DE TEERLING GEWORPEN VEREEINIGDE KATHOLIEKE PERS Sir Samuel c.s. exit Eiland door zee verzwolgen Buitenlandsche arbeid in Turkije Het nieuws van heden Ministercrisis in Engeland VREEMDE ARBEIDERS MOETEN GAAN BRUSSEL ZONDER STROOM DE BAROMETER DONDERDAG 29 SEPT. 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ramsay MacDonald's nationale fictie Liever dictatuur dan slavernij De aanslag op Cuba Door vier andere politieke moorden gevolgd Noodweer ïn Toscane Het Weer Het aardbevingsgebied in den Balkan Snowden en Samuel afgetreden VIT DE HEL VAN HET LEGIOEN „Zep" passeert equator De Rus Alfred Tramm en Walther Altmeyer uit Heidelberg, beiden gedeserteerd uit het Vreemdelingenlegioenbij aan komst te Amsterdam Mandsjoeli bezet Buiktyphus in garnizoen te Kattowitz Een wet, die niet zoo erg is, als zij lijkt Het recht op werk Aya Sophia te Istamboel Electriciteitscentrale verwoest. 50 tot 100 millioen francs schade Ook de gasvoorzienïng bedreigd Titulescu afgetreden Argentinië doet weer mee DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN I ONS NIEUWE FEUILLETON I Venizelos bij Zaimis De ontvoerde Britten Gespannen atmosfeer te Genève NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No 18189 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Toen Ramsay MacDonald zich aan alle partij-politiek ontworstelde en met onverdacht eerlijke bedoelingen een „nationale" regeering vormde om het Brit- sche Rijk aan den worggreep der economi sche wereldcrisis te ontrukken, hebben velen hem gekarakteriseerd als een idealist, die een onvervulbare illusie najoeg. Ten gevolge van de geweldige stembus-overwin ning der Tories moest MacDonald zóóveel conservatieven in zijn regeering opnemen, dat het nationale karakter van de nieuwe combinatie meer een fictie dan een wer kelijkheid scheen. De orthodoxe liberalen en de vuurvaste Labourmannen, die in de oppositie gingen, staken het niet onder stoelen en banken, dat zij niet de minste fiducie hadden in een kabinet, dat, naar zij zeiden, slechts een nationaal masker had opgezet om de goêgemeente te mislei den betreffende zijn waren aard en wezen, die zuiver conservatief waren. Niettemin bleek de suggestie, welke van Ramsay Mac Donald's persoon uitging, zóó groot, dat hij niet alleen uit de Labour-gelederen maar ook uit de rangen der liberalen mede standers kreeg, die aan zijn bo ven-partij dig genoemde regeeringsformatie actief deel wilden nemen. Te verwonderen was dat niet. Want men mag niet uit het oog ver liezen, dat, indien Ramsay MacDonald na de stembus-zegepraal der Tories en de nederlaag der liberalen en der Labours zich uit de regeeringszaken zou hebben terug getrokken, de conservatieven onmiddellijk vrij spel zouden hebben gehad om hur> meest rigoureuze protectionistische begeer ten bot te vieren, terwijl door de leiding van MacDonald en de medewerking der nationale liberalen en Labour-mannen althans de mogelijkheid ontstond de al te heftig achteruitstrevende conservatieven in bedwang te houden. Voor deze mogelijkheid offerden Ramsay MacDonald en zijn vrien den Snowden, Thomas en Sankey hun lid maatschap van de Engelsche arbeiders partij op, en hun nationale liberale mede werkers de eenheid der liberale partij. Zoolang de ingevoerde tariefmaatrege len nog als tijdelijke noodmaatregelen konden gekwalificeerd worden, konden de nationale liberalen in de Engelsche regee ring nog volhouden, dat zij hun vrijhan delprincipes ongerept bewaarden. Toen deze maatregelen echter zoodanig werden uitgebreid, dat zij ontaardden in een alge meen tarievenstelsel, hadden zij de in de parlementaire Engelsche geschiedenis abso luut nieuwe constructie noodig van het „agreement to differ" om hun liberale figuur voor het politiek bijziende oog te redden. Volgens dit „agreement" behielden de libe rale ministers het recht openlijk en luide tegen eventueele protectionistische maat regelen der regeering te protesteeren zon der daaruit de consequentie behoeven te trekken van af te treden. Met dit handige kunstmiddeltje hield men de fictie der nationale regeeringseenheid zoo niet hoog dan toch in leven. Want het bewaren dezer nationale eenheid achtte men, gezien de benarde omstandigheden, van grooter be lang dan het intransigent vasthouden aan het vrijhandelsprincipe, waardoor een re- geeringscrisis onvermijdelijk zou worden. Thans echter, nu de overeenkomsten, op de economische Rijksconferentie te Ottawa gesloten, zelfs een belasting op de voe dingsmiddelen ten gevolge zullen hebben, is het zengende vuur van het protectionis me blijkbaar eindelijk te na aan de reeds bont en blauw geschopte nationaal-liberale schenen gekomen. Sir Herbert Samuel en de zijnen hebben ten slotte tóch als diena ren geluisterd naar de stem der nationaal- liberale conferentie, die een onverbiddelijk vonnis uitsprak over de resultaten van Ot tawa, en in de jongste kabinetzitting me degedeeld, dat zij den regeeringsbanken vaarwel zeggen. De teerling, die de Samue- listen zoo lang aarzelend in den kroes van hun besluiteloosheid hebben geschud, is ge worpen. Zelfs van de mogelijkheid, welke het „agreement to differ" hun bood, heb- Zoo is het in Liberia De Amerikaansche Minister Stimson heeft verklaard, dat hij er een warm voorstander van is, den adviseur voor Liberia, die door den Vol kenbond zal worden aangesteld, met voldoende gezag te bekleeden om een einde te maken aan het kwaad der slavernij, dat, aldus Stimson, de menschelijke gevoelens der geheele beschaafde wereld heeft geschokt. Dit standpunt heeft Stimson geformuleerd in telegrammen, welke hij gezonden heeft aan bestuursleden van Ame rikaansche negervereenigingen, die er tegen ge protesteerd hadden, dat de adviseur met dicta toriale macht zou worden bekleed. ben zij geen gebruik wenschen te maken, omdat zij wel voelden, dat hun tóch reeds gehavend liberaal prestige daardoor nog meer in het gedrang zou komen. Het aftre den van sir Herbert Samuel als minister van binnenlandsche zaken, van sir Archi bald Sinclair als minister van Schotland, en van de buiten het kabinet staande Sa- muelisten: markies Lothian, sir Robert Ha milton, Graham White, Foot en van de whips Walter Rea, Mackenzie Wood en Harcourt Johnstone beteekent evenwel niet een versterking van de orthodoxe liberale oppositie, daar zij de regeering zullen blij ven steunen in alle quaesties, waarin zij het met haar eens zijn. Onmiddellijk is de conservatief sir John Gilmour in de plaats van Samuel tot minister van binnenlandsche za ken benoemd, terwijl aan den liberaal God frey Collins de portefeuille voor Schotland is toevertrouwd, die door sir Archibald Sin clair werd beheerd. John Gilmour's vrij ge komen plaats van minister van landbouw is aan den conservatief Walter Elliott toegewe zen. De conservatieve invloed in het kabi net is dus weer versterkt en Ramsay Mac Donald's nationale fictie heeft weer een gevoeligen knauw gekregen. Maar een mo reel gevoeliger klap is Ramsay MacDonald toegebracht door het aftreden van zijn trouwen vriend Snowden als Lord Privy Seal. Snowden, die MacDonald steunde en trouw bleef in de moeilijke dagen der regeerings- vorming, toen de labourpartij de in de re geering blijvende leden buiten de deur zet te, heeft thans in een scherpen aanval op MacDonald verklaard, dat het beneden zijn persoonlijke waardigheid is, nog langer lid van de regeering te blijven. Dat de natio nale labour-ministers Thomas en lord San key MacDonald blijven volgen, is voor den premier een schrale troost tegenover dezen slag. Niettemin is hij vast besloten zijn na tionale fictie zoo lang te blijven volhouden, tot er een accoord bereikt is inzake de oor logsschulden en tot de economische wereld conferentie is gehouden. Al is zijn nationale vaan ook gehavend tot een verrafeld dun doek, hij houdt het hoog als een teeken, waarin hij hoopt te overwinnen. MacDonald is een moedig man met karakter en het is zeker voor de internationale politiek beter, dat hij aanblijft dan dat hij heengaat. Maar Don Quichote was óók een moedig man met karakter. HAVANA, 28 Sept. (Reuter). Naar reds ge- tlegraferd werd, is een revolveraanslag ge- plegd op Vazquez Bello, den president van den Cubaanschen Senaat en leider van de natio naal-liberale partij. Hij werd zwaar gewond en overleed in het hospitaal. De onbekende dader kon ontvluchten. Na den moord op Bello den president van den Cubaanschen Senaat, werd bekend dat er twee leden van de Cubaansche Kamer Aguiar en Andrade, vermoord zijn. Ook twee broeders van Andrade zijn neerge schoten. ROME, 28 Sept. (Reuter). In geheel Tos cane is 't buitengewoon slecht weer. De rivieren zijn buiten haar oevers getreden. In een tex tielfabriek in de omgeving van Prato zijn twee arbeiders door het woedende water mede- gesleurd. .Sofia H p C ruuppopEL ,ONIE ADRiAHOPCL Saloniki (HAUIDItO If Verwachting: Matige tijdelijk toene- g g mende Oostelijke tot Zuidelijken wind, g g later toenemende bewolking, aanvanke- m g lijk nog weinig of geen regen. Weinig 5 g verandering in temperatuur, g Hoogste barometerstand 772.0 te Stettin g Laagste barometerstand 744.9 te Vardö. g Zon op 6.58, onder 6.41. Nieuwe Maan Sj g Vrijdag v.m. 6.50. Licht op 7.11. llllllllllllllll LONDEN, 28 Sept. (Reuter.) Het kabinet heeft in zijn zitting van heden, die tot 1 uur duurde, beraadslaagd over de vraag, of een beslissing van het parlement over Ottawa kon worden uitgesteld. Dit werd als onmogelijk be schouwd, waarop Snowden (Lord Privy Seal), Sir Herbert Samuel (binnenlandsche zaken) en Sinclair (staatssecretaris voor Schotland) verklaarden af te treden. De zeven andere Samuelitische liberalen, die posten in de regeering bezetten, zullen waar schijnlijk eveneens nog heden aftreden. Zij zijn: Markies Lothian, onder-secretaris voor Indië, Sir Robert Hamilton, ondersecreta ris voor de domeinen, Graham White, adjunct postmeester-generaal, Isaac Toot, staatssecreta ris voor de mijnen, Walter Rea, Mackensie Wood en Harcourt Johnsons, alle drie „whips." LONDEN, 28 Sept. (Reuter). Officieel wordt medegedeeld dat John Gilmour (Cons.) be noemd is tot minister van binnenlandsche za ken, Walter Elliott (Conservatief) tot minister van landbouw en Godfrey Collin (Liberaal) wordt minister voor Schotland. FRIEDRICHSHAFEN, 29 Sept. (Reuter). Het luchtschip „Graf Zeppelin" passeerde om 23 uur M.E.T. den Equator. Het luchtschip zal waarschijnlijk morgenochend tusschen acht en negen uur kunnen landen. Zestot achthonderd dooden bij Chalcidice ATHENE, 28 Sept. (Eigen telegram). Het klei ne eiland Amogiani bij Chalcidice, waarop tweehonderd Grieksche vluchtelingen, gezinnen uit Klein-Azië waren gevestigd, is bij de aard beving in zee verzonken. Men vreest, dat hier alleen zes tot achthon derd dooden te betreuren zijn. De historische kloosters op den berg Athos. op de Oostelijkste punt van het schiereiland, zijn zwaar beschadigd. ATHENE, 28 Sept. (Reuter). Volgens de jongste berichten zijn er bij de aardbeving op het schiereiland Chalcidice in totaal 141 men. schen gedood en 403 gewond, waarvan 50 eni stig. 5 dorpen zijn volkomen met den grond gelijk gémaakt; in dorpen is de helft der huizen ingestort en in 7 andere dorpen heb ben de woonhuizen hevige schade geleden. 2400 gezinnen zijn dakloos. Op de plaatsen, waar de ramp gewoed heeft, zijn ambulances ingericht. De eerste zending levensniiddelen is uit Saloniki vertrokken. Alle schepen der Engelsche Middellandsche zee-vloot hebben bevel gekregen assistentie te verleenen. (United Press). Door muitende Chineezen OHARBIN, 28 Sept. (Eigen telegram) De grensstad Mandsjoeli is door 600 man muiten, de Chineesche spoorwegtroepen aangevallen en bezet; het grensgarnizoen werd overweldigd. De opstandelingen namen 200 grenssoldateu en een aantal Mandsjoerijsche en Russische douane-beambten gevangen. Vele Japanners, te Mandsjoeli woonachtig, zouden de wijk heb. ben genomen naar Rusland. (United Press.) Vijf dooden KATTOWITZ, 28 Sept. (W. B.) Onder de sol daten van het garnizoen is een buiktyphus- epidemie uitgebroken. Tot nu toe zijn er vijf dooden te betreuren. Nog 88 personen lijden aan de gevreesde ziekte. De Turksche Nationale vergadering heeft een wet uitgevaardigd, die men aanvankelijk be schouwde als „vijandig gezind" te zijn jegens het buitenland en waarbij bepaald werd, dat verschillende, met name genoemde ambachten niet meer door vreemdelingen uitgeoefend mo gen worden, vervolgens, dat de vreemdelingen, die in bedoelde bedrijven werkzaam zijn, binnen een jaar hun posten moeten verlaten. Deze be roepen zijn in de wet met name vermeld en hebben vooral betrekking op den kleinhandel en diverse ambachten. Daar men nu in het buiten land veelal van meening is, dat een groot aantal arbeiders van vreemde nationaliteit in Turkije zijn brood verdient, heeft deze wet aanvanke lijk groote bevreemding verwekt. Men vreesde vooral de nieuwe lasten, welke de vaderland- sehe Staat door het terugkeeren van nieuwe werkeloozen op zich zou moeten laden en zag verder een zekere verstoring in de betrekkingen met Turkije. Hiermee is echter in de wet ook tot op zekere hoogte rekening gehouden en zij is heusch lang zoo hardvochtig niet als men aanvankelijk wel beweerde. In de eerste plaats zijn de bepalingen op ver schillende punten niet zoo precies omschreven, zoodat er heel wat speelruimte opengelaten is voor de uitlegging. Wat echter vooral den door slag geeft, is het feit, dat tegenwoordig in Tur kije, ten gevolge van vroegere bepalingen, reeds lang zooveel vreemde arbeiders niet meer aan getroffen worden als enkele jaren geleden. Volgens mededeelingen van het Duitsche con sulaat b.v. zouden in het tegenwoordige Turkije slechts ongeveer 1000 Duitschers werkzaam zijn. Dit getal is nog eerder te hoog dan te laag ge schat. Men is hierbij uitsluitend op ruwe schat ting aangewezen, omdat na de afschaffing van den algemeenen dienstplicht in Duitschland geenerlei verplichting tot aanmelding meer be staat. Van deze Duitsche arbeiders zijn echter de meesten vakkundig opgeleid, vallen dus niet onder de bepaling der wet, die zich in hoofdzaak slechts tegen z.g. handlangers keert. De Turk sche fabrikant en ook de vreemde gebruikt ech ter tegenwoordig wegens den lagen loonstan- daard bijna uitsluitend inlandsche handlan gers. Er zijn, om slechts twee voorbeelden te noemen, slechts drie kellners en een musicus hier werkzaam, in het geheel zullen er mis schien een 10 a 15 Duitschers, die te Istamboef in een of ander beroep werkzaam zijn, hun post door de bepalingen der wet verliezen. Zoo is het ook met de andere nationaliteiten. Men kan dus niet spreken van een wet, „die het buitenland vijandig gezind is", want als laatste doel bepaalt de wet slechts, dat alle posten, welke geen opleiding en groote kennis ver- eischen, door inlandsche arbeiders bezet zullen worden. Het is in zekeren zin ook voor Turkije thans een sociaal-politieke noodzakelijkheid, om aan de bewoners van eigen land tenminste het recht op arbeid te verzekeren. BRUSSEL, 28 Sept. (Reuter). De electrische centrale te Brussel is vernield ten gevolge van het ontploffen eener turbine. De stad is zon der stroom. Nader verneemt Reuter: Vanmiddag tegen 1.30 uur ontstond, waarschijnlijk door kortslui ting brand in de groote machinekamer van de gemeentelijke electriciteitscentrale. Het vuur breidde zich met ontstellende snelheid uit en liet den meer dan 350 arbeiders nog juist tijd zich uit de voeten te maken. De geheele fabriek met alle turbines is volkomen verwoest. Alleen een hulp-centrale van 36.000 P.K. bleef van den brand gevrijwaard. Brussel is geheel zonder stroom. Tot dusver is één werkman ernstig gewond. Duizenden menschen slaan het schouwspel gade. Alle autoriteiten zijn ter plaatse aanwezig. Ontzettende ramp De oorzaak van den brand is nog onbekend. Er is een onderzoek geopend. Vanmiddag bood de stad een eigenaardig schouwspel. Alle groote instellingen, café's, banken en winkels zitten zonder electrischen stroom en overal bedient men zich van noodverlichting. De bioscoop-voorstellingen konden niet door gaan en de lichtreclames werken niet Men vreest, dat zelfs de kranten niet kunnen uitko men. De aangerichte schade wordt geraamd op 50 100 millioen francs. Nog nooit heeft men hier zulk een ramp meegemaakt. Men tracht thans verbinding te krijgen met de intact gebleven hulp-centrale. Bovendien worden de bewoners nog be dreigd met gebrek aan gas, daar de gasfabriek stroom gebruikt van de vernielde electrische centrale. Met uitzondering van de „Soir" zijn heden middag om vijf uur geen couranten uitgekomen. Tegen 6 uur werd in beperkte mate wederom stroom versterkt door de hulp-centrale. LONDEN, 28 Sept. De Roemeensche ge zant alhier, Titulescu, heeft thans zijn ont slagaanvrage bij de Roemeensche regeering in gediend. In Roemeensche regeeringskringen maakt men zich ongerust over de ontwikkeling van den buitenlandschen politieken toestand. Het aftreden van Titulescu beschouwt men voor. namelijk als een protest-demonstratie, daar hij de door Frankrijk geëischte directe onderhande lingen met Sovjet-Rusland om tot overeen stemming te komen inzake de Bessarabische kwestie, beslist afwijst. Men doet nog pogingen om aan de Fransche wenschen tegemoet te komen, aangezien Frankrijk duidelijk te ver staan heeft gegeven, dat het met het oog op de gebeurtenissen in Duitschland zoo spoedig mogelijk tot overeenstemming met Rusland wil komen, evenals Polen, dat ook niet langer op Roemenië wil wachten, waardoor het gevaar ontstaat, dat Roemenië zich geheel isoleert. BUENOS AIRES, 28 Sept. (Reuter). De Kamer heeft met groote meerderheid van stem men de weder toetreding van Argentinië tot den Volkenbond goedgekeurd. Op de Bovenwindsche eilanden heeft een or kaan veel schade aangericht; geen persoonlijke ongelukken. Verhooging Belgisch invoercontingent voor huisbrandkolen wordt overwogen. Slot Assumburg bij Heemskerk jeugdherberg. Electriciteits-centrale te Brussel verwoest. Stad zonder stroom. Titulescu afgetreden. Gespannen atmosfeer te Genève. Japansche Zuidzeevliegers terecht. 100 Japanners gesneuveld in Mandsjoerije. Uiteenvallen der Engelsche regeering. Aanslagen op Cuba. Doodelijk motor-ongeluk bij Nijmegen. O O iniiiiuiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiini^^ 1 Er wordt een man gevonden, dood een schotwonde in het hoofd. Is er j 1 een misdaad gepleegd? Amper is het schot gevallen of twee vrouwen vluch- i ten weg van de onheilvolle plaats. Eén 1 van de twee wordt gegrepen. Zij en haar onbekende gezellin worden van moord beschuldigd Een boeiende roman, waarin de slimheid van de vrouw die van de po- litie en van een handigen detective i herhaaldelijk weet te verschalken. IiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiitiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiHiiiiiiiiiiiiiim ATHENE, 28 Sept. (Reuter). Venizelos heeft een bezoek afgelegd bij den president der repu bliek, Zaimis, om dezen de voorloopige resul taten der verkiezingen mede te deelen en mo gelijkheden aan de hand te doen tot oplossing van de politieke moeilijkheden. Echter heeft hij den president geen voorstellen gedaan en men verwacht algemeen, dat de president thans Ve nizelos' politieken tegenstander, Tsaldaris, bij zich zal ontbieden. Officieel wordt medegedeeld, dat president Zaimis, in zijn onderhoud met Venizelos dezen oprecht heeft gefeliciteerd, dat tijdens de ver kiezingen de orde ongestoord is bewaard ge bleven. De stembusuitslag ATHENE, 28 Sept. (Eigen telegram). De eind resultaten van de Kamerverkiezingen luiden als volgt: Venizelos 102 zetels Monarchisten 96 zetels Progressieven 15 zetels, Communister 11 zetels Onafhankelijke 6 zetels en Diverse partijen 11 zetels. (United Press) NEW-TSJANG, 28 Sept. (Reuter). Nadat men dagen lang niets gehoord had van mrs. Pawley en mi. Corkran, die nu ai meer dan drie weken in handen zijn van Chineesche ban dieten, kwam er vandaag een bode met brieven van de bandieten en Mie. Pawley. De brief was aan haar ouders gericht. Ze smeekte hierin wederom dringend om hulp. De bandieten vroe gen in hun brief een millioen dollars en een groot aantal wapenen als losgeld voor de beide gevangenen. GENèVE, 28 Sept. (V. D.) De verklaringen van den Du.tschen Rijkskanselier Von Papen over de Zondag door den Franschen minister president Herriot gehouden rede hebben hier groot opzien gewekt, en worden evendig be sproken. Het verluidt, dat men van Fransche zijde niet verwacht had dat de Duitsche regeering op deze wijze onmiddellijk op de beschuldigin gen van Herriot zou antwoorden. In Fransche kringen wordt toegegeven, dat men een dergelijk zakelijk en scherp antwoord niet verwacht had. De verklaringen van Von Papen worden dan ook beschouwd als een vol ledige afwijzing van het Fransche standpunt. Hoogste stand op Donderdag 9 uur v.m.: 770 Achteruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1