Prikkeldraad Een grootsch en schoon verleden Mis-geprikkeld VRIJDAG 30 SEPTEMBER HET ALOUDE VEERE Restauratie Raadhuis Diamanten kloosterjubileum KARDINAAL VAN ROSSUM De Kardinaalshoed naar Zwolle GOUDEN KLOOSTERJUBILEUM NAAR TATUNG TERUG PATER A. ROTTIER C.s.s.R. Zilveren Ordensfeest UITVOER VAN VISCH WILLEM DE ZWIJGER Herdenking te Breda GRAALHUIS TE BERLIJN Bezoek van Z. H. Exc. Mgr. Aengenent 'T GARNIZOEN MIDDELBURG NED. UITGEVERSBOND WAAR EEN KERK AL NIET VOOR DIENT! De oude Groote Kerk te Veere, nu steenhouwerswerkplaats voor de restauratie van het Raadhuis DE CRISISZUIVELWET Consumptiemelk onder de wet PLATTELANDS-POLITIEK Grof geschut in den gemeenteraad van Cuyk De restauratie van Veeres Raadhuis DE SPRAAK VERLOREN Een gevaarlijke grap FIETS TEGEN AUTO Berijdster zwaar gewond EISCHEN VAN ARBEIDERS Van het werk uitgesloten VECHTERSBAZEN Twee ernstig gewond Aan de gevolgen overleden INVOER VAN SCHOEISEL Contingenteering verlengd DE MOORD TE ANTWERPEN Twee daders zwaar gestraft De N. Rott. Crt. ontleent het een en ander aan een in brochure-vorm versche nen rede van dr. J. Brouwer over Spaansche krijgsjournalen in de zestiende eeuw. Die journalen bevatten o.m. herinnerin gen van hoogere en lagere Spaansche offi cieren, aan hun verblijf en hun strijd in de Nederlandsche gewesten. Uit historisch oogpunt is deze publicatie geenszins van belang ontbloot. Want, al dragen de journalen ook groo- tendeels een anecdotisch karakter, ze geven toch een bizonderen kijk op de toestanden in dien tijd en de wijze van strijdvoeren, waarbij het dikwerf zeer gruwelijk toeging. Ziehier een citaat: De Spaansche soldaten, die in de ketterij de ergerlijkste zonde zagen, werden hier in de Nederlanden in hun heiligste gevoelens herhaaldelijk gekwetst: zij zagen hoe reli kwieën en beelden van heiligen vernield en besmeurd werden, de hostie vertrapt en kerken vaak op de gruwelijkste wijze ont wijd. Belegerde steden lieten wel langs de wallen de beelden ophangen tot meerderen hoon, en het behoeft dan ook geen verba zing te wekken, dat de bevelhebbers der Spaansche troepen de uiterste moeite had den om slachting in een veroverde stad te voorkomen. In Gent groef men zelfs het lijk van een bekend katholiek op en ver brandde dit openlijk; in Mechelen werden bij een plotselingen overval in 1580 alle geestelijken vermoord, in Coevorden en ommelanden hadden de katholieken in dienzelfden tijd veel te lijden, en in Kam pen en Zutphen bestreden protestanten en katholieken elkaar te vuur en te zwaard. In Deventer en Zwolle sloeg men de hand aan de nonnen, en in Groningen, Utrecht en verscheidene steden in Holland en Zee land brak een furie tegen de katholieken los. In de buurt van Yperen vond een troep Verkennende Spanjaarden in den kelder van een taveerne achttien vermoorde lands lieden onder het stroo verborgenin 1584 zond men vanuit Antwerpen vier ge vangen soldaten naar Alexander Farnese terug na hen eerst gruwelijk verminkt te hebben, en stelde men allerlei katholieken terecht. Aldus volgens de Spaansche jour nalen. De gewoonte der Spanjaarden was de krijgsgevangenen te ontzien en hen tegen een losprijs vrij te laten, wij lezen echter ook van gevechten, waarbij geen kwartier werd gegeven (zgn. cuarteles rompidos of guerra rota). Na de verovering van Sichem werden alle gevangen genomen soldaten op een rij gesteld en met een zwaren moker doodgeslagenDit doet ons denken aan de order die Karei V gaf om de bezetting van een burcht op te hangen, omdat bij de bestorming een geliefd officier gevallen was. De moderne wijze van oorlog-voeren is afschuwelijk en kan niet sterk genoeg wor den verfoeid. Maar wat te zeggen van de bovenver melde methoden en practijken? Er is slechts één antwoord en wel, dat het krijgsbedrijf in vroeger tijden vooral niet minder barbaarsch was, dan tegen woordig, en dat de Spaansche journalen veel verklaren van de ontstellende gruwe len en huiveringwekkende wandaden, ij welke in die dagen werden gepleegd. P. S. Protectionisme is tegenwoordig in Enge land het klassieke land van den vrijhan del troef. De conservatieven hebben in het Kabi net en in het Parlement de meerderheid, en zij zijn voorstanders van protectionisti sche maatregelen. Daarom zal het verzet van de vrijhan- delsgezinde ministers, die thans uit het Kabinet zijn getreden, wel niet veel effect hebben. Althans niet terstond en rechtstreeks. Maar het is toch wel wat waard, dat Snowden bij zijn aftreden nog eens de puntjes op de i's heeft gezet en de averecht- sche uitkomsten van het protectionisme heeft belicht. De gunstige resultaten, welke men van de tarieven-ver hooging voorspelde, zijn uitgebleven. „Onze buitenlandsche handel" aldus Snowden „verminderde aanzienlijk, de werkloosheid vermeerderde en de protec tionistische politiek lokte repressailes en invoerbeperkingen uit in het buitenland." Zóó zijn de feiten inderdaad. En wat voor Groot-Brittannie geldt, geldt ook voor andere landen, het meest misschien nog voor de kleine Staten. Het heeft er echter veel van, of de wereld op dit punt met blindheid is geslagen. Nauwelijks vijf jaren geleden in 1927 werd op een conferentie te Genève door niet minder dan vijftig Staten het optrek ken van hooger tarief-muren veroordeeld, en.... ze waren nooit zoo hoog als thans! Over verlaging werd wel gesproken, maar de daden gingen juist in tegenovergestelde richting. De actie der kleine naties bleek onmach tig, om het drijven der groote mogendhe den te weerstaan. Maar de slechte gevolgen zijn niet uitge bleven. En zoo leert men ook hier den boom ken nen aan zijn (wrange) vruchten. P. S. De viering van het 75-jarig jubileum van de Eerw. Zusters, Dochters van het Kostbaar Bloed, van den Agnietenberg te Sittard, is bepaald op 13 October. De bisschop van Roermond zal bij de plech tigheden tegenwoordig zijn. Katholieke Ned. Boeren- en Tuindersbond Te Oirschot vergaderde de Katholieke Ne derlandsche Boeren- en Tuindersbond onder voorzitterschap van den heer J. Th. Verheggen. In zijn openingswoord wees deze op de ac tiviteit der organisaties inzake de regeerings- maatregelen tot het verleenen van steun aan land- en tuinbouw. Wat den landbouw betreft, erkende spr. de voortvarendheid der Regeering. De door haar ten bate der landbouwers ge nomen maatregelen stemmen tot dank. Zulks kan niet beaamd worden ten aanzien van den tuinbouw. Spr. spoorde de regeering dan ook tot spoed aan, daar de tuinbouw in gevaar van omkomen verkeert. Nadat hulde was gebracht aan het overleden Tweede Kamerlid Ament en voor diens ziele- rust een gebedje was gestort, werd over een aantal aangelegenheden door de vergadering van gedachten gewisseld. Tenslotte hield mr. Van Son, uit Den Haag, een rede over stelsel en plan-huishouding in Sovjet-Rusland. Naar het „Overijselsch Dagblad" verneemt is de groote officieele kardinaalshoed van Z. Em. W. Kardinaal van Rossum bestemd voor de pa rochiekerk van den H. Michaël te Zwolle. Halve eeuw in hetzelfde huis Op 2 October a.s. zal de eerw. zuster Ma- thildo, in de wereld mej. Maria Normann, ge boren te Heerenveen, in het Moederhuis van de Eerw. Zusters van Liefde, Oude Dijk te Til burg, haar gouden klooster jubileum vieren. Van den dag van haar intrede af is zuster Mathildo nooit overgeplaatst geworden en heeft zij een halve eeuw gearbeid in het Moeder huis. De verzorging van den refter met haar dage lijks terugkeerende beslommeringen is haar ar beid en gezien haar hoogen leeftijd verricht zij haar taak nog met veel opgewektheid. Missiebisschop Mgr. Joosten Z. H. Exc. Mgr. Joosten uit Grubbenvorst, die onlangs door wijlen Kardinaal van Rossum tot bisschop werd gewijd, keert d'eze week naar zijn vicariaat Tatung terug. Zilveren priesterfeest Naar wij vernemen, zal Pater A. Rottier op 7 Oct. a.s. zijn zilveren priesterfeest vieren in het Redemptoristenklooster te Zenderen (Ov.). Het zal den bekenden volksmissionaris en lei der van retraiten, vooral ook volks- en parochie- retraiten, op dien dag zeker niet aan belang stelling ontbreken. Nieuw missiegebied In de maand Januari a. s. zal de Z. E. Pater G. Kuypers, missionaris van het Gezelschap van Maria, die sedert begin dezes jaars met verlof bij zijn ouders te Kerkrade vertoeft, naar Belgisch Congo vertrekken in gezel schap van Pater Nijkamp, uit Nijmegen. Pater Kuypers kreeg opdracht van zijn kerkelijke overheid tot het stichten van een nieuwe missie. De Zeereerw. pater Alexander Klijn, geboor tig uit Delft, hoopt op 6 October as. in het Minderbroedersklooster te Megen zijn zilveren professiefeest te vieren. Eenige jaren na zijn Priesterwijding (1914) werd hij door zijn over heid overgeplaatst naai- het klooster te Megen en verbonden als leeraar aan het Gymnasium, aldaar. Bijna heel zijn priesterlijk leven alzoo heeft hij medegearbeid aan de opleiding van jongelingen ter voorbereiding van het H. Pries terschap. Zijn talrijke leerlingen zullen hem dien dag zeker in hun gebeden gedenken. Geen audiëntie Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Zater dag dezer week en Zondag, Dinsdag en Woens dag der volgende week geen audiëntie verleenen. Certificaat van oorsprong vereischt In reederskringen te IJmuiden heerscht eenige ontstemming naar aanleiding van het afgeven van certificaten voor het uitvoeren van visch. Immers deze certificaten worden afgegeven in dien de visch door Nederlandsche schepen is aangebracht. Vooral nu dat laatste is niet juist gezien. Het komt meerdere malen voor, dat visch uit het buitenland door Nederlandsche vrachtboo ten wordt aangevoerd, en deze visch zou dan op het Nederlandsch contigent kunnen worden uit gevoerd, waardoor telkenmale het contigent wordt overvoerd. In reederskringen is men dan ook van meening, dat die visch op het Neder landsch contigent mag worden verzonden, die door Nederlandsche visschers-vaartuigen wordt aangevoerd, waarvoor dan een certificaat van oorsprong moet worden overgelegd. Verzocht wordt mede te deelen, dat het Co mité in de Baronie Breda tot herdenking van Willem de Zwijger op Zaterdag 1 October, des avonds 8 uur, in Breda een herdenkingsavond heeft georganiseerd, welke de eerste is van de reeks herdenkingsavonden, welke in ons land zullen worden gehouden. Als sprekers zullen dien avond optreden mr G. L. de Vries Feijens, secretaris van het Na tionaal Herdenkingscomité, en prof. W. Nolet, oud-hoogleeraar in de geschiedenis aan het Se minarie te Warmond. Voorts zal muzikale medewerking worden ver leend door de stafmuziek van het 6e regiment, terwijl eenige solisten muziek uit de 16e eeuw ten gehoore zullen brengen. Het ligt in de bedoeling van het Comité, te trachten om te komen tot de aanbieding door de Baronie Breda van een klein gedenkraam, ter plaatsing in de Nieuwe Kerk te Delft. Naar wij vernemen zal de nog jeugdige Graalbeweging te Berlijn, waar de Graal nu reeds, na nog geen twee maanden, drie honderd leden telt, op de aanstaande Kerstdagen haar eerste Graalhuis inwijden. Tevens zal dan in het Sportpalast een massa spel worden uitgevoerd, waartoe de Berlijnsche Graalleiding ook Hollandsche meisjes heeft uitgenoodigd. Een Duitsche leidster zal naar Holland komen, om de Hollandsche meisjes, die aan het spel meedoen, de Duitsche spreekkoren in te studeeren. Deze eerste internationale Graalbijeenkomst zal worden bijgewoond door Haarlems bisschop, Z. H. Exc. Mgr. Aengenent, die de groote stuw kracht is geweest en nog altijd is voor de Ne derlandsche Graalbeweging, waaruit deze Ber lijnsche is voortgekomen. Actie tot behoud Tengevolge van de reorganisatie van de land macht, waardoor, zooals bekend, de opleiding van acht regimenten infanterie wordt onder gebracht bij de overige zestien regimenten, ver liest de stad Middelburg, waar thans het 14e regiment infanterie gelegerd is, haar garnizoen. In verband daarmede heeft zich een „comité voor behoud van garnizoen in Zeeland" ge vormd, dat zich tot H. M. de Koningin en den Minister van Defensie heeft gewend, met ver zoek het eenige garnizoen, dat de provincie Zeeland bezit, voor deze provincie te willen behouden. Reeds door vroegere concentraties heeft Zee land twee garnizoenen verloren (Vlissingen en Ter Neuzen). Gevraagd wordt het eenige deel van de Nederlandsche landmacht, dat nog in Zeeland is gekazerneerd, daar te willen hand haven. Het nieuwe bestuur Heden werd in de tuinzaal van den Dieren tuin te 's-Gravenhage de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van den Ned. Uitgevers bond, onder leiding van J. C. Tjeenk Willink (Zwolle). In zijn openingsrede herdacht de voorzitter den sedert de laatstgehouden vergadering overle den uitgever dr. L. Simons, Albert de Lange en Morks. Hij wekte op tot gemeenschapszin en krachtige medewerking aan het vereenigingsle- ven, vroeg in het bijzonder ook aan de jongeren deel te nemen aan het bondswerk. Ter vervanging van J. C. Tjeenk Willink, aan de beurt van aftreding, werd als bestuurslid ge kozen I. Noothoven van Goor, ('s-Gravenhage). Als vertegenwoordiger in den Centralen Raad voor vakbelangen zijn herkozen Jan Tadema, (Haarlem), Joh. C. Brusse (Rotterdam), als hun plaatsvervangers J. E. Belinfante ('s-Gravenha ge) en G. Hana (Nijkerk). In de commissie inzake betalingsmoeilijkheden werd gekozen H. J. W. Becht (Amsterdam), ter vervanging van A. M. E. van Dishoeck (Bus- sum). Herkozen zijn W. L. Brusse (Rotterdam), D. A. Daamen ('s-Gravenhage), A. M. E. van Dis hoeck (Bussum) in de gemengde commissie uit leden van de vereeniging van letterkundigen en van den Ned. Uitgeversbond. Daarna zijn verschillende onderwerpen van huishoudelijken aard in behandeling gekomen. Tenslotte is gemeenschappelijk gegeten in restaurant Royal. Bij Kon. besluit van 15 September is een rege ling vastgesteld, ter uitvoering van de artikelen 14 en 20 der Crisis-Zuivelwet 1932, met betrek king tot consumptiemelk. Wij ontleenen aan dit besluit het volgende: Artikel 1. In dit besluit wordt verstaan onder: „consumptiemelk": a. melk, welke kennelijk be stemd is om, zonder tot een ander product te worden verwerkt, al dan niet rechtstreeks aan verbruikers te worden afgeleverd; b. de waar, welke door Onzen Minister voor de uitvoering van dit besluit als zoodanig zal worden aangewezen. Artikel 2. Het verkoopen, vervoeren en af leveren van consumptiemelk in de door Onzen Minister aangewezen gebieden is slechts toe gestaan op voorwaarde, dat daartoe vergunning is verleend door de centrale. Artikel 3. De centrale is bevoegd voor de ver gunning, bedoeld in artikel 2, de door Onzen Minister vastgestelde voorwaarden te stellen. De vergunning kan, ingeval van niet-nakoming van de daarvoor gestelde voorwaarden of indien de houder overigens de juiste uitvoering van de wet ernstig in gevaar brengt, te allen tijde door de centrale worden geweigerd of ingetrok ken. Artikel 4. 1. Van de weigering of de intrekking der vergunning, bedoeld in artikel 2, staat den belanghebbenden binnen 7 dagen na de mede- deeling daarvan beroep open bij Onzen Minister. 2. Het instellen van beroep heeft geen schor sende werking ten aanzien van de oorspronke lijke beslissing. 3. Wordt in beroep deze beslissing gewijzigd, dan treedt die gewijzigde beslissing in de plaats van de aangevochten beslissing. Artikel 5. Door Onzen Minister kunnen ter uitvoering van de Wet en van dit besluit zoo noodig nadere regelen worden gesteld. Artikel 7. Dit besluit treedt in werking met ingang van den tweeden dag na dien der dag- teekening van het Staatsblad, waarin het is geplaatst (d.i. heden. Red.) De verhoudingen in den gemeenteraad van Cuyk (N. B.) zijn tamelijk gespannen en ook in het college van B. en W. is de eendracht reeds lang zoek. Was het reeds eenige malen tot onverkwikkelijke discussies gekomen, in de jongste raadsvergadering heeft wethouder Hen- Veere, het aloude, verzonken, vergane Veere, droomt nog van een groot en grootsch en schoon verleden. Geen Nederlandsche stad vol leven en bedrijvigheid is over de landsgrenzen mis schien zóó bekend als het voorbije Veere.... Veere's roem in verleden en heden is nog altijd zijn stad huis. Maar 't brokkelde af, het werd een monument dat dreig de ruïne te worden. Zóóver heeft men 't geluk kig niet laten komen. Veere's Raadhuis wordt her steld. Onder leiding van den dagelij kschen opzichter den heer M. J. J. 'van Beveren is men sinds Februari er aan bezig. In Augustus 1931 werd de steiger gesteld. In Februari '32 begon men met de ontrui ming. Restaureeren is voor een deel afbreken om alles later beter te verplaatsen. Steen na steen wordt met roode menie zorgvuldig genummerd, opdat ze later weer op dezelfde plaats zullen komen. Er is heel wat natuursteen noodig. De groeve bij Aalst (België), waar deze steensoort vandaan komt, was niet meer in ex ploitatie, terwijl afbraaksteen van oude bouwwerken nóch de goede kleur, nóch de juiste dikte had. Het is echter ge lukt de groeve weer in wer king te krijgen, en nu zit men te Veere gelukkig vrij goed in z'n steen. Op bijgaande afbeelding ziet men de steenhouwerswerkplaats, zijnde het intérieur van Veeres oude groote kerk. Aanvankelijk was men van meening, dat het gebouw vrijwel in zijn oorspronkelijken saat was, maar bij het wegnemen van betim meringen en plinten kwamen allerlei verras singen voor den dag. Zoo mogelijk wordt hier mede bij de restauratie rekening gehouden. In de wintermaanden, zoo vertelde de op zichter, hebben we de balklagen verder in orde gebracht, en de natuursteen van de schorsteenen en topgevels hersteld; in het voorjaar konden we toen laatstgenoemden meer opbouwen. In den zomer van dit jaar hebben we nu den kap onderhanden genomen en het werk daaraan is nu zoover gevorderd, dat het dak voor den winter voorloopig is afgedekt met asfaltpapier Wanneer de stand der werk zaamheden dit zal veroorloven, kan in den zo mer van 1933 met de leibedekking aangevangen worden. De 7 beelden en baldelijks waren in zoo'n allerdroevigstën staat, dat ze zelfs niet ver- voerd konden worden, alvorens zeverbonden en gespalkt waren. Enfin, de wrakken zijn, op één na, heelhuids naar de groote kerk ge bracht, alwaar ze nu opgesteld staan, opdat de beeldhouwer die de nieuwe zal hakken, zich op de oude voorbeelden inspireere. Onder deze uiteenzettingen beklommen we steigers en steenen trappen, om zoo hier en daar eens rond te kijken. Wat ons opviel was dit: dat deze restauratie op zulk een degelijke, eenerzijds grondige, anderzijds aesthetische vol komen verantwoorde wijze geschiedt. Alles schijnt er op gericht te zijn, het werk zóó op te leveren, dat het weer hecht en sterk is, maar ook: dat het den oorspronkelijken toe stand zooveel mogelijk nabij komt. driks een feilen aanval op burgemeester Van der Mortel gericht, naar aanleiding van de tewerkstelling van Cuyksche arbeiders bij de werkverschaffing te Mill. Spr. zeide, volgens het „Handelsblad", dat de burgemeester de menschen daar te werk gesteld heeft zonder voorkennis van de wethouders. De burgemees ter heeft geheim gehouden, aldus spr., dat de gemeente in de kosten van werkverschaffing moest bijdragen en geeft thans briefjes af, waarop het woord „wethouders" voorkomt. Spr, wenscht daartegen te protesteeren, daar naar buiten de indruk gewekt wordt, als zouden de wethouders aan deze domme handelwijze de bet zijn. Voorts zeide spr., dat de burgemees ter tegenover de wethouders zooveel verborgen houdt, als hij maar kan. De heer Pistorius, over deze aangelegenheid het woord voerende, vroeg, waar de voorzitter het recht vandaan haalde, om tewerkgestelden, die een dag kermis gehouden hadden, te schor sen. De voorzitter zeide, dat hij in opdracht van Den Haag gehandeld had. Telefonisch was hem deze opdracht gegeven. De heer Pistorius: „De adjunct-inspecteur wist van niets. U bent de schuld, dat die men schen veertien dagen zijn uitgesloten!" De heer Werts: „Ik hoorde daar juist, dat u Den Haag nog wel eens opbelt, zegt u dan ook, dat u de menschen hier maar wat voorbazelt?" Naar aanleiding van verdere discussies over de loonen, merkte de heer Pistorius op: „Ik jeloof u niet meer, mijnheer de voorzitter, voordat ik zwart op wit heb!" De heer Werts deed er nog een schepje op en beet den voorzitter toe: „U bent onbetrouw- baar!" De voorzitter: „Als ik het maar geweten had!" De heer Martens: „Dat zegt u altijd als het te laat is!" Tijdens de behandeling van een voorstel om den tijdelijk gemeente-opzichter te ontslaan, tegen welk voorstel de voorzitter zich verzette, voegde wethouder Hendriks den burgemeester nog toe: „Dan moet u hem maar zelf betalen!" Het gezellig samenzijn nam bijna vijf uren in beslag en werd nog vervolgd door een be sloten zitting, waarvan gelukkig misschien! niets naar buiten is uitgelekt. Te Reeuwijk heeft zich ten huize van den landbouwer V. een voorval afgespeeld, dat een der huisgenooten noodlottig is geworden. Toen de 20-jarige zoon Willem des avonds thuis kwam, wilde zijn zuster hem laten schrikken. Zij was daartoe achter de deur gaan staan en slaakte een gil. De jongen schrok daardoor zoo hevig, dat hij de spraak verloor en geheel in overspannen toestand geraakte. Dr. Batelaan, wiens hulp werd ingeroepen, achtte overbrenging naar het Van Iterson- ziekenhuis te Gouda noodzakelijk. Op de Oude Markt te Bodegraven is mej. V., die per fiets den hoek kwam omgereden, met den auto van dr. B. in botsing gekomen. Ze werd tegen den grond gesmakt en bleef met een „apende hoofdwonde bewusteloos liggen. Ze werd bij de familie v. d. G. binnengedragen en daar door den arts verbonden. Per auto is ze naar huis gebracht, doch haar toestand ver ergerde zoodanig, dat ze naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Het bleek, dat ze 'n schedelbreuk had opgeloopen. Het bleek, dat ze leven wordt gevreesd. Een zestig-tal metaalbewerkers uit Vaassen, wier werkzaamheden aan de kanaalwerken te Nijbroek zijn afgeloopen, zijn thans tewerk ge steld op de ontginning „De Hoek" te Deventer. Deze arbeiders wilden daar niet aan het werk gaan, voor eenige eischen waren ingewilligd en zij begaven zich daarvoor in optocht naar het gemeentehuis te Epe. Zij eischten hetzelfde loon als te Nijbroek, n.l. 28 cent per uur, spaden en betaling na een week werken. De demonstranten zijn thans een week van het werk uitgesloten. Naar eerst thans bekend wordt, heeft in den nacht van Dinsdag op Woensdag, tijdens de ker mis te Weert, een ernstige vechtpartij plaats ge had, waarbij met messen gestoken werd. Daarbij liepen P. J. Vaessen en P. M. Jansen steken in den rug en schouder op. Eerstgenoemde werd zoodanig in de linkerlong getroffen, dat voor zijn leven gevreesd wordt. De vermoedelijke dader, J. M. van D., was voortvluchtig en is later te Maastricht aangehouden. Na met de getroffenen geconfronteerd te zijn, welke hem herkenden, is hij naar de strafgevangenis te Roermond over gebracht. Te Beek is overleden de echtgenoote van den heer B., die vóór een 6-tal weken door een onbekend gebleven wielrijdster was aan gereden. In een prikkel-grage bui signaleerden wij dezer dagen het bedenkelijke enthousiasme van „Het Volk" over de koopmanshandig heid van een Haagschen steenkolenhande laar, die een schip anthraciet uit Wales liet komen, in een ommezientje uitverkocht was en in de gauwte dat heette het prijzens waardige in den kwieken koopman „een beetje bedrijvigheid" bracht „in dezen tijd van werkloosheid." Hoe nu? vroegen we. Zullen onze Limburgsche mijnwerkers óók zoo enthousiast zijn over de kwiekheid van den Haagschen weldoener der mensch- heid, die enkelen lossers een dagloontje be zorgde? In onze argeloosheid meenden wij een simpele vraag gesteld te hebben. In diezelfde argeloosheid hadden wij echter buiten een kwaadaardigen waard de redactie van een blad, welke loèrt en loèrt om onze krant verdacht te maken gerekend. De redactie van dit blad schijnt vooral den laatsten tijd haar taak aldus op te vatten, dat zij onrust stoken moet in het katholieke perskamp en 'n robbertje room- schen klassenstrijd dienstbaar moet maken aan haar heilig ideaal: véél abonnees s.v.p.ü Dit brave blad nu meende in ons prik keldraadje aanleiding te moeten vinden tot volgend vriendelijk onderschrift: „Aldus „prikkelt" de concern-redactie, welker directie in bijzondere mate vervuld is van liefde voor de Nederlandsche papier bewerkers en dit toont door een bestelling van 2 y, millioen kilo papier inFinland. Over „prikkeldraad" gesproken!" Het spijt ons voor de nobele bedoelingen van de welmeenende collega, maar.... haar prikkeltje prikkelt niet! Haar vriendelijkheid toont alleen maar aan, dat zij de klok heeft hooren luiden zonder te weten, waar de klepel hangt. Had zij even bij onze directie geïnfor meerd, dan zou zij wel 'n anderen kijk ge kregen hebben op het geval: Onze onderneming toch zou niets liever willen, dan al haar uitgaven drukken op in Nederland vervaardigd papier en zij zou men, dat het redelijk en noodzakelijk ge volg zou moeten zijn van de belangrijk la gere noteering van het buitenlandsche pa pier. Onze onderneming heeft van deze in stemming blijk gegeven, door met de Ne derlandsche industrie een vrij lang durig contract te sluiten voor de leve ring van papier, in het vertrouwen, dat zij zou worden bediend, zooals geconditionneerd was. Het reeds enkele maanden loopende contract heeft onze directie tot dusverre echter weinig anders dan onaangenaam heden bezorgd. De kwaliteit van het zoo veel duurdere papier blijkt zeer aanzienlijk minder dan het buitenlandsche papier, dat door onze concurrenten gebruikt wordt, zoo dat onze dagbladen in papierkwaliteit be duidend afsteken bij die van andere onder nemingen, terwijl wij n.b. pl.m. 25 pet. duur der uit zijn. Daartegen is herhaaldelijk ge protesteerd, met nagenoeg echter geen prac- tische gevolgen. Het toppunt is wel, dat, nadat het hier bedoelde aanzienlijke contract met Neder landsche fabrikanten was afgesloten, de Vereeniging van Nederlandsche Papierfa brikanten, toen zij besloot een advertentie campagne te beginnen, teneinde het ver bruik van Nederlandsch papier aan te moe digen, onze groep dagbladen niet in aan merking wenschte te doen komen voor haar annonces!! Ziedaar, geachte collega, de redenen waarom onze directie, teneinde haar dag bladen niet in verval te doen geraken door het gebruik van een minderwaardige kwa liteit papier, heeft meenen te moeten be sluiten, naast het loopende contract ook eenig import papier aan te schaffen, waar door het uiterlijk van haar dagbladen te genover die harer concurrenten althans eenigermate op peil wordt gehouden. Is onze collega nu voldoende ingelicht? En zal zij zoo eerlijk willen zijn, te er kennen.... mis-geprikkeld te hebben? Naar wij vernemen, zal de Staatscourant van hedenavond een Koninklijk Besluit bevatten, waarbij de invoer van schoeisel wordt ver nieuwd. De nieuwe contingenteering is voor 6 maan den en loopt dus tot 1 April 1933. De percentages zijn onveranderd gebleven (50 pCt. voor schoenen geheel van leder; 75 pCt. voor schoenen niet geheel van leder, caoutchouc of rubber en 100 pCt. voor schoe nen, geheel van caoutchouc of rubber); echter zijn de basisjaren gewijzigd. Voor schoenen ge. heel van leer en niet geheel van leer, caout chouc of rubber waren tot heden 1928, 1929 en 1930 als basisjaren aangenomen. In het nieuwe K. B. zijn deze echter 1929, 1930 en 1931. Voor schoenen, geheel van caoutchouc of rubber, die tot heden gecontingenteerd werden op basis van 1929 en 1930, is dit geworden 1930 en 1931. Ook wordt de invoer van leestklaar schoen werk gecontingenteerd op 100 pCt. met 1930 en 1931 als basisjaren. Het Antwerpsche Assizenhof heeft, volgens „De Telegraaf", de twee Roemenen, die destijds te Antwerpen een Nederlandsche hotelhoudster hebben vermoord, veroordeeld, den een tot le venslangen dwangarbeid, den ander tot de dood straf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5