E m i Prikkeldraad E STAATSTHEORIEËN m 1st Duitsche invoer- maatregelen onuitgewerkt bleef En.de mijnwerkers? DINSDAG 27 SEPTEMBER Cocaïne-smokkelaars Aken, de Keizerstad VAN EEN WAGEN GEVALLEN Jongetje overreden en gedood TROEPEN-DEFILE Voor generaal Snijders FELLE BRAND TE DE LIER Graanpakhuis en woning vernield Oude man verdwenen Bedrog in den handel. Auto in beslag genomen Duitschers over de grens gezet BENOEMINGEN In het Bisdom Haarlem BOERENWONING AFGEBRAND Veel vee in de vlammen omgekomen ONVOORZICHTIG! Jongetje door paard doodgetrapt MOLEN AFGEBRAND Brandweer stond machteloos PLECHTIGE INSTALLATIE HH Zondagavond vond te Arnhem de plechtige installatie plaats van de eerste leden der Kath. Jongenscentrale „St. Jan Gestikt Ernstige gevolgen voor onzen tuinbouw Minimumprijzen in den tuinbouw T yphus-besmetting Een brandspuit, die visch vangt Gouden kloosterjubileum Vorstelijke personen reizen per K. L. M. Boetegelden verduisterd KON. NED. LANDBOUW- COMITE Oudheidkundige vondst Noodlanding van een militair vliegtuig Kassier aangehouden V Het zijn niet enkel meer de Katholie ken, die het durven wagen ondanks spot en hoon der officieele, dat is liberale geleerdheid, de problemen der we tenschap vanuit eigen gezichtshoek te be kijken en de vrucht van die studie aan het publiek voor te leggen. Ook de Nederlandsche Sociaal-Demokra- tie heeft heden ten dage haar wetenschap pelijke voormannen, die over vraagstukken van allerlei aard, speciaal echter op het gebied van de maatschappij- en staatsleer, hun eigen licht laten schijnen. Sinds de N.V. „De Arbeiderspers" een eigen uitgeverij bezit, zijn daar meerdere populair-weten- schappelijke werken verschenen. De jongste vrucht van dezen boom is een studie van mr. J. In 't Veld, waarin onze Staatsinrichting bezien wordt van so- Ciaal-demokratisch standpunt 1). Gaarne willen we dit boek de eer geven welke het toekomt. Ongetwijfeld beheerscht de schrijver zijn onderwerp geheel; hij weet de uiteraard ietwat moeilijke materie aan zijn niet-deskundige lezers bevattelijk voor te stellen, zóó zelfs, dat de vrij ab stracte inleiding over staats- en rechts theorie voor hen begrijpelijk wordt. Wij zouden geen reden hebben aan deze Studie meer dan enkele regels in de rubriek „boekbespreking" te wijden, ware het niet, dat zij nog iets anders wil zijn dan een simpel leerboek over staatsinrichting. Im mers zegt de schrijver in zijn voorwoord, dat hij niet enkel wil geven een uiteen zetting over belangrijke staatsrechtelijke vraagstukken, maar ze wil vatten „in de lijst van een rechts- en staatstheorie op Marxistischen grondslag". Begrijpelijk is het, dat wij er niet aan kunnen denken in het bestek van een dag bladartikel te gaan polemiseeren tegen al wat ons in deze Marxistische staatsleer verwerpelijk voorkomt. Wij zullen slechts enkele merkwaardige puntjes er uit lich ten, waarbij wij gereedelijk toegeven, dat een andere keus uit deze zoo omvangrijke stof zeer goed te verdedigen zou zijn. Nieuwsgierig waren we allereerst, hoe deze Marxistische schrijver denkt over het vraagstuk: Monarchie of Republiek. Eerst komt dan de erkenning we hadden van een wetenschappelijk man niet anders verwacht dat er bij parle mentair geregeerde landen praktisch wei nig verschil is. Verschillende presidenten, b.v. die van Amerika en Duitschland, hebben zelfs een grootere macht dan onze Koningin. Inder daad, het is onbestaanbaar, dat wélk con stitutioneel vorst dan ook, zóó dictatoriaal zou kunnen en durven optreden, als de heer von Hindenburg het de laatste maan den in Duitschland doet. Toegegeven wordt dan ook, dat dit pro bleem over de bestaande omstandigheden den schrijver vrij koud laat. Maar toch offert hij aan den volkswaan door eenige „argumenten" naar voren te brengen, welke moeten pleiten tegen de monarchie.» „Maar al te zeer toch is de heerschen- de klasse geneigd, het traditioneele ont zag voor het vorstenhuis, dat in een deel van het volk nog altijd leeft, te misbrui ken ter versterking van eigen positie. „De Oranjeliefde wordt aangegrepen als een der middelen om de bewustwor ding der arbeiders tegen te houden. Het Wilhelmus is verworden tot strijdzang voor allen, die zich keeren tegen de om- hoogstrevende arbeidersklasse. De naam der Koningin is nauw verbonden aan het fraaie lied dat de socialen weg wü heb ben." Deze argumentatie is zóó kennelijk be stemd „pour la galerie", dat we ze van dezen schrijver niet verwacht hadden. Een tweede brandend vraagstuk is wel dat der „dappere ongehoorzaamheid". Zélf erkent de schrijver, dat wij on danks Volkenbond en Kellogg-pact, voors hands met de mogelijkheid van oorlog nog terdege rekening hebben te houden; zélf geeft hij toe: „Recht, noodzakelijke voor waarde voor de instandhouding der volks gemeenschap, eischt het ondergeschikt ma ken van eigen inzicht aan dat der meer derheid. Wie dezen eisch loslaat vervalt tot anarchie." Doch dan neemt hij zijn draai. Hier moet plotseling de meerderheid voor de minderheid wijken: „Door van de min derheid te vorderen, dat zij lijf en goed op het spel zet voor een doel, dat zij niet kan goedkeuren, ja zelfs verafschuwt, over schrijdt de meerderheid de grenzen, die bij het opleggen van dwang moeten worden in acht genomen." Voor het denkbare geval, dat de Volken bond een verzoek tot ons land zou richten, om mee te doen aan een militaire straf actie tegen een staat, die in strijd met het Volkenrecht een oorlog zou ontketenen, geeft hij gemakshalve maar geen oplos sing. Een andere kwestie houdt met het hier boven behandelde wel eenig verband. Als de schrijver een kritiek op het bestaande stelsel geeft, komt hij tot de overtuiging, dat er uit demokratisch oogpunt schijnbaar niets tegen het bestaande regeerstelsel in is te brengen. Letterlijk zegt hij: „De stelling schijnt zelfs niet gewaagd, dat dit stelsel voor revolutie niet de minste plaats meer laat. Naar het woord van Aristoteles staat een volk niet tegen zich zelf op. En een parlement gekozen op de basis van alge meen kiesrecht is immers het volk zelf!" Maar dan komt weer de ommekeer. In het algemeen, zegt de schrijver, zal de Tweede Kamer een zuivere weerspiegeling geven van wat in het volk leeft, maar er zijn ook perioden, waarin de polsslag van den tijd sneller klopt. Gedachten, die bij velen nog geen wortel konden schieten, vinden dan bij groote groepen een vrucht baren bodem. Er heeft een plotselinge verschuiving plaats, als gevolg waarvan de Tweede Kamer niet meer gedacht kan wor den een zuivere vertegenwoordiging van het volk te zijn. De Demokratie, consequent doorgedacht vordert dan dat zij heengaat. Doet zij dit niet vrijwillig onder dergelijke omstandigheden, dan is de revolutionnaire situatie geschapen. Ziezoo, dat kunnen de Duitsche „Genos sen", die zoo fel gebeten waren op Von Pa pen, toen hij op precies dezelfde gronden dezen zomer den Rijksdag ontbond, in hun zak steken. Dat dergelijke verschuivingen niet met wiskundige zekerheid zijn vast te stellen, voelt ook deze revolutionair. Maar geen nood. „Uit zich zelf zal de massa in be weging komen. Voor alles is er dan be hoefte aan een krachtig doelbewust optre den. Zou de S.D.A.P. in zulke omstandig heden in gebreke blijven, de leiding te nemen van de opstandige beweging, dan zou de kans zeer groot zijn, dat die leiding in handen kwam van extremistische ele menten, hetzij van links, hetzij van rechts." Ongeloofelij k! Volgens dit systeem wor den de leiders gedegradeerd tot slaafsche volgelingen van de massa. Als er maar hard genoeg om revolutie geschreeuwd wordt, zullen de leiders willoos en kritiek loos deze aanvaarden. Arme partij, waarin zoo iets mogelijk is! Arm land, waarin een dergelijke groep overwegenden invloed zou krijgen! In een slotparagraaf tracht mr. In 't Veld het beeld te schetsen van den sociaal- demokratischen staat. Daar ontbreken vanzelf Koningschap en Eerste Kamer. Maar dat zijn maar bijkomstigheden. Het karakter van den staat zal veranderen. In die klasselooze maatschappij zal het par lementaire stelsel verdwijnen. In den sociaal-demokratis'chen staat zal de regee ring slechts zijn uitvoerder van den wil van het parlement. De belangrijkste verande ring zal echter zijn een reorganisatie van het productie-apparaat. De leiding der ge socialiseerde bedrijven komt in handen van zelfstandige organen, dus niet van de re geering. Merkwaardig genoeg is dit allerbelang rijkste onderwerp het minst in details uit gewerkt. Zou de schrijver misschien zelf be seffen, dat voor dit bouwsel ieder nood zakelijk fundament nog ontbreekt? 1) „De Inrichting van onzen Staat", doormr. J. In 't Veld. N. V. De Arbeiderspers. De acht-jarige A. Wamhom, wonende in de 1ste Wandeloorddwarsstraat te Rotterdam, is Zondagavond in de Cauwaelstraat op het lemoen van een groentewagen geklommen, zonder dat de voerman dit bemerkte. Toen de wagen in beweging kwam, viel de jongen er af en ge raakte onder de wielen. Met gebroken nekwer- vel en ingedrukte borstkas is hij naar het ziekenhuis gebracht, waar hij is overleden. Ter gelegenheid van de viering op Donder dag 29 Sepember a.s. van den 80sten verjaar dag van Generaal C. J. Snijders, zullen in den middag van dien dag onderscheidene troepen- afdeelingen van land- en zeemacht op den Strandboulevard te Scheveningen ter hoogte van het monument van land- en zeemacht voorbij den jarigen oud-Opperbevelhebber defi- leeren. Aan dit défilé zal worden deelgenomen door detachementen van de Koloniale Reserve (met muziekkorps), korps Adelborsten, korps Mari niers, de Politietroepen, de Kon. Mil. Academie, de Grenadiers en Jagers (met de Kon. Mil. Kapel), de Genietroepen, het korps Kon. Ma rechaussee, het 2de Regiment Huzaren en het 2de Regiment Veldartillerie, beide laatstge noemde bereden korpsen met hun muziek korpsen. Zondagmiddag omstreeks twee uur brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in de woning van den graanhandelaar Ph. S. van Duin aan de Dorpstraat te De Lier. Snel wak kerde het vuur aan, zoodat binnen korten tijd de woning in volle vlammen stond. Het vuur breidde zich steeds meer uit en weldra tastte het ook een groote graanschuur achter de wo ning gelegen aan. In die schuur was graan, mest, enz. opgeslagen. De hoog oplaaiende vlammen en de felle wind deden voor aangrenzende perceelen het ergste vreezen, waarom de burgemeester besloot de hulp van de Delftsche politie-brandweer in te roepen. Deze was na korten tijd met haar motorspuit ter plaatse en nam mede aan het blusschings- werk deel. Omstreeks half vijf was het gevaar voor uitbreiding geweken en kon de Delftsche brandweer inrukken. Het graanpakhuis en de woning zijn vrijwel geheel uitgebrand. De schade, die op 25.000 wordt geraamd, wordt door verzekering gedekt. Maandagavond der vorige week, verliet de ruim 50-jarige landbouwer H. ten Hernen bij Wychen zijn woning om het paard uit de weide te halen, welke in de buurt van de boerderij gelegen is. Het was reeds laat en nog was de map niet thuis, zoodat de huisgenooten onge rust werden en met buren de heele omgeving afzochten. Den volgenden dag, Dinsdag, werden de sloten in de buurt afgedregd in de hoop, dat men althans het stoffelijk overschot van den ver dwaalden man zou kunnen terugvinden, maar ook die moeite leverde geen resultaat op. Woensdag en Donderdag werden de bosschen in de omgeving tevergeefs afgezocht maar tot Zaterdagavond had men geen spoor van den vermisten landbouwer gevonden. H. is een op passende man, een goed huisvader en leefde met zijn omgeving in de beste harmonie. Reeds geruimen tijd wordt er in het Duit sche grensgebied een omvangrijke handel in verdoovende middelen gedreven. Het centraal punt op Duitsch gebied moet men zoeken in Keulen en Creveld, terwijl de smokkelaars depots blijken gevestigd te hebben in Stralen, Cleve en Gogh. Deze smokkelartikelen, voornamelijk be staande uit cocaïne, worden door handlangers, veelal in auto's met dubbele wanden, over de grens gebracht en het schijnt, dat de smok kelaars in Venlo en Nijmegen een dankbaar afzetgebied kunnen vinden voor hun schade lijke artikelen. Geruimen tijd geleden werden te Nijmegen drie cocaïnesmokkelaars gear resteerd. Dezer dagen bleken weer eenige handlangers op frauduleuze manier een groo te partij verdoovende middelen over de grens gebracht te hebben. De heeren dreven hun brutaliteit zoo ver door, dat zij hun smok kelauto een dag lang voor een der eerste ca fé-restaurants van de stad lieten staan, zoo dat zij aanvankelijk geen argwaan opwekten. Met eenige monsters cocaïne gingen zij de stad in, met de bedoeling het artikel aan den man te brengen. De politie kreeg spoor van de heeren en stelde een onderzoek in bij den auto, welke vrijwel onbeheerd stond. De auto werd onderzocht en de gereedschapskist bleek voorzien te zijn van een dubbelen bodem, waarin een groote partij wit poeder was op geborgen. Auto en smokkelwaar werden in beslag genomen en de vier Duitschers werden naar het politiebureau gebracht, waar zij aan een verhoor werden onderworpen. Zij ontken den evenwel cocaïne te hebben gesmokkeld. Het in beslag genomen poeder werd opgezon den naar een chemisch laboratorium in Arnhem, waar vastgesteld werd, dat dit poe der geen cocaïne bevatte en ook niet kon gerangschikt worden onder verdoovende mid delen. De monsters, waarmede gevent werd, bleken wel verdoovende middelen te zijn. De vier Duitschers konden niet meer in arrest ge houden worden, onder beschuldiging van co caïne- of bedwelmende middelen frauduleus te hebben ingevoerd. Ze werden zonder verderen vorm van proces over de grens gezet. De smokkelauto werd door de commiezen in be slag genomen. Dit geval van frauduleuzen co caïnehandel wijst er op, dat er veel bedrog gepleegd wordt met den verkoop van verdoo vende middelen, vooral aan lieden, die er geen verstand van hebben en op het eerste het beste monster een bestelling doen. Er blijkt in Duitschland veel namaak co caïne in den handel te zijn waarvan onbe trouwbare sujetten gebruik maken om de niet vakkundigen te bedriegen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot kapelaan te Amsterdam (H. Vine, a Paulo) den weleerw. heer H. P. J. Pigelet; tot kapelaan te Haarlem (H. Liduina) den weleerw. heer J. D. Sistermans; tot kapelaan te Rotter dam (H. Ant. Abt) den weleerw. heer W. G. van der Burg; tot kapelaan te Haarlem-Oud Schoten (H. Bavo), den weleerw. heer C. de Koster; tot kapelaan te Delft (H. Hipp.) den weleerw. heer N. Bijl, en tot kapelaan te Roe- lofarendsveen den weleerw. heer B. Verbeem (neom.). Te Midwolde is Zondag de boerenwoning van de familie Van Anken afgebrand. Een stier en 18 varkens kwamen in de vlammen om. Verze kering dekt de schade. Het vierjarig zoontje van den landbouwer E. v. V. te Bodegraven, dat met andere broertjes een wagen met gras had gehaald, wilde, thuis gekomen, een achterpoot van een der paarden beetpakken. Het dier gaf een trap, die het jongetje aan het voorhoofd trof. Bewusteloos viel de kleine neer. De onmiddellijk ontboden geneesheer, dokter v. B„ achtte overbrenging naar het St. Antonius Ziekenhuis te Utrecht noodzakelijk. Hier is de knaap zonder tot be wustzijn te zijn gekomen overleden. Zondagavond omstreeks 10 uur is brand uit gebroken in den van hout opgetrokken en met rieten dak gedekten molen, staande aan de Lange Kade bij den Klaringschen Plas te Rotter dam. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoodat de molen in korten tijd geheel in lichter laaie stond. De brandweer werkte met groot materiaal, doch kon niet verhoeden dat de mo len totaal plat brandde. Omstreeks half elf stortte de molen met donderend geraas ineen en kwam gedeeltelijk op den weg terecht. De molen was eigendom van de gemeente Rotterdam en verhuurd aan den heer J. v. d. Haven, die er een veevoederfabriek in had ge vestigd. Zeer veel grondstoffen en alle machines zijn een prooi der vlammen geworden. De heer v. d. Haven was niet verzekerd. Oor zaak van den brand is onbekend. Vermoed wordt echter, dat kwaadwilligheid in het spel is. De politie stelt een onderzoek hiernaar in. SPSS?: ■■■X V v 88888%*:::- - BSSSiWS'W'i1. -:r-- 'Vf. mmnmum Zondagmiddag is het twee-jarig dochtertje van den heer Roks te Zwolle bij het eten van apennootjes in een nootje gestikt. De ingeroepen doktershulp mocht niet meer baten. Naar aanleiding van de aangekondigde maat regelen der Duitsche regeering, waarbij de in voer van een reeks van Nederlandsche tuin bouwproducten en fruit zal worden gecontin- genteerd, heeft het Ned. Correspondentiebureau zich gewend tot mr. L. Niemöller, secretaris van het Centraal Bureau der Tuinbouwveilin gen in Nederland, ten einde te informeeren, welke gevolgen de doorvoering van deze maat regelen voor den Ned. Tuinbouw zou hebben. Mr. Niemöller wees erop, dat de percentages van de contingenteeringen hier te lande nog niet bekend zijn. En daar hangt natuurlijk zeer veel van af. Wanneer de Duitsche regee ring, zooals de Nederlandsche, contingenteert op ongeveer 100 pet., behoeven de gevolgen niet zoo catastrophaal te zijn. Maar hij vreest, dat het percentage aanmerkelijk kleiner zal zijn. De Duitsche agrarische bladen dringen sinds geruimen tijd geregeld aan op een con- tingenteering op 30 pet. Nu verwacht de heer Niemöller niet, dat de regeering hieraan gevolg zal geven, maar wanneer er een contingentee- ring plaats zal hebben op 50 a 60 ptc., dan is de slag aan onzen tuinbouw toegebracht, toch reeds buitengewoon ernstig. Wij moeten daarbij niet vergeten, dat de export van tuinbouwpro ducten zeer benadeeld is door de deviezenrege- ling. Komt er nu ook een hoeveelheids- contingenteering, dan kan men de gevolgen niet overzien. Als voorbeeld noemde mr. Niemöller roode en savoye kool, welke vooral tegen den winter een zeer belangrijk exportproduct is. Wanneer wij van dat product 100 millioen kg. naar Duitschland uitvoeren en er komt een contin- genteering op 50 pet., dan blijft de Ned. tuin bouw met 50 millioen kg. kool zitten, waarvoor geen afzetmogelijkheid bestaat. Wat het gevolg zal zijn voor de prijzen op de veilingen, is natuurlijk licht te begrijpen. Mr. Niemöller uitte dan ook zijn groote be zorgdheid voor de naaste toekomst van den Ned. tuinbouw, wanneer de Duitsche regeering inderdaad tot zulk een ver-gaande contingen- teering zou overgaan. In het algemeen, zoo besloot mr. Niemöller zijn mededeelingen, leidt contingenteering tot vernietiging van den handel. De Ned. tuinbouw heeft bij den Minister meermalen gevraagd er toe mede te werken, dat de Ned. markt vrij blijft voor het inheemsche fruit in verband met de exportmoeilijkheden. Echter hebben de belanghebbenden nooit bij den Minister aan gedrongen op contingenteering van het Ame- rikaansche fruit. Wel is 't heffen van hooger in voerrecht op dit fruit aanbevolen. Dit heeft ten gevolge, dat het artikel duurder wordt en alleen de betere soorten geïmporteerd worden. Op die wijze wordt de handel eenigszins intact ge houden. Door contingenteering echter vernietigt men elke handelsbeweging. Het bestuur der Prov. commissie van Vei lingen in Zuid-Holland heeft in zijn vergade ring besloten binnenkort in bespreking te bren gen een fonds te vormen, waaruit producten van tuinders welker de producten z.g.n. door draaien, dus onverkocht blijven, tegen mini mumprijs worden aangekocht, teneinde te voorkomen dat die producten toch langs andere wegen in den handel worden gebracht, daar de vereeniging dan eigenaresse wordt. Algemeen werd een dergelijke maatregel noodzakelijk geacht. Een schipper uit Monster, had tijdens de vaart Maaswater gedronken, waarna de man besmet werd met typhus. Nadat hij in zijn wo ning was verpleegd, werden ook andere leden van het gezin n.l. drie kinderen besmet. Zoo wel de vader als de kinderen zijn nu naar een ziekenhuis te Den Haag vervoerd. In het dorp Olst bezit men een motorspuit die behalve aan brandblusschen ook aan de vischvangst doet, want toen de spuit van een van haar expedities terugkeerde, bleek zij een goede vangst te hebben gedaan. Men vond bij het schoonmaken in den ketel elf flinke snoeken. 2 October hoopt de Eerw. Moeder Petronella (mej. Wilhelmina Beccari, geboren te Haarlem) van de Congregatie van O. L. Vrouw Moeder van Barmhartigheid te Tilburg, haar gouden professiefeest te vieren. Vooral te Maeseyck (België) heeft Moeder Petronella 33 jaren lang veel gearbeid tot welzijn van velen. Thans is Moeder werkzaam in het Liefdegesticht te Kam pen. Het is niet algemeen bekend, dat het her haalde malen voorkomt, dat vorstelijke personen per K. L. M. reizen. Gewoonlijk geschiedt dit streng incognito. Thans kunnen wij mededeelen, dat prins George, de jongste zoon van den koning van Engeland, op Vrijdag 30 September per K. L. M. van Londen naar Malmö vliegt op doorreis naar Stockholm. De K. L. M. mag zich in de laatsten tijd verheugen in de belangstelling van het Engel- sche vorstenhuis. Tijdens zijn bezoek aan Schip hol toonde de prins van Wales veel interesse voor de organisatie der K. L. M. in het alge meen en voor de Indië-route in het bijzonder. Prins George zal o.a. vergezeld worden door major Humphrey Butler, zijn secretaris. Zooals bekend mag worden geacht, wordt de K. L. M. verbinding Londen-Kopenhagen-Malmö den geheelen winter door gevlogen. De Nederlandsche pers als gast AKEN, 25 September. Een oude sage verhaalt van den Nederland- schen ridder, die te paard naar Aken was ge togen en te voet er vanterugkeerde. Waar mede men wilde aanduiden, dat de arme man zijn geld besteed had in de oude Keizerstad met haar geneeskrachtige bronnen en verschei den handelszaken. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat de Nederlandsche pers, als gast van Akens ge meentebestuur, 'n idee kon krijgen van de mo gelijkheid van het bovenbedoelde ridderverhaal. En in die meening moet ze wel versterkt zijn, nu ze andermaal naar de mooie Rijnlandsche stad van onze Zuid-Oostgrens was ontboden, nog wel in verband met een speciale „Werbe- woche", die getuigenis gaf van de energie der leidende personen in dezen crisistijd. De beteekenis van deze pers-excursie kwam reeds vast te staan in de begroetingsrede van den burgemeester, gehouden in het Palast-hotel Quellenhof en vragend de belangstelling der naburige landen voor Aken als bad-, cultuur- en koopstad. Aantafel dikte dr. Lieven van het „Kur- und Badebetrieb" deze woorden nog wat aan. Maar het meest sympathieke in zijn speech was toch wel de dankbare herinnering aan hetgeen Ne derland tijdens den oorlog voor de Duitsche kinderen had gedaan. In het Kurhaus was een Duitsch-Nederland- sche avond georganiseerd, waar onder meer onze consul, jhr. v. Pelser Berensberg, tal van Duit sche autoriteiten en een massa Limburgers aan wezig waren. Plichtmatig klonk er ons volkslied, en meer spontaan een proloog aan het adres der gasten en verder een propagandistische rede van Akens burgemeester. En dan werd vier achtereenvolgende uren een zeer gevarieerd programma afgewerkt, waarop Wagner's Rienzi-ouverture, onder leiding van den befaamden Generaldirektor prof. dr. Peter Raabe een plaats had gevonden, zoowel als een potpourri van de nieuwste geluidsfilm-schlagers door de UFA-Kapelle. Om tegenover de aanwezige Nederlanders at tent te zijn, werd de bekende klompendans uit de opera „Tsaar en Timmerman" van Lortzing opgevoerd en zong mej. Anni Pool, een Neder landsche volontair aan de opera te Aken, en kele liederen in de moedertaal. In korten tijd gaf de Museumsdirektor, dr. Kuetgens, met lichtbeelden veel te zien van de oude en nieuwe architectuur en kunst in Aken, en vertelde dr. Goerres iets van de voorname industrieën. Artisten van het Stadttheater gaven enkele een-actertjes van propagandistischen aard; ten slotte werden de nieuwste dansen van het sei zoen gedemonstreerd. Op den tweeden dag van dit week-end heeft de pers, onder leiding van den energieken Sa- nitatsrat, dr. Lieven, de thermalbaden bezocht. Omdat we die al eens vroeger beschreven, be hoeft thans niet meer er op terug te worden gekomen. Tenslotte was een interessante excursie be legd naar het Gothieke Conventiehuis, waar een pers-museum is ondergebracht. Wegens zijn in richting is dit museum moeilijk te vergelijken met het onze in het Korenmetershuisje aan den Voorburgwal te Amsterdam. Dit staat echter vast, dat er te Aken zeldzame exemplaren van kranten aanwezig zijn, welke we onze Duitsche collega's benijden. De conservator, dr. Her manns, toonde ons een reeks van krantjes, som mige in miniatuur-formaat, verschenen in Goe the's tijd, had zelfs in zijn collectie een exem plaar van een krant op rijm. Ook Amerikaan- sche bladen uit het begin der vorige eeuw heb ben in dit museum een plaats gevonden. Op merkelijk is het, dat toen reeds in de nieuwe wereld plaatjes tusschen den tekst werden ge bruikt, zij het dan in den vorm van houtsneden. Het feestnummer van „The constellation" uit 1859 had de pagina-oppervlakte van ongeveer een klein biljart, hetgeen een curieus gezicht was. Het verheugt ons voorts, in dit pers-mu seum zeldzame exemplaren uit Nederland te hebben gevonden, zoo bijvoorbeeld de „N. R. Crt." van 1793, de „Nationaale Courant" van 1795 en de Nederlandsche „Journal politique du département de la Meuse inférieure" (1812). Terug in de stad met haar moderne winkel zaken, en verder op de tentoonstelling „De vrouw in haar huis", heeft de Nederlandsche pers gelegenheid gehad een keur van mode snufjes te waardeeren. Aken heeft weer eens getoond, reclame voor haar stad te kunnen maken. Voornamelijk deze les hebben we er opgedaan, dat op dit punt in ons land nog wel iets kan gebeuren. Weten onze Nederlandsche zakenmenschen wel vol doende, dat bij voorkeur geadverteerde en op andere wijze aangeprezen artikelen worden ge kocht? MEDAN, 24 Sept. (Aneta) De politie-opziener Lotz te Kisaran wordt verdacht van verduis tering van een groot bedrag aan boetegelden. In de Haagsche editie van „Het Volk" „Vooruit" genaamd van 22 September JJ. komt een enthousiast artikel voor, getiteld: „Kolenschip in Scheveningen." Daarin wordt met name genoemd een Haagsche steenkolenhandelaar, die een schip anthraciet uit Wales heeft laten ko men, in de haven van Scheveningen gelost, en in een ommezien totaal uitverkocht was. Genoemd? Méér dan dat: geroemd! Eerst dachten we, dat er onder dit artikel zou staan (Reclame)'t Gebeurt wel meer, dat de Administratie een advertentie op neemt, welke de Redactie liever zou hebben zien geweigerd. Maar neen, heel die dithyrambe is van de Redactie zeivers. En zij besluit haar re- clame-achtige opgetogenheid met dezen heilwensch: „Een beetje bedrijvigheid er bij in dezen tijd van werkloosheid mag door iedereen op prijs worden gesteld, en het is daarom, dat wij den energieken heer Herweyer van harte succes toewenschen met zijn plannen." Wij veronderstellen, dat onze Limburg- sche mijnwerkers over deze wijze van werk loosheidsbestrijding wel een tikje anders zullen denken dan deze editie der roode „Arbeiderspers"! En allicht minder opgetogen zullen zijn over dezen energieken steenkolenhandelaar, die liever Engelsche dan onze eigen Neder landsche anthraciet schijnt te verkoopen! Onder leiding van den voorzitter, den heer J. L. Nijsingh te de Wijk, werd op Woensdag 21 en Donderdag 22 September, ditmaal te Tiel, de gewone maandelijksche vergadering van de Eerste Afdeeling gehouden. Credietverleening aan den landbonw. Mede gedeeld werd, dat naar aanleiding van de be sprekingen, welke met betrekking tot het zeer belangrijke en urgente vraagstuk van de cre dietverleening aan den Landbouw tusschen de Dagelijksche Besturen der Centrale Landbouw Organisaties en de Centrale Instelling voor het Coöperatief Landbouwcredietwezen plaats von den, door de Centrale landbouworganisaties bij de Regeering is aangedrongen op een spoedige regeling, overeenkomstig de haar verstrekte deskundige adviezen. Kaliprijzen. Op grond van door de bij het Landbouw-comité aangesloten organisaties ge uite wenschen, werd besloten te bevorderen, dat ook in de toekomst met de producenten der kalizouten besprekingen omtrent de prijzen de zer artikelen zullen worden gehouden. Steun aan werkloozen in natura. Medegedeeld werd, dat de vergadering van de Dagelijksche Besturen der Centrale Landbouworganisaties heeft besloten aan te zoeken als vertegenwoor diger van den georganiseerden landbouw in de door den Minister van Binnenlandsche Zaken ingestelde commissie, welke de mogelijkheid van het verleehen van steun aan werkloózen in natura zal onderzoeken, den heer J. Groen Azn. te Zuid Scharwoude. De opmerking werd ge maakt, dat de belangen van den landbouw een ruimere vertegenwoordiging in deze commissie wettigen. Handelsverdrag NederlandDuitschland. Me- dedeeling werd gedaan van het verloop eener bespreking betreffende dit onderwerp op het Departement van Economische Zaken en Ar beid. Afzet van consumptieaardappelen. De positie van de verbouwers van consumptie-aardappe len maakte een punt van langdurige gedach- tenwisseling uit, waarbij naar voren kwam, dat bedoelde bedrijfstak in geenen deele rendee- rend is en de verbouwer zeer lage prijzen ont vangt, terwijl de consument naar verhouding hooge prijzen moet betalen. Een oplossing van dit moeilijke vraagstuk werd nog niet gevonden. Besloten werd aan de Centrale van Vereeni- gingen van den Aardappel-, Groenten- en Fruithandel te berichten, dat op verzoek van de Centrale Landbouworganisaties de Land bouwcrisiscommissie zich mede met het door deze Centrale gedane voorstel zal bezighouden, in verband waarmede mag worden verwacht, dat van de zijde der Crisiscommissie voeling met haar zal worden gezocht. Steun aan de melkveehouderij. Besloten werd, naar aanleiding van daartoe uit den boezem der aangesloten organisaties opgekomen wenschen, opnieuw in verbinding te treden met de Crisis- zuivelcentrale teneinde omtrent den gang van zaken volledig te worden ingelicht. Uiencontröle. Goedgekeurd werd, dat een voorstel van het Bestuur van het Uitvoer-con- trölebureau, betreffende vertegenwoordiging van den landbouw in het U. C. B. mede ter advi seering zal worden gezonden aan de aangeslo ten organisaties, welke ter zake van de uien- controle het meest belanghebbend zijn. Commissie voor den uitvoer van vleesch en vleeschwaren naar Frankrijk. Besloten werd bij de beide andere Centrale Landbouworganisa ties de aanvulling van bovengenoemde commis sie met een landbouwdeskundige te bepleiten, aangezien nog steeds daaraan behoefte blijkt te bestaan. Te Beek en Donk (N.-B.) zijn bij de werk verschaffing in de oude, zoogenaamde „broek- grondeif' door arbeiders verschillende munten opgegraven. Daar men vermoedde met een waardevolle oudheidkundige vondst te doen te hebben, werden de munten ter onderzoek op gezonden naar het Rijksmuseum voor Oudhe den te Leiden. Hierbij bleek, dat de munten afkomstig zijn uit den tijd van Johanna van Brabant (ongeveer 1400). Maandagmiddag is een militair vliegtuig uit Soesterberg, gemerkt 503, wegens een defect aan den motor in den Biesbosch geland, onder de gemeente Dubbeldam. Het toestel is nage noeg niet beschadigd en de inzittenden, twee onder-officieren, kwamen met den schrik vrij. Het toestel zal worden gedemonteerd en naar Soesterberg worden getransporteerd. TANDJONG PRIOK, 24 Sept. (Aneta) De Chineesche kassier van de K. P. M„ die in sa menwerking met een klerk circa f 13.000.ver duisterde, is gearresteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5