KENNEMERLAND Advertentiën 8e Haarlemsche Kruideniers-beurs DANSCLUB in het Gem. Concertgebouw DIERENDAG 1932 GEBAKJES radio-dokter" Wisselkoersen f 26t.m.30Sept.'32 BEZOEKT DE 26t.m.30Sept.'32 Lange Begijnestraat 13 Haarlem Zeg< Vrije Huizen ELECTRICÏTEIT A. PRINS „FREUNDSCHAFT MIT TIEREN" NET MEISJE CORNEGOOR WINKELHUIS DINSDAG 27 SEPTEMBER BEVERWIJK VELSEN IJMUIDEN MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN UIT DEN OMTREK AALSMEER HAARLEMMERMEER HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE HERINGA WUTHRICH - HAARLEM HILLEGOM LISSE NOORDWIJK NOORDWIJKERHOUT WARMOND DE RAMP TE ZANDVOORT Koninklijke deelneming Staatsloterij ST0FZU1GERHUIS MAERTENS Vampyr stofzuigers f 98. ZANDVOORT Al Vanavond uitsluitend Winkeliersavond van 7.30 tot 11 uur Voor het publiek geopend: Dinsdagmiddag 27 Sept. v. 1.30-5,30 - Woensdag 28, Donderdag 29 en Vrijdag 30 Sept., telkens van 1.30-5.30 en 's avonds v. 7.30-11 uur DEMONSTRATIES MUZIEK (2 orkesten) GEZELLIGHEID Entrée met inbegrip van Sted. Belasting 30 ct. Officieele Catalogus 10 et. Heerenkleeding STOOMEN STADSSCHOUWBURG Op Hoop van len WIJ VERHUREN kunnen nog eenige jaren zich aansluiten. Beneden- en boven huis Hypotheek Groote sorteering 8 CENT Adverteert in dit blad J. MERCKELBAGH STAKING BIJ DE WERKVERSCHAFFING. Gisteren hebben de tewerkgestelden by de werkverschaffing van de haven-uitbreiding het werk neergelegd, omdat ze niet langer in ta- riefwerk wenschten te staan, waarbij zij het ge garandeerde loon van 38 cent per uur niet konden bereiken. De directeur van de Arbeidsbeurs deelde ons cnede, dat de leiders van de staking in een officieel schrijven medegedeeld hebben, dat de arbeiders in de werkverschaffing het werk heb ben neergelegd, omdat het gagarandeerde uur loon van 38 cent niet kan worden bereikt. Ver der vernamen we, dat de nieuwe ploeg arbei ders Vrijdag het werk in accoord-loon hebben aangevangen, nadat een kleinere ploeg een week aan den arbeid was geweest. Het gemeentebestuur, evenmin als de Arbeids beurs kunnen in de loonregeling en de werk- indeeling verandering brengen, omdat deze ge heel zijn voorgeschreven door den Minister. Intusschen zijn door de Arbeidsbeurs 20 nieu we arbeiders aangewezen, die a-s. Vrydag tewerk zullen worden gesteld, terwijl de werkoozen, die den arbeid hebben neergelegd, ingevolge de bepalingen van den Minister, van steun moeten worden uitgesloten. Het Ministerie is van het voorgevallene op de hoogte gesteld. Gisterenavond heeft de afdeeling van den R.K. Volksbond in het K. S. A-gebouw een vergadering gehouden ter bespreking van het conflict. De vergadering was zeer druk bezocht en stond onder leiding van den heer B. van der Plas. Het bestuur adviseerde aan de tewerkgestel den om den arbeid wederom te hervatten. As. Woensdag zal ten Raadhuize een conferentie worden gehouden tusschen B. en W. en de con tact-commissie uit de organisaties, waarbij waarschijnlijk een vertegenwoordiger van het Werkliedenverbond aanwezig zal zijn. Er ontstond een langdurige discussie, die soms een zeer heftig karakter droeg, maar tot geen resultaten leidde. De tewerkgestelden willen den arbeid wel her vatten, maar dan een gegarandeerd uurloon van 38 cent. Zoolang dit niet gegeven kan wor den, zullen ze niet aan het werk gaan. Naar we vernemen zijn thans nog een zestal arbeiders aan het werk, die verklaard heb ben zich achter de organisatie te scharen. Ingebroken Zondagavond is Ingebroken bij zekeren G., wonende alhier, aan de Bik- en Amolakade. Vermist wordt een ijzeren geld kistje met inhoud. Geslaagd Onze plaatsgenoot de heer H. Berkhout slaagde te Amsterdam met lof vooi het Alg. Ned. Politiediploma. De heer Berkhout was leerling van den heer Barendsen, alhier. IJMUIDEN, 27 Sept. Rijksvtschafslag Tar bot per K.G. 1.100.75. Griet per 50 K.G. 3515, Tone per K.G. 1.450.75, Groote schol per 50 K G. 29, Middel schol per 50 K.G. 3630, Zet Schol per 50 K.G. 35—28, Kleine Schol per 50 K G. 234.80, Schar per 50 .G. 65.50, Tong schar per 50 K.G. 36, Rog per 20 stuks 30—10.50, Vleet per stuk 3.60—1.15. Pieterman en Poon par 50 K.G. 4.30, Groote Schelvisch per 50 K.G. 27— 25. Middel Schelvisch per 50 K.G. l8-50"^.1.6®0' KI. mid. Schelvisch per 50 K.G. 17—10, Klejne Schelvisoh per 50 ,G. 115.50, Kabeljauw per 125 KG. 6434. Gullen oer 50 K.G. 11.502-20: Wilting per 50 K.G. 7—4.20, Koolvlsch per Btuk 0.58, Makreel per 50 K.G. 118 50, Versche Ha ring per kist 5.203.60. van de heden aan den Rijksvischafslag aangeko men stoomtrawlersO.N. 68 f 4800 Christine 5000 Knikker 2500, Ita 2600, Leentje Elisabeth 2300. Juliana 1800, Sch. 70 1400, Elie Chemviere 19Kotters' S 120 f 1200. idem 66 1000 gulden- Loggers: K.W. 169 f 930, idem 161 1040 gulden. Benoeming. - Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Geestelyken Advi seur van de R.K. Kinderuitzending, alhier, den weleerw. heer fr. H. Heggelman O.C. Tragisch De 18-jarige zoon van den arbei der D. te Hoofddorp, had het ongeluk van een schelf in een hooivork te vallen, waardoor hij zoodanig werd gewond dat geneeskundige hulp noodig bleek. Na verloop van eemge dagen zijn werkzaamheden hervat hebbende, werd de jongeman kort daarop zóó ziek, dat opname in een ziekenhuis noodzakelijk werd geacht Hu werd vervoerd naar het St. Elisabeths- gasthuis te Haarlem, waar hy dezer dagen is overleden. GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester L. H. Simons. B en W stellen voor hen te machtigen pu bliek bij opbod te verhuren voor den tyd van één jaar eenige perceelen land. De heer Vink wijst er op, dat ons zwarte wei land zich slecht leent voor het telkens verwis selen van gebruiker, waarom hy B. en W. ver zoekt zooveel mogeiyk te willen medewerken om het land in dezelfde handen te laten. De Voorzitter antwoordt, dat de verhuring op dezelfde wijze geschieden zal als altyd en wan- nee de hoogste bieder dan goed is, heeft deze er aanspraak op. De heer van Duynhoven onderschrijft de meening van den heer Vink en geeft een vooi- beeld van een tegenwoordigen huurder, die het land zeer goed heeft opgeknapt, terwijl zyn voorganger het in desolaten toestand had ach tergelaten, waarom hy het bezwaariyk acht, dat deze huurder het nu ter wille van misschien een paar gulden zou moeten kwytraken. Spre ker geeft in overweging de tegenwoordige huur ders in de gelegenheid te stellen het weder in te huren. De heer Biesheuvel acht het voorstel van B. en W. om het voor derf, tyd van één jaar te verhuren verstandig. Met betrekking tot de bezwaren van de heeren Vink en van Duyn hoven wyst spreker er op, dat het tot nu toe op dezelfde wijze is geschied. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. Opheffing O. L. School Houtrakpolder, B. en W. stellen voor de Openbare Lagere School te Houtrakpolder met ingang van een nader door hen te bepalen datum op te heffen De heer de Graaff ziet geen reden voor op heffing. Spreker vraagt zich af, of wel eens een onderzoek is ingesteld naar de reden, waar om deze school zoo slecht bezocht wordt; hij zou voorts gaarne zien, dat eerst het wetsont werp-Terpstra werd afgewacht. Spreker gelooft voorts niet, dat de kosten in de toekomst zooveel meer zullen worden. Im mers, tot nog toe was het onderhoud aan die school reeds ongeveer nihil, terwijl in de toe komst de kosten van verwarming, leermidde len enz. gering zullen zyn; hy vraagt zich af. wat dan de bezuiniging zal zyn. De auto, waar mede enkele kinderen uit den polder thans naar de Christelijke school te Halfweg worden ver voerd, noemt spreker een „snert ding", waar mede de gemeente in geen geval zal kunnen volstaan terwijl bovendien dan nog anderen voor hun kinderen vervoer per auto zouden kunnen verlangen. Afgezien, van dit alles acht spreker het bo- vendien nog gevaarlijk om kinderen per auto naar school te vervoeren, waar het hier over smalle wegen gaat, de spoor- en tramweg, als mede een drukke Ryksweg moeten worden ge kruist, hetgeen voor enkele ouders wel eens aanleiding zou kunnen worden om voor hun kinderen huisonderwijs te verlangen, en wan neer dat het geval wordt, zal er van bezuini ging wel geen sprake meer zyn. g Bovendien, wat niet is kan in de toekomst nog wel komen; momenteel bezoeken geen km deren uit het buurtje bij de Ridder deze school doch in de toekomst zou dit best nog wel eens kUSpnrekereriterdean ook voor het voorstel van B en W aan te houden en noodigt dit College uit een onderzoek in te stellen naar de reden van het slechte schoolbezoek, alsmede eene be grooting over te leggen van het bedrag der bezuiniging, welke met de opheffing zal wor- d<DeVheer Zwaan onderschrijft de woorden van den heer de Graaff en haalt een voorbeeld aan te Egmond a. d Hoef, waar een sjedachte be zuiniging van 300.— de gemeente 1000 gin, kosten, hetgeen hier ook wel eens het geva. zou kunnen worden. De heer Biesheuvel zegt, dat in de toelich ting van B. en W. bij het ontwerp-besluit een drietal motieven van de meerderhald College zijn genoemd, welke aan duidelijkhe niets te wenschen overlaten, terwyi daarnaast een tweetal motieven van de minderheid naar voren worden gebracht, welke echter met zoo duideiyk zijn. Wat wordt er n.l. mede bedoeld, dat in deze gemeente toch reeds ten opzichte van het openbaar onderwas groote zuinigheid wordt betracht en in het onderhavige geval voor toepassing eener nog verder gaande zuinigheid te minder aanleiding bestaat, nu bezuinigingen ten aanzien van het bijzonder onderwys achter wege blijven. Spreker vraagt voorts, of de 9 nog genoemde school bezoekende kinderen in of in de omge ving van Spaarndam wonen. De voorzitter antwoordt den heer De Graaff, dat B. en W. met betrekking tot de vraag, waarom ouders openbaar dan wel bijzonder onderwys voor hun kinderen verlangen, de reinste passiviteit hebben te betrachten, aan gezien dit is gebaseerd op principieelen grond slag. Spreker beantwoordt dan de vraag van den heer Biesheuvel met betrekking tot de 9 kin deren, die thans nog de school bezoeken, waar uit biykt, dat by opheffing van de school de 2 kinderen van het hoofd naar elders zullen ver trekken, voor een drietal anderen bestaat, geen principieel bezwaar tegen het bezoeken van de R. K. school in den Houtrakpolder, terwyi de resteerende 4 kinderen bijna even goed de open bare school te Halfweg als te Houtrakpolder kunnen bezoeken; in ieder geval wonen zij minder dan 4 K.M. van eerstgenoemde school af. Met betrekking tot de financieele gevolgen, antwoordt spreker, dat men in Nederland zal moeten komen tot meer concentratie, welke reeds is neergelegd in het Rapport-Weiter. De heer De Graaff wil wachten op het wets ontwerp-Terpstra, maar de Tweede Kamer is nog niet voornemens dit ontwerp op de agenda te plaatsen. Voorts moeten 9 kinderen een school duur maken; de kosten worden hierdoor opgevoerd en maken deze per leerling duur en dat is de basis voor het by zonder onderwijs. In' verband met het onderwys zelf, lijkt het spre ker niet ideaal om met 1 leerkracht 9 kinderen, verdeeld over 7 klassen, onderwys te geven. De heer De Graaff verwacht in de toekomst meer kinderen op die school; het is mogelijk, maar in ieder geval ziet het er thans nog niet naar uit. Bovendien is de school afgekeurd voor R. K. onderwijs, maar dan is de consequentie daarvan, dat zij ook ongeschikt is voor open baar onderwijs, doch daar gaat het niet om Tr °m Vraag: Zal die sch001 bester.- het èn Jmnhpefnhd£fn iS sprekers overtuiging, dat hef h l belang van het onderwijs èn in dat zyaworchnnnhfinanciën der gemeente is. Z1J woidt opgeheven, hoewel sm-eker „vt, kan voorstellen, dat voorstanders van het own De Te6/vjS niet prettig binden ■De heer Van Essen verdedigt hierna B en alS minderheid in het coUege van welke naar Srifn bec.üfering van de kosten, zullen voortvloeien 66n 6n ander ^er°yer dan nog door de heeren De Graaff, Tabak, Stokman, Biesheuvel en Van Duynhoven he woord is gevoerd zet de LTenkn'f St?ndpunt nog eens breedefuit een en komt met kracht op tegen de bewerin gen van enkele leden, als zou het openbaar worden^ gemeente te kort gedaan Het voorstel van B. en W. wordt dan in stemming gebracht en met 8 tegen 3 stemmen die van de heeren Van Essen, De Graaff eii Zwaan, aangenomen. Aan de onderwyzeres te Houtrakpolder wordt met algemeene stemmen eervol ontslag ver leend met ingang van 1 Januari a.s. Betegeling speelplaats bjj de R. K. school te Halfweg. De voorzitter deelt mede, dat aanvankelijk door het bestuur van genoemde school betege ling in gevraagd van een gedeelte der speel plaats, groot 480 M2. Spreker leest thans een op 21 September j.l. ingekomen brief van dat be stuur voor, waarin nader wordt gevraagd om betegeling van de geheele speelplaats, zynde 1609 M2. B. en W. handhaven echter hun voorstel- Verschillende leden voeren hierover het woord, waaruit blykt, dat èn met het oog op de financiën der gemeente èn met het oog op het gevaar voor de kinderen, dat schuilt in geheele betegeling, het meest gevoeld wordt voor de eerste aanvraag van het bestuur. Met algemeene stemmen wordt dan ook het voorstel van B. en W. aangenomen. Benoeming leden financieele Commissie. In de vacature-Stokman worden uigebracht: 8 stemmen op den heer Stokman, 1 op den heer de Graaff en 1 op den heer Zwaan. In de vacature de Graaff werden uitge bracht: 10 stemmen op den heer de Graaff en 1 op den heer Zwaan. In de vacature Polderman werden uitge bracht: 9 stemmen op den heer Polderman en 2 op den heer Biesheuvel. De aftredenden zyn dus herkozen en nemen hunne herbenoeming aan. Eervol ontslag Gemeente- Opzichter B. en W. stellen voor aan den gemeente opzichter H. A. de Graaff op diens verzoek en onder de zynerzijds gestelde voorwaarden, met ingang van 1 Januari 1933 eervol ontslag te verleenen onder dankbetuiging voor de veie diensten gedurende een lange reeks van jaren aan de gemeente bewezen. Omtrent dit punt gaat de vergadering over in een besloten zitting. Na heropening van de openbare vergadering zegt de heer Biesheuvel, dat thans ter tafel ligt een voorstel van B. en W. om aan den gemeente-opzichter eervol ontslag te verleenen, dus aan een ambtenaar, die gedurende een 29-tal jaren in den letterlijken zin van het woord aan den weg heeft getimmerd. Spreker kent hem nu reeds een 13-tal jaren, waarvan 12 in nauwere relatie dan nu, en steeds is hij gebleken een betrouwbaar gemeente ambtenaar te zijn. Van zekere zijde werd actie tegen hem gevoerd en daarvoor heeft het vorige College van B. en W. strijd gevoerd en hem in het gelijk gesteld; nimmer werden dan ook grove fouten door hem gemaakt, doch steeds het algemeen belang voor oogen ge houden. Doch daarom komt thans die ontslag aanvrage; uiterlyk verricht hij zijn werk nog met ambitie, maar wij weten wel, waar dit het gevolg van is, n.l. van een „hetze", die tegen hem gevoerd is. Er wordt echter nog het volste vertrouwen in den heer de Graaii' gesteld. Spreker gelooft dan ook de tolk te zyn van den geheelen raad, wanneer hy zegt, dat niets hem liever zou zijn, dan dat B. en W. hun voorstel intrekken, welke consequen ties er dan aan zyn. De heeren Zwaan en Vink sluiten zich hierbij volkomen aan. De heer Stokman zegt als degene, die des- tyds de actie (spreker acht dit woord beter dan „hetze") gevoerd heeft, dat dit gebeurd is in verband met verschillende feiten, die ge beurd zijn. Spreker heeft altyd de persoon van den heer de Graaff gescheiden van diens functie; bovendien gelooft spreker niet, dat dit de reden van zyn ontslag-aanvrage is; daar is het al veel te lang voor geleden, doch om gezondheidsredenen, zooals ook uit de stukken blykt. Het gaat er thans volgens spreker maar om, om de zaak recht te zetten en dan is het een feit, dat het is voorgekomen, dat men zei: Ik ga maar naar de Graaff, dan hen ik er safe van. Intusschen heeft spreker er geen enkel bezwaar tegen om den heer de Graaff als opzichter te houden, totdat hy aan zijn volle pensioen toe is. De heer van Essen onderschryft de woorden van den heer Biesheuvel en zal als wethou der stemmen voor het door den heer Bies heuvel gedane voorstel. De heer Tabak is voor het voorstel van den heer Biesheuvel en gelooft, dat by aanneming daarvan de heer de Graaff volkomen gereha biliteerd is. Omtrent het door den heer Stokman ge sprokene verwijst de heer Biesheuvel deze naar de officieele notulen, waarna genoemde heer wel van spreker's meening overtuigd zal zyn. Gedurende de woorden van den heer Biesheuvel interrumpeert de heer Stokman. Nadat omtrent dit punt de heeren van der Laan en van Duijnhoven het woord nog heb ben gevoerd, zet de voorzitter deze aangele genheid nog eens nader uiteen en wijst er ten slotte den raad op, dat, wanneer het gemeentebestuur weigerachtig blijft het ontslag te verleenen, Gedeputeerde Staten dwang maatregelen zullen kunnen toepassen, teneinde het ook door dit College ter zake ingenomen standpunt door te voeren. B. en W. nemen dan ten slotte hun voor stel terug, terwijl aan Gedeputeerde Staten zal worden medegedeeld, dat de raad niet be reid is het gevraagde ontslag te verleenen. De heer Stokman wenscht aangeteekend te zien, dat hij hier tegen is. Afwijking Winkelsluitingswet B. en W. stellen voor op een desbetreffend verzoek van den heer J. K. Bierenbroodspot te Halfweg om zijn vischwinkel 's Zaterdags tot 12 uur geopend te mogen houden, afwijzend te beschikken Nadat hierover door den heer Zwaan eenige toelichting is gevraagd, wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Verkeersongeval Alhier had op de Wil- helminalaan een aanrydlng plaats tusschen een auto en een wielrijder. Het nieuwe rijwiel werd totaal vernield, terwyl de eigenaar er goed afkwam. De dame die den auto bestuurde, vergoedde de schade. Schande Zondagavond stonden in de Hoofdstraat eenige personen op het trottoir te praten. Een van hen werd door een auto, die te dicht by het troittoir reed, aangereden en bekwam eenige verwondingen en flinke bs schadiging van z'n kleeren. De auto reed door. Hopen we, dat hij gevat wordt. Als men op de trottoir niet meer veilig is, ziet het er slecht uit. Walbeschoeiing De walbeschoeiing aan de Beekkade is thans gereed gekomen. Het werk is uitgevoerd in gewapend beton. Daar de Beekkade voorheen slecht begaanbaar was, is het thans een schitterende verbetering. Mooi succes Mej. G. Lubbe alhier, leerling van mej. Veenboer, behaalde op de tentoon stelling der Ned. Modevakschool te Utrecht een 3den prijs voor het mooist ingezonden werk stuk. Als men in aanmerking neemt, dat deze vereeniging uit bijna 500 scholen bestaat, kan men van een schitterende praestatie spreken, zoowel voor leerling als voor leerares een mooi succes. HEROPENING R. K. BONDSGEBOUW Eenige weken geleden is door den heer Rutten, pachter van den R. K. Volksbond, als zoodanig ontslag gevraagd en verkregen. In verband met dit feit meende het bestuur, dat nu de tijd gekomen was, om tot algeheeie reorganisatie over te gaan. Besloten werd daarom niet meer tot de benoeming van een pachter, maar tot die van een concierge over te gaan. Door de benoeming van den heer D. Hageman meent het bestuur een goede keuze gedaan te hebben. Zondagavond had de plechtige officieele her opening plaats. Om 8 uur waren alle besturen van de aangesloten organisaties aanwezig, benevens enkele genoodigden. Met den gees telijken adviseur was ook de Zeereerw. Heer Pastoor Krook van St. Martinus aanwezig, terwijl er van de Eerw. geestelijkheid van de St. Josephparochie bericht was binnengekomen niet aanwezig te kunnen zyn. Ook van Wet houder Klaver was bericht van verhindering binnengekomen, terwijl namens de R. K. Raadsfractie een vier-tal raadsleden aanwezig waren. Voorzitter C. Seysener sprak allereerst een kort openingswoord, waarin hij de aanwezige Geestelijkheid benevens de besturen welkom heette. Vervolgens werd door den geestelyken advi seur, kapelaan W. van Benten van St. Mar tinus het H. Hartbeeld geïntroniseerd, terwyl Zijneerw. hierbij op treffende wyze de betee- kenis van het intronisatiewerk, in verband brengende met het organisatiewerk, uiteen zette. Na deze plechtigheid, welke in devote stemming door alle aanwezigen werd mede gemaakt, sprak Pastoor Krook nog een kort woord over de vereering van het Goddelijk Hart en herinnerde hierby aan den eersten Vrydag van de maand, waarop ruim vóór den aanvang van de werkzaamheden in de St. Martinus kerk gelegenheid bestaat een H. Mis by te wonen en ter H. Tafel te naderen. Ten slotte sprak de heer B. N. Loerakker als voorzitter van de grootste aangesloten organisatie, die zich verheugde over de prin- cipieele wyziging, welke door het Volksbond- bestuur inzake de exploitatie van het Bonds- gebouw is gemaakt. Evenals door de voor gaande sprekers werd ok door den heer Loerak ker aanbevolen vooral door een goed voorbeeld propagandist te zyn voor de Katholieke zaak. Met een woord van dank tot alle aanwezi gen gericht, sloot de voorziter het officieele gedeelte. Benoeming. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Fatronaats-direc- teur in de parochie H. Joseph, den weleerw. heer A. Diepenbrock. Benoeming. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Geestel. Adviseur van L. T. B. „St. Deus dedit", R.K. Bouwvak arbeiders-Bond, R.K. Geietenfokvereeniging en R.K. Gymnastiekvereeniging alhier, den wel eerw. heer A. Diepenbrock. Benoeming. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Patronaats-direc- teur in de parochie van de H. Agatha, den weleerw. heer M. Kuypers. VEREENIGING „DE HYACINTH" Teeltbeperking. De vereeniging „De Hyacinth" vergaderde on der presidium van den heer J. M. van Til, in Restaurant „De Nachtegaal", alhier. In deze vergadering werd besloten een teelt beperking in te voeren. Voor elke 100 R.R. in dit najaar te beplanten oppervlakte hyacinten moeten acht manden van H.L. met hyacinten ingeleverd worden ter vernietiging. Hierdoor wordt een beperking aan de hyacintenteelt ver kregen en zal er geen uitbreiding voor het a.s. jaar kunnen plaats vinden. Dit besluit werd met groote meerderheid van stemmen genomen. De overeenkomst wordt van kracht, zoodra door 80 pCt. van de teeltopper vlakte is onderteekend. Het bestuur verwacht voor deze overeenkomst veel sympathie. Verzoek R. K. Scholen Burgemeester en Wethouders stellen aan den raad voor mede werking te verleenen aan een verzoek van de beide R. K. scholen om gelden beschikbaar te stellen voor den bouw van een gymnastiek lokaal. Bond kleine kweekers Naar wy vernemen, zal het bestuur van den pas opgerlchten bond van kleine kweekers dezer dagen een onderhoud hebben met het gemeentebestuur over finan cieele maatregelen, die in het belang van deze groep van de bevolking kunnen worden geno men. Aantal werkloozen Het aantal werkloozen is in onze gemeente reeds gestegen tot over de 400, waarvan er meer dan 100 door de gemeente worden tewerk gesteld. Er zyn in onze gemeente alleen reeds byna 100 bouwvakarbeiders werk loos. Voetbalwedstrijd Zondagmiddag vonden alhier ter gelegenheid van de opening van het nieuwe voetbalterrein op het St. Bavo Ge. sticht de seriewedstryden plaats. Er was voor deze wedstryden zeer veel belangstelling- van de zyde van het publiek. Het eerst speel de de S. B. V. V. van het Gesticht tegen S. M. C. van Warmond, waarbij S. M. C. een 2—1 overwinning behaalde. Hierna kwam N. V. C. uit Noordwykerhout uit tegen D. O. S. uit Roelofavondsveen, welke wedstrijd eindig de met een 32-overwinning voor N. V. C. In de verliezersronde speelden nu S.B.V.V. tegen D.O.S., welke wedstrijd eindigde met een 42-overwinning van S.B.V.V. In de win naarsronde werd S.M.C. met een 21 over winning overwinnaar van den beker, Alzoo was de uitslag als volgt: S.M.C. Ie prijs, N. V. C. 2e prys, S.B.V.V. 3e prys, D.O.S. 4e prijs. De muziek der St. Bavo-harmonie luis. terde dezen wedstryd, waar wij naast den eerw. geest, adviseur van S.B.V.V., N.V.C. en S.M.C. ook vele andere autoriteiten opmerk ten op door het geven van eenige mooie mu zieknummers De eerw. geest, adviseur van S.B.V.V. de eerw. Rector Elzenbroek reikte na afloop on der een aardig speechje de diverse pryzen aan de elftallen uit. Het tweede elftal van N.V.C. toog naai Voorhout om daar bij gelegenheid van de ope ning van het nieuwe voetbalterrein te spelen tegen Voorhout I en wist daar den eersten prys, een lauwerkrans, te behalen met 10. R. K. Kiesvereeniging. De R. K. Kiesver eeniging Kiesrecht is Kiesplicht hield in Hotel de Stad Rome een algemeene vergadering onder Maandagmiddag heeft H.M. de Koningin een telegram van deelneming gezonden aan den waarnemend burgemeester van Zandvoort, wet houder C. Seegers, voor de nagelaten betrek kingen van de j.l. Vrydag verdronken garnalen- visschers. Tevens heeft zij een gift van ƒ200.ge schonken voor de gezinnen der slachtoffers. By beschikking van den Minister van Finan ciën zijnmet den aanvang van de 461ste Staats loterij benoemd tot collecteur der Staatsloterij te Hoorn: J. Vermande, aldaar en tot collectrice der Staats loterij te Amsterdam: mevr. C. ter Laanvan Lokhort ts,hans collectrice der Staatsloterij te Velsen. voorzitterschap van den heer H. A. H. Burck- sen. Te ruim half negen opende deze de byeen komst op de gebruikelyke wyze, waarna hij alle aanwezigen hartelyk welkom heette, inzonder den heer Pastoor, wethouder Zwetsloot en de aanwezige raadsleden. Wij staan, aldus spreker, wederom aan den vooravond van de verkiezin gen voor de leden van de Tweede Kamer en als wij zoo om ons heen zien, moeten wy er kennen, dat het op het oogenblik overal broeit en gist. Laten wij eendrachtig samenwerken opdat wij het volgende jaar krachtig uit den stembusstrijd te voorschyn komen. Daartoe is in de eerste plaats noodig een krachtige een heid, die met op zy zetting van onderlinge meeningsverschillen ons moet voeren naar de overwinning. Bij de ingekomen stukken deelde de voor zitter mede, dat by het bestuur was binnenge komen een exemplaar van het maandblad van de R. K. Staatsparty, welk orgaan zal behan delen alle actueele onderwerpen de party en haar program betreffende. Het is mij, aldus spreker, een behoefte een woord van dank te brengen aan de propagandisten, die hun uiter ste best hebben gedana om de kas onzer ver eeniging, die niet bijster sterk meer was, te verstevigen. Dat zij hierin geslaagd zijn, bewyst wel, dat behalve de verplichte contributies nog een extra bedrag is opgehaald van 104.15. Te vens zyn een 69-tal nieuwe leden aangewor ven, zoodat wij de toekomst met vertrouwen te gemoet kunnen gaan. Vervolgens kwam aan de orde de behandeling van het concept-programma 1933 der R. K. Staatspartij. Aangaande dit programma wees de heer van Delft op de paragraaf met betrek king tot de behandeling der belastingaange legenheid, waarbij het het vertrouwen uitsprak, dat te dezer zake inderdaad naar draagkracht belasting zou worden geheven. De heer Pastoor vroeg een nadere uitlegging met betrekking tot de clausule, waar openbaarheid der banken werd gevraagd. Dit was spreker niet duidelijk. De voorzitter gaf hieromtrent zijn persoonlijk inzicht, doch zegde toe, deze kwestie nader te zullen bezien in het licht van de desbetreffende memorie, behoorende by het programma. De heer Luyten wilde aan het programma nog een nader punt toegevoegd zien en wel: „Dit pro gramma zal zooveel mogelyk en door alle leden van de R. K. Staatspartij worden uitgevoerd." Spreker voerde aan dat in de afgeloopen zit tingsperiode is gebleken, dat wanneer inder daad een programmapunt moet worden uitge voerd, aan de eenheid van onze partij wel wat ontbreekt, waarbij spreker speciaal het oog heeft op het verwerpen van de pachtwet door de Eerste Kamer, hetgeen is geschied met medewerking van de leden van de R. K. Staatspartij. Mede zou spreker de woorden „al gemeene en wederzijdsche", opgenomen in de ontwapeningsclausule, willen doen vervallen, daar thans toch wel duidelijk gebleken is dat algemeene ontwapening een hersenschim is. Het kan aldus spreker niet anders dan een prachtige daad zijn als ons land zou voorgaan in ontwapening, want daarmede zou bewezen zijn dat ook een klein land groot kan zijn. De ingediende amendementen konden echter in de oogen der kiezers geen genade vinden. Het BARTELJ ORIS STRAAT 16 - TELEFOON 10756 programma werd vervolgens zonder nadere wy- zigingen vastgesteld. Als' afgevaardigde naar de R. K. Kamer-Centrale te Leiden werd ge kozen de heer H. L. van Delft. By de rondvraag drukte de heer C. M. van Steyn Sr. er zijn spijt over uit, dat de jongeren zich geheel wars houden van de politiek. Spr. zou willen voorstellen pogingen in het werk te stellen om te komen dat een zoogenaamde de batingclub, waarin onze jongeren geschoold kunnen worden in de vraagstukken de daad werkelijke politiek betreffende. De voorzitter zegt, dat dit plan bij hem reeds lang een punt van overweging heeft uitgemaakt, en hij het voorstel gaarne in overweging wil nemen. De heer Haverkort is van oordeel, dat dit meer op den weg ligt van de. sociale organisaties, ter wijl de heer Luyten van oordeel is, dat deze organisaties zich wars moeten houden van alle politiek en de aangewezen plaats hiervoor is de kiesvereeniging. De heer van Delft zegt voor het standpunt van den heer van Steyn veel te voelen maar aangezien de ouderen het voor beeld moeten geen, wil spr. voor de leden der kiesvereeniging en de jongeren gaarne een lezing houden. Dit wordt door den voorzitter gaarne geaccepteerd. Hierna werd de geanimeerde bijeenkomst door den voorzitter onder dank gesloten. Protestvergadering inzake het openbare on derwijs Voor een geheel gevulde zaal hield de Centrale Ouder Commissie gisteravond een ouder vergadering van ouders van alle kinde ren, die de openbare scholen op Zandvoort be zoeken. Deze centrale avond werd noodzakelijk ge acht, omdat de commissie meende, dar. het openbaar onderwijs te Zandvoort in ernstig gevaar verkeert en dat het uiterst noodzakelijk was, dat tegen de verslechtering van het onder wys geprotesteerd werd. Na een langdurig de bat werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen. De vergadering van ouders der kinderen der openbare scholen te Zandvoort, bijeen op 26 September 1932 in gebouw Zo- merlust gehoord de besprekingen, spreekt haar afkeuring uit over de plannen van den wethouder van enderwijs, betreffende de opheffing dr tandverzorging en het op wachtgeldstellen van den heer Pageen, gym nastiekleraar, verklaren den raad, om aan deze plannen verzoekt aan den raad, om an deze plannen gen uitvoering te geven en neent. dat lederen verslechtering op onderwijsgebied in het na deel is van het kind en van de gemeente Zand voort, gaat over tot de orde van den dag. Een gelyke motie zal aan de Regeering en de Kroon worden gezonden. MAANDAG, 26 Sept. Vorige koersen 8.62^ 8.614 Beriyn 58.25 59.22i Parys 9.76 9.76 BrusseJ 34.54 '34.52J 48.02 48.— Weenen 44.80 44.75 Stockholm 44.30 44.25 Oslo 43.40 43.50 2.49 12.771 7.374 20.40 20.40 IJiJZ Tot onze diepe droefheid is heden overleden na nog tijdige voorziening van het Heilig Olie sel, onze geliefde Vrouw en Tante CATHERINE MARIA SCHERMER Geb. Schavemaker in den leeftijd van ruim 67 jaar. P. SCHERMER NIC. SCHAVEMAKER Haarlem, 25 Sept. 1932. Wouwermanstraat 10 De H.H. Uitvaartdiensten sullen worden gehouden op Donderdag 29 Sept. ten 9 en 9.30 uur. Be grafenis om 12 uur op R. K. Begraafplaats St. Barbara aan den Schoterweg. Vertrek van 't sterfhuis 11.15 uur. Aflevering desgewenscht in 3 dagen ïonder prijsver-bo""- Winkels: Groote Houtstraat 77 Gen. Cronjéstraat 57 Brouwersvaart 76 Telefoon: 10426, 11046, 11971, 14466. Op Woensdag 5 October zet het jubileum-seizoen van ..Gelooi en Wetenschap" ln met een lezing tan Mevr. Ellen Russe over Frederik van Eeden z.g. met voordrachten uit ,De heks van Haarlem" en zijn .Sankta Sura"-spel. Daarna volgen nog 14 avonden, nl. 3 voordrachten met -lcht- beelden. 5 zonder lichtbeelden, 1 voor dracht met muzikale illustrate, 1 fllmvertoonlng, 1 declamatleavono en 4 tooneeluitvoerlngen. De aanmelding voor het lidmaatschap blijft openge steld tot uiterlijk 1 October bij het Secretariaat: Emmalaan 9. Hairiem alwaar volledig program verkrijgbaar Is. Contributie: 1 7.—, toegang gevende aan 2 personen-huisgenooten; bijkaar ten voor verdere hulsgenooten 2 DONDERDAG 29 September - 3 uur Buitengewone Voorstelling 'egen sterk verminderde prijzen Spel van de Zee, ln 4 bedr door Herman Heyermans. KNIERTJE, Esther de Boer-v. Rijk Prijzen, alles inbegrepen: f ---.08, I 1.75, f 1.35, f 0.80, f 0.67. Plaatsbespr. dag. 103 u. Per tel. 10189 alleen van 123 uur Leeraar plano en theorie, einddipl. Conservatorium Amsterdam Lessen aan beglnnenden, vergevorder den en vakopleiding. TEMPELIERS STRAAT 20. Stofzuigers 60 ct. per week Radio compleet 1 1.-- per week „ALBA" - Spaarnwouderstraat 98 Op een gezellige Dansclub voor riruwden (goede middenstand) ook ongeoefenden. Het geheel star.t onder leiding van bekwaam leeraar. Brieven onder no. 22725, Bureau van dit blad. TE KOOP OP TE HUUR MODERNE f 62.50 per maand. PIJNTOREN- STRAAT bij de Zijlbrug. Te bevr L. J. en S. WINNUBST, Telef. 10687 Jan Nieuwenhuizenstraat 29, Zonnebloem straat 42. LEZING MET LICHTBEELDEN op ZATERDAG 1 OCTOBER 1932. in het gebouw van den Protestantenbond, Jacobstraat, van PAUL EIPPER (schrijver van „Tiere sehen dich an") over AANVANG 8 UUR ENTRÉE 50 CENT Kaarten uitsluitend verkrygbaar: Schouwtjesplein 13, Telef. 11560, en zoo niet uitverkocht des avonds aan de zaal. HET DIERENDAG-COMITÉ VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. gevraagd als hulp ln de huishouding, tegen 11 Oct. Zondags vrij. Adres: LE1DSCHEVAART 318, bij de Schouw- tjesbrug. Te koop gevraagd op gezelligen stand Door jaren best. kap.-krachtige firma wordt voor afl. duur bank geld 25.000.— Ie hypotheek ge vraagd op perceelen met groote overwaarde. Rente niet hooger dan 5 pet. Br. onder no. 22615, bur. v. d. bl. GROOTE HOUTSTRAAT 120 A prijs f 8000.— i f 9000.—. Br. met volledige inlicht., 22733 bur. v. d. blad onder no. Te Huur ol ln Huurkoop Schagchelstraat 36, ruime keldei*en behuizing, goedkoope huur. Adr.: Of- Houtstraat 18 rd. GEDIPL. RADIO-TECHNICUS Radio nazien SPAANSCHEVAARTSTRAAT 99 WILSONSPLEIN 2 rd. Tel. 15'8- Philips Radio-producten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2