Het Zuid-Afrikaansche goud Droeve vondst Ernstige brand te Hoofddorp DINSDAG 20 SEPTEMBER DE ONTDEKKER STRAATARM Nieuwe goudvelden Vrouw verbrand Door zijn broer gestoken Bliksem ingeslagen Wielrijder gedood KAMERLID J. AMENT f Een gewaardeerd land bouw specialiteit heengegaan INVOER VAN BLOEMBOLLEN Limiteering voor Tsjecho-Slowakije ZWAAR MESTENDE BOEREN Tegemoetkomingen der V arkens-Centrale ONTROUW PENNINGMEESTER De malversaties bij 't Limburgsche Groene Kruis SPOORWEG-ELECTRIFICATIE Voor het baanvak Rotter d amDordrecht 3 OCTOBERFEEST TE LEIDEN Lichtweek Winkelweek Het jubileum der Electrische Centrale UIT HET BOUWBEDRIJF Ook de Christelijke bond aanvaardt loonsverlaging ACAD. ZIEKENHUIS LEIDEN Geen ontslag aan verpleegsters Koopt geen Duitsche industrie artikelen Handelde de burgemeester van Velsen zelfstandig? Motor tegen boom gereden Twee lijken uit den Wilhelmina- singel te Breda opgehaald DE STAKING IN OSS Op het doode punt BOTER NAAR DUITSCHLAND Een invoermonopolie? Huldigingsfeesten der pionieren in Johannesburg Een kind had met vuur gespeeld 'T DRAMA TE OVERHASSELT Auto-verhuurder in voorarrest TRAGISCH ONGEVAL Man overreden en gedood Om een hond te redden De inbraak te Muiden Als hinderen avonturieren Vijftienjarige jongen gedood TEGEN VARKENS-CRISIS WET Vrijdom van belastingen voor huisslachting MOORDZAAK-PUTBROEK Cassatie aangeteekend DE „VORST VAN GELEEN" Weer teleurgesteld ONBEWAAKTE OVERWEGEN Landbouwer op slag gedood De heer J. J. C. Ament, lid van de Tweede Kamer, is gisterenavond in het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam, waar hy werd ver pleegd, op 68-jarigen leeftijd overleden. De heer Ament werd 21 Mei 1864 te Stamproy geboren. Na te Rolduc de middelbare school te hebben gevolgd, wijdde hij zich aanvankelijk aan het onderwys. Als hoofd der school te Tingelroy ving hij aan deel te nemen aan de agrarische beweging, welke destijds in Lim burg in haar be ginstadium was. Bovendien streed de heer Ament voor den goeden naam van onze boter en J. J. C. AMENT tegen de knoeieryen in den boterhandel. Deze stryd werd bekroond met de totstandkoming van een goede wetgeving op dit gebied, waar door het vertrouwen der Nederlandsche boter op de wereldmarkt werd bevestigd. Voorts wijdde de heer Ament zich ook aan de organisatie van de veehouders in den Zuid- Nedérlandschen Zuivelbond. In 1905 werd hij benoemd tot rijkszuivelcon- sulent met standplaats Roermond. Hij had toen een werkzaam aandeel in de standsorganisaties van den landbouw en in den Limburgschen Land- en Tuinbouwbond. Voorts had hij nog als voorzitter zitting in verschillende comité's. In 1921 volgde zyn benoeming tot directeur van L. L. T. B. en sedert 1926 was hij lid van de Tweede Kamer, waar hij meermalen over landbouwaangelegenheden het woord voerde. Door H. M. de Koningin werd hij begiftigd met het Ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw en het Officierskruis der Oranje Nas- sau-orde. Wegens zijn verdiensten voor de tentoon stellingen te Luyk en Antwerpen werd hij be noemd tot commandeur in de Leopold Orde. Vanwege de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem wordt plaat sing verzocht van het onderstaande: In de eerste helft van Augustus heeft Tsjecho-Slowakye een contingenteering van den invoer van bloembollen ingesteld, met als doel: bescherming van de Tsjecho-Slowaaksche valuta Deze belemmering van den handel was ge goten in den vorm van een invoerverbod, waar van ontheffing verleend kon worden door de valuta-commissie te Praag. Deze ontheffing moest echter worden gevraagd door de Tsjecho- Slowaaksche afnemers, wat groote bezwaren opleverde voor den particulieren handel naar dit land, daar particulieren de hieraan ver bonden moeite ontzien. Bovendien werd uitbrei ding van den afzet naar dit land op deze wijze practisch zeer moeiiyk gemaakt, daar wel oude, groote afnemers ontheffing zouden vragen, daar deze voor hun bedryf moeilijk de bloem bollen kunnen missen, doch daar nieuw te wer ven afnemers de moeite en rompslomp aan het vragen van een ontheffing van het invoerver bod in het algemeen zullen ontzien. Getracht is toen, om een gunstiger regeling te bereiken, doch met deze pogingen is geen succes bereikt. Integendeel, want de Tsjecho- Slowaaksche regeering heeft den invoer van bloembollen nu beperkt tot een bedrag van een miilioen Kronen, wat een aanmerkelyke ach teruitgang van den export niaar dit land zal beteekenen. Dit is een tegenvaller voor de exporteurs naar dit land, te meer, daar deze maatregel midden ih den verzendtijd is afgekondigd, waardoor ook de mogelijkheid van nabestellingen is uitge sloten. Het is zeer te betreuren, dat een land als Tsjecho-Slowakije, dat voor zijn industrieele luxe-artikelen, waarbij wij vooral aan schoe- nenn en aardewerk denken, in Nederland een flink afzetgebied vindt, tot dezen maatregel is overgegaan. Tsjecho-Slowakye voert toch naar ons land veel meer uit, dan wij naar Tsjecho-Slowakije, wat uit onderstaande cyfers voor 1930 en 1931 duidelijk blykt: X duizend gulden 1930 1931 Invoer Uit Tsj. SI25.820 23.338 Uitvoer naar Tsj. SI13.241 14.103 Tsjecho-Slowakije, waarheen in 1931 nog 239.980 kg. bloembollen zijn uitgevoerd, is een land, dat nog niet zoo ernstig van de econo mische depressie heeft te lijden als andere lan den en zeker niet als andere centraal-Europee- sche landen. Dit land bood dan ook nog een kans tot ver grooting van den export erheen, en het is te bejammeren, dat dit op deze wijze verhin derd is. De handelsbetrekkingen die Nederland met Tsjecho-Slowakije onderhoudt, worden wel op zeer eenzijdige manier getroffen. Dit spreekt te sterker daar het hier een in- voerbelemmering geldt, voor een specifiek Ne- derlandsch product als bloembollen. De ontstemming, die in kringen van de var kenshouders in het district Gouda tegen de Varkenswet en haar toepassing heerscht, leidde tot het in den loop der vorige week beleggen van vergaderingen in onderscheidene gemeenten, welke telkens door honderden boeren werden bezocht. Staande deze vergaderingen werden commissies benoemd, die de belangen der zwaar mestende veehouders zouden behartigen. Deze commissies hebben in een extra-bijeenkomst, welke te Gouda, zooals door ons gemeld, heeft plaats gevonden, weer een kleinere commissie aangewezen, die met de Varkenscentrale te Den Haag besprekingen zou voeren. Deze besprekin gen hebben Vrüdag j.l. plaats gehad en Zater dag is in een nieuwe bijeenkomst te Gouda ver slag van de resultaten gedaan. De directie der centrale heeft ontkend, dat de heffing de pryzen der zware varkens drukt en dat het onbilhjk is wel een richtprys voor bacon- varkens, maar niet voor zware vast te stellen. Ook is zij niet van oordeel, dat deze wet en de samenstelling van het bestuur in het teeken der bacon staat, zy verklaarde zich bereid, zoo veel als mogeiyk is tegemoet te komen aan be zwaren, die men in het district der zwaar- mestery heeft. Men deed toezegging tegemoet te zullen komen aan de moeiiykheden, die worden ondervonden bij het merken van zware varkens. Het tatoueer- merk zal dan ook door een blikmerkje kunnen worden vervangen. De tekst van het formulier voor de verplichte aansluiting by de gewestelijke organisatie kan gewijzigd worden, zoodat de aanstoot nemende verklaring, zich te verbinden tot onderwerping aan toekomstige voorschriften, zal vervallen. Verruiming is toegezegd betreffende de bepa ling, dat huisslachtingen eerst na betaling der heffing zal kunnen geschieden. De pertinente verklaring is gedaan, dat het niet in de bedoeling ligt, tegen den zin der boeren, in het district Gouda het z.g. Geldersch varkensras in te voeren. Jonge zeugen onder 6 maanden zullen bij de toewyzing medetellen. Tenslotte is de mededeeling ontvangen, dat het in het voornemen ligt een commissie van advies, uit de zwaarmestende boeren benoemd, aan de Centrale toe te voegen, teneinde de be zwaren tegen de eenzijdige samenstelling van het bestuur op te heffen. Ter geruststelling van de zwaarmestery zal de Centrale voor een bepaald kwantum vette var kens een pry's van 15 cent per K.G. garan deeren. Deze zal tusschen December en Maart worden afgenomen. De rechtbank te Maastricht wees Maandag vonnis in de bekende strafzaak der malversa ties bij het Limburgsche Groene Kruis. De gedetineerde voormalige secretaris-pen ningmeester dier instelling J. V. werd veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf, zulks met af trek van het voorarrest. Al de ten laste gelegde malversaties tot 'n totaal bedrag van 68.585.81 werden bewezen verklaard. De betreffende kwalificaties luiden: valsch- heid in geschrifte, driemaal gepleegd, verduis tering in dienstbetrekking, tweemaal gepleegd en voortgezette verduistering in dienstbetrekking, viermaal gepleegd. De eisch was een jaar en zes maanden gevan genisstraf. Zooals reeds gemeld is, hebben de Ned. Spoorwegen besloten het baanvak Rotterdam- Dordrecht te electrificeeren. Met de werkzaam heden voor de electrificatie zal spoedig een aan vang worden gemaakt, aldus bericht het „Leidsch Dagblad". Door de vele bruggen zal dit met eenige moeilijkheden gepaard gaan, maar verwacht wordt, dat Februari 1934 reeds proef gereden kan worden en met ingang van den zomerdienst 1934 de electrische treinen van Amsterdam, Haarlem en Leiden zullen kunnen worden doorgevoerd. Hoewel het in de bedoeling lag ook gelijk- tydig het baanvak Haarlem-Zandvoort te elec trificeeren, zal dit in verband met den huidigen toestand voorloopig achterwege blijven. Ook het in praktijk brengen van de Die sel-Electrische-beweging voor locaal-spoorwe- gen zal om deze redenen voorloopig niet wor den uitgebreid. De Sleutelstad staat weer aan het begin van een drukken najaarstijd, een tijd van actie voor den Middenstand, een tijd van feestelijk heden in verband met de 3 October.herdenking en het zilveren jubileum van de Leidsche Elec trische Centrale. Waar de winkelweek, die, als de plannen slagen, inderdaad uitstekend opgezet zal wor den, de week van het 3 Octoberfeest vooraf gaat en ongeveer gelyk valt met het jubileum der Centrale, werd door de betreffende instan ties besloten de feestvieringen en midden standsactie gezamenlyk te doen plaats hebben, zoodat van alle kanten de krachten zullen worden ingespannen, om Leiden van 27 Sep tember tot na 3 October te stellen in het mid delpunt der belangstelling, niet alleen van de Leid'enaars, maar van velen uit de onmiddel lijke omgeving en uit het geheele land. De 3 October-optocht trouwens heeft gedu rende de tien laatste jaren genoeg van zich doen spreken en heeft zich inderdaad een min stens landelyke vermaardheid weten te ver werven. In October zal het vyf en twintig jaar ge leden zijn, dat de Electrische Centrale der Ste delijke Lichtfabrieken in bedrijf werd gesteld. Aanvankelijk lag het ir. de bedoeling in samen werking met de Winkelweek-Commissie een Lichtweek in den vollen zin des Woords te or- ganiseeren, doch deze plannen konden onmo gelijk doorgaan, wanter is geen geld en de geldbuidel blijft dicht. Officieel gebeurt er niets: geen receptie, geen feest! Wanneer de Leidsche installateurs niet het voorstel tot het bestuur der 3 Octobervereeni- ging hadden gedaan, om in verband met het zilveren jubileum der Centrale den 3 October- optocht in het teeken van licht te stellen, dan ware er misschien niets gebeurd. Men is daarop aan het werk gegaan en toen de Leidsche Middenstandscentrale daarop eveneens het verlangen te kennen gaf de Win kelweek in het teeken der electriciteit te stellen, meenden het gemeentebestuur en de Commissarissen der Stedeiyke Lichtfabrieken op voorstel van de directie der S. L. F. de ge vraagde medewerking niet alleen niet te ont houden, maar zelfs gaarne te verleenen. Men krijgt in den 3 October-optocht te zien de electriciteit, haar geschiedenis, omwikkeling en toepassing. De Bondsraad van den Nederlandschen Chris- telijken Bouwvakarbeidersbond, bestaande uit 36 afgevaardigden van 13.800 leden, heeft Maandag de voorstellen tot tusschentydsche herziening der collectieve arbeidsovereenkomst met 29 stemmen voor en 7 tegen aangenomen. De toestand is thans zoo, dat de R.K. Bouw vakarbeidersbond en de Nederlandsche Christe lijke Bouwvakarbeidersbond de loonsverlaging hebben aanvaard, terwijl de Algemeene Neder landsche Bouwvakarbeidersbond de beslissing per referendum aan zyn leden voorlegt. De R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" te Utrecht heeft in zijn Maandag te Utrecht gehouden landelyke vakgroepsvergadering voor het Stucadoorsbedrijf de voorstellen tot loons verlaging aangenomen met 141—44 stemmen. Naar aanleiding van het bericht als zouden bij het Academisch Ziekenhuis te Leiden ne gentig verpleegsters zijn ontslagen, hebben wy ons gewend tot den directeur van dit zieken huis, die verklaarde, dat het bericht geheel uit de lucht gegrepen is. De zaak is eenvoudig deze, dat de nieuwe opleiding klaar is en plaats moet maken voor nieuwe leerlingen. Anderzyds zijn er verpleeg sters, wier contract op 1 Januari is geëindigd en die indertyd, toen er groote behoefe was aan verpleegsters, aangesteld zyn op 'n hooger salaris dan aan deze categorie volgens het Be zoldigingsbesluit is toegekend. Nu haar contract met 1 Januari eindigt, is haar aangezegd, dat zy by nieuwe aan stelling op dien datum betaling zouden ontvan gen volgens het Bezoldigingsbesluit. Voor zoover de verpleegsters daarover kon den worden gehoord, hebben zy zich in dezen maatregel van bezuiniging geschikt. Wanneer niemand tegenwerpingen maakt, zal op dien datum dan ook niemand het ziekenhuis ver laten. Wat betreft de bewering, dat in het alge meen ongediplomeerd personeel in dienst wordt gehouden, kan worden opgemerkt, dat er een vaste verhouding bestaat tusschen gediplo meerd en ongediplomeerd personeel, waarvan nimmer wordt afgeweken. „En, Tilly, wanneer denk je te trouwen? „Zoodra ik een man leer kennen, Oom, die mij hebben wil en die me bevalt." In de Maandagmiddag te Broek-op-Langen- dijk gehouden vergadering van de Langendijker Groentecentrale werd besloten om actie te voe ren teneinde medewerking te verkrygen van de geheele Nederlandsche bevolking om de Duit sche industrieartikelen niet meer te koopen. Dit besluit werd telegrafisch verzonden naar het Centraal Bureau van de Veilingen in Ne derland, waar het zeker een punt van bespre king zal uitmaken. Het besluit houdt verband met het feit, dat op 1 Januari 1933 de met Duitschland gesloten overeenkomst afloopt en de uitvoer naar Duitschland in sterke mate zal worden belemmerd. Wordt geen nieuwe overeenkomst gesloten, dan zal Nederland in de slechtste positie tegenover Duitschland ko men. Men hoopt evenwel, door dit dwangmiddel bij de in het najaar te openen onderhandelin gen gunstige voorwaarden te kunnen bedin gen, wetende, dat de Duitsche industrie door een dergeiyken maatregel zeer zal worden ge troffen en zich zeker heftig zal verzetten tegen maatregelen, die het plaatsen van haar artike len op de Nederlandsche markt onmogelyk maken. Het Tweede Kamerlid Drop heeft aan den minister van Economische Zaken en Arbeid de volgende vragen gesteld: I. Is het waar, dat de Burgemeester van Vel sen aan den Minister een rapport heeft ge zonden over den oogenblikkelijken toestand in het visscherybedrijf te IJmuiden bevattende ook voorstellen omtrent maatregelen, die ter bestrijding van de huidige moeilijkheden zou den kunnen worden genomen? II. Heeft de Burgemeester dit zelfstandig, dan wel op verzoek van den Minister gedaan of is de Burgemeester te beschouwen als de gene, die de pogingen onlangs ondernomen door Staatsraad Mr. J. B. Kan voortzet? III. Wil de Minister het rapport en de voor stellen van den Burgemeester volledig ter alge meene kennis brengen, daarby mededeelen of de voorstellen in overleg en met instemming van allen bij het visscherybedryf te IJmuiden betrokken groepen zyn gedaan en in hoeverre de Minister de bedoelde voorstellen voor uit voering geschikt acht? De dertig-jarige motorryder P. Cools te Til burg, die een nieuwen motor wilde probeeren vloog Zondag met groote snelheid op den Riel- scheweg tegen een boom, met het noodlottig gevolg, dat de man op slag gedood werd. Zaterdagmiddag om twee uur ontdekte een wandelaar op den Bredaschen Wilhelminasin- gel te Breda nabij het houten bruggetje een lyk, dat op het water dreef. Onmiddellijk werd, naar het „Dbl. van N.-Brabant" bericht, de politie gewaarschuwd, die direct met een dreg ver scheen en het lyk naar den wal trok. Het bleek dat men te doen had niet met een, maar met twee lyken, n.I. van een jongen man en van een jonge vrouw, naar schatting ongeveer twin tig jaar. Beide lijken werden naar het dooden- hulsje aan de Leuvenaarstraat overgebracht. Dr. Payens, directeur van den gemeentelyken ge neeskundigen dienst, was weldra ter plaatse aanwezig. Uit het onderzoek der lyken, die ge heel bemodderd en sterk gezwollen waren, bleek dat zij ongeveer zes dagen in het water moe ten gelegen hebben. De lyken welke werden opgehaald zyn van een jongen man en jonge vrouw, beiden uit den Haag afkomstig. Het meisje, dat verleden week Maandag naar Breda was vertrokken om daar examen te doen, was nagereisd door den jongen man. Wat er zich tusschen beiden heeft afgespeeld, zal wel geheim blyven. De families der beide slachtoffers zyn van het gebeurde in kennis gesteld. Naar wij vernemen, heeft er Zaterdagmid dag, in verband met de plotseling uitgebroken staking in de armaturenfabriek der firma Phi lips te Oss, een bespreking plaats gehad tus schen de stakende meisjes en de kringleiding van den R. K. Metaalbewerkersbond. Aan de stakende meisjes werd medegedeeld, om heden (Maandag) weder aan het werk te gaan, wyl de firma Philips niet tot onderhan delen bereid bleek, zoolang de meisjes niet aan het werk gegaan waren. De directie stond op het standpunt, eerst aan het werk en dan de zaak bespreken. De meisjes reageerden hierop: „eerst loonsverhooging en dan weer werken", zoodat momenteel de staking op het doode punt staat en de kans niet gering is, dat ook het mannelijk personeel het werk neerlegt, wan neer de firma Philips door blyft gaan met de loonen te verlagen. Volgens de „Deutsche Allgemeine Zeitung' hebben de plannen tot het instellen van een invoermonopolie voor boter vasteren vorm aan genomen. Hetzelfde blad deelt mede, dat een aanmerkelyke verhooging van het tarief op eieren kan worden verwacht. Johannesburg, in September Op het eind van deze maand vindt In Jo hannesburg een feestbanket plaats der Zuid- Afrikaansche pionieren, waaraan niet alleen de gouverneur-generaal van den Rand, de Ear! van Clarendon, zal deelnemen, maar met hem nog twee prominente persoonlykheden zullen aanzitten: twee. werkelijke pionieren van die oude garde, die een halve eeuw geleden de goudvelden van het Randdistrict hebben ont dekt. Deze beide veteranen onder de Zuid-Afri kaansche gouddelvers zyn Godfrey Lys en George Honneyball. De oude Honneyball is heden straatarm, ofschoon hij de ontdekker is van die groote goudader, waaruit sedert haar ont dekking goud ter waarde van meer dan twaalf milliard gulden, ongeveer 27 percent van den geheelen wereldvoorraad, is gewonnen. Honneyball heeft in Zuid.Afrika een vermo gen verdiend, heeft zyn geld later echter weer verloren. In een afgelegen streek van Transvaal werd hij een paar jaar geleden gevonden in een toestand van volkomen verwaarloozing. Nu zal hy in het middelpunt van het feest der pionie ren staan en de geschiedenis van zyn ontdek king vertellen. Honneyball was smid van beroep en trok langs de landwegen. In een kroeg hoorde hij dat een gouddelver in Transvaal goudvondsten had gedaan. Hy zocht den man op en deze toonde hem met zyn twee gezellen de goudader. Honneyball was van meening, dat er 'n grootere in de buurt moest zyn. Dag en nacht zochten zij nu samen naar die ader. zy hadden geen geld om het noodige voedsel te koopen en natuurlijk konden zy geen goed gereedschap aanschaffen noch hulpkrachten aannemen. Onder de groot ste ontberingen, door honger en dorst ge plaagd, zetten zy hun werk voort, tot zy einde- lyk de ader hadden gevonden. Het bericht over de goudvondsten verbreidde zich als een loopend vuur en er ontstond een geweldige goudkoorts. Er stroomden duizenden gouddelvers naar de velden. Dan verschenen de „serieuze belanghebbenden" ten tooneele en maakten zich meester van de uitbuiting, de ex ploitatie der rijke voorraden. De goudvoorra den, die Honneyball ontdekte, zyn trots de geweldige rijkdommen, die men tot nu toe er uit won, nog lang niet uitgeput. Deskundigen meenen, dat er nog milliarden aan goud voor handen zijn. Intusschen gaat in andere deelen van Afrika het zoeken naar goud steeds door. In Oost- Afrika worden aldoor nieuwe goudvoorraden ontdekt, terwyi men in Kakamega in Kenya en op de Lupa-goudvelden in het Zuid-Westen van Tanganjika blykbaar zeer rijke voorraden heeft ontdekt. Deze velden zyn overstroomd door goudgravers en het ziet er naar uit, dat men nog meer goud zal ontdekken. Het hoofdbezwaar in Lupa bestaat daarin, dat de goudvelden byna 500 kilometer van de naaste spoorwegverbinding verwyderd zyn en dat er groot gebrek aan water heerscht. Er be staat wel een zekere verbinding met Mbeya, dat ongeveer 100 kilometer van de goudvelden afligt. Iedere week maken daar de vliegtuigen van de Imperial Airways op hun vlucht van Kaapstad naar Londen een nachtlanding, en nemen dan de pakketten van waarde, waarin zich eenige honderden ons aan goudstof bevin den, mede naar Engeland. Honneyball schudt 't hoofd, als hij van die goudtransporten per vliegtuig hoort. Hy heeft veel meer goud in zyn léven gevonden dan ooit per vliegtuig zou kun nen worden verzonden. De grootste goudklomp, dien men tot dusver in Lupa ontdekte, woog 2.850 gram. De gelukkige vinder gaf in een kroeg een groote fuif, waarby hy zich zoo bedronk, dat hij zijn waardevolle vondst verloor. Pas den volgenden morgen vond men den goudklomp terug in een kippenhok. Maar iemand had er een aardig stuk afgeslagen, zoodat hy nog maar 1.860 gram woog. Nog immer niet gewaar schuwd door deze ervaring, fuifde de lichtzin nige goudgraver door, met het gevolg, dat de goudklomp heel en al verdween Men weet niet, of hij werd gestolen of dat de vinder zelf hem verloor. Wanneer de goudgravers dag in dag uit de heete aarde van Afrika naar nieuw goud door woelen, zoeken ze nieuwen moed in de geschie denis van deze vondst en zweren dat zy voor zichtiger zullen zijn dan die lichtzinnige man. En toch herhaalt zich altyd weer, verhoudings- gewyze, de trieste geschiedenis van dien groo- ten goudklomp. (United Press) Maandagmiddag werd brand ontdekt in een hooischelf op het erf der boerderij van H. van Elderen, aan den Sloterweg in den Haarlem mermeerpolder. Het vuur greep snel om zich heen, zoodat het woonhuis en de groote voor raadschuren, welke geheel gevuld waren met haver, stroo en erwten, spoedig in lichtelaaie stonden. De oogst was Juist binnen. Ook een schuur met landbouwwerktuigen ging verloren. In de tegenoverliggende boerdery van Bies heuvel was eveneens brand ontstaan, doch de brandweer wist door krachtig ingrijpen het vuur te dooven. Hier werd gelukkig slechts ge ringe schade aangericht. De verwoeste boerdrij van Van Elderen was het eigendom van mevr. SandbergHooft Grkafland, te Baarn. De brand is waarschijniyk ontstaan, door dat een vijf-jarig kind in het stroo met vuur heeft gespeeld. Doordat een bewoonster van een perceel aan de Voorbroodstraat te Arnhem Zaterdagavond bij haar werkzaamheden te dicht by het gas- comfoor kwam, vatten haar kleeren vlam. Zij is den kelder ingevlucht, waar de vlam men even later door haar echtgenoot zijn gedoofd. De vrouw, die ernstige brandwonden had bekomen, is naar het Gemeentelijk Ziekenhuis aldaar overgebracht, waar zij eenigen tijd later aan de gevolgen is overleden. Zondagavond omstreeks half twaalf is in de Waardstraat te Helmond voor het café van v. d B een vechtpartij ontstaan tusschen en kele personen, waarby van messen gebruik werd gemaakt. De 23-jarige zoon van v. d. B. kreeg twee diepe sneden in het gezicht, terwijl hij even. eens in den rug werd gestoken. Waarschynlijk heeft zijn broer zich hieraan schuldig gemaakt. Een der longen van den getroffene schijnt te zyn geraakt. Per brancard werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is ernstig. De po litie heeft reeds verschillende arrestaties ver richt. Naar wij vernemen, wordt de heer v. Z., auto. verhuurder te Overhasselt, verdacht schuldig te zijn aan den plotselingen dood van zyn 23- jarige echtgenoote, te Arnhem in voorarrest gehouden. Maandagavond omstreeks acht uur ic tus schen Den Dolder en Soestduinen een man door een goederentrein overreden en gedood. By onderzoek bleek het slachtoffer een ver pleegde uit het krankzinnigengesticht te Den Dolder te zijn. Vermoedelyk heeft de ongelukkige zich voor den trein geworpen. Zaterdagavond is te Lochem een ernstig on geluk met doodelijken afloop gebeurd. De 54-jarige heer J„ die zich over den Zwiep- schen weg huiswaarts begaf, wilde een hondje, dat onder 'n rydenden auto dreigde te geraken, terugtrekken, met het noodlottig gevolg, dat hy door den auto werd gegrepen en met het hoofd op den trottoirband werd geworpen. Onmiddeliyk is hy in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij na enkele oogenblikken is overleden. Omtrent de inbraak, welke plaats heeft gehad in het kantoor van de N.V. Springstoffenfabriek te Muiden, wordt nog gemeld, dat zich onder het ontvreemde geld een zak met 2400 centen bevond. Een onderzoek met den politiehond „Ir ma" langs den Muiderstraatweg heeft geen re sultaat opgeleverd. Echter heeft dr. H. J. L. Donker, directeur der Springstoffenfabriek, Za terdagnamiddag aan de" achterzyde van het fa brieksterrein in de aangrenzende sloot een roei boot zien liggen, welke toebehoorde aan een vee houder wonende aan de Papelaan. By onderzoek is komen vast te staan, dat de inbrekers van die boot gebruik hebben gemaakt. De voetafdrukken op den oeverbodem naby de vorenbedoelde roei boot kwamen overeen met de afdrukken, welke 's morgens in den tuin van de villa, bewoond door dr. Donker, werden aangetroffen. De waakhond van dr. Donker, die altyd op het eerste roepen van zyn baas onmiddeliyk komt aanloopen, had den avond tevoren, toen dr. Donker het dier in huis riep, slechts op zeer trage wijze aan den roep gehoor gegeven. Het wekte den indruk, als of het dier toen reeds eenigszins versuft was. De inbrekers zyn vermoedelyk vanuit hun schuilhoek de gangen van den nachtwacht na gegaan, om op een oogenblik, dat zy niet de kans liepen gestoord te worden, hun slag te slaan. Dank zij de yverige nasporingen van de po litie te Bergen op Zoom werden Zondagavond te ongeveer half vijf twee vermiste personen uit deze gemeente, de 17-jarige dienstbode v. K. en haar verloofde v. O. in de bosschen naby deze gemeente teruggevonden. De politie vond 's morgens in deze bosschen een rywiel toe- behoorende aan het meisje en een briefje waarin het paartje mededeelde, dat het zich door vergiftiging van het leven wilde berooven. Beiden zijn echter nog in levenden toestand te ruggevonden. Het meisje lag echter bewusteloos tegen den grond, terwyl de jongen naast haar zat. Het meisje werd per brancard naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerc terwyi de jongen door de politie naar het politie, bureau werd overgebracht. Betrekkelijk „Alles is betrekkelijk." Wie heeft nooit eens met deze uitdrukking ge schermd? Ze is ongetwijfeld juist; alles is inderdaad betrekkelijk, be halve natuurlijk de maker van alles: God. De betrekkelijkheid aller dingen spruit zelfs voort uit het feit, dat God niet betrekkelijk, doch absoluut is. Wie hierover even nadenkt zal deze waarheid even eenvoudig als juist vinden. Intusschen kan dat schermen met „alles is betrekkelijk" gevaarlijk wor den. Wanneer iemand gewezen wordt op bepaalde onhebbelijkheden of dom heden, dan is hij gauw geneigd om te zeggen, dat ook die domheden maar betrekkelijk zijn en dat ze in ieder geval overtroffen worden door de domheden van b.v. zijn buurman, waarna men in 't oneindige zou kun nen doorgaan met het betoog, dat er geen domheid bestaat, die niet over troffen kan worden. Maar dit betee- kent weer niet, dat de gewraakte domheid daarmee is verdedigd. Het beteekent integendeel, dat die dom heid werd begaan en het zou een aansporing moeten zijn, om volgende domheden te vermijden. Echter, om niet met een al te zware kar te rijden: de domheid wordt nooit begaan uit moedewil, maar uit zwak te; en dit is een troost. Tijdens een kort, maar hevig onweer, sloeg gisternacht de bliksem in de kapitale boerdery van den landbouwer L. Peters te Wehl. De vlammen grepen zeer snel om zich heen. De bewoners konden zich slechts met moeite in veiligheid brengen. Eenige minuten later ver miste men den omsreeks vijftienjarigen melk knecht Ebbers uit Beek. Na eenig zoeken vond men zijn lyk. Eenig vee kwam in de vlammen om. De boerderij is tot den grond toe afgebrand. Verzekering dekt de schade. Hedenmorgen omstreeks zes ur reed de 54-jarige heer Klaas ten Have, wonende te Nie- zijl, per fiets in de richting Groningen. Te Noordhorn werd de wielrijder door een auto van de Thermogenische fabriek te Bergum aangereden. De zywand van den auto raakte het hoofd van den man. Hij was op slag dood. Een streng onderzoek wordt ingesteld. Te Nijmegen is een protestvergadering ge houden, welke uitging van de varkensverzeke ringen uit den kring Nijmegen. De vergade ring, welke stond onder leiding van den heer J. de Zwart uit Nymegen, werd bezocht door zevenhonderd belangstellenden uit geheel Zuid- Oost Gelderland. Er ontspon zich een langdurig debat, waaruit vooral de wrevel naar voren kwam, dat de armere boeren, die één of twee varkens houden voor eigen gebruik, ook gedwongen worden het volle pond voor de slachting van de varkens te betalen, wanneer deze slachten voor huishou- deiyk gebruik. Vooral werd hierop gewezen, dat de groote gezinnen, die jaarlyks minstens twee varkens slachten, zwaar worden getroffen. Uit de vergadering gingen stemmen op om althans vrystelling te krygen voor die gezinnen, welke financieel niet krachtig staan en juist hun win tervoorraad aan vleesch halen uit eigen slacht. De raadsman van de verdachten in de beken de moordzaak-Putbroek heeft Zaterdag cassatie aangeteekend tegen het vonnis van het Bossche Hof. De Hooge Raad verklaarde niet ontvankeiyk een cassatieberoep van mr. F. J. L. te Heerlen, zich noemende „vorst van Geleen", die door de rechtbank te Maastricht tot 50 boete veroor deeld is omdat hy niet wilde voldoen aan de bepalingen der invaliditeitswet en een rente- kaart niet wilde overleggen aan den Raad van Arbeid. Maandagmiddag te ongeveer vyf uur is te Schiedam de 64-jarige landbouwer A. Vroegin- dewei, wonende Brielschelaan 64 te Rotterdam, op den overweg by het Roode Hek, welke hu per fiets passeerde, door den motorwagen van een electrische tram gegrepen. De man weid ongeveer tien meter weggeslingerd en bleef zwaar gewond liggen. Tydens het vervoer naaf het Algemeen Ziekenhuis is hy overleden. Hef slachtoffer was gehuwd. Het ongeluk is te wu" ten aan de weifelende houding van den man tijdens het oversteken van den overweg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6