KENNEMERLAND J. LOTTGERING MAANDAG 19 SEPTEMBER De iepenziekte Organisatie der bestrijding STOFZUIGERHUIS MAERTENS Philips Radio-Toestellen Aluminium tegen petroleum Russisch-Canadeesche ruilhandel DE NOODLOTTIGE AANRIJDING TE BEVERWIJK Begrafenis der slachtoffers KENNEMER KUNSTENAARSKRING Tentoonstelling te Velsen BEVERWIJK VELSEN IJMUIDEN UIT DEN OMTREK DE SCHADELOOSSTELLING AAN HAARLEMMERLIEDE In beroep bij de Kroon AALSMEER AERDENHOUT BENNEBROEK HAARLEMMERMEER HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE HERINGA WUTHRICH - HAARLEM Centrale Verwarming HEEMSTEDE HILLEGOM LISSE ZANDVOORT Laat Uw costuum geregeld persen Prijs f 1.- VERVERIJ EN CHEMISCHE WASSCHERIJ Iraks plannen EINDE ZOMERTIJD LAFFE OVERVAL Twee oude mannen door jongelui mishandeld AUTO GESLIPT Bestuurder gedood Genua-Express By het zwemmen verdronken JONGEN GEDOOD Tegen een tram opgereden Aan de gevolgen overleden Woonwagenwerk te Nijmegen De zelfbestuurder van Bambel MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Het stoffelijk overschot van de beide slacht offers van het vreeselijk auto-ongeval, dat Vrij dagmiddag op den Provincialen weg nabij de gemeente Beverwijk gebeurde, is, na beëindiging van het onderzoek, door de Justitie vrijgegeven. Hedenmorgen is te Heemskerk de 13-jarige Marietje Tesselaar ter aarde besteld. Om 9 uur werd in de geheel gevulde parochie kerk de requiemmis opgedragen, waarna de be grafenis op het R.K. Kerkhof volgde. De lijkbaar werd gevolgd door de klasgenooten van het jeugdige slachtoffer, dat een leerling was van de R.K. Zusterschool te Beverwijk. Op het kerkhof was de belangstelling enorm. Aan de groeve merkten we o.a. op burgemeester W. Vreugde van Heemskerk en diens echtgenoot. De begrafenis van de 13-jarige Marietje Nies ten is vastgesteld op morgenochtend. Te 9 uur wordt in de St. Agatha-kerk aan de Breestraat te Beverwijk de requiemmis opgedragen, waarna de teraardebestelling volgt op het R.K. Kerkhof aan de Peperstraat. Bij informatie aan het Roode Kruis Zieken huis werd ons hedenmorgen medegedeeld, dat de toestand van de 15-jarige Aagje Tesselaar, die bij het ongeval ernstig werd gewond, tame lijk bevredigend is. Haar toestand baart op het oogenblik geen zorg. Gelijk reeds gemeld is, wordt van 19 tot 24 September in hotel „De Prins" te Velsen- Noord, een tentoonstelling gehouden, welke ge organiseerd wordt door den onlangs opgerichten Kennemer Kunstenaarskring. Deze expositie zal inzendingen bevatten van de volgende kunstenaars: H. F. Boot, O. de Kat, H. Henriët, J. Sluiter, K. Verweij, E. Verbooy A. van Tilburg, J. Wagemaker, R. Pieters, F. J. Drost, P. Michel, H. J. Cal- koen, W. Rees, J. Veringa, J. Mulder, J. Hoogvorst, A. W. Verhorst, mej. H. Marcus en van de architecten Ch. Barteis en Joh. H. Groenewegen. Voorts zal een kunstenaarswerk geëxposeerd worden door den heer E. Snel, terwijl mevr. H. de KatVan Zijl borduurwerk heeft in gezonden. Hedenavond om 8 uur zal de tentoonstelling officieel geopend worden door den burgemees ter van Velsen, mr. L. F. J. E. Rambonnet. Gedurende de tentoonstellingsweek zullen verschillende speciale avonden gegeven worden, zooals een literaire avond, welke morgen, Dinsdagavond, 8 uur zal gehouden worden, waarbij medewerking verleenen mr. Ali Cohen, mevrouw G. Sierhuis en de heeren J. Sierhuis, Joop Oversteegen en E. Prins. Donderdagavond om 8 uur wordt een muziek avond georganiseerd, waarbij medewerking ver leenen mej. A. Hermes (alt), mej. S. Win- tershoven (piano), mevr. L. Mulderv. d. Weerd (piano), mej. R. H. Prins, (piano) en de heeren P. Halsema (piano), E. Biele (cello) en G. Bèths (viool). De tentoonstelling wordt besloten met een arl'istenfeest, dat Zaterdagavond a. s. om 10 uur zal aanvangen. De expositie zal iederen dag van 10 tot 5 uur te bezichtigen zijn. 50 pet. van de opbrengst zal worden afge staan aan het crisis-comité te Velsen en aan de Vereeniging „De Lichthoeve" te Santpoort. Aanrijd'ng Gisteravond omstreeks 9 uur had op" de Schans een aanrijding plaats. De bejaarde mej. Zw„ wonende alhier, wilde de straat oversteken, juist toen een motorrijwiel passeerde, bestuurd door den heer P., uit Heemstede. Het gevolg was een aanrijding, waarbij Zw. kwam te vallen. Met een bloedende hoofd wonde werd zij in een nabijzijnde woning binnengedragen, waar dr. De Ree, die inmid dels gewaarschuwd was, een voorloopig verband aanlegde. Op zijn advies werd mej. Zw. naar het Roode Kruisziekenhuis overgebracht. Gemeenteraad Er wordt een openbare ver- gadering van den Raad der gemeente gehouden op Donderdag den 22sten September as., des namiddags te 715 uur. De agenda vermeldt: 1. Benoeming van: a. 4 leden der Commissie van Bijstand in het beheer der bedrijven; b. 4 leden der Commissie van Bijstand in het beheer deer openbare werken; c. 4 leden der commissie van bijstand in het beheer der financiën; d. 4 leden der Commissie van Bijstand in het beheer van het Openbaar Slachthuis. 2. Voorstel tot verlenging der huur van het gemeentelijk sportpark aan de R. K. Sportver. „D. E. M." 3. Prae-advies op het adres van de afd. Ken- nemer land van den Nederl. Bond van Hotel-, Café- en Restauranthouders in het verlofbe- drijf, houdende verzoek het sluitingsuur van al le café's in deze gemeente op 12 uur dees nachts te willen vaststellen. 4. Prae-advies op de adressen van de afd. Beverwijk van de Nederl. Sigarenwinkeliersver- eeniging en van J. J. Bisschop, betreffende het vaststellen van bepalingen teer afwijking van de winkelsluitingswet. 5. Voorstel tot verkoop van strooken grond aan de Hendrik Burgerstraat. 5. Voorstel tot het vaststellen van een nieuwe steunregeling voor de werkloozen. 7. Voorstel tot overname van een strook grond aan den Alkmaarschen straatweg van de N. V. de Kleijs. 8. Mededeelingen en ingekomen stukken en hetgeen verder ter tafel zal worden gebracht. DE STEUNREGELING VOOR WERKLOOZEN Tot de maatregelen, welke hebben geleid tot het sluitend maken der gemeente-begrooting voor het dienstjar 1932, behoorde, zooals bekend is, het aanvragen van een Rijkssubsidie in de kosten van steunverleening aan werkloozen. Bij de aanvrage om een Rijksbijdrage hebben B. en W. aan den Minister ter goedkeuring in gezonden de concept-steunregeling, aangeboden bij hun raadsvoordracht. De Minister heeft bezwaar tegen het voorge stelde tarief van steunverleening. Mede in ver band met de wenschelijkheid, dat zooveel mo gelijk uniformiteit in de steunregelingen wordt verkregen, heeft de Minister bepaald, dat de redactie der Rijkssteunregeling moet worden gevolgd, waarbij het volgende tarief moet wor den toegepast: Voor de uitgetrokkenen: De steun bedraagt ten hoogste: a. voor gehuwden en ongehuwde kostwinners 12.50 per week, benevens 1.35 per week per gezinslid boven 2 personen; b. voor kostgangers 9.per week. Voor de dubbel-uitgetrokkenen: De steun be draagt ten hoogste: e. voc en ongehuwde kostwinners 11.50 per week, benevens 1.20 per week per gezinslid boven 2 personen; b. voor kostgangers 8.per week. Voor de reglementair nog niet rechthebben den en ongeorganiseerden: De steun bedraagt ten hoogste: a. voor gehuwden en ongehuwde kostwinners 10.per week, benevens 0.85 per week per gezinslid boveen 2 personen: b. voor kostgangers 7.per week. De Minister merkt voorts ten aanzien deer steunregeling op: Het ontmoet voorshands bzzwaar, dat steun verleening ingevolge deze nieuwe regeling in natura geschiedt. De bij bovengenoemde concept-steunregeling voorgestelde huurtoeslag wordt goedgekeurd. Deze bedraagt voor de uitgetrokkenen en de dubbel-uitgetrokkenen een maximum van ƒ2.50 en voor de reglementair nog niet rechthebben den en voor de ongeorganiseerden een maxi mum van 2.per week. Eveneens wordt goedgekeurd de bepaling, dat van de verdien sten der vrouw van een gesteunde de eerste 3.niet in aanmerking komt voor veerminde- ring van het steunbedrag. Werklooze land- en tuinarbeiders, die tus- schen de 60 en 66 jaren oud zijn, mogen zonder speciale toestemming van den Minister, inge volge de Rijksregeling worden gesteund, mits zij nog geheel valide zijn. Aan werkloozen tusschen de 60 en 66 jaren oud en behoorende tot an dere groepen, mag alleen steun ingevolge de genoemde regeling worden verleend, indien het alleszins valide arbeiders betreft, van wie rede lijkerwijs mag worden aangenomen, dat zij bij een opleving in het bedrijf, waarvan zij afkom stig zijn, weder tewerkgesteld zullen worden. Werkloozen, ouder dan 65 jaar, mogen nimmer ingevolge de Rijksregeling worden gesteund. De datum 1 Juni 1932, genoejnd an het slot van art. 12 der voornoemde concept-regeling moet worden gewijzigd in 1 Januari 1931. Hier-, bij wordt bepaald, dat aan diegenen, die na genoemden datum tijdens hun werkloosheid zijn gehuwd, geen gehuwden-uitkeering wordt ver strekt, dan nadat zij na hun huwelijk tenminste 3 maanden in het vrije bedrijf hebben gewerkt. Omtrent het verstreken van een brandstof- fentoeslag wordt te zijnet tijd door dij Minister bericht gezonden, evenals ten opzichte van art. 25 der voornoemde concept-regeling, betrekking hebbende op de toeslagen op de reglementaire kasuitkeeringen, indien deze lager zijn dan de Rijksregeling. De Rijkssteunregeling is door den Minister geldig verkjaard voor de in deze gemeente woonachtige werkloozen, afkomstig van de naij volgende bedrijven: het Hoogovenbedrijf tè IJmuiden, de Plaatwellerij te Velsen, de Vereen. Blikfabriek te Velsen, de Visscherijbedrijven te IJlhuiden, Wessanen's Kon. Fabrieken te Wor- merveer, de Amstrdamsche Ballast Mij te IJmuiden. Vervolgens voor de navolgende bedrijven, ge vestigd in deze gemeente: Haven- en transport wezen, sigarenindustrie en land- en tuinbouw. Zeer waarschijnlijk zal de Rijksregeling bin nenkort van toepassing worden verklaard op de bouwbedrijven. Deze regeling geldt voorloopig voor het tijd vak van 4 tot en met 24 September 1932 voor de overige werkloozen, die door den Minister in de steunregeling werden opgenomen. In bijzondere gevallen knn met toestemming van den Minister van deze regeling worden af geweken. B. en W. achten het gewenscht om de na volgende bepalingen, voorkomende in de be staande concept-regeling, over te nemen en aan den Minister ter goedkeuring voor te leggen. Deze bepalingen betreffen: le. dat* geen uitkeering wordt Verstrekt aan hen, die minder dan één jaar vóór de steun aanvrage in de gemeente Beverwijk wonen; 2e. dat de toegang tot het stempellokaal kan worden ontzegd aan steuntrekkenden, die: a. zich hinderlijk of niet behoorlijk gedragen (of dreigen dat te zullen doen) tegenover amb tenaren vanden dienst en leden van het orgaan van steunverleenig of het publiek in of bij het gebouw; b. zonder zich waarneembaar hinderlijk te gedragen in de gebouwen of in de omgeving een opruienden invloed uitoefenen op het publiek of een prikkelenden of tartenden invloed op de ambtenaren. Over uitsluitingen voor langer dan drie dagen of voor onbepaalden tijd wordt beslist door het orgaan van steunverleening." Het subsidie aan deze gemeente in de kosten van steunverleening over het tijdvak van 4 September tot enmet 31 December 1932, is door den Minister vastgesteld op 75 pet., uiteeraard voor zoover de regeling wordt verlengd. Naar de thans bestaande gegevens berekend, is de Rijksbijdrage te stellen op ongeveer 1300. per week, welk bedrag nog aanmerkelijk wordt verhoogd, indien de bouwvakarbeiders in de Rijkssteunregeling worden opgenomen. B. en W. stellen voor deze regeling vast te stellen en aan den Minister goedkeuring te vra gen om de hiervoren genoemde bepalingen aan de regeling toe te voegen Aanrijding Zondagavond werd een bejaar de mej. Z. bij het plotseling oversteken van den weg op de Schans aangereden door een motorrijwiel bestuurd door C. J. J. P., wonen de te Castricum. De juffrouw werd tegen den grond geslagen en bleef met een ernstige hoofdwonde liggen. Zij werd, na door dr. van Ree te zijn verbon. den, naar het Roode Kruis-ziekenhuis overge bracht. De bestuurder van het motorrijwiel en de duo-rijder kwamen na de aanrijding even eens te vallen. Zij bekwamen geen letsel. De motorfiets was echter onbruikbaar geworden. Van Gelder"s Sportvereeniging. Op Zater dag 1 October a.s. des namiddags te half drie zal het nieuwe V.G.S. sportterrein aan den Wijkerstraatweg officieel geopend worden. Bij deze gelegenheid zal voor de Zaterdag middagcompetitie worden gespeeld de voetbal wedstrijd V.G.S. IL.S.V. I, terwijl medewer king wordt verleend door de vereenigingen Harmoniekapel „De Eendracht", Mannenkoor „De Eendracht", Gymnastiekver. „Sparta", al len aan de fabriek verbonden. Dit sportterrein, dat in het begin van dit jaar nog een zandwoestijn was, is thans in een eerste klas inrichting herschapen. Zeeliedenstaking. Van de IJmuider Fede ratie ontvingen wij het volgende: De directie van de Halcyonlijn stelt alles in het werk om de hier in staking liggende sche pen „Stad Dordrecht" en „Stad Zaandam" te doen vertrekken. Een vaste aanwijzing, dat deze pogingen wor den gedaan, is steeds het verschijnen van politie bij de sluizen. Toen dan ook Vrijdagmiddag door de posters werd gemeld, dat er meer politie op de been was, als normaal het geval pleegt te zijn, was dit voor de stakingsleiding voldoende op haar que vive te zijn. En inderdaad duurde het niet lang of men signaleerde den kapitein van de „Stad Dordrecht" en eenige van zijn mannen. Men leidde hieruit af, dat een nieuwe poging zou worden gedaan, doch nu voor de „Stad Zaandam". Men herinnerde zich nog op welke wijze men voor een week de „Stad Dordrecht" met 'n bemanning alleen van officieren trachtte te laten vertrekken. De stakingsleiding stelde zich oogenblikkelijk in verbinding met de con tact-commissie, welke op haar verzoek direct bereid was al het mogelijke te doen om het ver trek dezer schepen te verhinderen. Men aarzelde niet opdracht te geven dat, indien noodig, het sleepbootpersoneel zou worden verzocht, geen medewerking te verleenen bij het vertrek der schepen van de Halcyonlijn. Teneinde te voorkomen, dat van andere plaat, sen deze hulp zou worden verleend, werd het personeel van den sleepdienst te Maassluis op de hoogte gesteld, terwijl ook dat te Rotterdam zal worden ingelicht. De contact-commissie zal alle pogingen in het werk stellen, het uitvaren der beide schepen te beletten. B. en W. der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude stellen aan den gemeenteraad voor, gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland van 7 September, waarbij bepaald is, dat de gemeente Haarlem zal betalen aan de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude op grond van art. 19 der wet van 20 April 1927, een bedrag ineens van 5.670.vermeerderd met rente overeenkomstig art. 21, le lid van genoemde wet; Overwegende dat bij raadsbesluit van 11 Augustus 1927 volgens artikel 19, le lid sub a van voormelde wet een uitkeering is gevraagd van 33.790 en volgens art. 19, le lid sub. c een uitkeering van 3.000; dat naar hun meening in bovengenoemd be sluit van Gedeputeerde Staten geen juiste toe passing is gegeven aan doel en strekking van art. 19 van de wet van 21 April 1927; te besluiten, tegen het bovengemeld besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland bij Hare Majesteit de Koningin in beroep te gaan. R.K. Kinderuitzending. Alhier is opgericht een afdeeling van de R.K. Diocesane Kinderuit zending. In het bestuur hebben zitting de vol gende heeren: P. A. M. Oomens, voorzitter, Zijdstraat 41; C. Th. Hoogeboom, penningmeester, Kudelstaart- scheweg 212; G. Buskermolen, Heerenweg 67; C. Willemsen, Zijdstraat 35; G. v. d. Meer, Oost- einderweg 591; Th. Helsloot, Aalsmeerderweg 443, terwijl als secretaresse fungeert mej. A. C. Walraven, Heerenweg 25. Tot geestelijke adviseur is door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem benoemd de Zeereerw. Heer Pastoor Heggelman, te Aalsmeer. Het comité is zijn werk reeds aangevangen met het zenden van een circulaire aan de ge- loofsgenooten en eenige jongedames doen reeds een rondgang tot het inzamelen van gelden. Oranje-commissie. Het comité „Koningin nedag" te Aerdenhout kwam Vrijdagavond in hotel „Boekenroode" bijeen, om eenige punten te bespreken, waarbij de feestelijkheden op 31 Augustus nog eens de revue passeerden. De voorzitter, de heer B. Straus, kon constateeren dat deze dag wederom een groot succes is ge weest, waarbij geen enkele wanklank of klacht werd vernomen. Een woord van dank werd gebracht aan den heer G. J. van der Vliet te Overveen, die het terrein aan de Catslaan ter beschikking stelde. Voorts werd hulde en dank gebracht aan alle comité-leden voor de prettige samenwerking, waardoor het mogelijk werd den feestdag te doen slagen. In het bijzonder was men erkente lijk aan alle inwoners van A.-B., die door hun financieele en moreele medewerking het comité in de gelegenheid stelden, dit feest te organi- seeren. Ook daardoor werd het mogelijk zoovele en nuttige cadeaux te kunnen uitreiken. Het comité doet in de toekomst een beroep op alle inwoners voor eenzelfde medewerking. Aan de heeren mr. A. Bos en mr. Prins en Geerlings werd wederom verzocht de financieele rekening te controleeren. Na afdoening van eenige interne aangelegen heden sloot de voorzitter de bijeenkomst. Opbrengst collecte. De gisteren alhier ge houden boempjesdag ten bate van de R. K. Ver eeniging tot bestrijding der tuberculose „Her wonnen Levenskracht" heeft opgebracht de somma van 122.45. Zanglustig Bennebroek! Bij de Chr. gem. zangvereeniging „Soli Deo Gloria" hebben, naar wij vernemen, meeningsverschillen plaats gehad, welke een afscheiding van een deel der leden tot gevolg hebben gehad. „Soli Deo Gloria" heeft een nieuwen dirigent uit Haarlem, terwijl de oude dirigent, de heer S. Visser uit Hillegom een nieuwe vereeniging heeft opgericht, welke neutraal genoemd wordt. Al reeds eerder heeft het oudst hier be staand, plaatselijk Chr. Gem. Koor „Benne broek", dirigent de heer H. J. Arisz, pogingen in het werk gesteld om tot samenwerking te komen. Deze pogingen stuitten echter op on overkomelijke bezwaren. Met dat al heeft de kleine plaats Bennebroek nu drie zangvereenigingen! Federatie van Muziek, en Zangvereenigin gen De pas opgerichte Federatie van Mu ziek- en Zangvereenigingen te Hoofddorp, die zich onder meer ten doel stelt een muziektent te Hoofddorp te verkrijgen, is bereids aan het werk getogen. In de vergadering van het voorloopig bestuur is besloten, dat de beide bestaande muziekge zelschappen „Excelsior" en „Opwaarts", onder leiding van den directeur van „Excelsior", den heer L. Thuis, bij gunstig weder, een rondgang zullen maken door Hoofddorp op Zaterdag 24 Sept. en vermoedelijk op Zaterdag 1 October. Verschillende dames- en heerenleden van de zangvereenigingen en van de H.O.V. hebben zich bereid verklaard, die avonden te collec teeren aan de huizen der ingezetenen. Vertrouwd wordt, dat waar sinds lang de be hoefte gevoeld werd aan een blijvende muziek tent, alle ingezetenen gaarne voor dit doel zul len offeren, ook al omdat thans de gewenschte overeenmstemming tusschen de verschillende muziek- en zangvereenigingen is bereikt, mede wat betreft het geven van openluchtconcerten. R. K. KIESVEREENIGING. In de Woensdagavond gehouden vergadering van de R. K. Kiesvereeniging „Kiesrecht is Kiesplicht" heeft o.a. bestuursverkiezing plaats gehad. Het bestuur is thans als volgt samen gesteld: H. Hellen, voorzitter (district Houtrakpolder), J. P. v. Duijndam, secretaris (district Spaarn woude), J. v. d. Peet, penningmeester (district Halfweg), C. Nelis, (district Spaarnwoude), C. Stokman (district Spaarnwoude), J. R. Kuij- pers (district Halfweg), H. Greeve, (district Halfweg), W. Spruijt (district Houtrakpolder), M. v. Steijn (district Houtrakpolder), H. Vink (district Zuid-Schalkwijk), leden. Voor een tweeden vertegenwoordiger uit district Zuid-Schalkwijk is een plaats open ge houden. Heringa-Johnson-Oliebranders SOBRIETAS-DAG Met goedkeuring van B. en W. zal Zater dag 1 October de jaarlijksche Sobriëtas-spel- tjesdag gehouden worden. Om dezen dag goed te doen slagen is de hulp noodg van vele jongedames, ouder dan 14 jaar. Wie wil zich dien dag beschikbaar stellen voor dit mooie doel? Ook zij die alleen in de middaguren kunnen, zijn van harte welkom. Het slagen van dezen bloempjesdag hangt voor een groot deel af van het aantal dames, dat zich met den verkoop wil belasten. Dames, geeft u dus op aan een /an onder staande adressen: Mej. de Winter, Heerenweg (Patronaatsgbouw) en H. v. d. Berg, Eiken laan 44. Tuinfeest Patrimonium. Onder begunsti ging van rijk zomerweer is Zaterdag het tuin feest der Speeltuinvereeniging Patrimonium ge houden. De met bloemen versierde fietsen, auto peds en wagentjes trokken zeer de belangstel ling. De voorzitter onthulde te 4 uur met een jaardige toespraak het vaandel. Reidansen wer den keurig uitgevoerd, terwijl met de tooneel- groep der speeltuinvereeniging „Meerlebosch" uit Haarlem een openluchtspel werd gegeven. Er waren dverse attracties. He feest is uitnemend geslaagd. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente houdt een openbare vergadering op Vrijdag 23 September nam. 1.45. Agenda: 1. Onderzoek geloofsbrief nieuw be noemd raadslid J. van Deursen. 2. Beëediging nieuw benoemd raadslid J. van Deursen. 3. Vast stelling notulen; 4. Ingekomen stukken; 5. Be noeming van vier leden van de commissie in zake werkverschaffing wegens periodieke af treding; 6. Verleening van een crediet voor aan stelling van twee nachtwakers; 7. Reclames Hondenbelasting; 8. Comptabiliteitsbesluiten; 9. Verlenging ontruimingstermijn onbewoonbaar verklaarde woning; 10. Wijziging precario-ver- ordening; 11. Verkoop van grond; 12. Verzoek van de Gew. Landstormcommissie Zuid-Hol land-West om subsidie; 13. Mededeelingen. Burgerlijke stand. Getrouwd: J. C. Drayer en M. J. Tij pers; P. Korte en M. van der Jagt. Geboren: Mijndert z. van M. van Brunen en G. Rietveld; Anna Elisabeth d. van A. J. San ders en A. P. Ringeling; Maria Johanna Wil- helmina d. van A. I. Warmerdam en M. Lip pens; Jan z. van R. J. Veldhuyzen van Zanten en E. M. Kraay; Leonardus Maria z. van C. R. Koppers en E. A. Groot; Johannes Hendricus z. van J. Rusman en P. van Kesteren. Werkzoekenden. Het aantal ingeschrevenen bij de gemeentelijke arbeidsbeurs bedraagt thans 261, d.i. 14 meer dan vorige week. OM EEN BURGEMEESTERSWONING Protest te Lisse Aan den Raad der gemeente Lisse is door 'n 70-tal inwoners een adres gezonden, waarm wordt geprotesteerd tegen de voteering van een post van 20,000 uit de gemeentekas voor den bouw van een ambtswoning voor den burge meester, baron van Wijnbergen. Dit protest is onderteekend door de libe ralen in de gemeente en geen enkele naam van een Katholiek komt er op voor. De liberalen vertegenwoordigen wel is waar geen groep in den gemeenteraad, maar maken toch een groot deel van het belastbaar inkomen der gemeente Lisse uit. Het is waarschijnlijk, dat de burgemeeester in de eerstvolgende raadsvergadering een verkla ring over deze kwestie zal afleggen. Harddraverij. De jaarlijksche hard draverij te Lisse zal dit jaar plaats hebben op Donderdag 6 Octdber a.s. om half 1. Er is ook weer een kermesse d'été aan verbonden. Hinderwet Ter gemeente-secretarie ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van de N. V. Graan-, Meel- en Fouragehandel voorheen P. Beelen en Z'onen, alhier, om vergunning, inge volge de Hinderwet tot het plaatsen van een ruw olie-dieselmotor op het perceel plaatselijk gemerkt Grachtweg 24, kadastraal bekend ge meente Lisse in sectie D. no. 3098. Op Vrijdag 30 September a.s des voormid dags om 11 uur kunnen tegen dit verzoek be zwaren worden ingebracht ten gemeentehuize. Ontvreemding Bij de politie alhier is aan gifte gedaan van de ontvreemding van wasch- goed in den nacht van 14 op 15 September. HET RAADSLID GEERS. Naar wij vernemen heeft de heer L. Geers voor de herbenoeming als lid der Commissie van Sociale aangelegenheden bedankt, tevens dankend voor het in hem gestelde vertrouwen. Ook heeft de heer Geers zich met een schrij ven gewend tot de Commissieleden en in het bijzonder tot den voorzitter, den burgemeester, waarin hij dezen heeren dank brengt voor de samenwerking, steeds ondervonden. De heer Geers maakte sedert zijn verkiezing tot raads lid, 1923, deel uit der financieele commissie. Onder een auto Op de Groote Krocht ge raakte het negenjarig zoontje van den heel de H. uit de Tramstraat onder een auto. De knaap werd bij pension Van der Lijn binnen gedragen. Bij onderzoek van dr. Van Fraassen bleek, dat de knaap alleen eenige ernstige ont vellingen aan de beenen had opgeloopen. De knaap kon naar huis worden overgebracht. Gastentoonstelling Ter inlichting wordt medegedeeld, dat de gastentoonstelling on geveer veertien dagen zal duren. De tentoon stelling is geopend 's middags van twee tot vijf uur en 's avonds van half acht tot half elf. En is men na het bezichtigen van het ten toongestelde soms vermoeid, dan is in de an dere zaal gratis thee en gebak beschikbaar, door het bedrijf aan de bezoekers aangeboden. Burgerlijke Stand Geboren: Henriëtte," d. van S. C. Koning en G. de Bree. Ondertrouwd: P. van de Kreeke en A. J. Odé; J. van der Mije en M. Smeets; A. Pijm en J. Zaayer. Gehuwd: Q. van der Meulen en M. Koper. Overleden: A. van der Werff, oud 51 jaren. O. S. S. Dinsdagavond om half negen houdt O. S. S. een algemeene ledenvergadering in Muluru aan den Strandweg. Besproken zal worden verlenging van de Koninklijke goed keuring de wedstrijden van den Kennemer Turnkring en de deelname aan de bandsfees ten te Rotterdam. 's Morgens afgehaald, 's avonds bezorgd. iGK. HOUTSTRAAT SA, Telefoon 10771 In de vorige artikelen hebben wij gezien, dat voorwaarde voor een doeltreffende bestrijding van de iepenziekte in een bepaalde streek is. dat alle eigenaren van iepen hieraan medewer ken. Ruimt niet elkeen tijdig zijn doode en stervende exemplaren op en maakt hij daarbij de schors niet onschadelijk, dan zal men in zoo'n streek de iepenspintkevers (de overbren gers van de ziekte) en dus ook de ziekte zelf nimmer de baas worden en dan is bijna alle moeite van anderen vergeefsch. Men krijgt dan den ontmoedigenden toe stand, dat overal verspreid nog doode of bijna doode iepen staan, dat bij boerderijen en el. ders groote of kleine partijen ongeschild iepen, hout blijven liggen, die alle even zoovele be. smettingshaarden zijn. Dit is dan ook aanleiding geweest tot het in het leven roepen van het K. B. van 18 April 1930, Stbl. nr. 141, laatstelijk gewijzigd bij K. B. van 28 Maart 1931, Stbl. nr. 136. Op grond hiervan kunnen de eigenaren van iepen en van gevelde, ongeschilde iepestam- men gedwongen worden hun stervende en doode iepen binnen een bepaalden termijn te vellen en de schors onschadelijk te maken. Het Staatsboschbeheer en de Plantenziek- tenkundige Dienst zijn belast met de opspo ring en de Minister van Economische Zaken en Arbeid wijst de te vellen iepen of het op de stapelplaatsen voorkomende ongeschilde iepenhout aan. Dit opsporingswerk zal ook dit jaar in den tijd, dat de ziekte het best is waar te nemen, d.i. in den nazomer en den herfst, weer ter hand worden genomen. Vooral die streken, waar groote belangen op het spel staan, zul len zooveel mogelijk stelselmatig worden ge zuiverd. De te vellen iepen, worden in den regel door de ambtenaren, zooveel doenlijk na over leg met de eigenaren, van een merkteeken voorzien. Na eenigen tijd ontvangt de eigenaar een aangeteekenden brief van den Minister met de mededeeling, dat de gemerkte iepen vóór een bepaalden datum moeten zijn opge ruimd en de nader aangegeven maatregelen getroffen. De burgemeesters zijn belast met het toezicht op de naleving van de voorschrif ten en mocht iemand nalatig zijn, dan volgt proces-verbaal en kunnen de voorgeschreven maatregelen op kosten van den nalatige van gemeentewege worden uitgevoerd. Alhoewel van Regeeringswege reeds veel is gedaan om de iepenziekte onder de knie te krijgen (in 1931 werden pl.m. 26.000 iepen voor velling aangewezen!) en reeds vele ge meenten, polderbesturen en particulieren hier. bij groote hulpvaardigheid hebben betoond, zal een volledige, afdoende bestrijding over het geheele land toch eerst mogelijk zijn, wan neer alle bezitters van iepen hun volle mede werking verleenen. Laten zij beseffen, dat zij aan de gemeenschap verplicht zijn en dat hun eigen belang medebrengt, de Regeering te steunen in haar pogingen om de ziekte te be strijden. Deze steun behoeft slechts te bestaan in het tijdig opruimen van zieke iepen en het dadelijk ontschorsen of gedurende ten minste drie maanden onder water gedompeld houden van gevelde exemplaren .Vooral in de gebie den waar de iepenziekte nog slechts weinig voorkomt, kan door tijdig ingrijpen nog veel worden gered. Dubbele waakzaamheid is hier geboden. Het is nu de tijd de boomen die dezen winter ge veld moeten worden te merken en als de bla deren zijn gevallen, is het vaak moeilijk zieke boomen van gezonde te onderscheiden.. BARTELJORISSTRAAT 16 - TELEFOON 10756 MONTREAL, 17 Sept. (Reuter). Een over eenkomst is gesloten inzake de levering van Russische petroleum tegen Canadeesch alumi nium. Het gaat hierbij om een hoeveelheid aluminium ter waarde van ca. 1 millioen, die door de door Mellon gecontroleerde Alumin. Co. of Canada Ltd. aan Sovjet-Rusland zal worden geleverd tot een prijs beneden dien, welke i» de Ver. Staten geldt. Hiertegenover levert Sovjet- Rusland een hoeveelheid petroleum, die reeds op weg is van de Zwarte Zee naar Montreal. De „New-York Times" voegt hieraan toe, dat dit de eerste is van een aantal ruiltransacties van Russische tegen Amerikaansche producten. Deze is vooral daarom van beteekenis, omdat zij wijst op de belangstelling voor het Russische afzetgebied van een zoowel op industrieel als op politiek gebied vooraanstaand persoon als Mel lon. De Aluminium Company of Canada bevestigt bovenstaand bericht. Canada heeft een embar go ingesteld tegen den Russischen invoer van steenkool, pulp, hout voor papierfabricage, tim merhout en asbest, maar nog niet tegen petro leum, hoewel Rusl-.nd tot nu toe een embargo had ingesteld tegen allen Canadeeschen- invoer. De petroleum zal in Canada geraffineerd wor den in concurrentie met de Canadeesche petro- leummaatschappijen. Verwacht wordt, dat laatst genoemde hiertegen zullen protesteeren bij de Canadeesche regeering. LONDEN, 17 Sept. (Reuter). De Iraq Petro leum Company is van plan jaarlijks 4 millioen ton petroleum van de Iraq-petroleumvelden uit te voeren, zoodra de pijpleidingen naar zee ge reed zullen zijn, aldus een verklaring van Tha- bit Abdunnoorbey, regeeringscommissaris voor de petroleumvelden van Irak, die te Londen uit Bagdad aangekomen is, op een reis door petro- leumproduceerende landen. Volgens Abdunnoorbey zal deze petroleum verdeeld worden tusschen de vier voornaamste groepen, welke de Iraq Petroleum Company vormen, n.l. Anglo-Persian, de Koninklijke- Shell, de Amerikaansche en de Fransche groep- Wij herinneren er aan, dat de zomertijd zaX eindigen den 2en October te drie uur in den voormiddag, zoodat in den nacht van Zaterdag 1 October op Zondag 2 October de klokken een uur moeten worden achteruitgezet. Tijdens den laatsten kermisdag te Heijthuijsen heeft aldaar een ergerlijke mishandeling plaats gehad van twee oude menschen, bericht de „Telegraaf". De 68-jarige tuinier V. en de 71-jarige land bouwer P., beiden uit het nabijgelegen dorp Roggel, welke de kermis te Heijthuijsen hadden bezocht, waren tegen sluitingsuur uit een café in de Stationsstraat vertrokken en in de rich ting van hun dorp gewandeld. Nauwelijks hadden zij een paar honderd meter geloopen, toen zij door een viertal jongelui werden omringd, die hen poogden te beletten verder te loopen. Eenige der vlegels begonnen daarop de beide oude menschen te slaan en te schoppen. Een hunner viel op den grond, waar op de ander trachtte zijn ouden vriend te hel pen en met een parapluie naar een der bel hamelssloeg. Deze rukte hem echter de para pluie uit de handen en sloeg hem stuk op den rug van den eigenaar. Toen de beide oudjes op den grond lagen, namen de daders de vlucht. P. bleek een aderbreuk gekregen en zeer veel bloed verloren te hebben, toen geneeskundige hulp ter plaatse kwam. De tuinier V. werd door eenige omstanders geholpen, doch kon niet meer staan. De geneesheer constateerde bij dit slacht offer een ernstige bovendijbeenbreuk, zoodat hij naar het ziekenhuis te Roermond moest worden overgebracht. Een groote massa volk was inmiddels ter plaatse samen gestroomd, doch niemand kon inlichtingen verstrekken omtrent de daders, die zooals later bleek, zich tusschen het publiek had den gemengd. De Rijkspolitie stelde dadelijk een nauugezet onderzoek in en arresteerde korten tijd later eenige jongemannen uit Heijthuijsen, die ter beschikking van de justitie zijn gesteld. Eenige oorzaak voor de ergerlijke mishande ling is er blijkbaar niet geweest, daar de slacht offers de daders niet eens kenden, terwijl even min drankmisbruik in het spel schijnt geweest te zijn. Vrijdag is een auto, bestuurd door den heer H. uit Den Haag, tusschen Huiten en Gilze- Rjjen door de gladheid geslipt en tegen een boom gebotst. De bestuurder was op slag dood. De tweede inzittende, de 25-jarige H. S. uit Rotterdam, werd zwaar gewond. De speciale boottrein met post en passagiers, in aansluiting op het motorschip „Christiaan Huygens", zal Dinsdagmorgen 20 September om 10.20 van Genua vertrekken. Aankomst Woensdagmorgen 21 dezer om 8.05 te Zevenaar; 8.57 Arnhem; 9.46 te Utrecht (O.S.); 11 uur Den Haag (S.S.); 10.19 Amsterdam (W.P.)10.30 Amsterdam (C.S.) en 11.17 Rotter dam (Maas). Te Winschoten is Zaterdagmiddag de twin tigjarige A. Boerhout bij het zwemmen ver dronken. Vrijdagavond te kwart over zevën is in de Jonathanstraat te Den Haag een ongeluk ge beurd dat aan een twaalfjarigen jongen hetderff ven heeft gekost. In deze straat fietste de twaalfjarige G. K-> met op het frame voor hem gezeten de twaalf jarige A. v. H., beiden wonende aan de van Os- tadestraat. De fietsende jongen schijnt een onhandige manoeuvre te hebben gemaakt. Hij is tegen een tramwagen van lijn 2 opgereden. De jongen kwam te vallen, met het gevolg, dat G. K. zoo danige verwondingen bekwam, dat, toen de ge neeskundige dienst hem naar het Roomsch-Ka- tholieke ziekenhuis vervoerde, de knaap, voor aankomst aldaar, overleed. De andere jongen, A. v. H„ is er vrij goed af gekomen. Hij kreeg verwondingen aan vingers en kin en werd door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Een voorloopig onderzoek, door de politie in gesteld, wijst uit, dat den trambestuurder geen schuld treft. De 42-jarige bankbediende W. de Reuver uit de Doedesstraat, die Donderdag op den Nieu wen Binnenweg te Rotterdam door een auto werd overreden is Zaterdagnacht aan de ge volgen daarvan in het ziekenhuis overleden. Te Nijmegen is in het nieuwe woonwager^ark aan den Graafschen weg een kapel ingezegend door pater B. Verheen O. P., pastoor van Neer bosch. Het is een sobere, maar doelmatige kape*' Pater Terburg O. P. is geestelijk adviseur van het woonwagenwerk en bedient de kapel. MEDAN, 16 Sept. (Aneta.) De zelfbestuurder van Bambel, die door de Moesapat van Kotat- jane van zijn functie werd ontheven, zal voor ontslag worden voorgedragen. De Gouverneur van Atjeh en Onderhoorlg- heden zegde zulks toe na ontvangst van een daartoe strekkend verzoek van zestig volkshoof den. IJMUIDEN, 19 Sept. Tarbot per K. G- 1.30—1.15; Griet per 50 K.G. 38—15; Tong K.G. 1.700.70; Kleine schol per 50 K.G. 22—3» Schar per 50 K.G. 4.50; Vleeet per stuk 4—2. Pieterman en Poon p. 50 K.G 13.00 Groote Schelvisch p. 50 K.G. 30.00—22.50, Mid del Schelvisch p. 50 K.G. 23.50—15.—, KI. mid* Schelvisch p. 50 K.G. 17.50—8.60, Kleine Schel visch per 50 K.G. 11.50—7.10, Kabeljauw VeT 125 K.G. 48.00—29.—, Gullen per 50 K.G. —3.50, Leng per stuk 1.25, Heilbot per K. 1.10, Wijting per 50 K.G. 5.80—2.50, Koolvlsch per stuk 0.480.19, Makreel per 50 K.G. 9.00-— 3.50, Versche Haring per kist 3.502.70. van de heden aan den Rijksvischafslag aange komen stoomtrawlers: H.C. 247, 500 m. 4100; H.C. 214, l400,.nr 4300; O.N. 121, 900 m. 3200; Gerberdina Johanna, 840 m. 5400; Amstelstroom, 11» 2200; Vios, 85 m. 2500; Schoorl, 560 m- 4200; Alcmaria, 85 m. 1700; Poolzee, 285 rn. 3900; Sylvain, 550 m. 4000; Condor, 100 m» 2800.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2