edaetitzanne vreugde Prikkeldraad WOENSDAG 14 SEPTEMBER ZELFS IN HET GUNSTIGSTE GEVAL... Salarisverlaging bij de Arbeiderspers MEDISCH MISSIE-COMITE Nieuwe cursus te Rotterdam AFVOER VAN VUILNIS Woekerbestri j ding EERW. ZUSTER CUNERA Dr. Julius Röntgen overleden GELEIDEHONDEN VOOR BLINDEN VALSCH-GELDINSTALLATIE ONTDEKT Een arrestatie te Rotterdam BEVOEGDHEID VAN DEN VERZOEKER BELASTINGVERHOOGING? Pauselijke onderscheiding TWEE WONINGEN VERNIELD Wind wakkerde vuurzee aan BOTSING OP DEN IJSEL „De Schoone Haas" toch stopgezet Ontvlucht psychopaat aangehouuden Niet aardig! DE SCHOOLKWESTIE TE SAS VAN GENT OP PRINSJESDAG Communisten in zalen HET SUIKER VRAAGSTUK Bespreking te Batavia Smokkelaarsoorlog Er is zoo schreven wij alle aanlei ding toe, ons slechts bedacht zaam te verheugen over de hausse der laatste maanden Inderdaad! Ten eerste is het nog volkomen onzeker, of deze hausse al hopen wij er ook het beste van en al zijn wij gaarne optimis tisch een verhoogde ekonomische activi teit en het einde van de krisis voorspelt, en ten tweede hebben wij er rekening mee te houden, dat zelfs in het gunstigste Eeval Maar daarover straks! Raadselachtige dingen doen zich thans in bet ekonomisch leven voor: de koersen zijn de laatste maanden opzienbarend gestegen en hoewel er natuurlijk telkens weer, b.v. luist in deze dagen, inzinkingen voorkomen (zonder groote schommelingen zal het vol ledig herstel zich ongetwijfeld ook niet vol trekken) blijft de algemeene stemming op timistisch. Gelukkig! Want zonder optimisme zal de Gereld nooit uit de ekonomische impasse Eeraken. Opmerkelijk is echter (en dit moet tot bedachtzaamheid manen), dat er zoo wei- hig aanwijzingen zijn, waaruit reëel kan blijken, dat de koersstijging ekonomisch ge motiveerd is. De Engelsche ekonoom, Dr. Werbert Ralph Tusk, heeft er dezer dagen b.v. op gewezen, dat in Amerika nog maar weinig ekonomisch herstel te bespeuren valt: het electriciteitsverbruik in ekonomische Ongelegenheden veelal de beste barometer staat er nog op hetzelfde lage peil, hoe pel langdurige ervaring geleerd heeft, dat deze barometer ook de geringste schomme lingen registreert: in de Amerikaansche staalindustrie was de omvang der bestellin gen de voorlaatste maand zelfs nog een Weinig ingekrompen: gemiddeld produ ceren deze fabrieken 14 pCt. van haar volle -capaciteit; de auto-industrie lever de in Juni jl. slechts half zooveel af als een jaar tevoren en Ford houdt zijn fabrieken in Detroit tot half September ge heel gesloten; het goederen-vervoer staat Vrijwel stil; in de katoenindustrie is nog cn dalend verbruik waar te nemen: in Juli 1932 zijn er slechts 279.000 balen verbruikt tegen 321.000 in Juni 1932 en tegen 451.000 •hl Juli 1931; ondanks alle inspanning heeft hien niet kunnen voorkomen, dat de Amerikaansche export nog verder is inge krompen. Toch zijn de prijzen der onbewerkte grondstoffen gestegen toch is er overal opleving. In Europa staan de zaken al niet anders: de beurzen registreeren (behoudens de na tuurlijke inzinkingen) optimistische ver- Wachtingen, maar rëele gronden voor die Verwachtingen zijn nog niet of hier en daar slechts heel vaag te onderscheiden. Heel het bedrijfsleven verkeert nog in een periode van het diepste verval en de handel staat behalve dan °P de geldmarkt nog vrijwel stil; de Werkloosheid vertoont nog geen hoopgevend Perspectief 't Klinkt allemaal heel somber en we zou den geneigd zijn de beteekenis der huidige opleving ter beurze van weinig reëele Waarde te achten, ware het niet, dat de beurzen over 't algemeen gevoe- hger zijn voor ekonomische aanwijzin gen dan de nuchter redeneerende menschen en er in de koersen dus vaak om niet te Zeggen meestal een voorspellende factor schuilt. Wij blijven de huidigs hausse daarom Cn zeer gelukkig verschijnsel en een hoop vol teeken achten zooals wij reeds zei den: niet alleen om haar reëele waarde, diet alleen als gebaseerd op ekonomische gronden, die wij thans misschien nog niet ^ien, maar ook om haar waarde voor het Wereldvertrouwen Wij meenen, dat de wereld optimistisch moet blijven. Maarzelfs in het gunstigste geval zullen wij ons nog slechts bedacht zaam mogen verheugen. Gesteld, dat de opleving ter beurze nu Werkelijk eens de nadering van het einde der krisis beteekent, gesteld, dat de Wereld-ekonomie nu binnenkort sterk gaat °pleven, dat de wereldvoorraden behoor lik geslonken zullen blijken en er weer R>onende prijzen bedongen zullen kunnen Worden, gesteld, dat er weer werk komt Voor vele handen en de werkloosheid sterk Vermindert, dan nög zullen we niet mo gen verwachten, binnenkort een sterke op luchting te voelen. Vóór 't zoover komt, dat de liquidatie van de krisis onze lasten werkelijk verlicht, zal nog heel wat moeten gebeuren. Ondanks het dagende licht in het duis ter zullen wij dan nog zware tijden te be geven krijgen. En nu spreken wij er niet eens an, dat de meeste staten der wereld het ekonomisch herstel heel sterk belemmeren, voor een deel zelfs onmogelijk maken door (vaak Noodgedwongen) protectionistische en Autarkische maatregelen, maatregelen, Welke zullen moeten verdwijnen, wil de Wereldkrisis werkelijk eenmaal tot het ver fden gaan behooren. Neen, wanneer wij ook voor 't gunstig- geval nog zware tijden voorspellen, dan hebben wij vooral het oog op de groote Sommen waarmede wij moreel en finari- Ateel de krisis zullen moeten afkoopen. Tengevolge van de krisis zijn de over heidsfinanciën allerwegen ook in ons fand! in zeer treurigen toestand geraakt; hl Nederland wordt gerekend met een te- hort op de Rijksbegrooting van 150 millioen, en dit enorm bedrag, plus nog de tekorten op gemeentebegrootingen, zal extra opge bracht moeten worden in de allerongunstig ste tijden, wanneer het jongste krisis-ver leden zich aan de burgerij nog ernstig wreken zal. En niet alleen de overheid zal ons zware zorgen bereiden, ook het dagelij ksch leven zal ons de overgangs-periiode niet gemakkelijk maken. Het einde van de krisis toch zullen wij moeten koopen met betaling van hoogere prijzen; alleen hoogere prijzen toch zullen de productie weer loonend kunnen maken. Heel rooskleurig toont zich het verschiet vooreerst dus nog allerminst. Maar desniettemin moeten wij met alle kracht, die in ons is, verlangen, dat de hui dige verschijnselen werkelijk een einde van de groote krisis voorspellen, en wij niet nog dieper in de ellende raken. De nog komende misère zal trouwens te lichter te verduren zijn, naarmate wij het ekonomisch leven zich zien herstellen en hoop ons iederen dag meer nieuwe kracht schenken zal. Woorden en daden! Naar wij vernemen, is bij de N.V. De Arbei derspers, welke, zooals men weet, de verschil lende Nederlandsche socialistische dagbladen uitgeeft als Het Volk, Voorwaarts, Vooruit, enz., een salarisverlaging toegepast over de ge- heele linie. Merkwaardig is nog, dat deze salarisverlaging is gemotiveerd niet alleen met een beroep op de ongunstige bedrijfsresultaten, maar ook met een beroep op de daling van den levens, standaard. Maar ook zonder die motiveering is deze salarisverlaging, welke bovendien nog' gepaard gaat met verschillende ontslagen, merkwaardig. Overal protesteert men en or ganiseert men protestdemonsraties tegen voor gestelde salarisverlagingen, maar in eigen be drijf wordt met stille trom en zelfs met een methode van georganiseerd overleg', welke volgens het personeel zelf een aanfluiting is van het georganiseerd overleg, salarisverlaging ingevoerd, gepaard met ontslag. Aldus een bericht in de „Residentiebode." Naar wij nader vernemen, geldt het hier een loonsverlaging over de heele linie voor het technische personeel. In het St. Franciscus-Gasthuis te Rotter dam heeft Maandagmorgen de opening plaats gehad van den 7den medisch-hygiënischen cursus van missionarissen. De voorzitter van het Medisch Missie comité, prof. P. Groenen, sprak hierbij een openingswoord en wees andermaal op de groote beteekenis van dit werk. Behalve de deelnemers en deelneemsters aan dezen zevenden cursus, waren ook eenige docenten en de leiders van den cursus aan wezig. Het getal deelnemers bedraagt ditmaal 32, waaronder vier zusters en een broeder van de Sociëteit van Jezus. Het grootste contingent cursisten leveren de St. Joseph's Congregatie van Mill Hill (9), de Afrikaansche Missiën (5), de Montfortanen (4), de Witte Paters en Zusters (ieder 2) en de Capucijnen (4), Ontwikkeling in ons land De vijf-en-twintigste jaarvergadering van de Ned. Ver. van Reinigingsdirecteuren is Dins dag in één der zalen van den Haagschen Die rentuin begonnen. De voorzitter, dr. Ir. M. F. de Bruyne, di recteur va« den gem. vervoer- en motor- dienst, reinigingsdienst en ontsmettingsdienst te Rotterdam, sprak allereerst een begroe tingswoord. Hij heette o. m. welkom eenige autoriteiten en vertegenwoordigers van Duit- sche, Engelsche en Belgische zusterverenigin gen. Spreker verheugde zich bijzonder over de aanwezigheid van het eerelid ir. A. de Groot, oud-directeur te Amsterdam en van den heer G. A. de Mongé, directeur te Utrecht, oprich ter der vereeniging. Op de 25 jaren der vereeniging mogen wij met voldoening terugzien, zeide spr. Immers zij heeft naar haar beste krachten gestreefd om het reinigingsleven in den lande geleide lijk op hooger peil te brengen. Een belangrijke factor tot verbetering van het reinigingswezen is vooral geweest de ontwikkeling der reini gingstechniek, zoowel op het gebied van vuil- verwijdering als op het gebied van het zuivere reinigingswezen en dit laatste vooral dank zij de snelle ontwikkeling van de automobieltech niek in den loop der laatste 20 jaren. Spr. bracht dank aan die gemeentebesturen, welke het door financiëele bijdragen mogelijk maken, dat de vereeniging haar taak in dienst der reinigingstechniek volbrengt. De Voorzitter gaf hierna een overzicht van de ontwikkeling van de reiniging der gemeen ten in Nederland in den loop der jaren. Spr. zeide, dat het uitermate moeilijk was, uit de weinige gegevens, welke in de archieven op dit gebied zijn te vinden, met eenige zeker heid vast te stellen, hoe de afvoer van vuil nis in ons land zich heeft ontwikkeld. Uit de reeks van afbeeldingen op de „zegenwenschen der karrelieden" van eenzelfde stad, in de ar chieven aanwezig, ziet men, dat bij een tijds verloop van 100 jaren en meer de vuilniswa gen en de aschwagen vrijwel dezelfde zijn ge bleven. Dan beseft men de sterke tegenstel ling dezer vier eeuwen van rust en de jacht naar wijziging en verbetering, waarin onze bedrijven nu leven. Ook op het gebied der straatreiniging is van 1400 tot 1820 slechts een zeer geringe vooruitgang te boeken. Eerst ongeveer in de tweede helft der 19e eeuw nam de overheid in de meeste gemeenten van ons land de taak der straatreiniging volledig op zich. Dat van stofbestrijding in dien tijd nog geen sprake is, laat zich begrijpen bij het toen nog zoo weinig stofopjagend verkeer en het in die jaren nog heerschende begrip over hygiëne Voor het begin der evolutie van het reini- gingswerk behoeven wij dan ook niet verder terug te gaan dan een goede 60 jaren, het tijdstip, waarop men in verschillende gemeen ten tot het inzicht kwam, dat het verpach tingssysteem, tot nu toe in zwang, niet meer voldoende was. Alleen Groningen had toen een eigen ophaaldienst en dit voorbeeld werd allengs nagevolgd. De eene gemeente na de andere verliet het verpachtingssysteem. Aan het eind der 19e eeuw traden de moei lijkheden met den vuilafvoer in de gemeenten steeds sterker op den voorgrond. Door de kunstmest daalden de prijzen van het compost steeds meer, terwijl bovendien het tonnen- en beerputtenstelsel geleidelijk door rioleering werd vervangen, zoodat men in tal van ge meenten naar een afdoend middel zocht om het huisvuil kwijt te raken. Het vraagstuk werd meer en meer technisch bekeken. De Nederlandsche Vereeniging voor Volkscre- dietwezen en Woekerbestrijding, gevestigd te Amsterdam, meldt: Uitgebreide verslagen zijn in de pers gewijd aan het strafproces, onlangs voor de Rotter- damsche rechtbank en daarna voor het Haag- sche Gerechtshof gevoerd tegen den houder van het administratiekantoor N.V. Nationaal Belang te Rotterdam. Verdachte bood per advertentie in de bladen geld ter leen aan tegen vooruit betaling van 5.per 100.als waarborg- Was dit geld eenmaal gestort, dan ontving de aspirant-geldleener het bericht, dat de leening niet doorging omdat de ingewonnen informaties ongunstig luidden, zonder dat het gestorte be drag werd terugbetaald. Bij het in werking treden van de in het be gin 1932 in het Staatsblad verschenen Geld- schieterswet zal aan dergelijke machinaties voorgoed een einde zijn gemaakt. Een nog af te kondigen Koninklijk Besluit zal het maximum aan informatiekosten dat de geldschieter, in welken vorm of onder welken naam ook, in re kening mag brengen vaststellen (art. 13 en 32 der Wet). In het register, waarin de geldschie ter volgens art. 14 der Geldschieterswet alle leeningen moet aanteekenen, volgens het mo del dat de Nederlandsche Vereeniging voor Volkscredietwezen en Woekerbestrijding aan de gemeente-besturen zal voorstellen in hun ver ordening over te nemen, is ook voorzien in een kolom waarin de vooraf betaalde informatie- kosten worden aahgeteekend. Mocht nu een geldschieter er regel van maken aan de men schen die om een leening tot hem komen, in- matiekosten te berekenen, zonder de leening te doen doorgaan, dan is dat terstond in het re gister te zien, en zal de controleerende ambbte- naar dit zeer zeker rapporteeren, met de kans voor den betrokken geldschieter dat zijn ver gunning wordt ingetrokken. Het is te hopen, dat de in werking treding van de Geldschieterswet niet meer lang op zich laat wachten. Gouden Professiefeest De Eerw. Zuster Cunera (in de wereld Jkvr. Hendrica Lopes Suasso) der Orde van den H. Carolus Borromaeus zal 24 September a.s. haar gouden professiefeest vieren. Naast het vele dat zij deed voor het lichame lijk- heil van velen onzer (haar verblijf te Am sterdam in de operatiekamer van de Heeren en Keizersgracht in de Ziekenverpleging aan de Bleekersstraat te Zwolle en de latere jaren in Maria Stella te Scheveningen) was het haar grootste vreugde afgedwaalde zielen weer tot Hem in Wiens Dienst zij was te kunnen terug voeren. Maandag 26 September a.s. zal er tusschen 11 en 12 uur gelegenheid bestaan om de jubi- laresse in Huize Maris Stella aan den Ouden Scheveningschen Weg geluk te wenschen. Werkloosheid en Werkloosheids verzekering in 1931 In de September-aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek zal een overzicht verschijnen van de werkloosheid in Nederland in het jaar 1931, in hoofdzaak betrekking hebbende op de georga niseerde, tegen werkloosheid verzekerde, werk nemers. Het aantal personen, waarover het on derzoek loopt, bedroeg op 1 Januari 1932 ruim 530.000, tegen rond 455.000 een jaar tevoren. Het indexcijfer der werkloosheid weerge vende het percentage werkloosheidsdagen van het aantal dagen dat gewerkt had kunnen wor den, indien geen werkloosheid ware voorge komen, bedroeg in 1931 15,3 tegen 7,8 in 1930. Zoo waren de indexccijfers voor de diamant industrie in deze jaren resp. 81,5 en 70.-, bouw bedrijven 17,6 en 11,3, houtbewerking 19,7 en 8.5, lederindustrie 9,6 en 3,2, metaalindustrie 21,5 en 7,8, textielnijverheid 12,8 en 5,8, tabak en sigarenindustrie 11,6 en 6.-, verkeerswezen 14,5 en 5,8 en fabrieksarbeiders 12,8 en 6,8. Voor de gemeenten met 50.000 en meer inwoners wa ren de indexcijfers voor 1931 en 1930 als volgt: Amsterdam 20,9 en 14,3, 's-Gravenhage 12,1 en 8,4, Groningen 12,6 en 7,9, Haarlem 13,5 en 6.6, Rotterdam 18,9 en 7,8, Utrecht 13,5 en 8,6, Apeldoorn 9,4 en 5,4, Arnhem 11,7 en 7,5, Delft 13,4 en 7,5, Dordrecht 15,4 en 6.-, Eindhoven 14,3 en 3,4, Enschede en Lonneker 12,6 en 4,9, Hilversum 11,5 en 5,8, Leiden 13,- en 7,8, Maas tricht 15,2 en 5,2, Nijmegen 16,1 en 9,1 en Til burg 11,1 en 4,1. .Hieronder volgt een overzicht van de bedra gen der krachtens de reglementen der werk' loozenkassen verstrekte uitkeeringen in 1931 en 1930. Uitk. in In pCt. duizendt gld. v. h tot. 1931 1930 1931 1930 Totaal bedr. der uitk. 24.469 11.596 100 100 Aardewerkindustrie 445 243 1,8 2,1 Diamantindustrie 699 1.963 2,9 16,9 Drukkersbe drijven 338 156 1,4 1,3 Bouwbedrijven 4.325 2.747 17,7 23,7 Houtbewerking 989 285 4.- 2,5 Kleedingindsutrie 135 40 0,6 0,3 Lederindustrie 163 35 0,7 0,3 Steenkolenmijnen 48 20 0,2 0,2 Metaalindustrie, enz. 5.761 1.600 23,5 13,8 Textielnijverheid 2.558 969 10,5 8,4 Voedings- enz. bedrijven 840 415 3,4 3,6 w.o. tabak- en sig.ind. 628 256 2,6 2,2 Landb., Veenderij 1.616 629 6,6 5,4 Visscherij, enz. 33 18 0,1 0,2 Handelsreizigers 8 6 0,03 0.05 Verkeerswezen 3.569 1.330 14.6 11.5 Handels- en kant.bed. 325 168 1.3 1.4 Ov. gr. (vnl. fabrieksarb.) 2.615 969 10.7 8.4 Amsterdam 3.002 2.873 12.3 24.8 Rotterdam 2.404 929 9.8 8 's Gravenhage 1.100 608 4.5 5.2 Utrecht 592 308 2.4 2.7 Haarlem 424 161 1.7 1.4 Groningen 292 153 1.2 1.3 Gemeenten met: 100.000 of meer inw. 7.815 5.031 31.6 43.4 50.000—100.000 inw. 3.556 1.297 14.5 11.2 20.00050.000 inw 3.841 1.427 15.7 12.3 10.00020.000 inw. 2.938 1.302 12 11.2 5.00010.000 inw. 3.250 1.348 13.3 11.6 minder dan 5000 inw. 3.069 1.191 12.5 10.3 Gisternacht is in den ouderdom van 77 jaar in het Diaconessen-ziekenhuis te Utrecht, waar hij een operatie heeft ondergaan, overleden de bekende musicus Dr. Julius Röntgen. Julius Röntgen werd op 9 Mei 1355 te Leip zig geboren. Zijn opleiding voor piano kreeg hij van Louis Plaidy en Carl Reinecke, voor com positie bij Moriz Hauptmann, E. F. Richter en Franz Lachner. Hij was leeraar aan de muziek school van de Vereeniging Toonkunst te Am sterdam en was mede-oprichter van het Con servatorium aldaar. Hier was hij hoofdleeraar voor piano en later directeur. Tevens werd hij benoemd tot directeur van „Excelsior", van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst en Felix Meritis. Hij was lid van de Staatscom missie voor Toonkunst. Aan de Universiteit te Edinburgh werd hem het eere-doctoraat verleend. Röntgen was, al werd hij te Leipzig geboren, Nederlander van geboorte. Zijn vader, Engel- bert Röntgen, een bekende violist in die dagen, had zich te Leipzig gevestigd. Zijn opleiding heeft Julius Röntgen geheel in Duitschland gekregen. Met Julius Stoekhausen begon hij in 1873 een concertreis als klaviervirtuoos en begelei der, welke excursie tot resultaat had, dat de aandacht van de muziekautoriteiten in Neder land op hem gevestigd werd. In 1877 volgde dan ook zijn benoeming tot leeraar aan de muziekschool van de Maatschappij tot Bevor dering der Toonkunst te Amsterdam. In 1888 werd hij tevens directeur van de Am- sterdamsche Vereeniging dier Maatschappij, welk ambt hij tot 1898 vervulde. Sedert de oprichting van het conservatorium, waarvan hij mede-oprichter was, is Röntgen aan deze instelling hoofdleeraar in het klavier- spel; in 1913 werd hij tot directeur benoemd, als opvolger van Daniël de Lange. Als piano solist trad hij ook na zijn vestiging te Amster dam herhaaldelijk door geheel Europa op. Als uitvoerend kunstenaar verwierf hij echter den grootsten roem in zijn hoedanigheid van bege leider van Joh. Messchaert, dien hij op al zijn concertreizen vergezelde. Hij componeerde voor orkest: Noorsche ballade (Op. 36), Suite „Aus Jotunheim", Symphonie Bes-dur, „Liedje van de Zee" (Op. 45), Oud-Nederlandsche dansen (Op. 46), voor koor en orkest, „Gebet" (Op. 27), „Sturmesmythe" (Op. 31), een pianoconcert (D-dur Op. 18), voorts kamermuziekwerken, pianostukken, liederen en opera „Agnete" (1913) met bewerkingen van oud-Nederlandsche boerenliedjes, volksliederen, dansen, enz. Dr. Julius Röntgen was ridder in de Orde van den Ned. Leeuw; hij had voorts een Scan dinavische en Roemeensche onderscheiding. Van de zes zoons, die Julius Röntgen had, wijden er zich vijf aan muziek. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben op Vrijdag 16 September, des namiddags half twee, te Am sterdam, op de begraafplaats „Zorgvliet". Ervaringen in het buitenland In het zoo juist verschenen Septembernum mer van het Orgaan der Vereeniging „Arbeid voor Onvolwaardigen" (A. V. O.) is afgedrukt een aan de Staatscommissie voor Onvolwaar dige Arbeidskrachten uitgebracht rapport over het vraagstuk van geleidehonden voor blinden. De staatscommissie voornoemd had in af wachting van haar volledige rapport aan de regeering reeds een aantal urgente maatrege len in overweging gegeven, uitsluitend en alleen betrekking hebbende op de groep der blinden. Daaronder behoorde ook de kwestie van het ge- leideteeken en den geleidehond. De Minister heeft de Staatscommissie verzocht de voorbe reiding te willen treffen om tot een doeltref fende organisatie dezer aangelegenheid te ge raken, b.v. in de lijn van de aanwijzing der Staatscommissie zelf: samenwerking tusschen belanghebbenden en het Roode Kruis. De Staatscommissie nu heeft ter inleiding der verdere stappen zich door een zijner leden, den heer H. Munnik, doen voorlichten over de er varing en praktijk met geleidehonden aan de Opleidingsschool daarvoor te Vevey. Tevens heeft de rapporteur de opleidingsschool voor- politiehonden in Mont Pelerin bezocht. Uit het rapport blijkt, dat de geschiedenis van den hond als gids voor blinden reeds ver terug gaat. Reeds in 1819 werden in het werk van J. W. Klein, den stichter van het Blindeninstituut te Weenen, eenige hoofdstukken gewijd aan den geleidehond. Gedurende en na den grooten oor log heeft de africhting van honden voor het hier genoemde doel een groote vlucht genomen en thans zijn er opleidingsscholen in Duitsch land, Zwitserland en Amerika. In het algemeen zijn de ervaringen zeer gunstig. Niet alleen stelt de hond der blinde in staat zich vrij te bewegen en zoodoende zijn brood te verdienen, maar h(j is ook van groote moreele beteekenis. Natuur lijk moeten meester en hond en vooral de in structeur aan bepaalde eischen voldoen. De valschgeld-centrale te Rotterdam, is er in geslaagd een fabriek te ontdekken die in ge reedheid was gebracht voor het vervaardigen van valsche guldens en dito kwartjes. Het merk waardige daarvan is, aldus bericht de „Tele graaf", dat man wal de fabriek, doch niet het valsch geld heeft ontdekt. De laatste weken wa ren voortdurend valsche guldens en kwartjes in omloop gebracht. Eenige roomijsventers hadden aangifte gedaan dat zij valsche guldens in ont vangst hadden genomen. Het signalement dat zij van hun klant gaven, wees er op dat men daarbij steeds met denzelfden uitgever te doen had. Daardoor leidde het spoor naar een 29- jarigen praktizijn in de Kokerstraat, een com munist, die reeds herhaaldelijk met de justitie in aanraking is geweest. Er werd huiszoeking gedaan in zijn woning, waar men hem aantrof. Men vond toen een volledige installatie voor het maken van val sche guldens en kwartjes, doch valsch geld kon men niet vinden. Wel ontdekte men een heele partij munten, die in een vergevorderden staat van voorbereiding waren om eens den vorm van kwartjes aan te nemen. Doch kwartjes waren het nog niet. De man ontkende valsch geld te vervaardigen. Hij ontkende eveneens ooit valsch geld te heb ben uitgegeven en gaf voor de „fabriek" te ge bruiken voor het maken van broches. In beslag werden genomen o.a. een stel matrijzen en een pers. De man is door de roomijsventers herkend als de klant, die hun lekkernij met een valschen gulden betaalde. De praktizijn is ingesloten in het hoofdbureau van politie en zal ter beschik king van de justitie worden gesteld. Pachtovereenkomsten betreffende tuinbouwgronden Naar wij vernemen heeft de arrondisse mentsrechtbank te Haarlem de veelbesproken beschikking van een der kantonrechters-plaats- vervanger, aldaar, waarbij beslist werd, dat pachtovereenkomsten betreffende tuinbouw gronden, niet vielen onder de Crisispachtwet 1932, en de verzoeker onbevoegd was verklaard tot het indienen van een request, strekkende tot vermindering van de bij overeenkomst be paalde pacht, vernietigd en hem daartoe wel bevoegd geacht en voorts de zaak teruggewezen naar den eersten rechter ter verdere afdoening. Het rechtsmiddel van hooger beroep en niet dat van cassatie moest ten deze worden aan gewend krachtens art. 333 van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, omdat het hier betreft een geschil omtrent de al of niet bevoegdheid van den verzoeker. Crisis-opcenten op de gemeente fondsbelasting In aansluiting bij het bericht, dat we aan de anti-revolutionnaire „Rotterdammer" over een te verwachten belastingverhooging ontleenden, verneemt het blad nog, dat, behalve de ge meenten, die al 80 en meer opcenten heffen en dus tegen het plafond zitten, alle gemeenten nog 20 opcenten op de gemeentefondsbelasting krijgen. Zij, die dan nog niet aan de 80 toe zijn, krijgen de helft van het verschil daar nog bo ven op. Om een voorbeeld te nemen: Den Haag heeft 6 opcenten, krijgt er dus 26; is dan nog 54 van de 80 af, krijgt er dus 27 bij, zoodat voor een stad als Den Haag in totaal 53 opcenten zullen worden geheven. Naar wij vernemen, is door Z. H. den Paus benoemd tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Grooten de heer W. J. Daniels te Hillegersberg. Deze onderscheiding houdt verband met het verdienstelijk werk van den heer Daniels bij de oprichting van de parochie van de H. Liduina, te Hillegersberg en zijn jarenlang bestuurslidmaatschap van de Rotterdamsche Vereeniging voor Katholiek onderwijs. De heer Daniels is ook wethouder der ge meente Hillegersberg. Zondagavond tegen middernacht is te Leidschendam brand uitgebroken in de gezinnen van Veen en v. d. Meulen. De brand weer was spoedig ter plaatse, doch kon van wege den hevigen wind weinig tegen de vuur zee uitrichten. Beide huizen brandden finaal af. De inboedel ging eveneens in vlammen op. Alles was vrij laag verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Geladen aak omgeslagen Maandag kwam op den IJsel te Dieren de aak „De twee Gebroeders" uil Den Haag in aanvaring met de „Teucia" uit Dordrecht. De met steenen geladen aak sloeg om en haar geheele last van 55.000 steenen viel in den IJsel. Twee mannen raakten te water, doch werden door de „Teucia" opgepikt. Het scheep vaartverkeer ter plaatse wordt ernstig bemoei lijkt. Door bakens en een roode vlag is de ge vaarlijke plek, waar de steenen liggen, aangege ven: het passeeren is mogelijk, doch vereischt groote oplettendheid. De stoomboot „Stad Zutphen" sleepte de on derstboven drijvende „Twee Gebroeders" naar den kant. Eigenares der aak is de firma Donath te Den Haag. De papierfabriek „De Schoone Haas" te Waddinxveen, die eenige weken geleden zou worden stilgelegd, doch wegens het binnen ko men van orders nog aan den gang kon wor den gehouden, is Zaterdag j.l. stopgezet. Al leen de afdeeling asphaltpapier blijft doorwer ken. Zestig arbeiders zijn door deze stopzetting werkloos geworden. De poltie te Noordwijkerhout heeft aange houden een verpleegde, die uit het Psycho- pathen-asyl te Heiloo was ontvlucht. De aan gehoudene is weer op transport gesteld naai Heiloo. Daar komt me nu in de bladen van de Arbeiderspers een groot artikel voor van Albarda. Natuurlijk tegen het rapport-Wel- ter. Met groote vette letters staat er over drie regels de titel boven: „Verkeerde Voor stellingen". En dan nog niet minder dan acht regels onder-titels. 't Is voor een partijleiders-artikel ietwat al te snorkend van titulatuur. Maar men behoeft dat nog niet onaardig te noemen, ook al vindt men het niet aardig. Zelfs zouden we het nog niet onaardig willen noemen, dat de opmaker van de krant midden in dit artikel een foto op neemt, waarop eenige lieden naar een in de hoogte vliegende vliegmachine staan te kijken. Wou hij daarmee stiekum zeg gen: Albarda ziet ze vliegen? Maar wat we beslist wel onaardig zouden willen noemen, is de handelwijze van dezen zelfden opmaker, die warempel vlak onder in de eerste kolom van Albarda's zoo op gewonden betiteld artikel deze advertentie plaatst: Rust, kalmte en zelfbeheersching keeren weer terug na het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten Onaardig, niet? Zelfs erger: 't is een misplaatste grap! En dat in zijn bloed-eigen Partij-orgaan! Een belangwekkend slot De geruchtmakende en meermalen in deze kolommen besproken schoolkwestie in het Zeeuwsch-Vlaamsche stadje Sas van Gent (wijk Zandstraat) heeft thans een definitief en om zijn leerzaamheid belangwekkend einde gekregen. Men weet, dat het R.K. Kerkbestuur van OL. Vrouw Hemelvaart te Sas van Gent aan den raad dier gemeente medewerking verzocht tot stichting eener R.K. Lagere School in de wijk Zandstraat. Alle bij de wet vereischte bescheiden waren aanwezig; toch hield de in meerderheid socia- listisch-liberale gemeenteraad gedurende drie jaren de totstandkoming der R.K. School tegen. Het openbaar onderwijs namelijk werd door een deel der bevolking verlangd en dusbehoor de de openbare school ter plaatse te blijven be staan. Zoo redeneerden de linksche stadsbe stuurders. Na ingrijpen van Ged. Staten kreeg eindelijk het R.K. Kerkbestuur zijn recht en zijn R.K. school. Thans is de R.K. school gesticht, het Katholiek lager onderwijs begonnen en alle leerlingen uit de wijk Zandstraat zijn naar de R.K. school overgegaan! Ter kenschetsing der linksche methodes om malgré tout het openbaar onderwijs in stand te houden, is het geval te leerzaam om verzwegen te worden. Nu de burgemeester van 's-Gravenhage de voorgenomen demonstratie op Dinsdag 20 Sept. a. s. heeft verboden, heeft de Cummunistische partij dien dag een viertal zalen gehuurd, n.l. het gebouw voor K. en W.„ ,,De Vereeniging" Willemstraat „Musica" Delftsche laan, en „Musis SacTum" Ged. Burgwal, ten einde aldaar tegelijkertijd demonstratieve vergaderingen te houden. BATAVIA, 13 Sept. (Aneta). Op het Departe ment van Binnenlandsch Bestuur had een be spreking plaats van het suikervraagstuk, in het bijzonder betreffende de beteekenis van de aan staande uiteenvalling der Vereenigde Java Sui. kerproducenten en de gedragslijn die de Regee ring daartegenover zal aannemen. De heer Mr. Jonge jan, voorzitter van de B E N I S O, ontvouwde de inzichten zijner organisatie. De president van de Javasche Bank woonde de bijeenkomst bij. Einde dezer week wordt de bespreking voort gezet, terwijl op een 21 September a-s. te hou den groote bijeenkomst de voornaamste belang hebbenden uit suikerkringen een exposé van hun denkbeelden zullen geven, alvorens offi. cieele adviezen aan de Regeering worden uitge bracht. Dezer dagen werd door den grenswinkelier I. de Venlosche marechaussée opgeroepen, daar er bij zijn winkeltje een formeele veldslag werd ge leverd tusschen twee smokkelbenden. Leden van de eene bende beschuldigden de andere van ver raad. Men was van meening dat dergelijke kwes ties het beste met revolvers, scheermessen, knuppels e.d. geregeld konden worden en liefst vlak bij de grens. Toen de marechaussée verscheen, wipte men dan ook over de grens. De uitgestelde wachtposten meenden in de struiken nog beweging te bespeuren. Na een sommatie schoten zij. Er werd niets meer gehoord, maar na een onderzoek werd een Duitscher te voorschijn ge haald, die echter niets verdachts bij zich had en naar de „Heimat" werd teruggezonden. Ook de Duitsche tolbeambten hadden in middels in de gaten gekregen, dat er iets „los" was. Toen de smokkelaars Duitschland binnen vluchtten werden zij daar met vreugdeschoten door de Duitsche grensbeambten begroet. Er werd een chauffeur gewond en gegrepen. Eenige uren later heerschte weer een diepe rust in grensland, alsof er niets was gebeurd. R. K. Bewaarschool Examen UTRECHT, (Ned. R.K. Schoolraad). Akte A Geslaagd 12 September 1932: E H. A. Droste, B. Hannink, Almelo; W. C. v Raan, M Boss, Alkmaar,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5