Von Papen voor de radio Lebumusvereenigïng contra Weiter Moeilijkheden met 't s.s. „Veendam" Echt en goed CONGRES TE UTRECHT De Chaco-oorlog Wie heeft fort Boqueron in bezit? DE UITSCHAKELING VAN DEN RIJKSDAG Gandhi kiest den hongerdood MARKTEN DINSDAG 13 SEPTEMBER }tDe lasten der crisis op de schouders van enkele groepen gelegd" Rede Prof. F. Otten O.P. Eenzijdige lasten Liberaal en zonder gezond verstand Het L. O. in gevaar ZILVEREN FEEST HAARL. R.K. MIDDENSTANDSBOND Antwoord-telegrammen Contactcommissie adviseert de be manning in een Kanaalhaven af te monsteren Personeel ontslagen? Eisch afmonstering! Wat doet de directie? Toch naar Rotterdam Ook voor de „Flandria" wordt niet gemonsterd Nadert het einde? Colorado-kever Geen aardappelen en groenten uit Frankrijk H. M. DE KONINGIN-MOEDER Eenige weken naar het buitenland GOEDEREN VERDUISTERD? Directeur en bedrijfsleider aangehouden DE NOOD IN TWENTE Textielindustrie en Middenstand bedreigd met een catastrophe BENOEMINGEN Paters Jezuïeten DEPART. VAN DEFENSIE Mr. J. Woltman ontslag gevraagd AARDSCHOK OP AMBOINA Voor vloedgolf gevlucht Donderdag executie van Gorguloff? Het „vliegend gezin" De regeering is van oordeel, dat de democratie heeft afgedaan 't Gezag moet hersteld De ontwapening Von Papen De sociale gedachte Particulier initiatief Grondwet en democratie De Nazi-oppositie Hindenburg als symbool Wanneer naar den top? Protest tegen het kiesstelsel Het geld ligt gereed Verklaring van De Valera ,r> Zondag 11 September kwam te Utrecht in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen bijeen de Vereeniging van R. K Onderwijzers en Onderwijzeressen in 't Aartsbisdom Utrecht „St. Lebuinus." Na een hartelijk woord van welkom te heb ben gericht tot den inspecteur van het R. K. Onderwijs, rector De Jong, aan de leden der Eerste Kamer, de heeren De Bruyn en IJs- selmuióen, en aan de leden der Tweede Ka mer, Baron van Wijnbergen en den heer Kui per, zette de voorzitter, de heer W. Wilschut, in het kort uiteen welk standpunt het hoofd bestuur der „St. Lebuinus" na kennisneming van het rapport-Weiter, ten opzichte van de voorgestelde maatregelen heeft ingenomen. Wij moeten zoo ving de voorzitter aan - stelling nemen tegen het rapport-Weler en wel om deze eenvoudige reden da het rapport maat regelen voorstelt die eenzijdig lasten leggen op bepaalde groepen van het volk, door uitslui tend bezuiniging, en niet door uit te zien naar nieuwe bronnen van inkomsten. Wat volgens spreker het meest moet worden gewraakt, is de inbreuk die door de commis. sie-Welter op artikel 40 van de Onderwijswet wordt voorgestelo. waardoor het vertrouwen in haar moet worden opgezegd. Speculeerend op de Katholiciteit van het Bij zonder Onderwijs dreigen deze heeren door een zeer minderwaardige politiek het onrecht ingang te doen "inden. Speciaal wijst de voor zatter op het onrecht, waarmede de religieuzen worden bedreigd, die enxel en alleen zouden moeten worden gekort omdat zij religieus zijn. Na gewezen te hebben op de stem van het R. K. Werkliedenverbond, welke binnen één maand wordt verwacht, deelde de voorzitter mede, dat aan alle heden vergaderende bonden een telegram met wenschen van welslagen zal worden gezonden. Hierna was het woord aan Prof. P. Otten O.P., die voor de stampvolle zaal zijn hier en daar humoristische rede omtrent het rapport- Welter hield. Het was aan dezen spreker een algemeene en grondige critiek uit te oefenen op het afbraak systeem, dat Weiter en de zijnen door dit rap port in het leven willen roepen. Inleidend oefende spreker een negatieve cri tiek uit op het rapport-Weiter, door te be toenen, da hier alleen afbraak van het opge bouwde wordt voorgesteld en dat in de toe komst meer afbraak kan worden gebracht. De kern van Pater Otten's betoog bewoog zich rondom de positieve critiek op het rapport, waarop spreker allereerst aanmerkte, dat de Commissie-Weiter veel te eenzijdig is samenge steld in dien zin, dat liberalen de overhand hebben gehad in de voorstellen: de roode en wit-gele kleur ontbreekt geheel, maar de leden der commissie dragen lange namen en hooge functies. Op de tweede plaats- is het rapport negatief en kan het daardoor lr geen opzicht de ver gelijking met dat andere sociale rapport „Quaaragesimo Anno" doorstaan. Welter had geen opdracht tot positief werk zal men zeg gen, maar daar kan tegenover worden gesteld, dat de Regeering ook een opdracht tot positiei werk had moeten geven- Het derde, dat op deze commissie-werken kan worden aangemerkt is het feit, dat bij de be zuiniging weelde, N. V.'s, Banken, militaire uit gaven en staatsleeningen totaal gespaard zijn gebleven. Tot slot verhief spreker zijn stem tegen de onrechtvaardigheid van de bezuiniging. Rok en smoking zijn gespaard, maar er zal worden geplukt van de kamgarenjas (ambte naar) en het boezeroen (werkman). Hierna werd het woord gegeven aan den heer G. Bulten, die in de inleiding van zijn rede uitvoerig uiteenzette, dat Welter's rapport ge karakteriseerd wordt door een liberalen meca- nischen geest (liberale wetten), waardoor wel de gulden gered, maar de mensch gedegradeerd dreigt te worden. Spr. gaat dan na, hoe het becijferd tekort van 102 millioen voor 24 pet. moet worden ge dekt door de salaris-kortingen van ambtenaren en onderwijzers, terwijl hoogere ambtenaren en professoren van universiteiten worden gespaard. Voorgesteld wordt verhooging van het leerlin- genschaal en door aanstelling van hulpperso neel, waarmede in den grond wordt beoogd loonen te drukken. IK Millioen zal worden op gebracht door de nog werkende onderwijzers; 5000 tot 6000 onderwijzers zullen zonder inkom sten of met beperkte toelage den dienst moeten verlaten. Spr. gaat vervolgens na de redenen, die wor den aangevoerd door Weiter om te bezuinigen en wraakt de voorgegeven daling van het in dexcijfer, dat met den dag stijgt. Het meten met twee maten, onderscheiden- De R. K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem mocht in antwoord op de bij gele genheid der herdenking van zijn 25-jarig be staan verzonden telegrammen de volgende draadberichten ontvangen. Van Z. H. den Paus: „Zijne Heiligheid aanvaardt de kinderlijke hulde van den R. K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem bij de viering te Haarlem van zijn 25-jarig bestaan en zendt, met vaderlijke gelukwenschen, Zijn zegen als werd afgesmeekt voor de leden en hunne families." w.g. Kardi naal Pacelli. Van H. M. de Koningin: ,H. M. de Koningin draagt mij op den R. K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem Ha- rer Majesteits oprechten dank over te brengen voor het telegram H. M. toegezonden ter gele genheid herdenking 25-jarig bestaan van den Bond. De Koningin was daarvoor zeer gevoe lig." w.g. Van Geen, secretaris der Koningin. Hjk bij hooger en lager onderwijs, het verdruk ken van het geweten der ouders, die gevochten hebben voor goed L. O., het zoogenaamd be houden van oude tradities ten opzichte van universiteiten en het verdrukken van de toe komst van het kind, het zijn evenzoovele lief- delooze en onrechtvaardige maatregelen, die aan het katholiek onderwijs en zijn personeel zullen worden opgelegd. De maatregelen worden intusschen reeds ten deele uitgevoerd; of zij geheel zullen worden doorgevoerd zal ons de troonrede leeren. Maar dan dreigt ons „zwarte armoede." Laten we hopen en werken om dit te voor komen. Aan het slot der vergadering werd een motie aangenomen, welke wij elders in dit blad publi- ceeren. De „N. Rott. Courant" berichtte Zondagmor gen, „dat aan den gezagvoerder van het stoom schip „Veendam" van de Holland-Amerikalijn, welk schip op weg is van New-York naar Eu ropa, telegrafisch order zal worden gegeven om niet naar Rotterdam te komen, maar om te Boulogne sur Mer alle passagiers aan wal te laten gaan. Daarna moet hij naar Southamp ton varen, om de lading te lossen en voer Ame rika bestemde lading in te nemen. Vervolgens moet de „Veendam" terugkeeren naar Bou logne, om daar de van het vasteland van Eu ropa komende passagiers aan bord te nemen. Daarna moet het schip opnieuw naar South ampton varen, ten einde daar de Engelsche passagiers te laten embarkeeren, waarna de „Veendam" weer naar New-York moet ver trekken. De vertrekdatum is voorloopig op 17 September vastgesteld." Maandagmorgen zou, aldus het bericht, over de verzending van het telegram aan den gezag voerder definitief worden beslist. Het voorne men van de directie van de H.A.L. om de .Veendam" in Southampton een nieuwe reis naar New-York te laten maken, vindt zijn be vestiging in een radiogram, da<t de bemanning van het schip Zaterdagavond daaromtrent aan den Centr Bond van Trasnportarbeiders zond met de mededeeling, dat zij het bondsadvies afwachtte en dienovereenkomstig zal hande len. Hierop is Zondagmorgen aan de bemanning geseind: „Indien schip niet naar Rotterdam komt, ver klaar u dan bereid het naar een veilige Ka naalhaven te brengen en te meren. Eisch daar afmonstering. Kosten overtocht voor rekening Centralen Bond. Zoodra ons haven van bestem ming bekend is, komen wjj over." Van deze beslissing is aan de Regeering en aan de Directie van de H.A.L. kennis gegeven, aan de eerste met het verzoek, consulaireamb- tenaren, die in de zaak kunnen worden betrok ken, te instrueeren. Later is bij den Centralen Bond een tele gram ingekomen van de bemanning van het s.s. „Veendam". dat de kapitein afmonstering weigert en de overkost van vertegenwoordigers van den Bond verzocht wordt. Daarop zijn de heeren Kievit en Ratté Zondagavond naar Bou logne vertrokken. Het Hoofdbestuur van den Centralen Bond heeft in zijn zitting van Zondagmorgen be paald, dat aan de ongeorganiseerde zeelieden die op advies van de Contactcommissie bij het conflict zijn betrokken, financieelen steun zal wor den verleend. Gemeld wordt nog, dat er ook moeilijkheden zijn ontstaan met de Engelsche bemanning van het ss. „Lowland", dat te Harlingen ligt. De „Lowland" is de gewezen „Noord-Holland" van de Scheepvaart en Steenkolen Maatschappij te Rotterdam, en vaart thans onder Engelsche vlag. Medegedeeld wordt dat een deel of de geheele bemanning afmonstering zal vragen. Het Hoofdbestuur van den Centralen Bond heeft geadviseerd, dat de lossing niet moet wor den opgelosd. Wij vernemen nog dat de directie der H.A.L. in verband met het onflict aan boord van de „Veendam" nog geen beslissing heeft genomen aangaande haar houding voor het geval dat de bemanning van dit schip de gestelde eischen handhaaft. Het ligt evenwel in de bedoeling, om wan neer de „Veendam" evenals de .Rotterdam" zou worden gedwongen naar Rotterdam te va ren, het schip op te leggen en de bemanning, 250 man, te ontslaan. Bij de Contactcommissie is de mededeeling binnengekomen, dat door de Deensche Machi nistenorganisatie een bedrag van 50.000 Kronen ter beschikking van de Centrale van Koopvaar dij-officieren is gesteld. Naar de directie van de Holland-Amerika- Lijn ons mededeelt, zal het stoomschip „Veen dam" toch naar Rotterdam komen. De „Veendam" is den afgeloopen nacht om 3.50 uur van Plymouth naar Boulogne ver trokken en wordt Dinsdag om acht uur voor middag aan de Wilhelminakade te Rotterdam verwacht. De bestuurders van den Centralen Bond van Transportarbeiders, Van der Meulen en Van Duuren, vergaderden Maandagmorgen met de bemanning van het s.s. „Flandria" van den Ko. ninklijken Hollandschen Lloyd. Deze beman ning moet a.s. Woensdag monsteren voor een nieuwe reis en wenschte zich derhalve te be raden over wat gebeuren moet. Van der Meulen zette kort den stand van zaken uiteen en gaf daarnaast een overzicht van oorzaak en verloop van den strijd; dien de zeelieden voeren. Zijn rede vond luide in stemming en zonder eenige discussie werd met algemeene stemmen besloten, volgens het „Volk", dat de bemanning zich bij de staking zal aansluiten en Woensdag den werkgevers, in plaats van te monsteren, naar de contact commissie zal verwijzen. Het ss. „Noord-Holland", van de Scheep vaart- en Steenkolen-Mij. te Rotterdam, is on der Engelsche vlag gebracht en verdoopt in „Lowland". De K. N. S. M. heeft Maandag te Amsterdam een begin gemaakt met het proviandeeren en stoomklaar maken der door de staking stilge legde schepen. De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft Frankrijk aangewezen als land waar uit, met ingang van 22 September 1932 de in- en doorvoer van aardappelen verboden is. Voorts is Frankrijk aangewezen als land, waar uit met ingang van dienzelfden datum de in- en uitvoer van versche groenten van 15 Maart tot en met 14 October verboden is, tenzij de zendingen vergezeld zijn van een schriftelijke verklaring, afgegeven door den Plantenziekten- kundigen Dienst van dat land, inhoudende, dat de versche groenten niet zijn aangetast door den Coloradokever, en dat zij afkomstig zijn van en geteeld zijn op plaatsen, waar de Colo radokever niet voorkomt, en, voorzoover bekend, niet is voorgekomen binnen een afstand van 200 K.M. Tenslotte is bepaald, dat ontheffing wordt verleend voor zendingen, welke een gewicht van 50 K.G. niet te boven gaan, onder voorwaarde, dat de invoer geschiedt langs het kantoor der invoerrechten te Roosendaal en dat het hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst ver klaart, dat de betrokken zending geen gevaar voor bèsmetting oplevert. H. M. de Koningin-Moeder is voornemens om Donderdag 15 dezer per Staatsspoor naar Arol- zen te vertrekken. Na een verblijf van eenige dagen bij den Vorst van Waldeck en Pyrmont, hoopt Hare Majesteit enkele weken in het Schwarzwald door te brengen en omstreeks half October weder hier te lande terug te keeren. Te Wilnis zijn aangehouden en in verzeker de bewaring gesteld de directeur en de bedrijfs leider van de Wiener Oliefabriek, als verdacht van verduistering van goederen Uit het faillis sement. In verband hiermee is op verschillen de plaatsen huiszoeking gedaan en zijn diverse goederen in beslag genomen. Zaterdag is een persoon aangehouden, die clandestien sterken drank verkocht. Vermoe delijk is de drank van deze affaire afkomstig. zijn Poeders alleen, wanneer zij de handteeke- ning dragenvan den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpijnpoeders, Kiespijnpoe ders, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8ct. Per doos 45 ct. Bij uw Drogist. Naar wij vernemen had Maandag 1.1. in het Amstelhotel te Hengelo een bespreking plaats van afgevaardigden der drie Nederl. Midden standsbonden, Besturen der Gewestelijke Mid denstandsorganisaties en vooraanstaande per sonen in Twente, onder voorzitterschap van den heer A. F. F. Oostermeijer. Besproken werd op de eerste plaats de nood in Twente en de positie van den Middenstand. Men was het er algemeen over eens, dat ook de Middenstand de gevolgen van de crisis, hoofdzakelijk in de tëxtielindustrie, begint te voelen en dat bij een voortdurende verscher ping een catastrophe niet kan uitblijven. Be sloten werd bij de Nederl, Regeering aan te dringen op maatregelen om den export in de textielindustrie weer mogelijk te maken en daar door de werkloosheid zooveel mogelijk op te heffen. Tevens zal de aandacht der Regeering gevestigd worden op den dreigenden noodtoe stand in den neringdoenden en handeldryven- den Middenstand. Ten einde deze besluiten uit te voeren, werd een Commissie van Redactie benoemd, die aan stonds de werkzaamheden zal beginnen. Als tweede punt werd op deze bijeenkomst besproken de opheffing der Arrondissements rechtbank te Almelo en de gevolgen daarvan voor Twente. Besloten werd in dezen actief werkzaam te zijn, om deze voor Twente nadeelige opheffing, welke allerminst een bezuiniging beteekent, te voorkomen. Vorengenoemde commissie werd opgedragen ook deze werkzaam. „u--.. te nemen. Z.H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan der kerk van den H. Aloysius te Utrecht den weleerw. pater H. Koehorst, en tot assistent der kerk van O. L. Vrouw Onb. Ontv. te Groningen den weleerw. pater H. Borst Pauwels; met ingang van heden eervol ontslag verleend aan pater Ed. Schroder als pastoor der parochie van den H. Aloysius te Utrecht, en in zijne plaats benoemd pater A. van Zeelst, tot dusver kapelaan der O. L. Vrouwekerk (Elandstraat) te Den Haag. Naar wij vernemen, heeft de secretaris-ge neraal bij het departement van Defensie, mr. J. Woltman, tegen 1 Januari a.s. ontslag uit zijn betrekking aangevraagd. AMBOINA, 12 Sept. (Aneta) De zwaarste aardschok welke 'sedert 1898 werd geconstateerd, heeft kampong Toelehoe geteisterd. Zestig hui zen zijn ingestort. De aardschokken duren voort. De bevolking heeft de geteisterde plaats ontruimd, omdat zij vreest voor een vloedgolf, gelijk deze reeds te Piroe werd waargenomen, waarbij zich echter geen ongelukken voordeden. BUENOS AIRES, 12 Sept. Zooals men weet, hebben Bolivia en Paraguay gelijktijdig een „overwinning" gemeld. Beide verklaren, dat zij het fort Boqueron in bezit hebben gehouden en in alle twee hoofdsteden viert men een „verpletterende nederlaag van den vijand na een bloedig en langdurig gevecht". Uit de Paraguaansche hoofdstad, Asuncion, wordt gemeld, dat de vierde Boliviaansche di visie op de vlucht is gejaagd, waarbij 1200 man gevangen zijn genomen en elf kanonnen werden buit gemaakt. De regeering van Paraguay heeft de overwinnaars officieel geluk gewenscht en de bevolking is „buiten zichzelf van vreugde" Daarentegen publiceert de generale staf van Bolivia een communiqué, volgens hetwelk de troepen van Paraguay het zijn, die op de vlucht zijn gegaan. Heden, aldus het communiqué, zijn zij na versterkingen te hebben ontvangen op nieuw tot den aanval op het fort Boqueron overgegaan, doch zij werden met zware ver liezen teruggeslagen. Een nader communiqué van den Boliviaan- schen generalen staf meldt: „Hedenmiddag 12 uur 10 was het fort Boqueron nog steeds in ons bezit. Een derde Paraguaansche aanval wordt heden verwacht; de tegenstanders heb ben hiervoor 4500 man troepen geconcen treerd." Ook Paraguay heeft een nader communiqué gelanceerd, dat als volgt luidt: „De strijd duurt voort in de nabijheid van het fort Boqueron". In de nota der neutrale mogendheden, waar in arbitrage wordt voorgesteld, wordt ook ge- eischt, dat beide partijen de vijandelijkheden onmiddellijk zullen staken. Voorts bereiden Argentinië, Brazilië, Chili en Peru een gemeen schappelijke neutraliteitsverklaring met betrek king tot het conflict voor. De Argentijnsche minister van Buitenlandsche Zaken, die deze verklaring aankondigde, voegde eraan toe. dat Maandag a.s. het herstel der diplomatieke be trekkingen tusschen Argentinië en Uruguay officieel zal worden medegedeeld. In politieke kringen te Buenos Aires ver wacht men, dat de poging der neutralen om het geschil aan arbitrage te onderwerpen, op een mislukking zal uitloopen. PARIJS, 12 September (VD). De president, der Republiek, Lebrun, heeft Maandagmiddag de beide verdedigers van Gorguloff, die een laatste poging deden hun cliënt voor het scha vot te redden, ontvangen. De definitieve beslissing van den president is eerst Dinsdag of Woensdag te wachten aan gezien de verdedigers nooit direct antwoord op verzoeken van dezen aard ontvangen. Mocht president Lebrun, wat verwacht wordt, het verzoek om gratie weigeren, dan zal de executie van Gorguloff Donderdagmorgen plaats hebben. LONDEN, 12 Sept. (Reuter). Wij vernemen, dat den vliegenier Udet, die momenteel in Groenland vertoeft om opnamen te doen voor een Duitsche filmonderneming, dadelijk bij het bekend worden van de verdwijning van het „vliegend gezin" is opgedragen met zijn drie vliegtuigen de vermisten op te sporen. Maandagavond te 19.30 uur heeft rijkskan selier von Papen in een radiorede zijn program uiteengezet. Hij zeide o.m. het volgende: Ik spreek heden door den draadloozen omroep tot het Duitsche volk, daar de zoojuist ontbonden Rijksdag het niet eens noodig achtte een verklaring der rijksregeering over haar program aan te hoo- ren. De rijkskanselier gaf een schildering van het gebeurde in den Rijksdag en legde er den na druk op, dat volgens art. 33 der Grondwet de voorzitter verplicht was hem als vertegenwoor diger der regeering het woord te geven. Uit dit voorval zal het Duitsche volk zien, dat het ongrondwettig optreden van den Rijksdag het de rijksregeering onmogelijk gemaakt heeft, rekenschap te geven over de verloopen drie maanden en over haar program voor de toe komst. De Communistische, uit Moskou hier heen gekomen mevr. Klara Zetkin, is door den Rijksdag bij haar declamatie aandachtig aan gehoord. De verklaring van een nationale re geering echter weigert de Duitsche volksver tegenwoordiging aan te hooren. Op dit uur stel ik er prijs op, aldus von Pa pen, het volk, thans langs dezen weg, opnieuw rekenschap te geven van de tot dusverre door de regeering gedane handelingen en het ver dere doel dat zij in het belang der saneering van het volk nastreeft. De rijkskanselier zette allereerst uiteen dat het onmogelijk is in drie maanden prestaties te leveren, welke hun uitwerking in het leven van het volk volledig zouden' doen gevoelen. De rijksregeering is echter vastbesloten den weg dien zij tot dusverre gevolgd heeft verder te volgen, den weg van een nieuwe onafhankelijke staatsleiding. De rijkskanselier zette verder uiteen dat hij te Lausanne ten overstaan van de geheele we reld den eisch van Duitschland heeft uitgespro ken als volk met gelijke rechten en plichten in de wereld te worden behandeld. Het herstel van de volledige souvereiniteit van het rijk, van zijn vrijheid en gelijkgerech tigdheid is het principieele doel der buitenland sche politiek, is een kwestie van eer en zelfres pect voor Duitschland. Niemand heeft met grooter verwachtingen naar de ontwapeningsconferentie uitgezien dan Duitschland dat door het resultaat wreed is te leurgesteld. Duitschland kan niet deelnemen aan de verdere werkzaamheden van de ontwa peningsconferentie, vóór de kwestie der gelijk gerechtigdheid in Duitschen geest is opgelost. De Fransche antwoordnota wordt op dit oogen- blik bestudeerd. Haar inhoud schijnt niet van dien aard dat zij een oplossing van dit ernstige probleem zou kunnen bevorderen. Overgaande tot de binnenlandsche politiek, zeide von Papen, dat het groote doel der Rijks regeering, dat zij naar haar vaste overtuiging ook bereiken zou, de doorslaggevende vermin dering der werkloosheid is. Slechts bij doorslaggevende vermindering der werkloosheid zullen de ondersteuningen die ook de regeering voor te laag houdt, verhoogd kun nen worden. De sociale verzekering heeft de regeering by haar optreden in een zeer ge vaarlijken toestand aangetroffen, zoodat zy tot hervormingen gedwongen was. Prestaties die zelfs boven de kracht van een gezonde huis houding zouden uitgaan, moesten worden prys gegeven want alleen daardoor kon betaling der uitkeeringen verzekerd worden. De sociale in stellingen moesten zoo vereenvoudigd en zoo veel goedkooper worden als de nood van den tijd en de noodzakelijkheid der zuinigheid ge- bood. Niemand in de regeering denkt er aan de bescherming der arbeiders op te heffen of het tariefcontract te vernietigen. Thans is het tijdstip gekomen, het particu liere initiatief weer op te wekken. Van de on dernemers verwacht de regeering dat zy de hun toevertrouwde middelen zullen beheeren tot welzyn van het geheele volk. Zy zal met ijzeren strengheid optreden tegen elementen die zich als parasieten van de huishouding willen ver rijken ten koste der werknemers. Wanneer het plan mislukt om door middel van het particu liere bedrijfsleven het organisme van de Duit sche economie weer tot leven te brengen, dan is het vrye ondernemersschap verloren. Bedrij ven met staatshulp moeten in zekeren zin on derworpen zyn aan staatsinvloed, opdat hun opbrengst alleen het algemeene nut en niet particulier voordeel dienen zal. Von Papen zette vervolgens uiteen dat ook de reorganisatie van het Duitsche staatsleven een der voornaamste taken der regeering is. De Rijksregeering ziet haar historische zending in het opheffen van constructiefouten in de grondwet van Weimar. Het zou ook verkeerd zyn in de plaats van wisselende partycon- stellaties de dictatuur te stellen van een party, een staatsvorm, die nooit in overeen stemming kan zyn met de behoeften van het Duitsche volk. De regeering gelooft, dat de formeele democratie uitgewerkt is en niet meer tot nieuw leven kan worden gewekt. Uit de huidige ontbinding van ons staatsleven kan al leen het herstel van een waarachtig onparty- dige staatsleiding redden, welke zich steunt op het gezag van den Rijkspresident. Wanneer thans een regeering het program aanvat dat een groote party essentieel bevor derd heeft en waarvoor zy millioenen in be weging gebracht heeft, ondervindt zy de bitter ste oppositie, aangezien zy toevallig niet uit de ryen van die party ontstaan is. Er moet een einde gemaakt worden aan de verwildering van den politieken strijd met persoonlijke en collec tieve belasteringen. Moscovitische methodes vin den geen plaats in Duitschland. De Rijkskanselier meende dat de N.S.D.A.P. een bittere desillusie zal beleven, wanneer zy meent met haar strijd tegen de „fijne heeren" en tegen de z.g. „baronnen", nieuwe verkie zingssuccessen te behalen. De N.8.D.A.P. zal daarby haar doel missen en zich in tegenstel ling plaatsen tot haar groot verleden. Tenslotte zeide von Papen het een natuur lijke plicht te achten zich te plaatsen voor de historische persoonlykheid van den Rykspresi- dent. Het Duitsche volk heeft een veilig gevoel van dankbaarheid voor het geschenk Gods, dat het gekregen heeft in den leider in oorlog en vrede, den behoeder van zyn beste traditie. Zoo zeker de strydende machten van thans overschaduwd worden door dit symbool van eenheid, zoo zeker zal ieder waarachtig Duit- scher slechts met afschuw hebben kennis ge nomen van redevoeringen waarin iedere eer bied voor de wysheid van den ouderdom en voor de groote persoonlijkheid ontbraken (doelt duidelyk op Hitier). De Rykskanselier besloot met de woorden' Ik was voornemens van af de tribune van den Rijksdag de gekozen vertegenwoordigers van het volk op te roepen het land te dienen door de Rijksregeering de uitvoering van haar pro gram mogelyk te maken. De Volksvertegen woordiging heeft my dit verhinderd, zy heeft het niet gewild. Daarom roep ik het land op dit uur toe: Met Hindenburg en voor Duitsch- land. Wanneer zullen we den top beklim men? Wie tijdens de vacantie in de ber gen mocht toeven, heejt zich wel deze vraag gesteld. Als we dachten, dat het schijnbaar prachtige weer een tocht opwaarts voor den volgenden dag toeliet, schudde de plaatselijke deskundige, onze hotelhouderbezorgd het hoofd. Die om zijn raad smalend lachti kwamen later teleurgesteld terug: al les was nevel rond den top geen uitzicht geen natuurgenot. Maar toen het op een middag tries tig was en droef en velen hun kof fers pakten om naar lagere streken weer af te reizen, kwam de hotelier ons, die vertrouwen in hem hadden gesteld, waarschuwen: gaat nu mor gen. Men lachte: in den regen naar boven.' Maar toen we den volgenden morgen boven waren, genoten we een uitzicht als zelden in de bergen voor komt. De zon speelde over de toppen rondom. Uren ver lagen de dorpkens tegen de glooiingen. En diep beneden ons scheen het ergens te onweren, althans te regenen. Dagen achtereen waren toeristen hierheen geklommen en hadden slechts nevel gevonden. Nu stonden we daar en schouwden als voor een moment in Gods eeuwig heid. Wanneer zullen we den top beklim men? Ook in het leven is deze vraag er een waarop wagend geantwoord wordt. Het schijnbaar aanlokkelijke is nog geen betrouwbare gids en in de somberheid rondom ons kunnen we soms den goeden raad opvangen: ga nu naar den top. Een juisten raad op tijd opvolgen heeft zijn groot nut evenals het we ten te wachten op zijn tijd om hooger te stijgen. LONDEN, 12 September. (Reuter.) Indien de regeering haar voornemei. om voor de verschil lende klassen van de bevolking van Indië spe ciale kies-lichamen in te stellen niet opgeeft, heeft Gandhi besloten den hongerdood te ster ven. Gandhi acht dit systeem verderfelijk voor Indië en zonder nut voor de onderdrukte klas sen van de bevolking en heeft hierover met Sa muel Hoare en MacDonald gecorrespondeerd. Hy zal 20 September beginnen te vasten. In regeeringskringen gaat het gerucht, dat Gandhi zal worden vrijgelaten, zoodra hy Wet zijn vasten begint. DUBLIN, 12 Sept. (Reuter). In een vergade ring te Kilkenny wellicht de meest geestdrif tige in zijn geheele politieke loopbaan ver klaarde De Valera, dat het geld van de annuï teiten, waarover getwist wordt met Engeland, gereed ligt en aan een derde, neutrale parttJ byv. het Internationale Hof te 's-Gravenhage> in bewaring gegeven kan worden. AMSTERDAM, 13 Sept. Aardappelprijs0; De prijzen waren heden onveranderd. Aan voer 3 ladingen, 1370 H.L. BODEGRAVEN Aanvoer 143 wagens, 1620 stuks. Ie met Rijksmsrk 2427; 2e i°e' Ryksmerk 2023; zware met Ryksmer" 31. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 13 Sept. "T Bloemkool 10.90—16; 2e soort 3—4. 11500 K-G- Tomaten A 6.70—7.—; B 8.40—; C 3.7" 4.60; CC 2.30. 45000 K.G. Aardappel®0' Schotsche muizen 0.601.70; Eigenheimer 1.70; Blauwe eigenheimers 2.—2.20; Due 0 York 0.70—0.80; Drielingen 2.—2-3<j' 3600 K.G. Wortelen 0.60—1.30. 26000 RoO°s kool 0.60—1.90. 25000 Gele kool 0.60--' 2.20. 145000 Vroege witte kool 0.70—l-1"' 21000 K.G. Uien: Gele uien 2.30—3du' Gele drielingen 1.802.30; Gele nep 6.60-f 6.40. 325 K.G. Slaboonen 3.—4.10. 1700 K.G' Bieten 1.80—2.—. 450 K.G. Rammen» 2.45. 284 K.G. Druiven: Frankenthale1 36.50—43.—. -j LEIDEN, 13 Sept. Varkensmarkt. Tota» aanvoer 1080 stuks. 326 zware, 754 lichte. Zwa^ 2728; lichte 2526. Handel vlug; groote aan voer; zouters geen noteering. n NOORD-SCHARWOUDE, 13 Sept. 46 2^ K.G. aardappelen: Groote Schotseri 0-50"^ 0.70; Schotsche Muizen f 1.101.40; Dried0' gen 2.00—3.10; Duken 0.70—0.80: Eig®°^ heimers 1.10—1.30; BI. Eigenheimers 1.60; 4800 K.G. Spercieboonen 2.00—7- 26.900 K.G. Uien: Gele Nep 5.20—6.00; lingen 2.10—2.40; Uien 2.30—2.80: Uien 2.803.00; Kleine Peen 1.10; - K.G. Peen 2.00: 100 K.G. Kroten 1.10; K.G. Roode kool f 0.60—1.80; 48.800 K-w" Witte kool 0.50—1.00 3900 K.G. Gele ^°°l 1.90—2.10; ales per 100 K.G. 1 OUDEWATER, 12 September Kaas: A»°' gevoerd 60 partijen. 2700 stuks, wegende geveer 13500 K.G. Ie soort 22—25 2e soor* f 19—21. Handel vlug. Zonder R.M. geen aa° voer PURMEREND, 13 Sept. Kleine BoerenKaj» 13 st. ƒ21, Goudsche kaas 5000 K.G. ƒ22.5"; p. gO K.G.; boter 2032 K.G., melkboter l-s® 1.45, weiboter 1.05—1.30 p. K.G.; 720 rund® ren, 415 vette ƒ0.64072, handel vlug; 2 melk- en gelde 110250 p. stuk, matig. 105 Stieren 4654 ct. per kilo, handel v_ §5 23 Paarden 60—130 per stuk, handel matig! Vette kalveren 7090, handel stug; 174 Nu® tere kalveren, slacht 620. .„j Fokkalveren 14,00 tot 16,00 per stuk, ha° vlug; 646 vette varkens 0,22 tot 0,27 per af handel vlug; 62 magere varkens 6,00 tot l07e\ per stuk, handel stug; zouters 30,00, han stug; 243 biggen 4,00 tot 7,00, handel stug! schapen 12,00 tot 17,00, handel matig. K„ 662 Lammeren f 612, handel matig; 43 B° ken f 3—6; Piepkuikens f 0.70—0.85 peh "u kipeieren f 4.60—5.10 per 100 stuks. Eendeleren 2.75: Druiven 45 cent p.p-: E a den 0.201.10 per stuk: Oude kippen Ha° 0.350.37Yi per K.G.: Konijnen 30—1.75 Per PURMEREND, 12 Sept. Kaasbeurs: Aanv° 21 partyen wegende 60.000 K.G. Hoogste P 23. Handel vlug. m- WARMENHUIZEN, 10 Sept. Heden steedde men voor: Gele nep 5.206.20; drielingen 1.902.10; gele uien 1.702.40; .0 boonen 2.00—3.10; Roode kool 0.60—1-40; lS kool 0.80; Witte kool 0.80—0.90; Eigenhein 0.701.80; Blauwe 1.40—2.30, per 100 K.G-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6