Zoekt ^ij^betrouwbaar |j|^£ HAARLEMSCHE COURANT De staking in het scheepvaartbedrijf beëindigd Plaats dan een „Omroeper voor 75.000 gezinnen. \llumurn*mS!!MU. VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1932. BOEKBESPREKING Ontvangen Boeket „Waarom trouw je niet met Freddy?" „Omdat hij vrijgezel wil blij ven" 1st wawchmvett tegen misbruiken <Jefi£ gMj '~^r De jongens van Almhorst, door B. van Huët. N.V. Hollandia- drukkerij, Baarn. Leo van Alphon is een aardige jongen Geurt Caspers een allesbehalve aardige. Die twee wonen in hetzelfde dorp en zitten «Ikaar dwars en ieder hunner heeft zijn vrien den, die elkaar dus óók dwars zitten.... tot ze tenslotte allemaal vrienden worden. Dat is de heele inhoud van „De jongens van Almhorst", een boek dat door heel veel jon gens met graagte gelezen gal worden. Want al is de inhoud en het bevredigende slot ook in een paar woorden te vertellen, zóó simpel gaat het in het boek, dat 259 bladzijden groot is, niet toe. Een goed jongensboek. Heldenmoed van een kind" door door Zr. Ma Teresa. Uitgave Missiehuis Kaatsheuvel. Het rijke leven van Maria Filippetto is bij onze kinderen reeds populair. Maar zooals zr. Maria Teresa het vertelt, zoo echt tot de kleinen sprekend, kan het niet anders of het heldhaftige meisje zal nog grooter plaats in het kinderhart gaan innemen. En allicht zal de lezing van deze biografie onze jeugd sterken en stalen door er in aan te kweeken de offerbereidheid, de deugd door Maria Filip petto tot in het heldhaftige beoefend. De Spion, roman van Sydney Horier. Uitgave A. W. Bruna Zoon te Utrecht. Onder de schrijvers van ontspanningslectuur gaat Sydney Horier een vooraanstaande plaats innemen. Zijn serie romans heeft hij thans weer met een uitgebreid, n.l. „De Spion", een detective-verhaal, dat zich afspeelt aan de oevers van de blauwe Middellandsche Zee, de zonnige Rivièra en in de duistere onderwereld der bandieten in de achterbuurten van Lon den. Een boek voor spannende intrige en een onverwachte ontknooping. Voor volwassenen boeiende amusementslectuur. Lourdes, door Gaëton Bernoville. Teuling's Uitgevers Mij., 's-Her- togenbosch. De vertaling van het boek „Lourdes" door Gaëton Bernoville, hoofdredacteur van 't Fran- sche letterkundige tijdschrift „Les Lettres", is 'n goede gedachte geweest. Niet, omdat wij geen voldoende lectuur over het veel besproken en beschreven Lourdes bezitten, maar omdat Ber- noville's boek Lourdes weergeeft zooals het voor den objectieven waarnemer werkelijk moet zijn. In dit opzicht zouden we het zelfs willen stel len boven het werk van Huysmans, die, hoewel hij getracht heeft zich aan den indruk van de groote massa te onttrekken, hieraan niet kon ontkomen. De schrijver beziet al de wondere gebeurte nissen, die zich bij de grot hebben afgespeeld en nog afspelen met kalmen en scherpen blik. Lourdes wordt er ons slechts dierbaarder door. En misschien brengt het lezen van dit boek bij vele andersdenkenden klaarheid omtrent de ware beteekenis van Lourdes. M. A. Vogelaar zorgde voor een vlotte en prettige vertaling. Bijbelsche Geschiedenis, door Jos. Heulers, met teekeningen van Jos. Speybrouck. J. J. Ro men Zonen, Roermond-Maes- eyck. De 10de aflevering 'van deze, geen aanbeve- m<B beboevwdg. uitgave is yerscfasn.e% Het werk is hiermee gevorderd tot zijn 320ste bladzij. Deze 2 vellen druks bevatten o.a. het verhaal van Tobias; een der drie welsprekende prenten stelt de genezing voor van dezen god- vreezenden Israëliet. P. van den Tempel O.P. Mensch- God. Beschouwingen over den eeuwenouden strijd tusschen Gods-dienst en menschen-dienst. Vier conferenties voor priesters en ontwikkelde leeken. J. J. Romen en Zonen, Roermond- Maeseyck. De naam van Pater van den Tempel waar borgt iet;: gedegens en inderdaad zijn nieuwste uitgave is weer degelijke kost, niet oppervlak kig, maar duidelijk verklarend. De gedachtengang dezer vier conferenties over den „Mensch-God" is, dat telkens weer de ondergrond van groote dwalingen bij indi viduen en bij groote menschengroepen dezelfde is: het hoovaardig verlangen van den mensch om zelf God te zijn. Herinnerend aan den eersten opstand van het schepsel tegen God in de geschiedenis van den val der engelen, behandelt de schrijver den telkens en telkens weer herhaalden val der schen in de wereldgeschiedenis. De eerste conferentie herinnert aan de menschvergoding vóór Christus: Adam's zon de: „Ge zult Góde gelijk worden". Dit is de zelfde bekoring, die steeds terugkeert in de sagen en mythen der oudste cultuurvolkeren, in de volksverhalen van Babylonië, Egypte, Griekenland en Rome, in de geschiedenis der koningen der oude wereld. De tweede conferentie behandelt de „mensch vergoding" sinds Christus' dagen tot aan de Fransche revolutie: het gelijk willen zijn aan God in de levensgeschiedenis der Romeinsche Caesars. Wanneer het heidendom door het Christendom overwonnen is, zal de middeleeuw- sche geschiedenis met al haar fouten en onvolmaaktheden in groote lijn toch een gunstig beeld geven van de bewuste onderge schiktheid aan het Goddelijk Opperwezen, maar met de Renaissance en het Humanisme keert weer het oud-heidensche begrip terug: de mensch middelpunt van onze vereering. Helaas moet dezelfde grondfout ook worden aangewe zen in de Hervorming met haar eigen onder zoek, met haar steunen dus op het menschelijk verstand in plaats van op het gezag der Kerk Gods. Als inhoud der derde conferentie stelt schrij ver de „menschvergoding" in onzen tijd: het pantheïsme als ondergrond voor vele wfjsgee- rige en godsdienstige levensbeschouwingen en stroomingen van onze dagen: Theosofie, Vrij metselarij en Christian Science, terwijl de vier de conferentie het pantheïsme beschouwt in het materialisme van Vogt, Moleschott en Büchner, het historisch materialisme van Marx en het cynische Bolsjewisme van Sovjet-Rus land. Vooral de twee laatste conferenties lijken me van groot belang om haar wel zeer beknopte, maar vatbare en duidelijke uiteenzetting van den hoogst gevaarlijken ondergrond der moder ne dwalingen. Systemen, die den mensch tot God willen maken, veroordeelen zich zelf. Twee kleine bemerkingen: In het „Voorwoord" stuit ik op een hiaat, waar wel van de eerste, derde en vierde con ferentie de inhoud wordt aangegeven, maar over de tweede wordt gezwegen; vervolgens wordt in de eerste conferentie de groote ge dachtelijn van dit werkje niet te veel onder broken door overigens interessante exegetische verklaringen van Bijbelplaatsen?, S. Gerardus ons toonbeeld, over wegingen, gebeden en korte no vene. Vierde herziene uitgave door M. v. K. Denckeris Boekh., Kelfkensbosch 16, Nijmegen. Een klein devotieboekje, handig van formaat, goede druk, om de vereerders van den volks heilige Gerardus Majella in hun devotie leiding te geven. Het mooiste van dit boeksken vind ik wel, dat werkelijk de belofte van de inleiding ver vuld werd: door het voorbeeld van Gerardus zijn vereerders tot navolging aan te sporen. L. B. Katholieke Illustratie. 66ste jaar gang No. 50. In deze aflevering behandelt Dr. Felix Rut ten „Het wonder der drie aren", en geeft in korte trekken de geschiedenis van het genade oord Kirchental weer. Christine Kamp biedt een Amerikaansch shbrt story „Een vreese- lijke glijbaan", terwijl C. Verdale de geschie denis ontwikkelt van „Het meisje dat niets te doen had". Ing. J. Th. M. Wijs schetst „Bij den schijn van het Noorderlicht", de missie in het onherbergzame Eskimo-gebied. Naast pit tige bijdragen voor de Jeugd, uit de donkere kamer en de actueele en genre-plaatjes van iedere week is er „Goed nieuws in slechte tijden voor de abonné's der K. I. en die dit moeten worden": er komt een gratis bijblad, dat den nu al zoo rijken inhoud van de Kath. Illustra tie wekelijks nog zal aanvullen. Het Heilige Uur door P. Mateo Crawley-Boeven SiS.C.C. (Picpus) Missiehuis „St. Willibrordus", Uden N.-Br. Het Heilig Uur wordt in vele katholieke ge. zinnen gevierd. Een heerlijk feit, dat wel mede moet werken, om Gods gerechtigdheid te vol doen, om het evenwicht te houden tusschen Zijn rechtvaardigheid en barmhartigheid. Bovengenoemd boekje wil een leidraad zijn voor de vele nachtelijke aanbidders, die thuis in het gezin of afzonderlijk het heilig uur hou den. Al doet ons een en andere gestie, tusschen de overwegingen en gebeden in voorgesteld, wat zoetelijk aan, het geheel draagt mooie gedach ten, mooie gedachten vooral van eerherstel te gen de vele en groote zonden, ingeburgerd in ons geslacht. L. B. Muziekuitgaven. Der Paters Montfortanen. Bij de Paters Montfortanen te Leuven heeft onder den titel „Petit Salut" een bundeltje lie deren het licht gezien. Het bevat drie arrange menten van Pater H. Clemens, S.M.M.: O esca viatórum en Tantum ergo de Leslie, beide voor twee zangstemmen, met orgelbegeleiding en O Gloriósa virginum voor éénstemmig koor, even eens met accompagnement van orgel. Wij kennen het voortreffelijke werk, dat Pa ter Clemens als lieder-componist verricht heeft; zijn composities munten uit door eenvoud, on gecompliceerdheid en zangerigen stijl. Ook de drie thans van zijn hand gepubliceerde liederen dragen weer deze kenmerken. De uitgave is goed verzorgd. Bij dezelfde uitgevers is de vierde druk ver schenen van het achtste en elfde deel der „Se lecta Opera", een hier te lande nagenoeg niet bekende verzameling composities, in den geest van het „Motu Proprio" van 22 November 1903 van Z. H. Paus Pius X. De twee nummers van deze verzameling, waarvan ons de herdruk ter recensie werd aan geboden, bevatten zee* goede composities; al lereerst een choral voor éénstemmig koor of vier gemengde stemmen van J. S. Bach, dan een uitmuntend geschreven „Tantum ergo" voor drie gelijke stemmen van den beroemden Franschen Gregoriaansch-kenner A. Lhoumeau, benevens een eveneens door dezen componist zeer knap geharmoniseerd „Ave Maria" en voorts nog liederen van H. Clemens en F. Kuhmstedt. Deze twee bundels, welke behalve voornaam van inhoud, ook smaakvol van uiterlijk zijn, zijn evenals het hierboven besproken „Petit Salut" voor Nederland verkrijgbaar bij de ad ministratie van O. M., Hoensbroek - Station CL.). STAM. Toontheorie en Notenschrift. Een nieuwe methode. Het reeds eeuwen-lang in gebruik zijnde mu ziekschrift heeft ongetwijfeld vooral voor beginnelingen vele moeilijkheden. Moeilijk heden, welke echter eveneens ongetwijfeld niet onoverwinnelijk zijn, zij het dan slechts door serieuze studie. Maar tenslotte is zonder studie niets mogelijk. Er zullen in elk geval niet veel werkelijke muziekliefhebbers zijn, die zich door de voetangels en klemmen van het muziekschrift laten afschrikken. De laatste jaren is er een beweging ontstaan, welke ten doel heeft het gebruikelijke muziek schrift te verbeteren en te vereenvoudigen. La ten we vóórop stellen, dat verbetering wel uit gesloten is, gezien de volmaaktheid van het tegenwoordige; er zal immers niet één musicus zijn, die behoefte heeft aan meer mogelijk heden, dan het „oude" muziekschrift hem biedt. Vereenvoudiging zal misschien in de toekomst mogelijk blijken te zijn, maar tot heden is men in deze richting nog niet verder gekomen dan tot pogingen hiertoe; pogingen van welke de meeste tot nóg meer gecompliceerdheid hebben geleid. Onder hen, die een nieuwe methode voor muziekschrift hebben „uitgevonden", is ook de heer C. Pot te Slikkerveer, wiens „uitvinding onder den naam „Klavarskribo" in den handel is gebracht. Ook tegenover deze poging, welke reeds eerder uitvoeriger is besproken, kunnen wij niet anders dan sceptisch staan, gezien de opgedane ervaringen op dit gebied. Het is in elk geval zeker, dat het muziekschrift van den heer Pot tot heden nog slechts zéér weinig in de praktijk wordt gebruikt. De uitvinder van het „Klavarskribo" is er thans m geslaagd een schijf te construeeren, waarmee kan worden aangetoond, dat het hui dige muziekschrift theoretisch niet correct i»- Een feit, dat op zich algemeen bekend is; na genoeg iedereen weet wel, dat een piano nies absoluut zuiver gestemd is, zoodat het voor de hand ligt, dat men in uiterste instantie be schouwd eigenlijk niet absoluut dien toon speelt, welke door ons muziekschrift wordt aan geduid. x De heer Pot opent dus met zqn laatste uit vinding in het geheel geen nieuw perspectief, hij heeft slechts een hulpmiddel samengesteld, waarmee een bekend feit duidelijk kan worde aangetoond. En daar is hij uitstekend in 8' slaagd> STAM. Van „Welkome Waardevolle Wenken vo»* den Middenstander", door J. P. de Braband is de tweede druk verschenen. „Inleiding tot de Aardrijkskunde", yo Kweekscholen, door G. J. A. Mulder. 1 gave J. B. Wolters, Groningen. „La pédagogie scolaire en Russie Soviétigu door Eugène Dévaud. Uitgave Deselee Brouwer et Sie-. Parijs. en het aanmoedigen tot een goede, vruchtbare houding, dat is het doel van dit zeer mooie ge schrift. In deze nieuwe uitgave zijn ook opgenomen de laatste Bisschoppelijke vermaningen en de gelijke persartikelen, over deze quaestie in den laatsten tijd verschenen. Aanbeveling is overbodig, het boekje spreekt voor zich. L. B. Het proces der Heiligverklaring, door P. Heribertus, O.M.Cap. G.G.G. No. 378. Een nieuwe uitgave van het Geert Groote Genootschap. Dit keer een beknopte, populaire en duidelijke omschrijving van de wijze, waar op de Kerk een harer afgestorvenen tot de eer der altaren verheft. Verklaring van de „Canon Sanctorum", ver schil tusschen particuliere en publieke heiligen- vereering, een stukje geschiedenis en eindelijk een beknopte uitleg van hetgeen tegenwoordig het Kerkelijk Recht voorschrijft omtrent het proces van een Zalig, of Heiligverklaring. Juist de eenvoud, waarin de behandeling ge houden is, zal, al noemt de schrijver zelf ze „droog", haar bevattelijk houden voor vele weetgierigen. L. B. Fry's Phono-Method Fransch voor Nederlanders; Duitsch voor Nederlanders. Uitgave Fry's Publishing Department N.V., Am sterdam. Fry's methode om talen te leeren biedt on tegenzeglijk belangrijke voordeelen. De ontelbare keeren, dat de leerling zijn les op de grammofoonplaat op elk moment van den dag kan beluisteren en het feit, dat een onbeperkt aantal leden van één gezin met vrienden en kennissen deze lessen kunnen vol gen, voor als het ware één lesgeld, maakt dat deze studie-wijze, vooral onder de huidige moeilijke omstandigheden, een uitkomst be- teeként voor velen, die anders wegens het hoo- ge lesgeld genoodzaakt zouden zijn, hun taal onderwijs uit te stellen tot meer florissante tijden. De lessen zijn door docenten van erken de bekwaamheid opgesteld. Men heeft die do centen in huis, ze staan ieder oogenblik voor den leerling klaar en ze geven een perfecte uit spraak van de taal. Er zijn natuurlijk ook bezwaren; het grootste is wel dit, dat „de leeraar" geen vragen beant woordt buiten het lesboek en buiten de plaat; maar de groote bevattelijkheid van de cursus sen, die overigens volstrekt niet beoogen ette lijke jaren gymnasium of H.B.S. te vervangen, helpt voor een goed deel over dit bezwaar heen. We zijn er van overtuigd, dat wie deze cursus sen ernstig in zich opneemt, zich aardig met het Fransch en Duitsch zal weten te redden. HET VERKEERSHUIS „TWENTHE" TE ALMELO, is gisteren door de Ver. voor Vreemdelingenver keer officieel geopend. Ter ge legenheid hiervan wordt aldaar een tentoonstelling van miniatuur Twentsche molens gehouden. Sermonen over Christus' Koning schapSermonen over de Tien Geboden, gehouden in de kerk der Pazmany-Universiteit te Bu dapest 1926'28 door Dr. Toth Tihamer, leeraar en predikant aan de Universiteit. Averbode heeft den druk verzorgd van twee dikke boekdeelen uit het Hongaarsch vertaalde preeken van den Universiteitspredikant Dr. Toth Tihamer te Budapest. Het eerste deel omvat diens predikaties, ge houden in het jaar 1926'27 over het Koning schap van den Christus; het tweede die, welke hij in '27'28 hield over de Tien Geboden. Christus' Koningschap wordt beschouwd on der vele opzichten, vooreerst het begrip van dit Koningschap en Christus' recht daarop, waarna dit Koningschap wordt beschreven over den dood, over het aardsch en eeuwig vaderland, over de Kerk en de priesterschap, over de kin deren en de jongelingen en over de familie. De aandacht wordt gevraagd voor den lijdenden en gekruisten Koning, voor den Koning der lijdenden. Christus, de Koning der vrouwen, de Koning der moeders, het zijn allemaal enkele titels van de 26 predikaties over dit marquante leerstuk der Kerk, in onze dagen van aanvallen op het wettige gezag meer dan vroeger naar voren geschoven. Het tweede boek geeft een zeer uitgebreide behandeling nog maar van de vier eerste ge boden. De toespraken zijn alle berekend op onzen tijd, voorbeelden ontleend aan en conclusies toegepast op onze omstandigheden. Veel leer rijks voor priesters en leeken. Toch meen ik, dat hetgeen de predikant in de inleiding op het tweede boek zegt over den vorm der preeken, die zoo verouderd zou zijn, terwijl alles nieuw is geworden, gelukkig op onze streken lang niet zoo ernstig van toepas sing is. Zou daarin ook ten deele een verklaring gevonden worden, dat wij hem van onze kan sels niet kunnen nazeggen: „de toenemende on verschilligheid en verlatenheid, die daar rond om heerschen?" Ons volk hoort zijn goede predikanten nog graag; dat getuigen gelukkig de volle kerken ook in de steden, maar het moet zoo blijven en zij, die wegblijven, moeten teruggetrokken wor den en ook de dwalenden moeten bij ons leeren komen. En daartoe kan de vaak frissche toon dezer predikaties het zijne bijdragen. L. B. Ook gij Ouders. Bevordering en bescherming van Priesterroepin gen door Father Thd. W. Lefeber, pr. miss. van Mill Hill met een inleiding door Z. H. E. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem. N.V. Het Nederlandsche Boeken- huis te Tilburg. Het derde vijfduizendtal van het nuttige boekje van Father Lefeber over de taak der Ouders inzake priesterroeping hunner zonen. Als een bekroning van het heerlijke ouder schap is het, wanneer God kinderen roept tot de verheven taak van het priesterschap. De Ouders zijn de vroegst-aangewezenen, om over deze roeping te waken en ook als de jongen reeds is toevertrouwd aan de zorgen van het seminarie, kloosterschool of missiehuis, blijft op de ouders de plicht rusten hun beste krach ten aan deze uitverkoren kinderen te geven; denk maar eens aan den vacantietijd. Tot twee groepen zou men de plichten van de ouders in deze kunnen terugbrengen: nim mer mag een kind gedwongen worden, deze keuze voor zijn levensstaat te doen, maar even zeer verkeerd doen de ouders, wanneer zij hun kinderen, die meenen geroepen te zijn, van het volgen dier roeping trachten af te houden. TER GELEGENHEID VAN HET 25-JARIG BESTAAN van de Ver. van Reinigingsdirecteuren, werd Donderdag te Den Haag een demonstratie gehou den met rollend materiaal, uit verschillende gemeenten samengebracht op het terrein der Gemeentereiniging aan de Newtonstraat. PRESIDENT DA VILA VAN CHILI, heeft na verschillende bedrei gingen ontvangen te hebben, zijn ambt neergelegd. DE ZEELIEDENSTAKING IS OPGEHEVEN. De drukte voor het aanmonsterings- DE DUITSCHE AEROCLUB heeft op het vliegveld Staaken een vlucht georganiseerd kantoor van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij. voor 200 scholieren, met de bedoeling de jeugd met het vlieg wezen vertrouwd te maken. ALS DE HERFST KOMT:Dan rijzen de veelkleurige zwammen „als paddenstoelen" uit den grond. Niet alleen als stoflage van het bosch trekken zij de belangstelling tot zich, maar ook den aandachtigen bioloog bieden zij veel merkwaardigs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 4