5 GULDEN voor een adres Landbouwhuishoudschool te Bergen DRAMA INDE CULTURES Moeder vergiftigt kinderen AMSTERDAM-BANDOENG HEISTELLING GERAMD Een zwaar- en een licht gewonde PLECHTIGE INWIJDING Toespraak Mgr. Aengenent VRIJDAG 30 SEPTEMBER WERKLOOZENZORG EN ONDERWIJS Verduistering van f 70.000 De kracht van 't idealisme Het R.K. Werkliedenverbond tegen de voorgestelde verlaging NATIONAAL CRISIS-COMITE Radiorede jhr. S. v. Citters Verlaging van het luchtrecht voor drukwerken, monsters en akten STERK OVERTEEKEND Invoering luchtpostpakketten Amsterdams nieuwe leening GENERAAL SNIJDERS DE MOORDAANSLAG TE 's G RAVE NHAGE Huldiging door Marine en Landmacht Verdediging van verdachte DUITSCHE MAATREGELEN De onderhandelaars Maandag in Den Haag De resolutie De bond van Nederlandsche brou werijen protesteert tegen de Duitsche invoerbepalingen FRANSCHE CONTINGENTEN Twee jaren geëischt Voor versche zeevisch en gezouten haring OPCENTEN INVOERRECHTEN De navordering reeds begonnen Het gebouw Pontificale H. Mis in de kapel van het Moederhuis der Zusters Ursulinen Mgr. Aengenent over de vrouwelijke jeugd De directeur spreekt sche belanghebbenden en der Nederlandsche regeering afwijst, komt in Nederland steeds meer het streven op om bestellingen, die tot nu toe in Duitschland geplaatst werden, in andere landen te doen. Vooral de Nederlandsche brou werijen, die indirect onder de hoogst nadeelige gevolgen der bovengenoemde stagnatie in het economische leven hier te lande lijden, hebben het ernstige voornemen, machines, gerst, mout en hop, welke zij tot nog toe gewoon waren in Duitschland te koopen, dit jaar niet uit Duitschland te betrekken. In het antwoord dat een Duitsche firma (machinefabriek) op bovenstaanden brief heeft verzonden wordt o.a. opgemerkt, dat Duitsch land er belang bij heeft dat een vrij, onbelem- merd handelsverkeer met Holland kan plaats vinden, vrij en ongehinderd, zooals het tusschen goede vrienden en buren vanzelf spreekt. De Vereeniging van Duitsche machinefabrie ken is in talrijke besprekingen op zeer krach tige wijze opgekomen: a. voor een vrij, onbe perkt verkeer met Nederland; b. tegen elke bevoorrechting van den Duitschen landbouw. In Duitschland zal men er naar blijven stre ven, voor Nederland de vriendschap aan den dag te leggen, die in onze langdurige betrekkin gen vast voor anker ligt." admiraal Bauduin als vertegenwoordiger der Koningin binnen. Achtereenvolgens werden de huldigings. marsch van Pierre Palla en het Wilhelmus ten gehoore gebracht. Aan het einde der plechtigheid in de zaal weerklonk weder het Wilhelmus. Daarna begaven allen zich naar het terras ter bijwoning van het défilé, onder algemeen bevel van kolonel-garnizoenscommandant J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Vele duizenden belangstellenden sloegen het défilé gade. Daarna was er een receptie in het Kurhaus, waarbij tal van militaire en burgerlijke auto riteiten en deputaties van marine en land macht, zoomede van 37 vereenigingen en voorts ontelbaar vele particulieren den jarige kwamen complimenteeren. SOERABAJA, 29 Sept. (Aneta). Toen de heer De V., employe van een der tabaksondernemin gen der Landbouw-Mij. Oud-Djember, gister middag van zijn werk uit de tuinen thuis kwam speelde zich daar een afschuwelijk drama af. Zijn vrouw lag bewusteloos met doorgesneden polsaderen, en in bewusteloozen toestand trof de vader ook zijn drie kinderen aan, twee meis jes van 9 en 7 jaar en een jongetje van 5 jaar. De onmiddellijk ontboden dokter constateerde dat de vrouw gepoogd had hare kinderen te vergiftigen. Vermoedelijk heeft zij daarvoor gestampte kinine gebruikt. Het jongste kind is overleden. De vrouw en de beide andere kinderen zijn nog steeds bewusteloos, maar men heeft goede hoop op hun herstel. Het schijnt dat de echtgenoote van den heer De V.. geestelijke afwijkingen vertoonde, waar voor zij vroeger reeds ter observatie in een ziekeninrichting heeft vertoefd. De aanleiding tot de wanhoopsdaad moet vermoedelijk ge zocht worden in een familietwist. Het echt paar stond op het punt van scheiden. Marcel Acharcl heeft een geestig, fijnzinnig tooneelstuk geschreven, waarin het geloof van den idealist, die gèèn kwaad in zijn vrouw kan zien, haar, de ontrouwe, weer tot hem opheft, haar een goed mensch doet worden. En een zijner tooneelfiguren laat hij een parahei verhalen van den priester, die op een kwaden dag, mis schien wel door schuldige nalatig heid, zijn geloof verloren had. Zoo gaarne wilde hij het terug hebben. Hij bad er om en zei maar aldoor tot zichzelf: „ik geloof." En op een schoo- nen morgen was het wonder van Gods genade voltrokken: hij ge loofde weer! Die kracht van zulk idealisme moet ons allen doordringen. Niet door te vertwijfelen bij het kwade in den mensch, maar door het gelooven in het goede van den mensch wordt de gevallene, de onge lukkige, de getroffene weer opgehe ven. Als 't kind ziet, dat men in hem gelooft, wil het dit geloof ook waardig zijn. Als de lichtvaardige ziet, dat men in hem gelooft, zal hij alles doen om ook werkelijk degeen te zijn voor wien men hem houdt. Het geloof in iemand doet veel. Het geloof in iemand veredelt, be moedigt, heft op. Laat ons de kracht van 't idealisme niet onderschatten! In verband met de voorgestelde verslechte ringen in de steunregeling der groote gemeen ten, heeft het bestuur van het R. K. Werklie denverbond met de besturen van Volksbonden en Werkliedenvereenigingen uit Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht vergaderd. Als gevolg dezer bespreking is het volgend schrijven aan den Minister van Binnenland- sche Zaken verzonden: „Blijkens mededeeling in de pers ontvingen de besturen der vier groote gemeenten van Uwe Excellentie bij missive van 27 Augustus j.l. ter nader advies een viertal voorstellen, inhou dende wijzigingen c.q. intrekking van bepalin gen in de bestaande steunregeling. Naar aanleiding daarvan veroorloven wij ons de vrijheid met het navolgende tot Uwe Excel lentie te wenden. Na langdurige onderhandelingen van onder havige colleges van B. en W. en vakcentrales met Uw Departement, na maandenlange on rust in kringen van werklooze arbeiders, kwam eindelijk de bestaande regeling tot stand en trad een zekere rust in bij alle, die hierbij ten nauwste betrokken zijn. Door de langdurige werkloosheid en het ge mis aan uitzicht voor groote troepen van ar beiders, om arbeid, in welke richting ook, te aanvaarden, is hetgeen bij hen aan laatste resten van welvaart nog aanwezig is, uitgeput en de nooddruft tot het uiterste gestegen. In deze omstandigheden wijziging te brengen in de bestaande steunregeling, welke verslech tering inhoudt, heeft niet alleen groote on rust, funest om verschillende redenen, tot ge volg, doch verlaagt, wat ernstiger is, het mi nimum, dat bereikt was. Mede aan de hand van de „Richtlijnen van het bestuur der R.K. Staatspartij", naar aan leiding van het Ontwerp-Program 1933 en Rapport Weiter gepubliceerd, waarin het heet dat „de overheid zal moeten zorgen, dat de lasten zoodanig worden verdeeld, dat ook zij, die buiten schuld niet door arbeid in het on derhoud van zichzelf en hun gezin kunnen voorzien, voldoende middelen voor het nood zakelijk levensonderhoud ontvangen." en voorts, dat „men niet kan zeggen, dat de bestaande normen boven een dusdanig minimum uit gaan", meenen wij er ernstig op te mogen aan dringen, bedoelde wijzigingen, welke wij der halve niet in onderdeden behoeven in te gaan, niet tot uitvoering te brengen.' Waar is deze tot op heden met de vakcen trales, noch direct, noch indirect overleg ge pleegd werd, mogen wij Uwen Excellentie met nadruk verzoeken, dit alsnog te doen plaats hebben." Het Nationaal Crisiscomité deelt ons mede, dat zijn voorzitter, Jhr. S. van Citters, Zater dagavond 1 October om kwart over 8 een radio rede zal houden over beide zenders, bij welke gelegenheid mededeelingen zullen gedaan wor den over de werkzaamheden van het Nationaal Crisis Comité van 23 November 1931 af tot heden. Te beginnen met het vliegtuig dat 6 Octo ber uit Nederland en 7 October uit Ned.-Indië vertrekt, wordt de gelegenheid opengesteld om luchtpostpakketten te verzenden. Het hiervoor verschuldigde luchtrecht bedraagt: ƒ1.50 voor elke 100 gram, met een minimum van 15.— per pakket. Bovendien is aan gewoon port verschuldigd een bedrag van 1.35 voor pakketten t/m. 1 K.G., ƒ1.75 voor pakketten van 1 t/m. 5 K.G., ƒ2.55 voor pakketten van 5 t/m. 10 K.G. Voorts wordt voorloopig voor het tijdvak Oc tober 1932 tot en met Maart 1933, bij wijze van proef, voor drukwerken, monsters en akten een afzonderlijk luchtrecht ingevoerd, n.l. 50 cent voor elke 50 gram. Dit recht is belangrijk lager dan het tot nu toe voor deze stukken van kracht zijnde algemeene luchtrecht. Vanzelfsprekend bedraagt voor drukwerken tot 5 gram het luchtrecht, evenals voor de brieven ook 30 cent en zijn boven het nieuwe luchtrecht alsnog de gewone porten en rech ten verschuldigd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het verlaagde luchtrecht niet van toepassing is op pakjes. Naar wij vernemen is de uitgifte 5.000.000 5% oblig. Amsterdam sterk overteekend, zoodat een zeer belangrijke reductie op de inschrijvin gen zal moeten worden toegepast. Donderdagmiddag is bU het Centraal-Station te Amsterdam een zeer ernstig ongeval ge beurd. Tusschen de Kamperbrug en het wacht huisje van de Noord-Hollandsche tram ligt een schuit gemeerd, waarop een stelling is geplaatst voor het verrichten van heiwerkzaamheden ter plaatse. Voorzoover ooggeuigen dit konden constatee- ren, is te tien minuten voor vieren een motor boot van de Noordhollandsche tram door nog niet bekende oorzaak tegen de heistelling ge varen, met het noodlottig gevolg, dat het ge vaarte met een vreeselijken slag neerstortte. Een der bij het werk betrokken arbeiders, die boven in de heistelling zat, maakte den val mede en werd daarbij zeer ernstig gewond. Een andere arbeider, die op een schuit stond, liep een wonde aan het hoofd op. Spoedig was de G.G. en G.D, gewaarschuwd, die den ernstig gekwetste per auto naar een der ziekenhuizen heeft vervoerd. De omgevallen stelling trekt buitengewoon groote belangstelling van het pu bliek. De politie heeft de zaak in onderzoek. Naar wij vernemen zal in de zaak tegen den 43-jarigen J. van B., die als verdacht van den moordaanslag op den verkeersagent H. Baas te 's-Gravenhage in het Huis van Bewaring is in gesloten, als verdediger van verdachte voor de rechtbank optreden mr. Van 't Hoff Stolk, uit Amsterdam. De Duitsche delegatie, die hoofdsteden der door de contingenteeringsmaatregelen bijzonder bedreigde landen bezoekt, zal Maandag en Dinsdag besprekingen houden met ambtenaren der betrokken departementen. Hierna werd de volgende ontwerp-resolutie goedgekeurd. Het O. M. bij de Haarlemsche rechtbank heeft Donderdag twee jaar gevangenisstraf ge ëischt tegen den vijftig-jarigen G. V., vroeger chef der effectenafdeeling van het kantoor- Haarlem der Rotterdamsche Bankvereeniging, wegens verduistering van effecten ter waarde van ruim ƒ70.000, gepleegd in de jaren 1928— 1932. Uitsprak over veertien dagen. Het met 1 October as. ingaande contingent voor versche zeevisch en gezouten haring, is door de Fransche regeering aldus vastgesteld: Fijne versche zeevisch, tijdvak 1 October—31 December 1932 2850 quintalen. Fijne versche zeevisch, tijdvak 1 Januari—31 Maart 1933 2850 quintalen. Grove versche zeevisch, tijdvak 1 October— 30 December 1932 14000 quintalen. Grove versche zeevisch tijdvak 1 Januari— 31 Maart 1933 14000 quintalen. Gezouten haring tijdvak 1 October31 December 1932 10600 quintalen. Gezouten haring tijdvak 1 Januari31 Maart 1933 7000 quintalen. Een quintal is 100 K.G. bruto. Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers deelt mede, dat van verschillende zijden de vraag wordt gesteld op grond waarvan reeds thans Nederlandsche importeurs 30 opcenten op het tarief van invoerrechten te betalen heb ben. Zulks is, naar dit Verbond mededeelt, een indirect gevolg van het voornemen van minis ter De Geer om de voorgestelde 30 opcenten op de invoerrechten na te vorderen van 29 Sep tember 1.1. af. Met het oog hierop immers zullen degenen, die in eerste instantie de invoerrechten hebben te voldoen, dat zijn in de meeste gevallen ex porteurs, convooiloopers e.d. ter vermijding van risico en moeite reeds terstond van hun op drachtgevers naast de bestaande invoerrechten storting van 30 opcenten vragen. Zij zijn dan zeker, dat zij aan hun toekomstige verplichtin gen tegenover de douane-autoriteiten kunnen voldoen. Zoodoende heeft in dit geval de aankondiging van het voorstel tot navordering ten gevolge, dat gehandeld wordt als ware het betrokken wetsvoorstel reeds aanvaard. dankwoord den opzichter Van Stralen en den teekenaar. Den aanwezige geestelijke en wereldlijke autoriteiten dankte spr. voor hunne belang stelling, vooral mevr. DekkerKoedooder, een van de initiatiefneemsters voor de oprichting. Bijzondere dank bracht spr. aan het Tweede Kamerlid Ch. v. d. Bilt, voor diens bemidde ling bij de Regeering, aan wier hulp voor een groot deel de totstandkoming van deze school te danken is. Na nog gewezen te hebben op den vernieuw den geest, die in verschillende parochies ont staat, als daarin eenige oudleerlingen uit Ber gen terugkeeren, eindigt spr. met den wensch, dat Gods zegen op dit instituut moge rusten. (Applaus). Burgemeester mr. H. D. A. van Reenen wenschte de Congregatie namens het gemeente bestuur van harte geluk en uitte den wensch, dat de samenwerking steeds zoo prettig mocht blijven als die tot dusverre geweest was. Zooals gezegd, is het gebouw ontworpen door den architect J. C. Leyen te Bergen, die erin geslaagd is een architectonisch schoon geheel te verkrijgen. Het gebouw is in de dunne roode Limburgsche handvormsteen opgetrokken en maakt met de stalen ramen een voornamen indruk; het is 45.50 M. lang en 35.50 M. diep; geheel brandvrij uit beton en hardsteen ge bouwd. Gelijkvloers liggen in den voorgevel de leslokalen en de spreekkamers; in den achter vleugel tusschen huiskamer en keuken de groote refter, welke door katrol-deuren in drieën ver deeld kan worden. Midden in het gebouw is een groote lichthal met glazen koepel, waaronder geriefelijke ban ken rond een monumentale schouw zijn aan gebracht. De eerste etage bevat logeerkamers en slaap zalen met chambretten; ook op de tweede etage, waar de badkamers zijn aangebracht, is ruimte voor slaapzalen; de vloeren zijn rif- dermas- of tegelvloeren; een 50 M. lange, 4 meter beneden het waterpeil gelegen onder- aardsche gang geeft een verbinding met het moederhuis, waar zich de kapel bevindt. Het gebouw biedt plaats aan circa 150 S, 160 leer lingen. De aannemer, P. Smit te Alkmaar, bouw de het in vijf maanden voor de som van 150.000.—. Voor de landbouwende streek die Noord- Holland is, is deze landbouwhuishoudschool een mooie aanwinst. N.V. WELLNER-ZIIVER FABRIEKEN ROKIN 109-111 AMSTERDAM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6