De Volkenbond in de fuik A Aan de Haarlemsche Burgerij VEREEMGDE KATHOLIEKE PERS Duitsche pariteit Het nieuws van heden JAPANS ERKENNING VAN MANDSJOEKWO IN DIT NUMMER: DE BAROMETER Aardbeving op Nu). Zeeland VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1932 BUREAUX; NASSAULAAN 51 TEL. 138 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent, per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 't Geheimzinnig rapport Japan en Mandsjoekwo Wat het protocol inhoudt Japan vraagt uitstel aan Genève Het Weerm ■III NIEUWE ROEMEENSCHE GEZANT TE DEN HAAG Op zoek naar een vliegtuig De oorlog in Brazilië Berlijn blijve in Genève Litwinoff ZWEEDSCHE VERKIEZINGEN Verkiezingscampagne in Amerika Geen aandacht meer voor inter nationale kwesties Donderdag is de nieuwe gezant van Roemenië bij het Neder- landsche Hofde heer Zamfiresco te Den Haag aangekomen. Onze foto geeft den gezant (in het midden) met vrouw en kinderen en degenendie hem welkom heetten Op den vooravond van 17 September Bloemendag De strijd in de Chaco Beide partijen melden een zege Intern. Arbeidsbureau Italiaansch voorstel inzake 40- urige arbeidsweek MUTATIES ONDER DUITSCHE DIPLOMATEN? Hitier weer in Krone Krantverbod opgeheven DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Duikboot in aanvaring De spoorwegramp bij Oran Int. Fototentoonstelling Werkloosheid in Italië HARDDRAVER IJ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18178 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De sinds lang aangekondigde officieele erkenning van den staat Mandsjoe- kwo door Japan is thans een voldon gen feit geworden, niettegenstaande de Volkenbondsresolutie, dat noch China, noch Japan hangende het onderzoek van de commissie-Lytton iets zouden mogen onder nemen, waardoor de tegenstelling tusschen, deze beide Aziaten verscherpt zou kunnen worden. Volkenbondsresoluties schijnen er voor Japan slechts te zijn om overtreden te worden. Een opvatting, welke lijnrecht in strijd is met zijn lidmaatschap van deze internationale volkeren-vereeniging, maar volkomen past in het kader der „fait- accompli'-politiek, welke Japan sinds het door hem geprovoceerde gevecht aan de Nonni-rivier in Mandsjoerije met zooveel succes in practijk heeft gebracht. En aan gezien deze politiek Japan heel wat dier baarder en dienstiger is dan het lidmaat schap van de Geneefsche sociëteit, bestaat er groot gevaar, dat 't ook te gelegener tijd het reeds zoo vaak herhaalde dreigement van uit den Volkenbond te zullen treden, wanneer deze niet aan Japans wenschen tegemoet komt, ten uitvoer zal brengen Of het prestige van den Volkenbond, dat mede tengevolge van het optreden van Japan vrijwel tot op een schamele staart veer na geplukt is, ook deze laatste pluim zal moeten missen, zal voor een groot deel afhangen van den inhoud van het rapport der commissie-Lytton en de gevolgtrekkin gen, waartoe de Volkenbond op grond daar van zal komen. Aanvankelijk heette het, dat dit vol gens de wet der internationale traag heid opgemaakte rapport een scherp vonnis zou vellen over geheel de Japansche politiek ten opzichte van China en Mand sjoerije, doch den laatsten tijd worden aanhoudend berichten gelanceerd, waarin verklaard wordt, dat dit vooralsnog ge heimzinnige document zich in het onver mijdelijke zou schikken en zich bij de niet meer ongedaan te maken feiten zou neer leggen en een zwakke poging zou wagen tot een nóg zwakker compromis. Volgens deze laatste lezing, welke zooals van zelf spreekt, sterk door Japan wordt gepropa geerd, zou het den Volkenbond aanbevelen Mandsjoekwo practisch in de klauwen van het Nipponsche imperialisme te laten en het bedrogen China te troosten met een uitsluitend theoretische souvereiniteit. Wat er wezenlijk in het rapport staat, zal eerst bij de officieele publicatie daarvan blijken. Ondanks alle onverschillige grootdoenerij schijnt Japan daarover toch niet zoo heel erg gerust te zijn. Want niet alleen heeft het met opzet het erkenningsverdrag met Mandsjoekwo te Tsjangtsjoen geteekend, vóórdat het rapport door den Volkenbond in behandeling kon worden genomen, maar ook heeft het aan den Volkenbondsraad het verzoek gericht deze behandeling zes weken uit te stellen, om zoodoende de Japansche regeering gelegenheid te geven eerst een officieele verklaring over dit rap port af te leggen. Bovendien heeft Japan het voornemen kenbaar gemaakt, om met het oog op de komende behandeling van dit rapport, een specialen vertegenwoordiger naar Genève te zenden. Dit alles zou niet noodig zijn geweest, indien- Japan er wer kelijk van overtuigd was, dat het van den uitslag van het onderzoek der commissie- Lytton niets heeft te vreezen. De groote vraag voor Japan is: hoe zullen de Ver- eenigde Staten op den inhoud van dit rap port reageeren? De officieele erkenning van Mand sjoekwo door Japan heeft in China een storm van papieren verontwaar diging gewekt, maar het bericht, dat het een conferentie van de onderteekenaren van het negenmogendhedenverdrag zou wenschen, is door den Chineeschen minister van financiën Soeng categorisch tegenge sproken. Volgens de Chineesche opvatting beteekent het erkenningsverdrag, waarbij Japan een militaire en politioneele macht in Mandsjoekwo wordt toegestaan, welke de duurzame afhankelijkheid van den nieu wen „onafhankelij ken" staat garandeert, een directe inbreuk op de onschendbaar heid van China's territoriale en admini stratieve souvereiniteit waarborgende ne genmogendhedenverdrag, op het Volken- bondsconsenent en op de jongste resolutie van de Volkenbondsvergadering. Amerika echter schijnt in deze erkenning géén aan leiding te vinden om vóór de publicatie van het Lytton-rapport zijn standpunt kenbaar te maken. Het houdt zich voorloopig aan de Stimson-doctrina, volgens welke het geen in strijd met de bestaande verdragen door geweld in het leven geroepen toestanden zal erkennen, en wacht op den inhoud van het rapport om te zien of deze theoreti sche leer tot practische maatregelen inzake de Mandsjoerijsche kwestie zal dwingen. De Volkenbond echter zit leelijk in de fuik. Hij kan niet terug en moet doorzwem men. Verklaart hij zich definitief tegen Japan, dan zal hij het risico loopen het als lid te verliezen. Gezien de teleurstelling, welke ook in andere landen (met name in Duitschland) door zijn gebleken zwakheid is gewekt, zou een uittreden van Japan een al te zeer trekkend voorbeeld kunnen wor den. Geeft hij aan Japan toe, dan havent hij niet enkel het laatste restje van zijn prestige, maar moet hij ook geweldpolitiek als een niet te weren middel tot het schep pen van nieuwe staatkundige verhoudingen aanvaarden. Het spreekt vanzelf, dat hij daardoor zijn eigen graf kou graven, want hij werd indertijd juist in het leven geroe pen met het doel in de toekomst het recht over het geweld te helpen zegevieren in de internationale politiek. LONDEN, 16 Sept. (VD.) In het door de Japansche ambassade te Londen gepubliceerde protocol, dat gisteren te Tsjangtsjoen onder teekend is, wordt in de eerste plaats de erken ning door Japan van den staat Mandsjoekwo uitgesproken, welke staat zich „in overeenstem ming met den vrijen wil van zijn inwoners tot een zelfstandige republiek heeft gemaakt." In de eerste der beide dan volgende verdrags clausule verplicht Mandsjoekwo zich tot de uit voering en handhaving van alle, op vroegere en nog bestaande Chineesche overeenkomsten berustende, Japansche rechten in Mandsjoerije. De tweede clausule legt de „samenwerking tusschen Japan en Mandsjoerije voor de hand having der nationale veiligheid" vast, en be vestigt dat de voor de vervulling van hun taak noodige Japansche troepen Mandsjoerije ge- stationneerd zullen worden. China als buitenlandsche mogendheid MOEKDEN, 16 Sept. (V.D.) In aansluiting op de onderteekening van het Japansch- Mandsjoerijsche verdrag heeft de regeering van Mandsjoekwo medegedeeld, dat China met in gang van 25 October a.s. in alle zaken betref fende het douanewezen, den handel en de scheepvaart als buitenlandsche mogendheid worden beschouwd. De rechten der Chineesche scheepvaart in de Mandsjoerijsche wateren en in de Mandsjoerijsche havens worden niet meer erkend. De in- en uitvoerrechten worden door Mandsjoerije geïnd en aan de Chineesche grens zullen douane-stations worden opgericht. Mandsjoekwo door Amerika genegeerd WASHINGTON, 16 Sept. (Reuter) „Stil zwijgend maar afwachtend," aldus is de hou ding van het Amerikaansche staatsdepartement ten opzichte van de erkenning van Mandsjoe kwo door Japan het best te karakteriseeren. De Herald Tribune" bevestigt dat in officieele kringen de meening heerscht, dat het 9- mogendhedenverdrag geschonden is. Totdat de Volkenbond handelend optreedt, zal Washington vermoedelijk een diplomatieke uitsluiting van Mandsjoekwo betrachten; verder zal Washing ton met Genève samenwerken. Naar aangenomen wordt, staat het staats departement sympathiek tegenover de Chi neesche bewering, dat de Mandsjoekwo-aange- legenheid valt onder de z.g. Hoover-doctrine. Nochtans hoopt het departement, dat het Lytton-rapport de basis zal zijn voor onder handelingen met Japan, teneinde de situatie te zuiveren. GENÈVE, 16 Sept. (V. D.) De Japansche re. geering heeft gisteren door haar Permanen ten vertegenwoordiger bij den Volkenbond, Sa- wada, den voorzitter van den Volkenbondsraad een schrijven doen toekomen, waarin wordt ge ëischt, dat de Volkenbondsraad het onderzoek naar het rapport van de Commissie-Lytton zal uitstellen totdat de Japansche regeering haar aanmerkingen op het verslag zal hebben gefor muleerd en een specialen vertegenwoordiger naar Genève zal hebben gezonden. De Japan, sche regeering verklaart hiervoor minstens een periode van zes weken noodig te hebben. Feest te Tokio TOKIO, 16 Sept. (V. D.) De onderteekening van het Japansch-Mandsjoerijsche verdrag is te Tokio op feestelijke wijze gevierd. Een op tocht van ongeveer 30.000 leden van militaire en patriottische organisaties trok met Japan sche en Mandsjoerijsche vlaggen door de stra ten naar het oorlogsmonument en naar het Ministerie van oorlog. Naar verluidt zal Mandsjoekwo zijn eersten diplomatieken vertegenwoordiger benoemen te Tokio. jf Verwachting: Zwakke tot matigen B m Noord-Oostelijke tot Zuid-Oostelijken H g wind, licht tot half bewolkt, waarschijn, g H lijk droog weer met weinig verandering g in temperatuur. g g Hoogste barometerstand 715.0 te Bres. g g lau. g Laagste barometerstand 744.8 te Ingö. g 1 Zon op 6.37, onder 7.12. Laatste 1 g Kwartier v.m. 2.07. Licht op 7.42. g GORLESTON (Norfolk), 16 Sept.. (Reuter). Door een reddingsboot en sleepbooten wordt gezocht naar een vliegtuig, dat in zee gestort zou zijn. Het toestel is waargenomen door den kapitein van een lichtschip, die verklaarde de machine op het water te hebben zien neer strijken on ongeveer een mijl afstand van de kust. Tot dusver is geen spoor ontdekt en de identiteit van het toestel is nog niet vastge steld. Het minsterie van Luchtvaart verklaart geen berichten te hebben over het missen van een vliegtuig. Henderson wenscht, dat de vroe gere geallieerden hun be loften gestand doen LONDEN, 16 Sept. (Reuter). In zijn hoedanig heid van voorzitter van de ontwapeningsconfe. rentie was Henderson bij een maaltijd de gast van den nationalen vredesraad. Henderson ^;ei opnieuw, dat volgens zijn mee ning de ontwapeningsconferentie niet zou mis lukken. De Duitsche aanspraak op wapening zal het bureau van de conferentie en ook de ontwapeningsconferentie zelve in een zeer lastig parket brengen. Wanneer Duitschland zich van de conferentie zou terugtrekken, bestaat de kans, dat het zich isoleert. Zonder eenigen twijfel be staat er een betere weg en Henderson hoopte, dat Duitschland dien weg zou bewandelen. Waarom zouden de geallieerde en geasso cieerde mogendheden niet onmiddellijk bij elkaar komen om er zich opnieuw rekenschap van te geven, wat in 1919 in hun naam is gezegd, wat hun is opgelegd als een verplichting, waar aan zij zich niet kunnen onttrekken? Waarom zouden zij niet openlijk verklaren, dat het hun bedoeling is de positie van minderwaardigheid op te heffen om Duitschland zoo spoedig moge lijk de gewenschte gelijkheid te geven? In een toespraak zei Lord Robert Cecil, dat het recht van Duitschland om zijn wapening te regelen volgens dezelfde beginselen, die voor de andere staten gelden, onbetwistbaar is. Niemand kan dit ontkennen, die de in Parijs geteekende documenten eerlijk leest. Dit moet men berei ken niet door verhooging van de Duitsche be wapening, maar door vermindering van wape ning der andere staten. Indien de ontwapenings conferentie verhooging van wapening zou voor stellen, dan zou de openbare meening hierop antwoorden met een gebrul van woede en ver ontwaardiging. MOSKOU, 16 Sept. (Reuter). De Volkscom missaris van Buitenl. Zaken, Litwinoff, is naar Genève afgereisd, om deel te nemen aan de ontwapeningsconferentie. RIO DE JANEIRO, 16 Sept. (Reuter). Vol gens hier ontvangen berichten hebben de re- geeringstroepen de steden Treslagoas en Caco- sira bezet en nemen zij thans een sterke strate gische positie in in de nabijheid van Cruzeiro in den staat Sao Paulo, Een Nat. Soc. partij STOCKHOLM, 16 Sept. (Reuter). De verkie zingen voor de Tweede Kamer van den Rijks dag zullen overeenkomstig de grondwet dit jaar worden geouden en wel op 17 en 18 Sep tember a.s. De tegenwoordige Tweede Kamer, die in 1928 gekozen werd, bestaat uit 73 conservatieven, 27 Agrariërs, 4 Liberalen, 28 leden van de Volkspartij, 90 Sociaal-Democraten en 8 Com munisten. Bij de aanstaande verkiezingen zullen onge veer dezelfde partijen vertegenwoordigd zijn. De communistische partij is echter gesplitst, n.l. in Moscausche en Zweedsche communisten, die onafhankelijk van Moskou staan. Eenige nieuwe partijen zullen bij de aan staande verkiezingen ock candidaten stellen, zoo in enkele districten bijv. de Nationaal-Socia- listische partij, die in Zweden naar Buiten- landsch voorbeeld is gevormd. Men verwacht echter voor de N'azzi's weinig succes en meent, dat zij slechts een mandaat zullen krijgen. In alle districten werken de Sociaal-Democra ten samen met de onafhankelijk Communisten. De andere Communisten hebben geen samenwer king met andere partijen gezocht. De conservatieven, Liberalen, Agrariërs en heu Centrum, dus de burgerlijke partijen, hebben een bondgenootschap gesloten voor de verkie zingen. WASHINGTON, 16 Sept. (Reuter). Gisteren is de laatste dag van den termijn voor het aan vragen van een uitstel der betaling op de oor logsschulden der voormalige geallieerden ver streken, zonder dat het door Estland, Letland en Polen gegeven voorbeeld door de groote Europeesche mogendheden zooals Engeland, Frankrijk of Italië is gevolgd. Het Amerikaan sche departement van Buitenlandsche Zaken wijst er op, dat deze aangelegenheid onder het departement van Financiën ressorteert en door dit departement rechtstreeks met de mogend heden wordt behandeld. Zoowel ten aanzien van deze kwestie als van andere aangelegenheden op het gebied der bui tenlandsche politiek, wordt door het Witte Huis en het departement van Buitenlandsche Zaken een zeer gereserveerde houding aangenomen, daar de verkiezingsstrijd thans in vollen gang is en het bestuur der republikeinsche partij evenals president Hoover, zich zeer bezorgd maakt over den groei van het democratische stemmenaantal bij de dezer dagen gehouden verkiezingen. Hoover heeft thans besloten, even als zijn tegenstander Roosevelt, een propaganda- reis naar het Oosten en het Midden-Westen te ondernemen. De persconcerns van Roosevelt en Scripps-Howard steunen Roosevelt, en daar deze bladen vooral in het Westen een groot publiek bestrijken, achten Hoover en de leiders zijner partij het noodig, eveneens het Westen te be werken. De eerste najaarsvlagen kwamen onheilspel lend over ons neer. Voor wij het konden verwachten werd Haar lem en zijn omgeving ontdaan van de bloemen weelde, welke zooveel vroolijke zomergasten tot ons trok. Nu wachten wij angstig den barren winter tijd. en wij huiveren bij de gedachte aan wat de komende maanden brengen gaan. Voor hoe velen zal het zijn: leven, dat voed sel vraagt, en daarbij geen arbeidskans om eerlijk brood te winnen! Koude en ontij, en daarbij geen middelen om zich en de zijnen te verzekeren van dekking en brandstof! Sombere crisis-ellenden, dreigend opnieuw bij een licht en bloemloos wintertij! Doch neen! Haarlem zonder bloemen is Haar lem niet; en daarom morgen de groote van het Comité tot bestrijding van de gevolgen der werkloosheid. Droeve slachtoffers der eindelooze crisis, wij brengen u nog één zomerdag, nog éénmaal bloe menweelde Slaagt onze opzet, dan zullen Haar lems armen met moed den winter tegemoet gaan. Zoo zullen zij dus morgen uitgaan langs onze straten en grachten, over pleinen en wegen, de blijde bloemenkinders! Wie uwer zal ze niet dankbaar begroeten? Wie uwer zal ze beletten haar bloempjes te hechten op de plaats waar klopt uw medelij dend hart? Wie kan weigeren mede haar busjes te vul len? Wie zal, bij 't begin van den oogsttijd, niet gaarne alles doen om voor onze wakkere help sters een rijken oogst aan liefdegaven saam te dragen? Medeburgers van Haarlem, wij rekenen mor gen op uwen milden steun. Werkt allen naar best vermogen mede, dan en dan alléén mogen wij hopen, eenigszins te zijn opgewassen tegen de nieuwe slagen, die ons bedreigen; dan alléén zal 't ons mogelijk zijn de steeds talrijker beden om hulp. te beantwoorden in meer afdoende mate dan tot nu. Moge de stad, die ons allen hoezeer ook overigens in richting verschillend tot één burgerschap samen houdt, moge Haarlem mor gen ons geven het aantrekkelijk beeld van één, algemeen en liefderijk hulpbetoon. Dat de laatste zomerbloem, die op Zaterdag 17 Septem ber ons sieren gaat, het symbool zij van onzen trouwen en onverwoestbaren broederzin! Mgr. J. D. J. AENGENENT, voorz. Prof. Dr. A. A. VAN SCHELVEN, 2e voorzitter C. v. d. WINDEN, secretaris. Jhr. Dr. J. C. MOLLERUS, secr. W. KORVINUS, penningmeester. DS. M. G. BLAUW. J. PH. H. CASTRICUM. H. E. EVERARD. H. FRANKEN Jr. W. J. B. VAN LIEMT. E. OVERBEEK. M. A. REINALDA. L. A. A. M. WESTERWOUDT. SANTIAGO, 16 Sept. (Reuter). Opnieuw worden zoowel door Paraguay als door Bolivia successen bij den strijd in de Gran Chaco ge meld. Officieele berichten der Bolivianen ver melden, dat zij het fort Bogado op de Para- guanen hebben veroverd. Laatstgenoemden maken melding van de ver nietiging van een sterke Boliviaansche troepen- afdeeling. Beide legers verklaren oorlogsmate riaal te hebben buitgemaakt. WELLINGTON, 16 Sept. (Reuter). Een hevige aardbeving is in den afgeloopen nacht waar genomen in de districten Wairoa en Gisborne in de provincie Hawkes Hay. Over een groot gedeelte van het Noordelijke eiland werd de schok gevoeld. De verbindingen met het stadje Gisborne zijn verbroken. Naar gemeld wordt zijn in beide districten huizen beschadigd. GENÈVE, 16 Sept. (Reuter.) De Raad van Beheer van het Internationale Arbeidsbureau zal Woensdag 21 September a.s. in een buiten, gewone zitting bijeenkomen om het voorstel te onderzoeken van den vertegenwoordiger der Italiaansche regeering, De Nicheles, om een bij zondere zitting van de internationale arbeids- conferentie bijeen te roepen, om te geraken tot verlaging van den arbeidstijd in de indu strie, met het oog op de wereldcrisis en de werkloosheid. Deze kwestie is reeds eenige malen door den Raad van Beheer onderzocht en onlangs heeft de Raad een rapport van de werkloozen-com- missie in ontvangst genomen, waarin gepleit werd voor een werkweek van 40 uur. Deze buitengewone zitting van den Raad van Beheer van het I. A. B. zal twee dagen duren. BERLIJN, 16 Sept. (W. B.). De bladen weten te melden, dat binnenkort veranderingen zullen komen in de bezetting van eenige buitenland sche diplomatieke posten. Zoo zou de Duitsche gezant te Rome vervan gen worden door den vroegeren gezant te Bel grado. De gezant te Parijs, von Hoesch, zou de plaats innemen van den vroegeren gezant te Londen, von Neurath, die thans rijksminister van Buitenlandsche Zaken is. Als opvolger van von Hoesch te Parijs wordt genoemd de „Mi- nisterialdirektor" in het ministerie van Buiten landsche Zaken, Koester. MÜNCHEN, 16 Sept. (W. B.). In de gister avond alhier gehouden vergadering van S.A. en S.S., voerde Adolf Hitler het woord. Hij deed een feilen aanval op de regeering-Von Papen en de Duitsch-Nationalen. Hij verheugde zich, dat er wederom verkie zingen zouden worden gehouden, daar elke ver kiezing hem meer aanhangers had bezorgd en hem de overwinning nader had gebracht. BERLIJN, 16 Sept. Het verbod van de „Ber liner Volkszeitung", die voor den tijd van zeven dagen was verboden wegens het afdrukken van een uiting van den Münchener staatsrechtsge leerde prof. Nawatsky, die de Rijksdagontbin ding in strijd met de grondwet achtte, is thans plotseling ingetrokken. Bespreking met Minister Verschuur over een vermindering der werkloosheid door verkorting van den arbeidsduur. Chineesche treurdag wegens het Japansche op treden in Mandsjoerije. Vergadering van het Duitsche Centrum. Trotsky's toelating in Tsjecho-SIowakije inge trokken. Rust in Chili. Gewichtige Kamerzitting te Parijs. Gandhi wordt naar zjjn huis overgebracht, in dien hij gaat hongerstaken. De spoorwegramp bij O ran. Donderdagavond is te Amsterdam in een café in de Nes een inval gedaan, waarbij meer dan vijftig personen werden gearresteerd. Verhooging van het invoerrecht? België heeft het steenkoiencontingent wederom verlaagd. Van contingenteering van haring in Duitsch land nog niets bekend. De Volkenbond in de fuik. De Katholiek en het openbare leven. Erkenning. Per auto door het Chineesche cholera-gebied. Het schot. De vrouw met het masker. O LONDEN, 15 Sept. (Reuter). De admiraliteit maakt bekend, dat de duikboot H 33 en de mijnenveger „Dundalk" te 17 uur met elkaar in aanvaring zijn geweest ter hoogte van Port land Bill. De duikboot werd slechts licht beschadigd. Er is geen enkele doode of gewonde. Het bergingswerk ORAN, 16 Sept. (Havas). Het aantal dooden ten gevolge van het spoorwegongeluk, voor zoo ver de lijken geborgen konden worden, bedraagt 51, het aantal gewonden 255. Bovendien worden nog 37 personen vermist. Men vreest, dat van de vermisten niemand meer levend geborgen kan worden. Op de plek waar de verongelukte trein ligt, heeft nog een aardinstorting plaats gehad. ROME, 16 Sept. (V. D.) Van 1 November tot 31 December a.s., wordt te Rome de Eerste Tweejaarlijksche Internationale Tentoonstelling van Photographische Kunst gehouden, waaraan alle beroepsfotografen der wereld kunnen deel nemen. ROME, 16 Sept. (V. D.) Het aantal werk- loozen in Italië, dat op 31 Juli j.l. volgens offi cieele opgave 900.000 bedroeg, was op 31 Augus tus 1932 gestegen tot ruim 946.000, waarvan 279.000 werkloozen-ondersteuning kregen. Ruim 690.000 werkloozen waren mannen, 257.000 vrou. wen. IS UW COSTUUM VUIL GEWORDEN? LAAT HET BIJ ONS STOOMEN 3.25 ROSE DE GROOT Wijkerstraatweg 236 - Velsen - Telef. 2206 Hoogste stand op V rijdag uur TJn; 773 Stilstand

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1