 uur tot 24 uur practisch zonder onderbreking, zoodat de ex perimenten altijd in het holst van den nacht moesten geschieden. Wij hebben echter goede hoop. dat de nieuwe zender door de „pokken en mazelen-periode" heen is, al zal zoo nu en dan een uitvallen nog wel eens mogelijk zijn. De luisteraars moeten dit ons niet al te euvel duiden, want men zal zich herinneren, dat ook de nieuwe Engelsche zender in zijn tijd een lang proefstadium heeft doorloopen, al kon de B.B.C. zich permitteeren wat wij niet kun nen om den zender, niet eerder dan na ab soluut „gebleken geschiktheid" voor gebruik vrij te geven. Ik roep dus uw clementie in als de nieuwe zender nog wel eens een bokken sprong zou maken, doch verzeker u tevens dat gedaan wordt wat gedaan kan worden door de knapste koppen der Philips' en N.S.F.-ïa- boratoria en door de reeds jaren practisch wer kende ingenieurs van den eigen technischen dienst. Ten slotte een verzoek, speciaal voor de luis teraars in Zuid-Brabant en Limburg. Wij zul len het op prijs stellen van hen te vernemen hoe de ontvangst van den nieuwen zender thans in die streken is; vooral verzoeken wij u te letten op de veel sterkere ontvangst die nu verkregen moet worden, en op de in geringe mate aanwezige fading. Wij hopen, dat de luisteraars voor wie wij ons geen kosten en moeiten ontzeggen ons het ge noegen zullen doen een rapportje in te zenden aan ons adres: K.R.O., Alg. Bedrijfsleiding, Heerengracht 118, Amsterdam. Daar te voorzien is, dat ook dit najaar een groot oppervlak met tarwe zal worden bezaaid, wordt aangeraden bij het opmaken van het bouwplan met het mogelijk optreden van de tarwehalmdooder (voetziekte) rekening te hou- den. De tarwehalmdooder is een schimmel (Ophio- bolus graminis), die in den grond achterblijft en vandaar uit de planten aantast. De aangetaste planten vertoonen aan de halmbasis een bruine verkleuring, terwijl de korrelzetting onvoldoende is. De hierdoor ver oorzaakte schade is meermalen zeer aanzien lijk. De tarwehalmdooder treedt op alle p'ond- soorten op. Een direct bestrijdingsmiddel is niet aan te geven, zoodat de verbouwer tot indirecte middelen zijn toevlucht moet nemen. Vooreerst zorge hij er voor, dat de grond, waarop de tarwe verbouwd zal worden, in een goeden structuurtoestand verkeert. De goede grond bewerking kan hiertoe ten zeerste medewerken. Daar verder gebleken is, dat het optreden van den tarwehalmdooder zeer sterk in de hand kan worden gewerkt door de voorvrucht, zal de verbouwer bij de keuze van de perceelen, die met tarwe zullen worden bezaaid, daarmede terdege rekening moeten houden. Hij zal, wan neer het eenigszins mogelijk is, geen tarwe moeten verbouwen op die perceelen, die als voorvrucht hebben gedragen: tarwe, gerst of rogge, daar deze drie graansoorten en speciaal tarwe en gerst, als een slechte voorvrucht be kend staan. Ook de zaaitijd schijnt van invloed te zijn op het optreden van de voetziekte. Door den Rijkslandbouwconsulent voor Noordelijk Gro ningen, den heer P. G. Meyers, is hieromtrent dit jaar een onderzoek ingesteld. Uit de door hem aan ons verschafte gegevens is op te ma ken, dat dit jaar op die velden, welke na half October bezaaid zijn, de aantasting aanmerke lijk geringer was dan op die, welke eind Sep tember en begin October waren bezaaid. Hoe wel door verder onderzoek nog nader zal moe ten worden nagegaan of de zaaitijd steeds van zoo grooten invloed is, verdient het toch zeer zeker aanbeveling reeds nu met de opgedane ervaringen rekening te houden. Die perceelen, waarvan de verbouwer weet, dat de ziekte optreedt, worden zoo lang mo gelijk voor de teelt van tarwe uitgeschakeld. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wage- ningen en door de plaatselijke ambtenaren van dezen Dienst. Naar de ,,'sHert. Crt." verneemt, zal Z. H. Exc. Mgr. Th. van Roosmalen, apostolisch vi caris van Suriname, in November naar ons land komen en omstreeks Allerheiligen te Am sterdam arriveeren. De uitloting der 4 y2 leening 1928 en der 4 leening 1931 der gemeente Voorburg, heeft plaats gehad op 10 Augustus. Welter had spr. in deze overtuiging gesterkt. De grondslag waarop dit rapport rust is, dat er voor Nederland slechts heil te wachten is van een herstel der vrije concurrentie op de wereldmarkt en dat dit moet worden bereikt door algemeene salaris- en loonsverlaging. Met de voorbeelden der Engelsche en Duit- sche loonsverlagingen toonde spr. aan, dat het beoogde doel: verhooging van den export door loonsverlagingen, niet wordt bereikt. De toenemende afweermaatregelen in alle lan den beletten dit. Spr. toonde vervolgens aan, dat het heden- daagsche economische stelsel hopeloos is vast- geloopen. Wij bevinden ons in een vicieuzen cirkel ten gevolge van de normale werking van het hui dige economische systeem en de groote grief van spr. tegen het rapport der Commissie Welter is, dat het alle heil verwacht van dit systeem, dat ons juist alle ellende heeft ver schaft. Daarmede overschreed de commissie ook haar opdracht, daar haar alleen gevraagd werd voorstellen te doen tot bezuiniging op de staatsuitgaven. Had de commissie zich hieraan gehouden, dan had men misschien de regee ring kunnen becritiseeren die haar opdracht aldus beperkte, maar niet de commissie, die aan deze opdracht gevolg gaf. Zijn rede besluitende kwam spr. terug op het geen hij gezegd had over de werking van ons economisch systeem. Alles wat men doet om binnen de grenzen van dit systeem den toe stand te redden zal onvoldoende blijken. Daarom juist is het zoo noodig, dat alle ka tholieken en de katholieke intellectueelen, waaronder spr. ook de onderwijzers rekende, voorop alle krachten inspannen, om overeen komstig de aanwijzingen des Pausen tot een wijziging der economische instellingen te ko men, die een betere verdeeling der aardsche goederen waarborgen. Naar sprekers inzicht is die alleen op een overzienbare markt mogelijk. Maar de uitwerking van de Pauselijke aan wijzingen zal nog veel inspanning en moeite kosten. Zijn gehoor opwekkend daaraan mede te wer ken, besloot spr. zijn rede. Na de pauze heeft de voorzitter, de heer de Boer, nogmaals de bezwaren, welke er in het bijzonder van onderwijs-zijde tegen het Rap- port-Welter worden gemaakt, naar voren ge bracht. Vervolgens werd unaniem de volgende motie aangenomen: De R.K. Onderwijzers-organisaties van Ne derland, aangesloten bij de St. Willibrordus- en Canisiusfederatie, bijeen in congressen te Utrecht, 's-Gravenhage, Tilburg, Roosendaal en Roermond op 11 September 1932, ter bespreking van het Rapport van de Staatscommissie voor de verlaging van de Rijksuitgaven (Commissie- Weiter), gehoord de verschillende inleiders, spreken als haar meening uit: dat door de Commissie-Weiter tengevolge van haar eenzijdige samenstelling in haar rapport geen rekening is gehouden met de eischen van de Katholieke Sociologie, waarom dit rapport door onze Katholieke Organisaties niet kan worden aanvaard; dat het in strijd is met de verdeelende recht vaardigheid, dat de lasten in zoo groote mate gelegd worden op de ambtenaren en onderwij zers, alsmede op de werkloozen, voordat, voor dat door de Regeering in de Volksvertegenwoor diging in een gefundeerde uiteenzetting is aan getoond, dat alle andere middelen om 's landd financiën in evenwicht te houden zijn uitgeput; dat tal van beter gesitueerden worden ont zien, terwijl het toch een eisch van rechtvaar digheid is, dat in tijden van nood, naar ver mogen wordt bijgedragen door allen; dat nog ruimschoots maatregelen zijn aan te wenden om de staats-inkomsten te verhoogen; dat de verschillende aanslagen, welke het la ger onderwijs bedreigen, zooals o.a. de opvoering van het aantal -leerlingen per leerkracht, het verbod van overtallig personeel, de invoering van minder-bevoegde leerkrachten, het peil van het onderwijs aanmerkelijk zullen doen dalen; dat de handhaving van de door het Wetsont werp tot wijziging van de Lager-Onderwijswet 1920 in uitzicht gestelde verbeteringen voor het buitengewoon lager onderwijs gewenscht is; dat verhooging van het aantal leerlingen, ge noemd in artikel 73 van de wet op het Lager Onderwijs 1920 voor bepaalde groepen van de bevolking een beletsel zal zijn om haar begin selen ten aanzien van het onderwijs in toepas sing te brengen; besluiten deze meeningen ter kennis te bren gen van de Regeering, de Volksvertegenwoordi ging, de Commissie-Weiter en de Pers, 't Schijnt in Rusland niet zoo bloederig meer toe te gaan als voor enkele jaren. De berichten uit Rusland zijn nog wel steeds schaarsch, maar die er los komen, ademen niet meer den geest der doodelijke verschrikking. De terreur is aan het luwen, tenminste de bloedige terreur; doodeen voudig omdat na de massamoorden en massadeportaties het sterkste verzet is ge broken. Men behoeft zich evenwel geen illusies te maken over den tegenwoordigen toestand. De kerk-vervolging duurt nog immer voort. De geestelijken worden slechts hier en daar geduld; nieuwe kunnen er niet bijkomen, wegens het ontbreken van een opleiding en volgens de bolsjewistische pers zelf konden in het eerste halfjaar van 1932 weer 124 kerken worden gesloten voor den godsdienst en geopend voor andere „cultuur-doeleinden", voor pakhuizen, enz. Tragisch is deze systematische ontkerste- ring van een groot, christelijk volk, omdat het hoogste en edelste van een natie daar door wordt vermoord. Maar wat deert dit den Sovjet-heeren? Zij hebben slechts oog voor het materieele; al het andere laat hen koud. Onwillekeurig denken wij hier aan het geen onlangs een Amerikaansch blad schreef over den bouw van de nieuwe stad Magnitogorsk in den Oeral, waar de theo rieën van Moskou in praktijk zijn gebracht en die daarom werd tot de meest-drama- tische en symbolische onderneming van de sovjets. Magnitogorsk ligt zeer afgelegen, eenige dagreizen van Moskou en sterk geïsoleerd aan de bronnen van de Oeral-rivier. De eerste indruk der stad is Aziatisch; de scherpe winden van de steppe rondom en de wolken van stof zijn Oostersch. Moskees of minarets of kerken of andere religieuze gebouwen zijn er echter in deze metaalstad niet. De plaats der stad is niet zonder oor zaak juist daar gekozen; zij ontleent haar naam aan den Magneetberg, waarop zij werd gebouwd, welke geschat wordt 300 millioen ton hooggradig ijzer-erts, te be vatten, van gemiddeld 65 pet. en voor een zeer groot deel dicht aan de oppervlakte gelegen. Op ijzer- en staalwinning is deze geheele stad ingesteld. Men hoopt in de staalstad 2% millioen ton staal te kunnen produceeren. Reeds telt de stad 200.000 inwoners, allen gehuisvest naar Sovjet systeem in ultra-moderne gebouwen en eind 1933 of begin 1934 hoopt men het geheele machtige industrieele plan in werking te hebben. Steenkool heeft de stad niet. Doch dit komt van Koesnetzk in Siberië, dat even machtige steenkolenvoorraden heeft als de ijzervoorraden van Magnitogorsk zijn. De combinatie Oeral-Koesnetzk met haar ont zaglijke voorraden en thans inderdaad tech-, nisch voortreffelijk apparaat zal in de ko mende jaren zich geweldig op de wereld markt laten gelden. Is het niet prachtig? Intusschen: slechts één vraag. Hebben de heeren zich ook afgevraagd of en hoe de Russische ziel in deze metaal- orgie zal kunnen ademen? Het is alles ijzer en staal. Maar van den mensch in die stad krijgt men geen andere impressie, dan dat hij in de laatste plaats komt. De heilstaat voor het staal is niet de heilstaat voor den mensch! In den ouderdom van 69 jaar is Zondag te Bussum overleden dr. C. J. Koning, bekend bacterioloog, o.m. grondvester van het weten schappelijk melkonderzoek. De heer Koning heeft te Amsterdam zijn apothekersstudie volbracht. Sedert 1890 was hij te Bussum gevestigd als apotheker, terwijl hij tevens zijn laboratoriumstudiën voortzette. In 1911 werd hij door de Universiteit van Gro ningen benoemd tot doctor honoris causa in de micro- en bacteriologie. De overledene heeft verschillende functies in organisaties bekleed, o.m. was hij voorzitter van den Gezondheidscommissie in het Gooi. Voorts heeft hij onderscheidene onderzoekin gen verricht op tabak en paddenstoelen. Ver scheiden publicaties zijn van zijn hand ver schenen. Zaterdagmorgen werd V. uit Berghem van uit Oss naar den Bosch geleid inzake het toe brengen van lichamelijk letsel aan den mole naar Wijnakker te Haren bij Megen gedurende de kermis. De sectie, verricht op het lijk heeft echter uitgewezen, dat de messteek niet de directe oorzaak is geweest van den dood van W. Zooals gemeld is was W. lijdende aan een borstkwaal en mogelijk nog andere kwalen. Het jongste nummer van 1 September, van de Acta Apostolicae Sedis bevat een constitutio apostolica en een achttal litterae apostolicae over de oprichting of reorganisatie van kerke lijke provincies en apostolische viccariaten en prefecturen. De H. Congregagtie der Riten publiceert twee decreten in de zaak van de zaligverklaring van de Eerb. Dienaresse Gods Maria Crucifixa di Rosa en van de heiligverklaring van den zali gen Franciscus Xaverius Maria Bianchi. In de lijst der benoemingen vinden we o.m. die van mgr. G. A. H. Bauduin tot protonota- rius apostolicus ad instar pasticipantium. Tot commandeur in de orde van den H. Gregorius den Groote is benoemd A. J. B. Blaisse, tot rid ders J. B. Luykx, C. A. Dunselman en O. M. E. Loupart.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5