DRIEKWART EEUW VAN ARMENZORG J. LOTTGERING Burgerlijk armbestuur bestaat 75 jaar UIT OUDE ARCHIEVEN OVERZICHT FINANCIEEL MAANDAG 19 SEPTEMBER Een beetje romantiek SPORT EN SPEL le klasse G SANTPOORT—T.Y.B.B. 2—2 Santpoort scoort viermaal K.N.V.B. Ille klasse HOLLANDIAPURMERSTEYN AJAX 3—R.C.H. 2 2—2 H. V. B. Laat Uw costimm geregeld persen Prijs f 1.— VERVERIJ EN CHEMISCHE WASSCHERIJ WIELRENNEN H.S.V. „De Kampioen" DE SCHADELOOSSTELLING AAN HAARLEMMERLIEDE In beroep bij de Kroon V erkeersongevallen De uitgaven, die in 1856 3649.90 bedroegen, zullen thans ruim een millioen beloopen Eerste vergadering van het B. A. Hij wilde geen belasting betalen! GYMNASTIEK Wedstrijden Concordia DUIVENSPORT Postduivenver. „De Bonte Duif" STADSNIEUWS KENNEMER KUNSTENAARSKRING Tentoonstelling te Velsen „Maar" drie rijwielen gestolen Een romantische geschiedenis De eerste aanbesteding Na 1857 Instructie directeur MARKTNIEUWS iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii In het schitterend ingerichte Sportpark te Santpoort, ontmoetten de oud-kampioenen el kander in een spannenden fairen strijd, welke een gelijk spel opleverde, waarmede de bezoe kers zeker tevreden mogen zijn. Het was een snelle wedstrijd met mooie spelmomenten, waarin de verdedigingen niet Voor elkander onderdeden. Nadat Visser een buitenspel-doelpunt gescoord had, is Schiebroek zoo ongelukkig om in eigen doel te schieten. Metten en Neve (welke voor Kockx was ingevallen) moeten herhaaldelijk hun handen uit de mouwen steken, wel een bewijs dat er flink op den bal wordt gezeten. Een vrije schop wordt Santpoort noodlottig, Put schiet hard in en Schiebroek kopt in eigen doel. Alzoo heeft T.Y.B.B. een flinken voor sprong, welke zij tot rust weet te behouden. Met den wind in den rug is Santpoort na rust hiet meer te houden, steeds zitten de roodbroe- ken voor Mettens heiligdom. Na twintig minu ten weet de Jong keurig verschillende tegen standers te passeeren en te scoren. Honschoten krijgt een kans doch schiet hard naast. De spanning stijgt, de voorhoedes zijn echter slecht op schot, zoodat doelpunten duur zijn. Ongeveer acht minuten voor het einde plaatst Oerrits keurig naar Kaldenbach. welke hard in schiet, een keurig staaltje voetbal. Om de spanning weer te geven, die hierna Volgde, is niet mogelijk, het publiek werd er stil van, doch de „winning goal" kwam niet ter Wereld. Het bleef 22, een uitslag waarmede T. Y. B. B. tevreden mag zijn. Wanneer de schotvaardigheid der beide voor hoedes opgevoerd kan worden, dan zullen T. Y. B. B. en Santpoort wederom een hartig Woordje mede spreken- de beide achterhoedes Sijn in puike conditie en sluiten als een bus. Scheidsrechter Haverkorn kweet zich uitste kend van zijn uiterst moeilijke taak, welke een ••derby" altijd mede brengt. Een triestige morgen geeft wel eens 'n blijden dag. Dit was de hoop waarmede Hollandia was Vervuld, toen Zondagmorgen de regen bij stroo- dien neerviel. Door den voorverkoop der kaarten aan Pur- hiersteijn was de belangstelling van dien kant Verzekerd. Bij iets gunstiger weer echter was de belangstelling van Hoorn en omgeving veel grooter geweest. Om even 2 uur blaast scheidsrechter De Beer de aanvoerders bij elkaar. Purmersteijn ver schijnt compleet. Hollandia zonder Keljzer, Waarvoor Dekker invalt. H. wint den toss en laat P. tegen de zon in spelen. Na eenig verkennen krijgen wij een mooie doorbraak van H., doch de verdediging houdt stand. H. is niet bepaald gelukkig. Het spel gaat op en neer, met H. iets in den aanval. Na 10 minuten een mooie doorbraak van H„ Wak ker zet mooi voor, Dekker benut die kans en bet is 1—0 Wff H, Een strafschop op het H.-doel van korten Mstand levert niets op. Een paar mooie aan vallen op het H.-doel worden door Rode keurig gekeerd. Purmersteijn beschikt over een goede Voorhoede, de verdediging lijkt ons minder goed. Een doorbraak van H., gevolgd door een vlug Schot van v. d. Zei gaat juist naast. Rode redt senige malen schitterend. De voorhoede van P. speelt mooi samen, doch beeft niet veel geluk en Rode geeft geen kans. Inmiddels zien wij een paar mooie kansen boor Weeger voor het P,-doel verknoeien. Na een corner op het P.-doel, die niets ople vert, zien wij Dekker er vandoor gaan, zijn Schot gaat echter over. Een mooie aanval van P. wordt besloten door een scherp schot van den middenvoor en de gelijkmaker is er. Rust 11. Na de thee wordt van beide kanten flink Aangepakt, doch doelpunten blijven uit. Een doorbraak van H. levert een corner op, die geen Verandering in den stand brengt. Onmiddellijk hierna een aanval op het P.- doel, een pracht schot van Dekker en de stand is 2i voor H Purmersteijn krijgt de kans gelijk te maken door een strafschop, die echter geen doel treft. E>e partijen gaan gelijk op, met H. iets in den Sanval. Door een groot misverstand komt de bal voor het verlaten doel van H., waar P. Sretig gebruik van maakt om den stand weer Selijk te maken. De strijd wordt wat vinniger, waardoor ver schillende strafschoppen worden genoimen. Bij is een inzinking te bespeuren, hetgeen Rode banden vol werk bezorgt, wat hem echter goed afgaat. Purmersteijn is nu beslist in de meerderheid, de H.-verdediging weet met veel moeite haar doel schoon te houden. Na een goed opgezetten aanval van P. komt bet lang verwachte doelpunt. Purmersteijn heeft °c leiding, 32. Een paar minuten voor het einde denken wij N. den gelijkmaker te zien plaatsen, doch de ^•-keeper weet door corner te redden. Het einde komt met 32 overwinning voor Purmersteijn. Met een invaller van den midhalf Van den ®erg moest RCH 2 den strijd aanbinden tegen bet sterke Ajax 3 en heeft na moedigen strijd biet 22 gelijk gespeeld, nadat met de rust de taxieden 2—0 hadden voorgeestaan. Het elftal kon aanvankelijk niet wennen op bd gladde terrein waardoor de Amsterdammers h* het voordeel waren. Na de rust echter speel- ben de RCH-ers belangrijk beter en wisten ten ®iotte door twee goede doelpunten de balans ?b het evenwicht te brengen. Al met al een be hoorlijke prestatie die moed geeft voor de vol gende ontmoetingen. UITSLAGEN la EDO 3—Kinheim 2 34 EHSVSV 3 7—2 HPC 3Ripperda 12 Haarlem 4RCH 3 37 Schoten 2Damiaten 35 lb RCH 4—RCH 5 4—3 Stormvogels 3Haarlem 3 62 Bloemendaal 2IVO 05 DWOEDO 4 terrein afgekeurd SpaarnevogelsDIO 32 2a Stormvogels 4—DSK 24 SpaarndamSpaamestad 34 Haarlem 3aKinheim 3 83^» VOGSchoten 3 83 2b Kennemers 3Haarlem 5 31 Beverwijk 2—HFC 4 3—1 's Morgens afgehaald, 's avonds bezorgd. GR. HOUTSTRAAT 5 A - Telefoon 10771 DOA—EDO 5 1—10 THB 2Ripperda 2 53 2c Hillegom 2Zandvoort 2 5—3 DrosteSchoten 30 DIO 2—WH 5—2 2d Zandvoort 3ETO 22 RCH 6Bloemendaal 3 12 la Kinheim 4Kennemers 5 33 VSV 6—IVO 4—2 Kenau—RCH 7 3—2 DSK 2—EHS 2 0—8 ia Kennemers 6Kinheim 6 91 VVB—WH 2 9—1 DWO 3Swastika 3 afgek. VI. Vogels—VOG 2 11—0 3c Beverwijk 4Kennemers 4 15 Kenau 2—DWO 2 3—1 Heemstede 3RCH 8 56 Spaarnevogels 3Damiaten 2 40 3d Swastika 2Kennemers 8 22 DSK 4WH 3, 10 uur, J. J. Cavé RCH 9—Kenau 3 15—2 VSV 4Beverwijk 3 62 3e EDO 8Kinheim 5 15 Bloemendaal 5Kennemers 9 150 DIO 3—IVO 3 5—6 3f Heemstede—DIO 4 6—1 DeCeO—VI. Vogels 2 7—2 Kennemers 7Damiaten 3 32 3g Hillinen 5Haarlem 6 63 ETO 2Bloemendaal 6 12 Spaarndam 3Droste 2 48 Vijfhuizen 2—EHS 3, 12 u., J. Weber 3h Hillinen 2HFC 5 62 Haarlem 7Schoten 4,17 VijfhuizenEHS 4 81 DeCeO 2Kenau 4, 10 uur uitgesteld 3i Halfweg 3Bloemendaal 7 Bloemen daal n.o. Hillinen 4HFC 6 15 THB 4Spaarnestad 3 Spaarnest. n.o. 3j DOA 2—Hillinen 3, 2 u. A. Drommel Swastika 4Spaarnestad 2, 2 u. G. Smit. Zandvoort 4Halfweg 4 61 DeCeO 4—DWO 1—11 3k Spaarndam 2Ripperda 3 100 Hillegom 8EDO 7, 10 uur, J. L. P. Boting. VOG 3—Vijfhuizen 3, 2 uur, W. Th. Maas DeCeO 3—Halfweg 2 4—12 Zondag 18 Sept. hield de HSV „De Kam pioen" haar kampioenswedstrijd der vereeni- ging over 100 KM. Nadat er 18 renners om 8 uur gestrat waren werd het tempo al reeds snel hoog opgevoerd, wat liet aanzien dat er fel ge streden zou worden. Na 40 KM wisten Kinket, Fruitema, Moerkerk en Rijneveld zich los te maken en een voorsprong te nemen welken zij wisten te behouden. Aan het keerpunt moest Fruitema wegens ongeval den strijd opgeven. Moerkerk, die zich in dezen wedstrijd van een goede zijde liet zien, wist na 80 KM zich ook van Kinket en Rijneveld los te maken en met zeven minuten voorsprong als nummer één de finish te passeeren. Uitslag luidt: 1. Moerkerk, kampioen; 2. Kin ket; 3. Rijneveld; 4. Fennis; 5. Van de Hoeve; 6. Hessels; 7. Van der Heijde. organiseerd wordt door den onlangs opgerichten Kennemer Kunstenaarskring. Deze expositie zal inzendingen bevatten van de volgende kunstenaars: H. F. Boot, O. de Kat, H. Henriet, J. Sluiter, K. Verwejj, E. Verbooy A. van Tilburg, J. Wagemaker, R. Pieters, F. J. Drost, P. Michel, H. J. Cal- koen, W. Rees, J. Veringa, J. Mulder, J. Hoogvorst, A. W. Verhorst, mej. H. Marcus en van de architecten Ch. Bartels en Joh. H. Groenewegen. Voorts zal een kunstenaars werk geëxposeerd worden door den heer E. Snel, terwijl mevr. H. de KatVan Zijl borduurwerk heeft in gezonden. Hedenavond om 8 uur zal de tentoonstelling officieel geopend worden door den burgemees ter van Velsen, mr. L. F. J. E. Rambonnet. Gedurende de tentoonstellingsweek zullen verschillende speciale avonden gegeven worden, zooals een literaire avond, welke morgen, Dinsdagavond, 8 uur zal gehouden worden, waarbij medewerking verleenen mr. All Cohen, mevrouw G. Sierhuis en de heeren J. Sierhuis, Joop Oversteegen en E. Prins. Donderdagavond om 8 uur wordt een muziek avond georganiseerd, waarbij medewerking ver leenen mej. A. Hermes (alt), mej. S. Win- tershoven (piano), mevr. L. Mulderv. d. Weerd (piano), mej. R. H. Prins, (piano) en de heeren P. Halsema (piano), E. Biele (cello) en G. Beths (viool). De tentoonstelling wordt besloten met een artistenfeest, dat Zaterdagavond a. s. om 10 uur zal aanvangen. De expositie zal iederen dag van 10 tot 5 uur t'e bezichtigen zijn. 50 pet. van de opbrengst zal worden afge staan aan het crisis-comité te Velsen en aan de Vereeniging „De Lichthoeve" te Santpoort. B. en W, der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude stellen aan den gemeenteraad voor, gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland van 7 September, waarbij bepaald is, dat de gemeente Haarlem zal betalen aan de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude op grond^van art. 19 der wet van 20 April 1927, een bedrag ineens van 5.670.vermeerderd met rente overeenkomstig art. 21, le lid van genoemde wet; Óverwegende dat bü raadsbesluit van 11 Augustus 1927 volgens artikel 19, le lid sub a van voormelde wet een uitkeering is gevraagd van 33.790 en volgens art. 19, le lid sub. c een uitkeering van 3.000; dat naar hun meening in bovengenoemd be sluit van Gedeputeerde Staten geen juiste toe passing is gegeven aan doel en strekking van art. 19 van de wet van 21 April 1927; te besluiten, tegen het bovengemeld besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland bij Hare Majesteit de Koningin in beroep te gaan. Op den hoek van de Groote Krocht en den Hoogeweg te Zandvoort heeft een ernstige mo torbotsing plaats gehad. Na het aanzetten van zijn motor reed de heer C. J. V. by zijn ver trekken tegen een wagen van den P. en S. uit Den Haag. De botsing was vrij hevig en bij den val brak V. een enkel. De hulp van dr. Van Fraassen werd ingeroepen en deze achtte overbrenging nar de Maria Stichting te Haar lem noodzakelijk. Per ziekenauto van Mathot uit Haarlem is het slachtoffer daarheen overge bracht. De toestand van de gewonde is be vredigend. II (Slot). Wij zullen thans eenige grepen uit de ge schiedenis van het Burgerlijk Armbestuur doen, zooals wü ze in de notulen der vergade ringen van het Burgerlijk Armbestuur hebben gevonden. In de vergadering van den Gemeenteraad op 11 April 1857 was het Burgerlijk Armbe stuur wel definitief ingesteld, maar onmiddel lijk daarna was het nog niet in functie ge treden. Dit geschiedde op 1 Juli en wel als volgt: In hun vergadering van 23 Juni 1857 be paalden Burgemeester en Wethouders (resp. de heeren De Bruyn Kops en Fontein, Quar- les van Ufford en Travoglino) voor de laat ste maal „waarnemende het Burgerlijk Arm bestuur", dat: „vermits bij plaatselijke verordening op het Burgerlijk Armbestuur, het beheer van dat bestuur op den eersten Juli a.s. in vaste han den wordt gesteld en het tegenwoordig be stuur, als hetzelve slechts voorloopig te heb ben waargenomen, komt te vervallen, wordt besloten, de leden van het nieuwe bestuur uit te noodigen zich heden over 8 dagen des avonds ten half acht uur hier willen laten vinden ten einde de administratie over te ne men." Dit gebeurde ook en zoo luidt het verslag van de eerste vergadering van het Burgerlijk Armbestuur, dat wü hier woordelijk zullen weergeven, dan ook: „Eerste vergadering van het Burgerlijk Arm- stuur, geschieden, waarna de nieuwe inwoner van het Stadsarmenhuis onmiddellijk in het bad gestopt moest worden.... Tenslotte moest de directeur zorgen, dat hy in de vergaderingen van het Burgerlijk Armbe stuur „steeds bij de hand was". Directeur van het Stadsarmenhuis van 1857 was de heer Tïeleman Meyer, die een nogal zonderling man was, want hij wildegeen personeele belasting betalen! In de vergadering van het Burg. Armbestuur op 12 Mei 1857 diende hij een request in, strek kende tot kwijting van personeele belasting, die hij als inwoner van Haarlem aan de gemeente moest betalen. De bestuursleden confereerden er eens over en op 26 Mei daarna nog eens, en vonden het ten slotte maar beter het verzoek af te wijzen. Inwilliging kon wel eens tot onaangename con sequenties leiden De verzoeker was echter niet zoo gauw van zijn stuk gebracht en requesteerde nog eens, en daarna nog eensen werkelijk op 3 Nov. 1857 (Een historische datum.... voor hem!) had hij succes; hij werd ontslagen van den plicht in de personeele belasting van de gemeente Haar lem bij te dragen! Als directeur genoot hij een salaris van 600. behalve nog een gratificatie op 12 Mei 1857 van dig, omdat men niet het recht heeft zich een oordeel aan te matigen over een welvaarts- grens welke de arbeiders niet zouden mogen overschrijden, ondoordacht tenslotte zooals iedere bewering die opzichzelf staat. Het is een bewering van hen die niet het geringste besef hebben van den strijd, welken de arbeidende klasse sinds vele jaren heeft moeten voeren te gen liberalisme, kapitalisme, conservatisme en egoïsme, niets vermoeden van de onschatbare geestelijke voordeelen welke aan een ruimer en onbezorgder bestaan zijn verbonden, geen be grip hebben van de plaats welke ook den ar beider in het maatschappelijk en cultureel le ven rechtens toekomt. Maar toch ligt er wij zouden haast zeggen huns ondanks waarheid in hunne bewering. De arbeider heeft het te goed in dézen zin, dat hij het beter heeft dan de financieele draagkracht der maatschappij kan veroorloven. En dit inzicht ontbreekt he laas. Er zijn reeds harde woorden gevallen bij pogingen om den loonstandaard te drukken en dikwijls zelfs is het niet bij woorden gebleven maar kwam het tot daden. Het is begrijpelijk. Wat na veel strijd is veroverd wordt niet in een handomdraaien prijs gegeven. Zij zien er een aanslag in op het reeds verkregen goed en vreezen dat, wanneer eenmaal de loonen zijn verminderd, de verhooging bij gunstiger tijden wederom slechts ten koste van veel offers zal kunnen worden verkregen. Deze vrees is inder daad gegrond, want het is maar al te waar dat •werkgevers en werknemers elkander gewoonlijk nog als noodzakelijk kwaad, zoo niet als vij anden beschouwen. Daarom ziet het probleem er voorloopig nog onoplosbaar uit en zoolang deze twee cardinale econom. problemen bestaan van werkloosheid eenerzij ds en niet met de fi nancieele draagkracht van particuliere en over heidsbedrijven in overeenstemming zijnde loo nen anderzijds, zoolang ontbreekt de voornaam ste basis voor het herstel. Het is dan ook het volkomen ontbreken van een steekhoudend motief voor de rijzing der laatste weken dat de oorzaak werd dat deze week het vertrouwen in een verbetering weer ver was te zoeken en dat het grootste gedeelte van het in den laatsten tijd gekochte materiaal weer aan de markt werd gebracht. Evenals iedere massa is ook de massa der beursbezoe kers en dergenen die bij beurszaken interesse hebben uiterst vatbaar voor suggestieve invloe den. Het is nu eenmaal een kenmerk van eén massa om niet na te denken maar impulsief te handelen en het koersverloop van de laatste weken toont voldoende aan dat niet het ver stand maar impulsen en feelings de leidende rol hebben gespeeld. Het is in vrijwel de meeste gevallen uitgesloten een koers aan de intrin sieke waarde van het fonds te kunnen toetsen zoodat men ook onmogelijk kan zeggen of de koersen nu te hoog of te laag zijn. Zoodat men in het algemeen bij beurszaken volkomen af hankelijk is van het lot, en zich moet troosten met de gedachte dat het lang genoeg ongun stig is geweest om nu eens te keeren. Rg. 175, wegens buitengewone werkzaamheden, terwijl vanzelfsprekend kost en inwoning bij het salaris inbegrepen waren. Totaal waren er op 31 Maart 1857 6 beambten in dienst (voor 229 personen) die er op 2 Sept. 1857 nog in dienst waren, maar dan voor 219 personen, als volgt verdeeld: 9 kinderen, 12 pa tiënten, 80 R. K., 112 Protestanten en 6 beamb ten). Een kleermaker had in dien tijd volgens de verslagen een salaris van 300 per jaar. ziekte aangetast, waarvan de noodige aan giften zal worden gedaan.... Bij punt 9 van de agenda wordt de rooster van aftreding vastgesteld. In 1858: C. A. van Tonderen, 1859: H. A. Erdsieck, 1860: J. Vo gels, 1861: D. B ijle veld en 1862: J. H. Droste. Tot voorzitter van het Burgerlijk Armbe stuur wordt gekozen de heer J. H. Droste, terwijl de heeren H. A. Erdsieck en O. A. van Tonderen benoemd worden tot leden van de commissie tot toezicht over den directeur, en de heeren D. Bijleveld en J. Vogels tot leden van eenzelfde commissie over den opzichter van de „z.g. buitenarmen". En tenslotte wordt nog bepaald, dat om de 14 dagen vergaderd zal worden! Dit laatste geschiedt nog steeds. Onder leiding van den heer W. de Reus hield Concordia Zondag zijn jaarlijksche athletiek- wedstrijden voor dames- en heerenleden, bij wie dezen keer enkele oudere adspiranten wa ren gevoegd. De opkomst was goed. De prestaties hadden eenigszins te lijden door een tengevolge van den regen minder gunstige terreingesteldheid. Te verwerken waren voor de dames A klasse: 100 en 200 M. hardloopen, hoog- en versprin gen m.a., kogelstooten en discuswerpen; door de demes B-klasse en adspiranten: 80 M. hard loopen, verspringen m.a. en discuswerpen; door de heeren A-klasse: 100 en 400 M. hardloopen, hoog- en verspringen m.a., kogelstooten en dis cuswerpen; door de heeren B-klasse en adspi ranten 100 M. hardloopen, verspringen m.a. en discuswerpen. Met grooten voorsprong werd in de dames A- klasse mej. A. Janssen no. 1. Zij kwam daar door in het bezit van den wisselbeker, die door de vorige houdster, mej. T. v. Halst, wegens ver trek niet kon worden verdedigd. Bij de heeren A-klasse behaalde P. Spoor de overwinning. In de B-klasse waren de adspiranten in vele ge vallen de meerderen van de leden. Na afloop reikte Concordia's voorzitter, de heer F. G. J. van den Berg, de prijzen uit. De uitslagen luiden: Dames A-klasse: 1. A. Janssen 398.3 p; 2. A. Rookhuyzen 306.3 p; 3. T. Kapteijn 304.47 p. Dames B-klasse en adspiranten: R. Poorter 141.95 p; 2. M. Ruyff 112 p; 3. F. Scharpff. Heeren A-klasse: 1. P. Spoor 72.71 p; 2. D. v. Dalen 68.31 p; 3. T. Dijkman 60.33 p. Heeren B-klasse en adspiranten: 1. P. Ruis 31.54 p; 2. E. Göbel 27.81 p; 3. F. G. J. v. d. Berg 26.03 p. De beste prestaties waren: Dames 80 M.: 13.2 sec; 100 M. 15.3 sec; 200 M 31.6 sec; hoogspringen 1.30 M; verspringen 3.83 M; discuswerpen 22.075 M; kogelstooten 8.80 M. Heeren 100 M. 12.1 sec; 400 M. 61.1 sec; hoogspringen 1.65 M; verspringen 6.12 M; ko gelstooten (links en rechts) 16.75 M; discus werpen 29.29 M. Zondag 18 September 1932 hield bovengenoem de vereeniging een wedvlucht met jonge en oude vogels vanaf Neufvilles. Los om 9.30 uur met Z.W.-wind. De uitslag was als volgt: W. J. der Kinderen 1, 5; Joh. L. Heemskerk 2; J. v. Honschoten 3; J. J. Kan 4. Gelijk reeds gemeld is, wordt van 19 tot 24 September in hotel „De Prins" te Velsen- Noord, een tentoonstelling gehouden, welte 8®" Zaterdag zijn maar even drie rijwielen ont vreemd en wel een dat stond in 'n poort in de Groendaalsteeg, een rijwiel dat stond voor een perceel in de Ostadestraat en een transport rijwiel, dat zich bevond vooh een winkel in de Lange Wijngaardstraat. De politie stelt een onderzoek in. 12—17 Sept. 1932. De hevige daling welke zich deze week op alle internationale beurzen heeft voltrokken, heeft niet nagelaten indruk te maken op hen die reeds meenden en verkondigden dat het einde van de crisis daar was en met groote on bezonnenheid dachten met de malaise „end- gültig" te hebben afgerekend. Ook heeft men reeds stemmen gehoord, die het betreurden dat de daling van deze week wellicht een einde zou kunnen maken althans voorloopig aan het moeizaam teruggewonnen vertrouwen. Maar deze bewering is dwaasheid. Er is immers geen vertrouwen moeizaam teruggewonnen; niemand heeft er eenige moeite voor gedaan. Op zeke ren dag was de beurs te New York vast. Men weet niet waardoor en men weet niet waarom. Ook den dag daarna stegen de koersen en ge leidelijk werd de stemming willig en bleef we ken lang willig en nog steeds wist niemand het waardoor en het waarom. Door het accu- muleeren van de kooporders en den overhaasten terugtocht van de baisse bleven de koersen stijgen en toen wist men het waardoor maar nog steeds niet het waarom en tot en met den laatsten willigen dag heeft men het niet ge weten. Met het stijgen van de koersen steeg ook het vertrouwen, vooral van hen die er bij profiteerden en dat zijn er velen. Maar moei zaam teruggewonnen, moeizaam opgebouwd is er nog niets. Daarvan immers kan men eerst spreken, wanneer ten koste van groote offers, door zuinigheid, spaarzaamheid, vlijt en ener gie en met bedachtzaamheid en overleg de moreel en financieel zieke wereld weer van haar wonden zal zijn genezen. En eerst wanneer de wonden zijn geheeld kan aan het herstel der verzwakte gezondheid met succes worden ge werkt. Maar zelfs het begin van het technisch her stel der wereldconstellatie vermogen wy nog niet te ontdekken. Wy zien nog nergens de werkloosheid verminderen, wy zien zelfs in de verte nog geen rust in het politieke leven, geen redeiyke winstbasis by de meeste industrieele en handelsmaatschappyen, niet anders dan al lersomberste vooruitzichten voor den land- en tuinbouw, voor de scheepvaart, voor de zuivel industrie. De financieele positie van de voor naamste landen baart de grootste zorg en met onbegrypeiyke lichtzinnigheid gaat men op den ingeslagen verkeerden weg in het gunstigste geval wat langzamer vooruit in plaats van terug te keeren en den goeden weg te zoeken. Naast het groote probleem der werkloosheid is er niet minder groote problemen van den loonstandaard van hen die wel werk hebben, van de groote massa der arbeiders in dienst van Ryk en gemeenten. Er wordt zoo vaak be weerd dat de arbeider het te goed heeft. Zoo opzichzelf is deze bewering onzinnig, onrecht vaardig en ondoordacht. Onzinnig, omdat men nu eenmaal niet kan zeggen wat voor een ar beider té goed is en tot welke grens zqn maat- aahappeiyke welvaart mag gaan, onrechtvaar- Erg vlot met het personeel ging het blijkens de verslagen in dien tyd niet! Had het bestuur eerst last met den directeur, die geen belasting wilde betalen, de scheer baas, N van de B. geheeten, bleek niet zoo byzonder voor zyn functie geschikt te zijn. In ieder geval wordt in het verslag van de verga dering van 28 Juli 1857 vermeld, dat de scheer baas zyn werkzaamheden nog voorloopig mag blijven verrichten, maar op 3 Nov. 1857 wordt hij dan toch definitief ontslagen. In de buitengewone vergadering van 24 Nov. 1857 kwam een klacht in, dat de portier Jan van Rop eigen gezag eenige personen den toegang tot het Armenhuis geweigerd had. Na derhand bleek echter, dat hy dit op last van de.... directeursvrouw had gedaan! Wij vinden in het verslag van de vergadering van 8 Sept. 1857 het volgende vermeld: „Komt binnen Maria S...., die zich be klaagt, dat zy door mej. K.op een on voegzame wijze is behandeld en zich niet be wust is, dat zü zich ergens aan zoude hebben schuldig gemaakt. Volgens melding van den Assistent-zieken huisknecht Hermanus Sheeft deze Maria S. een heimeiyken omgang mef den zieken- knecht Peter v. V., waarover zy door de directrice is onderhouden en zich alstoen gezegden heeft veroorloofd, die haar geheel niet pasten en onwaardig hier vermeld te worden. Tengevolge van dit een en ander wordt be sloten Maria S. op morgen de inwoning alhier op te zeggen en uit consideratie, dat zy voorloopig eenigszins in hare behoefte zal kun nen voorzien, wordt haar vier achtereenvolgen de weken 1.50 per week versproken. Peter van V. wordt bij dezen aangezegd, dat hij in het vervullen van zyn post met yver moet werkzaam zijn en zich wachten moet, dat op zqn zedeiyk gedrag geen aanmerking valt, want dat zulks ongunstig voor hem zoude kun nen werken." We hadden niet verwacht, dat onder de stof fige papieren van het archief van het Armen huis nog zoo'n romantisch blauw bloempje zou bloeien! Toch bleef het alleen bij een berisping van Peter v. V. niet. Hij bleek een zeer onge zeglijke knaap te zijn en weigerde, zooals in het verslag van de vergadering van 15 Dec. 1857 te lezen is, aan „billijke bevelen" te ge hoorzamen. Daarom werd hij dan ook ontslagen en „be sloten om in de Haarlemsche Courant een advertentie te plaatsen tot aanvraag van een ziekeriknecht en werkmeid tot een salaris, de eerste ad 80 en de laatste ad 60 des jaars. Beide menschen van middelbaren leeftyd tegen primo Februari e.k." Wie de gelukkige was, die de betrekking kreeg, konden wij nergens vinden, maar wei dat een sollicitant uit Sneek 20 aan reis- en verblyfkosten vergoed kreeg, een andere uit Zwolle 9.80 en een derde uit Amsterdam 3.50. bok biykt, dat op 16 December tot directeur benoemd werd Wouter Korthals, tot penning meester Jan Wittop en tot armenopzichter Petrus Jansse. Ook de directeur had dus blijk baar zijn congé gekregen. De eerste aanbesteding van benoodigdheden voor het Stadsarmenhuis werd door het Bur gerlijk Armbestuur op 6 Oct. 1857 gehouden. Reeds in de vergadering van 25 Aug. was daarover bepaald: Het Burgerlijk Armbestuur zal turf, steen kool, olie, kaarsen, levensmiddelen en hemden voor de huiszittende armen «n katoen voor de bewoners van het gesticht, enz. by publieke aanbesteding aanschaffen op zoodanige voor waarden en hoeveelheden, als door de Com missie zal worden voorgeschreven en den be- 'anghebbenden by annonce in de Haarlemsche Courant zal kennelijk gemaakt worden". De resultaten van deze aanbesteding waren: Aardappelen 2.30 per mud. Vleesch 0.60 per pond Vet 0.75 per pond Spek 0.82 per pond Boter 1.15 per pond Rijst 0.06% p. pond Kaarsen 0.78 per stuk Soda ƒ0.10 per pond Zout ƒ0.13 per pond Steenkool ƒ1.63 per mud Korte Turf 0.76 p. 100 st. Lange Turf 0.39y, p. lOOst. Katoen 0.235 per el Wollen dekens ƒ4,80 per stuk Mansmouwen ƒ0.80 per stuk Witte zeep ƒ0.54 per stuk En ten slotte 1780 st. hemden voor 11.22.75 Uit een vergelijking met tegenwoordige prij- zen, blijkt wel, dat deze prijzen nu niet zoo buitengewoon aan den lagen kant waren. Vele producten zooals vet, spek, boter en zout, zyn nu veel en veel goedkooper. Die „goede oude tijd" blijkt dus nogal prijzig te zijn geweest. Ook werd op 3 Nov. 1857 een zestal biggen aangekocht om ze vet te mesten en kreeg A. de Waal Malefeit verlof, melk tegen 5)4 cent per kan te leveren. Wij willen nog een enkel woord zeggen over de ontwikkeling van het armwezen, sedert 1857. De voornaamste veranderingen bracht wel de wet van 1870, waarin de plicht van de geboor teplaats van een behoeftige om de onderhouds- bestuur, gehouden op Dinsdag, zegge Woens dag den eersten dezer (niet bepaald een dui- delyke tydsaanwijzing!), des avonds 6 uur, zy'n- de al de leden aanwezig. Nadat het afgetreden bestuur hedenmor gen, in plaats van gisteren, de administratie en bescheiden heeft overgenomen, opent de voor zitter de vergadering met zijn medeleden ge luk te wenschen over de vereerende keuze, die op hem gevallen was, en wenschte, dat zü te zamen in het belang der aan hen toevertrouw de armen, door eensgezindheid geleid, met ijver en lust mogen werkzaam zyn, opdat zy daarop Gods onmisbaren zegen kunnen in wachten. Als men nu tot de eerste werkzaamheden overgaat, bericht de voorzitter, dat zijn inge komen 3 missieves van B. en W." Hierna worden het reglement van orde en de instructies van den penningmeester, den directeur (van het Stadsarmen- en ziekenhuis) en den armenopzichter goedgekeurd. „Voorts berigt de directeur, dat hy heden gemagtigd heeft te kunnen opnemen: J. G. Warmlastig te Almelo en Cath. St armlastig te Helmond, beiden door de kinder- Uit de instructie van den directeur van het Armenhuis, die ook in deze vergadering werd vastgesteld, stippen wij de volgende bepa lingen aan: Allereerst moest hy de bevelen van het Bur- gerlyk Armbestuur opvolgen en de bezittingen, alsmede de inkomsten en uitgaven van het Armenhuis verantwoorden. Dan moest hij zorgen dat er 5 minuten vóór en na de maaltijden door de bedeelden gebeden werd. Ook mochten er geen sterke drank of levens middelen door de bedeelden ingevoerd worden en moest hij toezien op de reinheid van het huis en deszelfs bewoners en op de bereiding van de spy zenOverbodig was deze bepa ling geenszins, want er werd in latere verga deringen nog vele malen over het slechte eten van het Armenhuis geklaagd! Een curieuze bepaling was, dat de directeur moest zorgen, dat er „voorzichtiglijk met vuur en licht" werd gewerkt. In verband met t feit, dat de huizen in de vorige eeuw groo- tendeels van hout waren en vuur en licht nog zeer gebrekkig ontstoken konden worden (tondeldoos en „snotlampen"!) was dit even eens geen overbodige bepaling! Voorts moest de directeur des avonds een rondgang door het huis maken en mocht hy geen „vreemde" personen toelaten. Een bepaling, ook in onzen tijd nog actueel, was, dat hy geen fooien mocht aannemen en evenmin „steekgelden", die men blijkbaar in de vorige eeuw ook al kende Daar ook Katholieke behoeftigen in het Stadsarmenhuis opgenomen werden, was de be paling gemaakt dat de directeur voor Geeste lijken bystand by overlyden van een verpleegde moest zorgen. De opneming van behoeftigen van alle ge zindten mocht, volgens deze instructie, slechts met toestemming van het Burgerlijk Armbe- kosten aan diens woonplaats te vergoeden, werd afgeschaft. Dit was in den loop der jaren ook noodzake- lyk gebleken, daar de correspondentie over de restitutie van armengelden tusschen de ge meenten onderling, respectabele afmetingen had aangenomen. Toch heeft deze regeling een bezwaar, dat zich byzonder in dezen tyd laat gevoelen: De behoeftigen trekken n.l. als gevolg van deze wet steeds meer naar die gemeenten, die hen het beste steunen, zoodat die gemeenten ten slotte een onevenredig aantal armlastigen krij gen. Op 27 April 1912 (in werking getreden op 1 September 1912) kwam een nieuwe wet tot stand, die de geheele armenzorg opnieuw re gelde. Toen werd de bepaling geschrapt, dat alleen bij volstrekte onvermijdelijkheid mocht won den gesteund. Daarvoor in de plaats is ge komen, dat d" te verstrekken ondersteuning de grens van het voor het levensonderhoud noodzakelijke niet mag overschryden (art. 29). Thans is dus ook dubbele bedeeling mogelijk, d.w.z., dat het Burgerlijk Armbestuur in het geval, dat een Kerkelijk of bijzonder Armbe stuur te weinig steunt, aanvullend mag optre den. In deze wet werd ook de instelling en werk wijze van Armenraden, d. z. colleges, die in lichtingen moeten inwinnen en advies ver schaffen, geregeld. En thans is ook het Burgeriyk Armbestuur na een 75-jarig bestaan ten offer gevallen aan de behoeften van een nieuwen tijd, nadat het zelf zoo voortdurend in de behoeften van ve len voorzien had! F. K. AMSTERDAM, 19 Sept. 1932 Ter Vee markt waren heden aangeveord: 583 Vette koeien, waarvan de pryzen waren: le kwali teit 0.6—0.70/ 2e kwal. 0.500.60, 3e kwaliteit 0.400.50; mindere soorten 0.30—0.38 per kilo slachtgewicht; 106 Merk- en kalfkoeien per stuk 165235; 181 Vette kalveren: le kwaliteit 0.56—0.60, 2e kwaliteit 0.48—0.54, 3e kwaliteit 0.380.44 per kilo levend gewicht. 27 nuchtere kalveren 3,00 tot 8,00, 141 schapen 10,00 tot 14,00, 750 varkens: vleesehvarkens, we gende van 90—110 kg. 32 tot 33 ct. per kg., zwa re varkens 30 tot 32 ct., vette varkens 28 tot 30 ct., 37 paarden 50,00 tot 110,00 per stuk, 6 wa gons geslachte runderen uit Denemarken. Marktverloop: runderen flinke aanvoer, kalme handel in vette kalveren, ruime aanvoer, stugge handel, prijzen lager; varkens, flinke aanvoer, kalme handel, prijshoudend. AMSTERDAM. Visch. Aangevoerd door zeven motorbotters, benevens consignatiezendingen; afgeslagen aan de gemeente-vischhal De Ruy- terkade, Amsterdam. Besomming der botters: 41.54—377.30. Prijsnoteering als volgt: Hand schol per kist 1314; kleine schol 4.507.—; middel tongen per 10 stuks; ƒ1.30—180; kleine id. 0.401.Uit de hand verkocht op het buitenterreinAal per pond 0.250.50; bot per pond 0.20—0.25; harder bokking per 100 stuks 1—1.25; garnalen per mand 9.— BOVENKARSPEL, 17 Sept. (Marktbericht „De Tuinbouw.") Aardappelen en Groente. Due. w. 44 Schotsche 39—49, fijne 48—65, kleine 82—112, Eigenh. 5563 per baal. Aanvoer: 4270 baal. Uien grof 1.351.55; id. gr. gele 1.30—1.60; drielingen 0.95—1.10, Nep 2.95—3.25 per baal. Aanv. 970 baal; Bloemkool le soort 6.50— 16.20, id. 2e soort 2.60—8.60, id. 3e soort 0.75 per 100 stuks. Aanv. 8700 stuks; Roode kool 0.60—1.20, gele id. 1.40—2.20, witte id. 0.70—0.80 per 100 K.G. Aanvoer: 26,900, 4500 en 4700 K.G.; Augurken fijn 4—15 per 100 K.G Aanv. 690 K.G.; Slaboonen 30—40 ct. per 15 K.K. Aanv. 160 zak. BROEK OP LANGENDIJK, 19 September 9000 K. G. Aardappelen: Schotsche Muizen 0.90; Due of ork 0.90; Drielingen 1.90—2.10; 650 K.G. Wortelen 0.60; 8000 K.G. Roode Kool 0.70— 1.60; 7500 K.G. Gele Kool 0.60—1.50; 2600 K.G. Vroege Witte kool 0.60—0.90; 11.000 K.G. Uien: Gele Uien 2.903.00; Gele Drielingen 2.20 2.40; Gele Nep 5.80—6.50; 450 K.G. Slaboonen 4.40—6.00 5000 K.G. Bieten 0.70—2.10. LEIDEN, 17 Sept. Boter. Prima fabrieks (con- tröle 1.60 per K.G. Prima boeren- 1.501.60 per K.G.; goede idem 1.401.45 per K.G. Aanvoer: 1675 K.G Handel: Goed. Turf. Lange 78 per 1000 stuks. Aanvoer: 100.000 stuks. MEDEMBLIK, 17 Sept. „St. Joseph." Groo te Muizen 0.35—0.60; Kleine Muizen 0.850.95, Wilde Due 0.350.45 per baal; bloemkool 8.10— 10.20 per 100 stuks; groote gele uien 1.451.60 per halve H.L., kleine gele uien 0.901.15 per halve H.L., nep 2.803.15 per halve H.L., sla boonen 0.30—0.45 per zakje; snyboonen 055— 1.20 per zakie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 3