Ook de Posterijen bezuinigen Dr. Colijn over de millioenennota Holl. Baggermolen vergaan Bloedige twist De twee ontvoerde Britten Verkiezingen in Griekenland DUITSCHE ARBEIDERS REGEERING Vlootverdrag in gevaar MAANDAG 26 SEPTEMBER De verhooging der invoerrechten; de stopzetting der Zuiderzee werken en.het com munistisch uitstapje Het tekort der Spoorwegen Nieuwe heffingen Werkveruiming en werkverschaffing EEN BELANGRIJK JAARBOEK VISSCHERIJ IN HET IJSSELMEER Bewaarschoolonderwijs en de leeftijdsgrens Door plotselingen storm overvallen in de Golf van Biscaye HET DRAMA TE PUT BROEK 24 October voor den Hoogen Raad MAN VAN EEN VLET AFGESLAGEN Levenloos opgehaald Twee opvarenden verdronken Jongeman doodgestoken Door auto meegesleurd Jongeman gedood. Roekeloosheid van den chauffeur Binnen 4 dagen worden onze ooren afgesneden' Smeekbede om hulp De bandieten mogen soldaat worden SPREKENDE CIJFERS Aan verdere verlaging van de post-tarieven valt niet te denken Een reeks maatregelen Fr ankeer-opbrengsten T elegrafie Telefonie Postcheque- en girodienst Winst voor de Liberalen Hitier kan vacantie nemen Von Papen zorgt wel voor propagand a-werk Accoord in Lancahire Woensdag hervatten 200.000 wevers hun werk Onvriendelijk Frankrijk Opzegging Fransch-Duitsch hand elsverd rag IJdele glorie De stakingen tegen de sociale noodverordening Gesprek met Schaeffer Amerika dreigt met opzegging Kabinet-Hansson In Zweden Gisteren beëedigd De strijd in Brazilië Bolivia mobiliseert verder In de jaarvergadering van het Verbond van A.-R. Propagandaclubs heeft oud-minister dr. Colijn een zeer merkwaardige rede uitgesproken. In zijn rede wees spr. erop, dat het in de Mil lioenennota becijferde tekort voor niemand een verrassing kan zijn. Toch zijn er menschen in ons land, die zeg' gen: maar er is nog één groep, die het niet zoo slecht heeft de kapitalisten. Maar van 89 aan de beurs te Amsterdam genoteerde fond sen bedroeg de beurswaarde 1 Jan. 1929 5 mil liard. Aan het begin van dit jaar 1500 millioen, een daling van 3500 millioen of 70 pCt. In de wijze waarop thans getracht wordt het financieel evenwicht te handhaven, kan spr. be rusten op één voorwaarde, n.l. dat men in den loop van 1933 zorgt, dat dat nu ruim 20 millioen bedraagt, verdwijnt. De regeering stelt nog twee nieuwe belastin gen voor. Ietwat eigenaardig zegt ze, dat ze niet strekken tot versterking van de middelen, maar tot verlaging van de Rijksuitgaven. Maar het moet toch komen uit onze zakken. De minister stelt voor, om op de hoofdsom van de Gemeen tefondsbelasting 30 opcenten te leggen voor al len wier inkomen ƒ30.000 niet overschrijdt. Voor elke 1000 komt er vervolgens één opcent bij. Als er nog menschen zijn, die 150.000 per jaar verdienen, komen die tot 150 opcenten. Hoewel dit economisch niet te verdedigen is, is spr. toch niet ongeneigd, niet al te veel medelijden te hebben met deze menschen. De nieuwe belastingen zullen met elkaar op brengen ƒ63 millioen. Beantwoordt die verhouding, 70 millioen be zuiniging en 63 millioen nieuwe belastingen nu aan onze wenschen? Reeds in de toelichting van het verkiezingsmanifest is gezegd, dat niet alle belastingverhooging te vermijden zou zijn. Spr. ontkent echter niet, dat de verhouding 70—63 hem niet zoo heel gunstig voorkomt. Maar het is niet zoo eenvoudig en zeker niet voor iemand, di- niet midden in de zaak zit, om aan te wij zen, waar en hoe men met de besparingen ver der wil gaan. Spr. wil zich niét scharen onder de stuurlui aan wal, maar hij wil zeggen, dat in het alge meen zeer ernstig gestreefd zal moeten worden naar verder gaande bezuiniging omdat de nieu we last van 63 millioen te zwaar zal zijn. Trouwens, die bezuiniging zal ook daarom verder moeten gaan, omdat er twee posten zijn, waarop men niet verder kan rekenen: het be drag uit de reserve, dat nu nog maar J4 mil lioen bedraagt en de storting voor de sociale verzekering, waarvan nu ruim 6 millioen is in gehouden. Wat de Gemeentefondsbelasting betreft, vreest spr., dat er nog al wat critiek zal loskomen, en niet geheel ongerechtvaardigd, omdat tenge volge van de opcenten elke fout geaccentueerd wordt. Iets anders is het met de verhooging van net tarief voor invoerrechten. Nauwelijks twee maanden na het verdrag van Ouchy. Het wetsontwerp voorziet in de vraag: hoe is het te rijmen met het verdrag, door te bepa len: zoodra het verdrag in werking treedt, zal de wet niet gelden voor het verkeer tusschen Nederland en België. Dan zou dus voor alle landen, ook voor die, waarmee een meestbe- gunstigingsverdrag is gesloten, 13 pCt. geheven worden, voor België zou het eerst 9, later 8 pCt. zijn. Een kind kan begrijpen, dat onder die om standigheden van het verdrag niet veel komt en dat dus de Nederlandsche Regeering in Sep tember torpedeert een maatregel, die ze in Juli genomen heeft, ter verbetering van den eco- nomischen toestand, een maatregel, die door de geheele wereld werd toegejuicht. Spr. heeft er bezwaar tegen. En met afdingen is men er niet. Spr. vraagt zich af, of een ver hooging van den accijns op tabak niet doelma tiger zou zijn. En of, als men daarmee geen 26 millioen kan krijgen, niet daarnaast de invoe ring van een coupon-belasting had kunnen wor den ter hand genomen. In andere landen neemt men zijn toevlucht tot conversie van leeningen met een hoog ren tetype. Bij ons is, naar spr.'s oordeel een vrij willige conversie een uiterst gewaagde maatre gel. Spr. is bang, dat heel veel Nederlanders het conventeeren aan hun buurman zullen overla ten. Men zal zeggen: laat het dan een gedwon gen of semi-gedwongen leening zijn met den stok achter de deur. Dat helpt echter niet. Want wil men daardoor het staatscrediet niet scha den, dan moet ze uitgegeven worden op den gangbaren rentevoet van het oogenblik. En die is 43-45 pCt. Als spr. goed gezien heeft, worden er verder geen gelden uitgetrokken voor verdere inpolde ring der Zuiderzee. Dat er op het oogenblik in den landbouw malaise is en dat de grond niets waard is, kan geen grond zijn om dit groote werk stil te zetten. Men moet niet vragen: wat is de waarde als de grondprijs op zijn hoogste of zijn diepste punt is, maar wat is de gemiddelde waarde over een periode van b.v. een eeuw. De oorzaak kan alleen hierin liggen, dat men zegt: we kunnen met geen mogelijkheid het geld leenen, dat er voor noodig is. Spr. heeft in dit verband nagegaan de lee- ningsmogelijkheden voor het Rijk. Na aftrek van verschillende vorderingen blijft er 70 mil lioen vlottende schuld over. Voor inpoldering van den N. O. Zuiderzeepolder zou men gedu rende 10 jaar 10 millioen moeten leenen. Meent men nu werkelijk dat de financieele toestand van Nederland zoo is, dat men dat niet kan doen? Spr.'s antwoord is, dat daarvoor niet de minste vrees behoeft te bestaan. Duizenden zijn er bij dit werk ook indirect betrokken en het wil spr. voorkomen, dat men beter 2.kan uit geven voor nuttigen economischen arbeid dan ƒ1.voor steun zonder meer. (Applaus). Bij het debat kwam nog ter sprake de mede werking van het Amsterdamsche gemeentebe stuur, om de communisten op den derden Dins dag naar den Haag te laten trekken. De heer Coiyn gaf daarby als zijn meening te kennen, dat het hem uitermate bedroefde, dat namen van A. R. gezagdragers verbonden zijn aan het feit, dat men opzetteiyk gemakkelijk heeft gemaakt het vertrek van Amsterdamsche com munisten naar Den Haag. (Luid applaus). pen maand Augustus mede, dat de ansjovis- visscherij in de eerste helft der maand nog door een drietal visschers met staande netten werd uitgeoefend, doch weldra bleek deze visscherij niet meer loonend. In enkele kommen by An- dijk, Medemblik en aan de Zuidzijde van den afsluitdijk werd nog veel ansjovis gevangen doch ook deze visscherij werd aan het einde der maand gestaakt, nadat gebleken was, dat de visch zóó vet was, dat ze zeer spoedi'g tra nig werd en niet geschikt was om ingezouten te worden. De aalvisscherij in het IJsselmeer met dwars- en kwakkuil verliep, wanneer ge' vischt kon worden bevredigend. Daarentegen was het resultaat dezer visscherij met lijnen en fuiken niet gunstig. Slechts eenige vis schers, die met fuiken aan de Zuidzyde van den afsluitdijk vischten, maakten enkele da gen goede vangsten van trekpaling. Een jaarlijksche gebeurtenis van beteekenis, die bovendien elk jaar aan belangrijkheid wint, is het verschijnen van het Jaarboek, dat onder leiding van dr. Th. Verhoeven Pr. wordt geredigeerd en uitgegeven door het R.K. Cen traal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding in Den Haag. Sinds de oprichting van dat bureau, een instelling die ons door niet-katholieken vrien delijk wordt benijd, ging het met deze aan de jeugd gewijde annuaria als met de bevolking van het Amsterdamsche weeshuis: zy groeiden: „vast in tal en last" om met Vondel te spre ken, zij namen dermate toe in omvang en ge wicht, dat ze al moeiiyker werden te hantee- ren. Het raadplegen werd elk jaar lastiger, doordat de rubrieken die op een en denzelfden tak van onderwijs of op de jeugdorganisatie betrekking hadden, al verder en verder van elkaar kwamen tè staan, wat schaadde aan de overzichtelijkheid. Dit bezwaar woog te meer, doordat de meesten, aan wie het Jaarboek werd toegezonden, bijna uitsluitend by een bepaald onderdeel van het werk belang hadden, zoo dat de rest voor het eenigermate overbodige weelde werd, een weelde, die voor het uitge vend Bureau economisch, vooral thans, niet verantwoord scheen. Een wenk van het Episco paat: de uitgave in te krimpen, deed de rest: er móést wat op gevonden en er wérd wat op gevonden. De oplossing is waarlijk een gelukkige vondst, als blijken zal. Het Jaarboek is thans in vijf deelen gesplitst: 1. R.K. Bewaarschool en Lager Onderwys in Nederland: 2. Nijverheids-, Land- en Tuin bouw-, en Handelsonderwijs in Nederland; 3. R. K. Middelbaar, Voorbereidend- Hooger, en Hooger Onderwys in Nederland; 4. R. K. Jeugd organisatie in Nederland; en 5. R. K. Onder wijs en Jeugdorganisatie in Nederlandsch-Indië, Suriname en Curagaó. Natuurlijk zijn de vyf deelen ongelyk van omvang en is het lijvigste, het eerste, gewijd aan het kind van de bewaarschool en het L. O. Compleet worden de vijf deelen, heel praktisch samengevat in één cartonnen huls, slechts toe gezonden aan een zeer beperkt aantal adressen. Alle contribuanten van het Bureau zullen in het vervolg slechts één deel van het Jaarboek ontvangen en wel dat, 'twelk meer speciaal op hun werkkring betrekking heeft. Overigens zyn voor iedereen, zoolang de voorraad strekt, de vijf deelen, zoowel elk deel afzonderlijk als alle te zamen, tegen de daarvoor vastgestelde blijkbaar beneden kostprijs berekende! pry- zen aan het Bureau verkrijgbaar. We ontleenen deze zakelijke bijzonderheden aan het duidelijke voorwoord van Dr. Verhoe ven, dat getiteld is: „Het Jaarboek gesplitst" en we hebben over de samenstelling en uitvoe ring ,van het Jaarboek er niets aan toe te voegen, dan dat beide in elk opzicht voortref- felyté zyn. Toch mogen we hier niet eindigen. Eén bladzy van het Voorwoord is van groot politiek be lang en verdient hier onverkort te worden overgenomen. Dr. Verhoeven schrijft namelyk: .Terwijl ik dit schrijf, verschynt het Konink- lyk Besluit, waarbij de leeftijdsgrens voor de toelating der lagere school verhoogd wordt van 534 tot 6 jaar. Daardoor wordt een wettelyke regeling van het bewaarschoolonderwijs op den voet van financieele gelijkstelling urgenter dan ooit te voren. Moge de Regeering nu toch spoe dig komen met een wetsvoorstel, om tenminste de Gemeenten die vry willig openbare be waarscholen ten laste van de algemeene kas in stand houden, te verplichten, ook de b ij z o n- dere bewaarscholen naar denzelfden maatstaf als de openbare te bekostigen. Dat kost het Ryk niets en den gemeenten niet meer dan zy zelf willen. De bewaarschool is de poort tot de lagere school. En de Regeering, die nu dui zenden kinderen meer dan voorheen naar de bewaarschool verwyst, kan en mag nu niet lan ger toelaten, dat on- en minvermogende voor standers van byzonder onderwijs door de ge meente practisch gedwongen worden, hun kin deren naar de openbare bewaarscholen te zen den. Wanneer een wetsvoorstel, om dit te voor komen, uitbleef, zou bovengenoemd Koninklijk Besluit weinig minder dan een ramp voor het byzonder onderwys beteekenen." Naar we vernemen zal de Hooge Raad op Maandag 24 Ocober a.s. het cassatie-beroep be handelen van den vader en zoon v. d. E. uit Putbroek ,die in hooger beroep door het Ge rechtshof te 's Hertogenbosch zyn veroordeeld verband met het bekende drama te Putbroek en wel de vader tot 15 jaar gevangenisstraf we gens het voortgezet misdryf van doodslag en de zoon tot 6 jaar gevangenisstraf wegens poging tot doodslag. Het loopt op zjjn eind De afdeeling Vlsscheryen van het Departe ment van Ec. Zaken en Arbeid deelt omtrent de visschery in het IJsselmeer, in de afgeloo- Hedenmorgen 9 uur heeft te Lisse een droevig ongeval plaats gehad, dat den 46-jarigen J. van der Laan het leven heeft gekost. Ter hoogte van de kistenfabriek te Lisse voer Van der L. met een vlet. Achter hem naderde een motorboot van de fa. Van der Linden te Lisse. Van der L. stak het water over en kwam daarby in aanraking met de motorboot. Door den schok sloeg hy van de vlet af. Spoedig werd hy, hoewel bewusteloos, uit het water opgehaald door de opvarenden van de motorboot en eenige leden van het gemeente- personeel. Dr. Hase was direct ter plaatse en heeft, ge assisteerd door politie-personeel, kunstmatige ademhaling toegepast. Kapelaan Schotten dien de den man het H. Oliesel toe. Na ruim een uur gepoogd te hebben de le vensgeesten weer op te wekken, moest helaas de dood geconstateerd worden. De overledene, die een tijdelijke betrekking by de gemeente vervulde, laat een vrouw en ze ven kinderen achter. De kapitein van de zeesleepboot „Ebro" van L. Smit Co's Internationalen Sleepdienst te Rotterdam, welke met een baggermolen op sleeptouw op weg was van Holland naar Gua deloupe, heeft aan zyn reederij bericht, dat hij in de Golf van Biscaye met een zwaren storm heeft te kampen gehad, waarbij de baggermolen is omgeslagen en gezonken. Hierbij zijn twee runners, die aan boord van den baggermolen waren, de 31-jarige C. Ros en de 21-jarige E. Sperling, beide uit Maassluis, verdronken. Het stoffelijk overschot van Ros kon worden geborgen en bevindt zich aan boord van de sleepboot. Het ongeval is Vrijdagavond gebeurd. Op 15 September was de sleep uit Holland ver trokken. De baggermolen was uit Dordrecht, waar zy aan een werf was verbouwd. De eerste dag der Brakelsche kermis is ge ëindigd met een twist, die aan A. v. H. uit Zuilichem het leven heeft gekost. De Brakel sche kermis duurt twee dagen en wel Zaterdag en Maandag. De bewoners uit de omgeving be zoeken deze kermis druk. Uit Zuilichem waren er Zaterdagavond o.a. ook heen gegaan. V. H., W. van V. en G. Sch. Tusschen V. H. en G. Sch. bestond een oude familieveete. Tegen ongeveer half twee Zondagmorgen keer den, naar de „Telegraaf" bericht, Van V. en Sch. op de fiets van de kermis naar Zuilichem terug. Ter hoogte van de plaats, waar Van H. woont, stond deze familie op den rivierdijk. De ontmoeting gaf aanleiding de oude veete even op te halen. Van woorden kwam het spoedig tot daden en plotseling zakte A. van H. in elkaar. Later bleek dat hij een diepe steekwonde in de lies had, waarbij vermoedelijk een slagader was doorgesneden. Binnen zeer korten tijd was de ongelukkige dood. Oogenblikkelyk werd de brigade-commandant der rijksveldwacht uit Zaltbommel gewaarschuwd. Na het door hem ingestelde voorloopig onderzoek ontbood hij het parket uit Tiel. Reeds spoedig arriveerde de off. van justitie mr. Van Everdingen en de rechter-comm. mr. Ter Wind. Als verdacht den doodelijken steek te hebben toegebracht, is gearresteerd en naar het huis van bewaring te Tiel overgebracht G. Sch. Hoewel deze blijft ontkennen de dader te zijn, meent de justitie voldoende bewijzen voor zijn schuld te hebben. Het lijk van het slachtoffer is naar het zie kenhuis te Zaltbommel overgebracht. Dr. van Hulst uit Leiden zal Maandag sectie verrichten. Het slachtoffer is 19 jaan. De vermoedelijke dader is 24 jaar oud. Beiden zyn ongehuwd en stonden gunstig bekend. De verslagenheid in het dorp is groot. Zondagmiddag te ongeveer 6 uur heeft op den Bornschenstraatweg, ter hoogte van het Hera- cles-terrein te Almelo, een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarvan de ongeveer 28-jarige Joh., Sluimer, bakker uit Enschede, het slacht offer is geworden. Genoemde heer S. wandelde met zijn meisje gearmd op het fietspad, rechts van den weg. Gp een gegeven moment kwam in dezelfde richting naar Almelo een vrachtauto aanrijden, bestuurd door S. M., groentenhandelaar aldaar, welke auto volgens ooggetuigen toen hij den heer S. passeerde, slingerende bewegin gen maakte en te veel naar rechts reed. De heer S. werd in den rug aangereden, kreeg een he- vigen klap en vloog met zijn hoofd tegen een boom aan. Ernstig gewond en bloedend uit de, ooren is hij per ziekenauto naar het R.K. Ziekenhuis vervoerd, waar hem door kapelaan van Dam nog de laatste H.H. Sacramenten zijn toege diend. Enkele oogenblikken later is het slachtoffer aan de bekomen verwondingen overleden. De chauffeur M. was, hoewel dat hij wist iemand aangereden te hebben, doorgereden naar zijn pakhuis, waar hij zich schuil gehouden heeft. Later is hy door de politie opgespoord en mede naar het bureau genomen, waar hem een verhoor is afgenomen. Proces-verbaal werd tegen hem opgemaakt Het bleek, dat hij niet geheel vry van sterken drank was geweest. De auto is in beslag ge nomen. Van de gevangen Engelschen in Mandsjoerije is een hernieuwde dringende bede om hulp ge komen. De boodschap werd door een bediende van dr. Philips, den vader van het ontvoerde meisje, van Newtsjang uit overgebracht en luidde als volgt: „Haal ons hier zoo spoedig mogelijk vandaan. Ze' zullen onze ooren afsnijden, en ik wil de mijne liever nog wat houden. Red ons in Gods naam vlug. We hebben nog slechts een week te leven; dan worden we doodgeschoten. Die ke rels meenen het werkelijk. Ik ben vuil, en ver lang naar een bad. Het eten is walgelijk.' Tinko (Mrs. Pawley)." Een brief van den anderen gevangene, Cor- kran, luidde: „Als er niet spoedig hulp komt opdagen, ont vangt u binnen 4 dagen onze ooren, en korten tijd later onze lichamen Hoewel Tinko buitengewoon moedig en flink is, kan zij zooiets toch niet lang uithouden. We hebben deze week niet anders gedaan dan eten en slapen; we zijn erg styf en mateloos vuil. Ik hoop u spoedig weer te zien. We zijn beiden nog gezond. Charles." Deze brieven waren vergezeld van een brief van de bandieten, die dei onzinnigste eischen Pawley, Pawla. Wat den losprijs van den heer Corkran aan gaat, deze willen de ontvoerders uit de handen van de Asiatic Petroleum Company ontvangen, aangezien deze maatschappij den jongen man in dienst had, toen hij ontvoerd werd. Sir Charles Corkran, de vader van den opge- lichten jongeman, heeft overleg gepleegd met bovengenoemde maatschappij, teneinde zyn zoon heelhuids uit de klauwen van de onverlaten te redden. -■ LONDEN, 26 Sept. (Reuter). De Engelsche regeering heeft bericht ontvangen, dat generaal Wang, die de opperbevelhebber is van het leger van Mandsjoekwo in het district Njóetswang, den ontvoerders van de twee Engelschen, o.w. mrs. Pawley, onvoorwaardelyk vergiffenis heeft geschonken en heeft beloofd hen als bataljon in zyn leger op te nemen, indien de gevangenen worden vrijgelaten. De Britsche vice-consul te Moekden heeft den bandieten een boodschap in dien zin gezonden en daaraan toegevoegd, dat de immuniteit van diegenen, die bij de ontvoe ring betrokken zyn, door de verantwoordelijke autoriteiten wordt gegarandeerd. Aan de memorie van toelichting betreffende de Posterijenbegrooting 1933 wordt het volgende ontleend: Hoezeer het te betreuren is, dat het P.T.T.- bedrijf juist in dezen tijd zijn diensten aan de gemeenschap op bepaalde punten moet beper ken, in algemeen economisch opzicht doet het daarmede niet anders dan zich aanpassen aan hetgeen als een algemeene voorwaarde voor wederopbloei van het economisch leven kan gel den, n.l. dat het zich op een lager vlak stabi liseert. Toen dan ook by het opstellen der cyfers van de vermoedelijke baten der P.T.T.-diensten voor 1933 bleek, dat deze ruim 7 millioen lager moesten worden gesteld, dan die in de begrooting voor 1932 geraamd, heeft de bedryfs- leiding met goedkeuring van den Minister een reeks bezuinigingsmaatregelen opgesteld. Een en ander doet de ontwerp-begrooting met een in vergelijking tot vorige jaren sterk verminderde winst van 2 millioen sluiten. Voor de raming van de frankeeropbrengsten werd uitgegaan van de opbrengsten over de eerste maanden van 1932. Op grond hiervan werd de raming 1933 3.849.000 lager gesteld dan die voor 1932. In verband hiermede zal van verdere verla ging van de posttarieven geen sprake kun nen zijn. Het luchtrecht van stukken boven 5 tot 10 gram is verlaagd van 75 tot 50 cent. Ge hoopt wordt, daarmede het gebruik van den dienst Amsterdam-Bandoeng te bevorderen. Waar de opbrengsten dalen is het streven er op gericht de exploitatiekosten te beperken, o.m. door zooveel mogelyk de bestaande kan toren tot postinrichtingen van lagere orde terug te brengen. Ten aanzien van de vestiging van postagent schappen en poststations, al dan niet vereenigd met telegraaf-telefoonstations, zal door de ty'ds- omstandigheden soberheid worden betracht. Het aantal huis aan huis uitgereikte onge adresseerde stukken bedroeg over 1931 58586373 tegen 51048392 in 1930 en 4906575 in 1929. Dat van deze wijze van bestellen meer en meer ge bruik wordt gemaakt, blijkt eveneens uit de ge gevens over het eerste kwartaal 1932, waarin 18.966.146 exemplaren werden uitgereikt tegen 10594222 in het overeenkomstige tydvak van 1931. Na de buitengewoon hooge vlucht, die de draadtelegrafie in de na-oorlogsjaren heeft ge nomen, is een achteruitgang ingetreden, welke aanvankelijk geleidelijk geschiedde, doch door den ongunstigen economischen toestand der laatste jaren sterk is geaccentueerd. Was de opbrengst van het binnenlandsch verkeer over 1930 rond 1.326.000, over 1931 be liep zy 1.187.000, terwijl de raming voor 1932 nog 1.150.000; voor 1933 is geen hoogere ra ming dan ƒ850.000 gewettigd. Het buitenlandsch verkeer gaf over 1930 en 1931 opbrengsten van rond 2.927.000 en ƒ2.617.000, zoodat voor 1932 een raming van 2.250.000 gemotiveerd was; thans kan uit dezen hoofde slechts 1.900.000 worden uitgetrokken. De opbrengst van het radiotelegrafische kust en scheepsverkeer, welke in 1931 rond ƒ93.000 bedroeg, wordt voor 1933 geraamd op 60,000. Voor de opbrengst van het buiten-Europeesch verkeer, wordt voor de verbinding met Ned.- Indië geraamd 975.000 tegen 1 millioen voor 1932. Van den beeldtelegrafiedienst wordt een op brengst van ƒ20.000 verwacht. Voorts worden geraamd als opbrengsten van: de verbinding met Suriname 25.000, met Cu ragaó 30.000, met Noord-Amerika 110.000 (voor 1932 ƒ100.000), met Zuid-Amerika ƒ65.000 en voor het Europeesch verkeer ƒ150.000. Als opbrengst van het interlocaal en interna tionaal draadverkeer wordt geraamd op ƒ15.100.000 tegen ƒ16.486.000 voor 1932. Voor het locale verkeer wordt ƒ8.100.000 ge raamd tegen ƒ8.350.000 voor 1932. Voor 1933 wordt voor radio-telefonie geraamd een opbrengst van ƒ70.000, tegen ƒ100.000 voor 1932. De nog voortdurende, geleidelyke toeneming van het aantal rekeninghouders en van den om vang van het verkeer maken een iets hoogere raming der baten en lasten dan die voor 1932 noodig. Uitgetrokken is een bedrag van 150.000.— voor dekking van het geraamd verlies, dat de girodienst mogelijk in 1933 zal lijden op zijn vordering op de bankiersfrma Scheurleer en Zoonen. De rente, gekweekt door de belegging, is ƒ675.000 hooger geraamd kunnen worden dan voor 1932. ATHENE, 26 Sept. (Reuter.) In Griekenland vonden gisteren de parlementsverkiezingen plaats. De troepen moesten in de kazerne blij ven. In het geheele land was op den verkie zingsdag de verkoop van alcoholische dranken als ook het privé automobielen-verkeer verbo den. De verkiezingen zijn overal kalm verloopen. In het bizonder te Athene is het rustig geble ven. Volgens de tot nu toe bekende uitslagen heeft de liberale partij de meeste zetels be haald, de volkspartij zal de tweede plaats in nemen. De overige partijen behaalden slechts een gering aantal zetels. De communisten, die in de vorige Kamer niet vertegenwoordigd waren, konden thans enkele zetels veroveren, evenals de nieuwe agrarische partij. Uit Argos wordt gemeld, dat daar eenige ongeregeldheden hebben plaats gehad, welke echter door de gendarmerie,'welke uit Nauplia versterking heeft ontvangen, zijn onderdrukt; thans is alles rustig. Michalacopoelos is te Patras herkozen. LONDEN, 26 Sept. (V.D.). In een interview met een vertegenwoordiger van de „Daily Mail" doet Hitier een scherpen aanval op de Ry'ks- regeering. Hij verklaart o.a. dat hij in het ge heel niet tegen de regeering behoeft te agiteeren. Hij kan zich rustig in de Beiersche bergen terugtrekken en de politiek vergeten. De regeering-Von Papen zal in dien tusschen- tijd wel het propaganda-werk voor hem doen. De huidige regeering is op zand gebouwd en niet op de rots van den volkswil. Duitschland is een autocratie geworden, die te vergelijken is met het Tsaristische Rusland van voor den oorlog. Geen regeering in Duitschland kan ech ter tegen den wil des volks haar macht hand haven. De huidige regeering zal als een kaarten huis ineenstorten. Hitier keerde zich eveneens tegen het econo mische program der Rijksregeering, waaronder het volk heeft te lijden. Binnenkort zal hij een verklaring publiceeren, waarin het economisch program als geheel en in onderdeelen behandeld wordt. Het program is in de eerste plaats tot mislukking veroordeeld, omdat het niet ge dragen wordt door het vertrouwen des volks en omdat het de belangrijkste kwestie van ver meerdering der productie niet behandelt. De Nationaal-Socialistische beweging zal een uit gebreid plat voor het economische leven van Duitschland uitwerken, dat zeker door Rijksdag en volk zal worden goedgekeurd. De Nationaal- Socialisten zullen overwinnen en Duitschland nieuw leven en nieuwe grootheid brengen. Tenslotte verklaarde Hitier dat het volk be vrijd moet worden van de sedert de Pransche revolutie aangehangen beginselen: „Dit schijnt te beteekenen, dat de wil des volks voortaan als te verwaarloozen factor beschouwd zal worden. Ik kan verzekeren dat zij die de macht in han den hebben, indien zij probeeren het volk zoo te behandelen, als het voor de Fransche revo lutie behandeld werd, van een zaak zeker kun nen zyn, n.l. dat zij een revolutie uitlokken die zoo mogelijk nog heviger zal zijn dan de Fran sche revolutie". LONDEN, 25 September. (V. D.) Thans is, na vier weken, een einde gekomen aan de weversstaking in Lancashire doordat volkomen overeenstemming tusschen fabrikanten en ar beiders is verkregen. Bij de staking waren 200.000 textielarbeiders betrokken. De schade welke de katoenindustrie door de staking heeft geleden, bedraagt meer dan honderd millioen gulden. De hervatting der werkzaamheden in de verschillende onder nemingen is tegen Woensdag te verwachten. Nadat de kwestie der loonen reeds Vrydag was geregeld, is het by de door een regeerings- ambtenaar geleide bemiddelingsconferentie, welke te Manchester werd gehouden, gelukt Zaterdagavond ook overeenstemming te berei ken op het laatste geschilpunt: de weder te werkstelling van de bij vroegere loonsgeschil- len ontslagen wevers. De werkgevers verplichten zich, voor zoover mogelijk, deze menschen binnen een tydsver- loop van twee maandenloop van twee maanden wederom in dienst te nemen. Voorts werd de beslissing genomen een permanente bemidde lingscommissie in te stellen onder leiding van een onafhankelijken voorzitter, welke in de toekomst alle geschillen tusschen werkgevers en werknemers zal behandelen, ten einde op deze wyze het gevaar voor nieuwe stakingen te be perken. De te Manchester bereikte overeenokst zal Maandag en Dinsdag nog in behandeling komen bij de betrokken werkgeversvereenigin- gen en de vakorganisaties, .waarna de onder- teekening der overeenkomst zal kunnen plaats vinden. Waarschijnlijk zal zulks geschieden in een Dinsdagavond te houden plenaire bijeen komst. PARIJS, 25 Sept (V. D.) De bijzonder» ver slaggever van de „Paris Soir" te Genève, Sauer- wein, meldt zijn blad, dat Frankrijk het vaste voornemen heeft Dinsdag a.s. het Duitsch- Fransche handelsverdrag op te zeggen, wan neer Duitschland niet accoord gaat met het opheffen van bepaalde geboden toltarieven. In tegenstelling tot dit bericht verluidt in politieke kringen, dat Frankrijk niet gaarne tot opzegging zou overgaan, daar een toestand zonder verdrag onder deze omstandigheden een zeer ongunstige uitwerking zou kunnen hebben en men er geen duidelijke voorstelling van heeft, wat in de plaats van het verdrag zou kunnen treden. Volgens de „Liberté" worden op het oogen blik de besprekingen tusschen DuitsChe en Fransche deskundigen, dit te Stresa zyn be. gonnen, voortgezet. Frankryk staat op het standpunt, dat de omstandigheden, die leidden tot het handelsverdrag van 1927, vooral wat be treft de leveringen op heirstelrekening, niet meer bestaan en dat het groote aantal ge bonden tarieven voor Frankrijk te moeilijk worden. De „Liberté" wijst er verder op, dat by een vroegere gelegenheid Von Hoesch er reeds den nadruk op heeft gelegd, dat Duitsch land de opzegging van het verdrag als een onvriendelijke daad zou beschouwen. Als we spreken over ,,ijdelheid der ijdelheden"dan klinkt dat voor veel menschen een beetje preekerig. Het is dan ook interessanter de waarheid aan de practijk te toetsen door b.v. een stuk ij delheid tot zijn ivare pro porties terug te brengen. Zoo'n stuk ijdelheid ivas dezer dagen de Cheva- lier-ziekte, die Amsterdam en Den Haag een oogenblik heeft aangetast. In Amsterdam hebben duizenden uren gewacht om den Franschen zanger van ondeugende liedjes te mo gen hooren of zelfs maar zien en weer duizenden hebben tevergeefs gesmeekt om een plaatsje in Tuschinski. In Den Haag heeft een zestigjarige zinnelooze haar aangebe den Maurice bijna gewurgd uit pure liefde. En waarom dit alles? Cheva lier is een weinig beteekenend film acteur en een goed liedjeszanger. Maar is dit voldoende om zooveel duizend vrouwen en meiskes stapel te maken? Ziehier een typisch geval van ijdele glorie, dat Maurice zelf wel heel belachelijk zal vinden, als hij in een nuchter oogenblik zijn hersens gebruikt. Vindt u Beuker en Denijs niet veel leukere jongens dan Chevalier?" vroeg mij een jongedame. „Die twee Hollandsche jongens werken als paar den, grijnslachen niet zoo wee en verdienen een normaal honorarium, terwijl Maurice (en waarom??) een bespottelijke kluif krijgt." Die jongedame had gelijk en dat heb ik haar grif toegegeven. „Ik vind hem een engerd," zei ze BERLIJN, 24 Sept. (W. B.) De rijksminister van Arbeid, Schaeffer, had een onderhoud den hoofdredacteur van het Wolffbureau ove de stakingen, die voorkomen tengevolge van doorvoering der sociale noodverordeningen. De minister zeide, dat hy de berichten hier' omtrent overdreven achtte en dat een onderzoe eerst noodig was. Hij kon nog niet gelooven, dat een aanzien lijk aantal arbeiders, die nog een positie hebbe om een geringe loonsverlaging, den werklooze die met vrouw en kinderen al lang genoeg on bering hebben geleden, den weg naar een trekking zou willen belemmeren^Op die wi) zouden ze het begrip van tariéfVerdragen en 0 positie der vakvereenigihgen aan het wanke1® brengen. Voor den winter beoogt de ryksregeering ve hooging der werkloozenondersteuningen, daar v uitgaat van de opvatting, dat het werklooze cyfer tengevolge van haar economisch progra zal dalen. Het komt thans goeddeels aan op de houdm der vakvereenigingen en arbeiders, of deze n& tuurlijke voorwaarde kan intreden. In elk 6fv,, houdt de ryksregeering aan haar economise program en aan de noodverordening vast. WASHINGTON 24 Sept. (Reuter). Naar uit particuliere bron gemeld wordt zou de Ame kaansche regeering besloten hebben om tusschen Amerika en de andere zee-mogen^ heden bestaande vloot-overeenkomst op ..g zeggen, in verband met den in Mandsjoeru geschapen toestand. STOCKHOLM, 24 Sept. (W.B.) De kabinet' formateur, de socialistische partyleider P- Hansson, heeft den koning het volgende mm terie voorgelegd: Minister-president: Hansson. Buitenlandsche Zaken: Sandler. Justitie: Schlyter. Financiën: Wigforst. Landbouw: Skoeld. Verkeer: H. Leo. Defensie: Wennerstroem. Handel: Ekman. Eeredienst: Engberg. -f( Minister zonder portefeuille: Nothin enPr Unden. deJ) De nieuwe regeering is hedenmiddag m Kroonraad beëedigd. RIO DE JANEIRO, 24 Sept. (Eigen t De regeeringstroepen hebben in den stryd de opstandelingen in den staat Sao Paulo langryke successen behaald. De stad Barra een aantal andere plaatsen zijn ingenomen- (United Press)- LA PAZ, 24 Sept. (Eigen telegram). De r^ serve-lichtingen 1923 tot 1927 zyn door liviaansche regeering opgeroepen. (United Press/»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6