UIT EEN OLYMPISCH DAGBOEK Een onvergetelijke reis f i M NAPRAATJE RIJWIEL TOERISME Tentoonstelling in het Carlton Hotel wmMm BUITENLANDSCHE VARIA SEPTEMBER iiiiniiiiiunuiii De Hollandsche Olympische fa milie leefde in de beste harmonie Blijde thuiskomst Land in zicht! HET NEDERLANDSCH TIENTAL Van links naar rechts de dames Den Ouden, Dalmolen, Philipsen—Braun, OverslootAalten, Klaver, Braun, du Mee, Laddé en Schuurman, gereed om voor het groote défilé het Olympisch Stadion binnen te trekken PAARDENSPORT Concours Hippique te Halfweg Typisch Hollandsch! KAATSEN Wedstrijden te Zeist WIELRENNEN WIELERBAAN TE GOUDA Tot den bouw besloten Naar filmland Het entree PAHUD DE MORTAGNES ALS FOTOGRAAF m-A w Een aardige foto van onzen Olympischcn ruiter, Luit. Pahud de Mortagnesdie bij de aankomst van onze ploeg in Los Angelesde Nederlandsche deelnemers onder vuur neemt SCHAKEN NEDERLANDSCHE BOND VAN PROBLEEMVRIENDEN W eenink-herdenkingsoplossings- wedstrijd 1932 Huis toe „Vader, Jan heeft een heelen grooten visch gevangen." „Hoe groot?" „Toen ik wegging, was hij een halve meter lang."- Er heerscht een gezellige drukte aan boord van het s.s. „Statendam" in den avond van den len Juli '32. De Olympische ploeg gaat ons land verlaten om te trachten in 't verre Los Angelos eenige successen voor Nederland te be halen. Ze zijn vol goeden moed, zooals ze daar staan, terwijl nog eenige hartelijke woorden ter afscheid worden gesproken. Vaders, doch vooral moeders pinken menigmaal tranen weg bij de speeches, daar ze meer en meer gaan beseffen de zware taak, die op hun zoon of dochter rust. De deelnemers zelf houden zich echter goed, doch bij voorbaat worden de tanden reeds op elkaar gezet als ze denken aan de geweldige strijd, die hun te wachten staat. Tegen elf uur verlaten de familieleden en kennissen het schip en blijft het handjevol athleten in de salon achter. Al gauw beginnen de magen een woordje te spreken en onder wat muziek van een koffer- pathefoon worden de eerste sandwiches ver orberd. De een na den ander verlaat het gezel schap en zoekt de hut op, terwijl eenige ach terblijvers het dek op gaan om een laatste glimp van Nederland op t evangen. Den vol genden middag 12 uur doet het schip de haven Boulogne aan. De athleten hebben al wat nader kennis met elkaar gemaakt en liggen nu lui in dekstoelen wat bijeen. Al gauw worden we ech ter door trainer v. d. Putte opgepord om wat beweging te nemen. Dit is aan geen doovemans- ooren gezegd en allen zijn even daarna lustig aan het trainen. Het schip zet stoom naar Southampton, welke plaats om 7 uur wordt be reikt. De eerste symptomen van zeeziekte ver. toonen zich reeds, wat voor de athleten nu niet het plezierigste is. Dit wordt erger als het schip in volle zee komt en is het dek in een soort hospitaal herschapen. Bijna allen (enkele uit zonderingen) hebben het erg te kwaad, zoodat van trainen nu niet veel meer komt. Het weer is slecht geworden, daar komt niet eerder dan Dinsdags' verandering in. De zee wordt iets kalmer, wat alle athleten weer op de been brengt, het trainen wordt weer aangevangen en al gauw zie je hier een schermster, daar de wielrenners, op het achterdek de afdeeling ath- letiek aan de gang, terwijl het dekzwembassin door de zwemsters in gebruik wordt genomen. De tijd wordt verder doorgebracht met dek- spelen, o.a. tennis en ping-pong. Het weer werkt echter niet lang mee, want al gauw komt er een dikke mist opzetten en klinkt herhaaldelijk het doffe signaal der misthoorn. Ook is het koud en loopen we allen gehuld in dikke truien en plaids. Juist wordt er een bericht uit Holland aangeplakt, dat het daar op het oogenblik erg warm is. Even een gemopper over de strop nu juist weg te zijn. Er komt een uitnoodiging van den kapitein of we de brug willen bezichtigen, welke gelegenheid natuurlijk door allen wordt benut. Er wordt nu reeds bekend, dat niet Za terdag, doch Zondagochtend New York kan worden bereikt. Een geweldige teleurstelling natuurlijk, doch niets aan te doen, we zitten in het schuitje en moeten meevaren. De trai ning heeft nu weer een normaal verloop, iede- ren ochtend half acht kun je de zwemsters in het le klas zwembad en de athletieksters en athletieker op het le klas dek, waar een flinke baan is, aan den gang zien. De stemming wordt onderling met den dag beter en de heer Kellen- bach is reeds als Pa herdoopt, terwijl de dames Wuyckhuise en Braun om beurten als Ma wor den aangesproken. Vrijdags worden de machine kamers bezichtigd, waar allen aan deelnemen. Zaterdagochtend passeeren we het le lichtschip en al gauw bemerken we aan de meeuwen, die ons schip volgen, dat we in de buurt van land komen. We nuttigen ons laatste diner aan boord. Ja, waarlijk, we zien de eerste lichtjes van de Amerikaansche kust. Voor deze gelegenheid mogen we eens laat opblijven en kunnen we genieten van onze aankomst te New York bij avond. De moeite waard is het zeker en we ver langen reeds naar den volgenden ochtend om de wereldberoemde wolkenkrabbers te kun nen zien. Nieuwsgierig gaan we dan ook vroeg naar het dek en ja, prachtige wolkenkrabbers, badend in het zonlicht, we bemerken nu reeds, al is het pas 6 uur,'hoe warm het al is. Na het aan boord komen van den dokter mogen we Op 16 en 17 September a.s. zal te Amsterdam de eerste vergadering plaats hebben van de Commissie voor het Rijwieltoerisme van de Al liance Internationale de Tourisme. Als voorzit ter treede de heer G A. Pos op, terwijl de heer W. A. M. Westeroüen van Meeteren tot secre taris-rapporteur dezer Commissie is benoemd. Ter gelegenheid van deze vergadering zal o.a. een kleine intieme tentoonstelling gehouden worden van de technische verbeteringen van het rijwiel en zijn onderdeelen, alsmede van het Bondswerk in het belang van het rijwieltoeris me. Deze tentoonstelling wordt gehouden in een der zalen van het Carlton Hotel, Vijzel straat, Amsterdam. JJ. Zaterdagmiddag werd door de Lande lijke Rijvereeniging „Ritmeester de Kruyff", op het terrein aan den Minister Cort van der Lindenstraat een concours hippique gehouden, waaraan door een twaalftal dames- en heeren- ruiters dier vereeniging werd deelgenomen. De jury werd gevormd door de heeren C. Plancker, commandant van de bereden politie te Amsterdam en W. Slob, secretaris van de Federatie van Landelijke Rijvereenigingen te Hoofddorp. De leiding berustte bij den heer Brouwer, brigadier bij de bereden politie te Amsterdam, instructeur der vereeniging. Als eerste nummer vermeldde het programma een individueele dressuurproef. De verschillende proeven werden door de verschillende dames en heeren goed afgewerkt, doch de keurige afwerking door den heer J. Gehrels viel op; hem werd dan ook verdiend De prijzen werden als volgt toegekend; Hierna verschenen de ruiters in de manege voor een vaandelrit, waarna de prijsuitreiking van de individueele dressuurproef plaats had. De prijzen werd als volgt toegekend: 1. J. Gehrels; 2. Jac. de Jong; 3. J. Grave- meker; 4. KI. de Jong; 5. G. Beem; 6. J. Stut; 7. W. Vorstelman. Als derde nummer vermeldde het programma een springconcours. Hierbij werden de meeste hindemissen zonder fouten genomen door den heer J. Gravemeker. Zijn minder goede houding te paard bij het springen bezorgde hem echter den tweeden prijs. De eerste prijs werd toege kend aan den heer J. Gehrels, terwijl de derde prijs werd toegewezen aan den heer IJ. Zorger. Het hierna volgend attractienummer, het welk hieruit bestond, dat de verschillende deel nemers met hun zadels onder den arm naar hun paarden moesten oploopen, welke aan de overzijde van het terrein waren opgesteld, zadelen en te paard zoo spoedig mogelijk naar den overkant rijden, bezorgde enkelen deel nemers, die hun paarden niet voldoende had den opgetuigd, een buiteling, welke overigens goed afliep. De prijzen voor deze zadelreis werden als volgt toegekend 1. W. Vorstelman; 2. J. Gehrels; 3. KI. de Jong; 4. J. Gravemeker. Hierna volgde als slot nog een caroussel- nummer, dat zeer goed werd uitgevoerd. Door bijzondere omstandigheden kregen wij inzage van een dagboek, dat door een der Hollandsche deel neemsters aan de Olympische Spelen te Los Angeles werd bijgehouden. De spelen behooren tot het verleden, maar de herinnering blijft. Wij wil den onzen lezers een uittreksel uit dit dagboek niet onthouden. Wie de schrijfster is, mag iedereen raden. aan wal gaan en is het een prettig gevoel weer vasten grond onder de voeten te hebben. De visitatie is gauw gebeurd en we stijgen in auto cars, die ons, vooraf gegaan door de motor politie, de stad New York laten zien. De rit gaat langs wolkenkrabbers, door tun nels, neger- en Chineezen buurten. Ook worden we langs de beroemde Broadway gereden, doch daar het èn Zondag èn pas 's morgens vroeg is, kunnen we van een belangrijke drukte nog niets bemerken. Ook bewonderen we de prach tige bruggen over de Hudsonrivier, nuttigen onze eerste Amerikaansche ice-cream op stick en worden dan naar de Hollandsphe Club ge reden, waar ons door den Gezant.eën lunch aan geboden wordt. Om 3 uur staan de taxi's voor en vertrekken we naar het station. Onze reis gaat via Philadelphia en Baltimore naar Wash ington, waar we eerst in den avond aankomen. Op weg naar het Wardman Park Hotel, waar we dien nacht zouden logeeren, krijgen we reeds een indruk van de prachtige stad. We zijn ech ter zeer moe en warm, dus zoeken spoedig de kamers op. Den volgenden ochtend wordt er door de zwemsters in het zwembad achter het hotel getraind. In touringcars wordt de stad Washington en omstreken bezichtigd en we heb ben alle respect voor de prachtige wijze, waarop het verkeer hier geregeld wordt. Toetersignalen worden en mogen in het geheel niet worden gegeven. We bezichtigen de monumenten van Lincoln en Washington, terwijl er ook nog een bezoek wordt gebracht aan het Witte Huis. De tocht wordt nog dezen dag voortgezet naar St. Louis en we slapen voor het eerst in de slaap wagens van den trein. St. Louis bereiken We pas dan volgenden dag 's middags, waar volgens het program het diner op het station zou worden gebruikt, doch bij aankomst is er voor een ver rassing gezorgd en worden we door auto's naar het Chasehotel gebracht. De lift brengt ons naar de 15e verdieping en op een soort daktuin staat reeds een tafel gereed. Af en toe moeten we al eenige woorden Engelsch gebruiken, wat voor eenigen nogal wat moeite meebrengt en dikwijls stof tot lachen geeft. Opmerkelijk is het verder, dat er in alle hotels negerbedienden zijn. Ook in de treinen hadden we dit reeds opgemerkt, vermoedelijk om niet te laten zien hoe smerig 't wel in den trein is! Ons vertrek naar de Grand Canyon heeft nog dezen avond plaats en de langste treinrit begint, n.l. van 12 Juli 's avonds 12 uur tot 15 Juli 's morgens 8 uur aan één stuk door. Een korte tusschenpoos krijgen we buiten alle verwachting in Kansas City, waar de trein 3 uur stopt en we deze ge legenheid benutten het groote monument en museum tegenover het station te gaan bezich tigen. Op onze vraag of er nog iets Hollandsch in het museum aanwezig is, komt onze begeleider met een vierkant stuivertje, gelijmd op een papiertje, aan, wat nogal stof tot lachen geeft. Als de treinreis voortgezet wordt, is het erg warm geworden. De temperatuur in den trein is 100 gr., geen wonder dus, dat we er last van hebben. De heeren vinden nog moed aan een spelletje bridge te beginnen, maar de dames hebben nergens zin in, het is zelfs te veel moei te, de kofferpathefoon op te draaien, 's Middags komt er een flink regenbuitje, wat eenige ver ademing brengt. Het gedeelte van het land, waar we thans doorrijden, is heel mooi. Rotsen, bergen, mooie boomen, velden enz. zijn telkens te bewonderen. We zijn blij als we den volgen den ochtend aan het stationnetje Grand Ca nyon den trein uit kunnen. Daar de trein hier blijft staan tot 's avonds, kunnen we onze ba gage er in achter laten. We genieten veel van al het moois, wat de Grand Canyon ons te zien geeft. Prachtige rotsen, onpeilbare diepten, waarin als een smal lintje de Coloradorivier srtoomt. Kleurenschakeeringen zijn buitengewoon mooi. De Indianen, die in het Hopihouse ver blijven, geven eenige Indianendansen ten beste, waarbij ze begeleiden met dof getrommel en een erbarmelijk gekrijsch. Nog dezen avond ver laten we Grand Canyon en begint de laatste etappe van onzen heenreis. Het gaat nu door Onder buitengewoon ongunstige weersom standigheden werd te Zeist Zondag een aanvang gemaakt met de doorelkaarlotenpartij, uitgeschreven voor de buitenafdeelingen van den Nederlandschen Kaatsbond. Aanvankelijk leek spelen nog mogelijk, alhoewel er een hef tige storm over het veld stond. Daardoor kon den nog enkele partijen gespeeld worden, totdat een striemende regen het kaatsen ten slotte verder onmogelijk maakte. Toen om 3 uur des middags de weersge steldheid niet in het minst ten gunste keerde, werd besloten om de parij te beëindigen en tot een nader te bepalen datum uit te stel len. De onderhandelingen tusschen het gemeente bestuur en de exploitanten van de te Gouda te stichten wielerbaan zijn thans zoover gevorderd, dat de oprichting een feit zal worden. De baan wordt gebouwd aan den Bodegraafschen straat weg nabij het Olympia-terrein. Zij zal uit hout worden opgetrokken en van het zelfde type zijn als de 6 daagsche baan te Amsterdam, dus 166 2/3 M. lang, met latten in de lengte, hetgeen de snelheid ten goede komt. Architect is de heer D. Stuurman te Gouda. In verband met de plannen tot den bouw der wielerbaan is reeds opgericht de wielerclub „Ex celsior" met een ledental van 22. een woestijngedeelte en bij het ontwaken be merken we alléén aan een zandlaag op de lakens èn aan droge kelen en lippen, dat we deze reeds bereikt hebben. Bij San Bernardino be gint het landschap te veranderen en constatee- ren we aan de sinaasappelboomen, die links en rechts langs den trein groeien, dat we in Cali- fornië zijn gekomen. We naderen al meer en meer Los Angeles, en eindelijk, ja hoor, het station. Bepakt en bezakt stappen we den trein uit en worden bestormd door vele Hollanders, die in Californië wonen. Luit. Pahud de Mor- tagnes filmt ons, terwijl hij op zijn beurt ook weer gefilmd wordt. Er is een comité gevormd, dat de ontvangst regelt en na wat gefotografeer en gefilm worden we door 18 particuliere auto's, voorafgegaan door de motorpolitie, door Los Angeles en Hollywood gereden. Zoover we nu zien kunnen, bevalt Los Angeles ons best en denken we wel het er een maandje te kunnen uithouden. De dames logeeren in het Chapman Park Hotel, terwijl de heeren in de Olympic Village worden ingekwartierd. Al gauw blijkt het ech ter, dat het voor de roeiers, zeilers en wielren ners een groot bezwaar is, steeds in het dorp terug te keeren, daar de trainingsplaatsen zoo ver afgelegen zijn. Ze besluiten dan ook in die buurt een verblijfplaats te zoeken. De training is in vollen gang en dagelijks komen de auto bussen voor om de athleten naar hun veld of zwembassin te brengen. In het hotel en dorp wordt het steeds gezelliger. Eiken dag arriveeren er weer nieuwe landenploegen. Onderling heerscht er een goede geest, die nog verhoogd wordt door de medewerking der buitenstaan ders. De Hollandsche dames wordt een gelegenheid geboden de Paramount-studio's te bezichtigen. Er zijn er verschillende bij, die erg met film sterren dwepen, voor hen is het natuurlijk een geweldig iets zoo dicht bij de beroemde men- schen te mogen komen. Met een flink clubje gaan wij naar de studio's. Nu, de verwachtin gen worden niet teleurgesteld. We komen met verschillende sterren in gesprek, o.a. Mariene Dietrich, Cary Grant, Dickie Moore, Frances Dee, en niet te vergeten den Directeur Jozef von Sternberg. Met Frances Dee worden eenige photo's van ons opgenomen. Voor deze gelegen heid komen ze met een doos vol metklom pen voor den dag. We vertellen, dat we in Hol land ook niet op klompen loopen, dus weigeren het hier wel te doen. Ze kijken ons bij deze mededeeling eenigszins vreemd aan, Hollander te zijn en dan nooit op klompen te loopen!! Dat is hun toch wel erg vreemd. Interessant is vooral te zien, waar de films worden opgeno men. De straten blijken enkel uit houten schot ten te bestaan met niets erachter. Vol bewon dering staan we ook voor het gedeelte wat New York moet voorstellen. Zelfs de trein- stellages, die we in New York echt gezien heb ben, zijn prachtig nagebootst. Hier, wordt ons verteld, is de heele film van de Sjanghai-Ex- press opgenomen. Over dit bezoek zijn we meer dan voldaan. 30 Juli is de opening der spelen in een uit verkocht stadion, waar niet minder dan 105.000 menschen aanwezig zijn. Het maakt een over- weldigendsn indruk op on«, als we met ons ploeg- je het stadion binnenkomen. Het aanhoudend geklap der vele bezoekers is zoo spontaan, dat bij velen de tranen in de oogen komen. Je voelt zoo echt de sfeer der Olympiade en we denken aan de groote kampen, die zoo straks gestreden zullen worden. De regeling van op- en afmarsch is keurig in orde, zoodat we zonder eenig ge drang het. stadion weer kunnen verlaten. De tijd, die door de athleten en coaches op de tri bune is doorgebracht, is van heel veel belang, daar er veel te leeren valt. Bewonderenswaardig is o.a. het polsstokhoogspringen, waar een hoog te van 4.30 Meter mee wordt bereikt. De Japan ners komen heel goed uit in het nummer Hink- stap-sprong, waarbij ze dan ook de overwinning behalen. Op de deelnemers-tribune heerscht altijd een gezellige en dikwijls ook een spannende stem ming. Af en toe wordt de aandacht even van de spelen afgeleid als één of andere filmster op de tribune verschijnt. Dikwijls zien we daar Mary Pickford, Harold Lloyd, Douglas Fair banks, Joe Brown en nog vele anderen. Ze wor den natuurlijk bestormd voor handteekeningen. Harold Lloyd teekent een enkelen keer zijn ori- gineelen bril bij de handteekening. Wij zelf heb ben ook vaak aanvraag voor handteekeningen, dit wordt zelfs zoo erg, dat het in Chapman Park Hotel verboden wordt aan de deelneem sters handteekeningen te vragen. Wat de zwem- sport betreft, maakt Japan een goeden indruk. Bewonderenswaardig is vooral de beenslag, wat den chaos menigmaal een uitroep van bewon dering ontlokt. De Hongaren brengen evenals in 1928 een goed polo-team in het water. Van een wedstrijd als in '28 tegen Duitschland is nu niet veel te bemerken, daar Hongarije over tuigend sterker is. De volgende condities zullen gelden: 1. Voor 't opgeven van de auteursoplossing worden 2 punten toegekend. Voor nevenoplos singen ook. Voor de matdreiging zoo die er is 1 punt. Voor iedere aangegeven variant 1 punt. Dit geldt ook voor de varianten, aangegeven bij een nevenoplossing. Als variant zal alleen worden beschouwd die verdedigingszet van zwart, die telkens door een anderen matzet van wit wordt gevolgd. Voor iedere fout wordt een punt afgetrokken. Minimum per probleem nul punten. 2. Er worden 6 nog niet gepubliceerde directe tweezetten opgegeven, d.w.z. wit begint en geeft mat in tweezetten. 3. Winnaars zijn zij, die de meeste punten be halen. 4. Er worden prijzen (schaakwerken) uitge loofd, in verhouding van één op de tien op lossers. Dit geldt voor leden en niet-leden af zonderlijk. Eventueel wordt er onder de win naars geloot. 5. Oplossingen moeten uiterlijk 15 December e.k. (poststempel) verzonden zijn aan F. W. Nanning, Gerarduslaan 15, Eindhoven. HHHI mmxmï Daar Weenink wel Nederlands grootste pro bleemcomponist genoemd mag worden, die bovendien veel deed om de problematiek te bevorderen, meent bovengenoemde bond ver plicht te zijn, te zijner nagedachtenis ieder jaar in 't begin van December een oplossingswed strijd te organiseeren voor leden en voor niet- leden. pe bond zou 't op prijs stellen, dat op den eersten clubavond in December de mededingers een zestal nog niet gepubliceerde proble men zouden oplossen. Is clubavond met 't oog op de in gang zijnde wedstrijden niet goed mogelijk, zoo kan ieder oplosser buiten dien avond om ook de problemen oplossen. Vóór alles verwacht de bond een individueel oplossen! De sluiting der Spelen is ook erg plechtig en het laat ons, evenals bij de opening, een on- vergetelijken indruk achter. 17 Augustus vroeg verlaten we onder uitge leide van vele menschen Los Angeles en be merken we, dat menigeen ons sympathiek is, want ze nemen met tranen in de oogen af scheid. De reis gaat eerst naar San Francisco, wat een mooie treinrit is. Een gedeelte hiervan gaat vlak langs de kust van den Stillen Oceaan; vanuit den trein kunnen we zoo in zee kijken. Denzelfden avond nog bereiken we San Fran cisco, waar we eenige dagen zullen vertoeven. Aan den trein staan alweer eenige Hollanders, die ons naar het William Taylor Hotel verge zellen. Dit is het grootste hotel in West-Cali- fornië en bestaat uit 28 verdiepingen. We ma ken tijdens ons verblijf eenige mooie tours, want vooral de omstreken van San Francisco zijn heel mooi. Opmerkelijk is het, dat hier alle planten kunstmatig in het leven worden ge houden. In de natuur groeit hier niets. San Francisco is evenals Los Angeles geheel op woestijngrond gebouwd. Mooi is vooral de tocht naar de Mount Tamalpais, waar eenige heeren zich als klauteraars ontpoppen, ook de dames doen hieraan mee. Een flinke klauterpartij is het naar den top van dezen berg. Er wordt ons een diner aangeboden door de Kamer van Koophandel, na afloop waarvan we een wan deling door de Chineezenbuurt gaan maken. Deze is, zooals in vele havensteden, flink uit gebreid. De terugtocht wordt Zaterdag 20 Aug. voortgezet naar Salt Lake City. De treinrit gaat eerst langs de Faether Rivier, vervolgens dooi de zoutmeren, welke den indruk geven van groote sneeuwvelden. Het is er echter smoorheet, de koelte van sneeuwvelden geven ze dus niet. Salt Lake City is een aardige plaats en het dankt zijn bestaan aan de vele mineralen, die in de buurt van deze plaats gevonden worden. Nog denzelfden dag zetten we de reis voort naar Chicago. De treinrit duurt 36 uur alvorens we deze plaats bereiken. De warmte is hier nog erger dan in Salt Lake City en als we dan ook een tour door de stad gemaakt hebben, is het algemeen verzoek of we mogen zwemmen. Dit verzoek wordt ingewilligd en 's middags liggen we haast allen in het Michiganmeer. Dit is zoet water, maar geeft overigens het idee van een zee. Heerlijk opgefrischt stappen we weer in den trein; nu naar de beroemde Niagara watervallen. In Buffalo logeeren we in het Ca taract hotel, waar de Niagararivier vlak langs loopt. Al gauw zijn we gewapend met photo- toestellen op weg naar de vallen. Schitterend, in een woord schitterend zijn ze. Even staan we zwijgend te kijken naar dit natuurwonder, het water valt met groote kracht van pl.m. 100 Me ter hoogte. Groote rotsblokken zijn in den loop der tijden door het water aangevoerd en liggen nu aan den kant of in het midden der rivier, gelijk kleine eilandjes. We maken een boot tochtje langs de watervallen en nu kunnen we, Precies op tijd schijnt de temperatuur af te koelen, want allerwege vangt de competitie thans aan. Engeland draaide reeds, in gezel schap van Duitschland en Oostenrijk, waarop thans vrijwel alle landen volgden. De strijd om de punten dat is het evenement, wat vrij wel het grootste gedeelte van het voetbal-gezel schap bezig houdt; het leidt tot mooie gebeur tenissen, maar ook tot excessen. Deze Kroniek zal hiervan weer een volledige getuigenis afleggen. Reeds op 25 September a.s. opent Duitsch land zijn internationaal programma met een wedstrijd tegen Zweden in het Nümberger Sta dion te Nürnberg. Rijkelijk vroeg, vooral met het oog op de samenstelling van een elftal. De Duitschers zullen ongetwijfeld hun ervaringen benutten, van den zomer opgedaan tegen de Engelsche prof-clubs. Daarentegen was het Zweedsche Elftal nog kortelings in actie zoodat men daar niet op zulke moeilijkheden stuit. Bovendien moet men rekening houden, dat in Zweden het seizoen vroeger begint in verband met de verplichte pauze tijdens de vorst-periode. Als aardig vergelijk met de Hollandsche prijzen betaalt men in Duitschland bij inter nationaal voetbal voor de duursten rang 3. en voor den goedkoopsten 0.30! De bekende en populaire doelverdediger van het Duitsche elftal, W. Kress, schijnt zijn Heimat en het amateurisme vaarwel te hebben gezegd, en heeft dienst genomen bij de Fransche profs. In November a.s. herdenkt de Britsche voetbalvereeniging, de Corinthians, haar 50- jarig bestaan. Hoewel in verband met de crisis men de oorspronkelijke plannen moest laten varen, ligt 't toch niet in de bedoeling om deze mijlpaal zoo zonder meer te passeeren; men bereidt nu een feestje voor geheel in overeen stemming met den tijd. als we er dicht bij komen, zien met wat een kracht het water naar beneden komt. 's Avonds gaan we nog even naar de geïllumineerde vallen en behouden hiervan een fraaien indruk. Onze tocht gaat nu door naar New-York en we zijn blij deze stad eindelijk te bereiken, daar het steeds in den trein zitten heusch niet meevalt. De laatste dag wordt doorgebracht met het brengen van een bezoek aan de haven en we maken hier nog een boottochtje. Van hieruit hebben we nogmaals een prachtig gezicht op de stad en komen de wolkenkrabbers meer tot hun recht, dan dat dit vanuit de stad te zien is. In den avond van 26 Aug. schepen we ons in op het s.s. „Rotterdam", waar voor de dames le klas hutten beschikbaar zijn gesteld. Het af scheid van New York en van geheel Amerika valt ons niet bijster zwaar en als de serpentine, die we naar den kant gegooid hebben, wordt losgescheurd, denken we met een blij hart „fijn weer naar huis". De eerste dag aan boord is zonnig en warm, wat ten gevolge heeft, dat de toch reeds zoo bruine hoofden nog bruiner worden. Veel plezier hebben we als een van ons met een springtouw te voorschijn komt. Al gauw zijn we aan het één twee drieën, wat vooral voor de heeren nog al eenige moeite meebrengt. Ze maken zulke bokkesprongen, dat de dames het staan uit te gieren van het lachen. Het weer werkt lang niet mee, reeds den volgenden dag is het geheel omgeslagen en is het regen achtig, winderig en koud; ook komt er na eeni gen tijd een mist opzetten, die 36 uur aanhoudt. We zijn dan veel in de hutten of rooksalon, v/aar de heeren alweer aan het bridgen gesla gen zijn en zelfs een heele competitie op touw hebben gezet. De dames vermaken zich met ping-pong, handwerken en lezen. Op Koningin nedag worden er diverse spelen georganiseerd, o.a. zakloopen, appelhappen entouwtrekken. Zoo gaat de tijd voorbij en ziien we eindelijk Engeland liggen. We doen de haven Plymouth aan, waar reeds eenige verslaggevers uit Holland aan boord komen. Ook wordt er één van ons verrast door zijn ouders, die naar Plymouth zijn gekomen om hun zoon te verwelkomen. We krijgen nu een idee, dat we dicht bij Holland komen en hoe meer we naderen, hoe grooter ons verlangen wordt. Even zitten we verslagen te kijken als ons het bericht bekend wordt ge maakt, dat alle passagiers in Boulogne van boord gaan en de reis verder per trein moeten maken. We moeten echter zoo gauw aan 't kofferpakken gaan, dat er niet veel tijd blijft hierover te piekeren, 's Morgens om half zes gaan we reeds van boord en worden we door een klein bootje naar de Fransche kust gebracht. Een lokaal treintje brengt ons naar. Parijs, waar het eeni gen van ons gelukt nog den sneltrein van 11 uur te halen, doch de bagage moet nog verzorgd worden en zoo blijft er een gedeelte niet anders over, dan in Parijs te blijven lunchen en den trein van 2 uur naar Holland te nemen. Een zucht van verlichting wordt er geslaakt als we eindelijk de grens overgaan en ons land bin nenkomen. Voorbij Een prachtreis! Rest ons slechts de herinnering. In de Engelsche amateurswereld schijnt men momenteel groote moeite te hebben orn behoorlijke elftallen op te stellen. Tal van goede trappers, tot dusver een sieraad van het am»' teurs-wereldje, werden tot de beroepsklasse ge dwongen, vanwege de malaise-periode. En naa men weet voert Engeland de scheiding tusschen amateurs en profs zeer scherp door, zoodat een nieuwe en moeilijke tijd voor de Britsche ama- teursclUbs voor de deur staat. De toonaangevende clubs in Frankrijk» wier eerste wankele schreden als prof-elftalle zijn begonnen, en waarvan het hoofdelftal ee_ ware melange is van buitenlandsche represen tanten, hebben tegen de groote Belgische club^ nog geen successen kunnen boeken. De openings weken leverden voor België enkele gelijke spe len, een overwinning, en een nederlaag. Zwitserland opent zijn competitie weder- om niet de eerste ronden voor den Zwitserse*1 Beker, waarvan de finale in April van het voi- gend jaar wordt gespeeld; de interesse voor d de Cup is daar ter lande buitengewoon groo Hoewel er gedurende de zomerpauze tiierov weinig naar buiten is gelekt, zijn er weer van prominente spelers uit Oostenrijk, Tsjec Slowakije en Hongarije dienst gaan nemen Zwitsersche teams. In Hongarije is oneenigheid ontstaan tuS* schen de vereenigingen eenerzijds en de organi satie van scheidsrechters anderzijds. Natuur in over het maximum der declaraties, welke clubs nog lager willen gesteld hebben, en w de organisatie niet sanctioneert. Wijselijk is men ondanks het verschil v®® meening niet tot staking overgegaan, hoe verleden week de partijen verder van elkano verwijderd waren, dan aan het begin der ond handelingen. Ook in Oostenrijk is weer eens oneeniglre gerezen, nu tusschen de clubs en papa Fisc De clubs willen kaarten geven voor werklooz voor een kleinigheid, echter zonder bclastm wat de Fiscus niet wenscht te tolereeren. >J heeft tot gevolg, dat de geheele sportpers opschudding is, en overstroomd wordt met gezonden stukken"; als papa Fiscus eens wis hoe momenteel over hem gedacht en gesproke werd1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10