Twee jeugdige deserteurs V ergiftigingsgeval te Bergen ONTVLUCHTING UIT MAROKKO MARKTEN DONDERDAG 22 SEPTEMBER RICHTPRIJS TARWE Verlaagd tot f 10.50 EERSTE KAMER Merkwaardige tegenstelling MR. J. VAN SCHAIK Voorzitter der Tweede Kamer OPENING STATEN-GENERAAL De radio-uitzending BINNENLANDSCHE ZAKEN Hoofdstuk V der Rijksbegrooting STEUN BOUWBEDRIJF Het ministerieel schrijven DE GRAAL Nieuwe cursussen in Den Haag HET NIEUWE RAADHUIS TE KATWIJK Door Prinses Juliana geopend Behandeling voor het Gerechtshof te Amsterdam De voorgeschiedenis In hooger beroep ue getuigen EFFECTENKANTOOR F. TH. EVERARD Surséance verleend HET VISSCHERSCONFLICT TE IJMUIDEN Lezing van de vakorganisaties Zware slag voor onze industrie Verhooging van het Duitsche invoerrecht op superfosfaat Betooning uitgeloofd De aanslag op den Haagschen agent De toestand van het slachtoffer SCHEEPVAARTCONFLICT Overeenstemming met de Emzetco-lijn KINDERVERLAMMING Huis afgebrand Levering van varkens WIELRIJDER AANGEREDEN Beleediging De chauffeur keek niet uit Journalistieke sensatiejacht door de Rotterdamsche haven De reddende sprong Sensatie-lectuur Te weinig romantisch In zee gesprongen Terug bij moeder De Tarwe-organisaties in Noord- en Zuid- Hoiland hebben besloten, den richtprijs, welken zjj oorspronkelijk hebben vastgesteld op 11, te verlagen tot 10.50. Dit besluit is genomen in verband met de grootte van den te verwachten oogst en den lagen wereldmarktprijs, welke voor de inlandsehe tarwe is te verkrijgen. Reeds is op de geleverde partijen 50 ct. per 100 K.G. ingehouden. Deze inhouding, welke als voorloopig was be doeld tot de monsters definitief zouden zijn vastgesteld, is door bovenvermeld besluit defi nitief geworden. De aan de leden-aangeslotenen bekend ge maakte prijzen worden door dit besluit dus met 50 ct. per 100 K.G. verlaagd. Den Haag, 21 September 1932. In de tweede vergadering van de Eerste Ka mer heeft voorzitter de Vos van Steenwijk de nieuwe en de herkozen leden geïnstalleerd. De belofte werd alleen door de sociaal-democraten afgelegd, alle overige leden legden den eed af. Onder dezen bevonden zich de nieuwe sena. toren H. Ruiter, J. W. van IJsselmuiden, A. J Schoenmaker, alle drie Katholiek, de Vrij- heidsbonder mr. Droogleever Fortuyn en de Christelijk-Historicus mr. de Vos van Steen- wijk. Zij zullen respectievelijk de heeren Van der Lande, Arntz, Dobbelmann, Rink en van Wassenaer van Catwijck vervangen. Er werd besloten de Troonrede met een adres van antwoord te beantwoorden. Zooals gebrui. kelijk, waren de sociaal-democraten ertegen. Dr. Wibaut verklaarde, dat de beste houding van een volksvertegenwoordiging tegenover een stuk als de Troonrede is: „ervan kennis te nemen en verder niets." Merkwaardige tegen stelling met de Tweede Kamer, waar Dinsdag alle sociaal-democraten op één na het voorscel van Wijnkoop steunden. Voorts werden de afdeelingen getrokken, die tot haar voorzitters kozen de heeren van Sasse van IJsselt, Wibaut, Pock, Janssen en Blom- jous. Bij K. B. is tot Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het tijdvak der tegenwoordige zitting benoemd: Mr. J. R. H. van Schaik, lid van die Kamer. Men verzoekt ons alsnog mede te deelen, dat Dinsdagmiddag, tijdens de radio-uitzending van de opening der zitting der Staten-Generaal, de volgende Kamerleden voor de microfoon op het Binnenhof het woord hebben gevoerd: Prof. mr. R. Kranenburg en ir. J. Koster, leden der Eerste Kamer; mej. mr. Frieda Katz, Th. M. Ketelaar, dr. S. E. B. Bierema, dr. I. H. J. Vos, mr. A. M. Joekes, mr. G. A. Boon en Th. P. M. Schaepman, leden der Tweede Ka mer. Prof. mr. P. A. Diepenhorst, lid der Eerste Kamer, was op het laatste oogenblik verhin derd. Zij hebben allen gewezen op den economi- schen en financieelen toestand, opgewekt tot eendracht en tot belangstelling in het parle mentaire gebeuren en de hoop uitgesproken op een spoedig einde van de crisis. Voor 1932 werd toegestaan voor den gewonen dienst 32.790.711.en voor den kapitaaldienst 160.500.—. Voor 1933 wordt geraamd 30.804.483 voor den gewonen dienst en 100.360 voor den kapitaal- dienst, zoodat minder wordt aangevraagd, resp. 1.986.228 en ƒ60.140.— (dit laatste wegens mindere verstrekking van kapitaal aan de Landsdrukkerij Meer wordt gevraagd voor afd. II Binnen- landsch Bestuur 56.793.—; afd. VI Werkver schaffing en steunverleening ƒ61.909.Minder wordt geraamd voor afd. I Departement ƒ11.894; afd. III Bevolking ƒ340.860; afd. IV Krankzinnigenwezen ƒ63.822; afd. V Armen wezen ƒ56.279; afd. VII Ned. Staatscourant enz. ƒ74.613; afd. IX Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling ƒ140.975; afd. X Volks gezondheid ƒ1.404.237; afd. XI Pensioensuit gaven enz. ƒ7000 en afd. XII overige uitgaven 5250.—. De verhoogingen betreffen in hoofdzaak de vol gende posten: onderstand aan provinciën die buiten staat zijn in alle of sommige kosten harer huishouding behoorlijk te voorzien ƒ200.000; idem aan dergelijke gemeenten 175.000.bijdrage aan de N.V. Vuilafvoer Mij. ƒ60.000 en bijdragen aan gemeenten 7 Woningwet) en bijdragen voor huisvesting van keet- en.krotbewoners ƒ143.550. Naar wij vernemen is het schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken inzake de voorwaarden, waaronder de Regeering bereid is de werkgelegenheid in het bouwbedrijf te bevorderen en hulp aan de werklooze bouwvak arbeiders te verleenen, ook gezonden aan den Chr. Nat. Bouwvakarbeidersbond in Nederland, welke organisatie eveneens partij is bij de col lectieve arbeidsovereenkomst in het bouwvak. Men schrijft ons: Het Nationale Graalhuis in Den Haag is de laatste maanden een zeer belangrijk punt in de Graalbeweging geworden. Reeds meer dan honderd leden, leidsters, ka- detten of Graalwachtleidsters hebben daar bij eenkomsten, drledaagsche cursussen of weekends gevolgd. Deze worden hoofdzakelijk gegeven door Mej. L. v. Kersbergen, Mej. van Zeldt en mej. Bouwman. Gaarne vestigen wü de aandacht van Graal- leden en -leidsters op de eerstvolgende cur sussen. Als we een cursus gevolgd hebben zullen we frisscher en beter toegerust ons Graal-winter- plan kunnen uitvoeren. In de eerstvolgende veertien dagen is er nu: 1. Voor aspirantleidsters een weekend van Zaterdagmiddag, 24 September, om 3 uur tot Zondagavond 25 Sept. Onkosten hiervan 2.50 2. Voor Graalwachtleidsters, dus alle leid- sters van kleine steden en dorpen, een cursus van 27 September, 's avonds 7 uur, tot 30 Sept. 's avonds 7 uur. Onkosten 6. 3. Een weekend voor ingewijde Graalleidsters van Amsterdam en Haarlem. Dit begint weer 's Zaterdagsmiddags 1 October, tot Zondagavond. Onkosten 2.50. Gistermiddag heeft H. K. H. Prinses Juliana, op de grenzen van Katwijk aan den Rijn en Katwijk aan Zee officieel het nieuwe Raad huis geopend. De hooge bezoekster kwam te kwart voor twee aan de grens der gemeente, waarna de 3toet, welke langs de geheele route hartelijk door de samengestroomde bewoners der ge meente werd toegejuicht, naar het Raadhuis trok. Op üitnoodiging van den burgemeester mr. W. J. Woldringh van der Hoop, knipte prinses Juliana een lint door, dat voor de een weinig openstaande deuren gespannen was, waarna deze zich geheel openden. Zoodra de Prinses het Raadhuis binnentrad, werden op het ge bouw het rood-wit-blauw en de standaard van de Prinses geheschen. Toen H. K. H. na de opening het Raadhuis betrad, voegde zich bij het gezelschap mr. dr. J. Schokking, de vorige burgemeester van Katwijk, onder wiens bestuur het initiatief tot het bouwen van het Raadhuis werd genomen. Intusschen waren de Raads leden met genoodigden naar hun plaatsen in de Raadszaal gegaan. Onder hen bevonden zich om. de vertegenwoordiger van den com missaris der Koningin, de burgemeesters van Wassenaar, Rijnsburg, Noordwijk, Stompwyk- Veur, Voorschoten en Oegstgeest, de architec ten en de aannemers, eenige oud-Raadsleden, de oud-gemeente-secretaris Kobus; Pater Blom, directeur var^ de St. Willebrordus-stichting; de Inspecteur van het Lager Onderwijs; de heer J. Baak; de jury welke de ingezonden ontwer pen voor de prijsvraag heeft beoordeeld, de ontwerper van de glas-in-loodramen Paul Blom; de kunstschilder Willy Sluiter en ver tegenwoordigers van plaatselijke corporaties, kerkelijke instellingen, Zee-hospitium, Kamer van Koophandel te Leiden enz. Te ruim half drie opende de voorzitter de vergadering en sprak een rede uit, waarin hij zich tot de Prinses richtende, zeide dat in vele opzichten de dag van heden voor Katwijk van historische beteekenis is, niet 't minst door de tegenwoordigheid der hooge bezoekster, die luister bijzet aan deze plechtigheid, maar te vens omdat deze dag voor allen een spoorslag is om met jonge energie in dit gebouw het werk weer op te vatten, zoodat verwacht mag worden dat een tijdperk van hernieuwden bloei mag worden ingeluid. Spr. besloot zijn rede met de bede, dat de almachtige God Zijn onmisbaren zegen mocht geven op het bestuur dezer gemeente. De Prin ses begaf zich, nadat nog het oudste Raadslid, Dr. J. Hueting had gesproken, naar de hal, waar in het bijzijn der genoodigden zij de glas-in-lood-ramen onthulde. Vervolgens begaf de Prinses zich naar het balcon, waar H. K. H. een zanghulde in ontvangst nam van de kin deren uit de zesde en zevende klasse, van alle scholen onder leiding van den heer J. Volbeda, voorzitter van de Oranjevereeniging te Katwijk aan Zee. Na afloop hiervan bezichtigde de Prinses het Raadhuis. Om vier uur werd de Prinses met gevolg uit geleide gedaan door den burgemeester, wet houders en den secretaris. Bij het verlaten van het Raadhuis werd de Prinses door de toegestroomde menigte harte lijk toegejuicht. Nadat B. en W. in de trouwzaal gerecipieerd hadden werd het gebouw voor genoodigden en publiek ter bezichtiging gesteld. Het Raadhuis zaj des avonds door schijnwerpers worden ver licht. In October van het vorig jaar maakten wij melding van het opzienbarende vergiftigings- geval te Bergen. Een zekere J. Br., een boeren- rentenier, die onder medische behandeling was, vertoonde duidelijke verschijnselen van chro nische arsenicum-vergiftiging, zoodat opname in een ziekenhuis noodzakelijk bleek. Met goed vinden van zijn patiënt stelde de behandelende geneesheer de Justitie met het geval in kennis, die na een ingesteld onderzoek Br.'s echtge- noote, I. B„ arresteerde en eenigen tijd later hetzelfde deed met een Alkmaarschen kaas handelaar, H. E., van wien bekend was, dat hij een verhouding met de vrouw had en die verdacht werd van medeplichtigheid. Hij had n.l. de vrouw eenige malen een fleschtje, in houdende een afgietsel van Parijsch Groen, ter hand gesteld, dat zü in het eten en/of drinken van haar echtgenoot vermengde, met het bo vengenoemde gevolg. Parijsch Groen is n.l. in sterke mate arsenicum-houdend. Door nog tijdig ingrijpen van zijn geneesheer werd Br op het nippertje aan zijn gevaarlijke omgeving onttrokken en in levensgevaarlijken toestand in het ziekenhuis opgenomen, waaruit hij eerst in Mei van dit jaar werd ontslagen; sindsdien woont hij op zijn boerderij in de Bergermeer. In Februari van dit jaar werd deze zaak voor de rechtbank te Alkmaar behandeld. Aan de echtgenoote was poging tot moord op baar man ten laste gelegd, aan verd. E. medeplich tigheid; niet minder dan 15 getuigen, van wie 6 getuigen deskundigen, waren gedagvaard, ter wijl aan de zijde van E. nog 9 getuigen a décharge waren opgeroepen. Verd. B. werd volgens het rapport van den get. deskundige dr. Kruitbosch, zenuwarts te Bakkum, zoowel intellectueel als moreel niet voor vol aangezien, doch wel toerekeningsvat baar verklaard; haar intellectueel en moreel tekort werd door de rechtbank als verzach tende omstandigheid aangevoerd; t.a.v. verd. E. golden de verklaringen van de getui gen a décharge als verzachtende omstandig heden. Het maximum bij de wet is voor poging tot moord 13 jaar; voor medeplichtigheid 8'/, jaar. Tegen beide verdachten werd door het O. M. te Alkmaar 6 jaar gevangenisstraf ge- requireerd; de uitspraak was conform dezen eisch. Beide verdachten gingen tegen deze uitspraak in hooger beroep; evenals de Officier van Justitie. Heden diende deze zaak voor het Ge rechtshof te Amsterdam. Verdachte I. B. werd, evenals in Alkmaar, bijgestaan door mr. C. A. de Groot te Alkmaar, verd. E. werd rechtskundig bijgestaan door mr. Th. Muller Massis te Amsterdam. Als getuigen waren in deze hooger beroeps zaak opgeroepen: Jan Bruin, zonder beroep, wonende te Bergen; Geertruida Wokke, dienst bode te Bergen; P. de Vries, winkelbediende te Alkmaar; Th. L. P. Rol, verpleegster te Alk maar; G. C. Som, verpleegster te Alkmaar; P. W. Emmelot, bediende aan het Centraal La- ratorium voor Volksgezondheid te Utrecht; C. G. Hali, drogist te Bergen. Als getuigen-deskundigen: J. H. Pameijer, arts te Alkmaar; H. J. Wanna, apotheker te Alkmaar; A. J. Kam, scheikundige te Utrecht; M. E. Stas, apothekers-scheikundige te Utrecht; dr. G. Hoeneveld, zenuwarts te Alkmaar; dr. S. P. Tammenons-Bakker en dr. S. T. Hei- dema, beiden zenuwarts te Amsterdam en als getuigen deskundigen, opgeroepen door den verdediger van verd. I. B".: mr. de Groot, die nog als getuige a décharge had opgeroepen mej. Gr. TrompSchaak te Bergen Mr. Muller Massis had een getuige a dé charge opgeroepen, n.l. Zr. Koekman, dir. van het Stadsziekenhuis te Alkmaar. „Is dit versch brood". „Ik weet het niet, juffrouw, ik ben pas drie dagen hier." Dr. Kruitbosch, zenuwarts te Bakkum, die voor de rechtbank te Alkmaar belangrijke ver klaringen aflegde, was niet opgeroepen. De getuige J. Bruin was in zooverre hersteld, dat hij slechts in een invalide-wagentje gere den kon worden. De Derde Kamer der Amsterdamsche Recht bank verleende Woensdag surséance van beta ling aan het Effectenkantoor F. Th. Everard, kantoor houdende te Amsterdam en Haarlem. De surséance werd verleend voor den tijd van anderhalf jaar, ingaande 13 Mei j.l. Tot bewindvoerders werden benoemd Mr. M. Geerling en M. T. C. van Teeseling. Omtrent het conflict te IJmuiden met de bui- tenlandsche vaartuigen deelde men ons van de zijde der vakorganisaties het volgende mede: Dinsdagnacht was aan de markt een Duitsche trawler van de factory Goldbohm, welke op de gebruikelijke manier door den ambtenaar van de vischlosregeling werd ingedeeld en met de lossing waarvan om 12 uur zou worden aange vangen, indien althans aan de door de organi saties gestelde voorwaarden zou worden voldaan. Bij het aan boord komen der bemanning van den Duitschen trawler werd door deze medege deeld, dat bij eventueele lossing door andere dan de aangewezen havenarbeiders door hen geen hulp, op welke wijze ook, zou worden ver leend, waarop na eenigen tijd door den factor Goldbohm de wensch te kennen werd gegeven met de bestuurders der vakorganisaties te willen spreken over de nog loopende geschilpunten, welke na korte bespreking door genoemde fac tor werden ingewilligd. Onmiddellijk hierop werd met de havenarbei ders vergaderd, die echter eenparig van meening waren, dat, gelijk het ultimatum was gesteld, thans de door de organisaties aangeboden con cessies vervallen waren en dat dus de oude loon regeling gehandhaafd diende te blijven en bo vendien de verzekering ingevoerd en de visch losregeling aanvaard. Deze beslissing werd aan den heer Goldbohm medegedeeld en door dezen ten slotte aanvaard. Om pl.m. 6 uur in den morgen arriveerde een Deensche kotter van de factory Vos. Daar onder deze factory, naast de Deensche kotters, een be duidend aantal drifters ressorteeren, werd aan deze de eisch gesteld, dat naast het inwilligen der eischen voor de Deensche kotters tevens de kwestie der drifterlossing op oude voorwaarden 7 man moest worden geregeld, benevens die der verzekering tegen ongeval. Na eenigen tijd aanvaardde de heer Vos ten slotte de gestelde eischen voor de Denen, n.l. oude voorwaarden plus verzekering tegen onge vallen, plus betaling aan de Vischlosregeling en zegde tevens toe op denzelfden dag met zijn col lega's factors de gestelde eischen voor de drif ters te willen bespreken en de organisaties met het resultaat van deze bespreking nog voor den avond in kennis te willen stellen. De verhooging van het Duitsche invoerrecht op superfosfaat van een halve mark op ander halve mark per honderd kilogram, die thans is aangekondigd, is voor de Nederlandsche Su perfosfaat Industrie een zware slag. Duitsch- land betrok nog in 1931, aldus bericht de „Te legraaf", toen voer het eerst van onzen in voer van superfosfaat een recht van een halve mark per honderd kilogram werd geheven, uit Nederland 75 duizend ton superfosfaat d.i. 1/5 deel der Nederlandsche productie. De prijzen, die de Duitsche superfosfaat-industrie bereken de, waren zoo hoog, dat Nederland bij een dergelijk recht nog kon invoeren. Nu dit recht evenwel verdrievoudigd wordt, hetgeen ten ge volge zal hebben dat van een artikel met een invoerwaarde van 2 per honderd kilogram 0 90 invoerrecht zal worden geheven is de kloof niet meer te overbruggen. De Duitsche su perfosfaat-industrie heeft reeds lang op ver hooging der invoerrechten aangedrongen. De strekking van den maatregel is dan ook niet van fiscalen aard. Het doel is de Neder landsche industrie van de Duitsche markt te verdringen. De Hoofdcommissaris van Politie te 's-Gra- venhage verzocht ons mede te deelen, dat een belooning van 500.— wordt uitgeloofd voor dengene, die zoodanige aanwijzingen verschaft, die kunnen leiden tot de opsporing, aanhouding en veroordeeling van den dader van den lafhar- tigen moordaanslag, gepleegd op Dinsdag 20 Sep tember, op den verkeersagent Baars op de Hee rengracht aldaar. De toestand van den 39-jarïgen agent van politie H. Baas, die Dinsdagnamiddag, terwijl hij op de Heerenbrug te Den Haag stond om het verkeer te regelen, op de meest verrader lijke wijze van iemand uit de menigte een messteek in de borst kreeg, waardoor B. zoo danig werd getroffen, dat voor zijn leven werd gevreesd, was hedenochtend nog zeer précair, hoewel een kans op levensbehoud niet schijnt uitgesloten. Wat den aard van de verwonding betreft, kan worden medegedeeld, dat de rechterlong van den patiënt ernstig is beschadigd. Het eind van 't liedje. Allen hebben met spanning de Troonrede gewacht Een stuk van grooten ernst in em- stigen tijd. Met geen details, met geen omtwist- bare plannen wordt de gedachte van ons volk afgeleid van dit ééne nood zakelijke ééndrachtige inspanning van alle krachten om de zware moei lijkheden van dezen tijd te boven te komen. Alle aandacht wordt geconcen treerd op den ernst van den toe stand. Ook de gebruikelijke „Millioenen- nota" werd met spanning tegemoet gezien En met vreeze. Met vreezewant ieder onzer immers vermoedde wel wat „het eind van het liedje" zou zijn. Dit einde is altijd: betalen. We zullen onzen accijns aan den somberen tijd te betalen hebben. De een op deze, de ander op gene wijze. Maar 't eind van 't liedje is Laten we niet te erg mopperen. „Wat moet. moet." Doen we 't zoo mogelijk met een glimlach, al lijkt die op een grimlach. De nood dringt. Leeren we dit tenminste van Mau rice Chevalier: te glimlachen. De onderhandelingen met de Halcyon-lÜ° hebben nog geen resultaat gehad. Naar wij vernemen neeft de contact-commis sie overeenstemming bereikt met de reederijen van de Emzetco-lijn en van het s.s. „Ary Scheffer", zoodat ook bij deze reederijen thans j het conflict is opgeheven. In het ziekenhuis te Venlo is overleden het driejarig zoontje van den heer Verberkt uit Blerick, dat lijdende was aan kinderverlam ming. Thans is nog een negenjarig meisje van den heer Slijpen uit Venlo, dat lijdende is aan deze ziekte, in het ziekenhuis aldaar ter ver pleging. Woensdagavond half tien brak te Borne brand uit- in de behuizing van A. Annink aan den Oude Deldenscheweg. De brandweer was spoe dig aanwezig, doch kon niet verhinderen, dat de behuizing tot den grond toe afbrandde, daar het water ongeveer 1 K.M. ver weg moest wor den gehaald. Het vuur werd met twee stralen bestreden. Tegen elf uur was er niet veel meer over dan een smeulende puinhoop. Het vee kon worden gered. Alles was laag verzekerd. De ver moedelijke oorzaak is hooibroei. De Nederlandsche Varkenscentrale maakt bekend, dat van Maandag 26 September af ln de provincies Limburg, Noord-Brabant, Zee land en Zuid-Holland levering van varkens rechtstreeks aan de vertegenwoordigers der Ned. Varkenscentrale kan geschieden. Van dien datum af zal inkoop van varkens in het zoutersgewicht, bestemd voor de Ned. Varkenscentrale, niet meer geschieden op de markten binnen deze provincies. Degenen, die varkens aan de Nederlandsche Varkenscentrale willen leveren, zullen hiervan mededeeling moeten doen aan de zaakvoerders der Ned. Varkenscentrale in de gemeente hun ner inwoning. De politie te Deventer heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den heer H. J. F. S. te Amsterdam, wegens beleediging van de Konin gin en van president Von Hindenburg in een aldaar gehouden vergadering. Woensdagmiddag te ongeveer 1 uur had oP den Rijksweg te Castricum een ernstige aan rijding plaats. Een rechts van den weg rijdende wielrijder, de ongeveer 25-jarige M. Hogeweg. ambtenaar van de Nederlandsche Heide Maat schappij te Castricum, werd, doordat de chauf feur niet goed uitkeek, van achteren aangereden door een vrachtauto en tegen de straat ge smakt. Met een ernstige wonde in den rug en een hoofdwonde werd het slachtoffer in een in de nabijheid liggende woning binnengedra gen en verbonden door dokter Van der Sluis, die directe overbrenging naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar noodzakelijk achtte. De aangeredene heeft vermoedelijk bovendien nog een lichte hersenschudding bekomen. Door de politie is proces-verbaal tegen den bestuurder opgemaakt. Hoewel het niet eiken dag voorkomt, behoort het niet tot de zeldzaamheden, dat personen, die geteekend hebben voor het Fransche of Spaansche Vreemdelingenlegioen, kans zien daaruit te ontsnappen. Gezien de romantische sfeer, die dit Legioen van grootendeels maat schappelijk mislukten in de oogen van het groote publiek nog steeds omgeeft, vinden de verhalen van deze deserteurs altijd gretig af trek. Juist in de laatste jaren kon men eenige malen dergelijke histories zoowel in binnen- als buitenlandsche dag- en weekbladen vin den, zoodat het verwondering mag wekken, dat het feit, dat in het begin van deze week te Rotterdam een boot verwacht werd, die twee Engelsche deserteurs uit het Fransche Vreem delingenlegioen aan boord zou hebben, vol doende was voor een aantal Engelsche bladen en nieuwsagentschappen, om reeds aan het einde der vorige week een aantal „special cor respondents" uit Engeland naar Rotterdam te zenden. De Engelsche journalisten hebben Ruim schoots gelegenheid gehad, om de Maasstad en omgeving te bekijken. Want pas Woensdag middag tegen 4 uur arriveerde het verwachte schip aan den Hoek van Holland, vanwaar ter stond naar Rotterdam werd doorgestoomd. Het was het Engelsche stoomschip „Glens- hane", komende van Noord-Afrika, aan boord waarvan zich de beide jeugdige deserteurs, de I7-jarige William Cochrane Crooks uit New castle on Tyne, en de 18-jarige Stanley Fla- naghan uit Manchester, bevonden. Beide jongelui hebben in de laatste maanden meer avonturen beleefd, dan zij waarschijnlijk ooit in hun meest fantastische jongensverhalen hebben gelezen. En waarschijnlijk is het lezen van dergelijke verhalen niet geheel vreemd aan zucht naar avontuur, die bijna twee Jonge men- schenlevens voor goed zou hebben vernietigd. Stanley Flanaghan kwam verleden jaar on ruim 17-jarigen leeftijd van school en deed ver- geefsche moeite om te Manchester een betrek king te vinden. Hij zwierf, op zoek naar werk, eenige weken door Engeland en kwam terecht in Londen, waar hij een baantje kreeg op de groentenmarkt van Covent Garden. Dit werk bevredigde zijn avontuurlijken geest echter niet. Reeds toen kwam de romantische gedachte bij hem op, avonturen te gaan zoeken in het Fransche Vreemdelingenlegioen. Hij spaarde van zijn kleine weekloon wat geld bijeen en reisde van Londen naar Duinkerken, waar hij in Januari van dit jaar teekende als legionaris voor het Vreemdelingenlegioen in Marokko. Over Parijs en Marseille werd hij op transport ge steld naar Oran, waar hij na eenigen tijd werd overgeplaatst naar Sidi-bel-Abbes. De 17-jarige William Crooks liep in den zo mer van dit jaar, bijna zonder geld op zak, uit 't ouderlijk huis te Newcastle on Tyne weg, om dat hij vreesde bestraft te worden om 't slechte rapport, dat hü van school meebracht. Ook hij zwierf door het land, doch zorgde er voor in Folkestone terecht te komen, waar hij kans zag ongemerkt aan boord van een schip te komen, dat het Kanaal overstak. Te Boulogne wist de stow-away Frankrijk binnen te komen. Zonder middelen van bestaan kwam hij in Parijs aan en hier teekende hij op 25 Augustus j.l. even eens voor het Vreemdelingenlegioen. Langs den gebruikelijken weg werd hij over Marseille via Oran naar Sidi-bel-Abbes getransporteerd, waar hij zijn mede-legionaris Flanaghan ontmoette. De beide jeugdige Engelschen werden spoedig goede vrienden en weldra rees bij hen het plan, te trachten uit het Vreemdelingenlegioen te deserteeren. De werkelijkheid bleek namelijk reeds na eenige dagen veel minder romantisch dan men had gedacht, en in plaats van avontuurlijk was de dienst doodsch en vervelend. In plaats van gevechten leveren tegen fan tastisch uitgedoste opstandige Bedouïnen moesten zij steenen sjouwen en werken voor den aanleg van wegen. Bovendien was het voedsel slecht en beviel het gezelschap hunner mede- legionarissen hun in het geheel niet. Af en toe kregen zij den indruk, verzeild te zijn geraakt tusschen een troep gekken. Vooral 's nachts ging het op de chambrée helsch toe, zoodat het besluit van de jeugdige Engelschen weldra vast stond Zondag 11 September j.l. zagen zij kans uit 3idi-bel-Abbes te ontsnappen. Ontdaan van hun uniform en gehuld in Arabische kleeren wisten zij in een auto naar Oran te komen, waar zij des nachts aankwamen. In de haven vonden zij het Engelsche stoomschip „Alnmoor" en ge holpen door de duisternis slopen zij aan boord, waar zij zich verborgen in een van de reddings booten. Hier hielden zii zich schuil tot den vol genden Dinsdag en pas na het vertrek uit de haven van Oran kwamen zij te voorschijn, in de hoop, by hun ontsnapping uit de Fransche hel door hun landgenoot geholpen te zullen worden. Hoe groot was echter hun teleurstelling toen zy hoorden, dat de eerstvolgende haven, die de „Alnmoor" zou aanloopen, Casablanca was, waar de beide deserteurs door de Fran sche militaire autoriteiten weer ingerekend zou den kunnen worden. Zij vroegen den kapitein om raad, maar deze verklaarde, om hunnentwil geen moeilijkheden met de Fransche autoriteiten te willen krijgen. Hy adviseerde hun, naar het Legioen terug te keeren en zich vrywillig te melden. By vrywillige aanmelding krijgen deser teurs meestal een slechts lichte straf. De jongens beraadslaagden met elkaar en maakten opnieuw een plan, dat zy echter voor den kapitein verzwegen. Juist een week geleden volvoerden zy hun wanhoopsdaad. Des avonds tegen 7 uur het was reeds geheel donker sprongen zij, ieder voorzien van een reddings boei, die met een touw aan elkaar waren ge bonden, en met eenige planken om op te kun nen steunen, op 10 mijl afstands ten Westen van Gibraltar, overboord, en dat, terwyi de jonge Crooks in het geheel niet zwemmen kon en de jonge Flanaghan deze kunst slechts vrij gebrekkig meester is. Er stond een zeer ruwe zee, en beide jongens kregen veel water binnen. Het water was bovendien tameiyk koud, zoodat Flanaghan spoedig last van kramp in de beenen kreeg. In hulpeloozen toestand dreven zy rond, toen zij plotseling een schip vlak bij hen zagen opdoemen. Zoo luid als hun krachten het toe lieten schreeuwden zij om hulp en hadden het geluk, dat hun kreten door den wachtdoenden officier op de brug werden gehoord. Het passeerende schip was de „Glenshane", op weg naar Rotterdam. De officier liet het schip terstond bijdraaien. Op het water heersch- te echter een volslagen duisternis, want de maansverduistering, die verleden week viel waar te nemen, was op dit oogenblik het was half negen en de jongens hadden al anderhalf uur rondgedreven byna volkomen. Met behulp van eenige lampen had men hen echter spoedig gevonden. Door de ruwe zee was het onmoge- ïyk, een sloep uit te zetten en de jongens wa ren niet meer in staat, een lijn te grypen. Een der matrozen van de „Glenshane" sprong daar op, voorzien van een lijn met een boei. over boord en wist de twee drenkelingen behouden aan boord van het Engelsche schip te brengen. Ze waren beiden uitgeput, konden niet meer op hun beenen staan en Flanaghan was zoo goed als bewusteloos, zy waren spoedig echter weer opgeknapt en toen zy hoorden, dat het schip naar Rotterdam ging, vroegen zy den ka pitein om hulp. Deze wendde zich draadloos tot de reedery in Londen om instructie, en na eenig overleg met den Britschen consul-gene raal te Rotterdam, kreeg de kapitein opdracht om de jongens mee te nemen naar Rotterdam. Wanneer hy hun papieren zou hebben gezien, zou hy hen hedenochtend reeds een paspoort verstrekken, en on deze voorwaarde wist hii van de rivierpolitie te Rotterdam gedaan te krijgen, dat de beide jongens heden zonder paspoort in ons land toegelaten zouden worden. De ouders en een broer van den jongen Crooks en een broertje van Flanaghan arriveerden reeds Vrijdag j.l. te Rotterdam om de „Glenshane" af te wachten, vergezeld van een vertegenwoor diger van een Engelsch nieuwsbureau, dat zien telegrafisch het alleenrecht op het verhaal van de beide jongens had verzekerd. Als een Cer berus heeft deze Engelsche persvertegenwoor diger de beide jongens trachten te bewaken, teneinde te voorkomen, dat zij met eenig con current in gesprek zouden raken. Met een boot. aan boord waarvan zich de vader van Crooks en de beide broers bevonden, ging hy gisteren middag, toen bekend was dat de „Glenshane" den Hoek was gepasseerd, het schip tegemoet. De Rotterdamsche rivierpolitie was hem echter al voor geweest. Bij Vlaardingen was zy aan boord gekomen en toen zy mededeelde, dat zy over de zaak reeds met het Britsche consulaat in verbinding stond, maakten de beide Engel sche passagiers geen bezwaar om over te stap pen aan boord van het politiebootje, dat er snel vandoor ging naar het bureau van de rivier politie aan de Schiehaven, gevolgd door het motorbootje met den Engelschen Cerberus en den vader, en door een tweede bootje met eenige Nederlandsche journalisten, die zich de kans op een interessant verhaal van de beide jongens niet door het geld van het Engelsche perscon cern en deszelfs vertegenwoordiger afgesnoept wilden zien. Ongeveer tegelijkertyd arriveerden de beide bootjes aan de Schiehaven, waar de eenige, die kans op een langdurig onderhoud met de ex- deserteurs had, de dienstdoende inspecteur was, die hun een uitvoerig verhoor afnam om daar van proces-verbaal op te maken. En daarna begroetten zij hun vader en beide broers, den Britschen consul.generaal en den vice-consul, die beiden aanwezig waren. Per auto ging het stadwaarts naar het hotel, waar Crooks' moe. der hem wachtte. Inmiddels was de „Glenshane" in de Maas haven op stroom voor anker gegaan. Ook hier had het almachtige Engelsche nieuwsagent schap getracht, de stilzwijgendheid van liefst de geheele bemanning te koopen door de im- poneerende draadlooze instructie, dat alle bij zonderheden omtrent de redding van Crooks en Flanaghan uitsluitend voor dit agentschap gereserveerd waren. Dat deze instructie op een groot deel van de bemanning echter niet aen minsten indruk maakte, spreekt van zelf. Hedenochtend te 10 uur heeft de Britsche con sul-generaal op het bureau van de Rivierpolitie de papieren van de beide jongens, die hy nog gisteren in orde maakte, laten teekenen. Zy konden zich toen weer vry bewegen en zullen waarschijnlijk nog hedenavond uit Rotterdam vertrekken; nog niet rechtstreeks naar Enge land, maar in gezelschap van de familie Crooks eenige dagen naar Antwerpen en Brussel, als kleine ontspanning na de doorgestane avon turen en vermoeienissen. SCHAGEN, 22 Sept. Veemarkt 10 Paar den 150—350; 5 Stieren 7b—130; 38 Magere Geldekoeien 110—180; 70 Vette Geldekoeie» 150—240; 12 Kalf koeien 130—200; 8 Pol ken 4050 9 Graskaiveren 2840; 13 Nuchtere Kalveren 618; 266 Schapen 19; 149 Lammeren 7—11; 3 Bokken en Gei ten 36; 20 Magere Varkens 6—11; 35 Vette Varkens pe. K.G. 0.270.29; 80 Bi8' gen 474 Konynen 0.30-1.00; 68 KipP®° 0.40—1.50. EiermarKt: Aanvoer 60.000 kipeieren: Witte 3.704.40; brume 4.004.80; kleine 2.5° 2.20; 700 eendeieren 2.80. NOORDSCHARWOUDE, 22 Sept. 1932. 40.100 K.G. aardappelen. Schotsche muizeö f 0.50—0.70; Groote f 0.80—0.90; Drielingen 0.70—1.50; Dukeu f 0,80; Eigenheimers f 0.90; BI eigenheimers f 1.101.50; 5500 KG- Spereieboonen f 2.50—10.20; 27200 K.G. Uien Gele Nep f 6.20—6.40; Drielingen f 2.60-2.90- Uien f 2.60—3.20; Grove uien f 2.80—3.10; 9800 K.G Peen f 1.70 kleine peen f 0.901.10; 320 K.a Kroten f 0,60—1.80; 4200 K.G. Roode kool f 0.603.20; 22600 K.G. gew. witte kool f l-6" 1.10; 4000 K.G. Gele kool f 0.80—3.10; »u stuks bloemkool f 10 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK 22 Sept. 1932 Aanvoer: 17000 K.G. Aardappelen: Schotsche Muizen 0.701.10, Blauwe Eigenheimers 1.60— 1.70, Due of York 0.80—0.90, Drielingen 1.20— 1.60. 1000 K.G. Peen 1.30—1.50, 37000 K. G- Roode kool 0.60—2.10, 17000 K.G. Gele Kool 0.70—2.50, 80.000 K.G. Vroege Witte Kool 0.6° —1.—, 11.000 K.G. Uien: Gele Uien 2.80—3.20. Gele Drielingen 2.402.80, Gele Nep 6.10650. 650 K.G. Slaboonen 4.00—7.—, 5000 K. G. Bie ten 1.002.10, 1600 stuks Bloemkool le 12.70— 16.2e soort 3.904.70. WARMENHUIZEN, 21 Sept. Marktbericht Heden besteedde men voor: Gele Nep 5.90 6.30, Gele Drielingen 2.30—2.40, Gele Uien 2.70—3, Schotsche Drielingen 1.20— l-50' Eigenheimers 0.90, Witte kool 0.70, per 1° KG. 's-HERTOGENBOSCH, 21 Sept. Veemarkt Op de markt van heden waren aangevoerd 2269 stuks: 1302 stuks hoornvee, 781 biggen, 55 z®u" gen, 57 schapen-lammeren, 74 kalveren. M l De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien —240 per stuk. Kalfvaarzen 120230 per stuk- I Magere ossen en koeien 80—170 per stuk. Vett I ossen en koeien: le kwaliteit 0.260.32 P®- i pond, 2e kwaliteit 0.23—0.26 per pond. Pinke» j 60150 per stuk. Zeugen 35—65 per stuk- I Biggen 610 per week. Schapen 8—18 Pe S stuk. i Verdere mededeelingenAanvoer groote»- Handel vlug. Prijzen hooger, vooral vet vee doo grossiers van Amsterdam. Handel kalfvaarzex» en koeien vlugger.-Magere ossen en koeien P™sl houdend. Pinken goed. Schapen en lammere pryshoudend. Varkens handel gedrukt. A»1 der markt vlugger.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6