STADSNIEUWS DANSSEiZOEN PIJNLIJKE VOETEN I BEURS VAN AMSTERDAM m 1932-1933 ABSORBINE J? GENEEST f i 1E2 3 3 N.V. Dansacademie J. 0. Martin en Zonen Wisselkoersen Bliksembeveiliging üi>T»T Zj "JU Philips Radio-Toestellen Brandende plekken hoornachtige droge GEMEENTERAAD VAN HAARLEM DONDERDAG 15 SEPTEMBER --ii Spreekuur wethouder van Liemt VOOR DEN KANTONRECHTER Als hondén blaffen. Goeien dag Aanrijding DE TARIEVEN VAN HET P.E.N. Onbeteekenende verlaging voor „goedwillige" gemeenten HET PROVINCIAAL PERSONEEL DE DAHLIA-TENTOONSTEL LING IN HET KRELAGEHUIS Zeer bezienswaardig HERINGA WUTHRICH - HAARLEM Medeburgers van Haarlem! rWMKfJB oioHoioioioioioBoaoioioiaioiioRoioioiaaio ra 0 0 Aanvang v. d. nieuwen cursus Uitsluitend voor R.K. 15 OCTOBER AGENDA 16 September STOFZUIGERHUIS MAERTENS ZWARE MISHANDELING VAN EEN AGENT VERKEERSONGEVALLEN Uitkijken Crisis-gaven Q jeukende tusschen teenen In de Previnairestraat Gevangenisstraf geëischt Aangehouden BURGERLIJKE STAND HAARDEN J. J. CORNELISSEN Regeling Voorbereidend Lager Onderwijs goedgekeurd Tarieven electrische stroom verlaagd Wijziging ver~ ordening Winkelsluiti ng goedgekeurd Verschillende interpellaties w.o. de vragen van den,heer mr. dr. Bij voet over het zingen bij optochten. Installatie nieuw lid Toelating nieuw lid Grondbedrijf Schoolgelden 2e Suppl. begrooting Opslagplaats O. W. Verkoop grond Stadsschouwburg Bezuiniging Bewaarschool- onderwijs DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1932 103 1011 98 J 102J 93 70 68 76 114 631 44 25 119 2| 122 22f 21 40| 5 9 15 132 83 20 161 84 Vorige koersen 7t 44 30 15 34 25 2! 33 5è 4i 16| 65 194 135 92 10! 55 37.51 150 133 21 158 71 3è 74 10! 10! Het spreekuur van den Wethouder voor Ar- menzorg en Werkloosheidsbestrijding is den laatsten tijd zóó druk geworden, dat de nood zakelijkheid is gebleken hiervoor een andere regeling te treffen. Niet alleen is de beschik bare tijd onvoldoende om allen te ontvangen, maar het blijkt ieder spreekuur opnieuw, dat voor de meesten een onderhoud met den Wet houder niet de geëigende wijze is om hunne zaak te bevorderen, omdat de bevordering daar van buiten de competentie van den Wethouder valt, men zich nog niet gewend heeft tot de in de eerste plaats daarvoor aangewezen instanties, of het zaken betreft, waarin reeds een defini tieve beslissing is gevallen. Het gevolg daarvan is echter, dat niet vol doende tijd besteed kan worden aan besprekin gen met hen, die om deugdelijke en ernstige redenen om een onderhoud hebben gevraagd. In het vervolg zal daarom ieder, die den Wethouder over zaken betreffende Armenzorg en Werkloosheidsbestrijding wenscht te spre ken, daartoe een schriftelijke aanvrage om een onderhoud moeten indienen, in welke aanvraag op juiste wijze moet worden omschreven de reden waarom een onderhoud wordt gevraagd. Formuüeren daarvoor zijn te verkrijgen ten Stadhuize bij den portier. Zij, die tot een onderhoud zullen worden toe gelaten, ontvangen daarvoor een oproeping. Zonder deze oproeping wordt men niet op het spreekuur toegelaten. Als honden blaffen, dan hebben de buren er last van Dit was de oorzaak van het drama, dat zich op een zeker tijdstip binnen de grenzen van een (meestal) zeer rustige wijk van de stad Haarlem had afgespeeld. En daar kwam nog bij, dat het des nachts was gebeurd en het een heelen kennel betrof „Het was niet om aan te hooren", zei een der getuigen uit den grond van zijn hart en zucht te eens Ook verschillende andere getuigen hadden door dat geblaf geen oog kunnen dichtdoen en eerst, toen er proces-verbaal was opgemaakt, hadden de honden hun bmond gehouden. Of de politie ook invloed heeft!! De ambtenaar van het O. M. wilde wat meer van dat geblaf weten en informeerde of het niet de radio kon geweest zijn; je hoorde te genwoordig zooveel van Mexicaansche hon den De eigenaar van de kennel beweerde met stoïcijnsche kalmte, dat het niet zoo erg was geweest en bovendien, dat iemand voortdurend in de nabijheid is van de schuur, waar de hon den des nachts „slapen" en dat ze dan in het geheel niet blaffen. De getuigen gaven dit laat ste toe, maar hielden vol, dat de bewuste per soon ook wel eens afwezig was, wat heel goed te begrijpen is, als je zoo'n hondenbaantje hebt. De ambtenaar van het O. M. vond dat geblaf erg lastig en eischte 0.50 boete of een dag hechtenis, wat eveneens de uitspraak der rech ter was. „Verdachte" ging in hooger beroep Volgende zaak!.... Volgende zaak betrof 't geval van 'n jongeling, leeftijd 14, 15 of 16 jaar, die zoo snood was geweest buiten de gebaande voetpaden te gaan en een grasveld had betreden. Zonder zelfs een woord gesproken te hebben, werd hij echter wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. „Goeien dag", groette hij den rechter bij het weggaan, zeer tevreden. „Goeien dag," antwoordde de rechter even welgemutst Volgende zaak Hierna kwam een advocaat voor de groene tafel, echter nu eens niet als zoodanig, maar als „verdachte" Hij had namenlijk iemand met zijn auto op de Parklaan aangereden, doordat hij den an der, die van rechts kwam, niet had laten voor gaan. Na veel gevraag over het al of niet hooren van signalen, de juiste plaats, waar de aan rijding had plaats gehad, het rijden met links of rechts stuur, en nadat een situatieteekening was bekeken, eischte de ambtenaar van het O. M. 10 boete of 10 dagen hechtenis, waar van de rechter de helft afdeed. „Het kan verkeeren," zei Brederode reeds in de vijftiende eeuw De heeren Hooy c.s. zich met deze verovering niet voldaan toonen. Dit is zeer waarschijnlijk want de heer Hooy en zijn mede-onderteekenaren van de motie weten natuurlijk ook dat de totale inkoopprijs voor de gemeente van groep I 12 cent per kWh is. Deze gemeenten betalen immers een stroom- prijs van 4)4 cent per kWh en een vergoeding voor max. belasting van f 150, wat bij een duur van het maximum van 2000 uren (blij kens het „Rapport over den financieelen en technischen toestand der gemeentelijke elec- triciteitsbedrijven van Noord-Holland" een normale duur) op 7)4 cent per kWh komt; dus te zamen 12 cent. Volgens deze berekening betalen de 23 ge meenten van groep II (2.4375 cent per kWh en f 120 per K.W. max. bel.) 8.4375 cent per kWh. Waaruit duidelijk blijkt hoe onbeduidend de vermelde tariefsverlaging is. Zooals reeds gemeld is, heeft het college van Gedeputeerde Staten in overeenstemming met de tijdsomstandigheden en met de Regeerings- politiek bij de begrooting voor 1933 een salaris verlaging voor het provinciaal personeel voor gesteld, welke met de contactcommissie zal worden overlegd. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal binnen zeer korten tijd een vergadering van de contactcommissie worden gehouden, waarin deze salarisverlaging zal ter sprake komen. Omtrent deze salarisverlaging kunnen wij mededeelen, dat op het salaris een laag, vast percentage gekort zal worden, waarvan echter een zeker gedeelte van het salaris (wij hoorden een bedrag van 1000) zal worden vrijgesteld. Het percentage zal echter, zooals gezegd, laag zijn, lager dan van het gemeentepersoneel (dus liggen tusschen 2 en 6 procent), zoodat de provinciale bezoldingingen toch veel gunstiger zullen blijven dan die van het Rijk en de Ge meente. heer Hooy stelde in de laatste vergade ring van Provinciale Staten van Noord-Holland voor, de tarieven van het P. E. N. te verlagen, waarbij hü een bedrag van f 500.000 noemde. Onlangs is nu door Ged. Staten een beslis- eing genomen, die groote teleurstelling moet verwekken. Bij 'n bespreking van de tarieven van 't P.E.N. hebben wij 'n verlagng van die tarieven aange kondigd. De verwachting was, dat het totaal der verlaging belangrijk minder zou zijn dan het bedrag van f 500.000, in de motie-Hooy c.s. genoemd; maar dat ze zóó weinig zou te betee- kenen hebben, als in een onlangs door Ged. Staten genomen beslissing is bepaald, zal zelfs den minst-verwachtende hebben teleurgesteld. Alleen de „goedwillige", engros stroomafne- mende gemeenten hebben bericht ontvangen, dat „in verband met de daling der kolenprijzen oeneden het normale peil" Ged. Staten beslo ten hebben deze gemeenten „tegemoet te ko men in de kosten der vergoeding van den energie-inkoop". Deze tegemoetkoming bestaat hierin, dat tot wederopzegging de bij contract overeengekomen kolenclausule bij kolenprijzen, lager dan f 8.50 per ton op overeenkomstige wijze naar beneden zal werken als zij thans bij kolenprijzen boven f 10 per ton naar boven werkt. Bij kolenprijzen, liggende tusschen f"8.50 en f 10 per ton zal de kolenclausule geen toe passing vinden. Deze regeling wordt, met te rugwerkende kracht, van 1 Januari 1932 af van toepassing verklaard. Wat deze verlaging eigenlijk te beteekenen heeft, blijkt duidelijker als men weet, dat ze over de maanden April en Mei 0.065 cent, over Juni 0.13 cent per kWh vertegenwoordigt. En een verlaging van 0.13 cent wil voor de ge meenten, behoorende tot tariefgroep I dat zijn de 12 gemeenten die voor max. belasting f 150 tot f 110 per K.W. en een stroomprijs van 4)4 cent per kWh betalen zeggen: onge veer 1 pet.; voor de 23 gemeenten van groep II f 120 tot f 75 per KaW. en 2.4375 cent per 1)4 pet. Omdat dit waarschijnlijk toch ..„j, te royaal is wordt bij een kolenprijs tusschen f 8.50 en f 10 per ton geen reductie gegeven. Zijn wij juist ingelicht schrijft het Handels blad, dan zal de tariefsverlaging tot de hier vermelde reductie beperkt blijven. Tenzij de De Dahlia-tentoonstelling in het Krelagehuis aan de Leidschevaart is thans gereed en heden middag door den burgemeester van Haarlem, den heer C. Maarschalk, geopend. De tentoonstelling maakt op den bezoeker een onvergetelijken indruk. Reeds bij het betreden van de hal wordt men getroffen door de zeer bijzondere inzending (links) van de Stads- kweekerij der gemeente Haarlem, welke vele Indische gewassen, als een tweejarige banaan (met vrucht), een katoenplant, een Japansche wissel, suikerriet, het kruidje-roer-mij-niet, een hooge rubberplant, rijst (riet), een tamelijk hooge koffieplant, Indisch bloemriet, tentoonstelt, ter wijl rechts bij de inzending van de firma Pool uit Haarlem, die bloemschikkunst en bindwer ken, zooals kransen, vuurpijlen en orchideeën exposeert, nog een broodboom en een papier plant geplaatst zijn. Vooral opmerkenswaard is de apenootjesplant, welke niet, zooals men verwacht, een boom of struik is, maar een zeer „laag bij de grondsche" kruipplant. De bloem hiervan buigt naar den grond en op die plek ontstaat dan het apenootje. Bij de ingang van de Groote Zaal vindt men allereerst links de inzending van den Planten- ziektenkundigen Dienst, welke voornamelijk de Iepenziekte en de bestrijding daarvan uitbeeldt, zooals preparaten met den zwam „Graphium Ulmi," welke de Iepenziekte veroorzaakt, mon sters van aangetaste houtsoorten en dergelijke. Zeer interessant! Aan den overkant zijn eenige reclamestands ondergebracht. Het is ondoenlijk om alle inzendingen in een kort bestek te vermelden. Het geheel is een lusthof met een kleurenweelde, die door de zeer overzichtelijke en ongedwongen indeeling, bui tengewoon fraai aandoet. Enkele grepen zullen wij hier doen: De heer O. T. Ruys exposeert een liefhebbers collectie van kasplanten (Dahlia's en varens), zooals de prachtige Draccena en de asparagues met haar 4 Meter hooge ranken. Voorts een Bromelia, bestaande uit een krans van bladeren en daarbinnen een kleine roode bloem. A.s. Zaterdag zal het Nationaal Crisis Comité een beroep doen op uw medeleven in Sen nood van zoovele inwoners onzer Gemeente, die werken willen, maar helaas! door de ongunst der tijden niet werken kunnen, A.s. Zaterdag zal het Nationaal Crisis Comité een collecte houden, om daardoor in staat te zijn dezen winter te kunnen voldoen aan de vele aanvragen om hulp in den bitteren nood, waarin zoo menig gezin onzer werklooze mede burgers verkeert. Als Wethouder voor het Armwezen en de Werkloosheidszorg is het mij maar al te zeer bekend, hoe treurig de toestand in die gezin nen is, waarvan vele vaders en kostwinners meer dan twee jaar zonder werk locpen, ter wijl zij bij al hun naarstig zoeken dit niet kunnen vinden. En hoe men snakt naar te kunnen werken, bewijzen de honderden aanvragen om een ge lijk bedrag aan loon te mogen verdienen met werken als thans aan steun wordt ontvangen. Maar niet alléén de steeds meer uitgemergel de toestand in de gezihnen baart het Comité groote zorg, ook het nog steeds groeiende aan tal werkloozen doet het Comité den naderenden winter met bezorgdheid tegemoet zien. Was dit aantal in den afgeloopen winter on geveer 3500, begin zomer was dit gestegen tot 4000, terwijl in midden Augustus de 4500 werd gepasseerd. Bij een dergelijken nood, 't behoeft eigenlijk niet te worden gezegd, kan de Over heid, zelfs met de enorme bedragen, welke voor den werkloozensteun worden beschikbaar ge steld, niet op eenigszins afdoende wijze voor zien. Daarom moet het Comité kunnen helpen. Hieraan kunt gij, en ik ben er van overtuigd, zult gij medewerken. Elkeen, ik herhaal het nog eens, die het geluk heeft, zij 't wellicht in mindere mate dan voorheen, inkomen te hebben uit arbeid en vermogen, helpe zooveel als in zijn vermogen is. Wil het Comité zijn taak eenigszins naar be- hooren kunnen vervullen, dan moet er veel, zéér veel geld binnenkomen. Daarom, Weest mild! Bedenkt hoe hard het u zou vallen, wanneer het ongeluk der werkloos heid u trof en ge van een steunbedrag van 15 a 16 gulden na aftrek van 5, 6 en meer guldens huur, zieken- en begrafenisfonds, enz. een ge zin van met meerdere kinderen moest onder.' houden. Hebt ge daarvan de mogelijkheid wel eens overwogen? Hebt ge de positie van den vader en de moe der van zoo'n gezin wel eens ingedacht, wan neer hun kinderen om het allemoodigste vra gen? Daarom geeft royaal! Zij, die weinig hebben, geven weinig; hij, die veel heeft, geve veel! Het zal u niet armer maken, maar het Comité in staat stellen ont zaglijk goed werk te doen, door in menig gezin een schrijnenden nood te lenigen in den ko menden winter. W. J. B. VAN LIEMT. Haarlem, Sept. 1932. 1 VRAAGT LETOP HET FABRIEKSMERK OBOBOHOBOBOIOIOllOilOIOHOIOgOIOBOROROBOOBO SPREEKUUR EN INSCHRIJVING DAGELIJKS VAN 2—5 EN 7—9 UUR HAARLEM - SCHAGCHELSTR. 29 - TEL. 10806 AMSTERDAM HAARLEM BUSSUM HILVERSUM BAARN ZAANDAM Sociëteit „St. Bavo" Haarlem's Gemengd Koor, 8 uur Kinderkoor „Inter Nos", 6 uur - „Alberdingk Thym", 8 uur R.K. Sme denpatroons, 8 uur Armbestuur parochie St. Jozef, 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Krelagehuis, Leidschevaart Speciale Dah liakeuring en Bloemententoonstelling van 10 tot 10 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag van 10—12, 24, 8—9 u. Zaterdags 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. Jeugdhuis Bloemendaal, Donkerelaan Tentoonstelling van schilderijen, teekeningen enz. van Tine Honig, Do Struick du Moulin en C. J. Laan van 105 uur. BARTELJORIS STRAAT 16 - TELEFOON 10756 Gisterenmiddag omstreeks 12 uur passeerde met flinke snelheid een 15-jarige jongen de hoek Hoofmanstraat— Zijlweg in de richting Overveen. Uit deze richting kwam een auto aanrijden, waarvan de chauffeur signalen gaf en kalm reed. De jongen maakte echter een zeer kleme bocht en keek bovendien naar rechts, waardoor hij den auto niet opmerkte en er tegen aan reed. Hij viel en bekwam een lichte hersen schudding. Na door een lid van O. D. voorloopig ver bonden te zijn, werd hij per ziekenauto naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. De auto werd licht beschadigd. Het personeel van het Provinciaal Waterlei ding Bedrijf van Noord-Holland heeft over Augustus een bedrag van 137.71 bijeenge bracht, welke som aan het Nationaal Crisis comité is overgemaakt. Het Huldigings-Comité van Egmond heeft 50 afgedragen aaït het Crisis-Comité. kWh nog Gevaarlijke, vergiftige tinea trichophyton-kiemen veroorzaken menig voeteuvel. Zij horen zich in de huid en vermenigvuldigen zich zoo snel, dat U weldra het slachtoffer van dit lastige voeteuvel zult zijn, tenzij U Zorgvuldig let op de eerste verschijnselen daarvan. U kunt ze reeds hebben èn het niet wetenLet nu op die sympto men! De voeten branden en jeuken, de huid barst, schilfert af, wordt droog en hoornachtig. Gebruikt Absorbine Jr. het doodt de kiemen, die voeteuvels veroorzaken, neemt de pijn weg en bestrijdt de infectie. Absorbine Jr. heeft bovendien al jarenlang pijnlijke spieren, kneuzingen, brand en snijwonden, verstuikingen en schaafwon den genezen. Het geneest zeker en snel. Vraagt een gratis monster aan de Absorbine Jr. Company, Beu lingstraat 2, Amsterdam, 'onder vermelding van dit blad, Absorbine Jr. verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. In den nacht van Zaterdag 11 op Zondag 12 Juni heeft zich in de Previnairestraat een zon derlinge gebeurtenis afgespeeld. In deze straat passeerde n.l. een auto, waar van de lichten gedoofd waren, met verschil lende nummerplaten. In den auto zaten een bestuurder en een minderjarig meisje. Een agent van politie, B. geheeten, hield den auto aan en wilde den bestuurder bekeuren. Daarbij is een hevige twist ontstaan, met het gevolg, dat de agent later op straat in bijna bewusteloozen toestand werd aangetroffen. On middellijk werd de politie gewaarschuwd, die den zwaar gewonden agent naar het St. Elisa beths Gasthuis deed overbrengen, waar een hersenschudding en vijf hoofdwonden, toege bracht met den autoslinger, werden geconsta teerd. Zijn toestand was niet zonder gevaar. Als verdacht van deze mishandeling' en ge weldpleging werd den volgenden nacht van zijn bed gelicht de 22-jarige chauffeur S., wonende alhier, terwijl ook het meisje, dat zich in het zelfde huis bevond, werd aangehouden. Hedenmorgen had de chauffeur zich voor de Haarlemsche Rechtbank te verantwoorden. Er was groote belangstelling van het publiek. Als eerste getuige werd gehoord, de deskun dige dr. Jr. F. Sch. Getuige verklaarde in den nacht van 12 op 13 Juli den agent B. in het St. Elisabeth-gasthuis behandeld te hebben. B. had vele ernstige hoofdwonden, toegebracht met een hard stomp voorwerp. Een mes was het niet, doch wel kan het een ijzeren bandenlichter ge weest zijn. B. heeft eenige dagen in levensgevaar ver keerd, omdat zich een hersenbloeding had kun nen vormen. Als dit gebeurd was, zou het zeker niet zoo goed met B. afgeloopen zijn, als nu aldus get. Dan werd de agent Bruys gehoord. In den bewusten nacht, zoo verklaarde hij, heeft hij een auto zien stil staan in de Pr.ev.-straat, ver der gaf hij een omstandig verhaal van hetgeen en door hem was geconstateerd en wat er ver der was voorgevallen. Dit verhoor vond met gesloten deuren plaats. Toen de zitting weer openbaar werd, ver schenen als getuige eenige bewoners van de Prevenairestraat die dien avond ter plaatse wa ren geweest. Zij hadden een vrouwenstem hoo ren gillen en gehoord, dat klappen werden ge geven met een hard voorwerp. Ook hadden zij den autorijder zien vluchten en den agent naast den auto zien liggen in een plas bloed en met een bloedend hoofd. De hoofdagent van Politie S. Bosma beschreef de toestand zooals deze was, toen hij ter plaatse kwam. De auto stond met den kop naar de Garenkokerskade en de agent lag ongeveer een meter naast het voertuig met het hoofd naar den Zeilweg, vol met bloed. De auto stond met gedoofde lichten; de banden- lichter welke hem ter rechtzitting getoond werd, had hij dien avond niet gezien. De eiseh luidde 4 jaren gevangenisstraf, zon der aftrek van preventief. Uitspraak over 14 dagen. Op verzoek van de politie te Haarlem is door de politie te Den Bosch aangehouden en naar Haarlem overgebracht, een 29-jarige boeren arbeider, gedomicileerd te Zeist, die bekend heeft te Haarlem een heerenrijwie] ontvreemd te hebben en verkocht an een 23-jarigen chauf feur. Het rijwiel is in beslag genomen. De man is in verzekerde bewaring gesteld. Hij wordt ook verdacht van een oplichting, te Abcoude gepleegd. Ondertrouwd: 14 Sept.: J. C. Klees en R. Teeuwen; J. Boere en A. K. Scharmann; J, J. C. de Best en J. C. E. v. Empel; W. F. J. de Graaf en E. Maijer; C. v. Mierlo en W. A. H. Kreuger; A. Z. J. Panbakker en M. Durczak; T. Gorter en G. Schaap; J. F. H. Toeset en K. J. C. Bruel; H. J. Schutte en G. J. Brussé. Getrouwd, 14 Sept.: P. A. Boelsma en M H. Blokker; J. Dirks en C. J. Verdam; B. Bonsma, en E. Stirzer; P. v. d. Bos en J. A. v. Zutphen; H. Kol en G. Buur; J. C. A. Drost en S. J. Spaargaren. Geboren: 12 Sept.: B. Makkes v. d. Deijl— Kuneman, 2 d. 13 Sept.: A. A. de Vogel—Cra- mer, z.; M. Wijlackerv. Essen, z.; H. W. Oor Blüm, z. Overleden: 13 Sept.: M. C. HornSchiltman, 80 j., Corn. v. Noordestraat. (Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd) op zeer voordeel, cond Bezoekt onze showroom KAMPERVEST 1, hoek KI. Houtstraat DONDERDAG, 15 Sept. Vorige koersen Londen 8.67 8.66 59.22', 9.75! Brussel 34.50 34.52! Zwitserland 48.05 48.05 Kopenhagen 45. 44.90 Stockholm 44.50 44.47 43.50 43.40 New York icable) 2.49 2.49 Rome 12.77! 12.771 Praag 7.35 7.38 20.05 20.07! De raad der gemeente Haarlem vergaderde Woensdagmiddag in de Statenzaal aan het Prinsenhof, onder voorzitterschap van burge meester C. Maarschalk. Het verzoekschrift van den heer J. Reyenga, om eervol ontslag als leeraar gemeentelijke avondschool voor nijverheidsonderwijs werd in gewilligd. Evenzoo het verzoek van mevrouw I. C. op 't Eyndestolp om ontslag als schoolarts met in gang van 15 September. Het nieuw inkomend lid, mevrouw Venema- Van Doorn, werd beëedigd en met een kort woord door den voorzitter geïnstalleerd. De geloofsbrieven van het nieuw inkomend lid, den heer Kuiper, werden onderzocht en in orde bevonden en tot toelating besloten. B. en W. stellen voor een aantal, nader om schreven gronden uit het gemeentelijk grond bedrijf niet terug te nemen. Aldus besloten. B. en W. stellen voor het 2e suppletoire kohier der schoolgelden voor het Openbaar Vervolg onderwijs, het openbaar buitengewoon en Voor bereidend Lager Onderwijs en het bijzonder buitengewoon L.O. voor het cursusjaar 1931/33 vast te stellen tot een bedrag van 62.73. Aldus besloten. B. en W. bieden tot vaststelling tweede suppletoire begrooting 1932. Aldus goedgekeurd. aan een De raad besloot uit het gemeentelijk woning bedrijf terug te nemen de perceelen aan de Raaks no. 24A en 28, tegen een waarde van resp. 1500. en 1000. De grond zal worden benut voor het vergroo- ten van de aangrenzende opslagplaats van het bedrijf Openbare Werken. De raad besloot aan E. Bellaart, alhier, tegen den prijs van ƒ544.in koop af te staan een perceel grond en water, gelegen tusschen de Duvenvoordestraat en de spoorlijn Haarlem Rotterdam, groot 191 M2., zulks met de bestem ming om dien grond te gebruiken als opslag plaats. Aan den heer G. Kamminga, alhier, tegen den prijs van 16.per M2. in koop af te staan, een strook grond van 177 M2., gelegen aan de Noordzijde van de Zaanenstraat voor den bouw van een woning, en een strook grond van 59 M2. evenzoo daar gelegen tegen een erf pachtscanon van 0.80 per M2. voor een voor tuin. Tot leden van de Commissie van Beheer voor den Stadsschouwburg werden herkozen de hee ren mr. dr. F. A. Bijvoet, prof. dr. P. H. van Moerkerken en dr. J. M. E. Sterck. B. en W. stellen maatregelen voor ter bezui niging bij het voorbereidend lager onderwijs. In afwijking met hun eerste voorstellen, wordt nu voorgesteld Te bepalen dat op gemeentelijke scholen voor voorbereidend lager onderwijs op 1 September 1932 of na dien datum geen leerlingen aan wezig zijn of worden toegelaten, die jonger zijn dan 3)4 jaar, tenzij die leerlingen reeds op 16 Juni 1932 de school bezochten; met ingang van 15 September 1932: Eervol ontslag te verleenen aan de, dames: le. H. Teijeur, 2e. H. J. du Buij, 3e. M. E. Or- mond, en 4e. S. Duba: als onderwijzeres in vasten dienst over te plaatsen van de school voor voorbereidend l.o. No. 6 naar de school voor voorbereidend l.o. No. 5 Mej. A. A. Moojen; te bepalen: le. dat voor de op 31 December 1931 reeds in exploitatie zijnde bijzondere scholen: a. de tegemoetkoming in de jaarwedden van het verplicht onderwijzend personeel van 1 September 1932 af tot en met 31 December 1934 in geen geval voor meer leerkrachten wordt toegekend dan voor 2/3 gedeelte van het aan tal, dat op 16 Juni 1932 aan de school werd ver goed voor scholen, waarop deze berekening niet kan worden toegepast bepalen Burgemees ter en Wethouders het bedrag der tegemoet-, koming; b. d.e uitkeering, volgens artikel 3 der ver ordening van 1 September 1932 af tot en met-' 31 December 1934 in geen geval over eenig jaar het 2/3 gedeelte van het bedrag, waarop de school op 16 Juni 1932 recht had, mag over schrijden; 2e. dat op 1 September 1932, of na dien datum, op de bijzondere school voor voorberei dend lager onderwijs geen leerlingen aanwe zig mogen zijn of worden toegelaten, die jon ger zijn dan 3)4 jaar, tenzij die leerlingen reeds op 16 Juni 1932" de school bezochten; 3e. dat voor de vaste verplichte onderwijze ressen, die tengevolge van dit besluit worden ontslagen, de tegemoetkoming in de jaarwed den nog gedurende den termijn van opzegging, welke in de akte van aanstelling is bepaald, doch uiterlijk tot 30 November 1932 wordt ver goed; 4e. dat over het tijdvak van 1 September 1932 af tot en met 31 December 1934 de bijzondere scholen niet verplicht zijn helpsters aan te stellen; 5e. dat het geheele subsidie vervalt, indien door het bestuur der school niet aan genoemde of aan de nader door Burgemeester en Wethou ders vast te stellen voorwaarden, wordt vol daan; 6e. dat over het tijdvak van 15 September 1932 tot en met 31 December 1934 voor de ge subsidieerde bijzondere scholen voor voorberei dend lager onderwijs, evenals bij de openbare inrichtingen, als verplichtend wordt aange merkt voor eventueel te vormen eerste klassen, de aanstelling van hulp-personeel, op eene be looning van ten hoogste f 300 per jaar. Vorige koersen jtaatsleeningen Nederland 1919 103 Nederland 1916101 f 1% Nederland 1931 98| 5 Nederl 1932 102^ N Ind !9?e AB 94| 3anken tColoniaie Bank 7* Indische Bank Jert. Handel-MU industrieën CJnllever Jalvê Delft Alg. Kunstzijde 46I i/an Berkei's Pat *3 heuwe Philips oi Kilch Accoustiek *t Hed. Ford 122 ndustr. Buitenland Anaconda 25 Sethiehem Steel 23 O. 8, Steei 43 J S. Leather 5 j ntera Nickel10 Ujnbouw oeton Mijnbouw 15 ug. Exploratie 135 edjang Lebóne 84 etroleum a boes 20 ;on Olie163 'erlak 84 'eudawa 7 lontinentai OU7| sheü Onion OU 7J Lubber Adam Rubber 72J Sandar 42^ Jell Batavia Rubber 30 Serbadjadl 25J Silau 15 7' I. G. O. 32^ Allied 28 Intercontln Rubber 2£ Scheepvaart Java Ch. Japan 35 3oU. Amerika HJn5! lito Gem Eigend. 4! Son. Ned. Stoomb. 18 Scheepvaart- ünle 65! Suiker 3. V A. 196 Jav Cultuur 130 N. L S- O* 90 Poerworedjo lOf Vorstenlanden 55 Actions Idem 39.00 Tabak Dell Batavia 145 Jude DeU 130 senembah 23 Jostkust 156 üansas City South 73! Spoorwegen Jnion Paciflo 3| Wabash 7| irie 12 South. RaUw12|

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2