STADSNIEUWS BEURS VAN AMSTERDAM N.V.Wtfninginrichting J. CHRISTIAANS Wisselkoersen VRIJDAG 30 SEPTEMBER „Die Spaeme-Sanghers" VERKEERSONGEVALLEN Automobilist reed door Twee autobotsingen „Mercurius" NEDERLAAGWEDSTRIJDEN R. C. H. Prijsuitreiking R. K. Mannenkoor „St. Caecilia" HIJ KOCHT IJSCO'S Met de „spullen" van zijn baas! DE KLEINE THERESIA- STICHTING Tijdelijk verplaatst PROPAGANDA-AVOND KRUISVERBOND EN MARIA-VEREENIGING „De Gebroeders Kalkoen" GASVOQRZIENING VAN HAARLEMMERMEER Overeenkomst met Haarlem HERINGA WUTHRICH - HAARLEM CENTRALE VERWARMING GEWELDIG SUCCES ALLEEN BIJ ONS Voetbalboekje ST. FRANCISCUS LIEFDEWERK Openbare aanbidding in de F r anciscuskapel Paul Eipper „Kunst zij ons doel" Modeshow Gerzon „De Wolbaai" Adres der R. K. organisatie Modeshow bij Wisbrun en Liffmann R. K. VOLKSBOND Bestuursraadvergadering Ned. R. K. Grafische Bond afd. Haarlem OP HOOP VAN ZEGEN AGENDA 1 October STOFZUIGERHUIS MAERTENS Vampyr stofzuigers 98. N.V. SIGARENFABRIEK v/h W. VOET Het 100-jarig bestaan BURGERLIJKE STAND VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1932 Men schrijft ons: Maandagavond 26 dezer, had de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van' het Mnnaen- koor „Die Spaeme-Sanghers", welke vergade ring gisterenavond, wegens niet geheel afhan delen der agenda, werd voortgezet. Na opening der vergadering door den voor zitter, die de aanwezigen welkom heette en in een kort resumé den gezonden toestand der vereeniging schetste, en na voorlezing der inge komen stukken, werd door den secretaris het jaarverslag uitgebracht, waarin de gezonde groei en de opgewekte geest die de vereeniging kenmerken, duidelijk naar voren kwamen. De vereeniging ontwikkelde zich in slechts ander half jaar tot een groot mannenkoor. Het aan tal kunstlievende leden is steeds stijgende, dank zij het harde werken der propaganda-commis- sie, wier taak echter veel wordt verlicht door de prachtige recensies, die de vereeniging over de twee door haar gegeven concerten mocht verwerven. Wegens vertrek van den heer Elskamp, die werd benoemd tot hoofd eener school in Fries land, werd in diens plaats de heer H. Pot tot bestuurslid gekozen, terwijl de beide aftreden- den, de heeren van Parreeren en Andréa, wer den herkozen. Bij de behandeling der begrooting bleek ten duidelijkste dat de vereeniging ook financieel, niettegenstaande de slechte tijden, in gunstige condities verkeert. Sedert de oprichting werden door „Die Spaer- ne-Sanghers" reeds tien belangrijke mannen- koorwerken uitgevoerd, waarover de pers una niem met den grootsten lof gewaagde. Zeven dezer werken werden capella gezongen, ter wijl drie werden begeleid door den beroemden organist Flor Peeters uit Mechelen. Op verzoek van vele muziekliefhebbers wordt op het concert van 23 Nov. a.s. het sehoone werk „Aussöhnung" van Lieven Duvosel we derom ten gehoore gebracht. Het bestuur was zoo gelukkig den heer Flor Peeters bereid te vinden het orgel weer te komen bespelen en de begeleiding van koor en soliste op zich te ne men. De sopraan-solopartij zal worden vertolkt door Mevrouw Helène TreepCals. Als a Ca- pelle-nummers heeft het koor de twee onlangs bekroonde werken van den dirigent in studie, n.l. „Vrede" en „Agnus Dei". Deze beide wer ken, polyphonisch gezet, zijn, evenals de vorige uitgevoerde werken, schitterend van compositie. Een tweetal nummers van Alphons Diepenbrock voltooien het gedistingeerde programma. Nadat bij de rondvraag verschillende zaken werden afgehandeld, sloot de voorzitter met n woord van dank aan de leden voor de degelijke medewerking aan de ontwikkeling van „Die Spaerne-Sanghers", deze zeer geanimeerde ver gadering. Donderdagavond omstreeks kwart over 11 reed de 29-jarige H. op een rijwiel naast een tram op de Leidschevaart, richting stad. Ach ter hem naderde een auto en reed den wielrijder aan. H. viel en kreeg schaafwondjes aan hoofd en neus. Door een lid van O. D. is hij naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. Het rijwiel werd eriwtig beschadigd. De automobilist, die de aanrijding veroor zaakt had, reed, zonder zich om zijn slacht offer te bekommeren, door. De politie onderzoekt de zaak. Op het Plein te Halfweg stopte een vracht auto tot het opnemen van een op den vlucht heuvel van de tram staanden persoon. Een kort daarachter rijdende luxe-auto reed met een flinke snelheid er tegen op. Een hier ach ter rijdende tweede luxe-auto botste bovendien nog op eerstgenoemde. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch de materieele schade aan den vrachtauto en den eersten luxe-auto was groot. De bestuurder van een uit de richting Haar lem komenden luxe-auto wilde op den Haar lemmerstraatweg het erf van den heer K. op draaien en haalde, teneinde de bocht te kunnen nemen, iets naar links uit. Een hier achter rijdende andere luxe-auto trachtte eerstge noemde toen rechts te passeeren, met het ge volg, dat een botsing ontstond. Ook hierbij deden zich gelukkig geen persoonlijke ongeluk ken voor, doch de eene auto werd zeer ernstig beschadigd, en moest opgesleept worden, ter wijl van den anderen alleen de spatborden werden vernield. Men schrijft ons: In de algemeene ledenvergadering van den Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mer curius" afdeeling Haarlem werd de heer A. A. van Gelder tot bestuurslid gekozen. Getracht zal worden de heer Berghuis als spreker te krijgen over het rapport-Weiter. Zaterdag 1 October a.s. des namiddags 4 uur zullen op het R.C.H.-terrein te Heemstede, de prijzen welke voor de 24 afd. beschikbaar wer den gesteld, aan de winnaars worden uitge reikt. t Zaterdag 1 October gaat bovengenoemd koor naar Delft, om in de derde afdeeling uit te komen. Als verplicht nummer wordt gezongen „Hannibal" van Jac. Hamel. Het vrije nummer heeft als titel „De Vlaggen" van Olivier Koop. Des namiddags om vier uur wordt van de Groote Markt met twee autobussen vertrokken. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een 17-jarigen kantoorbediende, die van een ijsco.verkooper ijsco's kocht, met als be taalmiddel een vulpenhouder en een zakmes. Bij onderzoek door de politie bleek, dat de kantoorbediende deze voorwerpen, met een doosje postpapier en een passerdoos, op ver schillende opeenvolgende tijdstippen ten na- deele van zijn patroon had ontvreemd. Wij vreezen dat deze ijsco's voor den jonge man nog een bitteren bijsmaak zullen hebben. Van 1 October af wordt de Kleine Theresia- Stichting, Prinsenbolwerk 2, tijdelijk verplaatst naar Kamperlaan 4. Verzoeken tot opname van baby's moeten wor den ingediend bij mevr. M. Lobel, Bloemhof straat, tel. 11671. De Schouwburg Jansweg was gisteren weer tot boven aan bezet ter gelegenheid van den propaganda-avond van het Kruisverbond en Maria-vereeniging. Het bestuur, dat met den geestelijken advi seur, den Weleerw. heer A. J. I. Leesberg, aan wezig was, had ditmaal besloten, de jaarlijk sche propaganda-bijeenkomst aantrekkelijker t'e maken, door behalve een redevoering een welbekend tooneelsiuk, uit te vccen d niet minder gerenommeerd tooneelgezelschap, op het programma te plaatsen. En met dit te doen hc "ft: het "-e1 ee<~ zeer mooi succes geboekt, zooals wij immers reeds schreven, was de schouwburg geheel bezet, en bovendien gingen allen zonder uit zonderling na afloop hoogst voldaan huis waarts. De voorzitter van het Kruisverbond, de heer H. B. van der Sande, opende den avond en sprak er in het welkomstwoord zijn groote vreugde over uit, dat zoovelen naar deze bijeenkomst waren gekomen, om kennis te maken met Kruisverbond en Mariavereeniaing, al geloofde spreker wel, dat kennismaking meer was bedoeld met „De Gebroeders Kal koen". Voor hem was dit evenwel geen hinderpaal, eenigen tijd te benutten om iets te zeggen omtrent het werk der katholieke drankbe strijding. Dit t'e steunen, daarvoor is niet uit sluitend noodig, lid van Kruisverbond of Mariavereeniging te worden; neen, ook door toe te treden als donateur (trice), steunt men deze goede zaak reeds krachtig. Dank betuigde spr. nog aan de dames, die, hoewel weinig in getal, den Sob-ië as- bloempjesdag tot een mooi succes hebben weten te maken, en, alvorens over doel en nut van K. V. en M. V. uit te weiden, heette hij nog speciaal welkom de Rederijkerskamer .Alberdingk Theim" en den heer Elsnerus, die tot het slagen van dezen propaganda-avond hun medewerking verleenden. In het meer propagandistisch gedeelte van zijn openingswoord, ging de heer Van der Sande nader in op wat Kruisverbond en Mariavereeniging beoogen en wat zij trachten te bereiken. K. V. en M. V. beoogen vooral door be strijding van drankmisbruik en van alcoho lisme zooveel mogelijk een einde te maken aan ellende en misdaad, welke van alcoholisme dikwijls het gevo'g zijn, en tevens ten opzichte van drankgebruik betere id'eën te scheppen en slechte gewoonten uit te roeien. Wie betwijfelt nog, dat de drankbestrijding ook in dezen tijd een zeer dure taak heeft te vervullen? Hij, die zijn oogen laat rondgaan en ziet welk een geest de menschheid van heden be zielt, weet, dat er wat gedaan moet worden om het moderne alcoholisme tegen te gaan. Onze maatschappij is niet matig, zegt spr., ook niet in een tijd, dat er eigenlijk voor alcohol geen geld moest zijn. Ook is zij niet matig naar den geest, omdat men nog steeds meent, dat men niet zonder drankgebruik kan. In een volgende propaganda-bijeenkomst hoopte spr. uitvoeriger uiteen te zetten, hoe hoog noodig drankbesrijding is, doch hij ver trouwde nu reeds, dat de kennismaking van thans bij de aanwezigen de gedachte zou vast zetten, dat iedere gezonde ontspanning ook kan leiden tot het verminderen van drank misbruik. Werkt de drankbestrijding nooit tegen, zegt spr., ze is zoo mooi en zoo goed en zij heeft reeds zooveel goeds tot stand gebracht. Toont uw sympathie door te steunen, en denkt er altijd aan, dat door een zaak als deze te be vorderen, de eer van God en het heil van Kerk en Maatschappij worden gediend. Door hartelijk applaudisseeren bekrachtigde het publiek de woorden van den voorzitter. Na 'n kort muzikaal intermezzo van de Elsnerus- Band kwam de R. K. Rederijkerskamer „Al berdingk Thijm" voor het voetlicht met een blijspel van Gerard Nielen: „Gebroeders Kal koen". 't Is niet de eerste keer, dat dit vlot geschreven stuk te Haarlem wordt opgevoerd; de wel- en goed bekende tooneelvereeniging heeft er reeds vroeger succes mee behaald, zoodat we in onze bespreking kort kunnen zijn. Het was in zekeren zin een daverende uit voering. De regie was berekend op een gehoor, dat gemakkelijk meeleeft, met het gevolg, dat het tempo vertraagd wordt om het gesprokene tot de geheele zaal te laten doordringen. Dit lukte nu best en het geschater was niet van de lucht. Toch meenen we dat meer vaart de vertooning ten goede zou komen, waarvoor dan een onberispelijke rolkennis wordt vereischt. Kostelijke tooneeltjes kregen we te zien door de kluchtige typeering en het welverzorgde samenspel der gebroeders Kalkoen. Juister zou het ons toegeschenen hebben, als Jacob Kalkoen met zijn 56-jarigen leeftijd nog niet zóó'n oud mannetje was geweest. Neef Reo was een sym pathieke verschijning en vriend Horstman een grappig-gemoedelijke figuur, terwijl de kleinere heerenrollen hhun deel kregen. De dames ble ven bij haar uitblinkende confraters een beetje achter, al kon Pietje Kalkoen dikwijls den juisten toon treffen en al had vooral de oude Truus uitstekende momenten. Het jonge Fientje maakte zeker geen kwaad tooneelfiguur, maar ze kwam toch nog niet voldoende los om te laten uitkomen, dat zij het is, die in de duffe zaak der Kalkoens nieuw leven brengt en tege lijkertijd aller harten verovert. De vertooning sloeg geweldig in. Er is volop genoten van het voor dilettanten opmerkelijke spel, zoodat er ook in dit opzicht van een uit muntend geslaagden avond mag gesproken worden. Na breedvoerige bespreking hoofdzakelijk in besloten zitting is met 15 tegen 5 stem men (- blanco) door den raad der gemeente Haarlemmermeer besloten tot het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Haarlem voor de levering van gas en gros aan deze ge meente; tot het oprichten van een gemeentelijk gos-distributiebedrijf en den aanleg van een gasbuizennet in het dorp Zwanenburg, langs den ringdijk tot Schiphol en in de Badhoeve- buurt. Verder werd besloten voor een gedeeltelijke Heringa-Johnson-OUebranders Koopt nu ROOKFAUTEUILS met de alléén bij ons verkrijgbare „Patent" veerende losse kussens. Geheel compleet vanaf 13.50 Ziet de étalages Ziet de étalages LEIDSCHE DEKENS alle prijzen. Onze Succes-Deken is 190 x 230 100 wol, vanaf 8.75 Bedden 2 pers. zes-deelig reeds vanaf 19.75 HEEREN WINTERJASSEN vanaf 16.75 Prachtsorteering, maatwerk gelijk! 't Concurreerendst adres ALLEEN Westergracht 79 Julianapark 60 Tel. 13292 Tel. 13661 „De zaak waar men koopt!" Vraagt onze billijke abonnements condities uitvoering van dit plan een geldleening aan te gaan van 125.000 a 5 procent. Met betrekking tot de gasvoorziening in het zuidwestelijk deel van Haarlemmermeer, kan worden medegedeeld, dat de terzake met het gemeentebestuur van Lisse gevoerde onderhan delingen hebben geleid tot het opstellen van een concept-overeenkomst-, waarbij Lisse zich zal verbinden tot rechtstreeksche levering aan in gezetenen van Haarlemmermeer, evenwel onder een zekere garantie van de zijde van cmze ge meente voor een rendabele exploitatie. B. en W. vertrouwen dat het mogelijk zal zijn deze onderhandelingen zij het wellicht op gewijzigde basis ook tot een gunstig einde te brengen, doch achten den tijd thans nog niet aangebroken om daaromtrent reeds een eind beslissing te nemen. Vele voetballers stellen het op prijs een boekje te bezitten waarin zij een overzichtelijk verloop der competitie kunnen behouden en verschil lende firma's voldoen aan dit verlangen, zoo ook gedurende reeds een aantal jaren de Ardath Tobacco-Company, die ons ook dit jaar weer haar handig Chief Whip voetbalboekje toe zond. Zondag a.s. (2 October) zal het H. Sacrament ter openbare aanbidding zijn uitgesteld in de Kapel van het St. Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11), van half twaalf tot half vier uur. Het S. F. L. vertrouwt, dat zeer vele Ka tholieken van Haarlem en omstreken, alsdan, in de Franciscuskapel het H. Sacrament zullen komen aanbidden. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de bekende Duitsche schrijver Paul Eipper nooit een eigen circus gehad heeft, maar wel ver schillende circussen bezocht heeft om de dieren te kunnen waarnemen en te contróleeren. Woensdagavond vond in het Waaggebouw aan het Spaarne de jaarvergadering plaats van het Teekencollege „Kunst zij ons doel". Uit het jaarverslag blijkt, dat de vereeniging zich in een toenemenden bloei mag verheugen. Zij telt thans 85 werkende leden. Aan de beurt van aftreden waren de heeren H. F. Boot,, R. Heiloo en Jan Wiegman resp. voorzitter, penningmeester en commissaris der kunstbeschouwingen, die weder als zoodanig werden herkozen. De teekenavonden beginnen weer Zaterdag 1 October a.s. Aangemoedigd door het groote succes met de jubileum-tentoonstelling verleden jaar October in de nieuwe zaal van het Frans Halsmuseum zal ook dit jaar de herfst-tentoonstelling in de tweede helft van October in genoemde zaal gehouden worden. Gedurende een viertal avonden zal de expo sitie in de uitstekend verlichte zaal toeganke lijk zijn, veraangenaamd door muziek en an dere voordrachten. Vermelding van datum, duur enz. vindt nog plaats per advertentie in dit blad. In hotel „Duin en Daal" te Bloemendaal heeft de firma Gerzon Donderdag een mode show gehouden, waarvan de opbrengst aan entreé's ten goede komt aan het crisis-comité en aan de stichting Hoogland, doorgangshuis voor gevangenen van alle gezindten. In ons numer van morgen zullen wij aan deze show een bespreking wijden. Thans kun nen wij reeds melden, dat de bruto-opbrengst 1167.50 is en tevens, dat tot Maandag door de firma Gerzon van aankoopen van artikelen, welke op deze show tentoongesteld zijn en waarbij een toegangsbewijs van deze show ge toond wordt, vijf procent aan het crisiscomité wordt afgestaan. Het moge onwaarschijnlijk klinken dat er in dezen tijd nog moedige zakenlieden zijn, die hun zaken uitbreiden, maar toch is het zoo. Gistermiddag opende de N.V. „DeWolbaal" v.h. A. J. Kaan, onder grbote belangstelling haar eerste filiaal, Spaarnewoudestraat 72. Het huis, waarin dit filiaal gevestigd is eigen lijk een oud „familiestuk" van den heer Kaan. De vader van den tegenwoordigen eigenaar, dreef hier langen tijd zijn zaak, tot deze ver plaatst twerd naar de Gen. Cronjestraat 129. Thans heeft men dus de oude en (de eerste van een reeks filialen die gevestigd zullen wor den) er weer bijgetrokken, en op keurige wijze gerestaureerd en uitgebreid. De betimmering maakt mede door de licht bruine kluer, een uitstekenden indruk. Over zichtelijk zijn de knotten sajet, wol, enz. in vakken gerangschikt. (Men heeft keus uit 450 kleuren!), terwijl de fraaie toonbanken een goede uitstalling en goed onderricht (vak kundig en gratis) mogelijk maakt. Dat de heer Kaam veel bloemstukken ont ving, (24 stuks) is eigenlijk wel overbodig te vermelden. De R. K. Banketbakkerspatroonsvereeniging afd. Haarlem heeft het volgende adres gezon den: De invoering der Winkelsluitingswet, waarbij aan den banketbakker op Zondag, den oesten verkoopdag der week, slechts een verkooptijü van 4 uur werd toegestaan, heeft geleid tot groote schade voor het bankebakkersbedrijf. Uit de gehouden besprekingen en een enquête door de hoofdbesturen, is aangetoond dat de omzet van den normalen Zondagsverkoop met 45 a 50% is gedaald, in sommige gevallen zelfs tot 70% is teruggeloopen, zonder dat hierte genover een vermeerdering van den omzet op Zaterdag staat, zooals aanvankelijk door den wetgever werd gehoopt en door de voorstan ders van de wet werd betoogd. Als oorzaak hiervan kan dienen dat het pu bliek heden ten dage hooge eischen stelt en de voorkeur geeft aan versch gebak, redenen waarom zich de omzet des Zaterdags niet heeft vermeerderd. Tevens is het een uitgemaakte zaak dat, artikelen door den banketbakker vervaardigd, niet in voorraad gemaakt kunnen worden. Door alle belanghebbenden is dan ook reeds bij zijne Excellentie den Minister van Econo mische Zaken en Arbeid op wijziging der wet aangedrongen. Na afloop van het in deze toegezegde onder zoek zal den minister verdere maatregelen overwegen. Door den sterken teruggang van den omzet, ook al door de tijdsomstandigheden en thans verergerd door de Winkelsluitingswet, is reeds personeel ontslagen moeten worden, terwijl vele bedrijven in financieele moeilijkheden ver- keeren. De wintermaanden zijn voor een groote stad als de onze steeds de drukste en zijn te be schouwen als' den seizoentijd voor ons bedriji, te meer daar Haarlem, niet zooals in Zand- voort, Bloemendaal, Velsen enz. van het druk ke zomerseizoen welke aanmerkelijke vordeelen geeft, heeft kunnen profiteeren. Wij betwijfelen of het onderzoek vanwege het Departement van Economische Zaken en Arbeid tijdig voor de komende drukte zal zijn beëindigd, redenen waarom wij uw geacht college met den meesten aandrang verzoeken, gebruik te willen maken van uw bevoegdheid, uw college verleend door art. 9 lid 3 der Win kelsluitingswet, voor de Zondagen in de maan den October, November en December 1932 ver ruiming van den verkooptijd voor onze zaken toe te staan, en wel van des v.m. 9 uur tot des n.m. 8 uur. Spoedige regeling dezer materie is, gezien den heerschenden noodtoestand in ons bedrijf, ten zeerste gewenscht, redenen waarom wij de welwillende medewerking van uw college in- De modeshow, welke deze firma hedenmiddag op de eerste étage van haar gebouw in de Groote Houtstraat hield, ten bate van het crisis-comité, mocht zich verheugen in een zet, jong of be jaard, de mode heeft voor ieder een passend en elegant toilet. Wilt U gekleed gaan in den trant der Middeleeuw- sche jonkvrouw met een kleed met korte taille, vier kant uitgesneden hals en lange ruime mouwen, of houdt U van de empirelijn of van naar den zak van met pelerine en pofmouwen, de mode brengt U buitengewoon groote belangstel ling. De ruimte was tot in de uiterste hoeken gevuld met da mes, die even ver langend uitzagen naar de verras singen van de wintermode, als kinderen in den Sinterklaastijd den Victona-stijl Pieterman. En werkelijk, of we slank zijn of ge- alles, maar daarnaast ook het 1932-costuum, dat wel ontstaan is uit al deze verre herinne ringen, maar dat ontegenzeggelijk zijn eigen cachet heeft gekregen. Bijvoorbeeld het aardi ge ensemble van bruin en beige, schuin ge streepte chenille met een kort jasje van bruin frotté of dat, naar het model van Maggy Rouff van licht-bruine crêponzijde, zoo eigenaardig geweven, dat we het het beste kunnen ver gelijken met boomschors-chocolade. En dan dat beeldige trois pièces, dat bestaat uit 'n kort jasje van breitschwanz met grooten witten kraag op 'n zwart nikkelrokje; daarover werd weer een lange mouwlooze jas gedragen, waaruit dus de breitsQhwanzmouwen te voorschijn kwamen. Een chique apart en hoogst modern geheel. Als we nu onze aandacht wijden aan lijn en kleur der mode in 't algemeen, dan zien we, dat de mantels nog getailleerd zijn en hun hoogtepunt hebben in den kraag. In plaats van den shawlkraag zien we nu veel gestrikte of ge kruiste cravattes en kragen, die meedoen aan de algemeene neiging om de schouders te ver- breeden. De meest gezochte kleuren zijn bruin, paars, licht-paars of fuchsiakleur, zwart, wit en grijs. De japonnen, veel combinaties van zwart en wit of zwart en rood, zijn in 't oog vallend versierd. Het is b.v. niet meer een klein kraagje of smal biesje, doch heele mouwen, een voorstuk of groote pelerine van afstekende kleur. Bij de avondjaponnen zagen we er vele, die we kunnen dragen zonder onze principes op het punt van zedige kleeding geweld aan te doen. De snoezige pelerientjes van crêpe georgette of, zooals we hierboven zien afge beeld, van genopte tulle, omzoomd met een rand van haneveeren, de leuke korte ballonmouwen of glinsterende schouder-volants geven vol doende bedekking en staan bovendien zeer elegant. In plaats van de bridge-coat dragen we nu een kort helkleurig bolerootje, een los neerhangende draperie of een cape van velours hermine, 'n verrassende imitatie van het ko ninklijk hermelijn. Wij hebben bijna 3 uren onafgebroken ge noten van de beeldige copiën van de modellen der groote Parijsche mode-ontwerpers, van de mooie, warme jassen, de wollen jumpers, de peignoirs, pyama's, hoedjes en handschoenen, en wij weten zeker dat er aan het einde van deze show geen enkele vrouw was, die niet in stilte het voornemen had gemaakt, om haar garderobe met minstens een van deze toiletten aan te vullen. roepen om te voorzien in een voor ons bedriji gunstige oplossing, gedurende het onderzoek van het Departement van Economische Zaken en Arbeid. Onder leiding van den heer J. Ph. H. Castri- cum hield de bestuursraad zijn maandelijksche vergadering. Na de notulen waren en twee in gekomen stukken van B. en W. behelzende verlaging van subsidie van 100 voor de Commisie van Arbeidersontwikkeling en verla ging van subsidie voor het Bureau van Ar beidsrecht. De vergadering betreurde deze ver laging en de voorzitter zegde toe, deze subsidie- verlaging ter bestemder plaatse te bespreken en te trachten dit ongedaan te maken. Een uitvoerige bespreking volgde naar aan leiding van de gehouden verbondsvergadering en de daar aangenomen resolutie. Op het groote nut werd nog eens gewezen om lid te worden van de kiesvereeniging. De mededeeling over het oprichten van een cursus van oplading voor bestuursleden werd met enthousiasme ontvangen. Het programma werd bekend gemaakt. Het zal zijn een drie-jarige cursus voor jongeman nen van 18 tot 25 jaar. Ie jaar. I. Godsdienst- en zedenier, grond slagen van het geloof, geloofsleer. II. Algemeen eGeschiedenis, speciaal in ver band met kerkgeschiedenis. III. Beginselen van Staathuishoudkunde. IV. Taal- en stijlleer, practisch georiënteerd. 2de jaar: I. Godsdienst en zedeleer, gelofos- leer, genadeleer. II. Algemeene Geschiedenis, speciaal in ver band met kerkgeschiedenis. III. Beginselen van Staathuishoudkunde en beginselen van maatschappijleer. IV. Taal- en stijlleer (omgangsvormen). 3de jaar: I. Godsdienst en zedeleer, speciaal plichten der verschillende maatschappelijke standing. II. Beginselen van katholieke maatschappij leer. III. Arbeidersbeweging. Geschiedenis van de positie der arbeidskracht in de middeleeuwen en modernen tijd. IV. Arbeidersbeweging, Vereenigingswezen, nationaal en internationaal, speciaal structuur R. K. Arbeidersbeweging in Nederland. V. Arbeidsrecht. Nationaal en internationaal. VI. Hoofdlijnen Nederl. Staatsinrichting. En kele begrippen. VII. Boekhouden. Enkele voorname begrip pen en regels. Aan Pater mr. dr. Beaufort zal verzocht worden een één-jarigen cursus te huoden. Voor deelname wende men zich tot den admi nistrateur, den heer Scholte. De leden wordt medegedeeld, dat de ver schillende cursussen dezen winter wederom zullen gehouden worden in de Nederlandsche taal, Duitsche taal en Engelsche taal. De cursus Nederlandsche Taal des Woens dagsavonds van 7—8 uur in gebouw „St. Bavo", zoodat ook de aspiranten hieraan kunnen deel nemen. De Duitsche cursus bij de Eerw. Broeders in de School aan de Amsterdamstraat voor meer gevorderden Vrijdagsavonds van 89 uur en voor beginnenden van 910 uur. De Engelsche cursus eveneens bij de Eerw. Broeders in de School aan de Amsterdamstraat, Vrijdagsavonds van 89 uur. Deze cursussen kunnen alleen doorgaan, wan neer er voldoende deelname blijkt te zijn. Opgave vóór of op 1 October a.s. bij den heer B. Reijnders, Zomervaart 134, alhier. Het is wonderlijk, dat een stuk zóó oud als „Op Hoop van Zegen", een stuk, dat zóózeer als dit zijn kracht en beteekenis ontleent aan den ijd, waarin he geschreven werd, nog steeds in staat is in Haarlem een vrij goed gevulden Schouwburg te trekken. Dat was gisterenavond het geval. Dan moe er toch in dat spel van de zee waarvan de ijd voor de katholieken de scherpste kanten heeft afgevijld wel een bij zondere bekoring zitten. Verkist zich niet wie die bekoring zoekt in de wijze waarop mevr. Esther de Boer haar Kniertje vertolkt. Dit bleek wel zeer d'uidelijK uit het spontane, langdurige applaus dat de toeschouwers aan het slot der voorstelling gisterenavond aan de groote tooneelspéelstei brachten, een applaus, dat aangroeide tot een ovatie, waaruit niet. alleen bewondering, maar ongetwijfeld ook ontroering sprak voor het zeldzame, gave spel, dat deze vrouw op héér leeftijd nog weet te geven. Wij kennen vaders, die zich haasten om hun kinderen „Op Hoop van Zegen" te laten zien als mevr. De Boei daarin de rol van Kniertje vervult, omdat zij hun kinderen in staat willen stellen in him Sociëteit „St Bavo" „GeeLWit" 6 uur Gewone zittingen 4 en 7 uur. Stadsschouwburg N.V. Het Sehouwtooneel „Jean de la Lune" 8 uur. Gebouw Ned. Protestantenbond Jacobstraat Lezing door Paul Eipper oveï „Freund- schaft mit Tieren" 8 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat li Haarlem. Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag van 1012, 24, 89 u. Zaterdags 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. BARTELJORISSTRAAT 16 - TELEFOON 10756 verder leven uit eigen aanschouwing te kunnen spreken over een der mooiste creaties in de Nederlandsche tooneelspeelkunt. Men moet groot respect hebben voor de onverwoestbare kracht waarmede mevr. De Boer haar rollen blijft vervullen. Dat is de indruk dien men overhoudt van een Schouy/burgavond als gis teren. Het Sehouwtooneel heeft wederom voor een prachtomlijsting van Kniertje gezorgd. Wij behoeven maar namen te noemen nis die van Ko van Dijk, die zijn onvergetelijken reeder uitbeeldt; Jac Snoek als een prachtige Barend; Jaap v. d. Poll als een uitstekende Geert, al speelt hij hem rustiger dan zijn voor gangers; Jetty van DijkRieter als een heer lijke guitige visschersdochter; Ezerman als de Scheepmakersknecht, Daan van Ollefen als de boekhouder, zijn van die bekende namen die zelf een waarborg zijn voor boeiend spel en een samenspel zooals in jaren niet meer te zien zal zijn misschien. „Op Hoop van Zegen" heeft nog lang niet afgedaan als tooneelstuk, zoo lang er een bezetting van de rollen is als die van gisterenavond. (Ongecorrigeerd) De N.V. Ned. Sigarenfabriek v.h. W. H. Voet en Zonen, Kruisstraat 39, herdenkt heden, 30 September, haar 100-jarig bestaan. Talrijke gelukwenschen, brieven, telegrammen en bloemstukken, o.a. van de Kruisstraat-Ver eeniging, mocht de firma hedenmorgen reeds ontvangen, terwijl velen ook op andere wijze van hun belangstelling deden blijken. Des middags hielden de jubileerende firman ten van 35 uur een receptie in Hotel Lion d'Or, welke door een groot aantal vrienden en bekenden bezocht werd. Ondertrouwd: 29 Sept.: M. G. v. Terwisga en J. M. Libbinga C. v. Veen en L. M. Koning J. J. Weisbeek en H. F. Wolf J. H. Kool en V. L. J. Hadjek G. Klomp en M. v. d. Huure. 0i Getrouwd: 29 Sept.: G. N. Rinkel en A. C. W. Wervers C. A. Steenkist en G. M. v. d. Pot. Geboren: 26 Sept.: M. A. Veldhuizenv. d. Wiel, d. 28 Sept.: C. A. v. DijkZielenberg, z. 29 Sept.: H. J. TimmermansKordes, d. en z. Overleden: S. KortKlingers, 75 j., Gouw straat J. Groot, 80 j., M. v. Heemskerkstraat P. S. M., 1 d., z. van P. F. M. v. d. Kroft, v. Keulerstraat H. W. C. J., z. van Hagemans, J. T. Helmerstraat. VRIJDAG, 30 Sept. Vorige koersen 8.591 2.591 3etiiiD 59.23 59.25 9.751 9.751 34.55 34.521 48.- 48.— 44.65 44.60 Stockholm 44. i: 44.20 43.25 43.30 New York (cable) 2.49 2.49 12.771 12.75 7.371 7.361 20.371 20.40 Vorige koersen Staatsleeningen 5% Nederland 1919 1031 103J 4% Nederland 1916 102| 102£ 4% Nederland 1931 99J 100 5% Nederland 1932 102J 102J 4% N. Ind. 1926 AB921 91 Banken Koloniale Bank72J 73 Indische Bank 691 681 Cert. Handel-My77 77 Industrieën Unilever H8f 119 Calvé Delft 65 65 Alg. Kunstzijde 49 47 Van Berkel's Pat26f 26 Nieuwe Philips I24t± 1241 Kilch Accoustiek 3 2f Ned. Ford "0 120 Industr. Buitenland Anaconda 27 ft 261 Bethlehem Steel 25 24 U. S. Stee) 45 44 U. S. Leather 6 6 Intern. Nickel 101 10 Mijnbouw Boeton Mijnbouw 15 141 Alg. Exploratie 135 134 Redjang Lebong 83 83 Petroleum Gaboes 20 20 Kon. Olie 1621 1541 Perlak 86 85 Peudawa 7 7 Continental Oil7b 7 Vorige koersen snen union on7ft 7ft Rubber A'dam Rubber 67| 65| Bandar 47 46 Deli Batavia Rubber 32 32 Serbadjadi 28 27J Silau 21 19 V. I. G. 036 35 Allied 27 26 Intercontin Rubber 21 2f Scheepvaart Java Ch. Japan 38 39 Holl. Amerika Lijn 5 5 Dito Gem. Eigend4£ 41 Kon. Ned. Stoomb18J 181 Scheepvaart-Unie67| 66 i Suiker H. V. A199 198 Jav. Cultuur 137 135 N. I. S. U94 93 Poerworedjo 91 9i Vorstenlanden 54 55 Actions Idem 37.37."" Tabak Deli Batavia 145 145 Oude Deli 132 131 Senembah 23 22 Oostkust 142 145 Spoorwegen Union Pacific771 771 Wabash 3§ 5b Erie 91 9 Kansas City South Ill 11 South. Railw131 13

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2