STADSNIEUWS CHRISTIAANF Haarlem, 16 Sept. CHRISTIAANS' BELANGRIJK BERICHT VRIJDAG 16 SEPTEMBER BIJ EEN ZILVEREN PROFESSIEFEEST HERINGA WUTHRICH - HAARLEM Centrale Verwarming Eerw. Zuster M. Ange R. K. Technici GOED AFGELOOPEN Man op een steiger gevallen Bevoegdheid tot stemmen bij volmacht „St. Odilia" TOONEEL CARAMBA! De groote Dekencampagtie is begonnen N.V. WONINGINRICHTING MODEHUIS bij de „PLEIN 10" Tempeliersstraat E l eganle W n t e r m a ri t e I s Ned. Fabrikaat - Goedkoop MUZIEK CONCERT H.O.V. Solisten: Willem Boeken (viool) Lou van Maanen cello) De schadeloosstelling aan Heemstede Een verweer van het gemeente bestuur Het verwacht toepassing der wet HET ONGELUK OP DE AMSTERDAMSCHE VAART Bijna 2000.geschonken DE TARIEVEN VAN P. E. N. Geheele familie leed aan indigestie Geen alg, verlaging? Met pensioen Arbeidsinspectie AGENDA 17 September STOFZUÏGERHUIS MAERTENS Vampyr stofzuigers 98. DE NOOD IN DE TUINBOUW Uitvoering van een besluit wnÜV W.g. VAN NIELAND A. GRAVESTEIN Nogmaals een waarschuwing! Je moet maar durven! Rijkstuinbouwschool te Lisse Verkoopingen Kennemer Fotokring Statuten BURGERLIJKE STAND GEEN CONTINGENTEERING, MAAR WERKVERSCHAFFING PL.M. 15000 LEIDSCHE WOLLEN DEKENS LET U OP HET JUISTE ADRES ALLEEN BIJ GOEDERENHANDEL N.V. (Ingezonden). 19 September herdenkt de eerw. zuster M. Hortense (H. Molkenboer), Rectrice van het R. K. Gymnasium „Sancta Maria" voor Meisjes te Haarlem, in alle stilte, alleen in intiemen kloosterkring, haar zilveren professiefeest. Voor ons, oud-leerlingen der Mooksche Kweekschool, is deze dag rijk aan dankbare herinneringen. Immers zuster M. Hortense, die bijna een kwart eeuw aan de kweekschool verbonden was en daar met onverwoestbaar idealisme, met zeldzaam enthousiasme, met kenmerkende blij heid, met groote toewijding en liefde èn als leerares èn als directrice haar taak vervulde, die zuster Hortense staat ons nog tè levendig voor den geest om dien grooten dag van haar reli gieus leven ongemerkt te laten voorbij gaan. De gehechtheid uit onze jeugd aan haar per soonlijkheid groeide met de jaren tot trouwe vriendschap en warme genegenheid voor haar, die ons opzettelijk, maar ook onbewust, zoo rij kelijk liet deelen in haar groote gaven en ta lenten. Allen, die nog eens terug verlangden naar hun vroeger home te Mook, riep zuster M. Hortense op de prettige réunie-dagen een hartelijk wel kom toe. Aan haar sympathiek idee danken wij het bestaan van „Ons Nieuwsblad". Daarin vond zij het middel om ons allen, jong en oud, veraf en dichtbij, blijvend aan „Maria Immaculata" te verbinden. Onder haar eminente leiding werd „Ons Nieuwsblad" wijd en zijd in Nederland en vèr daarbuiten verspreid. Wij allen dragen haar laatste werk voor de oud-leerlingen „Ons Nieuwsblad" een warm hart toe en hopen, dat het tot in lengte van dagen moge bestaan en blijven beantwoorden aan het mooie doel, dat zuster M. Hortense ermee be oogde. Nu, door verschillende omstandigheden een feestelijke bijeenkomst niet kan plaats hebben en de meesten van ons ver van Haarlem ver wijderd wonen, wilden wij langs dezen weg, uit naam van al haar oud-leerlingen, zuster M. Hortense hartelijk dank zeggen voor al het goede en het vele moois ons meegegeven in ons leven. Dit echter niet alleen. Alle oud-leerlingen sluiten zich in den geest bij ons aan, als wij (de te Haarlem wonenden) Zondag 18 September in het rustig-d'evote ka pelletje op de Dreef de H. Mis tot intentie van zuster M. Hortense opgedragen, gaan bijwonen. Dan zal ons één-zijn in offer en gebed de rijkste gave zijn, die wij haar, als bewijs van er kentelijkheid en dankbaarheid kunnen aanbie den. Be de vele wenschen, die haar op haar zil veren professiefeest zullen toekomen, voegen wij volgaarne de onze. „Dat God zuster M. Hortense nog vele jaren spare, haar zegene in haar nieuwen werkkring, opdat het nog jonge Gymnasium, „Sancta Ma ria", onder haar leiding moge groeien en bloeien, tot heil en geluk van de Haarlemsche meisjes." EEN OUD-LEERLING. het deelnemen aan dezelfde verkiezing. Indien de kiezer een gemachtigde heeft aangewezen vóór de vaststelling van de kiezerslijst, en na de vaststelling dier lijst mocht blijken, dat de ge machtigde niet aan dezen eisch voldoet, wordt de volmacht als vervallen beschouwd en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing een gemachtigde aanwijzen. Een kiezer mag niet meer dan één aanwijzing als gemachtigde aannemen, behoudens dat hij een tweede aanwijzing mag aannemen, indien beide aanwijzingen zijn geschied door personen, die tot zijn huisgenooten behooren. Heringa-Johnson-OIiebranders Maandag 19 Septem ber a.s. hoopt de Eerw. Zuster M. Ange (in de wereld1 mej. E. M. Kla- verweijden) van de Congregatie der Eerw. Zusters Franciscanes sen te Heijthuizen (L.) den dag te herdenken dat zij vóór 25 jaren haar intrede deed in het klooster. Zuster M. Ange ls ai die jaren bij het onder wijs werkzaam geweest, waarvan 21 jaar aan de Mariaschool, Ko. nigstraat te Haarlem en is thans te Huissen (Gld.), Klooster St. Elisabeth. Eerw. Zuster M. ANGE Donderdagmorgen is de 54-jarige scheeps bouwer J. v. O., die werkzaamheden verrichtte op een 4 Meter hooge stelling op de werf „Hu- bertina", aan den Harmenjansweg gevallen. Nadat een lid van O. D. hem voorloopig verbonden had werd hij per ziekenauto van Mathot naar het St. Elisabeths Gasthuis over gebracht. Vermoedelijk heeft hij een lichte hersen schudding bekomen. Dezer ...dagen hield de R.K. Bond van Tech nici „St. Bernulphus", afdeeling Haarlem, in hotel St. Jan, haar jaarvergadering, welke druk bezocht was. De voorzitter opende de vergadering en heette speciaal de nieuwe leden welkom, waarna een gebed gestort werd voor den overleden kerkprins. De notulen der vorige vergadering werden on gewijzigd goedgekeurd. Bij de ingekomen stuk ken waren o.a. een propagandastuk voor het aanbrengen van advertenties voor den R.K. Tech nicus en het antwoord van het hoofdbestuur op de motie. Verbetering en verzachting van be drag en uitkeering bij werkloosheid is ver kregen. Bij de bestuursverkiezing werden gekozen L. Kuyken (aftred.) en Th. Knape. In de propa- gandacommissie namen zitting de leden v. d. Kamp en Bijvoet en in de feestcommissie de leden: A. Jooste'n, Witteman, Bijvoet, Hilhorst, de Voys. Bij het volgende punt der agenda werd het afdeelingsbestuur een vrijbrief gegeven om voor de a.s. Bondsvergadering een voorstel aanhan gig te maken, om te komen tot een verbod van samenkoppeling van functies van Bondsbestuur- der tevens afdeelingsbestuurder en meer functies van één Bondsbestuurder. Tevens werd een commissie van onderzoek ingesteld bestaande uit de leden: Dekker, v. d. Wijden, Knape, de Voys, Kuyken om te bepa len of aansluiting bij de verbonden gewenscht of noodzakelijk is. Het afgetreden bestuurslid Dekker, ter ver gadering gekomen, werd bedankt voor het vele dat hij gedurende een lange reeks van jaren voor den Bond gedaan2heeft, hetgeen met applaus onderstreept werd. Bij de rondvraag kwamen nog eenige huis houdelijke zaken ter sprake, waarna de verga dering niet den Christelijken Groet gesloten werd. Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend, dat een kiezer, met inachtne. ming van het in de Kieswet bepaalde, bevoegd is bij volmacht te stemmen, indien zijn beroep of werkzaamheden medebrengen, dat hij her haaldelijk of althans gedurendehet gedeelte van het jaar, waarin de stemming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de ge meente op welker kiezerslijst hij voorkomt, mits zijn afwezigheid, indien hij gedurende het tijd vak of de tijdvakken, waarin hij aldus werk zaam is, een of meermalen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede, is met inachtneming van het in de Kieswet bepaalde, bevoegd bij volmacht te stemmen de vrouw, welke, gehuwd met - een kiezer, die voldoet aan de bovenvermelde voor waarden, met haar man, in verband met diens beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt te zijn. De kiezerslijst wijst aan, welke kiezers be voegd zijn bij volmacht te stemmen en voor welke verkiezing zij daartoe bevoegd zijn. De aanwijzing geschiedt niet dan nadat de belanghebbende een daartoe strekkend met re denen omkleed verzoekschrift aan het gemeen tebestuur heeft ingediend; de indiening moet geschieden vóór 1 Januari en niet eerder dan 1 October van het voorafgaande jaar. Formu lieren voor de bedoelde verzoekschriften zijn van 15 September tot en met 31 December ter gemeente-scretarie Bureau Burg. Stand en Be volking, Ged. Oude Gracht 18 kosteloos voor de kiezers verkrijgbaar. De belanghebbende, die een verzoekschrift als bovenbedoeld heeft ingediend en die van de gevraagde bevoegdheid gebruik wil maken, doet daarvan in persoon mededeling ter secretarie van de gemeente, op welker kiezerslijst hij moet voorkomen, aan den burgemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen ambtenaar. De mededeeling kan 'geschieden zoodra het verzoek is ingediend, doch niet later dan een week na den dag der candidaatstelling. Hij geeft daarbij op naam en voornamen, dag- teekening en plaats van geboorte van hem zelf en van den door hem aangewezen gemachtigde. Van de aanwijzing wordt een schriftelijke volmacht opgemaakt. De volmacht wordt door den kiezer en door den burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar ondertee kend. Een afschrift van de volmacht wordt den kiezer uitgereikt. De gemachtigde moet in persoon ter secre tarie van de gemeente mededeelen, dat hij de volmacht aanneemt. Van de aanneming wordt aanteekening gedaan onder het origineel der volmacht, deze aanteekening wordt door den gemachtigde en door den burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar ondertee kend. Indien de aanneming niet reeds gelijk tijdig met de aanwijzing heeft plaats gevonden, geeft de burgemeester of de door dezen aan gewezen ambtenaar onverwijld van de aanwij zing kennis aan den gemachtigde met oproe ping om binnen vijf dagen ter secretarie de volmacht te komen aannemen; is binnen dien termijn de volmacht niet aangenomen, dan is zij vervallen en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing een gemachtigde aanwijzen. Als gemachtigde mogen slechts aangewezen worden zij die in de gemeente bevoegd zijn tot Het bestuur van den Ned. R.K. Blindenbond „St. Odilia', afdeeling Haarlem en Omstreken, schrijft ons: 't Gaf Woensdagmorgen omstreeks half 8 een groote drukte op de Ged. O. Gracht, toen de leden van bovengenoemden Bond in de auto's stapten, om hun tocht naar de H. Landstich ting te ondernemen. Ofschoon het weer aan vankelijk niet bijzonder aanlokkelijk leek, was er toch reeds de vereischte stemming. Dit uitte zich bij de eerste gelegenheid, toen in Ede door allen koffie werd gedronken en de zaal daverde van het gezang. Van Ede werd doorgereden naar Nijmegen, waarna na een korte onderbre king de H. Landstichting werd bereikt. Intusschen was het weer opgeklaard en gaf de zon een vroolijk aanzien en daarmee een prettige stemming. De pater-rector, die dezen specialen rondgang van blinden voor zijn re kening had genomen, gaf door zijn duidelijke verklaring een juist denkbeeld van de H. Land stichting en zijn bezielend woord maakte het voor de vele blinden zóó duidelijk, dat zij hierbij nauwelijks het gezicht misten. Met een voldaan hart ging men toen weder naar Nijmegen, waar een goed verzorgd diner gereed stond. De voorz. de heer F. H. Louman, bedankte de Haarlemsche zienden, die de afdeeling in de gelegenheid stel den, dezen aangenamen dag aan de blinden te verschaffen. Dan werd de terugtocht aanvaard. Voor allen was de dag veel te snel voorbij ge gaan en met overtuiging kunnen wij zeggen, dat de herinnering daaraan allen nog lang in het geheugen zal blijven. Hulde aan al degenen, die door hun giften hebben bijgedragen tot het welslagen van dezen schoonen dag. Spaansche operette met hindernis sen. Vereenigd Rotterdamsch- Hofstadtooneel, Stadsschouwburg Voor het ontstaan van deze eigenaardige operette, zooals we die Woensdagavond! in den stadschouwburg zagen opgevoerd, niet door een gezelschap dat zich regelmatig aan de lichte Muze wijdt, maar door den naar ernstige kunstbeoefening strevenden troep van Cor van der Lugt Melsert, voor het ontstaan van dat wonderlijk product is een legertje van artisten verantwoordelijk. Daar zijn vooreerst de auteurs van den tekst Munoz Seca en Perez Fernandez. Bij een operette behoort toch minstens één componist, die voor Meerdere, zuivere Leidsche Dekens voor 0.50 en 1.per week, alle maten Prijzen vanaf 6.75 Alleen leveringen te Haarlem LET WEL Julianapark 60 bij Soendaplein Tel. 13661 en Westergracht 79 - Tel. 13292 'T CONCURREERENDST ADRES de noodige muziek moet zorgen, in zooverre muziek verlangd wordt en men niet met Schlagers genoegen neemt. Naast de namen der Spaansche schrijvers van het libretto vinden we dien van een Duitschen musicus Hans Heinrich Drausmann nomen est omen. Wie enkele dagen geleden in onze courant gelezen heeft, hoe „Caramba!" is ontstaan, vermoedt al wat die Germaan in dat Zuidelijk gezel schap beteekent. Nadat in Madrid de uit voering der operette, wegens de staking van den componist, zonder muziek plaats vond, was „Caramba!" een parodie geworden. Dit idee werd ook in de Duitsche bewerking vastgehou den, maar de hulp van Drausmann werd inge roepen, om ook door middel van de muziek dat karakter nog te versterken zoo luidt alhans het verhaal, dat ons zeer welwillend en uitvoerig in het programma wordt opgedischt. De Nederlandsche bewerking, verzorgd door Wouter Loeb, volgt de Duitsche op den voet en dus kregen we van het Rotterdamsch- Hofstadtooneel niet de Spaansche operette zonder muziek, maar de Duitsche met hinder nissen. 't Was een kostelijke parodie op het onzin nige samenraapsel, dat een operette volgens haar aard moet zijn. En het kwam ons voor, dat de tooneelisten met een zekeren wellust dit wapen van den spot hanteerden om zich te wreken op het lichtzinnige kunstgenre, dat zooveel beter dan de ernstige Muze er in slaagt het publiek naar den schouwburg te lokken. Nu beschikt dit gezelschap over de krachten, die geschikt zijn voor dit bepaalde doel. Want het zou ook mogelijk kunnen zijn, dat de tooneelisten zóó houterig het optreden der oprette-artisten nabootsten, dat het een nare vertooning werd, met het rampzalige ge volg, dat het publiek na afloop hartgrondig naar de opvoering van een echte operette zou verlangen. Voor zoover we 't nog niet wisten, hebben we nu echter duidelijk mogen zien, welk een onge motiveerde potsenmakerij een operette wel is. In de imitatie van dien opzettelijk sentimen- teelen en hevig bespottelijken rimram muntte een Ceesje Speenhoff uit dat spreekt van zelf. Maar niet minder overtuigend was de nabootsing, welke Fie Carelsen gaf en we hoor den haar zelfs een „Schlager" vertolken met zooveel geest en fijnen spot, dat ons terug roepen nog wel iets anders was dan meewer king aan het handhaven van den operette- vorm. Caroline van Dommelen had zich ook al goed ingeleefd in de bedoeling van de grap Van de heeren was 't natuurlijk Adolphe Engers die op den voorgrond trad, niet alleen door zijn dubbele rol van theater-directeur en medewerker aan de operette, maar ook omdat het hem zoo uitstekend ligt, den onwaarach- tigen ernst in het zonnetje te zetten. Door zijn humoristische aankondiging was het con tact met de zaal onmiddellijk verkregen en later zag hij kans als Ali Benamal een kluchtig type te maken, waar een Buziau plezier aan zal kunnen beleven. Eerlijkheidshalve zouden we de namen van alle executanten moeten noemen, want John Elsensohn, Anton Roemer, Piet Rienks en Jan van der Linden en nog meer goede krachten werkten mee aan de daverende vertooning. De dirigent Walter Matthies kwam op de planken en de Thomson Girls and Boys zorg den voor de onontbeerlijke danspassen en er was veel werk gemaakt van décor en costu- meering, zoodat de parodie, behalve geestig en grappig te zijn, ook nog een aardig kijk spel opleverde. Van harte gunnen we het echte tooneelvolk dit succes. Het werd ten volle verdiend en het zou de waardeering voor het werkelijke tooneel kunnen verhoogen, als.de operette niet op den smaak der massa berekend was! H. B. v. d. S. Op dit voorlaatste H. O. V.-concert waren wederom twee leden van het ensemble in de gelegenheid gesteld om van hun muzikale ga ven te doen Wijken. De belangstelling voor deze uitvoering was wel niet zoo groot als den vori- gen keer, maar toch is het prettig te zien dat het groote contingent der zomersche bezoekers de concerten niet ontrouw wordt. Geopend werd met de Orkest-Suite in G. gr. terts van Joh. Friedr. Fasch (16881758), een der meest beteekenende tijdgenooten van Joh. Seb. Bach. Wat opvalt in deze muziek, door dirigent Adam en zijn musici met veel Spiel- freudigkeit uitgevoerde muziek, is de durf van conceptie en haar groote levendigheid, en de voor dien tijd bijzonder rijke instrumentatie. Het werk maakt een frisschen indruk en wijst o. i., evenals de muziek van Ph. E. Bach, in de richting van het Rococo-tijdperk. De bewer king was van zijn „ontdekker" Hugo Riemann. In plaats van breed uitgebouwde thema's krijgen we bij Fasch veelal echten thematischen arbeid, welke aanmerkelijk verschilt met de techniek van den fugatischen stijl met zijn starre vasthouden van het thema. Bij Fasch verliest de doorvoeringstechniek haar logheid en verkrijgt zij grooter doorzichtigheid en klaarte. In het licht bezien van die hoedanig heden was de vertolking door het goed op dreef zijnde orkest uitstekend en boeiend. Het optreden van Lou van Maanen met het Cello-concert van den tweeden zoon van J. S. Bach, Carl Philipp Emanuel Bach (1714—1788) was minder gelukkig. Een door de zaaltempe- ratuur sterk beïnvloed instrument, benevens eenige onzekerheid, bij een eerste optreden met zulk een veeleischend concert wel begrijpelijk, maakten van de beide snelle hoekdeelen een mislukking. Directeur Adam had moeite om de eindjes aan elkaar geknoopt te krijgen, maar het lukte hem toch. In het Largo Mesto daar entegen liet hij ons genieten van een uitste kende en muzikale voordracht, met warmen, mooien toon en soepele stokvoering. De solist had nochtans veel succes. Zijn collega, de jonge violist Willem Boeken, trad na de pauze op met het lang niet gemak kelijke werk van Josef Suk, den Boheemschen kunstenaar, dien we met zijn strijkkwartet voor 'n paar jaar nog mochten hooren. Ruige, echt Slavische kunst, met vele verrassende mo menten, maar in dit opus naar onze meening toch zonder veel inhoud. Willem Boeken ont popte zich hier als een "buitengewoon knappe violist, die zijn plaats in het orkest zeker waard is: zijn voordracht is levendig, soepel en ge tuigt van echt muzikantisch inzicht. Hij ver wierf met zijn werkelijk virtuoze prestatie veel en welverdiend succes. Het concert werd besloten met de met veel bravour gespeelde Inleiding tot de 3de Acte van Lohengrin, waarin vooral het massale koper-ensemble gelegenheid kreeg z'n beste beentje vóór te zetten. Dirigent Adam liet bij het herhaalde applaus aan het slot zijn musici staande danken. Het laatste Volksconcert zal plaats hebben op Donderdag 22 September a.s., met Hanny Steffelaar Klots als soliste. Dan verwachten wij wederom een volle zaal. J. S. Uit Heemstede is ons van de zijde van het Gemeentebestuur opname van het navolgende verzocht. Eenige dagen geleden hebben wij melding ge maakt van de door Burg. en Weth. van Haarlem aan den Raad dier gemeente aange boden ontwerp-begrooting voor het jaar 1933. Uit de begeleidende mededeelingen van eerst genoemd College ontleenen wij o. a.: „dat het B. en W. van Haarlem onaannemelijk voorkomt, dat in de huidige omstandigheden de daartoe bevoegde hoogere Colleges (Regee ring en Gedeputeerde Staten) aan de ge meente Haarlem een schadeloosstelling van eenige beteekenis uit de gewone middelen zul len opleggen ten behoeve van de gemeente Heemstede, op grond van de Annexatiewet en dat genoemd College zich onlangs opnieuw met een vertoog tot de Regeering heeft' gewend, waarbij is gewezen op de onrechtvaardigheid, die, vooral in de tegenwoordüge omstandig heden een dergelijke schadeloosstelling zou aan kleven. Van de zijde van het gemeentebestuur van Heemstede wijst men er ons thans op, dat het gemeentebestuur van Haarlem thans dus de huidige tijdsomstandigheden als een welkom middel aangrijpt om in sterke mate te agee- ren tegen een maatregel, welke -juist uit een oogpunt van billijkheid in de wet werd opge nomen. Burgemeester en Wethouders van Heemstede hebben echter bij den Minister ernstig bezwaar tegen gemaakt, dat de tijdsomstandigheden en ook de financieels toestand van Haarlem thans van invloed zul len zijn op het bepalen van het bedrag der schadeloosst'eling, ja, zelfs daarbij wellicht den doorslag zullen geven en dat het als een ern stige inbreuk op een rechtmatige wetstoepas sing zou worden beschouwd, wanneer met dia tijdsomstandigheden, die zich toch ook weer spoedig kunnen wijzigen, ook maar eeniger- mate rekening werd gehouden. De gemeente Heemstede had er recht op en had mogen ver wachten, dat spoedig na de annexatie, de schadeloostelling bekend was geweest en mag er nu allerminst de dupe van worden, dat na ruim 5 jaren nog niet bekend is. Er waren eerst drie jaren na de annexatie noodig voor Gedeputeerde Staten omtrent de schadeloos stelling ex art. 22 een beslissing namen. Thans zijn, na het nemen van die beslissing, wederom twee jaren verstreken en is de eindbeslissing van de Regeering er nog niet, hoewel hierop meerdere malen is aangedrongen. Dat deze nu juist vallen in een periode van minder gun- stigen financieelen toestand van de gemeente, welke de schadeloosstelling zal hebben te be talen, mag niet als een overweging voor de bepaling van het bedrag gelden.. Deze minder gunstige financieele toestand staat los van en wordt iniet veroorzaak door de annexatie en was door ons ook niet te beïnvloeden. Zij heb ben met de in de wet geregelde schadeloosstel ling niet's te maken. Een der Haarlemsche bladen zou het zelfs een onbillijkheid gevoelen, wanneer Haarlem uit de buitengewone midde len een schadeloosstelling zou moeten betalen. Wij zouden liever vragen: heeft Heemstede dan geen recht op betaling na levering van be zittingen der gemeente, die door de annexatie, aan Haarlem zijn overgegaan? Moet Heemstede belast blijven met schulden, die aangegaan zijn voor het geannexeerde gebied? Ieder, die even rustig hierover nadenkt, moet dit als onbillijk en onrechtvaardig aanvoelen. Hier heeft toch de financieele draagkracht van dengene, die het bezit ontvangt, niet den minsten invloed op het recht en het bedrag der betaling daar voor? Het gemeentebestuur van Haarlem zal in het vertoog aan de regeering wel in sterke mate den financieelen toestand dier gemeente hebben geschetst, maar ook de financieele toestand van Heemstede is niet meer als voor de annexatie. Wanneer op de begrooting 1933 geen schadeloostelling ex art. 22, der wet, dus voor de belastingderving, kan worden uitge trokken, moeten middelen gezocht worden voor dekking van een tekort van 538.000. Wanneer daarbij verder medegedeeld wordt, dat de gewone dienst der gemeentebegrooting nog geen f 2.000.000.— beloopt en dat 1 op- cent op de gemeentefondsbelasting wordt ge schat op hoogstens f 5000.zal het duidelijk zijn wat dit beteekent. Om het geheele tekort te dekken door opcenten op de fondsbelasting, zouden hiervoor dus nog meer dan 100 opcen ten noodig zijn. Voor de dekking van dit te kort zullen mitsdien ernstige maatregelen moeten worden getroffen, waaronder ook een voorstel tot korting op loonen en salarissen niet achterwege zal blijven. De ongunstige toe stand is voor het grootste deel het gevolg van de annexatie. Het gemeentebestuur van Heemstede meent daarom van de Regeering te mogen verwach- ten: le. dat bij" het nemen van een beslissing de tijdsomstandigheden buiten beschouwing wor den gelaten; 2e. dat zoomin de financieele toestand van Haarlem als van Heemstede het bedrag zal beïnvloeden; 3e. dat derhalve een rechtmatige wetstoe passing zal plaats hebben en 4e. dat thans binnen zeer korten tijd, zoo wel ten opzichte van art. 22 als van art. 26, overgang woningbouw, der wet de eindbeslis sing bekend wordt, zoodat aan de periode van financieele onzekerheid, welke reeds ruim 5 jaren heeft geduurd, een einde komt. Als benadeelde gemeente heeft Heemstede daarop ten volle aanspraak en is daarvoor nog maals en met aandrang de medewerking van den Minister verzocht. De Israëlietische gemeente te Haarlem deelt ons mede, dat de oproep van de heeren rabbijn De Vries en A. de Lieme Bz om de zoo be proefde Poolsche vrouw, wie op de Amsterdam- sche vaart een tragisch ongeval overkwam, te helpen voor zoover dat materieel mogelijk is, door het geheele land en zelfs tot in het buiten land weerklank gevonden heeft. Het bedrag der van alle kanten ingekomen bijdragen nadert reeds de f 2000. De Haarlemsche Steenhouwerij, de firma Troupin, heeft een passend grafwerk op en om de drie graven aangeboden. Het is reeds in bewerking en zal met goed vinden der weduwe zeer spoedig geplaatst wor den. Met de getroffen vrouw gaat het naar om standigheden vrij goed. Er is alle hoop dat zij er geheel bovenop zal komen, gl zal het volledig herstel wel geruimen tijd duren. Maagpijn na eiken maaltijd Een moeder van vier kinderen schrijft ons: „Ik zelf en mijn vier kinderen hadden allen .oortdurend last van rugpijn, maagzuur en an dere gevolgen van een slechte spijijsvertering. Wat ik ook at, ik kreeg steeds maagpijn. Maar sinds we nu Kruschen Salts gebruiken (da af- geloopen drie maanden) kunnen wij alles eten en hebben allen veel meer plezier van ons voed sel. We hebben nu geen van allen een spoor van maagzuur of pijn meer. Ik vind het een schit terend middel, zonder eenige hinderlijke uit werking. Wat we ook zouden moeten missen, we zouden nooit meer buiten Kruschen willen." (Mevr.) M. K. Kruschen Salts neutraliseert spoedig het maagzuur, ontneemt het alle kwellende eigen schappen en verwijdert het zachtjes en volko men uit het lichaam. De dagelijksche kleine dosis Kruschen is een zachte, natuurlijke aan sporing voor maag, lever, nierén en ingewan den om weer naar behooren te functionneeren, en voorkomt daardoor dat het schadelijke maagzuur zich ooit weer kan ophoopen. Dan zult U geen last meer hebben na Uw maal tijden. Kruschen Salts maakt en houdt U in wendig rein. Verfrischt en versterkt bloed, van alle onzuiverheden bevrijd, stroomt naar elk deel van Uw lichaam. Er zullen geen klachten meer zijn, geen pijnen meer. Maagzuur behoort dan tot het verleden en is slechts geworden tot een onaangename herinnering. U zult zich wonderlijk energiek en flink voelen; zoo ge zond en opgewekt als U zich bij mogelijkheid maat voelen kunt. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten 0.90 en 1.60 per flacon. (Adv.) In ons nummer van gisteren hebben wij gemeld, dat de goedwillige en gros stroom afnemende gemeenten bericht hebben ontvan gen, dat „in verband met de daling van de kolenprijzen, beneden het normale peil, Gede puteerde Staten besloten hebben, dezen gemeen ten tegemoet te komen in de kosten der ver goeding van den energie-inkoop. Op gezag van het Alg. Handelsblad, deelden wij tevens mede, dat de tariefverlaging van P.E.N. tot de hier vermelde reductie zou be perkt blijven. Wij vernemen echter, dat de raad van toezicht op het P.E.N. een dezer dagen zal beraadslagen even een algemeene verlaging der tarieven, zulks naar aanleiding van de motie-Hooy. Verwacht wordt evenwel, dat waarschijnlijk de raad van toezicht tegenover een algemeene verlaging een afwijzend standpunt zal innemen. Gisteren verliet de heer v. Leeuwen, machine bankwerker aan de Centrale Werkplaats der N. S., den dienst met pensioen. De scheidende, die ongeveer 38 dienstjaren heeft, kreeg van zijn collega's als herinnering een fraaien wan delstok. De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft goedgevonden, met ingang van 1 November 1932 den hoofdinspecteur van den arbeid, ir. J. H. J. Huygens, werkzaam te stellen in het 6de district der arbeidsinspectie, ter standplaats Haarlem, en hem aan te wijzen als hoofd van den dienst der arbeidsinspectie in dat district; en den technisch-ambtenaar bij de arbeids inspectie A. Lodder N.zn. werkzaam te stellen in het 6de district der arbeidsinspectie, eveneens ter standplaats Haarlem. Sociëteit „St. Bavo" Haarlem's Gemengd Koor, 8 uur Kinderkoor „Inter Nos", 6 uur „Alberdingk Thym", 8 uur R.K. Sme denpatroons, 8 uur Armbestuur parochie St. Jozef, 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Krelagehuis, Leidschevaart Speciale Dah- liakeuring en Bloemententoonstelling van 10 tot 10 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat t, Haarlem, Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag van 1012, 24, 89 u. Zaterdags 10—12 uur. Adres; Bloemhof straat 1, Haar lem. Tel. 11671. Jeugdhuis Bloemendaal, Donkerelaan Tentoonstelling van schilderijen, teekeningen enz. van Tine Honig, Do Struick du Moulin en C. J. Laan van 10—5 uur. Sociëteit „St. Bavo" „Geel-Wif' 6 uur Gewone zittingen 4 en 7 uur. Stadsschuwburg N.V. „Het Schouwtooneef „Het Raadselachtige Huis" 8 uur. Krelagehuis, Leidschevaart Speciale Dah- liakeuring en Bloemententoonstelling van 10 tot 10 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag van 1012,24,89 u. Zaterdags 10—12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671 Jeugdhuis Bloemendaal, Donkerelaan Tentoonstelling van schilderijen, teekeningen, enz. van Tine Honig, Do Struick du Moulin en C. J. Laan van 105 uur. BARTELJORISSTRAAT 16 - TELEFOON 10756 De Prov. Statenleden Van Nuland en A. Gravestein hebben aan Ged. Staten de vol gende schriftelijke vragen gesteld: Nu de Provincie Noord-Holland in de zomer- zitting van 1932 100.000 hebben uitgetrokken voor het verstrekken van tegemoetkomingen aan tuinders wier producten op de veilingen de onder goedkeuring van Ged. Staten vastgestelde minimumprijzen niet opbrengen, wenschten ondergeteekenden overeenkomstig het bepaalde in art. 38 bis van het reglement van orde voor de vergaderingen der Staten gaarne uw College de volgende vragen te stellen: Is het mogelijk dat Ged. Staten thans reeds kunnen mededeelen in welk stadium van voor bereiding de uitvoering van bovengenoemd be sluit zich bevindt? Achten Ged. Staten het niet gewenscht dat spoedig tot uitvoering van di besluit wordt over gegaan, opdat de tuinders de resultaten hiervan weldra zullen kunnen incasseeren en kunnen Ged. Staten in dit verband al reeds mededeelsta wanneer de definitieve uitvoering kan worden tegemoet gezien? Een dame heeft bij de politie aangifte ge daan, dat er in de openbare leeszaal een taschje ontstolen is, waarin een portemonnaie met 12,-. Woensdagavond zijn twee rijwielen uit de fietsenbergplaats van de Rijkskweekschool aan de Leidschevaart ontvreemd. De dieven moesten daarvoor den heelen tuin doorloopen De politie stelt een onderzoek in. Geslaagd bij het op 13 en 14 September ge houden toelatingsexamen aan de Rijkstuin bouwschool voor de Bloembollenteelt te Lisse: G. A. Boseh, Leiden; C. Driehuizen, C. O. A. Driehuizen, C. de Vink, Lisse; H W. Kaatman. H. G. J. Wolterbeek, Haarlem; J. Th. Lange- laan, M. Hillenius, Ch. Hylkema, Hillegom; K. A. Scharpff, Heemstede; W. H. Philippo, J. A. Slingerland, Sassenheim; Ch. Vlotman, 'sGra- venhage. Na herexamen werd nog tot de derde klasse toegelaten de leerling: W. J. H. Verhoeven, Utrecht. De uitslag van de perceelen verkocht in het Notarishuis, Bilderdijkstraat 1, op Donderdag 15 September, is als volgt: Notaris D. M. Klijzing, No. 1. Een huis met schuur, erf en tuin te Haarlem aan de Bloem hofstraat No. 23, groot 1 are, 7 centiaren. Niet geveild. No. 2. Een huis met schuur erf en tuin te Haarlem aan de Bloemhofstraat No. 30, groot 1 are, 95 centiaren. ïfo. 3. Een huis en erf te Haarlem aan de Voortingstraat No. 7, groot 58 centiaren. No. 4. Een huis en erf te Haarlem aan de Voortingstraat No. 7 groot 58 centiaren. 3 en 4 f 3370, C. P. Franken. No. 5. Een huis met afzonderlijk opgang heb bende bovenwoning te Haarlem aan de Esschil- derstraat No. 33 zwart en rood, f 5700 A. Her- schoe. No. 6. Een winkel- en woonhuis met erf te Haarlem aan de Barrevoetestraat No. 23, hoek Gasthuisstraat, groot 58 centiaren, f 11500, op gehouden. Notarissen Mr. M. Slingenberg en J. van Munster van Heuven. No. 7. Het heerenhuis met grooten tuin te Haarlem aan de Nieuwe Gracht No. 9, groot 4 aren, 95 centiaren, f 13.100 H. Smolenaars. Notaris W. H. van Arkel, No. 8. Het woonhuis met erf te Haarlem aan de Bakenessergracht No. 60, groot 88 centiaren, f 1935 H. Akersloot. Notaris G. Wolzak Hzn. No. 9. Een heeren huis, erf en tuin te Haarlem aan het Hasse laerplein No. 1, groot 1 are, 14 centiaren. Niet geveild. De Kennemer Fotokring, voorheen Bloemen- daalsche Amateur-Fotografen-vereeniging, zal in 1933 het feit herdenken, dat de vereeniging 25 jaar geleden werd opgericht. Dit zal met eenige feestelijkheid gepaard gaan, waarvoorde voorbereiding reeds begonnen is. Donderdag 22 September, 's avonds 8 uur, houdt de K. F. een vergadering in de Sociëteit „Vereeniging" aan den Zijlweg. Dezen avond zal o. a, plaats hebben de uit reiking der diploma's van den wedstrijd „Vrije Onderwerpen", in het vorige seizoen gehouden, en zal een voordracht worden gehouden door den heer Adr. de Boer, redacteur van „Focus", over „Landschapsfotografie en de eischen van een goede compositie hierbij", welke voordracht met lichtbeelden geïllustreerd zal worden. Ook zal besproken worden het houden van een onderlingen wedstrijd „vrije onderwerpen" en een lantaarnplaatjeswedstrijd. De „Stscrt." bevat de statuten van de N.V. Gemeentelijke Toonkamers, alhier. Ondertrouwd: 15 Sept.: G. N. Rinkel en A. C. W. Wervers; C. A. Steenkist en G. M. v. d. Pot. Getrouwd: 15 Sept.: P. Wilkes en I. M. Lind ner; J. L. Uitendaal en C. Kooreman; A. Adema en J. Bloemen; W. T. Alting en D. T. Weijers; P. v. d. Bergh en J. F. Hirsch; H. J. Douwma en M. Waal; H. W. Scherpenhuijzen en G. Spaans. Geboren: 12 Sept.: S. H. v. KootPost, d.; J. GeutkensHirs, z.; A. C. StrahlUijt de Boogaardt, d. 13 Sept.: A. v. EltenBackhaus, z.; M. KriegeSieraad, d.; H. G. Koedijker— Sol, z. 14 Sept. M. de Graaf—Nuis, d.; A. Kroon de Groot, d.; M. J. LeeuwenbergMolken boer, z.; A. J. Bregman—Kalis, z. Overleden: 13 Sept.: H. H. Baggelaar, 81 j., Kleverparkweg. Wij hebben van den grootste Leidsche Wollen- dekenfabriek den alleenverkoop en service van met loodje 190 x 230 gegarandeerd 100 pCt. zuivere schapenwol, wegende 6)4 pond voor den spotprijs van 10.75 (normale handels- prijs 17.uitsluitend contant, indien ®P termijn ƒ2.meer, per week 50 et. jOMERKADE 53 Haarlem (O) ZAANENSTRAAT Haarlem (N.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2