De Spaansche pers in boeien Geen Duitsch antwoord meer V(s< VEMEENSGDE KATHOLIEKE PERS De conversie der leeningen Het nieuws van heden RADIO MOORS EL DEBATE" WEDER VERBODEN CHINEESCHE OVERVAL OP KOLENMIJN Gandhi zet door De aardbeving op Nw. Zeeland Het H. College In de kwestie der pariteit Pantserkruiser C aanbesteed DE BAROMETER ZATERDAG 17 SEPT. 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Vernietiging van de Katholieke pers Het geheele gebouw van „El Debate" staat Indalecio Prieto President der „vrije" Spaansche republiek MONSTERPROCES TE MOSKOU Doodvonnissen te wachten Het Weer iiimiiniimniiinniiiiiiniiiiininiiniiiiiiiiinininniiiiflnniiinniiniiiiniiiiiiiiiininniiiiiiiuiiiniiHiiiiiffl Voor de Japanners gevlucht De Douane-regeling De stem van God beveelt hem In Fransch parlement ingediend Succes in Brazilië Geweldige aardverschuiving Notawisseling bracht geenszins toenadering Tot bespreking bereid Het Duitsche schrijven aan Henderson Henderson geen gebruik zal maken Henderson naar Genève DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Duitschland de ontwapening moe ARGENTINIË HERADEMT Financiën in het reine W. Brakel Jr. - Botermarkt 17 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18179 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De Republiek die in haar programma ge schreven had, dat zij den Spanjaarden die onder het vorig bewind in de uitoefening van hun rechten als staatsburgers zoo ge weldig werden belemmerd, thans de zoo lang verwachte vrijheid zou schenken, heeft In de laatste 18 maanden duidelijk blijk ge geven wat zij onder het begrip vrijheid verstaat. De nieuwe machthebbers schijnen al een heel slecht begrip te hebben van de vrijheid van drukpers hetgeen algemeen als een der voornaamste geestelijke goederen Wordt beschouwd. In de betrekkelijk korten tijd dat deze overwegend socialistisch georiënteerde Re publiek bestaat werden onophoudelijk kran ten verboden. De Katholieke Pers werd wel het zwaarste getroffen omdat zij het als haar plicht beschouwde om stelling te ne men tegen de nieuwe richting zoover zij de eeuwenoude traditie met voeten trad. Het leiding gevende katholieke blad „El Debate" dat alle vervolgingen ten spijt, openhartig en zonder te schipperen den strijd heeft opgenomen voor de onschend bare rechten der Kerk en van de katholieke Staatsburgers is thans voor de derde maal verboden. Wanneer men de weken en maan den dat „El Debate" verboden is bij elkaar telt dan is men het volle jaar reeds over schreden. De Spaansche regeering heeft in de revolutiepoging van generaal Sanjurjo een aanleiding gevonden om heele reeksen van kranten te verbieden. Tal van buiten- landsche journalisten-organisaties hebben gemeend de aandacht der andere persorga nen te moeten vestigen op de onwaardige behandeling die de Spaansche pers van de tegeering in Madrid te verduren heeft. Terwijl deze regeering juist aan het be wind gekomen is door een revolutie die gemotiveerd werd door de nood zakelijkheid om de openbare vrijheid te herstellen die door de dictatuur geschonden Was, heeft de huidige regeering op haar beurt deze vrijheid nog op een veel bruta ler wijze geschonden. Zij heeft rul. daags na den staatsgreep van 10 Augustus 28 bla den opgeheven. Uit het gerechtelijk onderzoek is echter gebleken dat de nationale organisatie waarbij de meeste dagbladen waren aange sloten „de Volksactie" geen enkele verant woordelijkheid voor den opstand ten laste gelegd kan worden, maar dat zij bovendien In Sevilla absoluut geweigerd heeft om de verlangde medewerking te verleenen die door de officieren gevraagd werd. In die omstandigheden lijkt het verbod van deze dagbladen als een machtsmisbruik dat al leen verklaard kan worden uit het verlan gen om den tegenstander die met wettige Wapenen strijdt, het middel uit de hand te hemen om zijn ideeën tot uitdrukking te brengen. Dat machtsmisbruik komt vooral tot uiting in het geval met „El Debate" waarvan de socialistische minister van Ar beid, de Indalecio Prieto, enkele dagen ge leden in de volledige zitting van de Cortes hog verklaarde: „El Debate" is een prachtig dagblad dat de Spaansche pers eer aandoet, een krant die over al de politieke en sociale gebeurtenissen haar meening geeft." Ofschoon „El Debate" absoluut niets had hit te staan met de revolutiepoging van Sanjurjo is het blad toch verboden. Sedert de grondvesting van de Republiek beeft „El Debate" altijd een wette lijk standpunt in genomen en haar strijd altijd met Wettige middelen en binnen het ka der van de be staande wetge ving gevoerd. Niets is zoozeer Vreemd aan haar grondwettelijke d.w.z. echt katho lieke opvatting als een revolu- tionnair avon tuur. Maar des ondanks is „El Debate" opnieuw ten slacht offer gevallen aan den haat van haar te genstanders, voor wie de revolutiepoging van generaal Sanjurjo een welkome gele genheid was om dezen gehaten strijder voor de katholieke belangen weer opnieuw Voor eenigen tijd onschadelijk te maken. Men heeft zich echter niet tevreden ge steld met alleen „El Debate" te verbieden, maar heel het bedrijf van deze onderneming beeft men stil gelegd, zoodat ook de uitgave Van tal van tijdschriften en periodieken die met het dagblad niets hebben uit te staan, gestaakt moest worden. Op die manier wil men de materieele po sitie van deze leiding gevende katholieke uitgeversfirma in Spanje zooveel mogelijk ondermijnen. onder strenge bewaking en zonder verlof mag zelfs niemand der redactie of directie de drukkerij of kantoren binnen treden. Ondanks deze knechting is de directie van „El Debate" toch steeds voortgegaan om haar geheele personeel van redactie, admi nistratie en drukkerij hun volle loon uit te betalen. In verband hiermede heeft de directie aan haar abonné's het verzoek gericht om de kwitantie van het eerstvolgend kwartaal te willen voldoen. De maatregel der Spaansche regeering dreigt echter fataal te worden voor „El De- bate" omdat 15 October a.s. de nieuwe ge bouwen zouden worden ingewijd die onder leiding van Angel Herrera tot stand zijn gekomen en waardoor „El Debate" niet al leen over het grootste katholieke dagblad van geheel Zuid-Europa zou beschikken doch tevens het best geoutilleerde dagblad bedrijf van geheel Spanje zou worden. Zooals men zich zal herinneren heeft de tweede periode waarin „El Debate" verboden is ruim twee maanden geduurd; juist 66 da gen. Toen het blad Zaterdags na Paschen weer opnieuw verscheen schreef de redactie in het eerste nummer een prachtig artikel, waarin gezegd werd, dat het orgaan gelou terd en gesterkt door het lijden met recht vaardigen trots uit -deze beproeving weer voor het front der openbare meening trad. Wij herinneren ons die eenen indrukwek- kenden zin: „Wij hebben niets bijzonders mede te deelen. Onze houding zal dezelfde zijn als vroeger, evenals heel onze denk wijze en manier van schrijven. Binnen het kader van de wetten des lands, slechts met geestelijke wapens en rechtvaardige midde len, maar vastberaden geen millimeter te rug te gaan of ook maar op een enkel punt af te wijken van onzen eenmaal ingeslagen weg. De regeering kan ons weliswaar on derdrukken, maar zij zal nooit in staat zijn om te beweren, dat, wanneer onze stem weerklinkt, onze woorden niet de volle waar heid bevatten. „Wij proclameeren derhalve en eischen 't als een recht voor ons op om vrij kritiek te kunnen uitoefenen en wij zijn vastbesloten om met alle wettelijke middelen die ons ten dienste staan te blijven strijden met een geweldige energie tegen de onrechtvaardige wetten en hun verderfelijken invloed." Wij zijn ervan overtuigd dat „El Debate" in dezelfde stemming, en met denzelfden moed bezield met opgeheven hoofd, fier uit de nieuwe beproeving die het thans mee maakt te voorschijn zal treden. Zij moge er van verzekerd zijn dat de ka tholieke pers van de geheele wereld in dit uur van lijden aan haar zijde staat be zield met gevoelens van deelneming, en sympathie en onverbrekelijke solidariteit en de katholieke pers zal voortdurend te genover de geheele wereld blijven protes teeren tegen het grievende onrecht dat „El Debate" thans weer opnieuw werd aange daan. (Nadruk verboden). MOSKOU, 16 Sept. (Eigen telegram). Te Moskou is een nieuw monsterproces begonnen tegen 26 ambtenaren van de grootste Mos- kouer levensmiddelentrust, dat zeker ter dood- veroordeelingen met zich zal brengen. De be klaagden worden ervan beschuldigd regeerings- waren gestolen en door bemiddeling van spe culanten verkocht te hebben. Er zijn op het oogenblik in Rusland dozij nen van dergelijke processen hangende, ten gevolge van de regeeringscampagne tegen de oneerlijkheid. De economische diensten zitten vol dieven en speculanten, waaronder velen tot de communistische partij behooren. .(United Press) m Verwachting: zwakke wind uit Oostelij- H s ke richtingen, helder tot licht of half jj bewolkt, droog warm weer. ij gj Verdere vooruitzichten: nog weinig ver- jj andering, js H Zon op 6.39, onder 7.10 Laatste Kwar- |j g tier Vrijdag v.m. 2.07. Licht op 7.40. jl DAIREN, 16 Sept. (Eigen telegram). Twee duizend Chineesche bandieten deden een aan. val op een kolenmijn te Foetsjin. Drie perso nen werden vermoord, terwyi er vier zwaar gewond werden. Toen ze hoorden, dat er Ja- pansche troepen in aantocht waren, namen zij de vlucht, nadat ze eerst nog de spoorbaan hadden opgeblazen. (United Press) SJANGHAI, 16 September. (V.D.) De Ja- pansche oorlogsschepen op de rivier de Jangtse hebben bevel ontvangen zich te concentreeren bij Nankau, Nanking en Sjanghai ten einde „eventueele incidenten te voorkomen, welke in verband met de erkenning van Mandsjoerye door Japan gevreesd worden." In verband met de versterking der Japansche troepen te Nanking heeft de toestand zich al daar toegespitst. De minister van Buitenlandsche Zaken, Lo- wenkan, verklaarde, dat hij met de Japansche militaire autoriteiten is overeengekomen Chl. neesche militaire patrouilles te zenden ter voor koming van eventueele botsingen met de Ja. panners. De Japansche opperbevelhebber heeft er opmerkzaam op gemaakt dat by de eerste botsing met of aanval op de Japansche troe pen of de bevolking, troepen aan land zullen worden gebracht. Talrijke Japansche handels ondernemingen en banken hebben bizondere bewaking gekregen van marinesoldaten^, die met machinegeweren zijn uitgerust. De Japanner Fukumoto is benoemd tot di recteur der douanen te Dairen. Deze is, naar men weet, 2 maanden geleden door den inspec teur-generaal der douanen uit zijn functie ont heven wegens zijn weigering de opbrengsten der douanen naar Sjanghai over te brengen. BOMBAY, 16 Sept. (Eigen telegram). Naar wy vernemen zal Gandhi Dinsdagnacht te 12 uur uit de gevangenis worden ontslagen en naar Ahmedabad worden overgebracht. De Mahatma wijst alle verzoeken om zyn hongerstaking uit te stellen, af. Hij verklaarde zeer gelukkig te zün, daar God hem eindeiyk de gelegenheid had gegeven het grootste en laatste offer te brengen voor de zaak der verdrukten. Het is hem onmogelijk, zijn besluit den hongerdood te sterven, nog eenigen tijd uit te stellen. De stem van God beveelt hem aan het eenmaal geno men besluit vast te houden. (United Press) PARIJS, 16 Sept. (Reuter). De ministerraad heeft Vrijdag voor het begin der Kamerzitting het wetsontwerp betreffende de conversie der staatsleeningen goedgekeurd. De 5 pCt. leening 1915-16, de 6 pCt. 1920, de 6 pCt. 1927, de 5 pCt. 1928, de 6 pCt. obligaties 1927 en de 7 pCt. schatkistbiljetten 1927, voör een totaal bedrag van 85 milliard francs, zul len worden geconverteerd in een 4y pCt. lee ning, die wordt uitgegeven a pari en aflosbaar is in 75 jaar. Het voorstel werd tevens ingediend in Kamer en Senaat. De Kamer verwees het voorstel naar de financieele commissie ter bestudeering. In een officieele verklaring zet de regeering uiteen, dat niettegenstaande de betrekkeiyk sterke prijsdaling in de laatste jaren het prijs niveau in Frankryk steeds nog te hoog is ge bleven. De levensstandaard moet omlaag en daartoe was noodig een verlaging der geldren ten, waarvan de conversie een onderdeel is. De regeering wil het land een terugkeer van de uit den oorlog geboren moeilijkheden besparen en het komende budget in evenwicht houden. Vergoedingen zullen worden verleend aan kleine renteniers voor wie het mogeiyk zal zyn hun leeningen in lijfrentes onder bijzonder gunstige voorwaarden te veranderen. In de „Populaire" (socialistisch) publiceert Léon Blum heden een artikel, waarin hy zich bezig houdt met het plan der regeering tot converteering der staatsschulden. Léon Blum komt hierin tot de conclusie, dat de socialisten zich geen tegenstanders van het regeeringswetsontwerp zullen toonen en datzy niet aan de oppositie zullen deelnemen. Dit zou beteekenen, dat de socialisten, bij de behandeling van het wetsontwerp in de Ka mer zich van stemming zullen onthouden. Aangenomen PARIJS, 16 Sept. (Reuter). Het verloop van de Kamerzitting liet reeds geen twijfel over, dat het regeerings-voorstel met groote meerderheid zou worden aangenomen, gelijk ook geschied is. Ook de Senaat zal waarschijnlijk de behande ling dermate bespoedigen, dat de wet reeds morgenavond onderdak kan zijn. RIO DE JANEIRO, 16 Sept. (Eigen tele gram). Volgens heden ontvangen berichten van het hoofdkwartier in de stad Lorena, een be- langrük strategisch punt, door de regeerings- troepen bezet. (United Press) Schokken duren steeds voort WELLINGTON, 16 Sept. (Eigen telegram) De hevige aardbevingen, die in den afgeloopen nacht in verschillende districten hebben plaats gehad, duurden ook vandaag nog voort. De be volking is zeer angstig en vlucht uit de huizen. Tot nu toe zyn er slechts vier personen ge wond. De schade is echter aanzienlijk grooter dan eerst werd aangenomen. (United Press) WELLINGTON, (N. Zeeland), 16 Sept. (Reu ter). De jongste berichten uit Gisborne, waar vanmorgen een sterke aardbeving plaats had, vermelden, dat nog steeds lichte trillingen ge voeld worden, terwijl op sommige plekken de aarde bijna regelmatig iedere 5 minuten schudt voorafgegaan door een dof gerommel, dat klaar- biykelijk van ver onder de oppervlakte der aarde komt. In Gisborne zyn talrijke schoor- steenen en muren omgegooid, ruiten gebroken, menschen gewond en openbare gebouwen be schadigd. De verbindingen met de stad waren eenigen tüd verbroken. Te Hangaroa heeft, een geweldige aardverschuiving plaats gehad. (Dit is een district op 33 mijl van Gisborne). Een Consistorium verwacht. Even tueele nieuwe Kardinalen Vaticaanstad, 16 Sept. Toen Kardinaal Van Rossum stierf zonk het ledenaantal van het Heilige College van Kardi nalen op 53. Door den dood van Z. E. Kardi naal Piffl in April van dit jaar, heeft bui tendien een zekere verandering in het Kardi naalscollege plaats gegrepen. Terwijl in het be gin van dit jaar er meer buitenlandsche dan Italiaansche Kardinalen waren, is thans de verhouding zoo, dat er 27 Italiaansche en 26 niet-Italiaansche Kardinalen zijn. Tijdens het pontificaat van Paus Pius XI zijn er 49 Kar dinalen gestorven en het ledenaantal van het Heilig College is op het oogenblik ongewoon laag. Het grootste aantal der Kardinalen is reeds hoogbejaard. De gemiddelde ouderdom der Kar dinalen is thans 66 jaar. De Kardinalen Früh- wirth en Ehrle zijn 87, Kardinaal Andrieu is 82, Kardinaal Granito di Belmonte is 81 en Kardi naal Pietro Gasparri 80 jaar. De jongsten onder de Kardinalen zijn Kardinaal Lienart, die 48 jaar is. en Kardinaal Seredi, die slechts enkele maanden jonger is. Algemeen is men van meening, dat zoo goed als zeker in de naaste toekomst een Consisto rium zal worden gehouden, waarin het aantal .der Kardinalen, dat naar de Kerkelijke traditie 70 bedraagt, zal worden aangevuld. Weliswaar is het in de historie maar zelden gebeurd, dat het maximum-aantal van 70 Kardinalen werd be reikt, maar het is tevens een feit, dat ook het tegenwoordige minimum-aantal haast nooit is voorgekomen, zodat in het komende Consisto rie waarschijnlijk een groot aantal Kardinalen zal worden gecreëerd. Sedert twee jaren zün geen nieuwe Kardinalen benoemd. Het tüdstip van de byeenroeping van het Consistorie wordt in Vaticaansche kringen verwacht einde No vember of begin December a.s. De bijeenroeping wordt gewooniyk 14 dagen tevoren bekend ge maakt in de „Osservatore Romano". Natuurlijk houdt men zich in de Vaticaan sche kringen levendig bezig met de vraag, wie de nieuwe Kardinalen zullen zijn. Er zyn zekere aanknoopingspunten, die op bepaalde personen wyzen. Trouwens zijn vóór het Consistorie de namen van de nieuwe Kardinalen meestal reeds bekend. Maar het is ook meer dan eenmaal ge beurd, dat de Heilige Vader het Pauselijk Hof op het laatste moment door onverwachte be noemingen heeft verrast. Men hoort in Vaticaansche kringen veelvuldig de namen van mgr. Fumasoni Biondi, aposto lisch delegaat te Washington en van mgr. Fe- derico Tedeschini, nuntius te Madrid. Ook houdt men de benoeming voor zeker van mgr. Pizzardo, secretaris der Congregatie voor Bui tengewone aangelegenheden en van mgr. Caccia BERLIJN, 16 Sept. (V. D.) Betreffende de verdere behandeling der kwestie van gelijk gerechtigdheid van Duitschland, vernemen wy van bevoegde zijde, dat "tie Ryksregeering niet voornemens is de Zondag j.l. overhandigde Fransche nota schriftehjk te beantwoorden. Zij betreurt, te moeten constateeren, dat deze nota het probleem der gelijkgerechtigdheid zoowel in zijn voorwaarden als zijn gevolgen onjuist in terpreteert en dat de nota op geen enkel essen tieel punt een toenadering tot het Duitsche standpunt aantoont, zooals het in het Duitsche memorandum van 29 Augustus is uiteengezet. Van een voortzetting der gedachtenwisseling langs den weg der notawisseling meent de Ryksregeering niet veel te kunnen verwachten. Zooals van zelf spreekt is zy, zooals steeds, tot een gedachtenwisseling by mondelinge diplo matieke onderhandelingen bereid. De Rijksminister van Buitenlandsche Zaken heeft Vrijdag den Franschen ambassadeur Frangois Poncet ontvangen en hem een over eenkomstige mededeeling verstrekt. In den zelfden zin zijn ook de overige regeeringen ge- informeerd, welke door de Rijksregeering in deze aangelegenheid waren gekend. Het schrijven der Duitsche regeering aan den president der Ontwapeningsconferentie, Hen derson, dat Vrijdag aan het secretariaat-gene raal van den Volkenbond is overhandigd en waarin de Duitsche regeering haar afwezigheid bij de zitting van het bureau der ontwapenings conferentie op 21 September a.s. aankondigt, luidt als volgt: „By de onderhandelingen van de Algemeene Commissie, welke voorafgingen aan de goed keuring van de resolutie van 23 Juli j.l., heeft de leider der Duitsche delegatie de motieven uiteengezet waarom de Duitsche regeering deze resolutie zou moeten afwijzen. Hij heeft daar bij uiteengezet dat volgens den stand der con ferentiehandelingen de kwestie der gelykge- rechtigdheid der ontwapende staten niet lan ger meer zonder oplossing mag blijven. Dienovereenkomstig heeft hij by die gelegen heid de verklaring afgelegd dat de Duitsche regeering niet zou kunnen deelnemen aan de verdere werkzaamheden der conferentie alvo rens een bevredigende oplossing in de kwestie der gelykgerechtigdheid van Duitschland is verkregen. Nadat de resolutie niettemin is aangenomen, staat reeds thans vast dat de a.s. ontwape ningsconventie ver zal achterblyven by het ontwapeningsregiem van het verdrag van Ver sailles. Hiermede is de kwestie onmiddellyk ac tueel geworden hoe de toepassing van het toe komstige regiem op Duitschland zal zyn. Het ligt voor de hand dat zonder de beantwoor ding van deze kwestie een regeling der afzon- derlyke concrete punten van het ontwapenings probleem niet mogelijk is. Naar de meening der Duitsche regeering kan slechts één oplossing in aanmerking komen, de oplossing n.l waar- by alle staten met betrekking tot de ontwape ning aan dezelfde regelen en principes zullen worden onderworpen en dat voor geen enkelen staat een discrimineerende uitzonderingsregel zal gelden. Het kan niet van Duitschland wor den gevergd deel te nemen aan de onderhande lingen betreffende de in de conventie vast te stellen ontwapeningsmaatregelen, zoolang niet vast staat dat de gevonden oplossingen ook op Duitschland van toepassing zullen zyn. Ten einde deze voorwaarde voor haar ver dere medewerking ter conferentie zoo snel mo- gelyk te verwezenlijken, heeft de Duitsche re geering intusschen getracht de kwestie der ge lijkgerechtigdheid langs diplomatieken weg op te lossen. Helaas moet worden geconstateerd dat de Duitsche bemoeiingen tot nu toe nog niet tot een bevredigend resulaat hebben ge leid. Onder deze omstandigheden zie ik mij tot myn leedwezen genoodzaakt u er van in ken nis te stellen dat de Duitsche regeering van de uitnoodiging deel te nemen aan de den 26en Sept. a.s. aanvangende bijeenkomst van het bureau der conferentie. De Duitsche regeering is, zooals te voren, er van overtuigd dat een radicale ten uitvoer leg ging der algemeene ontwapening dringend ge boden is in het belang van de garantie van den vrede. Zy zal de werkzaamheden der conferen tie met belangstelling gadeslaan en zich by haar verder optreden laten leiden door het verloop dezer werkzaamheden." GENèVE, 16 Sept. (Reuter). De voorzitter der ontwapeningsconferentie Henderson arri veert Zondag te Genève. De algemeene rap porteur Benesj wordt Maandag verwacht. De eerste zitting van het bureau der conferentie wordt Woensdagmorgen gehouden. Gandhi zet zijn uithongeringsplan door. Nieuwe aardschokken in Nieuw-Zeeiand. Chineesche overval in Mandsjoerye. Conversie-wetsontwerp door Fransch parlement aangenomen. Nieuw monsterproces te Moskou. Pantserkruiser C aanbesteed. Ernstig verkeersongeluk onder Wijk aan Zee en Duin; twee meisjes gedood; een ernstig gewond. De Rijksmiddelen brachten in Augustus ruim 2 millioen meer op dan in dezelfde maand van het vorig jaar. De Nederlandsche delegatie naar de dertiende Volkenbondsvergadering te Genève. O O O Dominioni, opperceremoniemeester van t'Fau- selijk Hof. Men is er ook van overtuigd, dat meerdere niet-Italianen tot Kardinaal zullen worden be noemd. Telkens duikt b.v. de naam op van Z. H. Exc. mgr. Hanna, Aartsbisschop van San Francisco, ofschoon deze reeds 73 jaren is. Als zeer mogelijk wordt aangezien, dat de Heilige Vader, nu Kardinaal van Rossum is gestorven, een Hollander tot Kardinaal zal ver heffen. Ook is men van meening, dat Oosten rijk, dat Kardinaal Piffl, en Canada, dat Kardi naal Rouleau door den dood verloor, nieuwe Kardinalen zullen krijgen. Maar nog meer be noemingen zijn waarschijnlijk te verwachten. (United Press) BERLIJN, 15 Sept. (VD). Nu de ontwape ningsconferentie tot dusverre geen practisch resultaat heeft opgeleverd, heeft de rijksregee ring, naar de „Deutsche Allg. Ztg." uit Wil- helmshafen meldt, de marinewerf aldaar thans opdracht gegeven te beginnen met den bouw van pantserkruiser C. Het schip zal in vier jaar klaar zyn. Verder wordt officieel medegedeeld: van 19 21 September vinden onder leiding van den chef der marine in de Noordzee de jaarlijk- sche herfstmanoeuvres der marine plaats. De bescherming der zeescheepvaart in de Noord zee is de grondgedachte dezer oefeningen. Het gebied der manoeuvres strekt zich uit over de wateren ten Zuiden en Zuidwesten van Noor wegen, het Skagerak, het zeegebied ten Wes ten van Jutland en den Duitsche Bocht. In den loop van den 21en September zullen de deelnemende zeestrijdkrachten naar Wilhelms- hafen gaan, waar de chef der marine-leiding •den 23en September een critisch oordeel zal vellen. BUENOS AIRES, 16 Sept. (Reuter). Groote voldoening is in Argentinië teweeg gebracht door de verklaring van den minister van finan ciën in het Congres, dat de financieele toestand des lands met gerustheid kan beschouwd wor den en dat het niet noodig is tot uiterste maat regelen toevlucht te nemen. Het land bezit de vereischte middelen om aan zijn verplichtingen te voldoen, zonder een moratorium te hoeven af te kondigen. Koningstr. 27, Tel. 14609, Haarlem RUBLI Stofzuiger 78.O. mf 1.50 per week AMEG Stofzuiger 49.50, o. mf 1.— per week Hoogste stand op Zaterdag 9 uur v.m.: 766 Achteruit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1