De raadselachtige Mahatma Parlementaire sensatie in Spanje Het nieuws van heden VEREEINIGDE KATHOLIEKE PERS GANDHI LAAT NIEUWE TANDEN ZIEN Om de Gran Chaco BRUTALE ROOFOVERVAL Met de gemeenteduiten er van door Trein in afgrond gestort De schulden aan Amerika Rust weergekeerd in Chili? IN DIT NUMMER DE BAROMETER DONDERDAG IS SEPT. 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13855 ABONNEAAENTENvoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 De vriend der paria's Hü beweert, dat een afzonderlijke poli- Gandhi Hoover onverzettelijk Inzake de uitkeering aan de oud-strijders Het Weer Eerlijk „bankroover" Bolivia's antwoord aan Genève; nieuw beroep der neutrale mogendheden De strijd om Boqueron Paraguay meldt een overwinning MIDDENSTANDSCONGRES 120 dooden en meer dan honderd gewonden in Marokko 32 wagons in het ravijn 120 dooden OCEAANVLIEGERS VERMIST Piloot Ulrich, miss Edna Newco mer een ziekenzuster) en Dr. Leon Pisculli, die voor een oceaanvlucht gestart zijn en thans vermist worden ONTEIGENING DER GRANDES Een wet, welke in de praktijk in 20 van de 332 ge vallen voorziet Adressen en adellijke titels De contra-revolutie geslaagd DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Ongerustheid over de „American Nurse" Het vliegtuig over tijd Leeningen voor Polen Nederlandsche leening van vijf millioen gulden? SPAANSCHE DORPSKERK IN BRAND GESTOKEN Onrust te Bilbao NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18177 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; 'mgex. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Mr. Gandhi, de Britsch-Indische Hin doe-asceet en politieke agitator, blijft in diepste wezen niet enkel voor de Engelschen, maar ook voor de overige Westerlingen een moeilijk oplos baar raadsel. Op de laatste Ronde-Tafel- Conferentie te Londen, waar hij de Britsch- Indische Nationale Congrespartij vertegen woordigde, toonde deze kleine man met den grooten bril evenveel uiterlijke vriendelijk heid als innerlijke politieke onverzettelijk heid. Hij, die, demonstratief gekleed in zijn schamel eigenhandig geweven gewaad, tel kens een dag lang een volstrekt stilzwijgen bewaarde, aanvaardde ook de uitnoodiging van op sensatie-beluste society-dames, die hem als een levende exotische curiositeit in haar salons aan vrienden en kennissen wil den vertoonen. Zijn gedragingen kenmerk ten zich door een volgens onze begrippen zonderlinge tegenstrijdigheid tot en met het laatste oogenblik, toen hij aan het slot der feitelijk volkomen mislukte conferentie den Engelschen premier Ramsay Mac Donald de hand drukte. Met sombere voor spellingen verliet hij Londen. En nadat deze lijdelijk verzetpleger tegen het En- gelsche imperialisme zich in de Eeuwige Stad door het Italiaansche imperialisme had laten fêteeren, ging hij scheep naar Bombay, waar de ongeduldig geworden Congrespartij haar actie van burgerlijke ongehoorzaamheid tegenover het Britsche gezag had hervat. Onmiddellijk na zijn aankomst in de witte stad stelde hij zich Weer aan het hoofd der nationalistische Hindoe-beweging en enkele dagen latei- Werd hij op last van den onderkoning Lord Willingdon in de gevangenis van Poona geïnterneerd. Sindsdien hoorde men niet veel meer van hem. De pogingen, wel ke hij vruchteloos aanwendde om een on derhoud met den onderkoning te verkrijgen betreffende de door dezen ter beteugeling van de Britsch-Indische nationalistische terreur uitgevaardigde scherpe ordonnan ties, waren de laatste openbaar zichtbare teekenen van zijn persoonlijke actie. De congrespartij werd onwettig verklaard en haar leiders werden stuk voor stuk gevan gen gezet. Lord Willington's harde hand dwong tot een oogenschijnlijke orde. Maar het zoo bruusk afgedekte nationalistische vuur smeulde voort, ondanks de bemoei ingen van den onderkoning, om allen lucht toevoer af te snijden, en telkens laaide dan hier, dan daar een vervaarlijke vlam omhoog. De gespannen atmosfeer in Britsch-Indië was niet bijzonder geschikt om de gemoederen te kalmeeren en tot bezonnen overleg te laten rijpen. Het wan trouwen tegen de eerlijkheid van de be doelingen van het Engelsche gouvernement groeide, terwijl de Britsch-Indiërs zelf het met elkander niet eens konden worden over den vorm van een eventueel in te voeren zelfbestuur. Teneinde raad besloot Ramsay Mac Donald zijn aan het slot der Ronde- Tafel-Conferentie geuite bedreiging- te volvoeren, en Britsch-Indië eenzijdig een zekere mate van zelfbestuur te geven ter Voorbereiding van een geleidelijke ontwik keling naar een zoo volledig mogelijke zelf- iegeering onder Engelsch toezicht. Vrij al gemeen was het verzet der Britsch-Indiërs tegen deze goed-bedoelde regeling, welke alleen dan doorgevoerd zou worden, wan neer de Indiërs zelf niet tot een betere konden komen. Niet alleen de extremis tische nationalisten, maar ook de gema tigde sprake openlijk hun ontevreden heid. Engeland wilde den onderling zeer verdeelden en elkander met fanatieken haat bestrijdenden gemeenschappen zooveel mogelijk recht doen en oogstte daarmee slechts de vijandschap van allen. De klip can het minderhedenvraagstuk, waarop de Ronde-Tafel-Conferentie strandde, bleek nog niets van zijn gevaarlijke scherpte te hebben ingeboet. Dit vraagstuk draagt niet alleen een politiek, maar ook een religieus karakter. Vandaar dat het in het land der fakirs en fanatici zulke schier onoverkome lijke moeilijkheden oplevert. Tot overmaat Van ramp voor de Engelsche regeering heeft Gandhi vanuit den kerker thans plotseling zijn stem tegen de door Ramsay MacDonald voorgestelde regeling verheven en een won derlijk ultimatum gesteld, dat bij verwer ping onberekenbare psychologische gevol gen kan hebben. Gandhi eischt, dat de Engelsche regeering het kiesstelsel, waarbij den paria's een afzonderlijke verkiezings organisatie wordt toegekend, intrekt, zoo hiet, dan zal hij zich zelf tot martelaar maken en zich zelf vrijwillig laten dood hongeren. Gandhi, die steeds een groot voorvechter van de vrijmaking der paria's Vit hun maatschappelijk isolement is ge weest, verwerpt thans de eerlijke pogingen, Welke de Engelsche regeering wil aanwen den om dezen als onreine dieren door de hoogere Hindoe-kasten geschuwden en ver achten verschoppelingen althans een be scheiden recht te verleenen. tieke behandeling van de paria's het ra vijn-diepe onderscheid tusschen deze „on- aanraakbaren" en de overige Hindoes zal bestendigen en een scheuring in het Hin doeïsme teweeg zal brengen. Om dit te voorkomen verklaart hij zich bereid zelf moord te plegen. Een wonderlijke verkla ring, die hij volgens de berichten onder wonderlijke omstandigheden heeft afge legd. Want hij schijnt dit besluit, zittend bij den tandarts, die hem een nieuw gebit aanmat, het eerst officieus te hebben ken baar gemaakt, om het later in een „eer biedig" schrijven aan MacDonald schrifte lijk te bevestigen. Waarom laat Gandhi op zoo'n vreemde wijze de Engelsche regeering zijn nieuwe tanden zien? Vreest hij, dat de politieke macht der Hindoes schade zal lij den, wanneer de eeuwenlang verdrukte paria's gelegenheid krijgen om ook buiten het algemeene verband der Hindoes een stem uit te brengen? De paria's tellen 35 millioen zielen. De paria's zelve schijnen niet goed te weten, wat zij van Gandhi's houding gelooven moeten. Ambedkar, lid van de Ronde Tafel-conferentie en leider lei- verdrukte klassen, heeft verklaard, dat Gandhi's ultimatum louter een politieke krachttoer is. Rao Bahadoer M. C. Ra jak, lid voor de paria's in de wetgevende ver gadering, daarentegen heeft betoogd, dat zijn gemeenschap haar redding uitsluitend wil verwezenlijken binnen het kader van de groote groep der Hindoes en niet daar buiten. Het lijdt geen twijfel, dat Gandhi, die dank zij zijn regelmatig vasten, meent nog een maand lang uitsluitend van wa eer te kunnen leven, zijn zelfmoordbesluit zal volvoeren, indien de Britsche regeering niet toegeeft. Maar de Britsche regeering van haar kant voelt weinig lust om zien op zulk een wijze te laten dwingen. Tijdens den opstand van Ierland indertijd heeft zij lijdelijk toegezien, hoe de gevangen gezet te burgemeester van Cork zich vrijwillig liet doodhongeren. Zal zij ten opzichte van Gandhi dezelfde houding aannemen? In een maand kan er nog veel gebeuren, en het is zeker, dat van allerlei kanten, ook van die der Hindoes zelve, aandrang op den Mahatma zal worden uitgeoefend om hem terug te brengen van zijn onzalig besluit. PORTLAND (Oregon), 15 Sept. (Reuter) De commissie voor het opstellen der resoluties, welke zullen worden voorgelegd aan het con gres van de American Legion, de grootste or ganisatie van oud-strijders in de Vereenigde Staten, heeft met 21 tegen 9 stemmen een resolutie goedgekeurd, waarin de onmiddellijke uitbetaling wordt verlangd van de uitkeering aan oud-strijders ten bedrage van twee milliard dollar. Naar aanleiding van deze resolutie heeft president Hoover te kennen gegeven, dat hij nog steeds gekant is, tegen een dergelijken stap en dat hij zich ii. 't algemeen belang daar tegen moet blijven verzetten. Een dergelijke uitkeering, aldus Hoover, zou het geheele her stelprogram in gevaar brengen. U Hoogste barometerstand 774.0 te War- H schau. g Laagste barometerstand 737.5 te Jan g JVIayen. p Verwachting; Meest zwakke wind uit g Zuidelijke tot Oostelijke richtingen, ge- g deelelijk bewolkt, waarschijnlijk droog g weer. Iets warmer overdag, g Zon op 6.35, onder 7.14. Laatste B Kwartier Vrijdag v.m. 2.07. Licht op 7.44. WASHINGTON, 15 Sept. (Reuter). De neu trale mogendheden hebben thans nogmaals bij Paraguay en Bolivia er op aangedrongen, dat zij onmiddellijk de vijandelijkheden zullen sta ken en een gedemilitariseerde zone zullen in stellen, doordat belde partijen haar troepen over een afstand van tien K.M. doen terugtrekken. De neutralen verklaren zich bereid, een com missie naar de Gran Chaco te zenden, ten einde zich er van te vergewissen, of deze over eenkomst zou worden nagekomen. De Boliviaansche minister van Buitenland- sche Zaken Gutlerraz heeft den secretaris-ge neraal van den Volkenbond het volgende tele gram gezonden; „Ik heb het telegram ontvan gen, dat gij mij op 10 dezer in opdracht van den voorzitter van den Volkenbondsraad hebt gezonden, waarin deze de hoop uitspreekt, dat de beide bij het conflict betrokken regeeringen u, met het oog op de toegenomen spanning in het Chaco-gebied, binnenkort de maatregelen zullen mededeelen, welke zij willen nemen om het gevaar te doen verdwijnen. In antwoord daarop moet ik u mededeelen, dat mijn regee ring den wapenstilstand, die door de neutrale mogendheden was voorgesteld, heeft aanvaard, doch dat deze ten gevolge van de onaanvaard bare voorwaarden, welke Paraguay heeft ge steld, mislukt is. Bolivia beperkt zich thans tot een verdedigend optreden. Het heeft dus het staken der vijandelijkheden niet in zijn macht. Ik heb zooeven aan de neutrale mogendheden geantwoord, dat mijn regeering zich opnieuw ac. coord verklaart met een wapenstilstand, ten einde te trachten, een oplossing te vinden." Dit telegram is ter kennis gebracht van den Volkenbondsraad en van de leden van den Volkenbond. Volgens een officieel communiqué uit La Paz worden sinds gisteravond 10.000 man Paraguay, aansche troepen in bedwang gehouden door een klein Boliviaansch garnizoen In het fort Bo queron, dat zich heldhaftig verdedigt. De ka zernes te La Paz zijn overvol met vrijwilligers. Dames uit de voornaamste kringen hebben zich ter beschikking gesteld van het Roode Kruis. BUENOS AIRES, 15 Sept. (Reuter). Volgens een bericht van het Paragueesche ministerie van oorlog, hebben de troepen van Paraguay de troepen van Bolivia een verpletterende ne derlaag toegebracht en 15 machinegeweren en talrijke gewone geweren buitgemaakt. GENT, 15 Sept. (Reuter). Het gemeentebe stuur van Gent heeft gisteren de deelnemers aan het internationaal mddenstands-congres, dat gedurende vier dagen aldaar wordt gehou den, ontvangen. De heer Ed. G. Schürmann, die namens de Koninklijken Nederlandschen Middenstands bond het congres bijwoont, beantwoordde de begroetingsrede van den burgemeester. BERLIJN, 15 Sept. (W.B.) Hedenochtend omstreeks negen uur is voor hte radhuis van Charlottenburg een roofoverval gepleegd, waar bij den bandieten ongeveer 40.000 mark in han den viel. Dagelijks worden de ontvangsten van tram en autobussen naar het stadhuis gebracht: zoo ook heden. Toen de beambten bezig waren dit geld uit den autobus te halen, waarin het vervoerd werd, sprongen plotseling vier met revolvers gewa pende jongelieden naar voren en openden een snelvuur op de beambten, die allen getroffen neervielen. Vervolgens sprongen zij met een drietal cas setten in hun auto en snelden weg. Hoewel tijdens den overval een druk verkeer voor het raadhuis heerschte, gelukte het den roovers toch, onbekend te ontkomen. Vier beambten werden gewond, waarvan één zeer ernstig. PARIJS, 14 Sept. (Reuter.) Havas meldt uit Oran: Een trein, die 510 officieren, onderoffi cieren en manschappen van het vreemdelin. gen-legioen van Sidi-Bel.Abbas naar Oudida vervoerde, is hedennamiddag in de buurt van Tlemcen in een afgrond gestort. Volgens de eerste berichten zijn er 50 - doo. den en 80 gewonden. De catastrophe zou veroorzaakt zijn doordat tengevolge van den hevigen regenval de spoor dijk verzakt was. ORAN, 14 Sept. (Reuter). De spoorweg, catastrophe is veel grooter dan men eerst heeft aangenomen. Tot nu toe werden omstreeks honderd dooden en meer dan honderd gewon den, onder wie zeer veel zwaargewonden, ge teld. ORAN, 15 Sept. (Reuter). Omtrent het spoor wegongeluk nabfj Oran wordt nader gemeld, dat de trein, waarmede een bataillon van 't vreem delingenlegioen werd vervoerd, in een ravijn van 80 M. diepte stortte. Volgens de laatste opgaven bedraagt het aan tal dooden 100, het aantal gewonden loopt even eens in de 100, waarvan velen ernstig. Van de beide commandeerende officieren is er één gedood; 31 wagons en een goederen wagen zijn in het ravijn gestort. Op den bodem van het ravijn heerscht een onbeschrijfelijke chaos: de wagons liggen over en door elkaar, terwijl enkele gewonden zich trachten te redden. De bevolking van Turenne organiseerde de eerste hulp, doch deze wordt zeer beperkt door de moeilijke verbinding. Met een specialen trein werden de gewonden naar Tlemcen vervoerd. ALGIERS, 15 Sept. Het aantal slachtof fers van het spoorwegongeluk bij Turenne be draagt, volgens de laatste opgave, 120 dooden en 150 gewonden, o.w. veel zwaar gewonden. De ramp is te wijten aan de regens, die den spoorbaan, welke over een traject van eenige honderden meters langs een diep ravijn loopt, hebben ondergespoeld. Echter houdt men, volgens V. D„ ook reke ning met de mogelijkheid van een aanslag, aan gezien een ingenieur van de spoorwegmaat- schappij gisterochtend het traject Tourenne- Tlemcen te voet heeft afgelegd om in afwach ting van het militaire transport de lijn te on derzoeken. Hij heeft hierbij echter geen aanwij zingen gevonden, dat de spoordam in slechten toestand zou verkeeren. De eerste trein met gewonden is te Tlemcen gearriveerd. Havas bericht nog uit Oran: Volgens de verklaring van spoorwegarbeiders, die in de nabijheid van de plaats des onheils bezig waren met het verbeteren der rails, be gon de locomotief van den verongelukten trein na het verlaten van den tunnel tamelijk sterk over te hellen en sprong zij spoedig uit de rails. Locomotief en kolenwagen reden nog onge veer 100 Meter ver op de helling voort en sloe gen dan om, waarbij bijna de geheele trein werd meegesleurd in de diepte. Om half twee 's nachts waren 40 onherken bare lijken van leden van het Vreemdelingen legioen uit de puinhoopen geborgen. WASHINGTON, 15 Sept. (V.D.) De Ame- rikaansche secretaris van de Schatkist, Ogden Mills, deelde gisteren mede, dat alle landen die schuden hebben aan Amerika en van hun recht tot uitstel van betaling voor den op 15 December a.s. vervallenden termijn gebruik willen maken, de Amerikaansche regeering daar van uiterst Donderdagavond 15 September op de hoogte dienen te stellen. Drie Europeesche mogendheden, n.l. Polen, Estland en Letland, hebben hiervan nog slechts gebruik gemaakt en uitstel van bealing ge vraagd voor een periode van twee jaar. Het door deze landen te betalen bedrag beloopt in totaal 1.252.000 dollar. Voer de uitgestelde betalingssom betalen deze landen een interest tegen een rentevoet van 3 1/2 pet. en halfjaar- lijksche betaling van de rentesom. Het Amerikaansche Staatsdepartement de menteert alle geruchten over zoogenaamde be sprekingen, die te Londen over de aflossing der oorlogsschulden zouden zijn gevoerd en waar aan de Amerikaansche senator Reed en Mel lon zouden hebben deelgenomen. Engeland, Frankrijk en België hebben dus nog geen moratorium voor hun oorlogsschuld aan gevraagd. Vermosdelijk rekenen zij er op, na de Amerikaansche presidentsverkiezingen met de Ver. Staten hieromtrent onderhandelingen aan te knoopen, op de basis van de besluiten van Lausanne. Red.) BELGRADO, 15 Sept. (V. D.)In de Handels- en Nijverheidsbank te Subotica is een merk waardige overval gepleegd. Een buitenlander, die 19000 dinariën op de bank had staan en het geld niet terug kon krijgen, verscheen met twee revolvers bewapend voor het loket. De doodelijk verschrikte kassier betaalde hem het geld uit, terwijl de overige bedienden de vlucht namen. Eenige oogenblikken later kwam de man terug en overhandigde den kassier 1000 dinariën, die deze in zijn zenuwachtigheid te veel had uitbetaald. Ondanks zijn eerlijkheid werd de „bandiet" toch gearresteerd, aangezien de bank voor een failliet staat en een accoord aan de inleggers heeft aangeboden van 50 MADRID, September. Het is wel de grootste parlementaire sen satie geweest sedert langen tijd, dat de Spaansche Cortes zoo plotseling het besluit namen, om het geheele bezit der Spaansche grandes te onteigenen en hun grondbezit in de omlijsting der agrarische hervorming te verdeelen. Oorspronkelijk zou de agra rische hervorming slechts in veertien der vijftig provincies worden doorgevoerd. Na de contra-revolutie van 10 Augustus be sloot men echter het grondbezit der adellij ken, die aan de beweging hadden meege daan, in beslag te nemen en op het laatste oogenblik ging men in een vloeit en een zucht nog verder en strekte de onteigening althans in naam over alle grandes van het land uit. De Cortes hebben wel een geprononceerd revolutionnair karakter, maar met de be sloten wetten loopt het zoo'n vaart niet. Ook met de onteigeningswet. Van tevoren reeds waren uitzonderingen bepaald. In de practijk vallen maar ongeveer 20 van de 332 grandes onder de agrarische hervor ming. Grandes, wier grondbezit de 400 H.A. niet te boven gaat, vallen al op de eerste plaats niet onder de nieuwe regeling. Hun bezit wordt niet onteigend, voor zoover zij niet medegedaan hebben aan den Augus- tus-opstand. Maar er zijn nog meer, heel eigenaardige uitzonderingen. Ook het grondbezit van die grandes blijft onaangetast, die vroeger geen gebruik hebben gemaakt van de voorrech ten van hun stand. Ook zal men waar schijnlijk het bezit van die grandes niet in beslag nemen, welke ook de republiek als weldoeners van Spanje beschouwt. Men mompelt bijvoorbeeld, dat aan het vermo gen van den reeds overleden markies Vol- decilla niet zal worden geraakt. Tot de vermoedelijke offers der confiscatie be- hooren echter de hertog van Alva en graaf Romanones. Het bericht over de onteigening van de grandes werkte wel sensationeel, maar toch zijn de oorzaken, die er toe leidden en in een zwenking naar links zijn te zoeken, van veel meer beteekenis. De radicale toon, waarop de minister-president Azana voor de onteigening opkwam, verwekte algemeene verrassing en vond bij de meerderheid der Cortes levendigen bijval. „Het is nu einde lijk tijd," zeide hij, „om op te ruimen met de verouderde, corrupte grondslagen van den staat en te beginnen met den opbouw van een nieuw, volslagen veranderd Span je." Later, in een interview met de „United Press": „Dit is de eenige weg, om een werkelijke agrarische hervorming tot stand te brengen, en hij heeft nog het voordeel, dat men geen schadevergoedingen behoeft te betalen." De minister van Landbouw, Marcelino Domingo, liet zich ook interviewen en ver klaarde: „De nieuwe wet biedt voldoende mogelijkheden voor een radicale en volsla gen verandering van ons economisch systeem en stelt de wenschen der bevolking van het platteland tevreden, zonder andere legitieme belangen al te zeer op het spel te zetten." Het totstandkomen van deze algemeene agrarische hervorming zal natuurlijk m de practijk groote moeilijkheden opleveren. Er heerscht geen eensgezindheid van op- vatting over de wenschen der boeren. De boeren van Andalusië geven er bijvoorbeeld de voorkeur aan, heden ten dage voor vast loon te werken, wijl de exploitatie van een boerderij voor eigen rekening hun bestaan in gevaar zou brengen. En dit temeer, daar het al heel moeilijk zou zijn, den nieuwen boerderijen het benoodigde bedrijfskapitaal te verschaffen. Als uiterlijk teeken van een zwenking naar links moet ook een besluit van de Postadministratie worden beschouwd. In 't vervolg mogen de adressen van alle post stukken namelijk geen adellijke titels meer bevatten, maar alleen burgerlijke namen. Poststukken aan den hertog van Alva bij voorbeeld zullen het volgende adres moeten hebben: Don Jacobo Stuart Fitzjames Por- tocarreo. (United Press). SANTIAGO, 15 Sept. (Reuter). Aan het hoofd ven een oompagnie infanterie heeft kolonel Lagos het vliegveld El Bosque bezet, waarheen de aanstoker van de revolutie van gisteren, ko lonel Merino, gevlucht zou zijn. Merino's revolutie duurde niet lang, de contra revolutie heeft de voornaamste aanstokers op de vlucht gejaagd. In afwachting van de nieuwe verkiezingen, heeft de vroegere president van het Opperste Gerechtshof, Figaroa, het vice-presidentschap van de republiek aanvaard. De gewapende macht zou de orde verzekeren. De strijd om de Gran Chaco. Heden de laatste dag voor uitstel-verzoeken in zake de Europeesche schulden aan Amerika. Spaansche dorpskerk door brandstichting ver nield. Brutale roofoverval te Berlijn. Ongerustheid over de „American Nurse". Treinramp in Marokko Reeds 120 dooden en meer dan honderd gewonden geteld. De „Drift" naar Batavia vertrokken. Het scheepvaartconflict ten einde. Man vergiftigd te Vreeland; zijn vrouw en schoonmoeder aangehouden. De raadselachtige Mahatma Een probaat middel? Negatief. Tusschen oerwoud en Hudson. Geen tijd voor geluk. De vrouw met het masker. Parlementaire sensatie in Spanje. ROME, 15 Sept. (Reuter). Aanvankelijk was gemeld, dat de „American Nurse" aan boord waarvan zich de piloot Ulbrich, de dokter Pes- culli en de verpleegster Edna Newcomer be vinden, gisteravond om 9 u. boven Sardinië was gezien en om 11 u. in Rome werd verwacht. Se dert dien werd niets meer van 't vliegtuig ver nomen en men vreest dat 't bericht uit Sardinië op 'n vergissing berust. Men begint thans onge rust te worden, daar 't vliegtuig over tijd is en het niet bekend is, waar het zich bevind*-. WARSCHAU, 15 Sept. (V.D.) De onderstaats secretaris van het Poolsche Ministerie van Fi nanciën Koe heeft zich opnieuw naar Parijs begeven om daar de destijds afgebroken onder handelingen over het verkrijgen van een voor- loopig crediet voor den aanleg van den spoor weg Opper-SileziëGdingen te hervatten. Tegelijkertijd zullen onderhandelingen ge opend worden tusschen het Poolsche Steden- verbond en een Nederlandsche financieele groep. Deze zou zich bereid hebben verklaard aan eenige Poolsche steden een door den Pool- schen staat gegarandeerde leening van vijf mil lioen gulden voor den duur van tien jaar te verstrekken. Deze leening zou voornamelijk dienen voor kanaliseerings, en andere openbare werken ten behoeve van Gdingen. MADRID, 15 Sept. (Reuter). Uit Cordova wordt gemeld, dat in een dorp in de nabijheid der stad de kerk in brand is gestoken, nadat eerst op enkele plaatsen petroleum was gestort. De schade is aanzienlijk. Uit Bilbao wordt bericht, dat het aldaar zeer onrustig is, tengevolge van het feit, dat extre misten een tweetal palen van het elecriciteits- net vernielden. Uit Donamancia wordt nader gemeld, dat de kerk van de „Onbevlekte Ontvangenis" door den brand volkomen vernield is. De koster raamt de schade op 2 millioen peseta. De po litie is de brandstichters op het spoor. -ljvi I vwuuiniiimnn u Hoogste stand op Donderdag 9 uur v.m.: 773 Vooruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1