1 Prikkeldraad Parochiale Jeugdorganisatie De Rijksmiddelen geïsoleerd Gandlii bereidt op zijn bongerstaking voor IN HET AARTSBISDOM MAANDAG 19 SEPTEMBER Stevige groei der jeugd beweging loodgieters en smeden Indië in angst DR. TH. M. VLAMING Eervol ontslag als officiaal PASTOOR B. P. AALBERSE Eervol ontslag gevraagd 6£S> Ho&nMMi) DE DUURDERE MARGARINE Kolfje voor de smokkelbroeders HONDERD WERKLOOZEN Baconbereiding Een jaar lang arbeid Volwaardige bedrijfsvereeniging De ex-keizer weer naar Doorn Zelden of nooit zal het groote publiek zoo- Veel belangstelling gehad hebben voor het Probleem der rijksmiddelen als heden ten dage. Vroeger werden de maandelijksche staten der rijksmiddelen-ontvangsten nau welijks aangekeken, doch tegenwoordig grijpt ook de niet-financieel-deskundige Paar zijn dagblad, nieuwsgierig als hij is °m te weten, hoe de rijksmiddelen in de af- geloopen maand gevloeid hebben. De oorzaak van deze belangstelling is niet Pioeilijk te raden. Sinds het rapport-Weiter heeft verkondigd, dat onze rijksbegrooting reeds nu, maar vooral in de toekomst een feelijk tekort zal aanwijzen en sinds deze Pieest besprokene aller staatscommissiën €en aantal maatregelen heeft aanbevolen, Welke moeten dienen tot saneering onzer zieke staatsfinanciën, is ook allerwege het Publiek wakker geschud. Wellicht leeft er hi de harten van hen, die van de Weiter- Plannen slachtoffer dreigen te worden, zoo'n stille hoop, dat de praktijk der ontvangsten de zwartgallige theorie der heeren Weiter c-s. zal logenstraffen. Vooral in deze Septembermaand, nu we slechts enkele dagen verwijderd zijn van het lang verwachte oogenblik,dat Minister de Geer door zijn millioenennota den sluier zal oplichten waaronder de regeeringsplan- Pen verborgen liggen. Vooral nu zullen ge dupeerden trachten aan de hand der Augus- tus-ontvangsten aan te toonen, dat het toch Zoo erg niet is. We vinden het werkelijk jammer, dat we hun deze illusie moeten ontnemen. Al meer dere malen hebben we in deze rubriek be- feogd, dat voor een groot deel de middelen Pit den maandstaat de ontvangsten niets Zeggen voor den toestand van heden daar zij geheven worden naar inkomsten of win sten, die in 1930 bestonden. Zelfs als het waar is en we hebben re den dat niet geheel te betwijfelen dat We momenteel het crisisdal gepasseerd zijn, dan nog zal het minstens tot 1934 duren, pfeer deze betere toestanden in de rijksont- Vangsten volledig tot uitdrukking komen. Wanneer we dit alles goed voor oogen houden, zal het optimisme, waartoe opper- Vlakkkige beschouwing van den Augustus- staat kan leiden, een leelijken knauw hrijgen. Inderdaad, op het eerste gezicht schijnen die Augustusontvangsten te wijzen op een kentering. Met een opbrengst van bijna 32 Plillioen gulden komt men ruim 3 millioen hoven Augustus 1931! En dit terwijl Juli 1932, vergeleken bij dezelfde maand van vo- ïig jaar een deficit van 11 millioen aangaf. Maar dan bedenke men: eerstens dat Augustus 1931 een buitenge woon laag totaal te zien gaf, ten tweede, dat we deze maand toch nog tuini drie millioen onder het twaalfde deel der raming bleven, waardoor het totaal te kort op de raming voor 8 maanden opgeloo- Pen is tot ruim 13 millioen. Doch het sterkste bewijs voor onze stel- hög is, dat het geheele „overschot" van Augustus wegvalt, als we een zeer bijzon dere omstandigheid uitschakelen. Wat toch is het geval. Wie den middelen- staat bestudeert zal tot zijn allergrootste Verwondering zien, dat een belasting, zoo hij uitstek gevoelig voor de crisis, n.l. de di vidend- en tantième-belasting, na in Juli Plet 214 millioen op de lijst te hebben ge- Paraisseerd, nu plotseling tot bijna 5[A Plillioen is opgeloopen. Wijst dat dan niet op een geweldige ople- Vipg in het bedrijfsleven, waardoor de divi- denten weer naar de beleggers toestroomen? Helaas is het zoo niet. Men meene toch Piet, dat de gelukkig zoo opgeloopen beurskoersen reeds nieuwe en hoogere divi- denten meebrengen. De abnormaal hooge °Pbrengst van deze belasting is enkel het Sevolg van een wet, waardoor het mogelijk Werd voorloopige aanslagen op te leggen, ^at we nu dus winnen op dit middel gaat 'fep koste van de volgende maandopbreng- Bten. Hiermede alleen is reeds aangetoond, dat Voor een „hoera'-stemming niet de minste Papleiding is. Een korte beschouwing van enkele andere Pliddelen zal dit betoog nog versterken. De inkomstenbelasting, het hoofdfonds °Pzer middelen blijft de dalende tendenz Volgen. Ook deze maand is weer een tekort Pp de raming van 3 millioen, waardoor het overschot over 8 maanden gedaald is fet 3 millioen. We vreezen, dat reeds vol- kende maand er per saldo een tekort zal &jp. Dit is nu reeds het geval met de vermo gensbelasting. Dit middel is al een half mil- h°en onder de raming en niemand die den feestand nuchter bekijkt, zal gelooven, dat het hierbij blijft. £>an de invoerrechten. Hierin zit schijn baar een groot accrès, in totaal van onge- Veer 10 millioen. Maar men vergete hierbij hfet dat sinds de raming in Sept. 1931 door Verhooging tot 10 pCt. en door de nieuwe henzine-belasting de ontvangsten met totaal f 26 millioen hadden moeten stijgen, wat V°or 8 maanden ruim 17 millioen zou moe- fep zijn. Per saldo blijft dus ook dit middel f I millioen ten achter. Een daling over de geheele linie vertoonen *fe accijnzen, behalve die op zout. Er wordt federdaad veel minder verbruikt, vooral Vap luxe zaken. Dat het accijns op gedistil- feerd voor 8 maanden met meer dan 5 mil- Poen gulden omlaag ging, is jammer voor öe schatkist, doch stemt om andere redenen tot vreugde. Dat er belangrijk minder en ook goed hooper gerookt wordt, bewijst het tekort Pp den tabaksaccijns van bijna twee mil joen gulden. Verder is het zwaarst getroffen het ac- ®bps op het geslacht met lü millioen. fehllicht komt hier nog eenige verbetering, Pu het duurdere varkensvleesch (door de sfeunwetten) het gebruik van rundvleesch V'ei zal stimuleeren. Dat de zegel- en registratierechten voort feuden gaan met dalen is vanzelfsprekend fei de mindere zakenbedrjj vigheid. Ook hiei; is per saldo reeds een tekort van resp. 5 en 3 millioen. Vermelden we ten slotte nog dat ook de successierechten een nieuw laagterecord te zien geven. Deze maand is de opbrengst slechts 2 millioen. We weten wel, dat hier toevallige oorzaken een groote rol kunnen spelen, maar als we zien, dat in 8 maanden reeds meer dan 6 millioen beneden de ra ming ontvangen is, dan beteekent dit, dat ook de door overlijden opengevallen vermo gens leelijk door de crisis zijn aangetast. Met belangstelling hebben we kennis ge nomen van de verklaring der sociaal-de mocratische Rijksdagfractie in zake de be wapening en de verdediging van het land. Het is ons daardoor nog onbegrijpelijker geworden, dan het reeds was, dat de Duit- sche solialisten hier in Maastricht, Arn hem, Enschede en Groningen hebben kun nen deelnemen aan een demonstratie van de Nederlandsche S.D.A.P. voor de hier te lande bestaande roode ontwapeningsactie. De Duitsche sociaal-democraten staan in dezen lijnrecht tegenover hun Nederland sche partijgenooten. Zij staan op het standpunt, dat er voor alle volken, wat betreft de bewapening, ge lijk recht moet zijn. De verdediging der volken moet plaats kunnen hebben op den grondslag van de rechtsgelijkheid, terwijl de vrede dan alleen gehandhaafd kan wor den door internationale ontwapening, om dat deze ten slotte alleen de waarborgen geeft voor een werkelijke veiligheid. De Duitsche S.D.A.P. is dus tegen een- ziidige nationale ontwapening, tegen de absoluut eenzijdige weerloosheid, die hier door hun partijgenooten gepredikt wordt. Dat zij zich in dezen niet plaatst achter de regeering, die ook gelijk recht eischt en dit doet op een wijze waaruit al dan niet terecht zou kunnen worden opge maakt, dat zij aan den bewapeningswed loop zou willen deelnemen, is begrijpelijk. In de steeds toenemende bewapening der volkeren is de veiligheid niet gelegen. We kunnen ons in dezen geheel vereeni gen met het standpunt van de Duitsche socialisten, want ook de Katholieke Staats partij wenscht geen meerdere bewape ning, maar slechts een die beperkt blijft tot hetgeen noodzakelijk is voor de hand having der neutraliteit en de verdediging der onafhankelijkheid. Daarnaast wordt geëischt, zooals trouwens hier te lande ook geschiedt, krachtige medewerking om te komen tot gelijktijdige en wederzijdsche vermindering van bewapening, kortweg, zooals ook in de Duitsche verklaring staat, internationale ontwapening. Een keer te meer wordt hierdoor weer eens aange toond, welk een geheel uitzonderlijk stand punt de S.D.A.P. hier te lande inneemt met haar leuze voor directe nationale ontwape ning. In geen enkel land vindt de Nederland sche S. D. A. P. voor deze actie steun, ook al beroept men zich voortdurend op andere landen. Een actie, die bovendien het ge vaar oplevert, dat daardoor de gelijktijdige en wederzij dsche beperking van bewape ning eer tegengehouden dan bevorderd zal worden. De Duitsche socialisten nemen dit stand punt inzake de defensie in, omdat naar zij vreezen een ander standpunt zal leiden tot een politieke isolatie van hun land. Zeer juist is dit inzicht, want de feiten wijzen reeds uit, dat door een andere gedragslijn in zake bewapening, (zooals hier te lande wordt voorgestaan door de S. D. A. P.) deze partij zich reeds zoo wel nationaal als internationaal geïso leerd hééft. Naar wij vernemen heeft Z H. Exc. de Bis schop van Haarlem aan den Hoogeerw. Zeergel. Heer dr. Th. M. Vlaming op zijn verzoek om gezondheidsredenen met ingang van 1 October a.s. eervol ontslag verleend als Officiaal van het Bisdom. Pastoor B. P. Aalberse van de parochie van den H. Martinus, te Voorburg, heeft ontslag aangevraagd uit zijn bediening. Pater D. Pieters O.F.M. bediend Naar we vernemen, is Pater Damianus Pie ters O.F.M,, oud-pastoor van Lochem, thans rustend in het klooster op de Kranenborg te Vorden, van de laatste H.H. Sacramenten voor' zien. Krantenbericht Zittend bij den tandarts, die hem zijn nieuw gebit aanmat, verklaarde Gandhi zich dood te zullen laten hongeren, indien de Engelsche regeering haar voorstel tot een afzonderlijk kiessysteem voor de paria's niet intrekt." Oprichting eener Katholieke Jongens-Centrale met het devies: „De katho lieke jeugd aan Christus" Gisteren werd in alle tot het Aartsbis dom behoorende kerken, alsmede in kapel len, waarover een Rector is aangesteld, in de vastgestelde H.H. Missen het volgende van den predikstoel afgekondigd: Op last van Z. H. Exc. den Aartsbisschop van Utrecht wordt het volgende te uwer kennis gebracht: Voor de organisatie der mannelijke jeugd hebben Wij voor Ons Aartsbisdom een reeks nieuwe bepalingen gegeven. Wij hebben daarin voorgeschreven, dat er voor alle jongens van 12 tot 17 jaar in de parochie ééne parochiale jeugdvereeniging wordt gesticht, die den naam draagt van K. J. C., dat is: Katholieke Jongens-Centrale. Het devies van deze jongens-organisatie is: „de Katholieke jongens aan Christus." (K. J. C.). Het geheele streven van de K. J. C. moet er op gericht zijn de jongens te brengen tot een diep overtuigd godsdienstig leven. Zij zullen zich vormen en gevormd worden naar het ideaal van Christus, Die ook voor de jongens in alles een voorbeeld heeft gegeven. Zij moeten opgewekt worden tot een trouwe vriendschap met Hem, door Wien zij in alle omstandigheden van hun jonge ley en sterk zullen staan. De vereeniging zal in kerngroepen en in clubs zijn ingedeeld en aldus plaats bieden voor alle jongens beneden de 17 jaar van alle standen in de parochie. Naast de kerngroepen, die den naam krij gen van Jonge Wacht en Jonge Wachters, komen de patrouilles der R.K. Verkenners te staan als onderdeel der K. J. C. met eigen werkmethode. De jongere leden van de drankbestrijding en van de sportvereenigingen sluiten zich als vrije clubs bij de K J. C. aan. Het is Onze wensch, dat de leden der K. J. C. lid worden van een godsdienstige ver eeniging, die het geestelijk middelpunt vormt van de organisatie. Wij meenen, dat in iedere parochie reden bestaat deze jongensorganisatie, die kern vorming in de massabeweging beoogt, op te richten, en dat een godsdienstige vereeni ging of patrouilles van Verkenners alléén niet voldoende kunnen zijn, om de massa der jongens te bereiken en voor Christus te bewaren. Met de leiding der organisatie hebben Wij belast den Weleerw. Heer I. H. van den Berg, Rector aan het Rijksopvoedings gesticht te Avereest, met den titel van Dio cesaan-Directeur van de K. J. C. Van uit de centrale leiding der organisatie zullen districtsgewijze cursussen voor leiders wor den gegeven betreffende de methodiek van groepen en clubs. Door de medewerking van Onze Geeste lijken en van de geloovigen verwachten .Wij, dat de parochialê jeugdorganisatie onder Gods bij zonderen zegen rijke vruchten zal dragen in de verschillende parochies. Foor de jongens en jonge manneri boven de 17 jaar bezitten Wij in ons Aartsbisdom reeds de jeugd- en standsorganisaties „De Jonge Werkman", de „Katholieke Jonge Middenstandsvereeniging" en „De Jonge Boer", terwijl er een landelijke organisatie bestaat „De Jonge Werkgevers-vereeni- ging". Het is Ons verlangen, dat deze organisa ties, waarvoor Wij als devies aangeven: „Apostel zijn in gezin en in stand" krachtig zullen werken aan 't bevorderen van de apostolaatsgedachte. De leden moeten doordrongen zijn van de noodzakelijkheid, dat Onze huidige maatschappij alleen ge red kan worden, wanneer zij overtuigd zijn, dat aan Christus de plaats, die Hem toe komt, in de gezinnen en in het maatschap pelijk leven wordt terug gegeven. Zij zullen daarvoor apostel moeten zijn, leekenapos- tel, door in eigen gezin en in hun maat schappelijke omgeving het heilig Geloof diep overtuigd te beleven. Wij verwachten daarom, dat in deze ge noemde organisaties flinke apostolaatsker- nen zullen worden gevormd, zoodat de le den zelf naar best vermogen zullen trach ten het devies te volgen en op hun mede leden een aanhoudenden invloed zullen uit oefenen, om hen tot dezelfde aposteltaak in de kerngroepen te bewegen. Het is Ons verlangen, dat de „Voortrek kers" der R.K. Verkenners hun plaats zul len innemen in hun eigei .jeugd-stands- organisatie. Den organisaties met speciaal doel, zooals den sportvereenigingen en drankbestrijding, dragen Wij op propagan da te maken, dat hun leden boven de 17 jaar zich bij de jeugd-standsorganisaties aansluiten. Het lidmaatschap van een godsdienstige vereeniging bevelen Wij den leden van alle vier bovengenoemde organisaties ten sterk ste aan. Verder verlangen Wij, dat er verband ge legd wordt tusschen de jeugd-standsorga nisaties door een geregelde samenwerking tusschen de plaatselijke, de districts- en de Diocesane besturen. Met de leiding der Diocesane organisaties hebben Wij belast den Diocesaan-Directeur der K. J. c. Wij roepen de medewerking in van de Diocesane Standsorganisaties der volwasse nen, om een stevigen, inner lij ken en uiter- lijken groei der jongeren-beweging te hel pen bevorderen. Wij verwachten van het gezamenlijk op trekken van de zelfstandige jeugd-stands organisaties naar éénzelfde doel een heer lijken opbloei van het Katholieke leven tot eer van God en tot heil van Kerk en Maat schappij. Utrecht, 26 Augustus 1932. t J. H. G. JANSEN, Aartsbisschop mn Utrecht. Men bericht ons van de Zuidelijke grenzen: De broeders van het nimmer uitstervende gilde der smokkelaars hebben weder een nieuw kolfje naar hun hand gevonden. Hun speurzin is nimmer falend als het erom gaat te onder zoeken of ergens iets „aan" zit. Naast de suiker, het sigarettenpapier en parfumerie-artikelen is thans de margarine een lucratief smokkel object geworden. Tengevolge van de prijsstij ging der margarine is e~ een marge ontstaan van ongeveer 50 cent per K.G. tusschen de mar garine in België en hier te lande. In verband daarmee is thans de frauduleuze invoer van België naar Nederland in toenemende mate aan de orde van den dag. De directie van den Landbouw deelt mede, dat gedurende de dagen van 814 Sept. zijn geslacht voor baconbereiding' 29.857 (voorgaan de 7 dagen 25.001) varkens, terwijl werd uitge voerd bacon afkomstig van 23.498 (20.935) var kens. In Denemarken werden in dezelfde periode geslacht 132.263 (121.323) stuks en uitgevoerd 119.494 (117.554), De totale invoer van bacon in Groot-Britan- nië beliep in de week van 510 Sept. 1932 198.827 .(203,935). Cwts, De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft goedgunstig beschikt op een ver zoek van B. en W. van Gouda om over te gaan tot het in werkverschaffing dempen en op dijk- hoogte brengen van den IJsel-uiterwaard ge legen langs Schielands Hoogen Zeedijk tus schen het bedrijf der Goudsche Waterleiding- Mij en de opslagplaatsen van de Shell. De demping en ophooging van dit object zul len gedurende een jaar aan honderd werkloo- zen arbeid verschaffen. In totaal zal een be drag van 120.000 a 130.000 aan loonen wor. den uitgekeerd. De regeering steunt de uitvoe ring van dit werk met subsidie. De Bedrijfsvereeniging voor het loodgieters- fitters-, smeden-, electro-technisch bedrijf en aanverwante bedrijven hield gisteren te Den Haag een buitengewone ledenvergadering, waar in werd besloten tot een statutenwijziging, waardoor zij voortaan als „volwaardige" be drijfsvereeniging de ziekteverzekering zal voort zetten. Deze omzetting was noodig doordat de Minister de erkenning als onvolwaardige be drijfsvereeniging niet had willen verlengen. Bij de wijziging heeft men zich zooveel moge lijk gehouden aan de model-statuten en het reglement voor de ziekteregeling van de Feder. van Bedrijfsvereenigingen, terwijl thans moge lijk is gemaakt dat naast den Bond van Lood gieters- en Fitterspatroons, als oprichter, ook de verschillende vereenigingen van smedenpa troons, electro-technische werkgevers e.d., uit welke kringen de Bedrijfsvereeniging een groot aantal vakgenooten omvat, in ledenraad en be stuur als organisatie zeggenschap kunnen ver werven. De voorzitter, de heer H. Hogenbirk, wees op de sterk groeiende belangstelling voor deze Be drijfsvereeniging, die door het lage risico in de betreffende vakken en haar gezond positie een premie vertoont, welke voor de duizenden in aanmerking komende patroons de financieele lasten vermindert. Door deze thans aangenomen verbeteringen zijn voor sommigen nog bestaande bezwaren weggenomen. Zaterdagmorgen te kwart voor tien is de ex keizer weer uit Zandvoort naar Doorn ver ^rokken. De geestelijke stroomingen komen in Indië altijd eenige jaren later aan dan hier. Dat zal 'm in den afstand zitten! Ideeën, die hier hebben uitgediend, vinden daar nog recruten en de palstaanders van de slechte traditie verschansen zich in onze Oost nog in burchten, wanneer zij hier reeds pronken in historische musea. Groot heidswaanzin en domheidsmacht zijn daar door in ons mooie Insulinde helaas invloed rijke potentaten. De pers, als levensregel, geeft dit ver schijnsel natuurgetrouw weer. Onlangs, toen in de Indische Katholieke Partij onderlinge verschillen de geheele or ganisatie met den ondergang bedreigden, heeft Mgr. v. Velsen, Apost.-Vicaris van Batavia en als zoodanig het geestelijk hoofd der Katholieken in Indië, de oude partij ontbonden en oprichting van een nieuwe partij gelast. Dit ingrijpen was zóó ge- wenscht en zóó logisch, dat wij hier in Nederland er geen stem hoorden tegen op gaan. 'n Kind immers begrijpt, dat een ver eeniging, die zich Katholiek wenscht te noemen, daarmede verplichtingen op zich neemt ten opzichte van het Katholicisme en de Katholieke Kerk. In Indië is dat begrip bij 'n deel der pers echter nog niet doorgedrongen, net zooals dat hier b.v. vóór 50 jaren het geval was. „De Stuw" b.v. heeft van Mgr. van Vel- sen's eenvoudige daad, hem door zijn plicht voorgeschreven, een gebeurtenis gemaakt van wereldschokkend-tyrannieken aard. Hoewel er van kerkelijke straffen geen spraak is, rept de redactie kwasi-geleerd van „buitenrechtelijken dwang en bedrei ging van de politieke vrijheid der burgers." Het cadaver van de oude koe uit de Hol- landsche sloot wordt hier nog eèns als malsch kalfsvleesch uitgesneden en opge diend. De frissche heeren zijn verder zoo genadig, te constateeren, dat de katholieke leden van den Volksraad niet hun eed schenden wanneer zij, zooals het goeden Katholieken betaamt, naar Mgr. v. Velsen luisteren, maar wel komen in gevaar „de zelfstandigheid en zuiverheid van het politieke leven als uiting van het rechtsbe wustzijn der eigen staatsgemeenschap". Belachelijke, holle woorden-kramerij Men heeft in Indië echter nog meer gif tige pijlen op zijn boog tegen geestelijkheid en Kerk. Hoewel het ingrijpen van Mgr. v. Velsen slechts de organisatie betrof, stelt „De Stuw" het voor, of de bisschop een politieke gedragslijn voor de Katholieken vaststelde! Dan wordt als internationale boeman voor den dag gehaald de.... Propagande Fideü en als klap op den vuurpijl.... Rome met den Paus!!, wiens overwegingen wel eens strijdig met het algemeen Indisch belang zouden kunnen zijn.... Ziezoo, hoor! de kikker is opgeblazen tot een olifant en het vervaarlijke Indische intellect kan zich verbazen over de hersen gymnastiek van zijn penvoerders. Wij zouden echter de vraag willen beant woord zien, wanneer de Kerk van Neder land of Koloniën ooit politiek ingreep en wanneer het algemeen belang door Haar ooit werd geschaad. Het doodelijk ongeluk te Wijk aan Zee en Duin Omtrent het ernstig ongeluk, dat Vrijdag middag op den Hoflanderweg onder de gemeen te Wijk aan Zee en Duin plaats greep en dat aan twee kinderen het leven kostte, vernamen wij later nog, dat bij het politie-onderzoek is komen vast te staan, dat de remmen en de stuurinrichting van den vrachtauto niet naar behooren functionneerden. Na afloop van het onderzoek, dat den ge- heelen verderen dag in beslag nam, is de auto weer vrijgegeven, terwijl de bestuurder des avonds naar zijn woonplaats (Haarlemmer meer) is teruggekeerd. Hij bleef bij zijn ver klaring, dat hij de kinderen te laat opgemerkt heeft. Het uitzicht op den weg, die ter plaatse waar het ongeluk gebeurde slechts een zeer flauwe bocht maakt, was goed, terwijl er wei nig verkeer was en zeker genoeg ruimte om uit te wijken. Sporen wezen echter uit, dat de auto zelfs op den grasberm gereden heeft. Waar schijnlijk is de bestuurder door de zon en de warmte versuft geweest, waardoor hij geen vol doende aandacht voor den weg had. Hij was van des morgens zes uur af aan het werk ge weest. De man is zelf hevig onder den indruk van de ontzettende gevolgen van deze nalatigheid. De begrafenis der slachtoffers Morgen, Dinsdagochtend, zal het stoffelijk overschot van een der slachtoffers, ds kleine Elisabeth Niesten, op het R.K. kerkhof te Be verwijk ter aarde worden besteld. Het stoffelijk overschot van Marietje Tesse- laar wordt op het R.K. kerkhof te Heemskerk begraven. Radioreglement Bij K.B. is in het Radio-reglement thans de volgende bepaling opgenomen: „dat de overeen komstig art. 2 tot uitzending bevoegde om- roep-organisaties verplicht zijn haar pro gramma's van uit te zenden mededeelingen on derling uit te wisselen, zulks op nader door den minister te stellen voorwaarden en met dien ver stande, dat de minister in gevallen te zijner be oordeeling van deze verplichting ontheffing kan verleenen." Inval in een boekhandel Te Almelo heeft Vrijdagmiddag het parket, vergezeld van politie-ambtenaren, een inval gedaan in een boekhandel, waar tevens een leesbibliotheek was gevestigd. De boekhandelaar werd verdacht van het uitleenen van zeden- kwetsende lectuur aan minderjarige school kinderen. Verschillende ouders hadden bij de politie een klacht ingediend, daar de scholieren boeken lazen, die hen ongewenscht voorkwa men, terwijl deze boeken uit de bibliotheek van den betrokkene afkomstig waren. Eenige boe ken werden in beslag genomen. Proces-verbaal 4s echter nog niet opgemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5