Vereenigde katholieke pers Duitsche houding afgekeurd ALBION MET DE WITTE BEF Spitse juristerij Chineesch beroep op Amerika Het nieuws van heden NATIONALE TREURDAG IN CHINA Anti-Japansche incidenten HERBEWAPENING WORDT NIET TOEGESTAAN Vakvereenïgingen worden erkend Sporen betrokken in politiek DE BAROMETER MAANDAG 19 SEPT. 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Tusschen kool en geit Botsing op Zugspitzbaan Kolenmijnen veroverd Het W eer iiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii Himinimummini In de Mandsjoekwo-af faire Japan en Genève Geen sprake van open deuren BEDEVAART TER EERE VAN DEN H. CORNELIUS De jaarlijksche bedevaart te Bokhoven met de beeltenis van den H. Cornelius, beschermheilige tegen kinderziekten VLIEGRAMP IN AUSTRALIË „Het volk Iaat niet met zich spelen" Gregor Strasser tegen Von Papen Engelsch antwoord op Duitsche eisch van gelijk recht Door Italië beaamd De Franschen tevreden Conclusie der pers Indruk in Amerika Italië stemt met Engeland in Door Rijksminister van Arbeid Schaeffer DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN DRAlSftlA-vAN-VALKmBURG'S e A -'iLEVERTR LEEUWARDEN Udet niet verdwenen Verkiezingsrede van Roosevelt Nazi-vlieger gedood Winkels door menigte geplunderd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18180 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Reeds vele malen heeft Engeland de rol van bemiddelaar gespeeld tus schen Duitschland en Frankrijk en getracht door het uitdenken van compro missen de scherpste tegenstellingen te overbruggen. De methode, welke het daar bij volgde, was er steeds op gericht zoowel de Duitsche kool, hoe heet ook gestoofd, als de luid blatende Fransche geit zooveel mo gelijk te sparen. Ook thans wil het die be proefde tactiek toepassen, nu Duitschland met even onaangename als ondiplomatieke nadrukkelijkheid den eisch heeft gesteld tot gelijkgerechtigdheid op het gebied van bewapening en besloten heeft voorloopig niet aan de voortzetting der ontwapenings conferentie te zullen deelnemen. Au fond is de Engelsche regeering het met de ge rechtvaardigdheid van den Duitschen eisch méér eens dan zij op het oogenblik oppor tuun vindt te laten blijken, maar de strijd middelen, welke Duitschland aanwendt ter Verkrijging van het gestelde doel, acht zij Volkomen verkeerd. Vooral Duitschlands ■Wegblijven van de ontwapeningsconferentie Waardoor deze ernstig gevaar loopt totaal te mislukken, keurt zij af en haar ontwa peningsnota aan Duitschland heeft dan ook kennelijk het doel, de Duitsche rijks- regeering er toe te bewegen op dit besluit terug te komen. Wanneer men de Engelsche nota leest, moet men erkennen, dat de Britsche regeering met veel diplomatieke virtuositeit Frankrijk juridisch in het gevlij komt, maar niettemin practisch gelijkge rechtigdheid voor Duitschland als na te streven einddoel van de ontwapeningscon ferentie stelt. Vooral dit laatste is een bui- itengewoon handige zet, want door dit doel aan de ontwapeningsconferentie onver breekbaar vast te klinken, wil zij de Duit- schers dwingen weer aan het conferentie- Werk deel te nemen. Indien Duitschland zijn eigenbelang wél begrijpt, zal het op deze suggestie moeten ingaan, want het is hu wel duidelijk gebleken, dat het Enge land niet voor zijn hard-tegen-hard-poli- Itiek zal kunnen winnen. De juridische veroordeeling van de mo tieven, welke Duitschland voor zijn gelijkgerechtigdheidsstandpunt heeft aangevoerd, is door Albion, dat voor deze gelegenheid een schoone advocatenbef aan deed, met behulp van naaldspitse juristerij Volkomen in overeenstemming met de let ter, maar even volkomen in strijd met den geest en de bedoeling van het verdrag Van Versailles geconstrueerd. Na Duitsch land erop gewezen te hebben, dat het wel op het minst gelegen oogenblik met zijn politieke eisch is komen aandragen, tracht de Britsche nota aan de hand van den tekst Van het verdrag van Versailles te bewijzen, dat een algemeene bewapeningsbeperking Van alle landen wel als doel in dat verdrag is aangegeven, maar het al of niet bereiken Van dat doel geen voorwaarde vormt voor het nakomen der in dat verdrag opgenomen bepalingen. Volgens de letter is dit volko men juist, maar ook volgens de letter alleen. Want het is duidelijk, dat het voor spiegelen van een streven tot algemeene bewapeningsbeperking alleen Duitschland ertoe gebracht heeft een daardoor als tijde lijk voorgestelde minderwaardigheidsposi tie te aanvaarden. En al kan Duitschland geen enkele plaats in het verdrag van Versailles aanduiden, Welke de andere mogendheden verplicht tot een bewapeningsbeperking tot op het aan Duitschland voorgeschreven niveau, het heeft moreel zeker het recht te eischen, dat er eindelijk eens een serieus begin wordt gemaakt met een eerlijk en effectief stre ven naar algemeene ontwapening. Tot nu toe echter is op de ontwapeningsconferentie Van een dergelijk streven niet veel geble ken, integendeel. Ook Engeland geeft dit tusschen de regels door voorzichtig toe, maar spreekt tevens de hoop uit, dat een de geheele wereld omvattende overeen komst, waarbij elk land zich tot qualitatieve en quantitatieve bewapeningsbeperking zal Verplichten, het eindresultaat der ontwa peningsconferentie zal worden. De zwaar bewapende mogendheden zullen moeten fontwapenen, maar in geen geval zullen de zwak-bewapende landen zich mogen her bewapenen. Met deze stelling zal iedere weldenkende het eens moeten zijn. Ook Duitschland zal die moeten aanvaarden, indien het tenminste wil, dat men zijn be weringen, dat het slechts naar ontwape ning der anderen en niet naar herbewape ning van zichzelf streeft, gelooft. Engeland maakt het bovendien Duitschland gemak kelijk deze stelling te aanvaarden door er den nadruk op te leggen, dat bij het te slui ten ontwapeningsverdrag alle contractee- rende mogendheden volkomen als gelijken zullen moeten worden beschouwd en be handeld. Het is nu maar te hopen, dat de Duitsche rijksregeering de thans door Engeland ge opende gelegenheid zal aangrijpen om bij de hervatting van de ontwapeningsconfe rentie haar voorgenomen afzijdigheid te laten varen. Zij zal daardoor haar belangen en met deze ook die van gansch de wereld beter dienen dan door een recalcitrantie welke op den duur noodzakelijk tot verbit tering en vijandschap met al de daaraan verbonden noodlottige gevolgen voor wel vaart en vrede zou leiden. MÜNCHEN, 17 Sept. (W.B.) Zaterdagavond omstreeks zes uur zijn een opgaande en een neerdalende trein van de Zugspitzbahn in bot sing gekomen. Tot nu toe zijn acht passagiers met ernstige kwetsuren in het ziekenhuis te Garmisch op- Senomen; levensgevaar bestaat echter voor geen Van hen. De oorzaak van het ongeluk is nog niet op gehelderd. De materieele schade is niet zeer belangrijk, SJANGHAI, 18 Sept. (V. D.) Heden waren ter gelegenheid van den Nationalen Treurdag, die in verband met de bezetting van Mands- joerije door Japan heden in China werd ge houden, op alle openbare en op vele par ticuliere gebouwen de met rouwfloers omwon den vlaggen halfstok geheschen. In vele open bare vergaderingen riepen de leiders der Kwo- Min-Tang het volk op tot den strijd tegen het Japansche imperialisme. In de Japansche concessies waren de ver sterkte patrouilles bijzonder waakzaam. Niet temin is het in eenige steden tot incidenten gekomen. Te Hankau werden bij een Chineesche de monstratie acht Japanners gewond. De Chi neesche politie wist echter erger te voorkomen. Nabij Hankau werd op een Japansch waren huis een bomaanslag gepleegd, waarbij twee Japanners werden gedood. MOEKDEN, 18 Sept. (V.D.) Officieel wordt medegedeeld, dat Chineesche vrijscharen na een gevecht van eenige uren met Japansche beschermingstroepen de kolenmijnen bij Foes- joen hebben bezet. Er zouden bij het gevecht 55 Japansche soldaten zijn gedood. j§f Verwachting: Zwakke tot martigen s Westelijke tot Noord-Westelijken wind, j| half tot zwaar bewolkt, weinig of geen J regen. Iets koeler. H Hoogste barometerstand 767.1 te Isa. M fjord. §j Laagste barometerstand 736.8 te Nor- m doyan. g Zon op 6.42, onder 7.05. Laatste Kwar- §j B tier Vrijdag v.m. 2.07. Licht op 7.35. B WASHINGTON, 18 Sept. (Eigen telegram) Het Chineesche gezantschap te Washington verzoekt in een nota de Amerikaansche Regee ring stelling te nemen tegen de schending van het negen-mogendhedenverdrag door Japan. De gezant verklaart zich- niet te kunnen voor stellen, dat de onderteekenaarsstaten zullen dulden, dat Japan dit verdrag als een vodje papier beschouwt. (United Press) De Japansche vertegenwoordiger bij den Vol kenbond heeft het protocol van het tusschen Japan en Mandsjoekwo gesloten verdrag, waar in de Japansche regeering Mandsjoerije officieel als legitiémen staat erkent, aan de secretaris generaal van de Volkenbond overhandigd, ten einde het door te geven aan den voorzitter van den Volkenbondsraad. De Japansche vertegen woordiger heeft aan den secretaris-generaal medegedeeld, dat de overreiking van het proto col uitdrukkelijk heeft plaats gevonden om den Volkenbondsraad op de hoogte te stellen, maar dat die overreiking niet be teekent de aangifte van een internationaal verdrag ter protocolee- ring en publicatie. De secretaris-generaal heeft verder een note van de Chineesche regeering ontvangen, waarin met nadruk wordt geprotesteerd tegen de er kenning van Mandsjoerije door Japan. De Japansche onderminister van buitenland- sche zaken van den nieuwen staat Mandsjoekwo heeft aan een vertegenwoordiger van de „New York Times" een interview toegestaan. De onderminister, Tsjasji geheeten, zeide, dat onmiddellijk de vraag van de exterritorialiteit van Mandsjoekwo zou worden opgeworpen. Mandsjoekwo, zoo verklaarde Tsjasji verder, zal een land zijn dab niet open staat voor andere landen dan die, welke Mandsjoekwo erkennen als een onafhankelijken staat; de zgn. opendeur- politiek zal dus in Mandsjoekwo niet bestaan, behalve voor onderdanen van landen die de on afhankelijkheid van Mandsjoekwo erkennen. SIDNEY, 18 Sept. (Reuter). Nabij Lismore is een vliegtuig in dichten mist tegen een boer derij opgevlogen. Het toestel werd vernield, de drie inzitten den kwamen om het leven. BRUNSWIJK, 18 Sept. (V.D.). Op het Con gres van nationaal-socialistische Duitsche Artse» te Brunswijk, hield Gregor Strasser een rede, waarin hij o.a. zeide, dat men zich momenteel in een moeilijke situatie bevond, omdat men de gerechtvaardigde eischen der nationaal-socialisten om de macht had afge wezen. De val van Brüning was een republi- keinsche intrige geweest. In dit systeem paste Groener's S.A.-verbod, opdat de nieuwe kan selier door de opheffing van het verbod in een gunstige verhouding tot de nationaal-socialisten zou komen te staan. Het tolereeren van Von Papen was echter een fout geweest, die de nazi's bij de verkiezingen ljt a 2 millioen stemmen had gekost. De noodzakelijke reddingsmaatregelen zouden van zeer ingrijpenden aard moeten zijn. Zij zullen niet uitgevoerd kunnen worden, wanneer zij bevolen worden, doch slechts, wanneer een groot deel van het volk er vrij willig aan zal willen medewerken. Von Papen zou het mooiste economische program ter wereld mogen opstellen, hij zou toch niet in staat blijken de massa te kunnen winnen. Wanneer hij gelooft, vijf maal verkiezingen te kunnen laten houden, vergist men zich. Het volk laat niet met zich spelen, en zal degenen, die het verhinderen aan de macht te komen, wegvagen. Het nationaal-socialisme zal aan de macht komen, zonder een centimeter van zijn program af te wijken. MÜNCHEN, 18 Sept. (V.D.). De voorzitter van de Beiersche Volkspartij, Staatsraad Schaeffer, heeft heden in een congres van LONDEN, 18 Sept. (Reuter)Zondagmiddag is het Britsche antwoord op den Duitschen eisch inzake gelijkgerechtigdheid gepubliceerd. Engeland verwijt Duitschland in een tijd, waarin alle mogelijke pogingen worden gedaan om de economische crisis te overwinnen en on middellijk na de concessie, welke z'n schuld- eischers hebben gedaan, een dergelijke nota te zenden, welke 'n groot gevaar oplevert voor de toekomst van de ontwapening en voor den Vol kenbond. De Britsche regeering kan een dergelijke houding noch aanmoedigen, noch goedkeuren. Het gaat niet aan om te beweren, dat Duitschland het recht heeft op grond van het verdrag van Versailles gelijkgerechtigdheid in de bewapening te eischen. De clausulen inzake de ontwapening dienen om te komen tot een algemeene vermindering van de bewapening en niet een conditie voor de ontwapening van Duitschland. Slechts door een verdrag kunnen deze clausu les worden opgeheven. De Britsche regeering begrijpt echter, dat het verzoek van Duitschland meer is gericht tot de mogendheden als een verzoek tot aanpassing en hoopt, dat de ontwapeningsconferentie te Ge nève waardevolle resultaten zal bereiken. Het zou derhalve zeer betreurenswaardig zijn, indien het resultaat een vermeerdering van de bewapeningen zou zijn. De Britsche regeering verlangt een conferen tie, welke de ontwapening in zeer hooge mate zal bereiken. Dit kan echter slechts bereikt worden door geduldige besprekingen tusschen de betrokken staten. PARIJS, 19 September. (Reuter) Het eerste deel van de Britsche antwoord-nota op den Duitschen eisch inzake gelijkgerechtigdheid wordt door de Fransche pers gunstig ontvangen, het tweede deel met meer reserve. Toch ziet men in het document een tegenspraak van de ge ruchten, dat er een diepgaand verschil van meening zou zijn ontstaan tusschen Engeland en Frankrijk. Alle bladen verheugen zich erover, dat Frank rijk en Engeland eensgezind zijn in het juridi sche deel van de kwestie. De Petit Parisien noemt het document goed opgesteld en vindt, dat het veel goeds bevat. Alleen in de passage, waarin wordt gesproken over de vriendschappelijke onderhandelingen, is het stuk vaag en onduidelijk. Vermoedelijk zal dit echter door den Britschen gezant zijn opgehelderd, toen hij het stuk Za terdagavond aan Herriot overhandigde. De besprekingen te Genève zullen het stand punt van MacDonald echter ophelderen. De „Echo de Paris" wenscht Sir John Simon geluk met de juridische interpretatie van het verdrag van Versailles. Het blad acht het echter noodzakelijk, dat een ernstig onderzoek wordt ingesteld naar den toestand van de Rijksweer en de geheime be wapening van Duitschland. Verschillende bladen verklaren, dat Londen en Parijs niet eensgezind zijn inzake de gelijk gerechtigdheid. De „Ordre" is door het document niet bevre digd, meldt Reuter. Het blad meent, dat na Italië thans ook Engeland Frankrijk afvalt, om Duitschland maar te bewegen weer aan de Ontwapenings-Conferentie deel te nemen. De „Populair" wil overeenstemming tusschen Londen en Parijs vaststellen, doch de Britsche formule is nog minder dan de Fransche ge schikt om de massa, welke teleurgesteld is dooi het negatieve resultaat van de eerste zitting van de Ontwapenings-Conferentie te overtuigen. De eerste daad moet thans zijn het Hoover- plan inzake de ontwapening aan te nemen. LONDEN, 19 Sept. (Reuter). Het algemeen gevoelen van de Britsche pers in verband met het Britsche antwoord aan Duitschland is, dat Duitschland thans een geschikte gelegenheid heeft zijn houding ten aanzien van de Ontwa- penings-conferentie te herzien en aan de eind- zitting deel te nemen. De „News Cronicle" echter is van meening, dat het document niet voldoende rekening houdt met de feiten en wil Duitschland garan ties geven. Ook de „Daily Telegraph", zoo meldt Reuter, is van meening, dat Frankrijk in de onder arti kel 5 genoemde bewapenings-vermindering toe stemmen moet, wil Duitschland wederom aan de besprekingen van de Ontwapenings-confe- rentie deelnemen. De „Daily Herald" begrijpt, dat Duitschland het geduld heeft verloren, doch betreurt dit ten zeerste. Beiersch-patriottische boerenpartijen te Tunten- hausen een rede gehouden, waarin hij ver klaarde, dat de Beiersche Volkspartij bereid was geweest, elk kabinet te steunem, dat het vertrouwen kon geven, geen poging te doen tot een staatsgreep of geen partij-dictatuur te willen uitoefenen. De nieuwe noodverordening gaf geen enkelen waarborg en de Rijksregeering had door hator optreden vooral den revolutionnairen groepen een machtig wapen in de hand gegeven, zoodat het geen verbazing wekt, dat vooral de com munisten met nieuwe hoop de Rijksdagverkie zingen tegemoet zien. De strijd om de grondwet moet echter in ee-.i rustige sfeer gebracht worden. Niemand zal ontkennen, dat deze grondwet ziek is, doch slechts in verstandige samenwerking mogen de noodige veranderingen aangebracht worden. Van alle wetgevende machten staat nog slechts de Rijksraad onaangetast in zijn autoriteit. De Duitsche landen zouden een historische daad kunnen doen door den weg voor te bereiden tot grondwetsherziening, waardoor de wetgevende lichamen ^veer tot werken in staat zouden zijn, het Rijk nieuwe grondslagen en vrede met de landen zou krijgen. Men moet het Rijk geven- wat het Rijk toekomt, maar er dient een einde te komen aan het onzalig bureau-centralisme van Berlijn en de landen dienen hun eigen be voegdheid weer terug te krijgen. Schaeffer sprak als zijn vurigen wensch uit, dat Beieren hiertoe den stoot zou mogen geven. De „Daily Mail" waarschuwt voor het gevaar, dat Europa weer in twee vijandelijke kampen wordt verdeeld. De Berlijnsche correspondent van de „Times" is van meening, dat de houding van de Duit sche regeering door het geheele Duitsche volk wordt gebillijkt. Het blad verklaart verder, dat de ontwape ning door alle onderteekenaars van het verdrag van Versailles in principe is aangenomen en de staatsmannen te Genève moeten thans beslis sen, of zij enkele clausules van dit plan in over eenstemming met de nieuwe ontwapenings plannen willen wijzigen. Men moet erkennen, dat de huidige Duitsche regeering minder reageert op de meening van het buitenland, als eenige andere regeering na den oorlog. Toch zou een document, dat op meer activi teit gewezen had meer invloed hebben gehad. In Engeland toch is iedereen van meening, dat de gelijkgerechtigdheid van Duitschland en de overige overwonnen staten moet worden erkend. WASHINGTON. 19 Sept. (Reuter). De Brit- sche antwoord-nota op de Duitsche eisch in zake gelijkgerechtigdheid heeft in officieele kringen een goeden indruk gemaakt en men is van meening, dat thans Duitschland kan wor den overgehaald aan de eind-zitting van de Ontwapenings-conferentie deel te nemen. ROME, 18 Sept. (Eigen telegram). Ofschoon Italië met den Duitschen eisch van gelijkge rechtigdheid volkomen instemt, wil de Italiaan- sche regeering de vervulling van dezen eisch op grond van de ontwapening der andere sta ten zien doorgevoerd. De Italiaansche regee ring wil alles doen om te vermijden, dat de Duitsche eisch in den vorm van Duitschland's herbewapening vervuld wordt, daar zij meent, dat dan in heel Europa een nieuwe bewape- nings-wedloop, met al zijn vernielende gevolgen zal beginnen. Men gelooft dat ook Duitschland zijn eisch vervuld wil zien door middel van ont wapening der andere landen. Wat de ontwapeningsconferentie betreft, meent Italië, dat de atmosfeer der conferentie werkelijk verandert is, niet alleen wegens den Duitschen gelijkgerechtigdheidseisch maar ook, omdat de openbare meenng een concreten vooruitgang op het gebied der ontwapening wenscht, in overeenstemming met hetgeen op het gebied der herstelschulden te Lausanne be reikt werd. (United Press) DUSSELDORF, 18 Sept. (W.B.) Zondag heeft de Rijksminister van Arbeid, Schaeffer, op het Congres van Christelijke Vakvereenigin- gen een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat bij den strijd voor de emancipatie van den arbeider, de stoot niet alleen van boven af is gekomen, doch ook vanuit de arbeidersklasse Gregor Strasser tegen von Papen. Chineesch beroep op Amerika inzake de erken ning van Mandsjoekwo. Afkeurend Engelsch antwoord op Duitschlands bewapeningseisch. Anti-Japansche incidenten op nationalen rouw dag in China. Zeven doodvonnissen in politiek proces te Ti rana. Duitsche Rijksdagverkiezingen op 6 November te verwachten. Herriot beschuldigt Duitschland van geheime bewapening. Fransch postvliegtuig verongelukt. Epidemie dreigt aan het Chaco-front. De R.K. Bouwvakarbeidersbond heeft de voor gestelde loonsverlaging aanvaard. De steunregeling voor den tuinbouw over 1932 is gereed. Vrouw vermoord te Overasselt? O O O KOPENHAGEN, 18 Sept. (Reuter) De di recteur van Groenland, Oldenow deelt mede. dat hem niets bekend is van een verdwijnen van den Duitschen vlieger Udet, die zou heb ben deelgenomen aan de naspeuringen naar de familie Hutchinson. Ook heeft geen van de Groenlandsche be ambten of ambtenaren het verzoek ontvangen, deel te nemen aan het zoeken naar Udet. SALTLAKE CITY, 18 Sept. (Reuter). In een radiorede stelde de democratische candidaat voor het presidentschap, Franklin Roosevelt, een ingrijpende wijziging in de spoorwegen voor. lo. De regeering moet voor een bepaalden tjjd de spoorwegen helpen, op voorwaarde, dat de verbindingen worden verbeterd, hetfeeen allen, zoowel personeel als passagiers, ten goede komt. 2o. De wetten, waarbij de aandeelen worden geregeld, moeten herzien worden en de aandeel houders beter beschermen. 3o. Een commissie moet de concurrentie van autobussen, zoowel voor passagiers als vracht, regelen. 4o. In de streken waar het verkeer onvol doende is, moet dit beter geregeld worden. 5o. Indien het algemeen belang dit eischt, moeten de spoorwegen geconsolideerd worden. 6o. De spoorweg-maatschappijen, die met het geld van anderen onverantwoordelijk omsprin gen, moeten onder toezicht van een speciale commissie worden gesteld. zelf, vooral de christelijke arbeiders hebben hieraan een groot aandeel gehad. Ook is Schaeffer ervan overtuigd, dat de vak- vereenigingen in het huidige politieke leven niet meer gemist kunnen worden. In den huidigen staat moet nauw worden sa mengewerkt tusschen de werkgevers en de ver tegenwoordigers van de werknemers. De Rijksregeering zal dus meer dan ooit een beroep doen op de hulp van de vakvereenigin- gen. Op de eerste plaats staat de vermeerdering van de werkgelegenheid op het program van de regeering en de regeering zal streng waken, dat geen misbruiken insluipen. De regeering beoogt geenszins een opheffing van de arbeidsbescherming. De regeering is zich ook wel bewust, dat de huidige economische crisis en de daaruit voort vloeiende werkloosheid niet alleen door wette lijke voorschriften kan worden opgeheven. Hiervoor is noodzakelijk, dat allen, die mede werken aan het productie-proces, gewillig en krachtdadig met de regeering medewerken en om deze medewerking verzoekt de Minister thans. BRUNSWIJK, 18 Sept. (W.B.) Tijdens den heden gehouden Nationaal Socialistischen vlieg dag is de kunstvlieger Albrecht met zijn toestel na een botsing omlaag gestort en om het leven gekomen. BIRKENHEAD, 19 Sept. (Reuter) In de arbeiderswijken van de stad zijn in het afge- loopen weekend onregelmatigheden voorgeval len. Op aanstoken van werkloozen viel de menig te de politie, welke veersteerking had gekregen uit Liverpool aan en plunderde een aantal win kels. Het hoogtepunt van de onlusten was een ge vecht van een vijfhonderd oproerlingen, gewa pend met stokken en ijzeren staven, tegen de politie. Aan beide zijden zijn een aantal gewondeen gevallen. Men vreest, dat heden opnieuw onlusten zul len ontstaan, wanneer het steuncomité verga dert en wanneer een zevental arrestanten ver hoord zullen worden. iNo t v vv rriimiMiiMlf l' IYS- Hoogste stand op Maandag 1 uur n.m.5 '5® Vooruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1