GANDHI EN DE VALERA j iÜ Fransch-Engelsche wrijving 1 I De Paria's verlost Een Gandhi-week Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Rusland en Japan Herriot en Simon oneens DE BAROMETER DINSDAG 27 SEPTEMBER 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13864; ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Den Volkenbond de les gelezen De parlementaire rebel De. lijdelijke verzetsman De Sovjejts laten consuls van Mandsjoekwo toe Het Weer Tot opheffing van de Paria's Persoonlijke aanvallen Bij de verkiezingscampagne in de Vereenigde Staten Een radicale partij Onderhandelaars naar getroffen landen De Duitsche contingent eer ing IN MEMORIAM Australisch kabinet verdeeld Luchtoorlog maakt een slachtoffer Engeland geneigd Duitschland tegemoet te komen Pessimisme te Genève Goering voor de kiezers Tegen de Duitsch-Nationalen Partijleiding tegen Goebbels De aardbeving in den Balkan Paniek onder de bevolking Norman Davis weet raad Hongermarsch naar Londen Nisjni-Novgorod heet voortaan Gorki De weduwe van den eersten rijks- president Friedrich Ebert legt bloemen op zijn graf Porte Rico geïsoleerd DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN De ontploffing op de duikboot „Persee" De Lybïsche woestijn in 15 menschen verbrand Poolsche boerenhoeven in asch I NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No 18187 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Twee merkwaardige revolutionnaire figuren trekken op het oogenblik het grootste deel van de wereldaandacht op zich, twee mannen, die evenals de opper machtige Mussolini in de getraliede leer school der gevangenis college hebben ge- loopen (of liever gezeten) en thans in de vrije menschelijke samenleving een rol van groote beteekenis spelen. De eene is de Britsch-Indische leider der Nationale Con grespartij mr. Gandhi, wiens kracht gelegen is in een desnoods tot den dood toe door gevoerde passiviteit; de andere, de voorzit ter van het uitvoerend bewind in den Ier- schen Vrijstaat, Eamon de Valera, die een agressieve activiteit ontwikkelt. In den mageren Mahatma is het lijdelijk maar fanatieke verzet van het Oosten tegen de Britsche overheersching belichaamd, in den eveneens mageren De Valera de Wes- tersch-agitatorische vrijheidsdrang van de nationalistische Ieren, die zich met grim mige verbetenheid willen ontworstelen aan de Britsche voogdij. De meest succesvolle op het oogenblik is voorzeker de Westersch geschoolde, maar in wezen zuiver Oostersch gebleven Britsch-Indiër, die door zijn vrij willige hongerstaking bewerkt heeft, dat het meer dan drie-duizend jaar oude Hindoesche kaste-systeem eindelijk zijn wreedaardig scherpe kanten voor de paria's, de „onaanraakbaren", verloren heeft. Al zijn er uit moreel oogpunt ook tal van ernstige bezwaren aan te voeren tegen het dreigen met zelfmoord als middel tot bereiking van een bepaald doel, en al blijken de motieven van Gandhi ook minstens evenzeer van politieken als van religieusen aard te zijn geweest, het resul taat, dat zijn groote vasten heeft opge leverd, verdient uit Christelijk oogpunt op recht te worden toegejuicht. Het accoord, dat tusschen de Hindoes van de hoogere kasten en de als onreine dieren geschuwde en verachte en geweerde paria's onder pressie van Gandhi's hongerstaking tot stand is gekomen, beteekent een eerste groote en gewichtige stap naar de vrijma king en volkomen gelijkgerechtigdheid van de maatschappelijk verdrukte klassen in de Wonderlijke samenleving der Hindoes. Ransay Mac-Donald, die den millioenen paria's buiten de godsdienstige gemeen schap der Hindoes een zekere mate van kiesrecht wilde verleenen, omdat hij geen kans zag de met alle Christelijke en huma nitaire beginselen strijdige kasten-traditie der Hindoes te breken, heeft overeenkom stig zijn belofte de door hem voorgestelde kiesrechtregeling teruggenomen, omdat de Hindoes zelve nu een regeling met de paria's hebben getroffen. Volgens het voorstel van de Britsche regeering zouden de paria's slechts 71 speciale zetels in de provinciale raden krijgen, maar volgens de nieuwe overeenkomst zullen er thans 148 voor hen worden gereserveerd. Behalve het grootere aantal, dat hun is toegewezen, is ook de wijze, waarop de candidaten der paria's voor deze zetels gekozen zullen worden, van groot belang. De „speciale" zetels zouden bezet worden door paria-candidaten, welke uitsluitend door de paria's zelve zouden zijn gekozen, terwijl thans voor de gereserveer de paria-plaatsen alle Hindoes, dus ook die der hoogere kasten, zullen meestemmen. De eenheid der Hindoe-gemeenschap wordt dus door de nieuwe regeling ver sterkt, terwijl het afgrondelijk onderscheid tusschen de hoogere kasten en de onaan raakbaren voor een groot deel wordt opge heven. Het was juist deze eenheid in de godsdienstige gemeenschap der Hindoes, waarvoor Gandhi opkwam, omdat deze een heid voor de Hindoes van het allergrootste politieke belang is, aangezien het kiesstelsel in Britsch-Indië gebaseerd is op de verdee ling in godsdienstige gemeenschappen. In dien de paria's ten deele buiten het ver band der Hindoes zouden zijn gebracht, zou de Hindoe-gemeenschap tegenover de Mo- hammedaansche en de andere gemeen- schappen veel van haar overwicht hebben verloren. Naast Gandhi hebben de paria's hun politieke erkenning te danken aan hun energieken leider Ambedcar. Nu de eerste schrede naar de bevrijding der paria's bin nen de Hindoe-gemeenschap is gezet, zal Gandhi niet rusten, vóórdat deze volledig is geworden. Hij zal daarvoor zijn psychi sche en physieke krachten hard noodig hebben. Hij neemt thans weer voedsel tot zich, zoodat er goede hoop bestaat, dat hij zich aan deze taak zal kunnen gaan wij den. Eamon de Valera heeft groot opzien ge baard met zijn krachtige rede, waar mee hij als voorzitter van den Vol kenbondsraad de algemeene Volkenbonds vergadering geopend heeft. In deze rede heeft de vroegere rebellenleider en thans parlementaire voorvechter van Ierlands on afhankelijkheid in onomwonden termen lucht gegeven aan de bittere teleurstelling, welke de Volkenbond den naar ontwapening en vrede snakkenden volkeren heeft ge baard. Hij verklaarde, dat het er thans om gaat, dat de Volkenbond zijn bestaansrecht be wijst. Levert hij dit bewijs niet, dan zal hij onherroepelijk geleidelijk tot ontbinding overgaan. Het is duidelijk, dat de Valera vooral het oog had op de gebeurtenissen in Mandsjoekwo en als voorzitter van plan is bij de behandeling van het rapport der commissie-Lytton een krachtiger houding tegenover het Japansche imperialisme aan te nemen dan de Volkenbond tot nu toe durfde. Het zal echter de vraag zijn, of hij de angstvallig voorzichtige mogendheden daarbij op zijn hand zal kunnen krijgen. Zachte behandeling geeft stinkende won den, zegt het spreekwoord, en de onwelrie kende wonde-plek in het Verre Oosten be vestigt dit volkomen. Maar bij een al te krachtige houding van den Volkenbond zou Japan zijn lidmaatschap wel eens kunnen opzeggen. Het zal voor den resoluten Ier dus moeilijk genoeg zijn om den juisten toon te vinden. De ontwapeningsconferentie, het Chineesch-Japansch conflict en de a.s. eco nomische wereldconferentie vormen de drie struikelblokken, welke de Volkenbond zon der vallen heeft te passeeren, wil hij zijn uitgemergelde prestige-nek niet breken. Het is merkwaardig, dat de Valera, die als Iersch-nationalistisch politicus alles in het werk stelt om het door de regeering-Cos- grave onderteekende verdrag met Engeland te annuleeren, zijn betoog staafde met een pleidooi voor da onschendbaarheid en de strikte handhaving van het Volkenbonds verdrag. Sir John Simon zal daarbij wel achter zijn „cleanshaven" diplomaten-mas ker gemeesmuild hebben, maar dat neemt niet weg, dat de Valera dit keer eens vol ledig gelijk had. LONDEN, 27 Sept. (Reuter). Naar de „Ti mes" uit Tokio meldt, heeft de Japansche re- zant in Moskou, Hirota, voor zijn vertrek naar Japan, den plaatsvervangenden Volks commissaris voor buitenlandsche zaken, Kara- chan, naar diens meening gevraagd over de erkenning van den nieuwen staat Mandsjoe kwo door de Sovjet-regeering. Karachan heeft hierop, na ruggespraak met zijn ambtgenooten, geantwoord, dat de Sovjet- regeering bereid is consuls van Mandsjoekwo in Siberië en desgewenscht zelfs een Consul- Generaal in Meskou toe te laten. Tot een vol ledige erkenning van den nieuwen staat kan de regeering thans echter niet overgaan. Verwachting: Zwakke tot matigen wind, uit Westelijke, later Noordelijke richtingen, meest half bewolkt, weinig jj of geen regen, kans op nachtvorst, U weinig verandering in temperatuur g overdag. H Hoogste barometerstand 769.8 te Black- g sod. g Laagste barometerstand 749.4 te Vardö. g Zon op 6.55, onder 6.46. Nieuwe Maan §g Vrijdag v.m. 6.50. Licht op 7.16. BOMBAY, 27 Sept. Op initiatief van den voorzitter van het Al-Indisch Nationaal Con gres, Pandit Malaviya, begint heden in geheel Indië een Gandhi-week, bedoeld als actie voor de opheffing der sociale minderwaardigheid en onrechtvaardigheid tegen de paria's. Tot dit doel zal een groote propaganda-actie wor den gevoerd waarbij getracht zal worden een bedrag van anderhalf millioen roepie bijeen te brengen. Bij het bekend worden van het resultaat der onderhandelingen en het bericht dat Gandhi zijn hongerstaking had geëindigd, gaven velen in Indië blijk van hun groote vreugde door den Mahatma een gelukstelegram te zenden. Hoewel hij het antwoord van de Britsche re geering wel als bevredigend aanvaardt, ver klaarde Gandhi dat veel punten der regeling van Poona voor de onderdrukte klassen van zoo groot belang zijn, dat het contact, hem met zijn vrienden buiten de gevangenis toegestaan, moet voortduren. Er werd hem medegedeeld, dat zijn wen- schen aan de regeering kenbaar gemaakt zou den worden. NEW-YORK, 26 Sept. (Reuter.) Naarmate de datum van de presidentsverkiezing nadert, neemt de hartstocht toe en de candidaten wor den thans zelfs persoonlijk aangevallen. De tegenstanders van Roosevelt hebben on langs het gerucht verspreid dat hij door zijn physieke zwakte niet de vermoeienissen van de presidentsfunctie gedurende 4 jaren zou kun. nen doorstaan, terwijl de aanhangers van den democratischen candidaat den ouden „canard" hebben doen herleven, dat Hoover een En- gelschman is, terwtjl de Hearstpers hem pro- Engelsche gezindheid toeschrijft. WASHINGTON, 27 Sept. (V. D.) Onder voorzitterschap van den Senator voor Nebraska Norris is gisteren opgericht een nieuwe vooruit, strevende partij onder den naam van National Progressive League, een groep die verklaart boven en buiten de politieke partijen te staan en die slechts ten doel heeft de candidatuur voor het presidentschap der Vereenigde Staten te steunen van Roosevelt, den gouverneur van den staat New-York. De nieuwe groep bestaat zoowel uit democratische als uit de progressieve elementen uit de democratische en uit de Re- publikeinsche Partij. Zij noemt zich onafhan kelijk van de bestaande politieke groepen en zij zal trachten in het geheele land comité's te vormen. Dezer dagen zal haar economisch pro gram worden gepubliceerd. BERLIJN, 26 Sept. (V. D.) Verwacht wordt, dat de nieuwe noodverordening inzake den landbouw Woensdag zal worden afgekondigd. Reeds dien zelfden dag zal, naar de Berlijn- sche bladen meldden, een kleine commissie van regeeringsvertegenwoordigers op reis gaan, om met de regeeringen der door het contingentee- ringssysteem getroffen landen directe bespre kingen te voeren. CANBERRA, 26 Sept. (Reuter). De minister voor het postwezen, Fenton, heeft zijn ontslag ingediend. De eerste minister Lyons heeft hem verzocht op zijn beslissing terug te komen. Fenton is hiertoe overgegaan, omdat hij de re- geeringsvoorstellen inzake de tarieven niet kon steunen. LONDEN, 27 Sept. (Reuter) Tijdens lucht- manoeuvres, nabij Holbeach, in Lincolnshire, is een met bommen beladen vliegtuig in brand geraakt en omlaag gestort. De bommen ontploften en de piloot werd gedood. PARIJS, 27 Sept. (V.D.). Het korte onder houd tusschen Herriot en den Engelschen Minister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon, schijnt niet zoo te zijn verloopen als men het van Fransche zijde had verwacht. De oorzaak hiervan schrijft men toe aan het feit, dat Herriot pas betrekkelijk laat te Genève is aangekomen en daardoor niet in de gelegenheid was, met zijn Engelsche collega's te beraadslagen over de kwesties, die in het middelpunt van de belangstelling staan. Pertinax, die voor de „Echo de Paris" te Genève vertoeft, meent te weten, dat de Engel sche Minister van Buitenlandsche Zaken zich er toe heeft beperkt Herriot op de hoogte te stellen van zijn onderhoud met den Duitschen Rijksminister van Buitenlandsche Zaken en hem bovendien opmerkzaam heeft gemaakt op de Engelsche nota, waarin de mogelij Kheden worden genoemd waardoor men van Engel sche zijde meent, dat Duitschland tevreden gesteld kan worden. Pertinax is van meening, dat juist deze punten het Fransche standpunt in zijn zwakste zijden treffen. Het „Journal" verwijt Sir John Simon, dat hij den toestand niet ernstig genoeg neemt. Toen hij Herriot verliet, maakte hij niet den indruk van een man, die zijn gemoed te zwaar be last met de belangrijke kwestie van de orga nisatie van den vrede. De „Matin" geeft openlijk toe, dat de be spreking tusschen Herriot en Simon niet tot het gewenschte resultaat heeft geleid. Het begin van de Volkenbondszitting is om geven door een pessimistische sfeer. Ook de „Excelsior" geeft toe, dat nog nooit een zoo groot pessimisme boven Genève was samengetrokken. Tal van landen kunnen thans rekenschap geven van de resultaten iiunner politiek, die het prestige en het moreele aanzien van den Volkenbond zoo zeer heeft geschaad. Wat de „Times" zegt In een hoofdartikel over de gelijkgerechtig- heidskwestie schrijft de „Times" naar aanlei ding van de rede van Herriot, dat psychologisch beschouwd de verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk thans slechter is dan een jaar geleden, terwijl zij een jaar geleden reeds slechter was dan voor vijf jaar. De rede van d enFranschen Minister-president bevat geen aanwijzing voor eenige tegemoetkoming of voor eenig voorstel om de moeilijkheden op te los sen. Ook buiten Duitschland heeft men toe gegeven aldus de „Times" dat de afschaf fing van de weerplicht tot demoraliseering van het jonge Duitschland heeft bijgedragen. Een militie beschouwt men algemeen slechts als een defensieve macht. De reorganisatie van het door Versailles toegestane leger van 100.000 man in een grootere of minder goed gevormde leger macht is geen reden om alarm te slaan. Het blad vraagt zich af of de bewering van Herriot dat de nationale verdediging burgerplicht is, slechts op Frankrijk betrekking heeft. Duitsch. lands wil om een militie-leger te bezitten, dat niemand verhinderen kan,* is slechts een deel van de algemeene politiek der gelijkberechtig- heid. De „Times" spreekt zijn teleurstelling er over uit, dat Herriot met geen woord melding heeft gemaakt van het Engelsche standpunt. De En gelsche voorstellen hadden ten doel het ver schil tusschen gedwongen en vrijwillige ont. wapening uit den weg te ruimen door alle staten hun ontwapeningsverplichtingen vrijwil lig te doen uitvoeren. Engeland wenscht een niewe ontwapeningsconventie in de plaats van Hoofdstuk V van het Verdrag van Versailles. Het Engelsche voorstel houdt voor Duitschland een tijdelijke begrenzing der bewapening in evenals voor de overige staten, zoodat gedeel telijk wordt tegemoet gekomen aan den Duil sch eneisch, voorzoover deze rechtvaardig is. KIEL, 27 Sept. (W. B.) Rijksdagvoorzitter Goering heeft zijn eerste verkiezingsrede ge houden in een vergadering der N. S. D. A. P. en verklaard, dat de thans, naar hij hoopte laatste verkiezingsstrijd, tot doel had de reac tie te verslaan. Spr. keerde zich scherp tggen de Duitsch- Nationalen en zeide, dat de N. S. D. A. P. wellicht mandaten kon verliezen, doch dat de Duitsch-nationalen deze onmogelijk konden winnen. De verkiezingsstrijd, zoo wordt uit Hamburg gemeld, is reeds met een vechtpartij ook be gonnen, n.l. in Uhlenhorst, waar een schiet partij plaats had tusschen Communisten en Nat. Socialisten, waarbij 2 deelnemers ernstig gewond werden. MÜNCHEN, 27 Sept. (V.D.). De Nationaai- socialistische leider van het partij district Ber lijn, dr. Goebbels, had op 24 September j.l. in het Berlijnsche partij orgaan „Der Angriff" een oproep aan alle Berlijnsche Nalionaal- socialisten gepubliceerd, die zich keerde tegen de burgerlijke nationale dagbladen, die de nationaal-socialistische beweging bestrijden. In den oproep werd den nationaal-socialisten verboden in de toekomst deze kranten te koo- pen, zich er op te abonneeren, ze te lezen of advertenties er in te plaatsen. De centrale Rijkspersafdeeling der nationaal- socialistische partij te München, deelt thans mede, dat deze dóór de „Angriff" gepubli ceerde oproep abusievelijk is opgevat als een bevel voor het geheele rijk. Medegedeeld wordt echter dat dit bevel slechts geldt voor het district Groot-Berlijn. waar de verhoudin gen anders ziin, en dat het niet geldt voor de overige partij districten, waar ook de houding der burgerlijk-nationale pers anders is. Omrent de aardbeving op het Balkan- schiereiland worden de volgende nadere bijzon derheden gemeld: In geheel Bulgarije werd Maandagavond omstreeks half tien een hevige aardschok ge voeld. Het centrum ervan heeft, naar men ver moedt, zich te Saloniki bevonden. Er zijn voor zoover bekend geen menschenlevens te betreu ren. Te Sofia ontstond wel een paniek onder :1e bevolking. Ook in een gedeelte van Joego-Slavië werd de aardschok waargenomen en ëenige schade aangericht, doch ook hier zijn geen slacht offers te betreuren. Een deel der bevolking van het getroffen gebied ontvluchtte zijn woningen. Uit Saloniki wordt gemeld, dat in Thessa- lië, Macedonië en Thracië krachtige aard schokken zijn waargenomen, waardoor in ver schillende dorpen huizen instortten. Ook te De Bilt geregistreerd Maandagavond om 19.25 uur, tijd van green- wich, werd aan het Koninklijk Nederlandsen Meteorlogisch Instituut te De Bilt een buiten gewoon sterke aardbeving opgeteekend, afstand ruim 2000 K.M., oorsprong in of in de omge ving van de Aegeische Zee, Balkan of Klein- Azië. Om 21.31 uur werd een zwakkere aardbeving geregistreerd. Verder wordt uit Londen gemeld, dat aldaar Dinsdagavond om ca. 8.30 een hevige aard beving is geregistreerd, welke volgens de be rekeningen van het meteorologisch instituut op een afstand moest liggen van 1560 mijl, vermoedelijk nabij de Azoren of in het Ooste lijk bekken van de Middellandsche zee. NEW-YORK, 27 Sept. (Reuter). Volgens de „New-York Times" heeft Norman Davis, de Amerikaansche vertegenwoordiger op de Econo mische Wereldconferentie, drie, en wellicht nog meer plannen, teneinde de Engelsche en Ameri kaansche opvattingen inzake de vermindering der vlootbcwapening tot elkaar te doen brengen. LONDEN, 26 Sept. (V. D.) 350 Schotsche werkloozen zijn Maandag uit Glasgow vertrok ken voor een hongermarsch naar Londen, waar zij den 27en October willen aankomen. Zij heb. ben het voornemen in het parlement een request aan te bieden, waarin o. m. de intrek king van de kortingen op de werkloozen- en sociale verzekeringen wordt geëischt. Duizenden werkloozen begeleidden de demonstranten, die met zware rugzakken waren uitgerust, tot de grens der stad. MOSKOU, 26 September. (V. D.) Ter ge. legenheid van het veertigjarig jubileum als dichter van Maxim Gorki, heeft het Centraal Comité der Communistische Partij besloten te Moskou een speciaal literair instituut met den naam Gorki te scheppen. De Moskousche schouwburg zal voortaan heeten academische schouwburg Gorki. Tenslotte werd het besluit genomen de geboortestad van Gorki, Nisjni- Novgorod, om te doopen in Gorki. Nederland, België en Luxemburg komen Woensdag bijeen, ter bespreking van economi sche aangelegenheden. Plechtige Metten voor de zielerust van kanun nik Th. F. Ebbinkhuysen. Ernstige autobusbotsing te Laren; één doode, 25-tal gewonden. Vader, die zijn dochtertje doodelijk mishandel de, tot vier jaren gevangenisstraf veroordeeld. Toestand der slachtoffers van het autobus ongeluk bij Laren. Fransch-Engelsche wrijving te Genève. Opzienbarende rede van De Valera in den Volkenbondsraad. Gandhi eet weer. Schmeling wint van Walker. Rusland laat consuls van Mandsjoekwo toe. Verkiezingsrede van Goering. Gandhi-week in Indië. 15 menschen verbrand in Polen. Duitsche onderhandelaars naar door contin genteering getroffen NEW YORK, 27 Sept. (Reuter). De verbin dingen met Porto Rico zijn verbroken. Men vreest, dat er een tropische storm woedt, die de Maagden-Eilanden heeft geteisterden thans Porto Rico heeft benaderd. PARIJS, 27 Sept. (V.D.) De ontploffing aan oord van de Fransche duikboot „Persée" was een motorontploffing, waarbij de krukas van een Dieselmotor werd weggerukt en do cylinder scheurde. De ingenieur van de scheepswerf en een mon teur, die zich in de nabijheid van den motor bevonden, werden op slag gedood, terwijl een groot aantal aanwezigen door rondvliegend me taal gewond werden. Twee hunner kregen een zoo ernstige schedelbreuk, dat men voor hun leven vreest. Tengevolge van de ontploffing brak in de machinekamer een brand uit, waar door een twintigtal leden van de bemanning min of meer ernstige brandwonden opliep. De „Persée" was Maandagochtend uit Cher bourg vertrokken voor een oefentocht. Aan boord bevonden zich behalve de bemanning, die niet voltallig aanwezig was, een twintigtal in genieurs en monteurs van de scheepswerf, ten einde de machines een laatste keuring te doen ondergaan. Nog voor de door de S.O.S.-signalen gealarmeerde schepen voor hulpverleening ter plaatse waren, was de „Persée" door een ande re Fransche sleepboot, die toevallig in de na bijheid kruiste, op sleeptouw genomen. Gister avond laat werd de haven van Cherbourg be reikt, waar de gewonden naar het Marine-hos pitaal werden overgebracht. Behalve de zwaar gewonden zouden nog drie mecaniciens, die zware brandwonden hadden opgeloopen, in le vensgevaar verkeeren. De „Persée", die tot het scheepsbouwprogra*- van 1927 behoorde, is verleden jaar van ste- geloopen. KAIRO, 27 Sept. (Reuter). Vandaag is een Engelsche expeditie vertrokken, die eenige on toegankelijke gedeelten van de Lybische woestijn zal onderzoeken. De expeditie blijft twee maan den onderweg en denkt 14.000 mijl door onbe kend gebied af te leggen. Zij bestaat uit vier auto's, waarvan de kap, de spatborden en alle verdere onnoodige onderdeelen zijn afgehaald WARSCHAU, 27 September (Reuter) Nabij Brest-Litowsk, heeft een geweldige brand gewoed, waardoor een groot aantal boeren woningen in de asch werd gelegd; Niet minder den 15 personen, waaronder vrouwen en kinderen, vonden den dood in de vlammen. De oorzaak van den brand is nog niet be kend. l \\\T\\\MimiinMi Hoogste stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 762 VnArnit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1