De wereld aan den afgrond? De kopstukken naar Genève De Engelsche Enkhuizer Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ANGST IS EEN SLECHTE RAADGEVER GOED BETAALDE GAVE VAN VOORZEGGING DE BAROMETER Hoe redden zij de ontwapening Japanbode der beschaving WOENSDAG 21 SEPT. 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Slechts de hoop doet leven Politieke vonnissen te Kiel De .vliegende familie5' aan wal gezet Het Weer n«i Gandhi maakt het goed Telegrammen aan den onderkoning PRINSJESDAG IN DEN HAAG s00- M Demonstratie te New York Stresa-conferentie gesloten De deelnemers tevreden Minister Verschuur begeeft zich naar de opening der Staten-Generaal Von Hindenburg bij de manoeuvres Amerika*s houding in centrum der belangstelling Druk op Duitschland Hoover's bedoeling David Reed De meest populaire uitgave van alle Engelsche volksboeken Voorspellingen voor 1933 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Revolutie-stemming onder de boeren Ontzettende toestand in Amerika W. Brakel Jr., Botermarkt 17 HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No 18182 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het is merkwaardig, en misschien ook wel typisch Hollandsch, dat juist nu hier en daar in de Egyptische duis ternis de economische wereldcrisis een sprankje licht begint te gloren, de Troonrede zoo somber en dreigend klinkt als de be zorgde aankondiging van het jongste ge richt. Wij willen geenszins ontkennen, dat er zeer reëele gronden voor die angstige be zorgdheid zijn aan te voeren en dat het van psychologisch inzicht getuigt het ko ninklijk voorwoord van 't boek der millioe- hennota zóó somber af te stemmen, dat rnen daardoor eenigszins voorbereid wordt op de lectuur der volgende bijna ontstellen de bladzijden. Maar hoe dringend noodza kelijk 't ook moge zijn den ernst der tijden onder de oogen te zien, wij mogen ons daar door niet laten opjagen tot een mateloozen angst. Angst maakt zwak en is 'n slechte raadgever. Slechts de hoop en het vertrou wen maken sterk en doen leven. Voorzoo- ver de huidige crisis in de wereld zoowel op Politiek als op economisch gebied van psy- chologischen aard is, en dat is zij zeker voor een groot deel, is zij juist te wijten aan het gebrek aan vertrouwen en de vertwijfeling, Welke zich algemeen van 't menschdom heb ben meester gemaakt. Nog nooit heeft de Duitsche cultuur-filosoof Oswald Spengler zooveel zwaarmoedige discipelen gevonden, die met een waarlijk destructieven ijver zijn zwarte theorie over den „Untergang des Abendlandes" in de practijk trachten waar te maken door het verspreiden van een uit zichtsloos pessimisme. Nog nooit zijn de on geluksprofeten, die de wereld als een ver bijsterden zelfmoordenaar aan den rand Van den afgrond zien staan, bereid om zich hals over kop in de diepte te storten, zoo talrijk geweest. De stelling van de onvermij delijkheid der dreigende wereldcatastrofe Wordt met duisteren hartstocht verdedigd door tal van doctores „horroris" causa. En toch, al achten wij een lichtvaardig, be- heerschingloos optimisme a tort et a tra vers even gevaarlijk als de waarlijk epide- öiisch geworden professioneele zwartkijke rs, meenen wij op dit oogenblik verzet te hioeten aanteekenen tegen de opvatting als zouden de moeilijkheden, waarin de wereld sinds eenige jaren verkeert, zonder weerga in de geschiedenis en niet meer te overwin- n&n zijn. Toen de wereldoorlog de aarde teisterde, werd hij de grootste en rampzaligste aller tijden genoemd. En oppervlak kig bezien was dat ook volkomen waar. Maar °m een juiste vergelijking te trekken tus- schen de massale krijgsverrichtingen, wel ke van 1914 tot 1918 millioenen menschen- Tevens vernietigden, en de kleinere oorlo gen uit het verleden, moet men de veran dering der omstandigheden er der tijden in aanmerking nemen. De werkelijke beteeke- his van een oorlog wordt eerst duidelijk, Wanneer men hem beziet in het tijdsge wricht, waarin hij plaats vindt. De wet der betrekkelijkheid kan men niet negeeren zonder zich aan ongewenschte overdrijvin- Sen schuldig te maken. De vroegere, meer gelocaliseerde en minder algemeene oorlo gen, volgden elkander veel sneller op, zoo dat in een langzamer tempo en over een grootere tijdsruimte verdeeld, tenslotte de Vele kleintjes tezamen toch aan het eindre sultaat van één grooten komen De Wereldoorlog was ontegenzeggelijk de af schuwelijkste en de grootste, welke er ooit is geweest, maar men mag daarbij niet hit het oog verliezen, dat de wereld in haar constellatie van die dagen meer dan vroe ger in staat was om zulk een geweldige ca tastrofe, zij het ook met onberekenbare schade, te ondergaan zonder totaal vernie tigd te worden. En zoo is het ook met de huidige poli tieke en economische crisis, vergeleken met die, welke in den loop der tijden aan haar vooraf zijn gegaan. Uit het kwaad wordt soms het goede geboren. Zoo is er na den Wereldoorlog een keer gekomen in de Wereldopinie tengunste van den vrede. De Volkenbond heeft daaraan zijn ontstaan te danken, evenals de ontwapeningsgedachte en de internationale arbitrage en justitie. En al wordt ook de wereldopinie door diplo maten en door extreem-nationalistische volksinstincten veronachtzaamd, de ideeën °ntwikkelen en kristalliseeren tot vaste v°rmen, ondanks alle aanslagen, welke op baar ontwikkeling worden gepleegd. Zoo is bet best mogelijk, dat de vrij hopeloos ge strande ontwapeningsconferentie weer vlot Zal komen juist door de door de Duitsche °hwilligheid geprikkelde reactie. Zoo be staat ook de kans, dat de neiging van ver schillende landen om economisch te vluch- teh in de onzeewaardige ark der autarkie tenslotte juist zal leiden tot een grootere economische samenwerking. De nood is een strenge maar goede leermeester. De mo Sendheden, die thans te Stresa haar aan dacht wijden aan de economische verhou dingen in het Donau-bekken en de daaraan grenzende gebieden, schijnen tenminste al zooveel geleerd te hebben, dat zij niet zonder eenig resultaat uit elkaar zullen durven te gaan. Voor de komende groote economische wereldconferentie is dit een althans niet ongunstig voorteeken. En heeft tenslotte niet de agrarische en industrieele crisis met haar sinister gevolg van millioe nen werkloozen de wereld wakker geschud uit den kapitalistischen opiumdroom, waar in zij dreigde te verzinken? Het is niet de kwestie, of de wereld opnieuw zich in een bijna misdadige luxe zal kunnen gaan baden als tijdens de vervlogen dagen van een kunst matig Babelsch hoog opgetorende conjunc tuur. Dit is zelfs niet gewenscht, omdat dan de vloek der verwarring na korteren of langeren tijd weer over haar zal worden uitgesproken. Maar het is de kwestie, of de wereld van morgen de lessen van gisteren en heden zal begrijpen en er niet enkel haar materieel, maar ook haar geestelijk voordeel mee zal doen. En al ontveinzen wij ons niet, dat de wereld hardleersch is op dit punt, wij weigeren vooralsnog in de onverbeterlijkheid van haar domheid voor altijd te gelooven. Wat wij thans beleven kan worden tot een loutering, een heilzame beproeving, die wij moedig en bezonnen moeten verdragen in de hoop op een betere toekomst. KIEL, 19 Sept. (V.D.) Na een behandeling welke vijf dagen duurde, werd Maandagavond door het speciale gerechtshof te Kiel vonnis gewezen in het proces betreffende de inciden ten welke den lOden Juli te Eckernfoerd heb ben plaats gehad. Bij de botsingen waren twee Rijksbanierleden gedood. Zes nazi's werden vrij gesproken. Een der verdachten werd wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel en wegens medeplichtigheid aan het verstoren van de openbare orde veroordeeld tot in totaal een jaar en drie maanden gevangenisstraf, een andere verdachte tot twee jaren gevangenis straf, terwijl de overige nationaal-socialisten gevangenisstraffen bekwamen van drie maan den tot een jaar. Vier Rijksbanierleden weraen veroordeeld tot gevangenisstraffen varieerende van drie tot vijf maanden. De preventieve hechtenis wordt in mindering gebracht. Drie jongelieden werden voorwaardelijk veroordeeld met een proeftijd van drie jaren. LONDEN, 21 Sept. (Reuter). Het stoomschip „Lord Talbot" heeft gisteren de „vliegende fa milie" Hutchinson, bestaande uit vader, moeder en twee dochtertjes, die na hun mislukte oceaanvlucht bij Groenland werden opgepikt, in Schotland aan wal gezet. POONA, 20 Sept. (Eigen telegram). Gandhi ontving heden in de gevangenis een vertegen woordiger van de „United Press" Gandhi voelt zich zeer wel en is heel kalm. (Dit bericht is blijkbaar in strijd met ons Reuter-telegram waarin gemeld werd, dat Gandhi zich onwel gevoelde en de geneesheer alle bezoek verboden had (Red.). Hij zeide, dat het vraagstuk der onderdrukte klassen buitengewoon belangrijk was. Gandhi hoopte, dat door zijn vasten spoe diger politieke resultaten zouden bereikt wor den. De Mahatma zond een telegram aan der. onderkoning, waarin hij mededeelde, dat hij van een vrijlating onder voorwaarden moest afzien. H Verwachting: Zwakke tot matigen j| M Noordelijke tot Noord-Westelijken in het Noorden Westelijken wind, gedeel- j| M telijk bewolkt, aanvankelijk weinig of jg g geen regen, kans op nachtvorst, vooral M jj in het Zuiden weinig verandering in H temperatuur overdag. g Hoogste barometerstand 769.3 te Black- S m Laagste barometerstand 744.5 te Vardö. jj Zon 'op 6.45, onder 7.Laatste Kwar- j| g tier Vrijdag v.m. 2.07. Licht op 7.30. g Hij eischte een onvoorwaardelijke invrijheidstel ling. De Indische regeering zal Gandhi toestaan in de gevangenis alle bezoeken te ontvangen en laat hem geheel vrij in het voeren van brief wisseling. (United Press) NEW-YORK, 20 Sept. (Eigentelegram). Heden vond alhier een massa-vergadering plaats van Gandhi-aanhangers naar aanleiding van het begin van Gandhi's hongerstaking. (United Press) STRESA, 20 Sept. Dinsdagmiddag is de conferentie van Stresa gesloten nadat het rap. port der financieele commissie des morgens in geheime zitting was goedgekeurd. Nadat de gedelegeerden kennis hadden ge nomen van den inhouc van het rapport hebben de vertegen woordige: s der verschillende lan den nogmaals een uitvoerige uiteenzetting ge geven van de standpunten hunner onderschei dene regeeringen De hoofden der delegaties verklaarden nog maals met nadruk dat belangrijke resultaten zijn bereikt. Bonnett hield de sluitingsrede waarin hjj er den nadruk op legde dai Europa zich meer en meer in aoodelijk gevaar brengt als het voort gaat den vrijen ruilhandel nog meer moeilijk heden in den weg te leggen. Hij legde er voorts nog den nadruk op dat ontwerpen zooals die voor een conventie tot revalorisatie der granen terstond van kracht zou kunnen worden. Hij toonde aan dat het werk door de conferentie verricht resultaten beloofde op te leveren van aanzienlijke waarde, dame zij de kleine offers welke ieder der deelnemende staten vrijwillig heeft gebracht. Nadat de conferentie dank had gebracht aan Bonnett wérd deze voor gesloten verklaard. FÜRSTENBURG, 20 Sept. (V.D.) Hedenmid dag tegen 2 uur arriveerde Rijkspresident Von Hindenburg met den gewonen trein te Für- stenburg aan den Oder, teneinde de herfstma- noeuvres die de Rijksweer in deze omgeving houdt bfj te wonen. De Rijkspresident was ge kleed in den veldmaarschalksuniform en maak te nog een krassen indruk. Onder het gejuich der tienduizenden aanwezigen begaf hij zich per auto naar het terrein der manoeuvres, die ook morgen door hem bijgewoond zullen wor den, waartoe hij te Fürstenburg zal overnach ten. PARIJS, 21 Sept. De Fransche minister-pre sident Herriot is Dinsdagavond naar Genève vertrokken. Met denzelfden trein reist de En- gelsche minister van buitenlandsche zaken Sir John Simon, zoodat de beide staatslieden ge legenheid hebben voor den aanvang van de Volkenbondsbijeenkomst te Genève gezamenlijk den toestand nog eens te bespreken. De Fransche minister van oorlog Paul Bon cour, die als vertegenwoordiger van Frankrijk en als leider van de Fransche dlegatie te Ge nève zal blijven, zal nderweg in denzelfde trein stappen, daar hij tot het laatste oogenblik bij de manoeuvres aan de Marne blijf. In goed ingelichte Fransche kringen gelooft men dat de Engelsche minister van Buitenland sche Zaken Sir John Simon te Genève alles in het werk zal stellen om de Duitsche regeering alsnog te bewegen aan de werkzaamheden van de Ontwapeningsconferentie deel te nemen. De correspondent van de „Petit Parisien" te Londen meent uit goede bron te hebben ver. nomen, dat de Engelsche regeering de Duitsche regeering de verzekering zal geven, dat de kwestie van de gelijkgerchtigdheid van Duitsch land in een bijzondere ontwapenings-overeen- komst geregeld zal worden. Het zou gaan om een etappe-gewijze ontwapening, zooals ook pre sident Hoover in zijn Dinsdag op het Witte Huis afgelegde verklaring heeft bedoeld. Van Engelsche zijde, aldus meldt de correspondent van de Petit Parisien", wil men de Rijksre- geering tot zegere hocgte dwingen aan de werv- zaamheden van de Ontwapeningsconferentie deel te nemen. Een weigering zou worden be schouwd als een bewijs dat Duitschland minder de ontwapening van de andere mogendheden dan de eign bewapening wenscht. Mandsjoerije-kwestie als ruil-object? Met btregking tot het bezoek van senator Reed aan Londen en Parijs, meld de correspon dent van de „Times" te Washington, dat Reed in zijn onderhoud met den Franschen minister president Herriot weliswaar zeer discreet, doch duidelijk te verstaan heeft gegeven, dat de Ver- eenigde Staten een openlijke verklaring van het Fransche standpunt tegenover de Duitsche eischen zouden ondersteunen, wanneer in de plaats daarvan Frankrijk de houding van Ame. rika in het Verre Oosten, in het bijzonder wat betreft Mandsjoerije, zou steunen.. Ofschoon Stimson geen enkele mededeeling heeft gedaan over de taak van senator Reed, zou hij hem toch naar men meent te weten, de aanwijzing hebben gegeven zich van den steun der Engel .- sche regering te verzekeren voor alle stappen, die Amerika in verband met Mandsjoerije in de toekomst zou willen doen. WASHINGTON 21 Sept. De verklaring van President Hoover inzake de Duitsche bewape ningskwestie heeft bij de Amerikaansche pu blieke meening buitengewoon groote belang stelling gewekt. Ofschoon de verklaring slechts in het open baar is geuit en niet door een diplomatieke actie, b.v. door middel van het Amerikaansche gezantschap in Berlijn, vergezeld was, waar door men dus niet kan spreken van een for meel appel tot de Rijksregeering, worden er in de Amerikaansche bladen toch uitvoerige com mentaren aan vast geknoopt. In de bladen -nt sterk tot uitdrukking, dat het Hoover's bedoeling was Duitschland aan te toonen, dat de van Parijs uitgaande ge ruchten over een gemeenschappelijk Fransch- Amerikaanseh front tegen Duitschland's standpunt in de ontwapeningskwestie volko men ongegrond zijn. Verder wordt er de nadruk op gelegd, dat Amerika het verdrag van Versailles in het geheel niet geïnteresseerd is en dat het hoog ste en meest gewenschte doel van president Hoover's buitenlandsche politiek is geweest, zoolang hij aan het bewind was, de bevorde ring van de antwapening der geheele we- rêld. Stijgt de kans van het Hoover-plan? Over de Engelsche nota inzake de Duitsche eischen zegt de correspondent van de .Ti mes", dat het standpunt van het Amerikaan sche Staatsdepartement in het algemeen in zooverre met het Engelsche standpunt over eenkomt, dat men weliswaar de Duitsche eischen kan begrijpen, doch dat men meent dat de gelijkheid eerder door vermindering van de bewapening der andere mogendheden dan door een hernieuwde bewapening van Duitschland bereikt moet worden. Men be treurt de Duitsche stap, omdat men gelooft dat zij de animositeit van Frankrijk verhoogt en daardoor de ontwapening bemoeilijkt, welke Hoover en Stimson zoo zeer wenschen. Anderzijds geeft echter ook de Duitsche eisch meer kracht aan de voorstellen van president Hoover tot vermindering der bewa pening. Frankrijk is, naar men meent, thans in staat stappen te doen om Duitschand ge- deelteijk tevreden te stellen, waardoor ontwa pening in Europa te verkrijgen is. In Amerika wordt eraan herinneerd, dat president Hoover bij het bekend maken van zijn voorstellen de huidige sterkte van het Duitsche leger als maatstaf genomen heeft en voorgesteld heeft, dat alle andere landen hun verdedigingsbehoeften dienovereenkomstig, dus 100.000 man op elke zestig millioen inwoners zouden vaststellen, waarbij dan nog troepen voor de verdediging van Overzeesche bezittin gen zouden komen. Dit voorstel womt overeen met den Duitschen eisch, waarbi' tegelijkertijd aan Frankrijk in verband met zijn kolooniale bezittingen in Azië een grooter leger zou wor den toegestaan. (Ongecorrigeerd) .LONDEN, 20 Sept. Zooals wij den Enkhuizer Almanak kennen als de vraagbaak voor alle goedgeloovige nieuws- gierigaards, wier ongeduld niet wachten wil op de traagheid, waarmee het morgen heden wordt, zoo kennen de Engelschen hun „Old Moore". Het is eenvoudig ongelooflijk, hoe goedgeloo- vig de Engelschen zijn, want, terwijl in ons land slechts één Enkhuizer Almanak de gave der voorzegging, en dan nog uitsluitend op het gebied der weerkunde, heet te bezitten, zijn de „Old Moores" in Engeland even talrijk als de stichtelijke tractaatjes van de „Salvation Ar my" of te wel het Heilsleger, terwijl zij zich met oogenschijnlijke roekeloosheid wagen op geheel de gladde ijsvlakte der toekomst. Welke de oorspronkelijke „echte" onder de vele „Old Moores" is, valt niet meer uit te maken. En daar de „Old Moores" wel in de toekomst schijnen te kunnen zien, maar hun kijk op het verleden blijken te hebben verloren, kan de En- gelschman naar believen alle voor echt of alle voor namaak verklaren. De Engelschman doet echter noch het een, noch het ander, maar houdt in zijn goedgeloovige bijgeloovigheid bij voorkeur die voor „echt", welker voorspellingen het beste met zijn toekomstwenschen strooken. Het uitgeven van „Old Moores Almanach" is in Engeland een goed zaakje. Zoowel de boeren op het land als de matrozen in volle zee als de „verlichte" bijgeloovigen in de society-kringen zijn verzot op dit meest populaire van alle En gelsche volksboeken. Verschillende millioenen exemplaren worden er jaarlijks van verkocht, zoodat het niet te verwonderen is, dat tal van uitgevers zich van dit hoogst dankbare en ren- dale object hebben meester gemaakt om elkan der met „Old Moores" te beconcurreeren. Of schoon natuurlijk nadeelen aan deze concurren tie zijn verbonden, biedt zij ook een niet te on derschatten voordeel. Immers, wanneer de voor spellingen. voor het komende jaar door de een of andere „Old Moore" gedaan, niet uitkomen, kan men zich er steeds op beroepen, dat zij niet aan de echte, maar van een der vele namaak sels zijn ontleend. Wie de orakels zijn, die in de verschillende „Old Moores" de profetenrol spelen, is nooit be kend geworden Slechts in één geval is het uit gelekt, dat een succesvol Engelsch zakenman, als nevenberoep dat van „ziener" uitoefende en zijn vaak uitgekomen profeitieën ter beschik king van een der „Old Moores" heeft gesteld. Maar ook de voorspellingen der andere alma nakken weerspiegelen steeds den aard en aan leg van hun profeet. Sommigen hebben een uit gesproken pessimistisch karakter en specialisee- ren zich op het aankondigen van oorlogen, aardbevingen, branden, moorden, epidemieën en hongersnood. Anderen daarentegen geven blijk van een onverwoestbaar optimisme en stellen een hooge conjunctuur, stijgende prijzen en beurskoersen en meer van dergelijke blijde boodschappen in het onmiddellijke vooruitzicht. Om een denkbeeld te vormen van het kaliber „Old Moore"-voorspellingen laten wij er hier enkele, welke in het jaar 1933 in vervulling heeten te moeten gaan, volgen: Januari: Een hooge ambtenaar wordt door Indisch fanitici vermoord. Gezien het in Britsch-Indië steeds meer in zwang komen van den gewelddadigen dood voor hooge en lage ambtenaren, lijkt deze voorspelling te komen van een assuradeur, die aanzienlijke levensver zekeringen heeft afgesloten met aanzienlijke ambtenaren in Britsch-Indië. Er zal een Engelsch-Duitsch-Amerikaansch verbond worden gesloten. Wie herkent in deze stoute waarzegging niet den geest van Lloyd George? In Spanje zal een nieuwe revolutie uitbreken. Indien de naasting van de landgoe deren der monarchisten den staat niet genoeg opbrengt, is dit zeer wel mogelijk. In een rijke Amerikaansche groote stad breekt een gewel dige brand uit. Dit klinkt hoogt onwaarschijn lijk, aangezien er geen rijke groote steden in Amerika meer zijn. Februari: Een Engelsche marineramp. Een lid van het Engelsche koningshuis wordt ziek. Ongunstige berichten uit Duitschland. Alsof er DE MILLIOENEN-NOTA. Verlaging van salarissen. Qpcenten op gemeentefondsbe lasting. Extra-opcenten op de vermogens belasting. Verhooging invoerrechten en bier accijns. Weeldeverteeringsbelasting. De heer Guit bedankt als Tweede Kamerlid. Ernstige ongeregeldheden in de Residentie. Twee gewonden. Vlasfabriek te Appingedam afgebrand. Doodelijk geval van kinderverlamming Overijsel. in De soc.-dem. partijleider kabinetsformateur in Zweden. Dr. Theodor Innitzer tot prins-aartsbisschop van Weenen benoemd. Verdeeldheid in het Engelsche kabinet ten aan zien der resultaten van Ottawa. De motorraceboot „Miss America" behaalt een nieuw wereldrecord. NEW-YORK, 20 Sept. (VD.) Opnieuw hebben de Amerikaansche boeren in den staat Iowa een beroep bedaan op hun mede-agrariërs om de landbouwproducten niet te verkoopen, teneinde te trachten op deze wijze hoogere prij zen te kunnen bedingen. De boeren' worden nu ook opgeroepen om melk, boter, eieren en an dere producten die aan bederf onderhevig zijn niet meer op de markt te brengen. In tal van staten schijnt de beweging aan hang te vinden Van de zijde der groote boeren- organisaties wordt verklaard, dat de toestand in den landbouw ontzettend is. dat de boeren gebrek lijden en tot alles in staat zijn. Men kweekt in den Amerikaansche landbouw een groep, die bereid is tot het steunen van een so ciale revolutie. Directe hulp is beslist noodza kelijk. uit Duitschland nog ooit gunstige berichten zul len komen! Frankrijk dreigt met oorlog. Schan dalen in Sovjet-Rusland. Natuurlijk, elke dag, waarop de Sovjet aan de regeering blijft, is een schandaal. Hausse op de beurs. Maart: Een groote vliegtuigcatastrophe. Toch zeker niet op de Ontwapeningsconferentie! Een opzienbarende uitvindng, welke een revolutie teweeg zal brengen in de automobiel- en vlieg tuig-industrie. In Engeland worden waardevolle oliebronnen ontdekt. Deze laatste voorspelling lijkt ons een zet van Sir Henri tegen Sovjet- Rusland. April: Dood van een Engelschen minister Natuurlijk een der nationale liberalen. Poli tieke tragedie in Frankrijk ten nadeele van den staatspresident. Hoog-conjunctuur op de ka toen-, de olie- en de staalmarkt. Mei: Belangrijke gebeurtenissen in Ierland. Rassenstrijd in de Vereenigde Staten. Pokken epidemie in Engeland. Juni: Politieke ontwikkeling in Parijs en Weenen met ongunstige gevolgen voor Musso lini. Een Engelsche kerkvorst sterft. Beurs vast. De metaal-industrie bloeit. Juli: Opstand in China. Dood van een heer- scher. De grondprijzen stijgen. Geweldige oog sten. Ongunstige finantieele ontwikkeling in Duitschland. Hoe is het mogelijk, nietwaar? Augustus: De beurs in reactie. Opstanden in Polen. Werkloozenrelletjes in de Vereenigde Staten. Een bekende schrijver verongelukt in de Alpen. Crisis in China. September: Spanning en oorlogsgevaar tus- schen twee Europeesche mogendheden. Aard verschuiving bij het Panamakanaal. Politiek schandaal in een Europeesch land. Als 't in Godsnaam maar niet bij ons is. October: Aanslag op een leidenden Fran schen politicus. Spoorwegaandeelen stijgen. Een militaristische staat treedt uit den Volkenbond, welke gereorganiseerd wordt. November: De openbare meening keert zich tegen Engeland. December: Het jaar eindigt met goede econo mische vooruitzichten en met vermindering der werkloosheid. Spanning tusschen Sovjet-Rus land en een mogendheid in het Verre Oosten. De bewapening ter zee zal als probleem op den voorgrond treden. De lijst van voorspellingen eindigt met deze: Kerstmis zal ook in 1933 op den 25en December vallen. Alsof dit de eenigste is, die zoo gefor muleerd is, dat ze moet uitkomen. Intusschen zijn dè journalisten de „Old Moo res" van harte dankbaar, want zij zijn nu in staat hun politieke en actueele beschouwingen voor het volgend jaar thans reeds in voorraad te maken, indien zij dit tenminste niet alreeds gedaan hebben. (United Press). Geen ander doel in Mandsjoerije TSJANGSJOEN (Mandsjoerije) 21 Sept. (Reuter). De Japansche gezant in de hoofd stad van den nieuwen staat Mandsjoekwo, heeft zich tegenover een Fransch journalist uitgesproken over Japans houding ten op zichte van het nieuwe rijk. Het optreden van Japan in Mandsjoerije, zoo verklaarde de gezant, had uitsluitend ten doel dit gebied beschaving te brengen. Japan kan den nieuwen staat veiligheid en orde garandeeren, en zal het land helpen in zijn economische ontwikkeling. Ten slotte verklaarde de gezant, dat tus schen Japan en Mandsjcekwo volledige over eenstemming bestaat en dat beide staten door niets gescheiden kunnen worden. De cultuurbrengers Dinsdag heeft onder voorzitterschap van Saito een buitengewone zitting van het Japansche kabinet plaats gehad, in welke de internationale positie van Japan werd besproken. Het kabinet machtigde den minister van oorlog de achtste en elfde brigade gereeds te houden om naar Mandsjoerije te zenden. Tegen Chineesch geld De Mandsjoerijsche regeering heeft verklaard, dat zij binnen enkele dagen een wet zaï afkon digen volgens welke het Chineesche geld in Mandsjoerije wordt ingetrokken en niet meer als betalingsmiddel zal worden beschouwd. De wet zal spoedig in werking treden. De ontvoerde Engelschen De militaire autoriteiten in Mondsjoerije heb ben immuniteit beloofd aan de bandieten, die de beide Engelschen, mrs. Pawley en den heer Corklan gevangen houden, indien zij deze uit leveren. Een bericht uit Peiping verklaart, dat de bandieten nog niet zijn opgespoord. Huurt CJw STOFZUIGER voor 30 cent per vees rti) Telefoon 12897 Hoogste stand op Woensdag 9 uur van.: 767 Vooruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1