Tusschen oerwoud en Hudson „Zij" Crème 7 7 7 R obinson Schoenen RADIO-PROGRAM GEEN TIJD VOOR GELUK ROBINSON CRUSOE'S AVONTUREN DE VROUW MET HET MASKER De Beurs DONDERDAG 15 SEPTEMBER MODERNE TECHNIEK Tot haar meesterwerken behoort de z.g. Quebec-brugover de St. Lawrence Primitieve bruggen bouw De trouwe dienaar Vrijdag 16 September Hij maakt kans VERHAAL VAN DEN DAG Komt altijd terecht U bedoelt? NafuurKylt Ioopi iedere HoIIandsclie jongen op Berlijn-Buenos Aires in 5 dagen AANGIFTE MOETOP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL TEÜILIETOH Sinds de oudste tijden is de mensch inge nieur geweest, d.w.z. hij heeft beproefd, uit het materiaal dat te zijner beschikking stond, met zijn oneindig primitieve gereedschappen iets nieuws te scheppen. In de grijze oudheid reeds had men bruggen en zelfs volksstammen, die in het stadium van het steenen tijdperk zijn blijven staan, waren meesters in het bouwen van bruggen. De natuurvolken hebben immers ook de hoofdtypen der bruggen gevonden: de bewijzen daarvoor hebben wij in Tibet, aan den Indus in Nieuw Guinea, in Togo, aan den Congo, in Midden Amerika en op vele andere plaatsen. In priciep hebben latere tijden er niets aan toegevoegd. De machtige, nieuwe Hudsonbrug, die men in New York bouwt en de primitieve bruggen van gevlochten takken in het oerwoud van Togo zijn nauw aan elkaar verwant. Slechts in bijzonderheden hebben natuurlijk geweldige veranderingen plaats gehad. De eerste bruggen heeft de natuur zelf ge bouwd. Een gevallen boomstam, die zich dwars over een stroom legde, vormde de eerste „hou ten brug". Er zullen zich ook natuurlijk hang bruggen gevormd hebben, doordat aan iederen kant een boom stond, die zich naar elkaar neigden, terwijl de takken boven een overgang vormden, dien de mensch nog slechts wat be hoefde te steunen om hem bruikbaar te maken. Uit de 15e eeuw dateert een hangbrug in Ti bet, die uit een vlechtwerk van touw bestaat, dat aan twee stevige ijzeren kettingen opge hangen is. Beneden vormen eenige planken een zeer primitieven weg. Deze brug slingert natuurlijk geweldig en vooral bij wind eischt het sterke zenuwen om er over te durven. Dieren kunnen heelemaal niet over deze bruggen gedreven worden, zij worden met vaartuigen over de ri vier gezet In het begin werd als materiaal voor het bou wen van bruggen bijna uitsluitend hout gebruikt en ook voor zeer groote bruggen, b.v. de 72 M. lange brug over Elsch, die omstreeks 1370 ge bouwd werd. Het was ook een houten brug die omstreeks 1772 met een breedte van 119 M. over de Lun- sinab geslagen werd. Wanneer zulke houten bruggen in al te groote haast uitgevoerd wor den, zooals dit bij de Pacific-baan het geval was, dan waren instortingen bij het passeeren van den trein geen zeldzaam verschijnsel. Overigens werden ook reeds in den ouden tijd steenen bruggen gebouwd, in de 19e eeuw werden dan de ijzeren bruggen tamelijk alge meen en in den laatsten tijd geldt gewapend beton als het beste bruggenmateriaal. Als een meesterwerk van bruggenkunst geldt de Britannibrug over de 275 M. breede Menal- sond. Deze brug werd omstreeks 1850 door Ro bert Stephenson gebouwd, wordt tegenwoordig nog gebruikt en zoo is het mogelijk, dat het geheele spoorwegverkeer tusschen Engeland en Ierland op die manier wordt gaande gehouden. Stephenson heeft ook in andere landen tal rijke bruggen gebouwd. In Perzië vindt men een imponeerende boog brug, die, naar beweerd wordt, door een gevan gen Romeinschen keizer gebouwd werd. De sage vertelt, dat de koning der Perzen Valerianuus, die in het jaar 260 gevangen genomen werd, zeer hoogmoedig en spottend behandelde, maar dat hij het grootste respect voor de kennis van den Romein had. Hij liet hem daarom de ont werpen voor den bruggenbouw, waarmee de Perzen niet klaar konden komen, voorleggen en Valerianus voerde het werk naar aller tevreden heid uit. De Chineezen waren reeds in oude tijden uit stekende bruggenbouwers en de langste brug der wereld bevindt zich dan ook in China, in de nabijheid van Hangtjou. Het is een boogbrug met een lengte van 150 K.M. die niet minder dan 4000 bogen heeft. Tegenwoordig weet men niet meer, waarvoor men dit geweldig bouwwerk eigenlijk uitgevoerd heeft, maar men vermoedt, dat zich ten tijde van den bouw daar een moerasland bevonden heeft. Er bestaat een eigenaardige sage voor den bouw van de brug over de Rhöne bij Avignon. In de 12e eeuw kwam daar een 12-jarige knaap, die verklaarde dat hij in een droom opdracht gekregen had een brug over de Rhöne te bouwen en de burgers moesten hem daarbij helpen. Daar zij natuurlijk tegenover een jon gen van 12 jaar wantrouwend waren, nam hij een steen, die zoo groot was, dat 30 mannen hem niet op hadden kunnen tillen en heel al leen droeg hij hem naar de plaats waar de brug gebouwd moest worden. Toen geloofden de bur gers hem en de brug werd gebouwd. Tot de meesterwerken van techniek behoort de z.g. Quebec-brug, die met een lengte van 545 Meter over de St. Lawrence voert. In 1900 werd een begin gemaakt met den bouw. In het jaar 1907 had een geweldige catastrophe plaats, toen een ijzeren stang, die een gewicht van 7000 ton te dragen had, niet voldoende gecontro leerd was en brak. De brug stortte in en 100 arbeiders vonden den dood. Maar kort daarop werd het werk hervat en werd in de 10 volgende jaren voltooid. De brug is 979 Meter lang en 26 Meter breed. Er bevindt zich op de brug een dubbelspoor, een rijweg en twee wegen voor voetgangers. Ook de z.g. pontonbruggen had men reeds in de oudste tijden. Zooals bekend, wilde de ko ning Xerxes van Perzië de Hellespont met zijn leger, met behulp van zoo'n pontonbrug, pas seeren, maar een storm vernielde de brug. Xer xes liet de bouwers der brug terechtstellen en de zee geeselen en met gloeiende ijzers bran den. De nieuwe bruggen hielden stand en in 7 dagen en 7 nachten marcheerde het mil- lioenenleger er over heen. Na den verloren slag bij Salamis kon Xerxes de bruggen nog voor den terugtocht gebruiken, zoo goed hadden zij gehouden. Te Bagdad had kort geleden een proces plaats, dat eenig in zijn soort mag worden ge noemd, wanneer men de persoon van aanklager en aangeklaagde in aanmerking neemt. Men moet dan weten, dat hooggeplaatste personen in Irak zoowel als in het buitenland een tijdlang anonieme brieven ontvingen. De brieven han delden niet over den geadresseerde, maar be vatten uitsluitend mededeelingen omtrent ko ning Faisal en den burgemeester van Bagdad. Na vergeefsche pogingen van de politie om de zaak tot klaarheid te brengen, werden twee be roemde criminalisten van Scotland Yard te hulp geroepen. Het resultaat was ongeloofelijk: de briefschrijver was niemand minder dan Zijne Excellentie Musahim beg il Badjadji. Wie met de plaatselijke omstandigheden op de hoogte is, zal zich ongetwijfeld een oogen- blik verwonderen. Musahim toch, is een zeer bekend en niet onbekwaam politicus. Door al lerlei verwikkelingen verbruide hij het echter èn bij de regeering èn bij de oppositie. Niemand kon echter vermoeden, dat hij zelf zijn vijanden het wapen in handen zou geven om hem ten onder te brengen. In den tijd, dat hij'nog mi nister was en het verdrag met de Turkish Oil Company onderteekende, begon men al te mom pelen dat deze handteekening hem geen wind eieren zou hebben gelegd, maar de zaak raakte weer in het vergeetboek. Toen echter bleek, dat deze zelfde almachtige Badjadji de schrijver der anonieme epistels was, barstte de bom. Een bevel tot inhechtenis- Vrouw- ,,Ik héb Jantje weer moeten straffen, omdat hij zijn figuurzaag te hevig hanteerde." Man: „Maar lieveling, je moet toch zijn natuurlijke instinc ten niet te veel onderdrukken." Vrouw: „Dezen keer bestonden zijn na tuurlijke instincten in het uitzagen van je schrijfbureau." HUIZEN, 296 M. N. C. R. V.: 8.00 Schrift lezing; 8.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Korte zie- kendienst door ds. J. P. Meynen; 11.00 Concert; 12.00 Politieberichten; 12.15 Concert; 1.00 Ver volg Concert; 2.00 Rustpoos voor het verzorgen van den zender; 2.30 Concert; 4.30 Gramofoon muziek; 5.00 Praatje voor jeugdige postzegelver zamelaars door P. A. Kleekamp: „Het verval- schen van postzegels"; 5.30 Halfuurtje voor jeugdige amateurfotografen, door C. A. van Deul: „Kleuren-fotografie"; 6.00 H. J. Stein- voort: „Een portefeuille met schuif linten"; 6.30 Bezoek van den radiodokter; 7.00 Q. J. Herwig: „Bloembollen in den tuin"; 7.30 Politieberich ten; 7.45 Gramofoonmuziek; 8.00 De Haarlem- sche Orkestvereeniging o. 1. v. Frits Schuurman; 9.00 Prof. Dr. H. B. Dorgelo: „De weg naar het inwendige der atomen"; 9.30 Vervolg Concert; 10.00 Persberichten van het Persbureau Vaz Dias; 10.30 Gramofoonmuziek. HILVERSUM, 1875 M. 12,00 A. V. R. O.: A. V. R. O.-tijdsein en Klein Orkest o. I. v. Nico Treep; Tusschenspel van Gramofoonmu ziek; 2.00 Gramofoonmuziek; 2.30 Aansluiting met het „West-End"-theater te Den Haag; „The famous Ramblers Orchestra" in een speciale West-End Show, m. m. v. Dora Kassan en Nes- ter; 3.00 Avro-Kamerorkest o. 1. v. Louis Schmidt; V.A.R.A.: 4.00 Gramofoonmuziek; 4.30 Na schooltijd: Mevr. de Boer-Plomp, „Knutsel werkjes voor kinderen"; 5.00 Vara-Orkest o. 1. v. Hugo de Groot; 6.00 Onthouders Radio Comi té: ds. N. J. C. Schermerhorn: „Naar blijder wereld"; 6.15 Orgelspel door Johan Jong; 6.45 Voordracht door Janny van Oogen; 7.00 Vara- Orkest; V. P. R. O.: 8.00 Weekuitzending; 10,00 Persberichten van het Persbureau Vaz Dias; 10.15 Cursus „Filmkunst", door Jan van Kas teel; 10.45 Gramofoonmuziek; V. A. R. A.: 11.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.20 Concert door het Radio-Orkest o.l.v. Franz André. 6.20 Gra mofoonmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert door het Omroepsymphonieorkest o.l.v. Arthur Meulemans. 9.20 Vervolg Concert. 10.30 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG 1153 M. 3.20 Concert door een Instrumentaal Ensemble. 8.30 Omroep orkest o.l.v. Launy Gröndahl. BERLIJN 419 M. 7.50 Concert door Om roeporkest o.l.v. Bruno Seidler Winkler. 8.35 Vervolg Concert. HAMBURG 372 M. 1.35 Gramofoonmuziek. 2.30 idem. 4.50 Concert. 7.40 Concert. 9.20 Wagnerconcert door het Noragorkest o.l.v. José Eibenschutz. 10.55 Concert. KöNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 2.20 Gramofoonmuziek. LANGENBERG 472 M. 12.20 Populair Con cert o.l.v. Klosz. 1.20 Concert o.l.v. Eysoldt. 5.20 Vesperconcert. 8.20 Concert o.l.v. Wolff. 11 Populaire en Dansmuziek. DAVENTRY 1554 M. 12.20 Concert. 1.05 Orgelrecital. 4.50 Concert. 8.20 Concert. 10.35 Concert door het BBC-Orkest. 11.20 Ambrose's Blue Lyres in het Dorchester Hotel. PARIJS (EIFFEL) 1446 M. 8.50 Concert o.l.v. Ed. Flament. 9.40 Vervolg Concert. PARIJS R. 1725 M. 2.50 Gramofoonmuziek. 1.20 Orgelrecital. 1.55 Gramofoonmuziek. 4.24 Concert 7.45 Gramofoonmuziek. MILAAN 331 M. 9.05 Concert. ROME 441 M. 9.05 Concert. WEENEN 517 M. 7.45 „La Traviata", Opera van Verdi. WARSCHAU, 1411 M. 5.20 Populair Con cert o. 1. v. Pewzner 6.40 Dansmuziek 9.30 Vervolg Concert 10.20 Dansmuziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VER WIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS nmmi De groote Beurs, 't massief gebouw, Dat iedereen weet staan, Geeft doorgaans ook den waren stand Der kleine beurzen aan! En toen dan ook de moeder-Beurs Door de malaise leed, Toen baadde dra de kleine beurs In angstig crisis-zweet. En hoe of wat, men weet het niet, De Beurs is als een sphinx, Maar de noteering, diep gezakt, Gedraagt zich niet meer links! De koersen gaan weer wat vooruit Al is het geen record, Doch daarom draagt de Prijscourant Ook niet het hoofdje Sport! Men schept weer moed, nu dat het kwik Der speculatie rijst. Het nulpunt is althans voorbij, Zoodat de Beurs ont-ijst! En als de Beurs zoo verder gaat, Dan wordt weer goud wat blinkt, En blijkt het, dat de crisis thans Op crisispootjes hinkt! MARTIN BERDEN. (Nadruk verboden) Uitgever: Voor het correspondentiehoekje van dit blad hebben wij iemand, die alle vragen kan beantwoorden en zich door niets en niemand in verlegenheid laat brengen.... Sollicitant: Dan kunnen we zaken doen. Ik heb namelijk zeven onmondige kinderen! Hier Fritsje, leg dit pakje eens even voor me in een tram! In een tram? In welke dan wel? Dat doet er niet toe; het is het er.en voor m'n man en die werkt in het gevonden-voorwerpen- bureau van de trammaatschappij!.... Wat kost dat schilderij? Voor U maestro, de halve catalogusprijs! Dat is goed, en wat kost de catalogus?.... Mab kwam neuriënd binnen bij haar broer, kuste hem op zijn al grijzend haar en ging op een puntje van de schrijftafel zitten. Hij keek op, glimlachend, maar met een licht fronsen. Ik heb geen tijd, Mab. Jij hebt nóóit tijd! Den geheelen dag ben je op kantoor en als je dan thuis komt zit je wéér te werken! Ze wipte van zijn bureau en liep zacht zin gend door de kamer. Gestoord in zijn werk merkte hij ongeduldig op: Zing je liefdes-aria's ergens anders. Wat ben je weer een brombeer! Jij moest eens een beetje meer liefdesliedjes zingen, dat zou je goed doen! Harris Steel had een visioen van zichzelf, liefdesliedjes zingend en grinnikte. Schiet nu maar op naar je dierbaren Tom. Ik heb geen tijd voor zulken onzin! Geen tijd voor geluk? Ze stond op hem neer te zien met ongewonen ernst in haar heldere oogen. Harris, weet je dat je al grijs wordt? Zul je dan nóóit trouwen Vroeger liet - je me eens beloven, dat ik alléén met jou zou trouwen, zei hij glim lachend. Ze was het Benjaminnetje geweest, verwend door broers en zusters, doch vooral door hem. Aan hem was ze altijd zeer gehecht gebleven, hoe groot ook het verschil tusschen hen was, tusschen haar iheisjesvroolijkheid en zijn ernst en zakelijkheid. Heb je wel eens opgemerkt, vroeg ze lang zaam, wat een mooie oogen juffrouw Bella heeft? Even later was ze weg. Hij zat een moment in gedachten. Wat bedoelde ze daarmee? Wilde ze hem zijn secretaresse Bella op den hals schuiven? Hij lachte in zichzelf. Bella was net als hij, eerzuchtig, vervuld van haar werk en toekomst. Hij kon zich haar evenmin voorstel len, liefdesliedjes neuriënd. Gelukkig maar! Een paar dagen later bleef hij, met den deurknop in de hand, stokstijf staan, toen hij 's morgens zijn particuliere kantoor wilde bin nengaan. Iemand zong daarbinnen. Zachtjes. Een bekend Engelsch liedje. Wie kon dat zijn? Hij opende de deur, vaag denkend aan Mab. In de kamer stond Bella voor het raam en neuriede. Ze keerde zich om, toen hij binnen kwam, werd heel rood hij zag het met toe nemende verbazing aarzelde, kwam naar hem toe en voordat hij de gewone begroetings woorden die hij twee jaar lang eiken dag, behalve Zondags, tegen haar gesproken had over de lippen kon krijgen, sloeg ze haar armen om zijn hals en zei: „Ja, Harris, lieveling, ik heb je lief. Al zoo lang. Ik heb het altijd ver borgen, omdat ik dacht dat jijo, ik ben nu zoo gelukkig!" neming werd uitgereikt en Musahim kon in de gevangenis nadenken over zijn onhandige ma chinaties. Tijdens de behandeling der straf zaak is ons gebleken, dat onze staatsman tel kens de brieven liet schrijven, wanneer hij mi nister-president en vertrouweling des konings was. Men begrijpt, dat hij de laatste was, op wien de verdenking zou kunnen vallen. Men vraagt zich natuurlijk af, wat dezen ook in Europa bekenden diplomaat tot een derge lijke bedriegerij mag hebben gedreven. Men beweert, dat hij in verbinding zou hebben ge staan met zekere communistische centra en den val van het koninkrijk zou hebben voorbereid. In de tweede plaats echter en dit schijnt het belangrijkste te zijn was het er om begon nen de plannen der concurreerende petroleum- maatschappij te verhinderen. Er zou een pijp leiding worden gelegd van Mossoel naar Haifa, hetgeen niet in overeenstemming was met de belangen van Rusland. Welk oordeel over den niet zeer trouwen dienaar zal worden uitge sproken, is van minder belang. Het voornaam ste is, dat in de toekomst een dergelijk geval van ongehoorde corruptie onmogelijk wordt ge maakt. De mannen achter de schermen zullen waarschijnlijk niet in het openbaar met namen worden genoemd, want men steekt niet graag de hand in een bijenkorf. Den grooten Beg Musahim is het echter niet gelukt honing te garen ten nadeele van een ander. werkt als een late, warme herfstzon met haar gouden kleurenpracht; zij toovert een onge kend fraaie teint op Uw huid. In prijzen van 203045 en 75 cent. Eens op een morgen vroeg Freddy Vrijdag aan Robbie en ïopsy, of zij de palmen wilden zien, waar de cocosnooten aan groeiden. „O, ja, laten we er een paar gaan plukken," riep Robbie verheugd uit. „Moeten we ver loopen?" vroeg Topsy. „Dat is niet noodig, Edwin zal ons er naar toe dragen." Robbie en Topsy waren zeer ver baasd, toen ze bemerkten, dat Ed win de giraffe was. Spoedig zaten zij op zijn rug en Ivy gaf den zee* man een rol goed om hen te be schermen, als het soms ging regenen. Toen zij nog niet ver weg waren, begon het al te regenen. Freddy Vrijdag maakte de rol open. Het was een waterdicht tentzeil. Freddy legde het over Edwin's rug en de tent was gereed. „Ga maar naar binnen," zei hij, „voordat het nog erger begint te regenen". „Maar die arme Edwin, moet dan in den regen blijven staan," zei Topsy. „Dat hindert niet," zei Freddy. „Hij is er aan gewend. Ik weet zeker, dat hij het zelfs heel prettig zal vinden". (Morgenavond vervolg.) Harris streek zich over het voorhoofd, kneep in zijn arm, viel toen op een stoel en stamelde: Dat is.Ik heb u zeker verkeerd verstaan? Zij verbleekte. Maar je brief.... Hij staarde naar het papier, dat zij hem voorhield en las enkele getypte regels: Lieve Bella, ik heb je allang lief, maar ik kwam er nooit toe, het te uiten. Als je iets om me geeft, zeg het me dan, voordat onze mooiste jaren voorbij zijn gegaan. Je Harris. Ik.... dat heb ik niet geschreven! bracht hij uit. En hij kwam pas tot bezinning, toen de deur zich reeds lang achter haar had ge sloten. Den volgenden morgen kwam een beleefd briefje van Bella, waarin ze hem haar vertrek aankondigde „om gezondheidsredenen" en te vens ontslag vroeg. De dagen die volgden, wa ren de ellendigste in zijn leven. In den aan vang dacht hij, dat hij hoofdzakelijk zijn vlij tige en intelligente medewerkster miste, de ideale secretaresse, die zij voor hem was ge weest. Maar binnen korten tijd kwam hij tot de ontstellende conclusie, dat hij niet de secreta resse betreurde, maar haarzelf.... haar oogen ja, ze waren mooi haar stem, haar glim lach, haar nabijheid.... Zij had hem liefgehad, al dien tijd? Het drong eerst nu tot hem door, wat zij gezegd had. En tegelijkertijd besefte hij, hoe onover komelijk alles nu bedorven en verward was. Terwijl hij op een morgen somber zat te peinzen, stak Mab haar hoofdje om de deur. Mag ik evenIs juffrouw Bella er niet? Die heeft ontslag genomen, antwoordde hij zuchtend. Mab viel op een stoel. Haar ontsteltenis was in verhouding tot het feit zóó overdreven, dat hij plotseling woedend opsprong en uitriep: „Dus jij haalde dien gemeenen streek uit!" Mab begon te snikken als een kind. Ik bedoelde het zoo goed.... ik had al lang gemerkt dat ze dol op je was, maar jij zat altijd in je werk begraven en was blind en doof.... en.... ik dacht.... en nu komt alles zoo anders.... Haar tranen stemden hem wat zachter. En hij, berouwvol, vroeg om bij'zonderheden. Zie je dat je van haar houdt! riep zij toen in triomf. Het is een schat.... Waarom heb jij toch nooit tijd voor geluk? De woorden troffen hem. Ja, hij had nooit tijd gehad en nu.... nu hij graag tijd zou wil len maken.... Mab drukte zich tegen zijn arm. Ze lachte alweer. Harris, ik zal het weer goedmaken. Ik zal.... laat mij maar. Neen, in 's hemelsnaam, bemoei jij je er niet mee! Maar ze was al weg. Eenige uren later kwam ze terug, stralend. Je moet opschieten, ze is aan het pakken, vertelde ze buiten adem. Alles komt best in orde, als jij maar wilt, want ik heb haar alles verteld, dat ik gemerkt had hoe dol hij op haar was, maar dat je niets durfde zeggen.... als je nu gauw gaat Toen keek hij op zijn horloge, hij verwachtte een zakenbezoek. Maar Mab's woorden klonken na in zijn ge dachten: Waarom heb jij nooit tijd voor ge luk? Hij kreeg plotseling het gevoel, dat hij zich moest haasten, dat het geluk hem voor altijd onbekend zou blijven, als hij nu éérst het za kenbezoek weer afwachtte. Dus haastte hij zich. (Ingezonden mededeeling) Verleden jaar kon de Berlijnsche mail in 5 dagen over een afstand van 11000 K.M. te Ri° de Janeiro worden bezorgd, dank zij de go- slaagde vluchten van de „Graf Zeppelin" op Zuid-Amerika. Thans is men er in geslaagd ih eenzelfde tijdvak van 5 dagen nog verder te komen en wei tot Buenos Aires, dat 2000 K.M- verder ligt. Bovendien is het bij deze prestatie van belang, dat het vervoer uitsluitend door de lucht geschiedt. De route van het luchtschip wordt in Europa aangevuld door de luchtlijnen van de Lufthansa en in Zuid-Amerika door haar dochtermaatschappij, het Condorsyndi caat. Zoodra het luchtschip te Pemambuco geland is, vervoeren zijn vliegtuigen de post verder over Bahia,, Rio de Janeiro, Porto Ale- gro, Rio Grande do Sul en Montevideo naar Buenos Aires. In Rio de Janeiro bestaat een aansluiting op de Boliviaansche, doch met Duitsche vliegtuigen werkende Aero LloycTS. die de post verder brengt naar Corumba, C°' chabamba. La Paz en Arica, zoodat behalve Brazilië, Uruguay en Argentinië ook Bolivi8 Chili, Paraguay en Peru binnen korten tijd be reikt kunnen worden. De afstand Pemambuco- Rio de Janeiro wordt op één dag in 14 vlieg uren afgelegd. Den volgenden dag wordt Bue nos Aires bereikt. De vliegtuigen van het Con doresyndicaat dienen ook om personen, mail en vrachtgoed aan te voeren voor de thuisreis van de „Graf Zeppelin." Voor de mail moet va11 speciale brieven en briefkaarten worden ëe' bruik gemaakt. „i1n tn„eml™ de verzekerinesvoorwaarden tegen 9/1/}/) bij levenslange geheele ongeschiktheid tot werkendoor f 7Cil bij een ongeval met f OCf) bij verlies van een hand f 1 O C Dij verlies van een f Cf) bij een breuk van f Af) bij verlies van i4//e aé0/ZnetfoSg1vaulnverzekSdlloreeT der vofgl^e uitkeerinlen/Jl/t/C/.-verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen/ t OU.- doodelijken afloop T 6 DU.- een voet of een oog 1 &D. duim of wijsvinger T O V. been of arm/ ttU.- anderen vinger 41 De man dook onder zijn hand utt, met een plotselinge achterwaartse he beweging en tracht te zich uit de voeten te maken, doch Maurice was op zijn hoede. U bent gek, siste de man, terwijl zijn kleine, kraalachtige oogen glinsterden als vuur, en zijn dikke, roode lippen vaneen waren, zoodat zijn leelijke tanden te zien kwamen. Het is al leen geld, wat ik van haar wil hebben. Ik hoef haar naam maar even te fluisteren, en een zeker adres in een bepaald gedeelte van Pa rijs, en er zouden anderen komen, om haar het leven te ontnemen Laat me gaan Toen bemerkte Maurice een bekende ge daante, die de straat overstak, en in hun rich ting kwam. Hij had hem tersluiks uit het huis zien komen, dat zij hadden gadegeslagen, en had hem terstond herkend. Het was Charles Bell. Maurice bleef den ander bij zijn schouder vasthouden en ving den jongen Bell op. Bell, zeide hij, ik zou je willen spreken. Bell ontstelde en zijn gelaat werd donker van toorn, toen hij zag, wie het was, die hem aangesproken had. Maurice ging haastig voort. Kijk eens hier, zeide hij, dit ben ik je in ieder geval verschuldigd. Ik heb juist dezen vriend hier gesnapt, toen hij dit huis in het oog hield. Heb je hem ooit eerder gezim? Bell keek in het gezicht van den man, die zich, met een boosaardig schouderophalen, voor het oogenblik althans geschikt had in het onvermijdelijke. Nooit, antwoordde hij. Ik kan ook niet zeggen, dat ik er bijzonder op gesteld ben, om hem nóg eens te zien.... Misschien iemand, dien u op den goeden weg gebracht hebt? vroeg hij, met een grijns. Het is de man, die bij uw vader was, den avond van zijn dood, zei Maurice. Charles Bell stond als versteend. Dan greep hij den ander opgewonden bij den arm. Is dat waar? vroeg hij. De man gluurde hem aan. Dat moet u bewijzen, zeide hij. Ik geef niets toe. U kunt hem aan mij overlaten, zei Char les Bell, zich tot Maurice wendend. Maurice knikte, en maakte aanstalten, om heen te gaan. DéArachter, links, is een politiepost, merkte hij op. Bell nam er geen notitie van. Hij had oen ander vast bij den arm genomen. Ik heb naar u gezocht, zei hij met warmte. We moeten samer eens praten. We zullen deze taxi nemen, voegde hij erbij, er een aan roepend. De man deed een pas achteruit. Gaat u me naar den politie-post brengen? vroeg hij. Naar den politie-post? Neen! anwoordde Bell op ruwen toon. Wat zou ik daaraan hebben? Stap in. Café Monico, chauffeur. XXX Holderness leunde achterover in zijn versleten leeren stoel, en brulde van het lachen. Hfj bleef volmaakt onverschillig voor Maurice's gezicht, dat bleek zag van toorn. Elwyn, riep hij uit, kijk me toch niet aan, alsof je me mijn hoofd wou inslaan. Op je knieën, man, en vraag om een beetje gevoel voor humor! Humor, dat is zooveel als het zout, waar je niet buiten kunt, in het leven. Dat is allemaal heel goed, antwoordde Maurice, maar ik kan niet precies inzien.... Dat komt, omdat je defect bent, brulde Holderness, terwijl hij zich de tranen uit zijn oogen veegde. Ik heb in geen eeuwen zoo gelachen. Daar kom je van het East-End naar het West-End, terwijl de tragedie van de heele wereld, om zoo te zeggen, je hart dichtknijpt, en in stroomen over je lippen komt een geeselaar en een hater van de menschen, tot wie je spreekt. Je zoekt ze alleen te treffen en t'e kwetsen en ze accepteeren je als een nieuwe sensatie! Ze ontblooten hun rug voor je zweep! Ze hebben je in de mode gebracht. O, die grappige, grappige wereld van ons! Maurice glimlachte grimmig. Ik gun je het humoristische van de situa tie, zeide hij, maar je kunt toch nauwelijks verwachten, dat ik dat waardeer, is het wel? Ik ben hier niet gekomen, om voor kwakzalver te spelen om dezen vermoeiden poppen van de „groote wereld" een nieuwe sensatie te ver schaffen. Dick, wie zou de oogén van die menschen kunnen openen? Holderness schudde het hoofd. Ik weet het niet, zeide hij. Het zijn moeilijke lui. Zie je, ze hebben durf, en een soort fantastische wijsheid, die ze al bij hun opvoeding krijgen. Ze zijn niet gemakkelijk uit hun gewone doen te brengen. Maurice dacht aan de woorden van zijn vriend later op den middag, toen hij op het lichtelijk verhoogde podium van de keurig in gerichte zaal stond, waar zijn lezingen gegeven werden. Geen stoel was onbezet. Toen hij binnen kwam, keek Maurice lang en starend naar die rijen van vermoeide, voor naam uitziende gezichten, en voelde in de atmosfeer den fijnen, geurigen stroom van par fum die uit hun kleeren opsteeg. Daar zaten zij, correct gekleed, lijdend aan doodelijke ver veling, zonder uitdrukking doch dit laatste meer gewild, dan als gevolg van te weinig in tellect. Maurice zelf, opzettelijk slordig ge kleed, zijn fraaie figuur in een slechtzittend costuum, met ongepoetste schoenen aan, en zijn haar in wanorde, voelde gaandeweg zijn toorn ontwaken, toen hij de beroering opmerkte, die zijn komst teweegbracht. Dat hij de mode-pop van zulk een bede moest zijn! Het was om dal te worden. ....Enkele dagen geleden, zeide hij, werd mij gevraagd door een ondernemend journalist, wat mij er toe had doert besluiten, om hier te komen, en deze lezingen voor u te houden. Ik heb het hem niet gezegd. Maar de reden is, dat ik wilde spreken tot de meest onwetende klasse van de maatschappij. Die klasse bent u. Als u verstand hebt', dan maakt u het dienstbaar aan uw luimen. Als u ver beeldingskracht hebt, dan gebruikt u die, om den kring van uw ondeugden uit te breiden. U bent erger dan de struisvogel, die zijn kop in het zand verbergt u geeft er de voorkeur aan, om heelemaal onder den grond te gaan Zooals u hier zit, sterft daarginds, bij iede ren tik van uw kostbaar horloge, in die we reld, waarvan u in uw heerlijke zelfzucht niets weet, een kind komt een ander in de verleiding, wordt het hart van wéér een ander gebroken. Wat geeft u daarom? Wat weet u af van die helsche en altijddurende tragedie van misdaad en lijden, die zich om u heen af speelt? Waarom zou u er om geven? Uw leven is afgestemd op de meest heidensche opvatting, die al die eeuwen van zelfzucht hebben voort gebracht. U bent zoo laag gezonken, dat u er wel heel tevreden mee bent, om te zitten luis* teren naar het verhaal van uw eigen schande. Wat voor betoovering was het, die hen hun plaats deed blijven zitten? Holderness, dl® op de achterste rij zat, had beslist verwacht dat ze zouden opstaan, en zich in massa's roe den verwijderen. Maurice zelf zou daar n* verbaasd over zijn geweest. Zijn stem had ge® bijzondere bekoring; zijn woorden waren nl® meer dan scheldwoorden; hij trachtte niet na* rhet'orische krullen, of andere kunstjes, die redenaars zoo gewild zijn. Hij stond daar als geërgerd schoolmeester, die een weerbarstige e» achterlijke klas de les leest. Holderness g7n' nikte in zichzelf, toen hij zag, dat niemab opstond. Maurice, voelend, dat de kracht bew ontbrak, om op deze wijze door te gaan, vel' anderde van toon. Bewust of onbewust, zoo zeide hij trachtte iedereen, die niet beter wist, zijn leve* in te richten naar een of andere vage °pva ting, of onverwezenlijkt ideaal, zelfs het zeb zuchtig meedrijven op den stroom van tfdfL genoegens, dat voor de meesten van hen b „leven" uitmaakte, was niets anders dan passief aanvaarden, in hun bewustzijn, van oude nietsdoeners-opvatting van „laat gaan". Hadden zij eenig idee van den be lijken prikkel, die werken is, ook voor het ste bestaan? Alleen om wille van hun gez°n (Wordt vervolgd)-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10