Een berijmde troonrede I SLUITING DER KAMERS Vrouw vermoord MAANDAG 19 SEPTEMBER Congres der S.D.A.P. te Utrecht Versnelde vliegtocht naar Indië HERINNERING UIT 1845 De dader spoorloos Zijn vrouw vermoord? Ernstig auto-ongeluk 1ten doode, twee gewonden Regeling invoer boter DERsl „Klaar, terwijl u wacht" Geen Vredeswachtbevorderd Ook de Rooden houden van baantjes Motie Inleiding Suze Groeneweg Koloniaal program ontwikkeld UIT HET BOUWBEDRIJF Loonsverlaging aanvaard STEUNREGELING TUINBOUW Over het jaar 1932 DE BEDRIJFSRADENWET In October in behandeling? Boerderijbrand te Borkel KONING ALBERT ff»! Koning Albert inspecteert te Brussel het werk aan België's grootste kerk CRISIS-VARKENSWET De Regeeringscommissaris voor de radio De Varkenscentrale koopt op levering Waterstaat Het Comité Vliegtocht NederlandIndië wacht af MARTELING VAN DEN H. LAURENTIUS Het schilderij gerestaureerd STAKING TE OSS Wegens loonsverlaging Oostenrijksche invoercontingent voor reuzel AUTO TEGEN EEN BOOM De drie inzittenden ernstig gewond Drama op den Schiedamschen Dijk te Rotterdam Nadere bijzonderheden FRAUDE? Bij de aangifte van gedoode zeehonden „Die zit!" BRANDSTICHTING? Twee woningen in de asch gelegd MET EEN KEI DOODGESLAGEN Vechtpartij te Gelsenkirchen De „Baloeran" te Kopenhagen Meisje doodgereden Hoofd-en Kïesp, j^UNHARDTS POEDERS Den Haag, 17 Sept. '32. Veel tijd heeft de Minister-President dit jaar niet noodig gehad, om de zitting 1931—1932 van de beide Kamers der Staten-Generaal te sluiten. Zijn rede viel dezen keer al bijzonder kort uit. Zij vermeldde alleen, dat naast an dere wettelijke maatregelen ook onderscheide ne regelingen in verband met de crisis waren tot stand gekomen in het vöorbije zittings jaar, en hield aan het slot een woord van dank in aan het adres der Kamerleden voor den ijver en de toewijding, door hen in 's lands belang betracht. De vereenigde zitting der belde Kamers werd voorgezeten door den president van den Senaat Baron de Vos van Steenwijk, die tot leden van de Commissie van In- en Uitgeleide benoemde de Eerste Kamerleden Koster en Steger en de Tweede Kamerleden mevrouw Bakker-Nort, Snoeck Henkemans, Kortenhorst en de Wilde. Voor zoover het de heeren betreft, in statie gewaad gestoken en met de plechtigst moge lijke gezichten ging dit gezelschap vanaf den ingang van het gebouw tot aan de Regeerings- tafel den eveneens in flonkerend ambtscostuum gestoken Minister-President vooraf, waarop deze na de gebruikelijke buigingen naar het bureau van den voorzitter, naar de rechter- en de linkerzijde de zitting sloot in naam der Koningin en door haar gemachtigd. Het is altijd een merkwaardig gezicht, Mi nister Ruijs, die anders in de Kamer altijd de gemoedelijkheid zelve pleegt te zijn, op dezen dag zoo plechtig te zien doen. En als dan de andere Kamerleden in hun doodgewone col. bertjes een zestal hunner collega's zoo prach tig uitgedost, met den steek in de hand en trekken van den hevigsten ernst op hun ge zicht in stoet zien binnenschrijden, dan zijn er wel eens, die moeite hebben, ook hun gezicht in den plooi te houden. „Klaar, terwijl u wacht," hebben wij vroe ger eens van dit miniatuurvergaderinkje ge schreven. Dien indruk moeten wel in nog ster ker mate de drommen opdoen, die op het Bin nenhof de aankomst en het vertrek van den Minister in de roode koets gadeslaan. Nauwe lijks is de blinkende calèche voorgereden en hebben de begeleidende huzaren zich opge steld, of daar doet alweer de gepruikte koet sier zijn vierspan zwenken en trappelen de huzarenpaarden al weer weg door de poort van het Binnenhof. Er waren bij de plechtigheid ongeveer even. veel Eerste Kamerleden als leden der Tweede Kamer tegenwoordig. De beide groepen samen bereikten amper het quorum der Tweede Ka mer. Dinsdag zal er meer belangstelling zijn. Zaterdagmorgen te 10 uur werd het Congres der S.D.A.P., dat gedeeltelijk de voortzetting is van het met Paschen te Haarlem gehouden congres, in het N.V.-Huis te Utrecht geopend. In zijn openingsrede zeide de voorzitter, de heer J. Oudegeest, dat dit congres eenige vraag stukken van actueel belang heeft af te doen- De afdoening van het koloniale programma is bedoeld als aanvulling en afsluiting van het koloniaal beginselprogram, dat in 1930 in deze zelfde zaal werd aangenomen, waarmee de S. D.A.P. de eerste politieke partij in Europa is, die dé lijn der ontwikkeling van de koloniale politiek niet slechts principieel, doch ook prao- tisch heeft getrokken. Spr. wees op het krachtige verzet tegen de plannen der commissie-Weiter, waaruit blijkt, dat de arbeidersklasse niet bereid is in deze crisis het gebruikelijke geneesmiddel van het kapitalisme in alle crisis te ondergaan, nl. de loonsverlaging. Nu gebleken is, dat de regeenng dezer dagen inlichtingen heeft gevraagd omtrent namen en adressen van revolutionnairen, omdat zij de zaak de laatste jaren niet meer heeft bijge houden, wil spr. haar wel een weinig op gang helpen Op 31 Maart 1932 waren 77.855 revo lutionnairen in de S.D.A.P. georganiseerd. Per 30 Juni was dit gegroeid tot 81.621. Terwijl in de crisisjaren 1924/26 het ledental daalde voxi 1017 tot 99 pet-, groeide het in de periode 1930/1932 van 158 tot 195 pCt. De stijging smds het laatste Paaschcongres bedroeg bijna 3800 leden. 3200 leden zijn naar de O. S. P. gegaan. De heer Oudegeest herinnert in het verder verloop van zijn rede aan het weinig hoop ge vende resultaat van de Ontwapeningsconferen- tic Na de dooden, die de partij in het afgeloopen jaar had te betreuren, te hebben herdacht, ein digde spr. met een krachtig beroep op de aan wezigen om het werk voort te zetten en ver klaarde hij het congres voor geopend. Na de openingsrede van den heer Jan Oude geest sprak de vertegenwoordiger der S.DA..P. in Indië, de heer Hagen de vergadering toe. De voorzitter verklaarde daarop, dat het Partijbestuur stelling neemt tegen de „Vredes wacht" een vrijwillige troepenvorming ter be scherming van den Vrede. Hierdoor immers zou het instituut van Vrijw. Burgerwacht worden bevorderd en de actie van de Kamerfractie be lemmerd. De besprekingen over de „Sociaal Demo craat" toonden aan dat meer abonnementen p/wiig zijn om het blad in leven te houden. In de middagzitting werden eenige voorstel len omtrent wijziging van Statuten en Huishou delijk Reglement bij acclamatie goedgekeurd. Hierop legde de heer A1 b a r d a een verkla ring af omtrent de motie voorgesteld door de af deeling IJmuiden, die luidt als volgt: „Het congres, van oordeel, aat de cumulatie van salarissen, pensioenen enz. uit openbare bestuursfuncties in ons land een zoodanigen omvang heeft gekregen, dat het hertrouwen van de arbeidersklasse in het parlement en de democratie er ernstig door geschaad wordt; draagt de sociaal-democratische fracties in de wetgevende lichamen op, in deze colleges voorstellen aan de orde te stellen, die ten doel hebben aan die cumulatie een einde te maken; voorziende de mogelijkheid, dat niet onmid dellijk dergelijke voorstellen worden aangeno men en uitgevoerd; noodigt de partijgenooten, die Tweede Ka merlid, Wethouder, Burgemeester of Gedepu teerde' zijn of worden, eventueel een ander openbaar bestuursambt vervullen of gaan ver vullen, en als zoodanig reeds een volledig inkomen uit de openbare kas ontvangen uit nu reeds afstand te doen van alle andere in komsten, vroeger, thans of in de toekomst ver kregen of te verkrijgen uit openbare functies, vanwege de Party bekleed of te bekleeden en deze bedragen te storten in de Partykas," De heer Albarda verklaarde eerst, dat de interpellatie-Braat tengevolge van demagogie een mislukking is geworden, waarop hy toegaf, dat aan de cumulatie van functies of van pen sioen en functies een eind dient te worden ge maakt. Hierop verklaarde hij, dat de S.D.A.P. er reeds bij de regeering op aan gedrongen heeft, spoedig de kwestie der cumulatie te re gelen. Verder legde spreker de volgende verklaring af: De leden der soc.-dem. kamerfractie zijn be reid zulk een regeling omtrent cumulatie van functies te aanvaarden. De soc.-democratische kamerfractie is echter niet bereid zich te on derwerpen aan eenzijdige regelingen, die uit sluitend voor haar leden gelden. Nadat verschillende sprekers het vóór en te gen van de motie-IJmuiden hadden besproken, heeft de heer Alberda zich verdedigd door te zeggen, dat hij reeds vele kletspraatjes in den loop der jaren heeft aanhoord. Hy begrijpt niet, dat zooals is gezegd, sommige propagan disten met den mond vol tanden staan als te genstanders hen wijzen op de cumulatie van salarissen by de S.D.A.P. Spreker zegt, dat eerst de arbeidslooze inko mens moeten worden aangetast. Hy hoopt dat tegen de motie zal worden gestemd. De heer Jan Oudegeest meent, dat men zich niet op persoonlek gebied moet begeven. Hij meent, dat bij de S.D.A.P. excessen kunnen worden bestreden door opmerkingen. Hy stelt voor de motie te verwerpen. Met 603 stemmen voor en 1214 stemmen tegen is ten slotte de motie-IJmuiden verworpen. In de avondzitting was het woord allereerst aan mej. Suze Groeneweg, die verslag uit bracht van de werkzaamheden der commissie tot bestudeering van het vakonderwijs. Na uiteengezet te hebben dat een half mil- lioen kinderen naar voortgezet onderwijs snakt poneerde zij de volgende stellingen: De leerplicht dient te worden uitgebreid tot en met het achttiende levensjaar en de moge lijkheid vakonderwijs te genieten in het leven te worden geroepen. Het vakonderwys worde gegeven overdag, volgens praktijk, gedurende vier jaar en onder toezicht der vakorganisaties. Het rapport werd unaniem aangenomen. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer J. E. Stokvis, die verslag uitbracht over het rapport, samengesteld door de commissie voor het koloniaal werkprogram. Inzake algemeene staatkunde verdedigde spr. de opleiding tot zelfstandigheid en onafhanke lijkheid. Spr. stond voor nieuwe rechten aan de Indonesiërs te verleenen, c.a. vrijheid van vereeniging en pers. Voorgesteld werden maatregelen op het ge bied van arbeid en volksgezondheid, landbouw, handel en visscherij. Voorgestaan werd voorts de bevordering van vormend- en vakonderwijs, o.a. invoering van de leerplicht; hervorming van het birmen- landsch bestuur op Indonesischen grondslag; vermindering der belasting voor de inlanders en vermeerdering van belastingop handels winsten. Tot slot verdedigde spr. herziening van het strafrecht en den rechteriyke macht. Heden wordt het congres voortgezet. In de Zondagochtendvergadering van het vervolg-congres der S. D. A. P., gehouden in het N. V.-huis te Utrecht, besprak de heer ir. J. W. Albarda de resolutie, voorgesteld door het Far- tybestuur. Na uiteen gezet te hebben, dat de terug slagen van de crisis over 1932 eerst na twee a drie jaren zullen worden gevoeld in de Rijks financiën, begon spreker critiek uit te oefenen op de methode door de Regeering gevolgd, om een sluitende begrooting te maken. De heer Albarda protesteerde tegen het biy- vend karakter van de voorgestelde maatregelen, en hun uitsluitend bezuinigenden aard; spre ker verwierp verlaging van salarissen en werk- loozensteun en eischte vermindering van mili taire uitgaven tezamen met verlenging der rente op staatsleeningen. Versterking der staats inkomsten dient te worden gevonden door pro gressieve crisisbelasting, weelde-, dividend- en tantièmebelasting, terwyi monopoliseering van bedrijfstakken dient te worden voorgestaan en socialisatie van bedrijven bevorderd; werkver ruiming in alle opzichten wordt geëischt met name voortzetting der Zuiderzee-werken. De desbetreffende resolutie werd by accla matie aanvaard. Op verzoek werd in het openbaar behandeld de kwestie van de loonsverlaging by de N. V. „De Arbeiderspers". Er gingen stemmen van protest op tegen de loonsverlaging en wel uit politiek oogpunt, welk protest werd Weergegeven in een motie. Tegen dit protest kwam op de president commissaris e'er N. V. „De Arbeiderspers", de heer Wibaut, die de reeds bekende stelling der N. V. verdedigde. De heer Oudegeest sloot hierop het congres. De R. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Jozef" heeft in zijn Zaterdag te Utrecht gehouden landeiyke vakgroepvergadering voor het bouw. bedrijf de voorstellen tot loonsverlaging aan- genomen met 617579 stemmen. De landeiyke vakgroepvergadering voor het schildersbedrijf heeft de voorstellen tot loons verlaging aangenomen met 206190 stemmen. Aan het Departement van Economische Za ken en Arbeid is thans de laatste hand gelegd aan eene steunregeling voor den tuinbouw over het jaar 1932. Naar de „N. R. Ct." verneemt, is er groote kans, dat de Bedryfsradenwet nog vóór de al gemeene beschouwingen over de Ryksbegroo- ting in openbare behandeling zal worden ge nomen. Minister Verschuur schynt de hoop te koesteren, dat dit wetsontwerp uiteriyk in de tweede helft van October aan de orde zal ko men. Te Borkel (N. B.) zyn schuur en stalling van den landbouwer J. R. afgebrand. De landbouw machines, groote voorraden en vier varkens wer den mede een prooi der vlammen. SS® De aandacht wordt er op gevestigd, dat de regeeringscommissaris voor de uitvoering van de Crisisvarkenswet a.s. Dinsdagavond van 7.15 tot 7.35 uur zoowel voor de A.V.R.O. als den K. R. O. zal spreken over de Crisisvarkenswet. De Directeur van de Nederlandsche Varkens centrale verzocht ons het volgende mede te deelen: Genoemde Centrale is bereid om van de haar aangeboden varkens van een levend gewicht van 76 tot 125 K.G. een door haar te bepalen deel, dat op het tydstip der aanbie ding niet door haar kan worden overgenomen te koopen op levering tusschen 1 December 1932 en 1 Maart 1933 voor den prijs van 15 cent per pond levend gewicht. De Nederland sche Varkenscentrale bepaalt den dag van levering. De varkens, welke voor bedoelde le vering in aanmerking komen moeten gemerkt zijn. Opgave moet geschieden aan de kring zaakvoerders van de Nederlandsche Varkens centrale. Nader zal worden bekend gemaakt wie deze kringzaakvoerders zijn. De varkens worden slechts overgenomen indien zü het eigendom zijn gebleven van den eigenaar met wien omtrent de bovenbedoelde regeling een contract is gesloten. De varkens moeten by de levering in goede conditie verkeeren. De eigenaars der varkens blijven geheel vry hun varkens voor 1 Maart 1933 aan anderen te verkoopen, doch moeten alsdan van den verkoop tijdig aan de Nederlandsche Varkens centrale kennis geven. De regeling zal alleen gelden voor hen, die normaal als zwaar mester zijn te beschouwen. De varkenshouder is niet gebonden aan le vering. Deelt de Nederlandsche Varkenscen trale b.v. aan den varkenshouder mede, dat deze een of meer varkens kan leveren, dan kan de varkenshouder die levering weigeren. Uit den aard der zaak vervalt daardoor de overeenkomst. Wegens huweiyk is eervol ontslag verleend aan mej. G. K. Uden Masman als adjunct commies by het dep. van Waterstaat. Het Comité Vliegtocht NederlandIndië ver zoekt ons het volgende mede te deelen. Het Comité NederlandIndië heeft in zijn vergadering van 16 September 1932 beraad slaagd over het plan voor een versnelden vlieg tocht van Nederland naar Ned.-Indië en terug met een door de firma H. Pander en Zonen ontworpen vliegtuig. Het Comité heeft uit den aard der zaak be langstelling voor elk weloverwogen plan ter versnelling van het luchtverkeer tusschen onze Rijksgebieden, al wil het daarmede niet geacht worden zich een oordeel te willen aanmatigen en nog minder te willen geven over de vraag stukken met betrekking tot de exploitatie van de luchtlijn Amsterdam—Batavia. Het Comité volgt daarom met de meeste aandacht de ontwikkeling van het plan-Pan der. Het stelt zich daarby op het standpunt, dat van zyn kant moreele en daadwerkelijke steun slechts mag worden verwacht, indien het welslagen van het plan op redeiyke gronden verzekerd schynt. De eerste voorwaarde hiertoe is, dat het vliegtuig gebouwd zy en dat biyke, dat het de technische en aërodynamische eigenschappen bezit, die door de ontwerpers daaraan worden toegeschreven. Wanneer dat zal zijn gebleken en wanneer dan verder ten gevolge van het Comité zal biyken, dat ook de voorbereiding en organisa tie van de uitvoering van de vluchten aan de door het Comité noodzakeiyk geachte eischen zal voldoen, zoowel ten aanzien van de keuze, geschiktheid en ervaring der bemanning, als ten opzichte van de ontworpen plannen voor de vlucht zelve en de aanpassing daarvan aan de bestaande grondorganisatie, dan zal het Comité zich bereid toonen desgewenscht de uitvoering dezer proefvlucht zoowel door zyn invloed, als daadwerkelijk door een beteekenen- de bijdrage, te steunen. Het schildery, voorstellende de marteling van den H. Laurentius, dat voor eenigen tijd ge vonden is in de pastorie van de R.K. kerk te Heemskerk en dat toegeschreven wordt aan Anton van Dyck, is geheel gerestaureerd voor het publiek ter bezichtiging gesteldin de nieuwe zaal van het Frans Hals-museum te Haarlem. De mesjes, die in de armaturenfabriek der N. V. Philipsfabrieken te Oss werken, legden den arbeid neer wegens toegepaste loonsverla ging. zy verdienen nu in een week, wat zij an ders in 4 dagen kregen. De directie van den Landbouw deelt mede, dat biykens van H. Ms. Gezant te Weenen ontvangen bericht het Oostenrijksche invoer contingent voor reuzel op een onlangs plaats gehad hebbende inter-ministerieele vergadering werd vastgesteld op 35 pCt. van den invoer van 1931. Zaterdagmiddag te ongeveer 4 uur had on der Posterholt by de Duitsche grens een ern stig auto-ongeluk plaats. De auto van den heer Provoost uit Rotterdam slipte in een bocht van den weg en reed in volle vaart tegen een boom. In den auto waren gezeten de heer Provoost, Met spanning wordt uitgezien naar het geen morgen in de Troonrede te vinden zal zijn. Het is intusschen niet de gewoonte, dat H. M. de Koningin verwijst of spreekt over initiatief-voorstellen, die bij de Kamer aanhangig zijn. Voorstellen waaronder er ook een is van socialistische zijde om in overweging te nemen artikel 187 van de Grondwet zoodanig te veranderen, dat niet de Koningin, maar de Staten-Generaal het besluit zullen moeten nemen tot mobilisa tie van land- en zeemacht. Men kan bezwaar maken tegen een wij ziging in de Grondwet bij initiatief-voor stel, zooals ook in het voorloopig verslag geschied is. De voorstellers zijn daar tegemr op gekomen en wijzen in de memorie van antwoord op soortgelijke voorstellen in vroeger jaren. Tot een dergelijk voorstel behoort ook dat van 1844, ingediend door Thorbecke met acht andere leden der Kamer, het be kende „voorstel der negen mannen". Toen de Koning in 1845 de zitting der Staten-Generaal opende, had een der Kamerleden, de heer Lusac, een berijmde troonrede gemaakt, die, naar hij meende, door den Koning had moeten worden uitge sproken en waarin ook het een en ander gezegd werd over het initiatief-voorstel der negen mannen. Ook hierbij wenschte men den Koning een recht te ontnemen. Dezer dagen kregen wij deze berijmde troonrede yan Lusac nog eens in handen en het gedeelte, dat handelt over het ini tiatief-voorstel tot grondwetsherziening, is te aardig om het hier niet te citeeren; het is immers bovendien volkomen toepasselijk op hetgeen nu geschiedt, alleen zou men voor de negen mannen de S. D. A. P. moe ten zetten. De heer Lusac laat den Koning zeggen; 'kHeb de Grondwet straks genoemd: Maar waartoe de zaak verbloemd Als ik van die Grondwet spreek Word ik beurtlings rood en bleek. Dat verbruide Negental Maakte 't al te bont en mal 't Greep mij roekloos naar de Kroon 'k Zal, gelijk een brave zoon Doen, zóó als mijn vader deed, (Die hield vol gelijk gij weet) 'k Waag, als hij, het land er aan, Liever, dan geloof te slaan Aan de woorden van een bend', Als oproerig mij bekend. Van herziening, dat gij 't hoort Van herziening dus geen woord Vóór dat oproer mij omringt En de bittere nood mij dwingt. Dat van.... die bende, die als oproerig bekend staat, dat is wel kostelijk, want dat waren voor 90 jaren de liberalen en nu zou H. M. de Koningin in soortgelijke be woordingen kunnen spreken over het voor stel van de S. D. A. P.' In dien tijd was er echter nog humor in de Kamer, maar thans is het een felle klas senstrijd, die dergelijke grappen uitsluit. Ook het begin van de berijmde troonrede is bijzonder aardig en zou over enkele jaren weer toepasselijk kunnen zijn. In 1845 waren we juist de groote finan- cieele crisis in ons land te boven en ook toen is er een felle strijd gevoerd over de wijze waarop de tekorten op de begrootin gen gedekt moesten worden. Het was minis ter Van Hall, die dit tot stand bracht. Hierop slaat het begin, dat reeds dadelijk vrij scherp is: Wetten, Heeren bij de vleet Liggen, of zijn dra gereed. Ga 't ook boven uw verstand De financies van het Land, Kortlings neigend tot hun val, Staan, door 't kunstwerk van Van Hall, Door de wet van Liefde en Heil, Gunstig, boven maat en peil. Zoo'n berijmde troonrede mag scherp zijn, maar is toch heel wat anders dan de niets-ontziende persoonlijke strijd, die in deze dagen gevoerd wordt. We zouden wen- schen dat men elkander weder met berijm de troonreden te lijf ging; het land zou er wel bij varen. zyn zoon, benevens de 32-jarige chauffeur uit Rotterdam. De drie personen werden ernstig gewond naar het ziekenhuis te Roermond over gebracht. De toestand van vader en zoon is redelyk, de chauffeur is er ernstig aan toe. De auto werd bijna geheel vernield. Het gezelschap was op weg naar Wiesbaden. De 32-jarige C. H. G. Rabelli uit Rotterdam, die, zooals gemeld, Zaterdag, byij het auto ongeluk onder de gemeente Posterholt nabij de Duitsche grens, ernstig werd gewond, is Zon dagmorgen te Roermond aan de gevolgen van zyn verwondingen overleden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een 32-jarige vrouw, Wilhelmina Erisman, in een pand aan den Schiedamschen Dyk te Rot terdam, waar zij op de tweede verdieping een kamer had, vermoord. Het slachtoffer was met een kussensloop ge worgd. De vrouw woonde eenigen tüd samen in het pand met J. K. Omstreeks half één Zater dagavond, was zij thuis gekomen met een on bekenden man. De vrouw was toen zwaar be schonken. Een half uur later is de huurder van de tweede étage, die aan de vrouw de voor kamer had onderverhuurd, naar boven gegaan. In 'zijn kamer hij bewoonde zelf de achter kamer trof hy J. K. aan. Toen de bezoeker weg was, kwam de vrouw niet, zooals gewoonlijk, in de achterkamer een praatje maken. Toen zij maar steeds weg bleef gingen de twee mannen naar de voorka mer en vonden de vrouw dood op bed liggen. In de kamer heerschte een groote wanorde. De twee mannen zijn naar buiten gegaan en hebben de politie gewaarschuwd, welke een onderzoek ter plaatse instelde. Hieruit bleek, dat de vrouw in den loop van den avond tal van café's heeft bezocht en dat zij het laatst was gezien in gezelschap van een ongeveer 32-jarigen man, met een tenger, slank postuur. Dit is door eenige menschen uit de omgeving gezien, maar veel aandacht heeft men er niet aan besteed. In denzelfden nacht zijn in de binnenstad en de buitenwijken eenige menschen aangehou den, wier signalement eenigszins met den ver dachte overeenstemt. Zij hadden echter allen een alibi en zijn weer op vrye voeten gesteld. Ook is aangehouden een man, die haar had bedreigd. Daarom heerschte er aanvankehjk verdenking tegen hem, doch deze man kon eveneens zijn alibi aantoonen. Het stoffelijk overschot van de vrouw is naar het Sint-Franciscus Gasthuis overgebracht, waar Dr. Hulst uit Leiden, de sectie zal ver richten. In de kamer moet een worsteling hebben plaats gehad. De Officier van Justitie te Amfiem heeft doen arresteeren zekeren S. wiens vrouw plot. seling is overleden. De arrestatie geschiedde nadat door de justitie uit Arnhem sectie op het lijk van de vrouw was verricht. Het echt paar was woonachtig te Overasselt. De vrouw was 22 jaar oud en moeder van twee kinderen. Onze Nijmeegsche correspondent weet nog het volgende mede te deelen: Maandagavond is te Overasselt plotseling overleden de 22-jarige vrouw van Z„ die sinds eenige jaren gehuwd is met den auto.verhuur- der van Z., die ruim veertig jaar oud is. De vrouw was afkomstig uit Hatert by Ny. megen. Het huwelijk tusschen beiden gaf we: eens reden tot ongenoegen. De vrouw is, zooals gezegd, Maandagavond plotseling doodgebleven. De ontboden dokter K„ gemeentearts te Grave, kon geen doods oorzaak aangeven, wijl de vrouw tot heden niets gemankeerd had. Den volgenden morgen werd de burgemees ter, de heer Van de Vüver, gewaarschuwd. Deze liet onmiddeliyk het ïyk in beslag ne men en waarschuwde de justitie, te Arnhem. De rechter-commissaris, mr. Hannema, uit Arnhem, vond wel termen aanwezig om een sectie-onderzoek op het lijk te doen instellen. Inmiddels was Donderdag het ïyk reeds begra ven, maar het graf was open gelaten, omdat dien middag dr. Hulst uit Leiden het sectie- onderzoek zou verrichten in tegenwoordigheid van het parket. Denzelfden namiddag werd van Z. door de justitie gehoord, maar zij vond geen termen aanwezig om den man in arrest te houden Zaterdagmorgen kwam het verzoek tot aan houding en is van Z. eigener beweging naar Arnhem gegaan. Omtrent de doodsoorzaak kon men ons Za terdag nog geen officieele inlichtingen geven. Zondagmorgen omstreeks acht uur heeft ach ter de kapel van O. L. Vrouw in 't Zand te Roermond, een ernstig ongeluk plaats gehad. Een vrachtauto van de Roermondsche Ijs fabriek kwam tengevolge van de gladheid van den weg te slippen. De auto reed het trottoir op en kwam tusschen eenige kinderen, die zich ter kerke begaven, terecht. Het 15-jarig doch tertje van den heer Smolenaar werd op slag gedood, terwijl de 11-jarige Peeters zwaar ge wond werd en naar het ziekenhuis vervoerd, zyn zusje werd eveneens gewond. De auto is in beslag genomen. De politie stelt een onderzoek in. Donderdag en Zaterdag kwam voor de twee de maal te Schiermonnikoog het parket uit Leeuwarden naar aanleiding van de vermoe delijk gepleegde fraude by de aangifte van ge doode zeehonden tot het krygen van de pref mie. De twee verdachten uit Zoutkamp zyn' gevankeiyk door de maréchaussee naar Leeu warden vervoerd. Ook de ambtenaar, die be last is met het toezicht, is aan een streng ver hoor onderworpen. Over de maanden Juli en Augustus werden meer dan duizend zeehonden aangegeven. Nader vernemen wy, dat de ambtenaar, be last met de aangifte van gedoode zeehonden, die Zaterdag aan een streng verhoor werd on derworpen, thans eveneens naar Leeuwarden is vervoerd. Er zijn grappenmakers in het le ven, die zich zelf de reputatie geven van geestig te zijn, ofschoon ze meestal grof blijken. Ze praten aan één stuk door, hebben 't grootste woord, zijn slagvaardig en brutaal en lachen 't hardst om eigen aardig heden. Ge hebt zulken ook wel ontmoet. Ze willen o zoo graag iemand „af troeven". Ze snoeren gaarne iemand den mond met een botheid, die leuk moet heeten. Als ze in hun verwaand heid worden gekwetst door een sne dig woord van een wijzere, dan héb ben ze direct een grofheidje gereed en lachen: „die zit". Ze debiteeren trouwens vaak met voorliefde een bedekte hatelijkheid onder het motto van geestigheid en zijn dan zélf de hardste lachers! „Die zit." Een geestig antwoord „ad rem" zal ieder waardeeren. We kunnen sma kelijk lachen om een onschuldig af troeven: „die zit!!!" Maar de meeste van deze die-zitjes hebben een be- denkelijken ondergrond van wrange verbetenheid, van hatelijk kwetsen, van geniepig pijndoen. Laten we ze toch zitten! Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging van de wet van 25 Juli 1932 tot regeling van den invoer van boter. Tijdens de behandeling in de Eerste Kamer van het botercontingen- teeringsontwerp was de termijn, daarin gesteld, inmiddels verstreken, zoodat tegelijk met het tot stand komen dier wet een wijzigingsont werp moest worden aanhangig gemaakt. 111 het onderhavige wetsvoorstel wordt aan de? verplichting voldaan. Te Leeuwen (Beneden) ontstond 's nachts brand in het woonhuis van den heer J. van Lent. Het vuur werd bemerkt door een der be woners, die op den zolder sliep. De bewoners moesten in nachtgewaad het huis verlaten. Van den inboedel kon niets gered worden. Een in de onmiddellijke nabijheid staande ar beiderswoning, waarnaar de vlammen oversloe gen, werd eveneens een prooi der vlammen. Al hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, kon deze niets uitvoeren. Beide woningen brandden tot den grond toe af. Alles is verze kerd. Eenige oogenblikken, nadat deze brand was uitgebroken, werd de brandweer gealarmeerd voor een brand, ditmaal op een afstand van twee KM van de brandende gebouwen, in het huis van den heer J. Kovenbach. Dit begin van brand kon door middel van een brand-blusch' apparaat worden gebluscht. De politie, die onmiddellijk een onderzoek in stelde, vond op het dak van ,djLji laatste hu'® drie lucifers, zoodat brandstichting in het sPe' moet zijn geweest. Ook het huis van den heer Kovenbach iè ver zekerd. Van de daders ontbreekt tot nog toe elK spoor. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag waren eenige arbeiders te Gelsenkirchen samen uit gingen van kroeg tot kroeg. Na 12 uur, toen de V CVXi mwvp VVV IViWVÖ. -V' LV AU UIU) vw zaken gesloten waren, werd de pret op straa? voortgezet. Half beneveld door het vele bier kregen de vrienden met elkander woorden, Tydens de vechtpartij greep zekere Prell een straatkei en sloeg daarmede zyn vriend Henns- sen, zoo geweldig op het hoofd, dat deze be wusteloos op de straat bleef liggen. P. ging woon verder en trok zich van het lot van P' niets meer aan. Den volgenden dag las hy de kranten, dat men H. dood van de straat ha" opgenomen. P. werd gearresteerd en verklaard6 den moord in een vlaag van drift te hebben gepleegd. Een draadloos telegram van het motorschip „Baloeran" van den Rotterdamschen Lloy" meldt, dat de tocht naar Kopenhagen uitne mend geslaagd is. De vaart werd tot Zondag ochtend begunstigd door mooi weer. Zondagochtend echter werd de Baloeran door mist opgehouden en moest op anderhal ve mijn afstand van Lappegründ (ongeve® twee uur van Kopenhagen) geankerd worden. Ondanks de teleurstelling over het feit, dat he schip later te Kopenhagen zou aankomen, wa^ de stemming onder de ruim vijfhonderd P8®' sagiers aan boord uitstekend. Zondagmiddag kwart voor twee is de „Baloeran" te Kopen hagen aangekomen. Tot hen, die zich na aankomst aan boei begaven en kapitein en opvarenden van P „Baloeran" in de Deensche hoofdstad be groetten, behoorde de Nederlandsche gezant 1 Kopenhagen, de heer W. L. F. C. Ridder va Rappard. ,.e De Denen, die de verschijning van het gro0" Nederlandsche motorschip in de haven va Kopenhagen als een groote gebeurtenis b® schouwen, zyn vol bewondering over de wil® waarop het schip is ingericht. Algemeen is men het er over eens, tochten, zooals thans met het motorscmv „Baloeran" naar Scandinavië, op niet geno8* te waardeeren wijze er toe bydragen den £°te den naam van ons land in den vreemde bevestigen. Zondagmiddag hebben de deelnemers aan ae excursie in touringcars een bezoek gebrac aan verschillende bezienswaardigheden van Deensche hoofdstad. da' Zaterdagavond is te Meers het tien-ja^ meisje J. op den hoek van de Baerlerstra8 terwijl zy het kruispunt van straten oversta door een luxe-auto gepakt, 10 meter medeg^ utif sleurd en zwaar gewond blijven liggen in omgeving van haar ouderlyk tehuis. Een later is het slachtoffer aan de gevolgen ove* leden. C- Doos A^Sct.Perstuk 8ct» Bij Uw drogist»,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6