ri V' Een zware taak te Genève Mandsjoekwo doet de deur dicht Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BEHALVE VOOR JAPAN Nieuwe plundering te Birkenhaed GELIJKGERECHTIGDHEID MAG NIET OMZEILD Gandhi's staking begonnen Graaf Gravina f DE BAROMETER f s Y' DINSDAG 20 SEPTEMBER 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Voelhorens uitgestoken naar Rusland Het Weer iiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiDnoiiiniiini LITWINOW OP BEZOEK IN BERLIJN De landbouwplannen van Stresa Nationaal-Socialisme in Letland Toscanini geëerd Een tooneel van verwoesting Litwinoivop reis van Moskou naar Genèvebracht een dag in Berlijn door Japansch-Russische olie-overeenkomst Groote leveringen uit Bakoe Naar discontoverlaging der Rijksbank Voorzitter Henderson verklaart dat er snel gehandeld moet worden Ver. Staten afzijdig Henderson „Zuiver Europeesche kwestie" Ontwapeningsvoorstellen Herriot en het Hoover-plan Het Poolsche standpunt Gandhi Een boetedag Gandhi onwel Paria's uit tempel geweerd DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Paria-leer strafbaar? De chaos in Brazilië NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18181 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De twee groote argumenten, waarmee Japan voortdurend de militaire ver overing van Mandsjoerije tegenover de jaloersche verontwaardiging van zijn concurrenten in het Verre Oosten en tegen over de afkeuring betoonende wereldopinie heeft trachten te rechtvaardigen, waren ten eerste bescherming van het leven, de eigen dommen en de belangen zijner onderdanen tegen het Chineesche banditisme, en ten 2e het waarborgen en handhaven van de opendeurpolitiek. Ook tegenover den Vol kenbond heeft het tot in den treure deze argumenten herhaald. Met het eerste argu ment wilde het zijn actie voorstellen als een uitoefening van het algemeen erkende recht Van zelfverdediging. Maar toen ook de aan de Nanking-regeering loyale Chineesche troepen, die tegen den Japanschen indrin ger oprukten, zonder onderscheid door Ja pan op één lijn werden gesteld met de wilde horden treinroovers en geldafpersers, welke het leven in Mandsjoerije gevaarlijk maak ten, verloor dit argument zijn overtuigende kracht vrijwel geheel. Het tweede argument Wekte meer vertrouwen. De Chineesche re geering heeft evenals het Chineesche volk herhaaldelijk blijk gegeven van een onwel- Willende gezindheid ten opzichte van de vreemdelingen, en telkens gingen er stem men in China op, welke wijziging van de bij verdrag voorgeschreven opendeur-politiek bepleitten. Indien dus Japan, zij het ook op onoirbaar gewelddadige wijze, dezen on- vriendelijken neigingen den kop indrukte, kon dit op zich zelf aan de eigenbelang en Winstbejagzoekende mogendheden niet an ders dan aangenaam zijn. Wel bleef de in ternationale achterdocht ten opzichte van Japans werkelijke bedoelingen waakzaam, en verklaarden de Ver. Staten met be zorgde nadrukkelijkheid aanhoudend, dat Zij geen bevoorrechte handelpositie van Ja pan in Mandsjoerije zouden dulden en dat de opendeur-politiek in vollen omvang ge handhaafd moest blijver, maar deze verkla ring diende hoofdzakelijk als een dreigende Waarschuwing om het mogelijk op hol slaan Van Japans economische veroveringszucht te voorkomen. Dat deze echter werkelijk op hol zou slaan, achtte men niet waarschijn lijk, aangezien Japan er zich bewust van moest zijn in dat geval de meest gevoelige plek van de belanghebbende mogendheden te kwetsen. Japan heeft evenwel thans dit onwaar schijnlijke tot werkelijkheid gemaakt, want de verklaring der zgn. onafhanke lijke regeering in Mandsjoekwo de deur al leen voor die mogendheden open te zullen laten, welke haar officieel hebben erkend, komt natuurlijk linea recta uit den koker Van de Japansche adviseurs. Practisch resulteert deze verklaring in het dichtklap pen van de Mandsjoerijsche deur voor alle belanghebbende neuzen behalve voor den platten neus van Japan. Japan is immers op het oogenblik de eenige mogendheid, die de republiek Mandsjoekwo heeft erkend, ter wijl geen der andere mogendheden lust ge voelt aan Japans politiek bedrog mee te Hoen. Heel de politieke comedie, welke Japan in scène heeft gezet, om het genaaste win gewest Mandsjoerije aan de wereld voor te stellen als een zelfstandigen staat, wélke door den vrijen, separatistischen Mandsjoe- rijschen volkswil in het leven zou zijn geroe pen, heeft geen ander doel dan Japan de gelegenheid te geven alle tot internationale complicaties leidende verantwoordelijkheid bedrieglijk van zich af te schuiven. Alles wat Mandsjoekwo doet, wil Japan, en Mandsjoekwo doet ook alleen dat, wat Ja pan wil. Het heeft zijn ontstaan uitsluitend aan Japan te danken, dat door het erken- hingsverdrag zijn macht in en over den hieuwen staat zwart op wit verzekerd heeft. Wanneer Mandsjoekwo dus de opendeur-po litiek geweld aan doet, is Japan daarvoor aansprakelijk, ook al tracht het met een schijn-heilig gebaar zijn handen in on schuld te wasschen. Japan wil blijkbaar de andere in Mand- Jsoerije belanghebbende mogendheden dwingen tot de erkenning van den met wa pengeweld, teg ende bestaande verdragen in geschapen toestand, en stelt die erkenning kwo is Japans tegenzet tegen de door ds economische rechten, weike deze mogend- beden, waaronder ook Nederland zich be vindt, in Mandsjoerije tot nu toe bezaten. Het toeklappen van de deur door Mandsjoe kwo is Japan's tegenzet tegen de door de Vereenigde Staten gepredikte Stimson- doctrine, volgens welke geen erkenning mo gelijk is van in strijd met het Kellogg- Pact, het Volkenbondsconvenant en het hsgenmogendhedenverdrag gesloten over- eenkomsten en gewelddadig geforceerde constructies. Ook de toenaderingspogingen tot Sov jet-Rusland, welke op het oogenblik door de regeering van Mandsjoekwo borden gewaagd, zijn geïnspireerd door ^Pan. Japan geeft er zich terdege reken schap van, dat een nauwere samenwerking tusschen Rusland en Amerika, waarvan de voorteekenen steeds duidelijker zichtbaar worden, voor Japans positie in het Verre Oosten bijzonder onaangename gevolgen zou kunnen hebben. Vandaar dat het thans na Mandsjoekwo zijn diplomatieke voelho rens naar Moskou uitsteekt om het terrein daar te verkennen en te zien, of het mo gelijk is Rusland en Amerika uit elkaar te houden door de Sovjet een presentje aan te bieden. Naar het heet, zou Japan zelfs bereid zijn de officieele erkenning van Mandsjoekwo van Moskou te koopen met het vrij spel laten aan Rusland in dat deel van Mongolië, dat Japan als grenzend aan Mandsjoekwo rekent tot zijn onmiddellijke invloedssfeer. Of dit lukken zal, dient te worden afgewacht. Voor Rusland zal de keuze tusschen Japan en Amerika moeilijk zijn, want beide relaties bieden belangrijke voordeelen, maar daarnaast ook het nadeel, dat het door een keus ipso facto van ge wichtige mogelijkheden afstand zal moeten doen. Verwachting: Zwakke tot matigen B Noordelijke tot Oostelijken wind, meest m B half bewolkt, weinig of geen regen, aan- j= m vankelyk iets kouder, mogelijk nacht, B vorst. B Hoogste barometerstand 769.5 te Fest. M manoer. g S Laagste barometerstand 740.6 te Abisco. B Zon op 6.43, onder 7.02. Laatste Kwar- g m tier rVijdg v.m. 2.07. Licht op 7.32. Tegen Duitschers en Joden In Letland is en Nationaal-Socialistische Partij opgericht, welke Hitler's program geheel overneemt, doch die aan het hoofd van haar program de eisch stelt: „Letland voor de Let ten" en die zich evenzeer tegen de Duitschers als tegen de Joden richt. In een volksvergadering der Letlandsche Na tionaal-Socialistische party heeft de „Hitier van Letland", die den Duitschen naam Stell- macher draagt, het program der jonge partij voorgelezen. Het voornaamste deel der rede was de eisch, alle niet-Letten in Letland tot burgers tweede klasse te degradeerende staats macht moet uitsluitend berusten in handen van Letten, in het Parlement mogen in de toe komst uitsluitend Letten zitten, geen Duis- chers of Joden. Steelmacher wees op de nood. zakelijkheid zich aan te sluiten by de „inter nationale antisemietische beweging." Hy be roept zich op Hitler, die voor Duitschland de zelfde nationale eischen heeft opgesteld als hy; Stellmacher, voor Letland. Onder de Duitschers van Letland bestaat vrees voor de mogelijk heid, dat de nieuwe Nationaal Socialistische partij er in zal slagen zich uit te breiden en de ontrechting zoowel va nde Duitschers als van de Joden zal weten te bewerkstaellige» Wat zij behelzen STRESA, 20 Sept. (Reuter) De conferentie van Strest heeft, gelijk reeds kort eemeld werd, in een plenaire zitting het door den Oostenrijk- schen gedelegeerde Schueller opgestelde rapport der economische commissie met algemeene stemmen aangenomen. Het voornaamste in het rapport vervatte voorstel is, zooals bekend, de vorming van een landbouwfonds ten bedrage van 75 millioen Zwitsersche francs, voor de re- valorisatie van het graan. Deze revalorisatie, welke gebaseerd is op den uitvoer der landbouwstaten in de laatste 3 jaar, zal 1660 millioen kg. tarwe, 1500 millioen kg. voedergerst en 1350 millioen kg. mais omvatten, alsmede 490 millioen kg. rogge, 300 millioen kg. gerst voor brouwerijen en 100 millioen kg. ha ver. De revalorisatiepremie bedraagt 2 Zwitser schee francs per 100 kg. tarwe en 1,50 fr. voor de andere graansoorten. Het fonds zal beheerd worden door een commissie, welke vermoedelijk bij de bank voor internationale betalingen zal zetelen. De bijdragen, welke door de verschillende landen in het fonds zullen worden gestort, kun nen verlaagd worden voor die landen, die in Dilateriale verdragen speciale verkoopers aan verkooperslanden toekennen. Duitschland zal zich met het oog op zijn financieele positie van zijn verplichtingen jegens het fonds geheel op deze wijze kwijten. De conventie blijft van kracht tot 30 Oct. '35. PARIJS, 20 Sept. (V.D.) De Italiaansche dirigent en musicus Arturo Toscanini is door de Fransche regeering benoemd tot comman deur van het Legioen van Eer. LONDEN, 20 Sept. (Reuter) Te Birken head ontstonden gisterenmorgen opnieuw com munistische onlusten. Hoewel de politie met 100 man versterkt was, vormden zich reeds om 6 uur 's morgens groot esamenscholingen. De menigte plunderde de winkels en sloeg de ruiten stuk. De politie werd met flesschen en steenen gebom bardeerd, zoodat zy met stokken moest char geeren. 44 personen, onder wie een der communisti sche leiders, werden gearresteerd. De straten in de wijken waar de onlusten plaats hadden, le verden een tooneel van verwoesting op. Zy zyn bedekt met glasscherven en etalage voor werpen. Uit Liverpool zijn 120 agenten te voet en 12 be reden agenten te Birkenhead aangekomen. LONDEN, 20 Sept. (Reuter) Volgens be richten uit San Francisco aan hier verschijnen de bladen is een Japansche delegatie naar Mos kou vertrokken, om onderhandelingen te voeren over de levering van petroleum. Men meent, dat Kojiro Matsukata aan het hoofd der delegatie staat, een der invloedrijkste zakenlieden. Eenigen tijd geleden verzochten 't Russische Olie-Syndicaat en de commissaris voor economische zaken hem naar Rusland te komen, met het oog op de aanvulling der over eenkomst tot oprichting tot oprichting van een gemengd Russisch-Japansche Maatschappij, die Russische olie naar Japan zal leveren. Verwacht wordt, dat Matsukata zal terugkee- ren met een overeenkomst voor den verkoop van groote hoeveelheden Russische olie, welke vanuit Batoem in Sovjet-schepen naar Japan moet worden vervoerd. Bazel geeft toestemming BAZEL, 19 Sept. De raad van beheer van de B. I. B. heeft het Duitsche voorstel tot wijziging van 29, welke voorschrijft dat het disconto der Rijksbank niet beneden 5 pCt. mag worden verlaagd, zoolang de gouddekking beneden 40 LONDEN, 20 Sept. (Reuter.) De voorzitter der ontwapeningsconferentie, Arthur Hender son, heeft een artike lgepubliceerd over de ont wapeningskwestie, waarin hy o. a. zegt, dat in dien het Bureau der conferentie thans met alle kracht er naar streeft, een zoo groot mo- gelyk succes te behalen, het tweede deel der ontwapeningsbesprekingen met vertrouwen kan worden tegemoet gezien. De belangrijkste kwestie, waarvoor het Bu reau thans geplaatst is, is die van Duitschlands eisch naar gelykgerechtigdheid. Dit vraagstuk mag niet omzeild of over het hoofd worden gezien. Henderson schryft te hopen, dat het Bureau der conferentie van de belangrijkheid van deze kwestie en van haar mogelijke gevolgen zich goed bewust zal zijn. De delegaties mogen niet verrast zijn, dat deze kwestie met zulk een nadruk op den voor grond wordt geschoven. Tijdens het geheele eerste deel der confe rentie is gebleken, dat de Duitsche delegatie sterk teleurgesteld was ,dat de uiteenzetting van haar standpunt geen weerklank heeft ge vonden. Dertien jaar lang heeft het Duitsche volk in militair opzicht een tweede rangs positie ingenomen en dit gevoel is versterkt, doordat de in 1919 gedane belofte steeds weer is uit gesteld. Het gevoel van geleden onrecht bestaat niet alleen by Duitschland, doch ook by andere landen. Hier past slechts een antwoord, dat in overeenstemming is met de eer en de hand having van goede internationale betrekkingen, want de gekoesterde verwachtingen zyn ge grond op een definitieve afspraak, die al te lang onbevredigd gebleven is. De toestand is zoo, aldus schryft Henderson dat snel gehandeld moet worden, en de mogend heden die hierbij betrokken zijn, zouden de situatie kunnen vergemakkelijken, door on omwonden te verklaren, dat zy voornemens zyn, de in het verdrag van Versailles aange gane verplichtingen na te komen. Zulk een handelwijze zou het Duitsche volk ervan overtuigen, dat het lidmaatschap van den Volkenbond werkelijk beteekent: gelijkheid van rechten, van plichten en verantwoording. Dat zou een definitief antwoord op den Duit schen eisch zyn en de bereiking van het doel der ontwapeningsconferentie zou er aanmer kelijk door verlicht worden. WASHINGTON, 19 Sept. (V. D.) Hooge func- tionnarissen van het departement van Staat verklaarden, dat de Duitsche eischen inzake gelykgerechtigdheid een zuiver „Europeesche aangelegenheid" zijn en dat de Amerikaansche regeering een inmenging van de hand wijst. Stimson weigerde een verklaring af te leggen ten opzichte van het recente Engelsche memo randum als betreffende den inhoud der be sprekingen, welke Maandag gevoerd zyn tus schen Herriot, Edge en Reed. De Staatssecretaris legde er slechts den na druk op, dat Edge geen instructies heeft ont vangen met betrekking tot het Amerikaansche standpunt nopens de Duitsche eischen. Reed heeft momenteel geen enkele opdracht om te onderhandelen over de ontwapeningskwestie. In hooge Amerikaansche kringen wordt er steeds opnieuw op gewezen, dat het Amerikaan sche belang in Europa beperkt blyft tot de ontwapening. De Amerikaansche regeering wüst van de hand in een internationale manoeuvre betrok ken te worden. PARIJS, 20 Sept. (V. D.) Alvorens naar Ge nève te vertrekken, zal Herriot Dinsdagavond nog een kabinetszitting presideeren, waarin de samenstelling van de delegatie naar Genève definitief zal worden vastgesteld. Na afloop van den Ministerraad vertrekt hij van het Gare de Lyon, om gelijktijdig met den Franschen Mi nister van Oorlog Paul Boncour, die zich nog ophoudt in het gebied der Fransche manoeu vres nabij Chalons, te Genève aan te komen. Hoewel de houding der Fransche regeering tegenover den Duitschen eisch tamelijk duide lijk is, is zulks niet het geval met de verschil lende Ontwapeningsvoorstellen, die zoowel van Amerikaansche als van Engelsche zijde zyn in gediend. In de ochtendbladen leest men niets over het onderhoud van Herriot met den Ame- rikaanschen senator Reed, waarbij, naar ver luidt, zeer belangrijke kwestie aan de orde zouden zijn gekomen en in het verloop waar van Herriot zich bereid zou hebben verklaard, de ontwapeningsvoorstellen van Hoover te ac cepteeren. Maar van bevoegde Amerikaansche zijde ver luidt, zou minister-president Herriot by het onderhoud, dat hy Maandag in bijzijn van den minister van Oorlog Paul Boncour heeft gehad met den Amerikaanschen senator Reed en am bassadeur Edge zich bereid hebben verklaard het ontwapeningsvoorstel van president Hoover voor Frankrijk te aanvaarden. De Fransche premier stelt zich, aldus wordt verder verklaard, op het standpunt, dat zoowel de Duitsche weer-organisaties als de Italiaan sche militie by de berekening der legersterkte op een of andere wijze moet worden medege- teld, d. w. z. op zyn minst tot op zekere hoogte. Hierby zou Herriot aan Amerikaansche zyde op slechts geringen tegenstand zijn gestuit. Wat de luchtstrijdkrachten aanga'at, houdt Frankryk vast aan de internationaliseering der civiele verkeers- en handelsluchtvaart. Men is er in alle opzichten op uit de ontwapenings conferentie tot een zoo spoedig mogelijk resul taat te brengen. WARSCHAU, 20 Sept. (Reuter.) De Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Zaleski, heeft voor zijn evrtrek naar Genève met den voormaligen Poolschen gezant te Berlijn, Ro man Knoll, een gesprek gehad over de kwestie dergelijke gerechtigheid. Zaleski meent, dat eenige regeeringen zullen pogen een oplossing te vinden, die de kool en de geit spaart, zoo- lag de Duitsche regeering tevreden is met het redden van haar prestige. Voorzoover Duitschland echter de bedoeling mocht hebben, zijn strijdkrachten te verster ken, zal het od ernstige tegenstand stuiten. pCt. is, aangenomen. De leiders van de belangrijkste circulatieban ken hielden voor de bijeenkomst van den raad van beheer een conferentie ter bespreking van de verlenging van het crediet groot 90 mil lioen aan de Duitsche Rijksbank. De conferen tie besloot den raad van beheer te adviseeren het crediet te verlengen, hetgeen deze inwil ligde. Te Berlijn is tenslotte e.en verordening van den rijkspresident uitgevaardigd, waarby de be paling van 29 van de Ryksbankwet voorrloopig voor den duur van 2 jaar buiten werking wordt gesteld. De Rijksbank heeft dus volledige vrij heid in haar disconto-politiek verkregen. Nu, na dc wijziging van het statuut van de Ryksbank, verandering van het disconto moge lyk is, werd heden reeds het particulier dis conto aan de Berlynsche beurs met y? pCt. tot 4 pCt. verlaagd. Hedennacht voor het laatst gegeten POONA, 20 Sept. (Eigen telegram) Heden nacht te 12 uur heeft Gandhi voor het laatst een maaltijd gebruikt, waarna hy met zijn hon gerstaking is begonnen. Het maal bestond uit tarwebrood, geweekte dadels, eenige melkspijzen en een glas citroenwater. Om 1 uur werd Gandhi medegedeeld, dat hy de gevangenis kon verlaten, maar niet met geweld er uit verwijderd zou worden. Wanneer de mahatma in de gevangenis wenscht te blijven, kan hy zooveel bezoek ont vangen als hij maar wil. (United Press) DURBAN, 20 Sept. (Eigen telegram). Heden is de oudste zoon van Gandhi, Manilal Gandhi uit Zuid-Afrika vertrokken om zyn vader voor zyn dood nog te zien. Hy verklaarde, dat de hongerstaking van zyn vader niet gericht was tegen de Indische regeering, maar tegen de maatschappelijke orde der Hindoens, die aan het kastenstelsel vasthouden, Gandhi hoopt door zyn hongerdood de parias te bevrijden. (United Press). BOMBAY, 20 Sept. (V.D.) Heden zijn alle scholen, universiteiten, markten en zaken ge sloten, terwijl de Hindoes zijn opgeroepen om zich eveneens boete op te leggen. Teneinde te trachten de kwestie alsnog tot oplossing te brengen begint heden te Bomgay een groote conferentie, waaraan wordt deelge nomen door vertegenwoordigers van alle Hin doe-kasten, ook van de pariaSs, in de hoop dat overeenstemming kan worden bereikt. POONA, 20 Sept. (Reuter.) Om twaalf uur hedenmiddag kondigde Gandhi aan, dat zijn vasten begonnen was. Hij is niet geheel wel, en de geneesheer heeft alle bezoek verboden. AHMEDAHAD, 20 Sept. (Reuter.) Een po ging van Paria's, om een Hindoe-tempel bin nen te dringen, heeft ernstige ongeregeldheden veroorzaakt. De politie werd te hulp geroepen en posteer de zich voor den tempel, teneinde de paria's het binnendringen te beletten. De Troonrede. De opening van de Staten-GeneraaL Ernstige boerderij-brand te Hoofddorp. Doodelijk ongeval op een onbewaakten overweg te Schiedam. Het Tweede Kamerlid J. J. C. Ament overleden. Inzake de malversaties bij het Limburgsche Groene Kruis is de gewezen secretaris-pen ningmeester tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Loonsverlaging in het bouwbedrijf ook door den Christelijken bond aanvaard. Bazel verzet zich niet tegen een disconto-ver laging der Rijksbank. Henderson antwoordt Berlijn. Zweedsche regeering afgetreden. Rector J. C. Aalberse te Haarlem is benoemd tot Officiaal van het Bisdom Haarlem. O O Paria-leider zou het wenschen MADRAS, 18 Sept. (Ruter). Terwijl Gandhi heeft aangekondigd, dat hij vrijwillig den hon gerdood zal sterven, indien den Paria's kies recht wordt verleend in afzonderlijke klassen, verklaarde de leider van de paria-klasse, Sri Nivasan, dat de voorwaarde, waarop hy dit kiesstelsel zou willen prijsgeven is, dat het aan hangen van de pariatheorie strafbaar zal wor den gesteld bij de wet. In het permanente comité van de vorsten kamer is besloten, dat de vertegenwoordiging van de Britsch-Indische staten op de a.s. con ferentie te Londen over de Britsch-Indische grondwet, alleen zal bestaan uit de ministers. De vorsten zullen echter eveneens te Londen aanwezig zijn, teneinde over hun belangen te waken en den ministers de noodige instructies te geven. Gedurende vier jaren commissaris te Danzig DANZIG, 19 Sept (V.D.). De Volkenbonds commissaris voor Danzig, graaf Gravina, is Maandagavond in het stedelijke ziekenhuis overleden. Graaf Manfred Gravina werd in het jaar 1883 te Palermo geboren. Zijn moeder was de dochter van Hans von Bülow. Hy nam eerst dienst bij de marine en de luchtmacht en werd m het jaar 1906 militair attaché te Sjanghai Van daar uit ondernam Gravina een groote reis. waarna hij -adjudant werd van den Italiaan- schen koning. Van 1919—1922 was hij marine attaché in de Scandinavische staten. In 1920 heeft hij als zoodanig het eerste verdrag af gesloten met Litwinov ter zake van de hervat ting der betrekkingen tusschen Italië en Rus land. Voorts heeft hij verschillende politieke missies vervuld. In 1923 trad Gravina uit den Italiaanschen staatsdienst. Hy hield zich met politiek bezig en schreef historische werken. Van 19241928 was hy plaatsvervangend ge delegeerde bij den Volkenbond Den 21 Septem ber 1928 werd graaf Gravina door den Volken bondsraad benoemd tot opvolger van den Neder lander prof mr. van Hamel, als hooge com missaris van den Volkenbond te Danzig. De bevolking van Danzig heeft graaf Gravina ty- dens zijn verblijf te Danzig leeren waardeeren, zoodat te Danzig het bericht van zyn dood diepen indruk heeft gemaakt. Het Euch. Congres uitgesteld RIO DE JANEIRO (Kipa). Het groote natio naal Eucharistisch Congres in Brazilië, dat in de eerste helft van October te Bahia had moeten plaats vinden, is wegens den aan burgeroorlog grenzenden toestand voor onbepaalden tyd uit gesteld Het Congres zou alle bisschoppen des lands tezamen hebben gebracht en zou een waardige manifestatie van het religieuse geloofsleven zijn geworden. Ook de Kardinaal-patriarch van Lis sabon, die momenteel Brazilië bereist, zou aan het Congres hebben deelgenomen. Hoosste stand op Dinsdag 9 uur v.m.: 766 Vooruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1