Brandstichting De redding Hutchinsons China houdt een treurdag INVAL TE AMSTERDAM HET AVONTUUR VAN 'T „VLIEGEND GEZIN" De spoorwegramp bij Oran Zwirko en Wigura begraven TROTSKY DE TOEGANG GEWEIGERD Als Gandhi gaat staken Centrumsbestuur vergadert MARKTEN VRIJDAG 16 SEPTEMBER Massa-arrestaties Conflict verscherpt Nog minder steenkolen naar België Van vlieger tot hol bewoner Herriot stelt kwestie van vertrouwen Oorlogsschepen gereed Rust weergekeerd in Chili Nauwkeurig onderzoek bij iederen brand Politie-auto's reden in het nach telijk uur af en aan Bij de Halcyon te Rotterdam REGEERING EN BOUWVAK De Algemeene Bond verwerpt de overeenkomst Nieuwe contingentverlaging van 10.7 pet. 1 De Franschen soepeler VERHOOGINGINVOERRECHT? HARING IN DUITSCHLAND Een onderhoud met den vader; tusschen de kruiende ysschotsen Voor Engeland nog nadeeliger TARWEWET 1931 Steun oogst 1933 RIJKSTUCHT- EN OPVOEDINGSWEZEN Het ontslag voorloopig opgeschort FINANCIËN Leening Beverwijk Verhaal van den kapitein van de Lord Talbot" Verhaal van den machinist Onderscheiding op hun graf Praag trekt de toelating in Belangrijke Kamerzitting Japan vreest ongeregeldheden op 18 September Reisgezelschap Wordt hij uit de gevangenis ontslagen Voorzitter Kaas uieer aanwezig Geen contingenteering? Onderhoud met den heer Richter Uitdenbogaardt In het Algemeen Politieblad is opgenomen de volgende circulaire van den Minister van Justitie gericht aan de procureurs-generaal bij de Gerechtshoven: Verschillende malen is in den laatsten tijd mijn aandacht gevestigd op de groote toene ming van het aantal branden. Daarbü wordt de onderstelling geopperd, dat dikwijls kwaad willigheid in het spel is. Deze onderstelling ligt trouwens voor de hand, als men de slechte economische omstandigheden in aanmerking neemt, die veroorzaken, dat in menig geval door brandstichting min of meer aanzienlijk voordeel behaald kan worden. Met het oog op het bovenstaande verzoek ik u Edelgrootachtbare de aandacht van de onder u ressorteerende officieren van justitie en van de politie in uw ressort op het boven staande te willen vestigen en verder te bevor deren, dat daaraan de volle aandacht gegeven wordt. Het betreft hier zeer ernstige strafbare feiten: op het opzettelijk brandstichten met gemeen gevaar voor goederen staat een maxi mum gevangenisstraf van twaalf jaren op een der gequalificeerde vormen van dit delict zelfs levenslange gevangenisstraf op brand, stichting ten nadeele van den verzekeraar op zichzelf staat een gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren (art. 328 W. v. S.) De justi tie en politie zullen derhalve bij iederen brand een nauwkeurig onderzoek in te stellen hebben en, indien vermoeden van strafbaare feiten rijst, dit onderzoek met de meeste diligentie en nauwkeurigheid hebben voort te zetten, waarbij uiteraard, indien noodig, overeenkom stig de voorschriften en bevoegdheden van het W. van S., een deskundige kan worden ge raadpleegd, zoo aannemelijk is, dat deze meer der licht in een verdacht geval kan geven. Gaarne zal ik zien, dat aan deze aanschrij ving door u het noodige gevolg wordt gege ven. Donderdagavond te elf uur werd de Nes te Amsterdam opgeschrikt door het plotseling binnenrijden van den overval-auto der politie, die halt hield voor een vlak bij den Vijgendam gevestigd café, dat allang onder verdenking stcnd en o.a. uit zedelijk oogpunt een kwaden reuk had. De agenten stormden naar binnen, verhin derden den portier alarm te maken en zetten meteen het gedeelte, waarin zich het café be vindt alsmede den achteruitgang van het café af. Dengenen die binnen waren werd aangezegd op hun plaatsen te blijven. Hun namen werden genoteerd en in groepen van acht tien wer den de bezoekers in totaal wel vijftig personen, waaronder zich ook enkele vrouwen bevonden, naar de auto's gebracht en naar het hoofd bureau vervoerd. Een en ander trok begrijpelijk, vooral omdat het nogal veel tijd vorderde, groote belangstel ling van het publiek, dat echter op grooten af stand werd gehouden. Veel viel er in den laten avond over dezen overval, de reden daarvoor en de resultaten er van niet te vernemen. De overval ging uit van de zedenpolitie, maar werd ook gehouden in verband met overtredin gen der Drankwet en van de voorwaarden waar onder verlof wordt verleend. Zoo werd er daar en bij voorkeur op Donder dagavond gedanst en gemusioeerd, waarvoor de houder van het café geen vergunning had. Hoofdzaak echter schijnt wel te zijn geweest de verdenking, dat in dit café dingen gebeur den, welke het daglicht niet konden zien en dat een uitwas van moderne ontaarding daar welig tierde. Ook werd drank andere dan in de zaak, welke verlof A had, mocht worden geschonken, in be slag genomen. De inval geschiedde onder leiding van den hoofdinspecteur Van Slobbe. Naar wij vernemen, is Donderdag het con flict bij de Halcyon-Hjn te Rotterdam, welke reederij buiten de overeenkomst tusschen den Bond van Werkgevers en de Contact-Commis sie in de Scheepvaartbedrijf staat, verscherpt. Tot dusver mochten de officieren en zeelieden aan boord van de schepen blijven, mits er niet werd gemonsterd. Daar de directie van de Halcyon-Lijn geweigerd heeft onderhande lingen met de Contact-Commissie te openen, heeft de Contact-Commissie Donderdag bevo len, dat allen de schepen moeten verlaten en dat' geen enkele werkzaamheid meer aan boord mag worden verricht. Ten opzichte van de Emzetco-Lijn kan wor den gemeld, dat de directie dezer reederij zich bereid heeft verklaard, met de Contact-Com missie onderhandelingen te openen op den grondslag van de met den Bond van Werk gevers tot stand gekomen regeling. Alleen zijn er nog enkele moeilijkheden met betrekking tot de Spaansche bemanning, doch verwacht wordt, dat ook deze moeilijkheden spoedig zullen zijn overwonnen In het N.V. Huis te Utrecht heeft de Alge meene Nederlandsche Bouwarbeiders Bond in congres beraadslaagd over de overeenkomst, die de Minister aan de bouwvakarbeiders heeft voor gesteld. Na de voorlichtende en objectieve inleiding van den bondsvoorzitter, den heer L. van de Wal, gaven zich meer dan zeventig sprekers voor het debat op. Nadrukkelijk werd betoogd, dat voor het plat teland, waar de loonen in contracten vastgelegd, door de groote werkloosheid niet meer te hand haven zijn, de nieuwe overeenkomst van groot belang zal zijn; anderzijds werd aangenomen, dat de steunmaatregelen, die van deze overeen komst het gevolg zouden zijn, van minder betee- kenis zijn, dat het Bondsbestuur aannam. Nadat de bondsvoorzitter kort de geopperde be zwaren had beantwoord en nogmaals had gewe zen op de voordeelen, die deze overeenkomst voor bouwvakarbeiders geeft, werd tot stemming overgegaan. Met 311 stemmen vóór en 432 stemmen tegen werd de aanvaarding van de tot stand gekomen overeenkomst verworpen. Besloten werd, dat een referendum uiteindelijk over deze aangelegenheid zal beslissen. Naar het „Limburgsch Dagblad" verneemt, hebben onze Limburgsche mijnen thans offi cieel bericht ontvangen uit Brussel, dat met ingang van 1 Oct. a.s. voorloopig voor den tijd van vier maanden, dus tot 1 Febr. a.s., het steenkolencontingent voor ons land met 10.7 pet. verlaagd en derhalve gebracht zal worden van 55.7 op 45 pet. van den gemiddel den maandelijkschen invoer over het eerste halfjaar van 1930. Dit beteekent een verminderde maandelijk- sche afzet van meer dan 20.000 ton steen kolen. Met ingang van 1 April j.l. werd het contingent al teruggebracht van 70 tot 55.7 pet., zoodat wij in de laatste maanden al een vermindering van niet minder dan 25 pet. of een kwart van den gemiddelden maandelijk schen uitvoer over het eerste halfjaar van 1930 te aanvaarden hebben gehad. Hoe onze uitvoer naar België beperkt is, moge wel hieruit blij ken, dat over Aug. 1932 naar België werden uitgevoerd 82.387 ton tegen 203.643 ton over Aug. 1931, een vermindering derhalve vaD 121.256 ton. In totaal is het percentage terug gebracht van 100 op 45 pet. dus ten aanzien van verleden jaar Sept. een vermindering van 55 pet. Intusschen verneemt het blad, dat de uit voering van het Fransche contingent ook over Sept. soepeler is toegepast, tengevolge van het feit, dat ook al tengevolge van de Bel gische kolenstaking, Frankrijk groot gebrek aan huisbrandkolen heeft. Tot nog toe eenter bleef het contingent ongewijzigd. De nieuwe Belgische beperking echter zal de positie van het Nederlandsche mijnbedrijf in het alge meen opnieuw slechter maken. Verleden week zijn tusschen Belgische en Nederlandsche autoriteiten besprekingengevoerd naar aanlei ding der nieuwe contingentsverlaging. Het resultaat daarvan is onze Limburgsche mijn industrie nog niet bekend geworden. Naar aanleiding van de geruchten, dat de regeering aan de Staten-Generaal zal voorstel len het bestaande tarief van invoerrechten van 10 tot 15 pCt. op te voeren door een heffing van 50 opcenten, heeft de „Telegraaf" ten de partement» inlichtingen ingewonnen, waar men de plannen tot een dergelijke verhooging niet ontkende. ANGMAGSALIK, 15 Sept. (Eigen telegram.) Onze bijzondere correspondent heeft in het hooge Noorden een onderhoud gehad met den vliegenier Hutchinson, die hem de dramatische lotgevallen van de „Flying family" uitvoerig vertelde. Wegens een motordefect, zoo vertelde Hutchinson, waren wij gedwongen op zee te dalen. Wij kwamen midden tusschen kruiende ijsschollen terecht en verkeerden derhalve in een hoogst hachelijke positie. Daarenboven heerschte er een vinnige koude. Terstond zonden wij met ons radio-apparaat noodseinen uit, die gelukkig gehoord werden door een Engelsch visschersvaartuig, de „Lord Talbot". Ons zendtoestel geraakte echter later in het ongereede. Er zat niets anders op dan met levensgevaar te probeeren ons watervlieg tuig tusschen de ijsschotsen door naar de kust te werken. Wonder boven wonder mocht het de consumptie in Duitschland, zoodat het land voor twee derden van zijn verbruik op buiten- landsche haring is aangewezen. Het is Holland- sche, Engelsche en Noorsche haring, welke Duitschland uit het buitenland betrekt, en laatstgenoemde soort is van mindere kwaliteit dan de beide andere soorten. Ook merkte de heer Richter Uitdenbogardt op, dat een Duitsche contingenteering van ha ring voor Engeland, zoo mogelijk, nog nadee liger zou zijn dan voor ons land. Engeland heeft in het voorjaar 100.000 ton haring gele verd aan de Sovjetrepubliek, maar is met dit land niet tot overeenstemming kunnen komen omtrent levering van een tweede partij van 100.000 ton, omdat de Engelsche visschers, die tevens zelf reeder zijn, daarvoor een te hoogen prijs vroegen. Engeland heeft nu toch reeds moeite, voldoende afzetgebied voor zijn haring te vinden, en wanneer daar nu een Duitsche contingenteering zou bijkomen, zou dit voor Engeland een nog grooteren strop beteekenen. Dat Duitschland er niet tegen op zou zien, in Engeland een zoo weinig mogelijk vriendschap pelijke stemming te verwekken, als van een Duitsche haringcontingenteering het gevolg zou zijn, achtte de heer Uitdenbogaardt onwaar schijnlijk. De Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Nederland, het Koninklijk Nederlandsch Land- bouw-Comité en de Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond hebben aan den Mi nister van Economische Zaken en Arbeid het volgend schrijven gericht: ,Met het oog op den uitzaai van de tarwe van den oogst 1933, welke oogst de laatste is welke onder de Tarwe wet 1931, die 1 Augustus 1934 afloopt, valt, zouden ondergeteekenden het op hoogen prijs stellen de inzichten van Uwe Exc. te mogen vernemen over de volgende pun ten: lo De verlenging van de Tarwewet 1931. 2o. De wijze, waarop de oogst 1933 zal wor den gesteund en de basis-richtprijs, waar op dit zal geschieden." Naar de „Standaard" verneemt, hebben de heeren A. v. Driel te Haarlem en L. Vermeu len te Den Haag, in hun qualiteit van voor zitter en secretaris van den Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond een onderhoud gehad met den minister van Justitie, mr. dr. J. Donner, in verband met het aangezegde ontslag aan de ambtenaren bü het Rijks Tucht- en Op voedingswezen te Amersfoort, Avereest en Doe- tinchem. De - minister heeft daarbij medege deeld, dat de maatregel wordt uitgesteld ten einde hem nader onder oogen te zien, terwijl de bewindsman daarbij deed uitkomen, dat hij zelf meer gevoelt voor het uitstervingssysteem. ons na uren van schier bovenmenschelijke in spanning gelukken de kust behouden te berei- ken. We legden het vliegtuig voor anker, en met een vervaarlijken sprong kwam ik aan land. Het vliegtuig begon onmiddellijk onrust barend te zwenken, tot grooten schrik van de zeven inzittenden. Tenslotte konden allen vei. lig aan den wal worden gebracht. Daar stonden we. Rondom ons heen een gaal, troosteloos, eenzaam landschap. Nergens viel een boom of een viervoetig dier te bespeuren, zoo ver ons oog reikte. Wel waren er enkele naargeestig krijschende vogels. Het was echter een groot geluk, dat we rijkelijk drinkwater vonden. Maar hoe den nacht in dit verlaten en on herbergzame oord door te brengen? In de ijzige koude liepen vooral mijn kinderen groot ge vaar zich een longontsteking op den hals te halen. Nood schaft raad: wij groeven een kuil, om althans eenigermate tegen den doodelijken adem van den ijswind beschut te zijn. De hachelijke omstandigheden in aanmer king genomen, verliep de nacht naar wensch. Toen de grauwe morgenschemering eindelijk doorbrak zagen wij van ons vliegtuig nog slechts een vleugel boven water steken. We begonnen ons zendtoestel te herstellen en met succes. Tot onze groote vreugde vernamen wij nu, dat ook van andere zijde hulp zou worden gebracht. Eindelijk daagde de „Lord Talbot" op uit de morgennevels. Met blijdschap verwelkomden wij den kapitein, die ons terstond in zijn kajuit bracht, waar eten en drinken voor ons gereed stonden. Vervolgens begon de tocht naar Angmag- salik, waar wij behouden aankwamen. (United Press.) Over het vinden van het reeds verloren ge- PARIJS, 15 September. (V.D.) Omtrent het spoorwegongeluk bij Tlemcen zijn sedert Don derdagmiddag slechts weinig nadere berichten ontvangen. De berglngs-werkzaamheden zijn nog in vollen gang. Tegen den middag heeft men bij het Fran sche departement van Oorlog vernomen, dat tot nu toe 55 dooden en 223 gewonden geborgen zijn. Daarentegen wordt van andere zijde vol gehouden dat er 120 personen om het leven zijn gekomen. Een groot aantal lijken zou nog niet geborgen zijn. De machinist van den trein, die tot de over levenden behoort, vertelde dat hij in een scher pen bocht plotseling bemerkt heeft, hoe de loco motief ter zijde overhelde en in den afgrond is gestort. Zonder een oogenblik te aarzelen is de machinist toen zelf van de machine gespron gen, zoodat hij slechts geringe schaafwonden heeft opgeloopen. Tusschen Tlemcen en de plaats van de ramp rijden sinds Donderdagmorgen onophoudelijk hulptreinen, die de gewonden naar het dorp bréngen waar hun de eerste hulp wordt ver leend. De plaats van de ramp zelve biedt, vol gens mededeelingen van ooggetuigen een af grijselijken aanblik. Afgerukte ledematen, keu kengerei en geweren liggen in bonte mengeling door elkander. Uit de versplinterde wagens klinkt onafgebroken het hulpgeroep der slacht offers die tusschen de ijzerdeelen beklemd lig gen. Aangenomen wordt, dat nog dertig slacht offers onder de puinen liggen. WARSCHAU, 15 Sept. (Eigen telegram). He den vond alhier met militaire eer de begrafe nis plaats van de verongelukte legervliegers Zwirko en Wigura. Het voorbijtrekken van den lijkstoet duurde drie uur. Honderdduizenden nieuwsgierigen stonden langs den weg ge schaard. Op hun graf werd de hoogste Poolsche onderscheiding, de orde „Polonia restituta" ne- dergelegd. (United Press) PRAAG, 15 Sept. (Eigen bericht). De Tsje- cho-Slowaaksche regeering heeft de aan Trotsky verleende vergunning om het land bin nen te komen ingetrokken. Naar men weet, wilde de Russische banneling op Tsjechischen bodem een kuur ondergaan. De minister van binnenlandsche zaken kan met het oog op het protest van het Tsjecho- Slowaaksch Legioen niet instaan voor Trots ky's veiligheid. Trotsky wordt gebrandmerkt als moordenaar van Tsjecho-Slowaaksche le gionairs in Siberië. (United Press) PARIJS, 15 September (V. D.) De zitting der Fransche Kamer, welke Vrijdagmiddag gehou den zal worden, belooft van groote beteekenis te worden. Aan de orde zal uitsluitend komen de afhandeling van een wetsvoorstel inzake de conversie van zekere staatsrenten. De rechtsgeoriënteerde afgevaardigde Taittin- ger heeft reeds Woensdag bij het bureau der Kamer een ontwerp-resolutie ingediend, waar- gane vliegtuig vertelde de kapitein van de „Lord Talbot", Thomas Watson, aan de „In ternational New Service" het volgende: „Toen wij Zondag om 15 uur 30 op de hoog te van Angmagsalik kwamen vingen wij plot seling de S.O.S.-seinen van het vliegtuig der „Vliegende familie" op. Onmiddellijk koersten wü met volle kracht naar de opgegeven plaats, maar konden daar geen spoor van 't vliegtuig ontdekken. Er heersche een volslagen duister nis. Te midden van de heen en weer drijvende Ijsbergen zochten wij niet zonder gevaar met zoeklichten de zee af. Toen schoten wij licht- raketten in de lucht, doch deze seinen bleven aanvankelijk zonder antwoord. Vanaf het aan breken van den dag tot aan den volgenden middag legden wij slechts 50 mijlen af. Voort durend onderhielden wij de radioverbinding met de scheepsstatious van de stoombooten „Star of Victory" en „Muntard", welke beide te Aberdeen in Schotland thuis hooren. De kapiteins dier schepen besloten ons bij 't zoe ken te komen helpen. Op een afstand van on geveer zes zeemijlen zetten wij met die sche- pen in parallelloopende richting het zoeken voort. Toen de duisternis weer inviel, zagen wij plotseling een helle lichtraket ten hemel sijgen. Zoo snel het bij het drijfijs maar mo gelijk was, voeren wij er op af, terwijl wij zelf met korte tusschenpoozen lichtraketten afscho. ten. Na korten tijd zagen wij het schijnsel van een vuur opvlammen. Hutchinson was er in geslaagd aan land vuur te maken om ons den weg te wijzen. Het vuur leek ongeveer 8 zee mijlen ver. Met raketten begonnen wij toen morse-teekens te geven. Hutchinson antwoord de op dezelfde manier: „Wij zijn alle in veilig heid." Tegen 1 uur 's ochends zetten wij een boot uit met twee man. Het bleek geweldige moeite te kosten door de felle branding de kust te bereiken. Om 5 uur keerde de boot te rug. Hutchinson had met den suurman afge sproken den dag af te wachten, daar het scheep gaan tijdens de duisternis te veel ge vaar zou opleveren. Van het vliegtuig was niet» dan een wrak over." Hoe de familie Hutchinson het er levend heeft afgebracht, leek Watson een raadsel. Dit raadsel heeft Huchinson eohter, zooals men hierboven lezen kan, thans opgelost, bij de Kamer wordt opgewekt de beraadslagin- gingen over het door de regeering ingediende wetsvoorstel te verdagen. Minister-president Herriot heeft aangekon digd, dat de regeering er in ieder geval bij zal persisteeren, dat het ingediende wetsvoorstel Vrijdag en Zaterdag door Kamer en Senaat zal worden afgehandeld. Tegenover de motie-Taittinger zal dé regee ring de vertrouwenskwestie stellen. TOKIO, 15 Sept. Aangezien de 18e September in China als treurdag, in verband met de be zetting van Mandsjoerije, wordt doorgebracht, vreest men in Japansche politieke kringen, dat deze dag niet rustig zal verloopen, in het bi zonder met het oog op de erkenning van Mand sjoerije. De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Oesjida, heeft de Chineesche re geering telegrafisch verzocht bizondere maat regelen te willen nemen ter bescherming van de Japansche onderdanen in China. In geval de Chineesche regeering niet in staat mocht zijn de noodige maatregelen te nemen, zal de Japansche regeering den minis ter van Oorlog verzoeken, met oorlogsschepen troepen te zenden naar Sjanghai en andere havens. Te Nanking bleef alles totnogtoe kalm. Er waren geen betoogingen. Het ministerie van oorlog is in onderhandeling met de Japansche autoriteiten over een kleine af deeling Japan sche matrozen, die aan land gezet zijn op een werf te Hsiakwan ter bescherming van de Osa ka Shosen Kaisha. De Chineezen wijzen er op, dat het landen van Japanners de bestaande spanning dreigt te verergeren. Ook te Sjanghai bleef de orde bewaard, dank zij het optreden der plaatselijke autoriteiten, die openbare betoogingen en vergaderingen ver boden hebben. Niettemin heerscht in China groote verontwaardiging over het Japansche optreden in Mandsjoerije. De tekst van het verdrag tusschen Japan en Mandsjoekwo verklaard, dat Mandsjoekwo de publieke en particuliere rechten en belangen, die de Japanners in Mandsjoerije krachtens de Chineesch.Japansche verdragen hebben ver worven, bevestigd en eerbiedigt en dat beide contractanten zich verplichten samen te werken bij het handhaven der nationale veiligheid in Mandsjoerije. Het Japansche Ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft een telegram van de Mandsjoerij- sche regeering ontvangen, waarin tot de Japan sche regeering het verzoek wordt gericht de Mandsjoerijsche belangen bij den Volkenbond te willen behartigen. Misschien is het sommigen in de va.ca.ntie ook zoo gegaan. We zochten een leeg en coupé om ongestoord de vacantierust in de her gen tegemoet te snellen. De meneer tegenover qns zou in Apeldoorn uit stappen, zooals onmiddellijk bij het kaartjes-knippen bleek. Dan zouden wij het rijk alleen hebben. Maar in Utrecht stappen reizigers over uit een anderen trein. Een paartje zoekt on zen coupé uit. Even angst: toch bab belen? Maar er komen vele koffers: nieu we koffers. Dus geen nood: jong ge trouwden, die genoeg aan elkaar heb ben. Evenwel bij de douanen begint het gebruikelijke praatje, de traditio- neéle hoffelijkheid van koffers-tillen voor „de" ander. Mijnheer is plotseling onvindbaar en het ietwat geagiteerde jonge vrouwtje moet bij de gesloten kof fers-met-sigaren den beambte zien weg te krijgen. Deze is een voorko mend man en een begrijpend man. Hij gaat verder: hier wordt immers toch niet gesmokkeld. Nu duurt het niet lang of de dames hebben hare douane-geschiedenissen uitgewisseld. De officieele kennisma king volgt vóór Osnabrück. Het jonge paartje blijkt al jaren getrouwd men kan zich vergissen. Bij Hannover weet men wat men aan elkaar heeft. Bij Hïldesheim kent men elkanders reisplan en elkanders hotels in Wer- nigerode: Lindenberg en het voor treffelijke Weisser Hirz aan de histo rische schilderachtige markt, waar het vreemdelingenboek zoovele poë tische ontboezemingen bevat van be kende personen, óók Nederlanders. Vóór het van-een gaan ervaart men, dat men den volgenden Zondagmor gen naar dezelfde kerk moet. En voor de volgende dagen is men onafscheidelijk. De welbespraaktheid der eene dame vult de zwijgzamere natuur van de ander elegantie, die met de zakelijkheid als bedrijfsleid ster wonderlijk gepaard gaat en over andere dindm weet te praten dan over dienstöüUenwee gezellig aan. De opgewekte vroolijkheid van den eenen echtgenoot heft de op saaiheid lijkende stilte van den ander op. Uitersten trekken elkaar, volgens den Franschman. Aan het eind der reis is men als kennissen van jaren, zooals één dag reizen geldt voor één jaar leven. Zal men ooit elkaar terug zien? Men maakt allerlei voornemens; men staat naast elkaar op reiskiekjes; men heeft ongeschreven brieven in de pen. Doch, hoe ook: er blijft een mooie herinnering. We zouden de reis niet gaarne anders hebben gemaakt! Ook gij hebt misschien een derge lijke ondervinding uit uw vacantie? Een prettig reisgezelschap is een gewin. En zoo is deze vacantie-heuge- nis een parabel voor deze rubriek. Wél hem en haar, die in goed ge zelschap reist. Kiest het zoo nauwkeurig moge lijk, doch treft ge het als van zelf: waardeert het dubbel in het leven. LONDEN, 15 Sept. (Eigen telegram.) Mede gedeeld wordt, dat besloten is, Gandhi naar zijn particuliere woning over te brengen, zoo dra hij met zijn hongerstaking begint, terwijl hem verboden zal worden zijn woning te ver laten. De regeering verklaart tot dezen maat regel te zijn overgegaan, opdat de hongersta king van den Mahatma niet als een protest tegen zijn gevangenneming zal kunnen uitge legd worden. Een storm van verontwaardiging tegen de Engelsche regeering vaart door alle bladen, die in relatie staan met het Al-Indisch Congres. Boven de artikelen staan sensationeels kop pen als „Red Gandhi". Alle roemen zijn mar telaarschap. De regeeringsbladen beweren ech ter, dat alleen de Hindoes zelf het verkiezings- vraagstuk kunnen oplossen. (United Press) t BERLIJN, 15 September (V. D.). Het bestuur der Duitsche Centrumspartij is Donderdag in het gebouw van den Rijksdag in vergadering bijeengekomen. Aan de zitting werd deelgenomen door de leden van de Centrumsfractie van den zoo juist ontbonden Rijksdag, terwijl partijvoorzitter dr. Kaas, ondanks zijn geschokte gezondheid, het openingswoord sprak, waarin hij o.m. zeide dat op het oogenblik dat de Rijksdag beloofde een tot werken in staat zijnde meerderheid te vor men, het kabinet von Papen hem als vijand beschouwde. De waarnemend voorzitter der partij dr. Joos verklaarde dat het bij de besprekingen tusschen Centrum, Beiersche Volkspartij en Nationaal Socialisten er om ging de mogelijkheden te vor men voor een regeering welke op een partij meerderheid berust, het vertrouwen van het volk bezit en de volkomen handhaving van de grondwet kon garandeeren. De gedachte een eenzijdig partijkabinet te vormen heeft niet voorgezeten. In tegendeel. We hebben naar een oplossing gezocht welke een krachtige staats leiding mogelijk zou maken. Ons doel zou te be reiken zijn geweest bij goeden wil van allen. Ons doel zou ook bereikt zijn, indien de regee ring er zich voor zou hebben geïnteresseerd. Zij deed evenwel het tegendeel. Terwijl de heer Rijkskanselier zijn eigen tot mislukking gedoemde poging om de nationaal- socialisten te bewegen tot zijn kabinet toe te treden voortzette, trachtte hij het Centrum te gen de nationaal-socialisten en de natlonaal- socialisten tegen het Centrum op te zetten. Voor de verkiezingen was de heer von Papen de laatste jaren steeds voorstander van een toenadering tusschen nationaal-socialisten en Centrum. Een samengaan van Rijkspresident en Rijksdag had tot stand kunnen komen in dien de Rijksregeering zich er niet tegen had verzet. Nopens het economische program der regeering hebben wij onze gegronde twijfel. Werkverschaffing is zeer zeker geen reactie, doch het is zeer zeker reactionnair indien men subsidieert zonder feitelijk werk te verschaffen dat men belooft. SANTIAGO DE CHILI, 15 Sept. (Eigen be richt.) De regeering verklaart, dat de vlieger opstand definitief onderdrukt is. De vlieger commandant Benitez is door een detachement gendarmen gevangen genomen en wordt naar La Serena opgebracht, waar reeds 52 vliegers zich in arrest bevinden. (United Press). ALKMAAR, Kaasmarkt. Voorloopig bericht. 136.000 K.G., 84 stapels, 45 fabrieks kleine f 23, 3 boeren kleine f 21. handel goed. AMSTERDAM, 15 Sept. Aardappelprijzen. De prijzen waren heden onveranderd. Geen aanvoer. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Sept. 6500 st. Bloemkool ƒ9.80—15.40, 2e soort 1.30—3.70; 1100 Kg. Tomaten A ƒ5.405.50, id. B ƒ6.70, id. C 2, id. CC ƒ3.20; 22.000 Kg. AAardappelen Schotsche Muizen 0.701.10, Eingeheimers ƒ1.40, Blauwe Eigenh. ƒ1.10, Dus of York ƒ0.70 0.80, Drielingen ƒ23.50; 40.000 Kg. Roode Kool 0.60—1.90; 25.000 Kg. Gele Kool 0.60— 1.90; 80.000 Kg. Vroege Witte Kool ƒ0.65—0.80; 27.000 Kg. Uieta: Gele Uien ƒ2.80—3.50, Gele Drielingen ƒ2.30—2.60, Gele Nep ƒ5.80—6.40; 1700 Kg. Slaboonen ƒ24.80; 7500 Kg. Bieten ƒ0.60—1.70; 1000 Kg. Alikanters 32.10—34.70, Frankentalers 33,3039.60. BUNNIK, 15 September 1932 Eierenveiling Eieren wit f 4.004.60; idem bruin f 4.60— 5; Eendeieren 2.203; kalkoeneieren 3.25 per 100 stuks; Kaas 2025; Komijnenkaas 2325; Honing 3540 per pond. HORN, 15 September. Kaasmarkt. Fabriek 22; Fabriekscommlssie 24; Kleine boeren 20; Commissie 24. Aangevoerd 36 stapels, wegende 28176 K.G. Handel matig. NOORDSCHARWOUDE, 16 Sept. Aange voerd werden: 29500 Kg. Aardappelen: Groote Schotschen 0.90; Schotsche Muizen 0.601.10; Drielingen 1.802.50; Duken 0.800.90; Blauwe Eigenheimers 1.401.60; 2400 Kg. Spercieboonen 2—4.60; 2200 Kg. Uien: Gele Nep 5.80—6.40; Drielingen 2.202.40; Uien 2.503; Grove Uien 2.80—3; 140 Kg. Peen 1.20; 300 Kg. Kroten 0.601.60; 8400 Kg. Roode Kool 0.60—1.70; 4500 Kg. Deensche witte Kool 0.600.90; 4500 Kg. Gele kool 0.602.10. Alles per 100 Kg. UITHOORN. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 1860 stuks; Prijs Goudsche kaas le soort R.M. 22—24; idem 2e soort 1821; zonder Rijkamerk 17—20, handel vlug. ZEVENHOVEN, Eierveiling enz. Aantal eieren 5671 stuks; kipeieren 4.305.20. eend eieren 3.20—3.50; Kaas 0.20—0.22 per pond: Paardenvleesch 0.34—0.36 per pond; Konij nen 1.0ft—1.45 per stuk; Kippen 0.600.70 per stuk; Wortelen 0,04 per bos. ZWAAG, 15 Sept. Veilingsver. „Bangert en O." Slaboonen 2.008.00 per 100 Kilo: Snijboonen f 5.00—38.00 per 100 K.G. Druiven 28—42; Victoria 40—41; Noten IS IS.10; Tomaten 2—7.10; Maagdepeeren 12.10— 12.30; Clapps 25—36; Merode 14.70—21.00; Wil liam 1417; Tros 4.509.50; Amalia 1631; Triumhp 237; Bon Louis 21—30; Sinjeur 21 31; Conferens 25—26; alles per 100 K.G.; Bloem kool 5—11; Sla 1—2.30; Wortelen 2.40—6.90; Komkommers 1.90—5.10; Perziken 3—15. AHer per 100 stuks. Naar wij vernemen, is te bevoegder plaatse van voornemens tot contingenteering van haring in Duitschland, waaromtrent berichten in de pers zijn verschenen, nog niets bekend. Een verslaggever van het Nederlandsch Cor respondentiebureau heeft den heer Uitdenbo gaardt, voorzitter der reedersvereeniging van de Nederlandsche Haringvisscherij, gevraagd, of hij meent, dat Duitschland tot contingenteering van haring zal overgaan. Hij antwoordde, dit weinig waarschijnlijk te achten. Hij grondde deze meening vooreerst op het feit, dat onze gezant te Berlijn, wiens activiteit hem bij een vorige gelegenheid is gebleken, thans, naar hem bekend was, nog geen aanlei ding had gevonden, het Ministerie van Buiten landsche Zaken alhier inzake Duitsche voor nemens tot contingenteering van haring mede deelingen te doen. Voorts wees hij erop, dat de Duitsche haring- productie nauwelijks een derde bedraagt van De inschrijving op ƒ600.000 5% pCt. Obliga- tiën eener 10-jarige geldleening, ten laste der gemeente (Beverwijk zal zijn opengesteld op Dinsdag 20 September, te Amsterdam ten kan tore van de firma Theodoor Gilissen; te 's-Gra- venhage bij de N.V. Commissiebank Holland- Indië; te Rotterdam bij het N.V. Rotterdamsch Effectenkantoor; te Beverwijk bij den gemeente ontvanger; tot den koers van 99% pCt. De obligatiën zijn voorzien van halfjaarlijk- sche coupons, vervallende 1 April en 1 October. De eerste coupon verschijnt 1 April 1933. Bij overteekening zal de toewijzing systema tisch geschieden. De betaling der toegewezen obligatiën (ƒ995.30 per Obligatie, zijnde 995 voor hoofdsom en 0.30 voor 2 dagen rente a 5% pCt.) moet plaats vinden bij het kantoor van inschrijving op Maandag 3 October. Gedurende de jaren 1933 t.m. 1942 zal jaar lijks op 1 October een bedrag van ƒ20.000 pari worden afgelost. Bovendien zal op 1 Octo ber 1942 het restant der leening ad ƒ400.000 a pari worden afgelost. De gemeente behoudt de bevoegdheid voor om op of na 1 October 1937 te allen tijde, met inachtneming van een opzeggingstermijn van 3 maanden, tot aflossing van het restant der lee ning of een gedeelte daarvan, a pari, over te gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10