KENNEMERLAND J. LOTTGERÏNG Wisselkoersen WOENSDAG 14 SEPTEMBER HERINGA WUTHRICH - HAARLEM Philips' Radio-toestellen IJMUIDEN IJMUIDEN—OOST MARKTBERICHT Rijksvischafslag Staat van besommingen DRUKKERIJ V/H ERVEN LOOSJES Afstempeling der obligaties gevraagd Bundergeld Rijnland BEVERWIJK CASTRICUM HEILOO VELSEN VELSEN—DRIEHUIS Laat Uw costuum geregeld persen Prijs f 1.- VERVERIJ EN CHEMISCHE WASSCHERIJ UIT DEN OMTREK SCHILDERIJEN-EXPOSITIE In het „Jeugdhuis", Donkerelaan, Bloemendaal HAARLEMMERMEER HAARLEMMERLIEDE HEEMSTEDE NOORDWIJKERHOUT SASSENHEIM VOORHOUT STOFZUIGERHUIS MAERTENS Vampyr stofzuigers f 98. ZANDVOORT F aillissementen Opleving in het Visscherijbedrijf Als ge volg van de goede besommingen welke de laat ste week worden gemaakt door de stoomtraw lers worden steeds meerdere schepen klaar ge maakt voor de visscherij en zullen dezer dagen na een la'nge rustpoos gehad te hebben de stoomtrawlers Johanna Maria IJm. 238, de Oentoeng IJm. 131 en de Proef II IJm. 24 wor den in gereedheid gebracht tot uitvaren. OPRICHTING R. K. DAMCLUB Na verschillende malen een oproep aan de R.K. Damliefhebbers te hebben gedaan, heeft er een oprichtingsvergadering plaats gevonden in de bovenzaal van het Zusterschool aan de Kerkstraat. Si Aanwezig waren de Z.E.H. Pastoor als geest, adviseur en 24 leden. Na de opening heet den heer P. v. Buiren allen van harte welkom in het bijzonder den Geestelijken Adviseur. Spr. zette daarna het doel der vergadering uiteen. Spr. hoopte dan ook dat alle leden trouw de speelavonden zullen bezoeken voor een vlot ver loop van de in te stellen competitie. Overgegaan wordt dan tot het behandelen van de agenda, zooals deze door het voorloopige bestuur was samengesteld. De contributie wordt met algemeene goedkeu ring bepaald op 15 cent per lid en voor hen die gezellen lid zijn op 10 cent per week. De speelavond wordt vastgesteld op des Vrij dagsavonds van 810.30 uur. Na een geanimeerde discussie wordt op voor stel van den heer P. Heilig besloten, een halve competitie te doen verspelen onder alle leden, welke dus 26 weken zal duren. De No. 1 Afm. 10 vormen de 1ste klasse enz. De leden die in het bezit zijn van een bordd en schrijven, worden verzocht deze, zoolang de vereeniging eigen materiaal bezit, mede te bren gen. De leden die dit wenschen, kunnen hun bord in de kast in het clublokaal plaatsen, waar de commissaris van het Materiaal voor zorg draagt. Op voorstel van het voorloopig bestuur wordt besloten, de vereeniging de naam te geven „Ge zellig Samenzijn". Bestuursverkiezing. Reeds bij de 1ste stemming behaalden de hee- ren v. Buiren, Jasperse jr., Berkhout en Smit de meerderheid. Deze heeren namen allen hun benoeming aan. Het bestuur is als volgt samengesteld: P. v. Buizen, voorzitter; N. Berkhout, pennigmeester; P. J. Smit, secretaris; J. Jasperse, commissaris. Punt VI de Rondvraag. Hiervoor meldde niemand zich aan. Ten slotte dankte de voorzitter allen voor de geanimeerde besprekingen en sloot hierna de vergadering. R. K. Vrouwenbond A.s. Donderdag belegt de R. K. Vrouwenbond een ledenvergadering ter bespreking van het a.s. winterprogram. De vergadering vangt, aan te 8 uur in het Patronaatsgebouw Zeeweg. IJMUIDEN, 14 Sept. Rijksvischafslag. Tarbot 1.60—1.40 p. K.G.; Griet 40—16 p. 50 K.G.; Tong 1.95—1 p. K.G.; Zetschol 41—20, kleine schol 27.50—9.50, schar 7.50—4.40, p. 50 K.G.; rog 23.p. 20 stuks; vleet 3.671 p. stuk; groote schelvisch 3331.50, middel schelvisch 2720, kl. mid. schelvisch 208.50, kleine schel visch 12.504.50 p. 50 K.G.; kabeljouw 7028 p. 125 K.G.; gullen p. 50 K.G. 16—2; leng 1.00 0.23 p. stuk; wijting 7.503.50 p. 50 K.G.; koolvisch 0.65—0.25 p. stpk; makreel 7.101.40 p. 50 K.G.; versche haring 3.801.90 p. kist. Haar schilderswijs is precieus; kleuren en toon zijn zeer waardevol. Beziet maar eens no. 29: „Veldbloemen", dat van een stijlvolle, picturale waarde is. Mej. Struyck weet geestige schilderstukjes te maken, met simpele onderwerpen. Ze weet hoe typisch zulke kleine gekurkte fleschjes er uitzien, bijna met iets menschelijks in hun „wezen" en ze schildert die met 'n lichten humor en vol liefde voor het kleine, simpele: 31, drie fleschjes. Als teekenares heeft zij verdienstelijke dingen gedaan, b.v. de nos. 54: „Oude man" en 56: „Annie", een liggend kindje, zijn vol attractie en bezitten kwaliteiten, die op nog meerder kunnen duiden. Bovendien zijn ze oorspron kelijk. Als derde bespreken we hier den heer Laan. Zijn onderwerpen zijn in hoofdzaak stadsge zichten en landschap. Twee knappe portretten dienen ook genoemd. De heer Laan, die veelal in Frankrijk en Bel gië werkte waarom is er zoo weinig van eigen mooi land? kent de zuivere schoonheid van zoo'n ouden muur, waarin fresco-kleuren wazen, hij weet groote stemming te bereiken met dik-vloeiende schaduwen, over stille straat in zon, schaduwen, die ons van het levensmys terie verhalen en ons stil doen zijn in de ziel. Voorts bezit zijn werk een blijden, optimisti- schen toon, die ons dikwijls beter kan voldoen dan zijn compositorische talenten, welke o.i. soms te kort schieten. Zijn kleuren zijn frisch en geluk-gevend. Een enkelen keer, b.v. in zijn stilleven, zijn kleuren en factuur een weinigje minder fijn. Onze appreciatie geldt dan ook meer: land schap èn portret. Die oude dame (54) en „Trientje" (68) zijn lang niet onverdienstelijk geschilderd. We noteerden voorts van hem de nos. 66, 58, 57, 74 en 61. Mogen de exposanten nóg meer gaan uitblin ken in absoluut bezielde kunst, die op de eerste plaats ontroering wekt. Daaraan komt hoe langer hoe meer, bij ons, immer verlangender, behoefte. K. de H. De N. V. Drukkerij v-h. Erven Loosjes te Haarlem bericht aan het Ned. Adm.- en Trust kantoor, dat de einde 1931 aangevangen reorga nisatie een totale mislukking is geworden. Met groote moeite is het gelukt eenige menschen bereid te vinden nieuwe middelen beschikbaar te stellen, evenwel onder voorwaarde, dat de 6 pCt. 2e hyp. obligatieleening, groot f 67.000, wordt afgestempeld tot 20 pCt. of wel f 13.500, met behoud van hypothecaire zekerheid, welke schuld vijf jaar renteloos blijft staan tot 15 September 1937, terwijl de verschuldigde cou ponrente per 1 Juli 1931 en 1 Juli 1932 hier mede tevens komt te vervallen. De 6 pCa. 3e hyp. obligatieleening, groot f 37.500 wordt afgestempeld tot 10 pCt., even eens met stopzetting van de betaling voor vijf jaar en behoud der hypothecaire zekerheid. Aan het Trustkantoor wordt een winstbewijs uitgereikt ten behoeve van obligatiehouders, waarop uitkeeringen zullen kunnen plaats heb ben tot f 10.000 totaal, waarna het winstbewijs door de vennootschap zal worden ingetrokken. Met de crediteuren, waarvan de vorderingen een totaal bedrag beloopen van pl.m. f 48.700 wordt een onderhandsch accoord aangegaan met dien verstande, dat ook hun vorderingen worden teruggebracht tot op 15 pCt. Het gewone aandeelenkapitaal der vennoot schap, groot f 35 000 wordt geheel en tot f 1 per aandeel afgestempeld. Aan het verzoek, destijds door den Ouden Groendijkschen en Barrepolder destijds bij Rijn land ingediend, om het daarheen te leiden, dat het z.ga Rijnl'andsch bundergeld zou kunnen worden verlaagd, hebben 87 polders adhaesie betuigd. R.K. Bond voor groote gezinnen Dinsdag avond werd in het K. S. A-gebouw de op richtingsvergadering gehouden van een afdee- ling van den R.K. Bond voor groote gezinnen. De bijeenkomst welke zich in de belangstelling van een veertigtal R.K. gezinshoofden mocht verheugen, stond onder leiding van den Wel- eerw. heer Rector Th. Boonekamp, die er in zijn openingswoord op wees, dat de toetreding tot den Bond niet alleen open staat voor hoof den van groote gezinnen, doch voor alle R.K. gehuwden, die belangstellen in de sociale ver betering van het groote gezin en die zich de christelijke beginselen van het gezins- en hu welijksleven dieper bewust willen maken. Zijn Eerw. hoopte, dat in het vervolg ook de vrouwen zullen meekomen, de vrouw ondervindt nog meer dan de man de zorgen van het groote gezin, haar moet een hart onder den riem wor den gestoken. Wij moeten, aldus spr., laten zien, dat het ernst is in het Katholieke kamp, wan neer het gaat om handhaving van het groote gezin. Z.Eerw. uitte tenslotte de overtuiging, dat de te stichten afdeeling in de rij der ka tholieke organisaties weldra een zeer goede plaats zal innemen. De Bondssecretaris, de heer Kleij, heeft daar na in een uitvoerig en duidelijk betoog het doel en streven van den bond voor groote gezinnen uiteengezet, daarbij besprekend den strijd te gen het neo-Malthusianisme en de verdediging van de stoffelijke belangen van het groote ge zin, om daarna met tal van bewijzen de groote beteekenis aan te toonen van het groote gezin voor de gemeenschap, d.w.z. voor kerk, staat en maatschappij. Spr. betoogde uitvoerig de heillooze gevolgen van de misdaad der kinder- beperking en merkte daarbij o.m. op, dat alleen de herstelling van de christelijke huwelijksmo raal de ontzettende verwording van de wereld kan keeren. Vervolgens heeft spr. mededeeling gedaan van het werkprogramma van den Bond en de maatregelen genoemd, welke kunnen leiden tot opheffing van het groote gezin niet alleen, maar ook tot keering van den „stroom van vuil", welke ook ons vaderland treft. Met een krach tige aansporing tot aansluiting bij den Bond, eindigde spr. zijn met overtuiging uitgesproken rede, welke met een daverend applaus werd be loond. Nadat Rector Boonekamp den spreker dank had gezegd en nog eens gewezen had op de groote beteekenis van onze Katholieke huwe lijksmoraal en de verdieping daarvan vooral voor de menschen, die staan in de branding van den strijd, werd in principe besloten tot stichting van de afdeeling Beverwijk en Om streken van den R.K. Bond voor Groote Ge zinnen over te gaan. Alle aanwezigen traden als leden toe. In de eerstvolgende bijeenkomst zal een bestuur wor den gekozen en kan tot vaststelling der contri butie enz. worden overgegaan. In zijn slotwoord spoorde Rector Boonekamp de aanwezigen aan in eigen kring krachtige propaganda voor de jonge afdeeling te voeren en vooral ook de vrouwen ter vergadering me de te brengen. De vergadering, waarin het voorbereidings comité zijn werk met een reeds fraai succes bekroond zag, werd hierna op de gebruikelijke wijze gesloten. De werkverschaffing De Directeur van den Gemeentelijken Dienst der Werkloosheidsverze kering en Arbeidsbemiddeling verzocht ons op name van het volgende: Vrijdag 16 September a.s., des morgens om 7 uur, zal dan worden aangevangen met dien arbeid, 'waarnaar zoo velen reeds langen tijd reikhalzend hebben uitgezien. En wordt de eer ste ploeg, vermoedelijk 15 man, te werk gesteld bij de werkverschaffing, bedoeld als havenuit breiding in deze gemeente en tevens voor den aanleg van een toegangsweg naar de gemeente Veisen. Zooals bekend, heeft het Rijk een subsidie toegezegd van 75 pet. der loonen, alsmede een zelfde percentage in de kosten der te plakken rentezegels, het regen-verlet en in 3 4 deel der premie, verschuldigd ingevolge de Ziektewet. Aan deze toezegging zijn echter enkele voor waarden verbonden, als: le. dat alleen werklooze hoofden van gezin nen en kostwinners (één uit een gezin) aange wezen na verkregen toestemming van de in spectie voor de werkverschaffing te Beemster, mogen worden tewerkgesteld; 2e. Er zal zooveel mogelijk in accoord moeten worden gewerkt, tegen een zoodanig loon, dat bij flink werken gemiddeld 0.38 per uur kan worden verdiend; 3e. Bij verzuim wegens regen mogen de eer ste drie uur per week niet worden vergoed, de volgende regenuren met 30 cent; 4e. Met algemeene controle op de werkver schaffing wordt de Ned. Heidemaatschappij be last. De dagelijksche leiding van de werkzaam heden berust bij Openbare Werken; 5e. De premie, verschuldigd ingevolge de Ziektewet, moet voor 1/4 deel op de arbeiders worden verhaald. Zoodra de voorbereidende werkzaamheden zijn afgeloopen, zal er nog een flink aantal grondwerkers aan den arbeid kunnen worden gezet. Gemeenteraadsvergadering De Raad der gemeente Castricum is bijeengeroepen op Dins dag 20 September, des namiddags 2 uur. De agenda vermeldt o.m.: Behandeling van het voorstel van B. en W. inzake tijdelijke huisvesting van school II en voorstel inzake het nemen van maatregelen voor den bouw van de centrale openbare school. Voorstel van B. en W. inzake het verleenen van een crediet van 1700 voor noodzakelijke voorziening aan school n alvorens deze ter be schikking van het Christelijke schoolbestuur wordt gesteld. Behandeling van het verzoek van de Gemeen telijke Instelling voor Maatschappelijk Hulp betoon om verhooging van subsidie. Voorstel tot vaststelling van het uitbreidings plan „De Puikman". Begrafenis Ijf Witbaard. Onder groote be langstelling werd Dinsdag het stoffelijk over schot van Ijf Witbaard, voorheen parkwachter aan het provinciaal ziekenhuis Duin en Bosch, ter aarde besteld. Witbaard was voor alles goed en vriendelijk en volkomen betrouwbaar. Dat is hedenmiddag wel overtuigend bewezen, want niet alleen dat een schat van bloemen de baar dekte, maar velen waren gekomen om hem de laatste eer te bewijzen. Aan het graf werd gesproken door het hoofd van den Economischen dienst van het gesticht en door den heer Hellinga, die den overledene dank bracht voor zijn medeleven als lid en mede-oprichter van de afd. van Over heidspersoneel. Mede waren aanwezig de ge meente- en rijkspolitie en de gemeente-secre taris. Een broer van den overledene dankte voor de belangstelling. Hij ruste in vrede. Aanrijding. Door het niet uitkijken ge raakte gisterenavond een kindje bijna onder een passeerenden auto, wel kreeg de kleine een klap, maar deze liep oogenschijnlijk goed af. De automobilist had zoodanig geremd en uit gehaald, dat de wagen in een greppel langs den weg kwam en op zij overhelde. Met een kraanwagen moest de auto wcfrden gelicht. La ter bleek, dat de kleine een armfractuur had en overbrenging naar het roode kruis-zieken- huis te Beverwijk noodzakelijk was. Volgens verklaring van familie van de aan- geredene treft den automobilist geen schuld. Ongeluk Hedenmorge'n was de groenteven- ter K. alhier naar de Zaanstreek gegaan om aldaar zijn groente te verkoopen. Een jonger broertje vergezelde hem daarbij. Door welke oorzaak is tot heden niet bekend, maar de jon gen viel van den wagen en werd door een pas seerenden auto gegrepen. Met een hersenschud ding is het slachtoffer naar de ouderlijke wo ning overgebracht. Schietwedstrijd Nu de oefeningen zijn af geloopen zal voor de leden van den Vrijwilligen Landstorm a.s. Donderdagavond 7 uur een schietwedstrijd gehouden worden. VOLKSCONCERTEN IN NIEUWEN VORM Zondag 13 September, 's middags te 3 uur, zal door de Harmonie „De Eendracht" een concert worden gegeven in Velserbeek. Dit concert zal in een nieuw teeken staan en dit is.een ver zekerd rustig muzikaal genot. Moest men voor heen gedurende het geheele concert staan, thans is het mogelijk voor vijftien cent een zit plaats bij de muziektent te bekomen. Men steunt hiermede de vereenigingen in haar fi- nancieele zorgen. Naast dit voordeel en deze verbetering zal ook gezorgd worden dat er tijdens de muziek abso lute stilte heerscht, waaraan een verbod om tijdens de muziek te loopen op het pad om de muziektent, zeker mee zal werken. Ook zal luid ruchtigheid geweerd worden en hiervoor zijn de noodige maatregelen getroffen. Verwacht mag echter worden, dat het publiek mee wil werken dit concert tot een werkelijk genot te maken en na afloop zal kunnen gezegd worden: „Hulde aan het publiek voor de groote aandacht." De volksconcerten in Velserbeek zullen dan verze kerd zijn en nog vele malen belangstelling vra gen. Ter voorkoming van misverstand melden wij, dat de toegang tot dit concert geheel vrij is. Al le en voor het verkrijgen van een zitplaats is betaling verschuldigd. De werkverschaffing De mnister van iBn- nenlandsche Zaken heeft het Gem. bestuur van Veisen in overweging gegeven de arbeiders die reeds eenigen tijd bij de Rijkswerkverschaf fing tewerk zijn gesteld te vervangen door hen, die tot nu toe weigerden te gaan. De minister heeft daarbij bepaald dat bij herhaalde weigering de weigerachtigen van alle verdere hulp moeten worden uitgesloten. Herwonnen Levenskracht Door de geza menlijke besturen van „Herwonnen Levens kracht" in deze gemeente is een groote verlo ting georganiseerd, waarvoor bereids de goed keuring van B. en W. is verkregen. Met den verkoop van deze loten zal deze week een he in gemaakt worden. De kosten hiervan (10 cent) mogen niemand weerhouden 'n lot te koo- pen! De prijzen zullen binnenkort tentoonge steld worden in de etalage van den heer Böhm tegenover het Patronaat. Gem. Arbeidsbeurs. Overzicht per 10 Sep tember 1932. Bieden zich aan: a) bouwvakarbeiders: betonwerkers 56. bouw kundige opzichters 6. cementwerker 1, fundee- ringswerkers 2. gasfitters 4, grondboorder 1, grondwerkers 138, loodgieters 2, behangers 4, metselaars 52 o. w. 2 ben. 18 jaar. opperlieden 50, rieter 1, schilders 63 o. w. 1 ben. 18 jaar, straatmakers 7, stucadoors 12, timmerlieden 154 o. w. 5 ben. 18 jaar, uitvoerder 1, voegers 6 o. w. 1 ben. 18 jaar. b) metaalbewerkers: bankwerkers 84 o. w. 7 ben. 18 jaar, branders 3, constr. werkers 15, electriciens 15, handlangers 2 1.1. instrument maker 1, ketelmakers 21, klinkers 5, koper gieter 1, koperslagers 5, lasschers 19, machi nisten 141 o. w. 93 visscherij-machinisten, tse- taalboorders 2, metaaldraaiers 19, metaalscha ver 1, metaalschilders 2, metaalslijper 1, mon teurs 16 o. w. 2 ben. 18 jaar, motordrijver 1, plaatwerkers 26 o. w. 2 ben. 18 jaar, pijpwer- kers 5, rijwielhersteller 1, scheepstimmerlieden 10, scheepstuigers 8, smeden 6, staaldraadsplit- ser 1, stokers 123 o. w. 84 visscherij-stokers, tegenhouder 1, voorslaander 1, vormers 4, vuur werkers 19, ijzerwerkers 2. c) kantoorpersoneel: bedienden ml. 37, idem vr. 6, aank. bedienden vr. 4, idem ml. 8. d) huish. beroepen: dienstbode (dag en nacht) 1, werksters 6, portiers 3. e) diverse beroepen: fotografen 3, boekdruk ker 1 letterzetters 7 o. w. 1 ben. 18 jaar, mach. kistenmaker 1, mach. houtbewerkers 10 o. w. 1 ben. 18 jaar, kuipers 10, mandenmakers 6, meubelmakers 2, modelmaker 1, stoelenmatter 1, stoffeerder 1, zagers 4, kleermaker 1, kapper 1, aardewerkers 2, glazuurder 1, modelleur 1, schoenmakers 3, boekbinder 1, nettenboeters 2, zeilmakers 4, bakkers 8 o. w. 1 ben. 18 jaar, broodbezorgers 2, koks 15 o. w. 12 visscherij- koks, sigarenmakers 2, slagers 3, bloemisten 3, landarbeiders 1, tuinlieden 10, visschers 132, colporteurs 2, kruideniersbedienden 4 o. w. 1 ben. 18 jaar, magazijnbedienden 11, reizigers 11, winkelbediende 1, bakkenschippers 16, be diende gr. vrt. 1, chauffeurs 32, dekknechts 8, expeditrices 2, haven- en transportarbeiders 140, kellners 3, kraanmachinisten 5, loopjon gen 1, matrozen gr. vrt. 5, pakhuisknechts 6, schippers binnenvaart 8, sleepbootkapiteins 13, stuurlieden 3, voerlieden 5, controleurs 5, in casseerder 1, opzichter 1. f) zonder vakkennis: losse- en fabrieksarbei ders 632 o. w. 24 ben. 18 jaar. Concert. Gisteravond had in den mooien pastorietuin van pastoor v. d. Meer een con cert plaats, aangeboden door de R. K. Har monie „Soli Deo Gloria" en bedoeld als hulde aan Z. H. E. Monseigneur W. Stockums, Wij bisschop van Keulen, die deze week als gast vertoeft bij pastoor v. d. Meer. Een groot getal parochianen was bij deze hul diging tegenwoordig en waardeerde ten zeerste de goed uitgevoerde nummers. Een mooie attentie van het korps was het spelen van het Duitsche volkslied, dat Mgr. dapper meezong. In de pauze bracht de hooge gast een hartelijk dankwoord voor het gebodene, voor de harte lijke ontvangst bij zijn komst op j.l. Zaterdag en de groote deelname aan het pontificale Mis offer, dat was opgedragen tot intentie van Nederland en de parochie Driehuis-Veisen in het bijzonder. Het waren onvergetelijke oogenblikken, die Mgr. steeds dankbaar zal blijven gedenken. Ook pastoor v. d. Meer dankte voor dezen huldigingsavond het korps en de pa.ochianen en riep namens hen Mgr. van harte een weerziens toe. Nadat een vuurwerk was ontstoken en den muzikanten een verfrissching was geboden werd het concert vervolgd en besloten met het Ne- derlandsch en Duitsch volkslied. Mede dank zij den zomerschen avond waren het genotvolle uren in den schoonen pastorietuin. 's Morgens afgehaald, 's avonds bezorgd. GR. HOUTSTRAAT 5 A - Telefoon 10771 van de heden aan den Rijksvischafslag aange komen Stoomtrawlers H. C.' 251 f 3100; R. O. 16 „Betje" f 2400; Ewald f 3800; Hoop I f 3800; Knikkn- f 2600- Gerard f 5700. Kotters E. 157 f 680; E. 528 f 450. Logger K.W. 51 f 1080. Op de tentoonstelling van schilderijen, tee- keningen, litho's, enz. in het „Jeugdhuis", aan de Donkerelaan te Bloemendaal wordt ons goede kunst geboden. Exposanten zijn de schilderessen Tine Honig. Do Struick du Moulin en de heer C. J. Laan. De groote zaal van het „Jeugdhuis" leent zich o.i. uitstekend voor expositie; er is ruimte en een goede belichting. Als men dan bovendien het interieur opsiert met fraai geschikte bloemen en hier en daar een överwuivende palm, dan wordt een milieu verkregen, dat stemmig de met smaak, doch niet altijd practisch, gearrangeerde werken omgeeft. Houden we ons vooreerst bezig met de wer ken van Tine Honig, die wij, evenals mej. Struick, ter expositie mochten ontmoeten. Van haar zagen we enkele ons bekende schil derstukken, tot ons genoegen, mogen we wel schrijven, terug. Daar was dat sublieme „Stilleven" met de twee eieren. Het gegeven is: een sobere, wit ge dekte disch, een aarden kan, een eenvoudig boterham-bordje met mes, een soort papieren zakje en dan die twee wonderbaar geschilderde eieren, een wit en een bruin. Deze stille dingen werden zooveel mogelijk in één toon geschilderd; de stofuitdrukking mag uitstekend heeten en de eieren liggen daar, in hun typische ronding, als twee kleine „wonde ren" naast elkaar. Een der voorname factoren der edele schil derkunst lijkt ons het wonder der stille, stoffe lijke dingen weer te geven, op die wijze de ge woonste voorwerpen opheffend boven de stof, het stoffelijk waarneembare. Mejuffr. Tine is met dit doek wél gelukkig geweest, evenals met haar pastel „Pompoenen", dat een schoone, harmonische schildering is geworden. We zagen meerdere „Stillevens" van schil- derswaarde, enkele bevonden we ietwat mat. Toch lijkt ons daarvan niet geheel de reden een te weinig aan bezieling, daarvoor zijn ze picturaal ook te volkomen, doch een minder goede belichting en een onvoldoende uitwendi ge behandeling zijn wellicht de voornaamste oorzaken. We noteerden nog een geestig „Stil leven met distel" (14) en een aardige schilderij van antieke poppetjes op de wijze van een Lizzy Ansingh. Voorts een knap, recent werkje: de pomp. Van Tine Honig mag o.i. nog veel verwacht worden. De tweede exposante, Do Struick, is in elk geval niet minder interessant dan eerstge noemde. Burgerlijke stand van 912 Sept. 1932. Ge boren: Cornells, z van C. de Haan en C. P. van der Meer; Cornelia Cecilia, d van Th. A. De- naijere en C. C. Buckens; Alida en Hendrikus, zoon en dochter (tweeling) van D. Jongkind en M. van Krimpen; Joseph Cornelis, z van N. van Duin en G. P. Zoetelief; Bastiaantje, d van A. Oosterom en N. Kroon; Anna Maria, d van B. Kempe en A. M. Overduin. Raadsvergadering Behoudens onvoorziene c-mstandigheden zal Vrijdag, 23 September des voormiddags te 10 uur, de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen komen. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: J. F. Res ting en L. K. W. Lübkemann. Getrouwd: J. Schoon en W. H. Zut; A. W. Rijkers en M. Bergmann. Geboren: F. van Wonderen-Ernst, d. Vergadering van noodlijdende kweekers. In het café „Het Wapen van Noordwijker- hout" werd Maandagavond vergadering gehou den door noodlijdende kweekers. De in de vorige vergadering benoemde voorzitter der commissie, de heer M. Braam, opende de vergadering met een woord van welkom. Hij bracht verslag uit van de conferentie, welke een drietal leden der commissie hebben gehad met den burgemees ter. Ook deze is thans overtuigd van den nood, welke onder de kweekers heerscht en bereid alles te doen om hier zooveel mogelijk verbete ring in te brengen, maar hij meende ook, dat wil er wat bereikt worden, dit door middel van de organisatie moet geschieden. Voorts wilde de burgemeester met zijn colle ga's uit den omtrek een conferentie beleggen om te trachten gezamenlijk bij de regeering op maatregelen aan te dringen. Nu men de royale medewerking van den bur gemeester verkregen had, vond spr. het thans zeer noodzakelijk, dat allen zich in een vereeni ging organiseerden. Daarom werd besloten een nieuwe vereeniging op te richten, waartoe alle aanwezigen als lid toetraden. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren: M. Braam, H. van Kampen, C. v. d. Vossen, R van Soeren en A. Koudijs, terwijl als voorzitter werd bij acclamatie benoemd de heer M. Braam. Deze dankt, mede namens zijn medebe stuursleden, voor het in hem gestelde vertrou wen en beloofde dat allen hun beste krachten aan de vereeniging zullen geven. Hierna zette de voorzitter het z.g. plan van actie uiteen, waarvan de indeeling is als volgt: Groep I. Kweekers, die in zoo'n toestand ver- keeren, dat zij niet meer in hun dagelijksch on derhoud kunnen voorzien, dus op Armbestuur zijn aangewezen. Verzocht zal worden, aan deze groep een wekelijksche uitkeering te geven, ge lijk aan het steunbedrag van een georganiseer- den werkloozen arbeider. Groep II Broeiers. Garantie of betaling van een gedeelte bloembollen, welke gekocht zullen worden om te broeien. Degene die hiervan gebruik maakt, stelt zijn bedrijf (doch ook alleen over dat gedeelte, wat hij met Gemeentegaranties afbroeit) onder con trole van het bestuur of commissie als deze dit verlangt. De opbrengst van daarvoor ge noemde in aanmerking komende snijbloemen zal voor 50 pCt. moeten worden afgedragen aan het bestuur of de commissie en wel in over leg met het veilingsbestuur, waar deze zal worden verkocht. Verder zal een gesteunde broeier het product zonder overleg niet aan der den mogen verkoopen, zonder eerst toestemming van bestuur of commissie verkregen te hebben. Groep III. Kweekers, die waardepapieren wil len beleenen, voor welker verdisconteering de gemeente het risico tegenover de bank op zich neemt. Groep IV. Bedrijven, welke nog beschikken over vrije kramen bloembollen: Aan deze wor de een renteloos crediet verstrekt, voorloopig voor den tijd van 3 jaren, om eerst dan zoo mogelijk 30 pCt. per jaar af te lossen. Indien de omstandigheden echter toelaten, dit laatste eer der te doen, dan moet ook de gelegenheid daar toe gesteld worden, of zelfs dit te verplichten en desnoods rechtens te mogen dwingen. Nadat door den voorzitter dit plan was mede gedeeld, werd het nog nader toegelicht door den heer P. Nouweland van Voorhout, waar men ook op dezelfde wijze werkzaam is. Tenslotte werd de vergadering met een pro pagandistisch woord door den voorzitter ge sloten. Jubileum gasbedrijf In October is het 10 jaar geleden, dat alhier het gasbedrijf is ge sticht. Het lag aanvankelijk in de bedoeling, dit feit feestelijk te'herdenken en een groote tentoon stelling te houden. Naar wij vernemen, zal wegens de omstandigheden niets daarvan ge beuren. Biljartclub „Dommering" In het club lokaal van „Dommering" heeft gisteravond de prijsuitreiking plaats gehad voor de gehouden nederiaagwedstrijden. De vereeniging mocht zich in een ruime belangstelling verheugen. Na een woord van gelukwensch door den voorzitter werden de prijzen aan de vereeni gingen „Excelsior" le prijs, L. U. T. O. 2e prijs en O. N. A. 3e prijs uitgereikt De eerste prijs is een wisselbeker. Burgerlijke stand. Geboren: Cornelis Lein, z. v. J. Leijnse en van J. J. van der Tol; An- tonius Martinps, z. v. J. L. van der Togt en van A. Nahon; Hermanus, z. v. R. J. A. Ellen kamp en van J. Roos; Franciscus Johannes Jacobus, z. v. A. Hoogervorst en van A. Veld hoven. Ondertrouwd: Antonius Johannes van der Lans, 25 jaar, te 's-Gravenhage en Johanna Hester Berg, 24 jaar, te Voorhout; Volkert Dirk Vink, 26 jaar, te Noordwijk en Cornelia Alida Josephina Verdegaal, 26 jaar, te Voor hout. Gehuwd: P. Overdevest te Zoeterwoude met J. M. Warmerdam te Voorhout. Bevolking. Gevestigd: J. A. M. van der Gaag uit Amsterdam; W. M. Gozeling uit Am sterdam; A. F. Raads uit Nijmegen; G. W. Bakker uit Nieuwkoop; L. M. Mirani uit Am sterdam; B. W. H. Martens uit Deventer; J. Postma uit Doniawerstal; C. W. de Groot uit Heemstede; F. E. M. Boelen uit Megenc. a.; P. van der Wou uit Gilze-Rijen; C. A. Vermeu len uit Boskoop; K. van der Wielen uit 's-Gra- venhage; F. J. M. Lemmens uit Rotterdam; Th. W. M. Jansen uit Wehl; H. C. P. Filips uit Mook en Middelaar; P. J. van Loon uit Bergen op Zoom; A. Timmer uit Oudenbosch; L. Oosten uit Amsterdam; E. M. Meulenkamp uit Rotterdam; S. C. M. van 't Schip uit Am sterdam; H. P. van der Mijn uit Rotterdam; A. J. M. Ruijven uit 's-Gravenhage; J. F. Hol la uit Amsterdam; A. J. Breed uit Alkmaar; M. J. Biesaart uit 's-Gravenhage; J. B. van Winsen uit Beverwijk; G. H. J. M. de Vet uit Maastricht; G. P. Koekenbier uit Edam; W. J. Biesaart uit 's-Gravenhage en H. Plateel uit Leiden. Vertrokken: J. G. J. M. Stroomberg naar Amsterdam; J. J. van der Horst naar Noord- wijkerhout; P. van Tol naar 's-Gravenhage; J. van den Berghe naar Utrecht; H. J. van der Laan naar Sassenheim; A. Alberda en ge zin naar Aalsmeer; W. L. M. Lippman naar 's-Gravenhage; P. J. van den Berg en echtg. naar Noordwijkerhout; J. L. Tetterpo naar Noordwijkerhout; W. J. van Leeuwen naar Zegwaard; L. J. Onderwater naar Wassenaar; L. F. Scherbein naar Voorburg. Inbraak. In den nacht van 11 op 12 September j.l. heeft een ongenoode gast zich toegang verschaft tot de woning van den heer C. B„ wonende aan den Jacoba van Beieren- weg, alhier. Spoedig werden de bewoners door het lawaai wakker, waarna de inbreker het hazenpad koos. Gelukkig is er uit de woning niemendal vermist. Kleine kweekers. Zaterdagavond verga derde de groep kleine kweekers in het café „Boerhaave", alhier. De voorzitter, de heer P. van den Nouland, opende de vergadering en heette alle aanwe zigen hartelijk welkom, in het bijzonder de twee Noordwijkerhoutsche kweekers, die in een soortgelijke commissie zitting hebben. De secretaris, de heer W. Borst, leest, na een klein woord vooraf te hebben gesproken, de notulen voor, welke onveranderd werden vastgesteld. Vanwege het bestuur doet de voorzitter het voorstel, om het bestuur alsnog met twee leden uit te breiden, zulks in verband met de toe komstige meerdere te verwachten werkzaam heden, verbonden aan de steunaanvrage. Elke aanvrager om steun zal hebben over te leggen een volledig overzicht van zijn bedrijf en zijn resultaten. Het bestuur heeft de vrijheid ge nomen een aanbeveling op te stellen met de heeren J. de Ridder en A. P. H. de Bekker Sr. Laatstgenoemde meent de voorzitter te kun nen aanbevelen, vooral in verband met de werkzaamheden van administratieven aard. Zonder hoofdelijke stemming werden beide ge noemde heeren aan het bestuur toegevoegd. De heer de Ridder neemt zijn benoeming aan, terwijl de heer de Bekker van zijne be noeming in kennis zal worden gesteld. Het bestuur stelt voor, niettegenstaande er eenige stemmen opgingen om contributiever laging, om deze te bepalen op 1.te betalen in twee termijnen. Zonder hoofdelijke stem ming werd dit voorstel aangenomen. Hierna volgde de bespreking, betreffende de onderhandelingen van het Bestuur met het College van Burgemeester en Wethouders. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van het bestuur een onderhoud te hebben met den burgemeester, doch door diens activiteit wa ren ook de wethouders hierbij tegenwoordig, wat zeer op prijs werd gesteld. B. en W. hadden al eerder een bespreking dienaangaande verwacht en op den voorgrond deelde de voorzitter mede, dat zij de volle me dewerking van B. en W. genoten. Nu rees ech ter de vraag op welke wijze steun kan worden verleend. Deze steun zal echter in die lijnen moeten worden gehouden, dat het èn voor de gemeente èn voor de kleine kweekers accep tabel is. Indien nu de vergadering met een goed en aannemelijk plan bij den Raad komt en er bij overeenkomstige kleine kweekers in de andere gemeenten een zelfde plan wordt aangeboden, kunnen de gemeentebesturen van die gemeen ten eenparig op eventueele rijkssubsidie aan dringen. De voorzitter leest een ontwerp voor van het bestuur. Op de eerste plaats is men van meening, dat niet alle bedrijven over dezelfde kam kun nen worden geschoren. Als punt 1 zouden gesteund kunnen worden de kweekers, die geheel en al zonder middelen zijn; echter niet zij, wier bedrijf eigenlijk nim- BARTELJORISSTRAAT 16 - TELEFOON 16756 mer gefloreerd heeft, waardoor dus de oor zaak van het slechte bedrijf niet ligt aan de crisis. Punt 2. Op de tweede plaats acht het be stuur het idee van den heer Angevare, op de vorige vergadering naar voren gebracht, ach teraf bezien wel acceptabel. Op de derde plaats voorts zouden nog nota's kunnen worden beleend bij de Coöperatieve Boerenleenbank met garantie van het Rijk of de gemeente. Tenslotte bestaat de mogelijkheid, dat ook de bedrijven, die nog de vrije beschikking heb ben over hun bollenkraam, een kraamcontract kunnen aangaan zonder rentebetaling, dus bij wijze van een renteloos voorschot. Tegenover bovengenoemde wijze van steun- verleening staat het Gemeentebestuur in casu in het geheel niet onsympathiek. Op een vraag van den heer Boere wil de voorzitter aan het bovenstaande nog toevoe gen, dat een steunbehoeftige slechts op één 'van de vier categorieën gesteund kan worden en niet op meerdere wijzen. Hierop volgde een uitvoerige discussie. Na een kleine onbelangrijke rondvraag sloot de voorzitter deze vergadering. Een verrassing Andere jaren interesseerde zich een plaatselijke vereeniging voor een uit stapje van 'de ouden van dagen. Dit jaar hoorde men niets van een voorbe reiding. Maar de oudjes, die misschien uit andere plaatsen vaak de wagens met hun leeitijdmakkers door ons dorp zagen rijden, zijn toch dit jaar niet teleurgesteld. Daarvoor heeft Kees Kerkman weer gezorgd. Op zijn voorstel hebben de oudjes toch weer hun reisje gehad. Over Noordwijk en Wasse naar werd gereden naar Den Deyl, waar de thee gebruikt werd. Verder ging de tocht naar Scheveningen en Den Haag. De heer Kerkman had bij zijn plan de mede werking van de garage Du Mée, van den heer Rinkel, die gebakjes meegaf, van de heeren Roest en Piet Schaap, die bisquit aanboden en van de heeren Willemsen en Loos, die voor een rookertje gezorgd hadden. Zoo werd het een heel prettig uitstapje voor het dertigtal oudjes, die aan dit ritje deel namen. Gasprijsverlaging Met ingang van 1 October a.s. zal de gasprijs tot acht cent en negen cent per M3 verlaagd worden. Werkverschaffing Naar aanleiding van de besprekingen in den raad gehouden, de aan vaarding van de rijkssubsidie voor dè werkver schaffing en de daarop gevolgde vaststelling van de loonen, is uit de raadsleden een com missie benoemd, om te trachten in Den Haag verbetering te verkrijgen van het uurloon bij de werkverschaffing. Een regeling, meer in overeenstemming met gemeenten, die met Zand- voort vergeleken kunnen worden wat omstan digheden betreft. Op telefonische aanvrage voor een conferen tie op heden, is echter bericht ontvangen, dat geen tijd voor een dergelijke bespreking be schikbaar is. Verkooping Door Mr. M. Slingenberg en J. van Munster van Heuven, notarissen te Haar lem, zijn gisterenmiddag in café „Welgelegen" aan het Kerkplein publiek verkocht: a. Een huis met rijwielstalling, groote brand- stoffenschuur, erf en poort a. d. Westerstraat 5 nabij het Schelpenplein, groot 2.66 A.; b. Een huis en erf, gelegen naast perceel sub a Seinpostweg 1, groot 50 c.A. Koopers werden resp.: P. H. van den Bos, al hier, voor 5700.en G. Bakkenhoven, alhier, voor 2800. Dierenbescherming. Vrijdagavond houdt de Ned. Vereeniging tot Bescherming van Dieren een algemeene ledenvergadering in Hotel Suisse. Er zal dan de verkiezing plaats hebben van een definitief bestuur. Ook zullen dan de inspec teurs worden aangesteld, terwijl verder bespre kingen zullen worden gevoerd over herziening van reglement, statuten en instructies. Noordwijkerhout Machine DRIE Door de arr. rechtbank te Haarlem zijn op Dinsdag 13 September de volgende faillisse menten uitgesproken: W. Schneider, pensionhouder, wonende te Zandvoort, Boulevard Favauge 13. Cur. mr. K. A. F. J. Pliester, alhier. B. Guntenaar, kellner, wonende te Wijk aan Zee, Waterleidingweg 21. Cur. mr. Julius Hoog, alhier. G. Gaarthuis, meubelfabrikant, wonende te Heemskerk, Rijksstraatweg 122B. Curator mr. F. J. D. Theyse, alhier. P. Kleerebezem, aannemer, wonende te Z.O. Beemster. Curator mr. dr. A. F. H. Schreurs, alhier. A. L. J. Moone, winkelier in meubelen, wo nende te Haarlem, Botermarkt 3. Curator mr. W. G. J. Veenhoven, alhier. M. Minnaar, schilder, wonende te Haarlem mermeer, Leimuiderdijk 14. Curator mr. K. A. F. J. Pliester, alhier. Rechter-commissaris in deze faillissementen mr. S. J. Pit. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van: C. J. Korver, wonende te Wijk aan Zee en Duin. Cur. mr. B. E. van Tijn, alhier. M. Assendelft, wonende te Bennebroek. Cur. mr. H. J- M. Tonino, alhier. H. C. G. Gerritsen, wonende te Haarlem. Curator mr. F. J. D. Theyse, alhier. F. Gijselaar. wonende te Hillegom. Curator mr. F. J. D. Theyse, alhier. C. J. van Gog, wonende te Haarlem. Cura- trice mej. mr. M. J. Kluitman, alhier. J. Koopman, wonende te Bloemendaal. Cur. mr. G. W. J. Veenhoven, alhier. H. van der Groen, wonende te Beverwijk. Curator mr. W. Briët, alhier. Vernietigd werd het faillissement op grend van verzet van: J. P. Knibbe, won'ende te Haar lemmermeer, afd. Rijk. Curatrice mevr. mr. E. A. J. Scheltema-Conradi. Geëindigd is het faillissement door het ver bindend worden der eenige uitdeelingslijst van: F. Ch. de Liefde, wonende te Haarlem. Cur. mr. C. Blankevoort, alhier. DINSDAG, 13 Sept. Vorige koersen 8.67 59.20 Parijs 9.754 9.754 34.524 34.524 48.05 Weenen Kopenhagen 45.074 44.874 Stockholm 44.574 44.50 Oslo 43.50 New York 2.494 2.49 Rome 12.724 12.80 7.36 7.36 20.05

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2