Relletjes in de Residentie Een incident Droeve vondst Stationwinkels PASTOOR H. SCHAAB O.P. POLITIE MET STEENEN BEKOGELD WOENSDAG 21 SEPTEMBER Agent mishandeld Misdrijf? Inwendige verbouwing Wielrijder gedood Benoemd tot Provinciaal der Paters Dominicanen TWEEDE KAMER-FRACTIE De heer Guit bedankt SPOORWEG-ELECTRIFICATIE Voor het baanvak RotterdamDordrecht PROF. DR. J. H. ZAAYER Ernstig ongesteld KONINGIN MOEDER Te Schwarzwald aangekomen MISSIONARISSEN VAN HET H. HART Generaal Kapittel PATERS DOMINICANEN Provinciaal Kapittel „De Centrale Landbouw-Onderlinge II" J. L. Th. Sanders FRISSCHE RAADSDISCUSSIES Burgemeester die gemeentestroom gebruikt TAKELBLOK OMGESLAGEN Vyf arbeiders in het diepe Maaswater EEN STRENGE WINTER? De bijen vertellen het NIEUWE ST. JANS GASTHUIS TE HOORN De plechtige inwijding van het nieuwe St. Jans Gasthuis te Hoorn vond Maandag plaats. De Deken van Hoorn, de zeer eerw. heer J. P. Huibers, te midden van regenten, architect en aannemer KINDERVERLAMMING Kindje overleden WINKEL UITGEBRAND Bewoners vluchten over het dak MOEDER DOODT HAAR KIND Wederom te Maastricht een jongen vermist Meisje vermist Communisten schreeuwen na de Troonrede VLASFABRIEK VERNIELD Brandweer stond machteloos Demonstranten met sabel en gum mistok uiteen gejaagd. Bal dadigheden der com munisten Twee lijken uit den Wilhelmina- singel te Breda opgehaald BRAND TE EINDHOVEN Hoofdman ternauwernood aan den dood ontsnapt HET ONGEVAL TE HEERENVEEN Slachtoffer door duisternis misleid? DE MAN DIE VAN DE MAASBRUG SPRONG Hij wil het Europeesch record verbeteren Premiebetaling Invaliditeitswet Maak het kort. Het Amsterdamsche Centraal station krijgt evenals vele stations in het buitenland ook winkels ERNSTIG AUTO-ONGELUK Vijfenvijftigjarige man gedood Zware pakhuisbrand in Den Haag Nieuw wereldrecord Naar wij vernemen is de Zeereerw. pater H. J. J. Schaab O.P., pastoor der parochie van den H. Johannes den Dcoper te Schiedam, benoemd tot Provinciaal der Paters Dominicanen. De nieuwbenoemde Provinciaal werd geboren in 1830, ontving de H. Priesterwijding in 1906 en was van 1928 af pastoor te Schiedam. Men zal zich herinneren dat op de Bonds- vergaderilng van den R.K. Bond van Overheids personeel „St. Paulus" besloten werd, dat het bestuurslidmaatschap van den Bond niet ver- eenigbaar geacht werd met het Tweede Kamer lidmaatschap. De voorzitter van den Bond, de heer L. P. Guit, die een Tweede Kamerzetel inneemt en bovendien lid is van den Haagschen gemeente raad zegde toen toe, dat hij bij de keuze tus- schen deze twee functies zijn bond getrouw zou blijven. Intusschen verliep eenigen tijd, tot thans het bericht komt, dat de heer Guit zijn destijds in de Bondsvergadering afgelegde verklaring ge stand blijft en bedankt heeft als Kamerlid. Zijn opvolger wordt de heer W Steinmetz, voorzitter van de afdeeling Amsterdam van der, RK. Volksbond en sinds 1931 lid van den hoofdstedelijken gemeenteraad. Zooals reeds gemeld is, hebben de Ned. Spoorwegen besloten het baanvak Rotterdam- Dordrecht te electrificeeren. Met de werkzaam heden voor de electrificatie zal spoedig een aan vang worden gemaakt, aldus bericht het „Leidsch Dagblad". Door de vele bruggen zal dit met eenige moeilijkheden gepaard gaan, maar verwacht wordt, dat Februari 1934 reeds proef gereden kan worden en met ingang van den zomerdienst 1934 de electrische treinen van Amsterdam, Haarlem en Leiden zullen runnen worden doorgevoerd. Hoewel het in de bedoeling lag ook gelijk tijdig het baanvak Haarlem-Zandvoort te elec trificeeren zal dit in verband met den huldigen toestand voorloopig achterwege blijven. Ook het in praktijk brengen van de Die- sel-Electrische-beweging voor locaal-spoorwe- gen zal om deze redenen voorloopig niet wor den uitgebreid. De nieuwe rector-magnificus der Leidsche Universiteit prof. dr. J. H. Zaayer, hoogleeraar in de Heelkunde, is in den nacht van Maandag op Dinsdag plotseling ernstig ongesteld gewor den. Hij moet volstrekte rust houden. Prof. dr. L. van Itallie zal zich tijdelijk met het rectoraat belasten. Een Wolff-telegram uit Freudenstadt in Schwarzwald meldt, dat de koningin-moeder daar Maandag met gevolg is aangekomen en haar intrek heeft genomen in hotel „Waldlust',' waar zij ongeveer vier weken denkt te blijven. Men bericht ons uit Rome: Op het Generaal Kapittel der Missionarissen van het H. Hart werden gekozen: tot Generaal - Overste de hcogeerw. Pater Christian Janssen, Provinciaal van de Duitsche Provincie: tot Assistenten van den Generaal de hoogeerw. Pa ters Joh. Zandvliet,, Provinciaal der Nederland- sche provincie, Jos. Dépigny van de Fransche, Mozes Di Luzio van de Italiaansche en Harold Bridgwood van de Australische provincie. Tot Procurator" Generaal werd benoemd de hoogeerw. Pater Aemilius Costanzi te Rome. In het Provinciaal Kapittel der Paters Do minicanen te Huissen zijn tot definitoren ge kozen de paters B. D. van Breda, R. Jansen, E. Schaab en Pius Smit. Te Amsterdam werd Maandag ten kantore van den administrateur der Centrale Landbouw- Onderlinge (een van de leden van de Coöpera tieve Vereeniging „Centraal Beheer" G A.) de Jaarlijksche algemeene ledenvergadering gehou den van bovengenoemde bedrijfsvereeniging. De balans en rekening en verantwoording over het 31 October 1931 geëindigde boekjaar werden onveranderd vastgesteld. Aan het ter vergadering behandelde jaarver slag ontleenen wij het volgende: Bi) den aanvang van het boekjaar telde de vereeniging 30678 leden wier personeel onder de verzekering viel. Een van deze leden droeg eigen risico, terwijl aan éér, enkel lid was toegestaan een afdeelingskas te vormen. In den loop van het boekjaar 1931 traden 2644 leden toe, terwijl van 1035 werkgevers het lid maatschap een einde nam. In den loop van het boekjaar werd aan nog 3 leden vergund eigen risico te dragen. Bij de Bedrijfsvereeniging zijn ontvangen 26.809 aangiften van ziektegevallen als in het verslagjaar voorgekomen. Van deze aangegeven gevallen waren er 3088, die niet voor uitkeering in aanmerking kwamen, omdat de ongeschikt heid tot werken minder dan 3 dagen duurde. Afgewezen worden 205 gevallen. In de eerste vier maanden van 1931 werden niet minder dan 1303 aanvragen om ziekengeld ontvangen, zijnde dus ongeveer evenveel als het aantal aanvragen in de acht overige maanden van het verslagjaar. De griep-epidemie van 1931 heeft zich dus wel doen gelden! Zondagnacht is in „Huize Pius" te Lisse, na langdurige ongesteldheid overleden de heer J. L. Th. Sanders, oud-burgemeester van Roer. mond en Warmond en oud-majoor van het Ned. O. I. leger. In den Raad der gemeente Nieuwveen is het bij de behandeling van de gemeenterekening minder vriendschappelijk toegegaan tusschen den burgemeester, den heer J. W. Ceesink, en de commissie, belast met het nazien van deze rekening. Bij den post „Verlichting en verwarming Se cretarie" kwamen de tongen der commissie-le den los. De burgemeesterswoning vormt n.l. een geheel met de Secretarie en nu is bij onderzoek gebleken, dat een lichtleiding in dc burgemees terswoning was aangesloten op den gemeente meter. Het lampje van deze leiding was als bewijsstuk op de Raadstafel gedeponeerd. De heer De Geus, een der leden van de com missie van onderzoek, deelde mede, tengevolge van de praatjes, welke in het dorp de ronde deden, een grondig onderzoek te hebben inge steld en daarbij was gebleken, dat zich in de woonkamer van den burgemeester een leiding bevond, welke op den gemeente-meter was aan gesloten. De burgemeester had op een hem ge stelde vraag geantwoord niet te weten, hoe die leiding daar kwam, doch later had een instal lateur verklaard, dat hij de leiding had aange legd. Ook in den salon bleek een lichtpunt te zijn, waarvoor de **neente den stroom leverde De heer De Geus meende, dat de burgemees ter hem en zijn mede-lid bedrogen had. Deze laatste, de heer Plomp, onderschreef deze mee ning ten volle. De burgemeester gaf toe 20 K.W. door de lamp te hebben verbruikt, maar de heer De Geus meende, dat het niet te controleeren was, omdat het hier een achter een gordijn verbor gen stopcontact betrof, waarop alles kon wor den ingeschakeld. Dezelfde spreker stelde daarop voor, een mo tie van wantrouwen tegen den burgemeester aan te nemen, waarop deze zeide, dat, als de motie niet aangenomen zou worden, de S.D.A.P. de kwestie in handen zou kunnen stellen van den Officier van Justitie. De motie van wantrouwen werd verworpen met 61 stem. Hiermee werd den burgemeester nog verwe ten dat op den post „Reis- en verblijfkosten van het hoofd der gemeente" te veel lunches, diners, soupers en „diversen" voorkwamen, waarbij hem verzocht werd deze „diversen' in het vervolg ook te willen specificeeren. De bur gemeester antwoordde, vele reizen te hebben moeten maken in verband met den steun aan den tuinbouw. Tijdens deze verhandeling werd van buiten met steenen tegen de ramen gegooid, zoodat de politie het plein voor het Raadhuis moest schoonvegen. De tribune was stampvol met belangstellen den. Dinsdagmorgen waren twee arbeiders uit Maastricht en drie uit Borgharen nabij de Stuw bi) laatstgenoemde plaats op een takel blok bezig met het verrichten van werkzaam heden. Plotseling sloeg het takelblok om en stortten de arbeiders alle vijf in de ter plaatse zeer diepe Maas. Allen konden gelukkig behouden op het droge gebracht. In enkele streken van Gelderland en Noord- Brabant bemerken de bijenhouders de laatste dagen, dat de bijen met groote zorg niet al leen alle gaten en openingen in het inwendige der korven met voorwas dichtsmeren, doch ook buiten om de korven alles „dichtmetselen". Van oudsher aanvaardt de platteland bevolking deze herfst-operaties der bijen als een aanduiding, dat een strenge winter op komst is. Bij te verwachten kwakkel winters" heetten de bijen de genoemde voorzorgsmaat regelen steeds achterwege te laten. Thans doen zich in den Zuid-Westhoek van Overijsel vele gevallen van kinderverlamming voor. De gemeente Blankenham heeft haar scholen gesloten. Een patientje is aan de ge volgen der ziekte overleden, terwijl een aantal andere door de ziekte aangetaste kinderen naar het ziekenhuis te Zwolle zijn overgebracht. De toestand dezer kinderen is echter redelijk wel. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft een hevige brand gewoed in den winkel van den heer C. aan den Stationsweg te Katwijk aan Zee. De bewoners moesten zich door het boven raam over het dak van het belendend perceel redden. Na een uur was de brandweer het vuur meester. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Voor de Rechtbank te Maastricht sal 26 Sep tember as. terecht staan vrouw M. K. te Kerk- rade, die thans is opgesloten in het Huis van Bewaring te Maastricht. Zij wordt verdacht haar dochter op een ergerlijke wijze te hebben mishandeld en geworgd. Te Maastricht wordt wederom een jongen vermist. De minderjarige ijsventer J. N. keerde sedert Zaterdag niet in de ouderlijke woning terug. Van de verdwijning is bij de politie aan gifte gedaan. Sinds enkele dagen is spoorloos verdwenen een achttien-jarig meisje uit Kellersberg, dat in Kerkrade in betrekking was. Tegen den wil der ouders had het meisje liefdesbetrekkingen met een man op leeftijd aangeknoopt. Na het uitspreken van de Troonrede door H. M. de Koningin schreeuwden de beide com munistische afgevaardigden: „Weg met de Koningin, weg met de Kroon. Honger." Onmiddellijk hieven de aanwezigen het „Wil helmus" aan, dat hetgeschreeuw der commu nisten overgalmde. Met de hand aan den mond bleven de com munisten doorschreeuwen, doch herhaald „Hoe- ra"-geroep van de overige aanwezigen over stemde hen andermaal. De beide communisten verlieten door de zij deur de Ridderzaal. Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur ontstond brand in de groote vlasfabriek van de Neder- landsche Maatschappij voor Vlasbewerking, di recteur de heer J. Blauw, aan den Woldweg te Appingedam. De brand is ontstaan bij het slijpen van vlas- afval, tijdens welke bezigheid plotseling een vlam in den afval sloeg. Het vuur sloeg on middellijk over naar den grooten voorraad vlas, waarmede de fabriek met het oog op de a.s. wintercampagne geheel gevuld was en in een oogwenk stond het geheele fabrieksgebouw, dat een diepte heeft van ongeveer 40 Meter en 15 Meter hoog is, in lichterlaaie. De arbeiders moesten met achterlating van alles in allerijl de vlucht nemen. De brandweer verscheen spoedig ter plaatse, maar de spuiten waren niet tegen het vuur op gewassen Na vrij korten tijd stortte een ge deelte van de muren in. Waarschijnlijk zal met het blusschingswerk den geheelen avond en nacht gemoeid zijn. Burgemeester en wethou ders bevonden zich op 't terrein van den brand. De machinekamer zal vermoedelijk kunnen worden gespaard. Behalve het fabrieksgebouw zijn drie groote vlasschuren een prooi der vlam men geworden. Een enorme menschenmenigte sloeg de ver richtingen van de brandweer gade. Tengevolge van den brand zullen ongeveer vijftig arbeiders voorloopig niet aan het werk kunnen gaan. Dinsdagmiddag is het te 's-Gravenhage in de binnenstad toch nog tot ongeregeldheden gekomen, welke een meer ernstig karakter droegen. De politie had de taktiek gevolgd, om de demonstreerende communisten zooveel mogelijk te verspreiden en zoodoende groote verkeers opstoppingen te voorkomen. Dit gelukte echter slechts ten deele, zoodat het verkeer op ver schillende punten geheel vastgeloopen was en vooral op drukke kruispunten een schier on- ontwindbaar kluwen geieek, waarin met de grootste moeite eenige orde was te scheppen. In het gebouw voor K. en W., Zwarteweg, Musica, Delftsche laan, Musis Sacrum, Ged. Burgwal en in het Leninhuis, Nieuwe Mol straat belegden de communisten vergaderingen. Alle zalen waven geheel gevuld, terwijl buiten groote groepen voor de ingangen samen schoolden. Vooral vooi t,et gebouw voor K. en W. was het zeer rumoerig Ongeveer half vijf liep deze vergadering af en werd zonder toe stemming van de politie een stoet geformeerd, welke langs de Heerengracht en de Korte Poten naar het Plein trok om van hier naar het Binnenhof te trekken Voor den ingang van de Poten stonden een paar agenten, doch dezen waren niet bij machte de demonstranten tegen te houden. Bij het Binnenhof waren eveneens 2 agen ten in uniform en een rechercheur geposteerd en dezen trokken sabel en revolver, wat de de monstranten even deed weifelen. Op dit mo ment kwamen van verschillende kanten auto bussen van de H T M met agenten en ver scheidene detachementswagens van het hoofd bureau aanrijden. De agenten onder bevel van tientallen inspecteurs trokken onmiddellijk de sabel en een geweldige charge over het geheele plein volgde. De demonstranten werden teruggedreven in de Poten, waar een nieuwe charge werd uitge voerd. Hier moesten enkele winkelruiten het ont gelden. Een groote spiegelruit van den Haag schen Boek- en Kunsthandel werd ingeworpen. Van een lunchroom, enkele huizen verder werd een ruit vernield. Hierbij werd een agent ge wond, die in het glas kwam te vallen. Een drietal rijwielen raakte onder de poli tieauto's en werden eveneens vernield. Een agent, die het verkeer regelde bij de brug van de Heerengracht, werd door eenige demon stranten besprongen en met een mes in zijn zijde gestoken. De man moest naar het zieken huis worden vervoerd. Op de Veerkade-Wagenstraat en omliggende straten kwam het herhaaldelijk tot charges. Verschillende winkeliers sloten hun zaken en blindeerden hun ruiten. Van nog ernstiger aard is het incident ge weest dat zich op het Spui heeft voorgedaan. Eenige demonstranten werden met den gummi stok uit elkaar gejaagd, terwijl de politie er één wilde arresteeren. De anderen verzetten zich hiertegen zoo hevig, dat de politie de revolvers moest trekken. Eerst werd een schot in de lucht gelost en vervolgens een tweede, 'waardoor een ongeveer 20-jarige jongeman, vermoedelijk in een zijner beenen getroffen werd en in elkaar zakte. Hij werd in een win kelhuis binnengedragen, vanwaar de Genees kundige Dienst hem later naar het ziekenhuis vervoerde. In de omgeving van 't Bezuidenhout en van het Staatsspoorwegstation is gedurende den geheelen avond door de politie gechargeerd ge- worden. Hieraan namen ook deel een aantal onderofficieren en korporaals van de militaire opleiding onder bevel van een vaandrig. Deze waren gewapend met rijzweepen. Op de Hee. rengracht tegenover het theater Odeon werden de bezoekers lastig gevallen door een aantal bezoekers op een café-terras. Een politie-inspec- teur gaf last het terras te ontruimen en later werden nog twee personen gearresteerd. Deze werden met een cel-auto naar het hoofdbureau overgebracht. Tegen 10 uur arriveerden met een tweetal vrachtwagens een groot aantal rechercheurs en agenten, die zich tegenover den ingang van het Gebouw voor K. en W. opstelden. De op haalbrug naar het Staatsspoorwegstation werd op last der politie opgetrokken, zoodat de troep geen kans had zich te splitsen. Demonstranten werden gelast na afloop van de meeting in de richting van het Zieken te begeven, maar wer den niet in de binnenstad gelaten. Een troep van een honderdtal demonstranten zag later toch nog kans in de Wagenstraat bijeen te komen, doch spoedig was een patrouille-auto aanwezig, waarna de bezetting hen uiteenjoeg. Gedurende den geheelen avond werden troepjes in de binnenstad uiteen gejaagd. Om half twaalf werden de Poten en een groot gedeelte van het Bezuidenhout door de politie ontruimd en afgezet. Aan ziekenhuizen en eerste hulp.posten zijn tal van personen verbonden. Er bleken twee ernstig gewonden te zijn. De agent, die gesto ken werd, maakt het naar omstandigheden wel. Zijn longen schijnen niet getroffen. Voor alle consulaten en Rijksgebouwen stonden dubbele posten opgesteld. Militaire politie cn marechaussee stonden den geheelen avond in de kazerne ter beschikking van den hoofd commissaris. De 24-jarige communist W. M. J. E. uit Amsterdam heeft bij chargeeren der politie Dinsdagmiddag op het Spui, een agent aan gevallen. De agent loste een schot en trof den jongeman in den buik. De laatste werd naai het ziekenhuis gebracht, waar zijn toestand ernstig bleek. Hij kon echter vanavond worden gehoord. Nog kan worden gemeld, dat het ook in de Parkstraat rumoerig is geweest, aangezien com munisten samenschoolden voor het gebouw der fascisten. Hier en in de Kazernestraat werden charges uitgevoerd, waarbij ook enkele perso. nen uit het publiek met de sabels der agenten in aanraking kwamen. Zaterdagmiddag om twee uur ontdekte een wandelaar op den Bredaschen Wilhelminasin- gel te Breda nabij het houten bruggetje een lijk, dat op het water dreef. "Onmiddellijk werd, naar het „Dbl. van N.-Brabant" bericht, de politie gewaarschuwd, die direct met een dreg ver scheen en het lijk naar den wal trok. Het bleek dat men te doen had niet met een, maar met twee lijken, n.l. van een jongen man en van een jonge vrouw, naar schatting ongeveer twin tig jaar. Beide lijken werden naar het dooden- huisje aan de Leuvenaarstraat overgebracht. Dr. Payens, directeur van den gemeentelijken ge neeskundigen dienst, was weldra ter plaatse aanwezig. Uit het onderzoek der lijken, die ge heel bemodderd en sterk gezwollen waren, bleek dat zij ongeveer zes dagen in het water moe ten gelegen hebben. De lijken welke werden opgehaald zijn van een jongen man en jonge vrouw, beiden uit den Haag afkomstig. Het meisje, dat verleden week Maandag naar Breda was vertrokken om daar examen te doen, was nagereisd door den jongen man. Wat er zich tusschen beiden heeft afgespeeld, zal wel geheim blijven. De families der beide slachtoffers zijn van het gebeurde in kennis gesteld. Gistermorgen is de ongeveer vijftig-jarige F. W., afkomstig uit Leeuwarden, die te Hee renveen in een café verblijf hield, in een sloot verdronken gevonden. Omtrent de oorzaak van het ongeval doen allerlei geruchten de ronde. Het lijk is in beslag genomen en naar het zie kenhuis vervoerd. Uit de te verrichten sectie zal moeten blijken, in hoeverre hier van mis drijf of ongeluk sprake is. Het slachtoffer was gehuwd en vader van zes kinderen. Dinsdagmiddag omstreeks een uur ontstond brand in het café „Paaschhuis" aan den Bosch dijk te Eindhoven. Het vuur vond zijn oor sprong op den zolder en kon zich dank zij het kractig optreden van den onmiddellijk aange rukte brandweer, niet verder uitbreiden dan tot de bovenverdiepingen die geheel afbrand den. De bewoners, de drie gezinnen Smulders, Steijn en v. d. Camp, hadden hun inboedel tegen brandschade verzekerd en konden tijdig vluchten. De brandweerman Grijssels werd evenwel door een vallenden schoorsteen vrij ernstig ge wond, doch zette na verbonden te zijn, zijn ar beid nog voort, terwijl de brandweerhoofdman ir. D. A. Budde ternauwernood den dood ont snapte, doordat hij op het laatste oogenblik buiten het bereik van den vallenden schoor, steen sprong. De schade is groot, de oorzaak onbekend. Omtrent het verdrinkingsongeval te Heeren veen, waarbij de ruim veertigjarige F. Wijstra, afkomstig uit Leeuwarden, om het leven is ge komen en waarbij vermoed werd, dat misdrijf aan dit ongeval niet vreemd was, vernemen wij nader, dat de doktoren Dinsdag het Hjk in het ziekenhuis hebben onderzocht en geen sporen van geweld zijn geconstateerd. W. was Maan dagavond te ongeveer 11 uur nogmaals naar de woning gegaan van de vrouw, met wie hij in z.g. ongeoorloofde betrekking stond. Er is toen eerst ruzie ontstaan, doch later is hij toch de woning binnengelaten. Eenigen tijd daarna moest hij deze verlaten en toen dit niet goed schiks geschiedde en W. een dreigende houding aannam, is hij door den bewoner, die thuis was, op straat gezet. Deze verklaarde W. later niet meer te hebben gezien en aangenomen wordt nu, dat het slachtoffer door de duisternis te water geraakt is en verdronken. Waarschijn lijk is tevens het gebruik van alcohol aan dit ongeval niet vreemd, daar verschillende per sonen hebben gezien, dat de man brandspiritus dronk, welke met water was vermengd. Van Welsenes, de Rotterdammer, die, zooals men weet, onlangs van de spoorbrug over de Maas is gesprongen, is nog altijd niet volkomen genezen van de kwetsure, die hij door dien sprong opliep. Toen men hem uit het water haalde, brak hij den linkerarm. Van Welsenes koestert echter, volgens „De Telegraaf", het voornemen, om in de toekomst nog grootere sprongen te maken. Hij wil een poging doen het Europeesch record, dat met 38 M. op naam staat van den Hamburger Walker, te ver beteren. Van bevoegde zijde vestigt men de aandacht op de uitspraken van den Centralen Raad van Beroep 1932 no. 32 en 88 van onderscheidenlijk 17 Maart en 19 Mei JJ. inzake premiebetaling Invaliditeitswet ten behoeve van winkeljuffrou wen en verzekerden die gewone kantoorwerk zaamheden verrichten. Genoemd College heeft hierbij beslist dat winkeljuffrouwen die goederen over de toon bank verkoopen, geen werkzaamheden „in den handel" verrichten, en dat vrouwelijke verzeker den, die werkzaamheden verrichten als: bedie nen van telefoon en verreschrijven, het steno grafisch opnemen van brieven en het uitwerken van stenogrammen op de schrijfmachine niet zijn belast met „Administratieve of technische I werkzaamheden". Het gevolg hiervan is dat de betreffende uit- I zonderingsbepalingen van 't loonklassenbesluit op deze groepen van arbeidsters niet van toe passing zijn. zoodat ook voor hen volgens den gewonen regel naar den leeftijd moet worden 1 geplakt, n.l. voor vrouwelijke arbeiders van 14 tot 21 jaar 0.40 en van 21 jaar en ouder 0.50 per week. Een vorig stukje over reisgezelschap in het leven viel wat lang uit. De vacantierust had tot dubbel werken aangezet en zoo werd de journalis tieke meditatie dubbel lang. Een jour nalistieke doodzonde. Want wie ge lezen wil worden, moet veel met wei nig woorden zeggen. Elke stijl is goed, behalve de vervelende, zei de Fransch- man. Zoo komen we als van zelf op dit onderwerp: Maak het kort. De tijd is nu eenmaal haastig en onze geest leeft in recordvaart. We hebben de geaardheid niet meer naar lange verioogen te luisteren, laat staan ze te lezenMaak hei. kort. t Handelsreiziger of redenaar, predi ker of schrijverhet geheim van uw welslagen zit in de toepassing van: „Maak het kort". De vermaarde vijfminuten-preek" heeft de meeste toehoorders die luisteren met den geest. Wie lang zijn waren aanprijst wekt den achterdocht op„er moet iets weggepraat worden." Overtollige woordenvloed overtuigt niet, maar maakt doof. Maak het kort Dan hoort men naar u Dan leest men u. Dan wordt ge, als ge voor den tweeden keer komt, niet afgescheept vóór ge de directiekamer hebt bereikt. Het leven is kort Maak het dus kort Naar wij vernemen heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen het besluit genomen, om een belangrijke verandering in het Centraal Station te Amsterdam te doen aanbrengen, welke binnen zeer afzienbaren tijd haar beslag zal krijgen. In hoofdzaak komt deze hierop neer, dat, komende van de groote hal van het station en gaande door de ingangcontróles, ter weerszij den van de middentunnel een aantal winkels zal verrijzen. Ten dien einde zullen de trapped naar het eerste perron in Oostelijke en Wes telijke richting over een afstand van ongeveer zes meter worden verplaatst. Op de daardoor vrijgekomen ruimten komen vier winkels, waar van thans reeds enkele verhuurd zijn. Bovendien zal in de ruimte achter de groote hal, tegenover de middentunnel, een aantal sierlijk opgebouwde winkels worden opgetrok ken ten behoeve van den boekverkoop. De A. K. O. heeft reeds op deze ruimte beslag weten te leggen. In December a.s. zullen de aanbestedingen voor het geheele werk plaats hebben. Gistermorgen omstreeks zes uur reed de 54-jarige heer Klaas ten Have, wonende te Nie- zijl, per fiets in de richting Groningen. Te Noordhorn werd de wielrijder door een auto van de Thermogenische fabriek te Bergum aangereden. De zijwand van den auto raakte het hoofd van den man. Hij was op slag dood. Een streng onderzoek wordt ingesteld. Maandagavond heeft op de Oldenz.straat te Enschede ter hoogte van de steenfabr. Smulders een aanrijding plaats gehad met doodelijken afloop. Omstreeks half negen reden twee wa gens beladen met afbraak van den ouden hang ar van het vliegveld Twente in de richting Enschedé. In verband met de groote lengte van de vracht liep aan beide zijden een werk man met de fiets aan de hand. Juist toen een bestelauto uit de richting Oldenzaal achterop kwam rijden en wilde passeeren, week een der werklieden eenigszins naar links. De auto bestuurd door R. B. maakte daarop een zwenking om een aanrijding te voorko men. Bedoelde werkman, de 55-jarige Wilde- boer uit Overdinkel werd echter meegesleurd en is waarschijnlijk tusschen den auto en de vrachtwagen bekneld geraakt. In zorgelijken toestand moest hij in een der Enschedesche ziekenhuizen worden opgenomen, waar hij he dennacht nog overleed. Gistermorgen heeft een zware brand gewoed in het pakhuis van de reederij van J. J. van der Toorn te 's Gravenhage. Buren ontdekten te kwart over vier op de tweede verdieping van het gebouw, waarin zich naast het woonhuis een nettenpakhuis bevindt, dikke rookwolken en felle vlammen. Zij waarschuwde onmiddellijk de brandweer, die, nadat vele stralen eenigen tijd op de bran dende massa waren geworpen, het vuur bluschte. De schade is vrij aanzienlijk. Behalve de tweede verdieping werd ook de eerste étage door het bluschwater aangetast. Oorzaak van den brand is vermoedelijk kort sluiting. Op het tijdstip van den brand was in het pakhuis niemand aanwezig. NEW YORK, 20 Sept. Naar uit Detroit ge meld wordt heeft de bekende Amerikaansche coureur Gar Wood het wereldrecord met zijn motorraceboot „Miss America" op het Michi- ganmeer verbeterd. Hij bereikte n.l. een ge middelde uursnelheid van 200.98 KJVL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10