STADSNIEUW E3B2 Haarlem, 27 Sept. BEURS VAN AMSTERDAM Wisselkoersen MAANDAG 26 SEPTEMBER AGENDA STOFZUIGERHUIS MAERTENS Philips Radio-Toestellen MAANDAG 26 SEPTEMBE R 1932 „KINDERVREUGD' Officieele opening R. K. VOLKSBOND Opleiding bestuursleden Oprichtingsvergadering te Halfweg TARIEVEN SPORTPARKEN Te Heemstede HAARLEMSCH OPERETTE- KOOR „EXCELSIOR" Seizoen 19321933 VOOR DE ZANDVOORTSCHE WEDUWEN Inzameling op de Effectenbeurs Nieuwe verpakking Aspirin- tabletten HERINGA WUTHRICH - HAARLEM Centrale Verwarming Ruïne van Brederode Gewestelijk feest A. J. C. N IO" T i Wi nterma n te I s DE SCHADELOOSSTELLING VAN HEEMSTEDE Jubileum Wat bepaalt de werking van koffie? Opbrengst Missie-collecte Politie-vakcursus Benoeming kapelaans KIND IN HET WATER GEVALLEN Door kranige hulp gered Orgelconcert Jubileum Uit een auto gevallen Antwoord van mr. M. Slingenberg De man met den lap of de edelmoedige „Ziekenfonds Ziekenzorg" R. K. Leeszaal en Bibliotheek 27 September Burgerlijke Stand .614 .221 76 .521 75 .25 .50 .49 771 .371 40 1031 1031 103 102J 991 99| 1021 1021 931 93 731 .73 691 681 79 78 120| 118J 66 661 531 521 27 27 1271 125 2{ 21 126 121 281 281 251 251 451 46 61 62 10| 101 151 15 135 136 821 83 20 19 1671 165i 87 87 8 71 71 71 71 71 Met gemengde gevoelens za! zeer zeker het bestuur van bovengenoemden speeltuin naar den off'rieelen openingsdag hebben uitgezien Gevoelens van voldoening, dat zijn werk zoo ver gevorderd was en dat de speeltuin thans officieel geopend kon worden, maar ook gevoe lens van verwachting, daar de weersomstan digheden de laatste dagen niet medewerkten om van den Zondag een zonnedag te verwach ten. Gelukkig werkte het weer wèl mede en ver toonde zich de zon, zoodat, toen men om 2 uur gisterenmiddag op het speeltuinterrein aan de Godfried van Bouillonstraat aankwam, men vele gelukkige gezichten zag. De voorzitter, de heer J. Felix, verwelkomde in zijn openingsrede de vele genoodigden, in 't bijzonder den zeereerw. heer pastoor P. Rooveers de beide kapelaans, de weleerw. heeren Th. v. d. Lugt en J. Trouwborst en den heer W. van Liemt, wethouder, als voorzitter der vereeni- ging voor Groote Gezinnen, den heer Weustink, oud-inspecteur van het L. O., den weleer, heer Leesberg, den insoecteur van het katholiek on derwijs, de hoofden der parochieele scholen met onderwiizers en onderwijzeressen en ten slotte de besturen van verschillende vereenigin- gen, o.a. Speeltuinvereeniging „Het Ooster kwartier", R. K. Volksbond enz. enz. Bericht van verhindering was ingekomen van den hoogeerw. heer deken H. C. J. Sondaal, den zeereerw. heer Boogmans, den zeereerw. heer rector J. B. Timp, mr. J. N. J. E. Heerkens Thiissen, enz. Na deze mededeelingen gaf de voorzitter een overzicht van de geschiedenis van de Speeltuin vereeniging. Vier jaren geleden nam kapelaan v. d. Lugt het initiatief tot oprichting der vereeniging, met medewerking van den heer Van Liemt, maar door den drang der omstandigheden. Het ter rein aan de Zomervaart was n.l. beschikbaar gesteld aan een neutrale vereeniging, „Het Oosterkwartier", wardoor de katholieke kinde ren als het ware werden achtergesteld Door medewerking van de heeren Van Liemt en Keesen werd aan den gemeenteraad aange vraagd en verkregen om op de terreinen aan de Zomervaart te mogen spelen. Vier jaar lang hebben „Oosterkwartier" en „Kindervreugd" prettig samengewerkt en spr. brengt van deze plaats daarvoor zijn oprechten dank. Maar ondanks deze samenwerking werd toch de behoefte gevoeld een eigen speeltuin te hebben, Spr. bracht dank aan het gemeentebestuur, dat thans een terrein beschikbaar gesteld heeft en aan den Bond voor Groote Gezinnen voor zijne medewerking. Thans is ons doel bereikt, aldus spr. Kindervreugd is geen hoogdravende naam. Dat beteekent onschuldige, reine vreugde te geven aan kinderen. Dat is ons streven. Met een prachtige peroratie besloot spr. zijn mooie reden. De Zeereerw. heer Pastoor P. Roovers ver richtte hierna de ceremoniën van de wijding van het gebouw, de tuin en de vlag. Na deze plechtigheid sprak pastoor Roovers een kort woord, waarin hij allereerst opmerkte, dat hij geheel onvoorbereid was, maar toch niet nalaten kon op deze plek, die nu zoo dier baar geworden is, een woord van gelukwensch te spreken,' in het bijzonder aan degenen, die voor de jeugd iets tot stand brengen, en die meehelpen aan de opvoeding voor God en de Kerk. Vooral als pastoor verheugde spr zich, omdat de priesterlijke arbeid wordt gesteund, door al degenen, die zich interesseeren voor de jeugd. Hü hoopte, dat de jeugd zich hier gelukkig- zal voelen en zeide, dat hij en alle priesters met hem, met blijdschap deze plek zouden bezoe ken, om te zien hoe de kinderen het maken. Moge deze heerlijke dag, dag van zon, de dag van 25 September, in blijde dankbare her innering blijven voor allen, die onze kinderen liefhebben. God zegene u daarvoor in lengte van dagen, besloot spr. Hierna werd de vlag in top geheschen, waar bij een koortje van 50 meisjes een toepasselijk lied zongen. De heer W. van Liemt hield nu de openings rede. Hij bracht hulde aan het comité voor zijn buitengewone ijver en activiteit. Spr. dankte den heer Keesen, die in den ge meenteraad heeft weten door te zetten, dat dit terrein aan het comité werd afgestaan. Dank zij de buitengewone medewerking, aldus spr., van het gemeentebestuur, die veel voor de jeugd voelt, is er nu een speeltuin, die de toets der critiek kan doorstaan. Als er niet zoo'n activiteit in de leden van dit comité zat, was deze speeltuin er niet geko men. Dank ook aan degenen, die financieel hebben geholpen, o.a. Z. H. Exc. den Bisschop, wien de opvoeding der jeugd zoo ter harte gaat en die het werk van de vereeniging zoo waardeert Wij jubelen onze vreugde, aldus spr., met het gewapper van de vlag. Gaarne wensch ik het comité, dat Gods ze gen op zijn werk moge rusten en er altijd een goede harmonie moge heerschen te midden van de jeugd en hare leiders. Met de woorden: Katholiek Haarlem mag trotsch zijn op deze speeltuin, Verklaarde spr. dezen speeltuin voor geopend. Na deze officieele opening werd begonnen met het afwerken van het feestprogramma, wat be stond in een gymnastiek-demonstratie door de turnclub D. K. S., reidansen en speelliedjes, uit gevoerd door schoolgaande kinderen van de tweede klasse. Vervolgens gymnastiek-demonstraties door schoolgaande jongens en door de meisjes-gym- nastiekvereeniging „Blauw Wit" en tot slot een spreekkoor van de Graal. Het geheel was een aardig en interessant programma, dat door de talrijke aanwezigen zeer op prijs werd gesteld. Het slotwoord werd gesproken door den voor zitter van het speeltuinwerk, den heer Felix. Deze dankte allen, die medegewerkt hadden tot het slagen van dit feest, vooral Z. H. Exc. den Bisschop, voor zijn financieelen en moreelen steun, pastoor Roovers voor de wijding van het gebouw, de tuin en de vlag, den heer Van Liemt voor de opening en tevens als voorzitter van den bond van Groote Gezinnen, den heer P. Dekker voor de technische leiding en de werk- loozen van de parochie, die gebouw en mate riaal alles kosteloos gemaakt hadden en ten slotte aan mej. Hoogeveer voor het vervaardigen van de kleurige vlag. Helaas, aldus de voorzitter, kon wethouder Roodenburg niet aanwezig zijn, maar deze wenschte de vereeniging toch het beste toe. Spr. hoopte, dat dezen dag in het kastekort van de vereeniging zal voorzien doordat velen van de attracites gebruik zullen maken. Het publiek verspreide zich hierna over het terrein en vermaakte zich uitstekend met de draaimolen, vroolijke keuken, schiettent, rad van avontuur enz. enz. Het bleef den geheelen middag en avond een gezellige drukte op het terrein. De opening van de speeltuin is dus wel bui tengewoon goed geslaagd. Moge de toekomst ook zoo zijnl Donderdagavond 8 uur is er wederom 'n be stuursraadvergadering van den R.K. Volksbond, waarin o.a. ter sprake zal komen het oprichten van een driejarigen cursus tot opleiding van bestuursleden naar aanleiding van een uiteen zetting op een bestuursvergadering door den zeereerw. zeergel. pater mr. dr. Beaufort. Met goedkeuring van de plaatselijke kerke lijke overheid en met volle medewerking van de bestaande vakorganisaties zullen te Halfweg po gingen in het werk worden gesteld om daar 'n afdeeling te Stichten van den Ned. R. K. Volks bond, de standsorganisatie der katholieke werk nemers, als plaatselijke centrale der katholieke arbeidersbeweging. Om tot oprichting van een afdeeling te ge raken zal een vergadering worden gehouden op Dinsdag 27 September des avonds om 8 uur in het St. Josephgebouw aan de Schoolstraat. In deze vergadering zal de heer Ant. J. M. Angenent van het Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond een uiteenzetting geven van doel, streven en noodzakelijkheid van den Ned. R. K. Volksbond. Alle R. K. werknemers, georganiseerde zoo wel als ongeorganiseerde, worden in deze ver gadering verwacht. Bij raadsbesluit der gemeente Heemstede van 28 Mei 1.1., is het beheer van de sportterreinen opgedragen aan de Stichting „Heemsteedsehe Sportparken". Het bestuur dezer stichting heeft verzocht' te willen bevorderen, dat ta rieven worden vastgesteld voor toegang tot de sportterreinen a.n de Sportparklaan, voor zoover niet verhuurd aan R. C. H., alsmede voor stalling van auto's, autobussen, motor rijwielen en rijwielen. Genoemd bestuur adviseert: 1. den toegangsprijs voor volwassenen te bepalen op ten minste f 0.20 en voor kin deren tot den leeftijd van 14 jaar op f 0.10; 2. de stallingstarieven te bepalen op: f 0 50 voor autobussen. f 0.25 voor auto's, f 0.15 voor motorrijwielen, f 0.10 voor rijwielen. B. en W. van Heemstede kunnen zich met dit' advies vereenigen, omdat zij de toegangs prijzen voldoende hoog achten en de stallings tarieven overeenstemmen met die, welke ook elders in den regel worden geheven. In verban d hiermede geven zij in overwe ging, de toegangsprijzen en de stallingstarieven te bepalen op bovengenoemde bedragen. Uit den aard der zaak moet de mogelijkheid bestaan, dat groepen van personen, b.v. leden, donateurs, scheidsrechters, grensrechters en be gunstigers van op het sportpark gevestigde vereenigingen, van de betaling voor toegang worden vrijgesteld. Op grond van practische overwegingen stel len B. en W. voor, aan hun oordeel over te laten na overleg met het bestuur van de stich ting „Heemsteedsehe Sportparken", welke groepen van personen van de betaling van bovengenoemde tarieven zullen worden vrij gesteld. Door bovenstaande vereeniging is het volgen de programma opgemaakt voor het seizoen: Zondagmiddag, October, in den Stads schouwburg. De Woud-Koningin en Joringel en Jorinde, Kinder-operette, op te voeren door het kinderkoor „Jong Excelsior". Zondagavond, November in den Stadsschouw burg. Voor het eerst in Haarlem „De Klokken van den Eremit of de dragonders van Villars", opera-comique in drie bedrijven. Medewerking verleenen een 12-tal musici van de H.O.V. Zaterdagavond, Januari, cabaret-avond. Zondagmiddag, Maart, in den Stadsschouw burg, de geheel nieuwe kinder-operette „Willy's Droom" door het kinderkoor „Jong Excelsior". Zondagavond, Maart, in den Stads-Schouw- burg, op verzoek, „Zurkoff de Kaper", operette in drie bedrijven en een: voorspel. Medewer king van 12 leden van de H.O.V. Zaterdagavond, Mei, sluitings cabaretavond. Het bestuur bestaat thans uit: M. Groene- veld, voorzitter; H. Landwert, algem. functio- nares; J. M. Dammiaans. Ie secre.; M. van Soelen, 2e secret.; .mevr. M. Groeneveld-Steen- kist, le penningm.; mej. S. Faber, 2e penning- in.; mej. G. Piepenbrink, commissaresse. De Zaterdag op de Amsterdamsche Effecten beurs gehouden inzameling ten behoeve van de dezer dagen zoo treurig om het leven ge komen Zandvoortsche visschers Loos en Visser heeft in totaal een bedrag van ƒ850.— opge bracht. Er bestaat wel geen enkel product, dat zich over de geheele wereld een zoo groote populari teit verworven heeft, als ons aller huismiddel ASPIRIN. Wij allen hebben de weldaden van deze Bayer-tabletten zelf wel eens ondervon den. Dat zooveel van de namaak-„fabriekjes", dikwijls in loodsen of schuren, zijn ontstaan, is ook in zoover een gevolg van de malaise, dat niet iedereen 75 cent voor een origineel buisje kan betalen en dus voor een dubbeltje losse tabletten koopt. Om het publiek ook in de gelegenheid te stellen, bij aankoop van minder dan een buisje het origineele Bayer-product te ontvangen, heeft de Bayer-fabriek een nieuwe verpakking in den handel gebracht, waarvan zij ons een exemplaar stuurde Het is een gesloten zakje met oranje-band inhoudende twee origineele tabletten met Bayer-kruis; hetwelk bij Apo thekers en Drogisten voor 10 cent verkrijgbaar is. Ook deze nieuwe zakjes worden op de meest hygiënische wijze verpakt, zonder ook maar met een vinger aangeraakt te worden. Verder deelde de fabriek ons mede, dat de prijs van de buisjes met 20 tabletten van 75 cent tot 70 cent verlaagd is. Natuurlijk is het Heringa-Johnson-Oliebranders voor geregelde verbruikers van Aspirin voor- deeliger origineele buisjes van 20 tabletten te koopen. Het in den handel brengen van de nieuwe verpakking met de prijsverlaging der buisjes zijn maatregelen, die wij zeker kunnen toejuichen en waardeeren. In de afgeloopen week werd de Ruïne van Brederode bezocht door 665 personen, waaron der scholen uit Schagen, Ter Aar, Haarlem en clubs uit Monster, Den Haag,, Rotterdam en Amsterdam. Zaterdag en Zondag heeft de A. J. C. haar gewestelijk feest te Haarlem gevierd. Er waren 1450 deelnemers uit' Noord-Holland en Utrecht, die bij kennissen en vrienden werden ingekwartierd. Zaterdagavond werd een fakkeloptocht gehouden door een deel van de stad en Zondag een wandeling gemaakt', waarvan het laatste deel door het Leidsche kwartier voerde. Einddoel was bet Bron gebouw, waar een kort programma werd uit gevoerd. j.-v lA-'./i,' Mej. S. liep een hersenschudding op en is naar het Diaconessenhuis te Haarlem overgebracht. Haar toestand is naar omstandigheden rede lijk wel. Zondag 25 September was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Hop bij de firma Gebroeders Stuijt, kaas-exporteurs, in dienst trad. De ju bilaris werd namens de directie gecomplimen teerd en ontving een eveloppe met inhoud, als mede een prachtige bloemenmand. Namens het kantoorpersoneel werd hem een bloementafel met palm aangeboden. Zijn collega's schonken hem een prachtig karpet. Zonder twijfel zal deze dag by den jubilaris nog lang in aange name herinnering blijven. De proefnemingen van Prof. Joachimoglu be wijzen eens te meer, dat de opwekkende wer king van koffie, die zich uit in de bekende ver schijnselen als: nervositeit, slapeloosheid, hart kloppingen, beven, in het bijzonder toe te schrij ven is aan haar gehalte aan coffeïne. De Koffie Hag Maatschappij, fabrikante van de van ouds bekende coffeïnevrije Koffie Hag, noodigt juist dezer dagen per advertentie tot een keuring uit cm belangstellenden te over tuigen, dat gedurende een 25-jarige bedrijfs ervaring een volmaakt product is ontstaan, dat, wat smaak en aroma betreft, zelfs den meest verwenden fijnproever voldoet. Zondag werd in de kerk van O. L. Vr. Ro zenkrans en Dominicus aan het Spaarne door den W.Eerw. father P. J. J. de Graaff, zoon der parochie een predicatie gehouden ten bate zijner Missie in Uganda. De daarna gehouden collecte bracht de mooie som van f 682.75 op. Binnenkort gaat het tweede cursusjaar in van den Politie-vakcursus, uitgaande van de afdee ling „Kennemerland" van den Ned. R. K. Po litiebond „St. Michaël", welke cursus gehouden wordt in een schoollokaal te Velsen-Noord. Als leeraren zijn aan dezen cursus verbonden de heeren J. A. J. Keesom, inspecteur bij de recherche te Haarlem, voor de politievakken en de heer H. v. Roozendaal, hoofd eener school te Velsen-Noord. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar een advertentie in dit nummer. Naar wij vernemen, is de weleerw. heer H. P. J. Figelet, kapelaan aan de St. Liduina- parochie, overgeplaatst naar de parochie van den H. Vincentius Paulo te Amsterdam. De weleerw. heer W. G. v. d. Burg, kapelaan te Oud-Schoten, is benoemd tot kapelaan aan de parochiekerk van den H. Antonius Abt te Rotterdam. Zaterdagmiddag om half vijf geraakte de zesjarige W. de H., wonende in de Beeksteeg, in het water van den Burgwal. Dit werd gezien door mej. H. Sch.St., wo nende Burgwal 14, die, om het reeds onder water gezonken kind te redden, zich gekleed te water begaf en het kind nog juist bij een der beenen kon grijpen. Zij, moest, daar zij niet zwemmen kon, daarvoor tot de borst in het water staan. De 46-jarige koopman P. K., wonende Burg wal 46, heeft beiden door handreiking weer op het droge gebracht en zich daarna nog eenige malen gekleed te water begeven en gedoken, omdat men vermoedde, dat er nóg een kind te water was geraakt, hetgeen gelukkig niet juist bleek te zijn. Allen konden zich, zij het ook met natte kleederen, naar huis begeven. Niemand had eenig letsel bekomen. Bij de orgelbespeling in de groote of St. Bavo- kerk op Dinsdag 27 September, 's avonds van 8.159.15 uur, te geven door den heer Hendrik Andriessen, zal het volgende programma wor den uitgevoerd: 1. Variaties, J. P. Sweelinck 15621621; 2. Preludium pro organo pleno, J. S. Bach 16851750; 3. Cantabile, César Franck; 4. Pièce héroique, César Franck; 5. Pro defunctis, C. Saint-Saens; 6. Vrije improvisatie. Vrijdag 30 Sept. hoopt de heer A. Perrij, koper en metaaldraaier aan de Ned. Spoorwegen, den dag te herdenken waarop hij 25 jaren geleden in dienst der Maatschappij trad. Zaterdagmiddag is mej. S. uit Den Haag, toen zij met haar verloofde, den heer W. uit Haar lem, per auto langs den Rijksstraatweg te Was senaar reed, ter hoogte van Maaldrift uit den auto gevallen, doordat! het portier openging. Wij ontvangen van den Haarlemschen wet houder van financiën, mr. M. Slingenberg, het volgende antwoord op het verzoek, dat de Heemsteedsehe wethouder van financiën, jhr. v. d. Poll, in deze courant publiceerde: Ik mav niet geheel zwijgen op de repliek van jhr. v. d. Poll, vooral omdat hij mededeeit, dat. ik onjuiste cijfers heb gegeven omtrent de belasingkohieren. Mijn dupbliek zal echter zijn. I. De reeds door Haarlem betaalde schade loosstelling voor den overgang van bezittingen en ter zake van de bedrijven. Jhr. v, d. Poll meent, dat deze schadeloos stellingen bijzonder voordeelig voor Haarlem zijn Uitgevallen. Haarlem meent eerder, dat het tegenovergestelde juist is, doch het heeft geen zin daarover te debatteeren, want deze schadeloosstellingen berusten op een onderlinge overeenkomst tussehen Haarlem en Heemstede, door Gedeputeerde Etaten bekrachigd. Het is nakaarten, hierover in retrospectieve beschou wing te treden. II. Tuinwijk Zuid. Heemstede had een groote vordering op de woningbouwvereeniging Tuin wijk Zuid, die absoluut waardeloos is. Bij een goed gemeentebeheer had deze vor dering reeds vóór 1 Mei 1927 afgeschreven moe ten zijn, althans belangrijk verminderd. In stede hiervan ging Heemstede het tegen overgestelde doen: zij schreef de jaarlijksche te korten van 1926, 1925 en 1924 op de exploi tatie van Tuinwijk Zuid bij de reeds bestaande vordering. En nu wil Heemstede, dat Haarlem deze totaal waardelooze vordering voor het nominale bedrag overneemt, ook zelfs de exploitatie-tekorten van de jaren vóór de annexaie. Haarlem bedankt hiervoor en stelt zich op het standpunt, dat deze vordering ge waardeerd moet worden naar haar werkelijke waarde en is bereid dienovereenkomstig met Heemstede af te rekenen. Jhr. v. d. Poll zegt, dat Haarlem met Bloe- mendaal anders heeft gehandeld en meent, dat de wet gelijkelijk voor Bloemendaal als voor Heemstede moet worden toegepast. Deze laatste meening volkomen onderschrijvende, deei ik jhr. v. d. Poll echter mede, wat ik dacht, dat hem bekend zou zijn, dat de regeling met Bloemendaal in haar geheel een compromis is geweest, bekrachtitgd door Gedeputeerde Staten; derhalve geen administratieve recht spraak, gegrond op wetstoepassing, doch een daling, dit is een overeenkomst waarbij bide partijen iets toegeven. Daar was bovendien geen enkele vordering die geheel waardeloos was; men kan twisten over de vraag of een vordering op de woning bouw vereenigingen 100 dan wel 95 waarde had, maar van een waardelooze vordering was geen sprake. En wat stond voor Haarlem daartegenover? Bloemendaal nam genoegen, voor de bedrijven met een 10-jarige schadeloosstelling die tofken jare met 1/10 vermindert, terwijl Heemstede 10 jaar een gelijk blijvende schadeloosstelling ontvangt. Bloemendaal heeft geen schadeloosstelling ex art. 22 der Annexatiewet gekregen, terwijl Heemstede nu nog blijkens het communiqué van jhr. v. d. Poll 2 millioen vraagt! Indien Heemstede met Haarlem wil onder handelen, om over de geheele linie eenzelfde regeling te treffen, als is gesloten tussehen Haarlem en Bloemendaal, het gemeentebestuur van Haarlem zal ongetwijfeld alsnog bereid zijn een zoodanig denkbeeld in ernstige over weging te nemen. Het gaat echter niet aan, om een onderdeel van deze regeling, dat gunstig uitviel voor Bloemendaal, voor zich op te eischen, doch een ander onderdeel, dat gunstig uitviel voor Haar lem, niet te willen aanvaarden. III. De financieele toestand van Heemstede. Deze was in het voorjaar van 1932 dus 5 jaren na de annexatie, op een tijdstip dat tal van gemeenten in financieel moeilijke omstandig heden verkeerden, gunstig; zóó gunstig, dat een salariskorting op dien grond niet noodig werd geacht. Men kan dit standpunt van Heemste de sympathiek vinden, er blijkt echter ten dui delijkste uit dat, indien uit de ontwerp-begroo- ting van 1933 een minder gunstige toestand blijkt, zulks geen gevolg kan zijn van de An nexatie. Deze redeneering is niet tendentieus, zooals Jhr. v. d. Poll haar qalificeert, maar zui ver logisch gebouwd op vaststaande feiten. IV. Onjuiste cijfers. Door mij was in het vó rige perscommuniqué medegedeeld, dat het be lastingkohier van Heemstede 1926-1927 18 mil lioen bedroeg en het kohier 1930-1931 reeds weer tot meer dan 18 millioen was gestegen. Jhr. v. d. Poll zegt, dat het cijfer van 18 mil lioen voor het kohier 1926-1927 onjuist is, het bedrag zou zijn 25 millioen. Indien dit zoo is, en ik neem het aan op ge zag van mijn Heemsteedschen collega, dan is zulks heel erg.... voor Heemstede! Immers, ik heb mijn cijfers overgenomen uit het „Verweerschrift tegen de Haarlemsche An nexatieplannen", uitgegeven als officieel stuk van het gemeentebestuur van Heemstede! Ik lees daar op pag. 26: „Kapitaalsvlucht ook uit Zuid-Heemstede om dat zooals we straks nader zullen aantoonen het overblijvende gedeelte een donkere toe komst tegemoet zou gaan. De helft van het be lastbaar inkomen (9 millioen van de 18 mil lioen) gaat verloren. Noemenswaardige vermin dering van uitgaven staat daar bijna niet te genover. Het belastingcijfer zal bijna driemaal zoo hoog worden en daarmee zal Heemstede ha re aantrekkelijkheid als tuindorp en forensen gemeente voor goed verliezen." En wat blijkt thans, nu 5 jaren voorbij zijn? De cijfers van Heemstede waren fout, de voorspellingen komen niet uit. Het is dan ook maar gelukkig, en ieder die een rechtvaardige beslissing wil, zal zulks m.i. moeten beamen, dat niet. onmiddellijk recht gedaan'is tussehen Haarlem en Heemstede. Geen rechter, noch de burgerlijke rechter, noch de administratieve rechter, kan recht vaardigheid betrachten op onjuiste gegevens, op een valsche voorstelling van zaken. En rechtvaardigheid willen en ziehier mijn slitwoord zoowel de wethouder voor de financiën der gemeente Heemstede, als zijn ~Ta?.rlemsche collega. Hij, of één der vele hij's, die al weldoende rondgaat, is weer op het tooneel verschenen. Het doel, de menschheid in dezen malaise-tijd een weldaad te bewijzen, wordt nog immer in dezelfde mate beoogd. Alleen de entourage ver schilt. Thans is het: de hoofdvertegenwoordiger van een der grootste Duitsche firma's wil zijn enormen voorraad monsters, waarmede hij op de Jaarbeurs heeft gestaan, niet mede terug nemen, doch zoo billijk mogelijk van de hand doen. Voordat de geachte bewoner, die een moment uit zijn dagelijksche beslommeringen wordt ge rukt, iets kan zeggen, toont de Duitscher eenige artikelen, prachtig van kwaliteit en spot goedkoop. Men kan bestellen zooveel men maar belieft. En wie zou daar ongevoelig voor blijven? Bad doeken, grootste maat, 1ste kwaliteit, slechts 40 cent, zijden dameskousen, dito, dito, 25 cent, zuiver wollen heerensokken 15 cent, enz. enz. Bovendien wil de man, die de edelmoedigheid zelve blijkt, zijn cliëntele bij de aflevering der goederen, die den volgenden dag zonder voor uitbetaling zal geschieden, alsnog een rijkere collectie monsters toonen, alles dito, dito. Het gevolg: men bestelt en is zeer dankbaar en goed gestemd. Nu komt de lap! Echter, niet zoo in eens. De edelmoedige had ook eenige coupons, prachtkwaliteit enz. enz. Eigenlijk al verkocht, maar de cliënteele had vanwege geldgebrek de aflevering willen uitstellen. Daar de Duitscher aan hetzelfde euvel lijdt, wil hij een extra-kor ting toestaan en bovendien een adres van een landgenoot verschaffen, waar men tegen een belachelijk laag bedrag zoo'n pracht- coupon kan laten omtooveren in een elegant costuum. Later blijkt, dat men bedrogen is met den lap, want dat waardelooze rommel voor veel geld gekocht is. Enhoeveel goedgeloovigen loopen er in? Natuurlijk iederen dag een zeker aantal, groot genoeg om eenige van die brave kooplieden een inkomen te verschaffen. Eerst wanneer blijkt dat de aflevering der andere, bestelde monsters niet geschiedt, begrijpt men, dat een truc wordt toe gepast. Een truc, waartegen herhaaldelijk ge waarschuwd is. De politie staat tamelijk machteloos hier tegenover. Het publiek ziet den lap, dien 't koopt. Alleen kan zij de waarschuwing herhalendenkt er om, de bestelde goederen worden nimmer afgeleverd. -» Het oordeel der politie luidt: het publiek is hardleersch. Dezer dagen hield het „Ziekenfonds Zieken zorg" een ledenvergadering, waarin een herzie ning van het reglement in behandeling kwam. Na uitvoerige discussies werd fret door het bestuur voorgestelde Concept-Reglement, op een enkele van ondergeschikt belang zijnde wijziging met algemeene stemmen aangeno men. Door deze reglementswijziging is nu door de ledenvergadering officieel aangenomen de stich ting van fonds B., het z.g. Middenstandsfonds. .Na dit agendapunt hield de heer C. Baay, administrateur van Ziekenzorg, een inleiding over „De huidige situatie op Ziekenfondsge- bied". Een inleiding, waarin besproken werden de vele moeilijkheden, welke het zelfbeheerde ziekenfondswezen, niettegenstaande de Christe lijke, Moderne en Katholieke vakcentralen het standpunt der zelfbeheerde fondsen krachtig voorstaan, heeft te ondervinden, zoo zeide spr., van de zijde der Mij. van Geneeskunst. De in leider wees op de meer dan slechte organisatie van het ziekenfondswezen in ons land, vooral op het platteland, een organisatie, welke hoog noodig een afdoende regeling vraagt, doch waar bij, naar hij uiteenzette, alles afstuit op den on wil van de organisatie van doktoren. Er moet een einde komen aan de tot nu gevolgde ge dragslijn, dat men zich in de groote steden van datgene, wat zich daarbuiten voordoet, niets aanrekt. De ziekenfondsen onder „zelfbeheer" der verzekerden hebben den pücht, zich het lot van de plattelandsbevolking op het gebied van de ziekteverzorging wel degelijk aan te trekken. De reorganisatieplannen van het zelfstandig ziekenfondswezen, waarin „Z.Z.", aldus spr., een belangrijk aandeel heeft gehad, geven een afdoende oplossing en maken het mogelijk, dat tegenover de z.i. conservatieve macht der Mij. van Geneeskunst een sterk, krachtig Zieken fondswezen komt te staan, dat in staat zal blij ken te zijn, het ziekenfondswezen zoodanig te leiden, dat het overal in het land den arbeiders tot steun zal zijn. Na deze, met instemming door de vergadering aangehoorde, inleiding sloot de voorzitter de zeer druk bezochte vergadering. De nieuwe aanwinsten van de R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70, Haarlem, zijn onderstaande Wessem, Const, van, De ijzeren maarschalk; Webb, M., Kostbaar gif; Triebeis, De staats- idée volgens Leo XIII; Gurian, Waldem, Het bolsjewisme; Fort, Gertrud le, Le voile de Véro- nique; Deeping, W„ Vrouwenstrijd; Galsworthy, J., Een meisje wacht; Boone-Swartwolt en J. Riems-Reurslag, Het rosarium; Rönne, Jörgen Falk, Naromer; Vervoort, C., Kardinaal Mer rier; Griffith, H., Tunnel trench; a play in three acts and seven scenes; Shaw, G. B., Ma joor Barbara; Everard, Jappy, Hoe de bengels toch naar Zwitserland gingen; Gibbs, F., The individualist; Lowndes, (M. A. J.) Belloc, Letty Lynton; Thurston, Temple, The king's candle; Papini, G„ Un nomo finita; Vorstman, F., Hoofdlijnen der ekonomie; Pastor, L. von, Ge- Sociëteit „St. Bavo" Operette-Vereeniging „Haarlem", 8 uur Gemengd Koor „Onder- Ons", 8 uur Bestuur Groentenhandelaren „Onderling Belang", 8 uur R.K. Commissie voor Beroepskeuze, 8 uur R.K. Bevolkings bureau, 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstelling en variété 8.15 uur. Alg. Verkooplokaal, Nieuwe Gracht Tentoon stelling van schilderstukken door „Remsly" van 10 tot 5 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, Iederen dag van 1012,24,89 u. Zaterdags 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1. Haar lem, Telef. 11671. Sociëteit „St. Bavo" Ledenvergadering Bloe mistenarbeiders 8 uur „St. Caecilia" 8 uur Afdracht R. K. Grafische Bond 8 uur Rechtskundig bureau half 9 uur Kraamverzorging Wit Gele Kruis van 2 tot 3 uur. Groote- of St. Bavokerk Orgelconcert dooi' Hendrik Andriessen van kwart over 8 tot kwart over 9 uur. Gem. Concertgebouw Achtste Haarlemsche Kruideniersbeurs van half 2 tot half 6 en van half 8 tot 11 uur. Rembrandt'Theater Bioscoopvoorstellingen en variété 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstellingen en variété 8.15 uur. Alg. Verkooplokaal, Nieuwe Gracht Tentoon stelling van schilderstukken door „Remsly" van 10 tot 5 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur, R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes. Iederen dag van 1012, 24, 89 u. Zaterdags 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. BARTELJORISSTRAAT 16 - TELEFOON 10756 schichte der Papste, dl. XVI; Ivans, De water val; Wibbelt, A., Een zonneboek; Rutten, F-. Hagar; Lavedan, H„ Monsieur Vincent; Smits, C. en A. Sasse van Ysselt, De grafzerken in de St. Janskerk te 's Hertogenbosch; Sasse van Ysselt, A„ De voornaamste huizen van 's Her togenbosch; Pirenne, H., Histoire de Belgique. P.S. De leeszaal is geopend dagelijks van 1012, 25, 79; 's Maandags van 25, 7—9. Geboren, 21 Sept.: J. van SchiePalmen, z.; 23 Sept.: M. H. RansijnBoesmans, 3.; A. Per ronLakebrink, z.; 24 Sept.: J. A. Verhaar-- v. Rijswjjk, d. Overleden, 22 Sept.: H. J. Prevost, 71 j„ JanSL straat; 23 Sept.: J. C. M. ten Brinkte Wel- scher, 73 j„ 'Coornhertstraat; M. Schuurman, 29 j.,'Paul Krugerkade; J. H. BeltermanKemp 46 j., Bantamstraat; F. Driesen, 17 j., Gasthuis- vest. (Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd). MAANDAG, 26 Sept. Vorige koersen Londen 8.62f Beriyn 58.25 Parijs 9.76 Brussel 34.54 Zwitserland 48.02 Weenen Kopenhagen 44.80 Stockholm 44.30 Oslo 43.40 New York (cable) 2.49 Rome Praag Madrid 20.40 Vorige koersen Staatsleeningen 434 4 34 N. Ind. 1926 AB Banken Industrieën fndustr. Buitenland U. S. Leather Intern. Nickel Mijnbouw Petroleum Gaboes Perlak Feudawa Continental Oil Vorige koersen Shell Union Oil Rubber A'dam Rubber 70 70 Bandar 48 47 Deli Batavia Rubber 331 331 Serbadjadi 301 ^0 Silau 22 22 V. I. G. 037 37 Allied 27 28 Intercontin Rubber 2| 2f Scheepvaart Java Ch. Japan 35 331 Holl. Amerika Lijn 51 Dito Gem. Eigend4| 41 Kon. Ned. Stoomb18J 20 Scheepvaart-Unie70 70 Suiker H. V. A1981 19£ Jav. Cultuur 140 138 N. I. S. U98 97 Poerworedjo 101 .2, Vorstenlanden 55 7 L- Actions idem 39.37. Tabak Deli Batavia 148 145 Oude Deli 135 133 Senembah 25 24 Oostkust 145 155 Kansas City South 81 811 Spoorwegen Union Pacific 33f Wabash 10 101 Erie 12 12 South. Railw14 141

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2