Geen herbewapening wel onderhandelingen Doffe wanhoop in Lancashire Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS FRANKRIJK ANTWOORDT DUITSCHLAND STAKING IN AL HAAR VERSCHRIKKING GORGULOFF TER DOOD GEBRACHT DE BAROMETER Zijn laatste oogenhlikken WOENSDAG 14 SEPT. 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE NV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Logica en literatuur ENGELAND EN DE DUITSCHE MILITAIRE EISCH Geen behandeling te Genève Omwenteling in Chili Generaal aan het hoofd der voorloopige regeering De oorlog in Brazilië Verdere mobilisatie in Paraguay De ramp te New-York 64 dooden Het Weer VOOR DE BEWOGEN RIJKSDAGZITTING Berichten van overal n Rijkskanselier Von Papen begeeft zich in het gebouw van den Rijksdag. Achter hem staatssecretaris dr. Von Planck GEWICHTIGE CONFERENTIE Senator Reed bij MacDonald De Stresa-conferentie Mijnwerkers tegen het communisme Bestrijding hoogst noodzakelijk Spookgestalten in de straten; uitgehongerde gezichten Land van doode steden Succes voor de „natten" Roosevelt optimistisch De Habsburg-dynastïe Roemenië en een eventueele restauratie Japansche intimidatie Vlootdemonstratie voor Nanking De groote sprong DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Fransch succes in Marokko W. Brakel Jr., Botermarkt 17 NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18176 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op peg. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De strijd tusschen Rijksregeering en Rijksdag, welke door de sensationeele ontbinding van dezen laatste formeel schijnt beslecht, wordt thans voortgezet door de Rijksdagrestanten, n.l. de commis sie van buitenlandsche zaken en de com missie tot bescherming van de rechten van het Parlement, welke niet door het op tafel geworpen ontbindingsdecreet kunnen wor den getroffen. Het is duidelijk, dat de uit geschakelde parlementariërs het de met drastische voortvarendheid optredende dic tatoriale Rijksregeering zoo lastig mogelijk willen maken door het opstellen van juri dische voetangels en klemmen, in de hoop dat het Staatsgerechtshof te Léipzig na een aanklacht van een der Nationaal- socialistische landsregeeringen haar zal kunnen vangen. Of dit lukken zal, staat nog te bezien. In ieder geval zal daar heel wat tijd mee heengaan. De voorzitter van den Rijksdag Göring, die de grondwet be weerde te verdedigen door artikel 33 van die grondwet te negeeren, en daardoor een ontstellend gebrek aan parlementaire er varing aan den dag legde, schrijft thans brieven naar Von Papen en Von Hinden burg, om zijn houding te rechtvaardigen. Veel indruk maken deze uitingen van een koppige zucht tot gelijkhebberij op de Rijksregeering echter niet. Door het ont bindingsdecreet heeft zij tot November a.s- tijd gewonnen om een begin te maken met t verwezenlijken van haar eenzijdig gemaak te plannen. Zij is vastbesloten, zich niet van den eenmaal ingeslagen weg te laten af dringen. Van haar standpunt bezien, heeft zij daarin volkomen gelijk. Doch het moet voor haar al heel bijzonder onaangenaam zijn, dat de Volksvertegenwoordiging na haar ontbinding zich nog met een overwel digende meerderheid tegen haar en haar program, zij het ook door een ongeldige stemming, heeft uitgesproken. Zij beweert Wel, dat zij over de partijen heen op den Volkswil steunt, maar de uitslag der laatste verkiezingen heeft duidelijk aangetoond, dat deze bewering in de dubbele beteekenis van het woord „loos" is. Zij staat niet op de schouders der massa, maar op den ongebogen rug van den grijzen veldmaar schalk Von Hindenburg en op de gepant serde koppen der reactionnaire „Stahl- helmers", terwijl zij de Rijksweer tot haar beschikking heeft. Het merkwaardige doet zich thans voor, dat deze impopulaire Rijksregeering op het terrein der buitenlandsche Politiek een actie is begonnen, welke in Duitschland in hooge mate populair is en volkomen strookt met den algemeenen wil des volks, n.l. de actie om te komen tot gelijkgerechtigdheid voor Duitschland op het gebied der bewapening. Indien de Rijksregeering met deze actie succes zou hunnen oogsten, zou zij waarschijnlijk heel Wat verloren sympathieën in Duitschland kunnen terugwinnen. Maar de kansen daarvoor lijken niet gunstig. Had er geen ander alternatief bestaan dan een dicta tuur van de Hitler-partij of een presidiale dictatuur van Von HindenburgVon SchleicherVon Papen, dan zou Frankrijk Wellicht van twee kwaden het minste pre- fereerend, met welwillendheid tegenover de huidige, van vóór-oorlogsche droomen verdachte Rijksregeering hebben gestaan. Doch de mogelijkheid van een Hitler-dic- tatuur was reeds voorloopig van de baan geschoven, terwijl behalve een presidiale dictatuur even een parlementaire coalitie tusschen 't Centrum en de door de dwingen de omstandigheden getemde Nazi's met een daarmee correspondeerende Rijksregeering hiogelijk scheen. Deze laatste mogelijkheid Is thans echter verkeken. En Frankrijk ziet derhalve tegenover zich een Duitsche re geering, waarin de doodgewaande oude soldatengeest van 1914 is herrezen. Het kan dan ook geen verwondering wekken, dat Frankrijk in zijn ant woord op de Duitsche nota, waarin de Rijksregeering met klem aandrong op onderhandelingen over den Duitschen eisch Van gelijkgerechtigdheid in bewapening, een vrij sterk afwijzend standpunt heeft Ingenomen. Nóg duidelijker dan aan den Voet van het pas onthulde Marne-monu- *nent te Meaux heeft de Fransche regeering aan Duitschland te kennen gegeven, dat zij fciet kan toestemmen in een herbewapening Van Duitschland of een herziening van het statuut van de Rijksweer, waardoor de *egersterkte van Duitschland zou worden 'Verhoogd en het gevaar zou ontstaan van een nieuwen bewapeningswedstrijd. Wel Verklaart zij zich bereid tot onderhande lingen over het vraagstuk der gelijkge- lechtigdheid, maar aangezien deze kwestie aan het Verdrag van Versailles raakt, tvenscht zij alle mede-onderteekenaars van öit verdrag in die onderhandelingen te be trekken. Tot zoover kan men het Fransche antwoord niet onlogisch noemen. Maar de rest, die van belangrijke offers, door Frank rijk aan de ontwapening gebracht, gewaagt, is louter literatuur. Het is toe te juichen, dat Frankrijk vasthoudt aan Duitschlands verplichting, de bepalingen van het Ver drag van Versailles betreffende land-, zee- en luchtmacht streng in acht te nemen, maar het wordt tijd, dat het afstand doet van zijn overdreven veiligheidszorg, waar mee het tot nu toe elke poging tot ingrij pende bewapeningsvermindering heeft ge saboteerd. Doet het dit niet, dan loopt de ontwapeningsconferentie ernstig gevaar door het wegblijven van Duitschland totaal t'e mislukken. Duitschland heeft geen recht op herbewapening, maar wel op een ge lijkwaardige behandeling. Daarom moet men het peilverschil der bewapeningen verkleinen door die der groote mogend heden te verminderen, zoodat deze een min der pijnlijke tegenstelling vorjnen met die van Duitschland. Mogen de onderhandelin gen, waartoe het Fransche antwoord de ge legenheid heeft opengelaten, zich in deze richting ontwikkelen, LONDEN, 14 Sept. (Reuter). Over de bemid deling van Engeland in het meeningsverscliil tusschen Frankrijk en Duitschland inzake ds bewapeningskwestie, hebben gisteren, naar de diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" verneemt, besprekingen plaats ge had in het Foreign Office tusschen minister president MacDonald, Sir John Simon en ambtenaren van het departement van buiten landsche zaken. Men heeft getracht een formule op te stellen om den Duitschen eisch' naar gelijke rechten in overeenstemming te brengen met den Fran- schen eisch naar practische beveiliging tegen de gevolgen van een her-bewapening der voor malige vijanden. Deze formule zal echter niet voor het einde dezer week gereed kunnen zijn. Naar de correspondent verder verneemt, is men in officieele kringen niet geneigd den tijd te verspillen met het zoeken naar spitsvondig heden. Men wijst er verder op, dat de Volkenbonds raad niet geschikt is om de bewapenings onderhandelingen te leiden. Het hiertoe samen te stellen lichaam moet volgens Engelsche opvatting bestaan uit gede legeerden van Engeland, Frankrijk, Duitsch land, Italië, Amerika, België, Japan en waar schijnlijk ook van Polen. De door den stilstand in de Duitsch Fransche onderhandelingen ontstane situatie wordt tamelijk gevaarlijk geacht. De Engelsclje regeering heeft Frankrijk voorgesteld de op 21 September a.s. vastgestelde bijeenkomst van het algemeene bureau der Ontwapeningsconfe rentie uit te stellen, teneinde mogelijk te maken, dat Duitschland later aan deze zitting deel neemt. Te Parijs wilde men hiervan echter niets; weten, zoodat de bijeenkomst waar schijnlijk door zal gaan zonder deelneming van Duitschland. SANTIAGO, 14 Sept. (Reuter). De onbloe dige revolutie in Chili tegen den onlangs even eens door een omwenteling aan het bewind ge komen Davila is geslaagd. Kolonel Merino, de commandant van het vliegercorps, heeft een voorloopige regeering samengesteld, aan het hoofd waarvan generaal Blanco staat, de opperbevelhebber van het Chileensche leger. Hierdoor wil men een geheel vrije verkiezing garandeeren. Davila heeft alle verzet opgegeven. RIO DE JANEIRO, 13 Sept. (Reuter). Na een maandenlangen strijd, die zoo verwoed was, dat men sprak van „klein Verdun", heb ben de federale troepen, naar zij mededeelen, de stad Cruzeiro in den opstandigen staat Sao Paulo, de Montiqueira-tunnel en andere strate gische punten veroverd, waarbij zij talrijke krijgsgevangenen maakten. LA PAZ, 14 Sept. (Reuter). De lichtingen 1927, 1928 en 1929 zijn onder de wapenen ge roepen in verband met de voortzetting van den strijd in het Chaco-gebied tegen Bolivia. Bolivia heeft den Volkenbond medegedeeld, in de verdediging te zijn, zonder den strijd tot staan te kunnen brengen. NEW-YORK, 14 Sept. (Reuter.) Achttien lij. ken zijn boven komen drijven in den mond van de East-river in de nabijheid van de plaats waar de ontploffing van de veerboot „Obser vation" Vrijdag j.l. plaats vond. Men telt thans 64 dooden; men weet echter niet of alle lijken reeds zijn teruggevonden. Verwachting: Zwakke tot matigen (j Westelijke tot Zuid-Westelijken of Zui- jg delijken wind, gedeeltelijk bewolkt, wei- nig of geen regen. Waarschijnlijk aan. vankelijk iets kouder en later iets B warmer. Hoogste barometerstand 769.7 te Ren- B nes. Laagste barometerstand 736.2 te Reyk- javik. Zon op 6.31, onder 7.17 Volle Maan n.m. 10.26 - Licht op 7.47. TRIEST, 14 Sept. (Reuter.) In de villa Ron- dena is gisteravond een groote brand uitgebro ken. Door den hevigen wind breidde het vuur zich sterk uit en tastte vijftig huizen aan, die geheel in den asch werden gelegd. Vierhonderd personen zijn door deze brand- catastrophe dakloos geworden. FOUGÈRE (Zuid-Oost-Frankrijk), 14 Sept. (Reuter.) Door tusschenkomst van den minis, ter van arbeid hebben 7000 schoenmakers, die sedert zeven maanden staakten, het werk her vat. PARIJS, 14 Sept. (Reuter.) De Fransche Staatscourant zal heden een decreet publicee- ren waarbij een speciaal invoerrecht zal wor den geheven op ruwe of gesmolten rubber en op van rubber gemaakte artikelen. LONDEN, 14 Sept. (Reuter). Volgens de „Daily Herald" heeft gisteren in Downingstreet een geheimzinnige bespreking plaats gehad, o.a. over Engelands schuld aan de Vereenigde Sta ten, tusschen MacDonald, Sir John Simon en den Amerikaanschen gezant Mellon en senator Reed, de beide laatsten als vertegenwoordigers van de Vereenigde Staten. Deze bijeenkomst werd, volgens het blad, ge houden op uitnoodiging van MacDonald, om de kwesties waarbij Engeland en Amerika wederkeerig belang hebben, te bespreken. Het blad noemt deze bijeenkomst van groot belang, in verband met de tegenwoordigheid van senator Reed, die de voornaamste woord voerder is van president Hoover in den senaat en die zeer op den voorgrond getreden is gedurende de jongste schulden-besprekingen in de Vereenigde Staten. STRESA, 13 Sept. (V.D.) De onderhande lingen van de economische commissie der con ferentie van Stresa, die gistermiddag weer her vat zouden worden, zijn verdaagd. Er verluidt, dat zeer belangrijke particuliere besprekingen tusschen de Italiaansche, de Fransche en de Duitsche delegatie hebben plaats gevonden. De kansen op een overeenstemming, welke gevon den zou worden in een combinatie van de voor stellen van Duitschland, Italië en Frankrijk, zouden voor Duitschland niet ongunstig zijn. De financieele commissie heeft zich bezig ge houden met een algemeene bespreking van den toestand der debiteurlanden. Van de crediteur- landen werd het woord gevoerd door Neder land, Engeland en Frankrijk, die blijken niet geneigd te zijn, leeningen of financieelen steun te geven. Interessant was, dat de Fransche ge delegeerde wees op het goede voorbeeld van Duitschland, dat zijn handelspolitiek in orde gebracht had, toen bleek, dat de leeningspolitiek onjuist was. Duitschland verklaarde hierop bii, monde van den gedelegeerde Berger, dat Duitschland tengevolge van zijn hooge ver plichtingen niet in staat was zijn deviezenbe- perkingen eenzijdig op te heffen. Duitschland staat op het standpunt, dat schulden slechts door goederen betaald kunnen worden. LONDEN, 13 Sept. (V. D.) De voorzitter van het Internationaal Mijnwerkerscongres Dejar- din (België) heeft er in een redevoering den nadruk op gelegd, dat het absoluut noodza kelijk is, dat de mijnwerkers het communisme bestrijden, hetwelk niet alleen de democratie bedreigt, doch volgens spreker, de voorlooper is van een nieuwen oorlog. Spreker voegde hier aan toe, dat de mijnwerkers al hun krachten moeten inspannen om door reorganisatie de mijnindustrie, nationaal en internationaal, sterker te maken. Staal (Internationaal Arbeidsbureau) zeide, dat deze maand in een bijeenkomst van een regeeringsorgaan aan de orde zal komen, of in de maand November een speciale technische conferentie zal worden bijeengeroepen, welke tot doel zal hebben de bespoediging van de ratificatie der Urenconventie. Spreker ver klaarde niet te kunnen zeggen of de mijnwer kers betrokken zouden worden bij eenige over eenkomst, waarin een 40-urige werkweek on middellijk zal worden vastgesteld, doch be toogde dat de ratificatie der mijnwerkerscon ventie een economische noodzaak is en de eer ste stap zou beteekenen om uit de huidige critieke situatie te geraken. Uit Manchester, de hoofdstad van het sta kende textielgebied, schrijft men ons het vol gende Enkele weken geleden heerschte in onze stad nog het volle leven en bedrijvigheid. Uit de schoorsteenen die als een breede steenen gordel deze oude Engelsche textielstad omgor den, steeg de rook ten hemel en boodschapte aan de menschen dat er nog volop werk was en dat het drukke bedrijfsleven in vollen gang was. Daar lag Bumley, Carby, Bolton, Preston, Blackburn en Nelson het voornaamste cen trum van het Engelsche textielindustriegebied. Deze menschen hebben thans den strijd verlo ren. Aan deze gedachte kan men niet ontko men. Op straat, rond de fabrieken en huizen wijst alles er op dat men den strijd verloren heeft. Daar ligt b.v. Bumley. Reeds meer dan vijf weken zijn daar 22.000 arbeiders in staking gegaan. Op straat meent men spookgestalten te ontmoeten. Met uitgehongerde gezichten in lompen gehuld, met hangende schouders en wanhopige rondwarende oogen ziet men de menschen door de straten sluipen van aeze lamgeslagen en uitgestorven industriestad. De Engelschen noemen Burnjey „de stad met de saamgeperste lippen." Maar dat is toch niet juist, men ontmoet hier weinig trots maar des te meer wanhoop. Men hoort hier thans geen gerinkel en ge brom van electrische trams die op en neer, 's morgens en 's avonds, zonder passagiers door de stad rijden. De winkels zijn leeg en de meeste zakenlui hebben er de voorkeur aan gegeven om hun winkels heelemaal te sluiten. Eenzaam en verlaten liggen daar de bioscopen en theaters en slechts enkele hebben hun kassa's nog geopend. Ook de café's vertoonen hetzelfde droeve beeld; de herbergen zijn ge. slotenheel het publieke leven hangt „half stok". Voor de huizen en op de hoeken der straten ziet men sinds meer dan vijf weken hetzelfde droeve tooneel. Overal groepjes van menschen die den treurigen toestand bespreken, fluiste- rend, als was men bang om hardop z'n mee ning te zeggen. De liefdadigheid heeft handen vol werk. Er staan lange rijen van menschen op de uitdeeling van soep en warm eten te wachten dat gratis wordt verstrekt. De men- schen zien er uit alsof zij den strijd hebben verloren. De mannen debatteeren heftig: Waarom grijpt de regeering niet in? Wij hebben daar toch recht op! De mannen zijn overigens nog rustig in vergelijking met de vrouwen. Zij scno- len te zamen en houden groote demonstraties met hun kinderen op den arm. De politie heeft handen vol werk en moet menigmaal ingrijpen, zoo zelfs dat de gummistok er aan te pas moet komen. Wij spreken even met een ouderen arbeider. Hij weet hoe de toestand is: hij weet dat de fabrikanten hun afzetgebied verloren hebben, en een geweldige concurrentie hebben te door staan. Hij weet dat de concurrentie haar moor dend werk verricht meedoogenloos. „Maar", zoo zegt hy, „wij kunnen het niet slechter meer krijgen." Dan komt er een vrouw voorbij met twee schreiende kinderen aan de hand. De kinderen hebben honger' ,Zie.', zoo zegt de man, „dat is het beeld van een stakende stad. Kin deren vragen schreiend om een boterham." Zoo is het gesteld in Burnley, maar ook in Preston, en in Blackburn, in alle steden van het Textiel-industriegebied, in groot Lan. cashire, zoolang de weefgetouwen stil liggen en de schoorsteenen niet meer rooken. Een doode stad met levende menschen. En de fabrikanten? Hetzelfde verschijnsel, zij het dan ook in andere mate. Zij willen niets anders dan vrede in het industriegebied. Zij willen laten werken en successen bereiken voor hunne arbeiders. Zij willen een nieuw afzetge bied voor hun producten zoeken. Maar zij zien er geen kans toe. Zij zijn hun afzetgebied kwijt geraakt, de koopkracht is gedaald en dan die moordende concurrentie. Op een zeer bescheiden vraag leggen zij reeds de boeken open om te laten zien dat het zoo niet langer meer gaat! Deze staking kost iederen dag 150.000 gulden! Maar het kon niet anders. Arbeiders en patroons beiden zijn slachtoffers van de economische wereldcrisis! PORTLAND (Maine), 14 Sept. Gisteren zijn als een voorloopster voor de verkiezingen in het heele land in November a.s., verkiezingen gehouden in den Staat Maine. Met een kleine, maar toch voldoende meerderheid is tot gou verneur gekozen de democraat Brann. Twee van de drie zetels van den staat Maine in het Congres werden door de democraten veroverd; de republikeinen behielden den derden. De „Times" verneemt nog uit New-York: Voor de eerste maal sedert achttien jaar hebben de democraten in den staat Maine thans een overwinning behaald. De democratische overwinnaar Louis Brann is de eerste democratische candidaat van 50 jaar. De democraten hebben nimmer zooveel stemmen uitgebracht. Reeds vaak is gebleken, dat de uitslag in Maine een betrouwbare aanwijzing is voör het verloop van de verkiezingen in het heele land. Vandaar dat Roosevelt de democratische candidaat voor het presidentschap, die met het oog op de verkiezingscampagne op weg is naar het westen, seinde, toen hij den uitslag te Maine vernam, aan zijn partijgenooten: „het gaat goed!" Hoover zond den voorzitter der repubükein- sche partij een telegram, waarin hij zeide, dat de uitslag de noodzakelijkheid aantoonde van hernieuwde en nog grooter krachtsinspanning. Het republikeinsche blad de „New-York News" schrijft, dat alle verkozen democraten tegen de prohibitiewetten zijn, terwijl de ver slagen rêpublikeinen wel als „droog" mogen beschouwd worden. BOEKAREST, 14 Sept. (V. D.) In politieke kringen te Boekarest is eenige sensatie gewekt door een hoofdartikel in het dagblad „Patria," geschreven door een nauwe relatie van den oud-minister-president Julius Manlu. In het artikel werd de aandacht er op gevestigd, dat onlangs bij den doop van de dochter van Prin ses Ileana en Aartshertog Anton van Habs- burg te Mödling bij Weenen de plechtigheid een karakter droeg, die geheel in het teeken stond van de restauratie der Habsburgers. De bijeenkomst kreeg daardoor zelfs een zekere internationale politieke beteekenis, waar 'bij zonder de aandacht op viel in verband met de aanwezigheid van ex-koning Alfonso van Span je. Het Roemeensche volk wenscht niets met een eventueele restauratie der Habsburgers te maken te hebben en de schrijver acht het dan ook een zeer ernstige fout, dat de Roe meensche gezant te Bern bij de plechtigheid aanwezig was. Het artikel heeft zooveel opzien gebaard dat de regeering het noodig heeft gevonden in een officieele verklaring mede te deelen, dat de aanwezigheid van den Roemenschen gezant bij de plechtigheid moet worden beschouwd als een daad van beleefdheid tegenover de groot moeder Koningin Maria. LONDEN, 14 Sept. (V. D.) Naar gemeld wordt zouden Japansche marinesoldaten, die door Japansche oorlogsschepen aan land gezet waren, aan de rivier Kais tegenovej- Nanking machinegeweren hebben opgesteld, gericht' op het centrale gebouw van de Chineesche regee ring in Nanking. In de omgeving van Nanking zijn volgens dit bericht, Japansche kleine oorlogsschepen geconcentreerd. De Chineesche overheid heeft onmiddellijk stappen gedaan om de Japansche oorlogsschepen te doen terugtrekken. Men gelooft, dat de Japansche regeering met deze demonstratie een druk wil uitoefenen op de Chineesche regeering, om deze er toe te brengen af te zien van alle maatregelen tegen over Japan naar aanleiding van de a.s. erken ning van Mandsjoekwo. NEW-YORK, 13 Sept. (Reuter) Dr. Uhl- rich, miss Newcomer, dr. Pisculli hebben heden morgen een poging ondernomen om zonder tus- schenlanding naar Rome te vliegen. Óverleg tusschen Minister Ruys en de viei grootste gemeenten over de werkloozenzorg. Regeeringshulp voor het bouwbedrijf voorloo pig tot 1 Maart 1933. Onderhandelingen tusschen partijen inzake het scheepvaartconflict. Het drama te Moordrecht; tegen verdachten vier en één jaar gevangenisstraf geëischt- Tegen den verdachte van de brandstichting te Uithoorn is in hooger beroep eveneens drie jaar geëischt. Van 8.33 uur tot 12 uur hedenavond zal een maansverduistering plaats vinden. Gorguloff is hedenmorgen terechtgesteld. Om de grondwettigheid der gebeurtenissen in den Duitschen Rijksdag. Regeering verschijnt niet in commissies. Briefwisseling Goering- Hindenburg. Zware branden in Zwitserland en Polen, Het „vliegende gezin" gered O O PARIJS, 14 Sept. (Reuter). Op de binnen plaats van de Santé-gevangenis heeft heden morgen om 5.52 uur de terechtstelling plaats gehad van Paul Gorguloff, den moordenaar van president Doumer. Bij het bericht van de executie had zich een groote menigte nieuwsgierigen naar de Santé begeven. De politie had evenwel gezorgd voor een uitstekende afzetting, welke op 400 Meter afstand van de plaats, waar de guillotine was opgericht, begon. Slechts personen, die de terechtstelling offi cieel moesten bijwonen en daartoe van spe ciale kaarten waren voorzien, mochten door de afzetting heen. De guillotine was op traditioneele wijze in den loop van den nacht opgericht. De terechtstelling werd ook bijgewoond door den pope van de Grieksch-Orthodoxe kerk, die Gorguloff gedurende zijn laatste oogenbllkken religieusen bijstand verleende. Gorguloff stierf zonder zijn vrouw nog eens gezien te hebben. Nader meldt Reuter: Hedenmorgen vroeg werd Gorguloff door een vertegenwoordiger van het Openbaar Ministerie, die vergezeld was van eenige justitie-ambtenaren. gewekt. Hij sliep in de cel der terdoodveroordeelden. Op officieele wijze werd hem daarop mede gedeeld, dat het gratieverzoek was afgewezen. Vervolgens werd de kraag van zijn hemd afge sneden en bereidde men hem voor tot zijn laatsten gang. Op weg naar de guillotine sprak Gorguloff veel over zijn vrouw met zijn bewakers en vroeg hun haar mede te deelen, dat hij haar steeds bemind had en dat zij het kind, dat zij binnen enkele weken verwacht, goed moest opvoeden. Gorguloff dronk nog twee glazen rum. die men hem aanbood, doch weigerde de traditio neele sigaretten. Vervolgens omarmde hij den Griekschen geestelijke en besteeg het schavot. Hij richtte zich daar nog eenmaal in zijn volle lengte op en riep: „Rusland, Rusland, o mijn Vaderland!" Dit waren zijn laatste woorden. Bij het bekendmaken der terechtstelling had den geen incidenten plaats. RABAT. 14 Sept. (Reuter). De expeditie op het oostelijk deel van het meren-plateau heeft geleid tot de onderwerping van 1700 rebellen. Verder hebben de vertegenwoordigers van 1500 tenten, welke onderdak bieden aan 5000 zielen hun gehoorzaamheid betuigd aan den commandant-generaal van het district Tadla. Huurt Uw STOFZUIGER voor 60 cent per week bij Telefoon 12897 Hoogste stand op Woensdag 1 uur n,m.: 767 .Vooruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1