Verduistering van f 72.000 f Engelsche moeilijkheden m PEEK CLOPPENBURG SOLIDER-BETER - G0EDK00PER DE LIBERALE MINISTERS UIT DE REGEERINl VRIJDAG 30 SEPTEMBER BIJ DE ROBAVER Onze Ulsters zullen dit jaar alles over treffen door: lagen prijs, pasvorm De Duitsche kwestie STADSNIEUWS Tegen Haarlemschen bankbedien de twee jaar gevangenis straf geëischt Verdachte verdiende maar f 200 per maand Twee jaar geëischt Gloedvolle verdediging v 3-OCTOBER-FEESTEN TE LEIDEN Regeling van het verkeer E. D. O/s nieuwe terreinen SCHAKEN Fraai succes voor H. S. G. Cosgrave zou met arrestatie worden bedreigd Cosgrave De Valera en Cosgrave Duitschland en Engeland itte tanden: Chlorodont EDUARD GERZON De zeventigjarige gehuldigd VRAGENBUS 70 JAAR, DOET EIGEN HUISHOUDING Maar wordt geholpen Een 49-jarige chef van de effectenafdeeling van de Rott. Bank te Haarlem meldde zich Vrijdag 3 April bij de justitie aan, met de mede- deeling, dat hij sinds 1928 een bedrag van 72.000 zou hebben verduisterd. Dit bedrag heeft hij door speculaties verloren. Hij specu leerde met eigen fondsen bij een firma te Am sterdam en toen hij hierbij verloor, heeft hij getracht dat verlies te dekken met fondsen, welke hij van cliënten van de Rott. Bank on der zich had. Een dezer cliënten vroeg op ze keren dag zijn stukken terug en toen werd ontdekt dat eenige papieren ontbraken. Toen de bediende deze stukken niet in zijn bezit kon krijgen, heeft hij zich overgegeven. Om zijn fraude mogelijk te maken, heeft hij bo vendien eenige recu's voorzien van valsche handteekeningen, welke zoo goed waren nage maakt, dat men geen oogenblik aan de echt heid heeft getwijfeld. De bank was tegen fraude verzekerd en leed geen schade. De chef was reeds 35 jaar bij de bank in dienst, als jongste bediende begon hij zijn werk en wegens zijn ijver en energie volgde later de promotie tot chef. Hij stond bij het publiek als voorkomend en als volkomen vertrouwbaar be kend. Vier controleurs zijn geruimen tijd bezig geweest met het nazien der boeken en de ef fecten-rekeningen. Eerst gisterenmiddag werd de zaak voor de Haarlemsche rechtbank be handeld. Een achttal getuigen was gedagvaard. Verdediger van verdachte was mr, W. de Rijke te Haarlem. Allereerst werden de verschillende benadeel de eigenaren van de verduisterde effecten voor het getuigenhekje geroepen. Daardoor kwam een groot gedeelte van de ten laste gelegde ver duisterde bedragen vast te staan. Op verzoek van den president, mr. Maassen, verklaarde verdachte, dat hij eerst 2400 en daarna 2640 per jaar verdiende en nooit tan tième. Hij leende in 1928 duizend gulden en wilde daarmede trachten zijn inkomsten te verhoo- gen. Eerst ging alles goed, maar later kwam het begin van de financieele crisis en toen be gon verdachte met het verduisteren der waarde papieren. Van een dame kreeg hij regelmatig de effectentrommel in handen en toen hij in Amsterdam, bij de firma Gilissen, moest sup- pleeren, eigende hij zich verschillende stukken toe. De directeur van de Robaver te Haarlem, de heer Lugt, verklaarde nooit eenig vermoeden tegen verdachte te hebben gehad. Hij hoorde van de zaak op, toen hij haar van den officier van justitie vernam. Het salaris van verdachte werd niet in Haarlem, maar door het hoofd kantoor vastgesteld. Dienstjaren maakten geen verschil! De directeur had verdachte voor een verhooging voorgedragen, maar men ging daar niet op in. President: Wat verdienen collega's van ver dachte bij andere banken? Get.: Daarmede ben ik niet op de hoogte! Verdachte: Doorgaans tweemaal zooveel als ik. De man die bij de Twentsche Bank de uit lotingen verzorgt;, krijgt nog ƒ3000 per jaar. En mijn broer, die bij een Amsterdamsche bank gewoon employé is, krijgt vier mille. Getuige Lugt deelde mede, dat de Rotter- damsche Bank de Nationale Bank in October 1929 overnam. Toen was verdachte dus in dienst van de Nationale en de verzekeringsmaatschap pij keerde dan ook alleen de verduisterde be dragen na 1929 uit. Zoodoende heeft de bank nog een strop van eenige tienduizenden gulden. Verdediger: Zou niet een betere controle gewenscht geweest zijn, ondanks de 33 dienst jaren van verdachte? Getuige: De controle is nog hetzelfde, vrij ernstig. Maar nagemaakte handteekeningen kan de beste controleur niet zonder meer ontdekken. Verdediger: Maar in den beginne pleegde verdachte geen valschheid in geschrifte. Verdachte: Na de kwestie van Uithoorn in 1929 werd op mijn afdeeling eerst controle uit geoefend, voor dien nooit. En nadien werden nog slechts steekproeven genomen. Rechter: Wie is in de plaats van verdachte aangesteld? Getuige: Een der andere employé's op de afdeeling. Rechter: En wat verdient deze? Getuige: Nu nog minder dan verdachte vroe ger, maar een verhooging is hem toegezegd! Verdachte vertelde, dat hij een premievrij pensioen bij de bank genoot. Hij heeft een levensverzekering van 1000 afgekocht, om althans iets aan de bank terug te kunnen be talen. Verdediger tot getuige Lugt: Als verdachte zelf niet naar de politie was gegaan, had u dan aangifte gedaan? Getuige: Dat zou mijn hoofddirectie hebben moeten beslissen. De substituut-officier van justitie, mr. A. R. Andringa: Verdachte, bent u gaan speculeeren, omdat de bank toch den strop bij uw verliezen zou lijden? Ik heb sterk den indruk gekregen, dat u ontevreden was over uw lage salaris en dat u de bank nu wel op andere wijze dacht te krijgen. Of u werd buiten uw salaris om rijk, of de bank werd toch voor het verlies opge draaid. Verdachte: Mijn financieele positie werd door de crisis steeds slechter. En ik hoopte geregeld op kentering van de markt. Dan was het woord aan den officier van jus titie. De ten laste gelegde verduistering achtte hij voor vele posten bewezen en bevestigd. De juridische berechting is dan ook zeer eenvou dig. Lastiger is de strafmaat. Er is sprake van een zeer ernstig feit, ernstig misbruik van vertrouwen. Sommige cliënten gaven verdachte zelfs den sleutel van hun safe! In 1928 is het speculeeren begonnen en de verduistering werd kort daarna steeds groo- ter. Bjj zijn aangifte verklaarde verdachte 1000 verduisterd te hebben, maar het bedrag is maar eventjes zeventig duizend gulden ge worden Een lichtpunt in deze geschiedenis is de sa- larieering. Het salaris van verdachte, die toch chef van een zeer belangrijke afdeeling was, Was zeer onvoldoende. Spreker durft volmon dig te beweren, dat de Rott. Bank al die jaren een zeer goedkoope kracht aan verdachte heeft gehad. Ook de bank in Amsterdam draagt schuld. Deze heeft verdachte in de ge legenheid gesteld te speculeeren op groote Schaal en zij heeft er nooit bij gedacht eens haar de positie van den cliënt te informeeren. Het feit is te ernstig voor een voorwaarde lijke straf, hoe gaarne spreker ook clement zou willen zijn. De officier eischte dan ook een ge vangenisstraf van twee jaar. Dan was het woord aan den verdediger, mr. W. de Rijke. Deze wilde de zaak niet goedpra ten, ook niet de tenlastelegging betwisten. Wat dat betreft refereerde hij zich aan het oordeel van de rechtbank. Gaarne wil spreker echter over de strafmaat pleiten, het moeilijkste gedeelte van de zaak. Jarenlang was verdachte een onkreukbaar man; als jongen bij de bank gekomen, klom hij op tot chef en beschikte zoodoende over tonnen effecten. Hier zit een zwakke broeder, aldus pleiter, die den rijkdom van anderen niet kon verzetten. Verdachte was een sloof, hij werd niet opgemerkt, deed zijn plicht en men was er zeker van, dat controle niet voor hem noo- dig was. Hij begon te speculeeren. Het beurs spel is als alcohol en morphine, men kan er tenslotte geen weerstand meer aan bieden. De Ned. Vereeniging van Effectenhandelaren verbiedt het speculeeren van bankemployé's bü andere bankinstellingen dan die waarbij ze werken. De firma Gilissen heeft hier dus een overtreding begaan. Het salaris van verdachte was lang niet in evenredigheid met zijn positie. Verdachte had de gave voor tientallen cliënten nuttige en waardevolle beursadviezen te kunnen geven. En hij meende daar zelf met zijn 200 per maand ook van te moeten profiteered. Maar daar kwam de crisis en heel de verduistering vloeide voort uit de speculatie. Daarnaast werd verdachte in wezen geen cent rijker. De con trole op het kantoor was onvoldoende en het is volgens pleiter niet de taak van een recht bank thans door het opleggen van een zware gevangenisstraf controle onnoodig te maken. Volgens een doktersverklaring lijdt verdachte aan long-tuberculose en gevangenisstraf zou voor hem wel eens een doodstraf kunnen zijn. Hij bezit niets meer en hij heeft met groote eerlijkheid zijn oneerlijkheid tot in de kleinste bijzonderheden gezegd. Pleiter legde een sym pathiebetuiging van 40 zeer bekende inwoners van Haarlem en omgeving over. Tenslotte vroeg pleiter een voorwaardelijke veroordeeling, ook al omdat de vrouw van ver dachte anders van de publieke liefdadigheid zal moeten leven. Na re- en dupliek werd de uitspraak op Don derdag 14 October gesteld. V';ojA''i :H: B. en W. van Leiden hebben met het oog op de feestelijkheden van 3 October a.s. besloten, den toegang tot de binnenstad voor rijpaar den, door paarden getrokken voertuigen en mo torrijtuigen op meer dan 2 wielen, op 3 October a.s. van des voormiddags 7 uur tot des nachts 1 uur af te sluiten. Deze afsluiting zal geschieden door het aan brengen van afsluitbocmen op: 1. den Horschweg bij de Lefsenstraat; 2. den Rijnsburgerweg bij de Lijsterstraat; 3. den Haarlemmerweg bij de Warmonder- brug en Trekvaartbrug; 4. de Verversbrug, zijde Oude Heerengracht; 5. den Lagen Rijndijk voor Schrijversbrug; 6. de Groote Havenbrug; 7. den Hoogen Rijndijk bij den ingang Sport terrein; 8. den Zoetewoudschen singel hoek Heeren straat; 9. de Koepoortsbrug, zijde Heerenstraat; 10. de Vreeswijkbrug, zijde Witte Singel; 11. de Wittepoortsbrug, zijde Noordeinde. 12. de Lammenschansweg bij den Zoeterwoud- schen singel. terwijl de tunnel aan den Maredijk en den Romburgerweg aan den Kanaalweg door palen zullen worden afesloten. Als te volgenroutes buiten het afgesloten ge deelte der stad zijn vastgesteld: 1. Van den Morscheweg over Rijnzichtbrug, Haagweg, Witte Singel, Heerenstraat, Z'oeter- woudscheweg, Kanaalweg, Hooge Rijndijk.- 2. Van den Rijnsburgerweg langs Warmon- derweg naar Haarlemmerweg, Groenooidstraat, Hansenstraat. Korte Hansenstraat, Pasteur straat, Maresingel, Sophiastraat, Prinsenstraat, Heerensingel, Lage Rijndijk of langs Rhijngees- ter straatweg en Haagsche straatweg te Oegst- geest. Zie verder onder 1. 3. Van den Haarlemmerweg, zie onder 2. 4. Van den Hooge Rijndijk, langs Kanaalweg, Zoeterwoudsche weg, Heerenstraat, Witte Singel en Haagweg. 5. Van den Haagweg, zie onder 1. Voorts brengen B. en W. ter kennis van be langhebbenden 1. dat in de nabijheid van elke afsluiting een gelegenheid bestaat tot plaatsing van motor rijtuigen, welke gelegenheid door borden zal worden aangeduid; 2. dat rij- en voertuigen en motorrijtuigen mogen worden geplaatst in de zijstraten van den Maresingel, den Heerensingel, den Witte Sin gel en de Heerenstraat; 3. dat het steeds geoorloofd zal Mjn met rij en voertuigen de stad door de afsluitboomen te verlaten; 4. dat zij, die binnen de afsluiting met hunne rij. en voertuigen en motorrijtuigen wenschen te worden toegelaten, voorzien moeten zijn van een vergunning, afgegeven door den Commis saris van Politie. Bij het daartoe strekkend ver. zoek moet worden opgegeven de rden, waarom men wenscht te worden toegelaten, alsmede de plaats, waar het vervoermiddel zal worden ge stald. Het is dus ten strengts verboden met een rij- of voertuig of automobiel in de binnensttad op den openbaren weg een plaats in te nemen. Voorts hebben B. en W. van Leiden bepaald, dat ter gelegenheid van de 3 Octoberfeesten op 3 October a.s. des avonds van 7 uur tot des nachts 1 uur in het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer daarover, de na volgende wegen zijn gesloten verklaard in beide richtingen met voertuigen behalve handwagens) en motorrijtuigen op méér dan 2 wielen: de Stationsweg, de Steenstraat, de Prinsessekade, het Kort-Rapenburg en de Rijnsburgersingel. De werkzaamheden op de nieuwe terreinen vorderen uitstekend. Deze week zal het oude terrein aan de Kleverlaan bijna geheel ont ruimd zijn en met bekwamen spoed zijn op de nieuwe terreinen aan den Middenweg de tribu nes enz. verrezen. Met het afbreken en wederopbouwen van onze prachtige groote kleedkamers zullen nog wel eenige dagen gemoeid zijn, doch er zijn echter op het nieuwe terrein 4 kleedkamers ge bouwd, voorzien van waschgelegenheid met stroomend water en douche's, welke Zondag a.s. reeds in gebruik worden genomen. EDO beschikt dus over een'ge weken over 3 mooie speelvelden en niet minder dan 8 kleed kamers, welke van alle gemakken voorzien zijn. De accommodatie is eveneens schitterend te noemen en komt op dit ruime comp'ex zesr goed tot z'n recht, zoodat er nu plaats is voor plm. 10.000 bezoekers. Ook de terreinen verkeeren door de uitste kende zorg van Plantsoenen in uitstekenden staat. Zondag a.s. wordt reeds de eerste wedstrijd gespeeld en wel tegen W.F.C. Met het oog op den minder gunstigen- economischen toestand besloot het Bestuur de opening in allen een voud te doen plaats vinden. Echter zal de Harmonie Crescendo voor eenige vroolijke mu ziek zorgen. Het elftal wat dezen openingswedstrijd zal spelen bestaat uit'; J. G. van Roon G. Zandstra H. Swart B. Vrenegoor J. Dinkla H. Oomen J. Perukel J. F. Koppen S. v. d. Laan J. L. Perukel J. W. Koehe. Dinsdagavond vond de vriendschappelijke ont moeting plaats tusschen de eerste tientallen van de „Amsterdamsche Schaakclub" en het „Haarlemsch Schaak Gezelschap". Na de gebruikelijke toespraken der beide voorzitters de heeren P. Appelboom van H.3.G. en M. J. Kuyper van de A.S.C. ving de wed strijd circa kwart over acht aan. Op voorstel van dr. Euwe werd bepaald dat de eerste 35 zetten in 1 en een kwart uur, de volgende 10 zetten in het verder half uur zou den worden gespeeld. Met zeer veel aandacht en animo werd de party KrooneEuwe door de vele leden en be langstellenden op het demonstratie-bord ge volgd. Door het late uur werd de party in dezen eind-stand afgebroken: Kroone Wit: Kd2, Ta7, Tb3, Le3, pionnen d4, f5, g4, h3. Dr. Euwe Zwart aan zet: Kc8, Tb8, Lb7, Ld6, pionnen c6, e5, f6, g5, h4. Kroone bood dr. Euwe remise aan, hetgeen deze gaarne aanvaardde. De Jong speelde zijn partij zeer goed, doch geraakte op het einde in moeilijkheden en moest opgeven. Reeds in den aanvang maakte Bollebakker een blunder, verloor de dame en gaf gelijk op. De heer Stol speelde als altijd een stevige party en kon met een gelukje een winstpunt boeken. Van der Hof kwam spoedig een stuk voor. verloor later een toren en daarmee de partij. Lichtenveldt speelde bijna den geheelen avond met de qualiteit voor, kon dit echter niet on middellijk in winst omzetten en bood remise aan. De nog jonge speler Marwitz speelde zeer sterk, kwam zeer goed te staan en wist zijn sterken tegenstander, Addicks, tot overgave te dwingen. De bekende Amserdamsche speler Löhr nam het wel wat te licht op; Busking die zijn tyd wel benutte, speelde zeer sterk en won als eerste voor H.S.G. Puts heeft wel de mooiste partij geleverd. Na het offeren van drie stukken besloot hij zijn partij op schitterende wijze. De invaller de Bruin speelde zeer verdienste- ïyk en bood in een betere stelling remise aan hetgeen door Knoppers geaccepteerd werd. Het resultaat 5>/2—iy, was een verrassend succes voor H.S.G. Zou dit bij een eventueele return-match ook worden behaald? Londen, 26 September 1932 Terwijl Engeland op het gebied der binnen- landsche, der Rijks- en der internationale politiek belangrijke dagen heeft doorgemaakt, verkeert men nog geheel in het onzekere ten aanzien van de ontknooping, welke de voor naamste gebeurtenissen zullen hebben. Deze zijn: in de oinnenlandsche politiek het mogelijke aftreden der liberale Vrijhandels ministers; in de Rijkspolitiek de verwoede strijd tusschen de regeering van den Ierschen Vrijstaat en de oppositie onder oud-president Cosgrave; in de Internationale politiek het ontwapeningsvraagstuk in verband met de be kende Duitsche eischen. Elk dier problemen willen wü zeer in het kort naar hun oogenblikkelijken stand, onder de oogen zien. Wat het eerstgenoemde vraagstuk betreft, zullen wij binnen zeer kort zekerheid hebben. Woensdag komt het kabinet byeen, en indien Sir Herbert Samuel en Sir Archibald Sinclair, de liberale ministers van binnenlandsche za ken en voor Schotland, besloten mochten heb ben af te treden, dan zal men dit ongetwijfeld na de kabinetszitting vernemen. Met hen zou den uit de regeering treden de vijf liberale ministers die niet deel uitmaken van het kabi net en waarschijnlijk <jok Lord Snowden Men houdt het voor nagenoeg zeker dat deze z.g. Samuel-liberalen de regeering verlaten zullen. Proffessor Muir de voorzitter der partij, heeft de te Ottawa gesloten overeenkomsten aangevallen als in flagranten strijd met de liberale vrijhandelsbeginselen. Mr. Isaac Foot, de liberale minister van mijnwezen, heeft even eens met groote felheid tegen die besluiten ge sproken, en de „News-Chronicle," het orgaan der liberale partij, ageert reeds weken achter een met groote energie om de Samuel-liberalen te dwingen uit de regeering te treden. Nog weet men niet wat Sir Herbert doen zal, maar algemeen neemt men aan dat hij en zijn collega's zich genoodzaakt zullen zien aan den door de partij uitgeoefenden drang toe te ge ven. Zij zulien dit niet gaarne doen. Zij maken zich geen illusies ten aanzien van de kansen, welke hun partij nog bij de kiezers heeft. Zij weten ook dat zij uitsluitend als vertegenwoor digers dier partij in het kabinet zitting hebben, en als ministers alle beteekenis verliezen, wan- Het uittreden van Snowden, Samuel e.a. uit de regeering, is intusschen een feit ge worden. neer de steun der geestverwante liberalen hun onttrokken wordt. De moeilijkheden vinden uitsluitend haar oorzaak in de besluiten van Ottawa. Terwijl de liberalen dezer groep beschermende rechten afkeurden, maar noodgedwongen duldden, zoo lang zij gerechtvaardigd of verontschuldigd konden worden met een beroep op de crisis, zien zij volkomen terecht natuurlijk in de besluiten van Ottawa geen crisismaatregelen, maar het begin eener economische Rijkspoli tiek welke lijnrecht staat tegenover elk vrij handelsbeginsel. Van regeeringszijde voert men aan, dat de fiscale aangelegenheden niet de belangrijkste punten van het program der nationale regee ring vormen; dat op alle andere punten de Sa muel-liberalen met de conservatieven, de Simon- liberalen, en de heeren MacDonald en Thomas meegaan, en dat er voor hen dus eigeniyk geen geldige redenen bestaan het kabinet te verlaten en aldus het nationale, maar vooral het inter nationale prestige der regeering te ondermanen. Dit is niet onjuist, maar erkend moet worden, dat de goedmoedigheid van de vryhandelsleden van het kabinet en van de partij die achter hen staat, op een harde proef gesteld wordt, zy zullen trouwens, indien zy aftreden, niet in de oppositie gaan, doch de regeering in het parlement biyven steunen by de uitvoering harer nationale taak. Vele beoordeelaars betwij felen evenwel of de Samuelieten, nadat zij een maal de banden met het kabinet verbroken hebben, lang weerstand zullen kunnen bieden aan de roepstem van Mr. Lloyd George. Indien de Iersche regeering werkelijk voor nemens mocht zijn Mr. Cosgrave, het hoofd der oppositie, in hechtenis te doen nemen, en in dien zij werkelijk dit voornemen ten uitvoer mocht leggen, dan zou zy waarschynlijk een zeer grooten misslag begaan. De „Irish Press", het orgaan en eigendom van De Valera's party, heeft hiermede zeer duidelijk gedreigd, en Mr. Cosgrave heeft het dreigement ernstig opgenomen. Het vorige jaar, weinige maanden voor de algemeene verkiezingen, welke Mr. De Valera aan het bewind brachten, had president Cos grave de Dail een „wet op de openbare veilig heid" doen aannemen, waarbij de regeering be voegdheden verkreeg, overeenkomstig met die welke zij onder den staat van beleg genoten zou hebben. Zoo konden personen, die de open bare orde in gevaar brachten of handelden te gen het verbod tot deelname aan half-militaire organisaties, gearresteerd en voor den krijgsraad gevoerd worden. Deze wet werd zoo mild toe gepast, maar verwekte desniettemin veel onte vredenheid tegen de regeering. Het was een van de eerste daden van Mi. De Valera, als hoofd van den staat, dat hij de wet opschortte, zy werd evenwel nimmer ingetrokken, en de „Irish Press" zinspeelt op de mogeiykheid, dat zij door middel van een proclamatie opnieuw in werking gesteld zal worden, ten einde de arrestatie van Mr. Cosgrave en een aantal andere oud-minis ters mogelijk te maken. Erkend moet worden, dat de oppositie, welke Mr. Cosgrave tegen de regeering voert, buiten gewoon fel is. In regeeringskringen is men voor al verbitterd over een rede, waarin de leider der oppositie het kabinet en de Fianna Fail- partij hun „volkomen onbekwaamheid en cynische minachting voor de volkswelvaart" ver weet. Doordat een groot deel van den uitvoer naar Groot-Brittannië (Ierlands eenige noemens waardige afnemer) is stopgezet, is de nood op het platteland hoog gestegen, en de ontevre denheid van het niet-politiek georiënteerde deel der bevolking neemt met den dag toe. Men krügt den indruk, dat mr. Cosgrave deze on tevredenheid poogt te exploiteeren ten bate van zyn partij; hü is geen groot, maar een zeer handig redenaar, en elk zijner vernie tigende aanvallen op de regeering verzekert zyn partij nieuwe aanhangers, wy beweren niet, dat hij het recht mist deze taktiek toe te passen, maar wij kunnen ons toch even goed plaatsen op het standpunt van het kabinet, volgens hetwelk in een tijd waarin een soort ongewapende oorlog gevoerd wordt tegen een zooveel machtiger staat als Engeland, een dergelijke verwoede ondermijnings-campagne onduldbaar is. wy mogen ons afvragen of het beleidvol was van mr. De Valera den strijd tegen Enge land te wagen, terwijl hy wist, dat hy de grootste oppositie in den Vrijstaat zelf tegen zich zou hebben. Aan den anderen kant kunnen wy er van overtuigd zijn, dat die strijd een niet zóó ongunstige wending voor den Vrystaat genomen zou hebben, indien Engeland zich niet sterk voelde in het bewustzijn, in Cos grave een machtigen bondgenoot in Ierland zelf te hebben. Toch kon Cosgrave niets ver weten worden; De Valera heeft noch zijn steun, noch zijn instemming gezocht, toen hy aan Engeland zijn eischen stelde. Maar hoe men de zaken ook beoordeelen moge, de toepassing van de Wet op de Open bare veiligheid en de arrestatie van Cosgrave zouden een onvergeeflijke en noodlottige fla ter zijn. Cosgrave's oppositie, hoe fel ook, biyft binnen de perken der wet, hetgeen men vroeger van De Valera's oppositie niet zeggen kon. Wordt hij gearresteerd, dan zal hij hierdoor evenveel vrienden verwerven als De Valera gewonnen heeft door de politieke vervolgingen, waaraan hy blootgestaan heeft. De Wet op de Openbare veiligheid, waarvan het volk niet hield toen Cosgrave haar toe paste, zal evenmin de sympathie der kiezers wegdragen, wanneer zij uitgevoerd wordt door De Valera. Evenals deze heeft Cosgrave reeds vroeger achter slot en grendel gezeten, nameiyk als gevangene der Engelschen. Door het dreige ment laat hij zich dan ook geen schrik aan jagen. Integendeel: hij beseft de politieke voordeelen, welke zijn arrestatie zou afwerpen, en tart de regeering „Zij zou het zeker doen, als zij maar niet den moed miste", heeft hij gezegd, en hij heeft er aan toegevoegd, dat hij zal voortgaan zijn beweringen te herhalen tot de regeering hem gevangen zal nemen. Wy kunnen ons niet voorstellen, dat het kabinet dezen „moed" zal toonen. Het zou zich zeis veel kwaad en den tegenstander veel goed doen door een man te arresteeren, wiens pres tige in Ierland zoo hoog staat als dat van oud-president Cosgrave. Ofschoon Sir John Simon te Genève in zijn lang onderhoud met freiherr Von Neurath ge poogd heeft den onaangenamen indruk, door zijn nota in Duitschland verwekt, zooveel mo gelijk weg te nemen, en de goede verstandhou ding tusschen Londen en Berlijn te herstellen, maakt men zich in regeeringskringen bezorgd over den algemeenen toestand De opvatting dat het Duitsche optreden „unwirse" en „unti mely" was, wordt gehandhaafd, maar men aar zelt de verdere consequenties dier opvatting op zich te nemen Wat men inziet en men ge looft dat ook Duitschland dit beseffen gaat is dat laatstgenoemd land, door weg te blijven van de ontwapeningsconferentie Frankrijk's positie onnoemlijk versterkt heeft. Niets kon Engeland minder welkom zijn dan dit, want hoe wel het Duitschlands juridisch standpunt in zake de militaire bepalingen van het Vredes verdrag verwerpt, staat het gunstig ten op zichte van algeheele herziening dier bepalin gen, waardoor beperking van bewapening, op voet van gelijkheid, over de geheele linie moge- ïyk zou worden. Het is ook in dezen zin dat de Britsche diplomatie, hier en te Genève, en klaarbiykeiyk ook te Parijs, gewerkt heeft, en ofschoon men thans beweert dat Frankrijk tot niet-onbelangrijke concessies bereid is, wordt de toestand gecompliceerd door de bedreiging van dat land, zyn dossier omtrent den eigen lijken stand der Duitsche bewapeningen bekend te maken. Te Londen nu schijnt de meening veld te winnen, dat Frankrijk met dit dossier veel sterker staat, dan men aanvankelijk gedacht had, en men zag hier dan ook niets liever dan dat de verhoudingen spoedig voldoende opklaarden om Frankrijk van publicatie der gegevens te doen afzien. Aan den anderen kant gelooft men niet aan de oprechtheid van Duitschlands bedoelingen om aan verwezen lijking van algemeene ontwapening mede te werken. Integendeel! Volgens Wickham Steed, die zich te Genève bevindt, zou de heele Duit sche actie een „taktisen rookscherm" geweest zyn; de regeenng-Von Papen zou niets anders beoogen dan „tot eiken prys het land weder te bewapenen, en de vervulling van dit doel is reeds een goed eind gevorderd." Voor Engeland is de positie des te moeilij ker, omdat het te Berlijn niet den invloed be zit, dien het er eenige maanden geleden nog uitoefende. „De ernstigste Volkenbondscrisis is op komst," seint Steed, „en hiermede, vroeger Pf later, de beslissing over vreae of oorlog." BS Onder zeer veel belangstelling uit velerlei kringen heeft Donderdag de heer Ed. Gerzon, diecteur van de N. V. Gerzon's Modemagazij nen, te Amsterdam, zyn zeventigsten verjaardag gevierd. Uiteraard waren zijn familieleden de eersten, die hem met dezen heuglijken dag geluk- wenschten; daarna heeft, in de ochtenduren, het personeel den jubilaris in het gebouw aan den Singel gehuldigd. Het was hier de heer Stern, procuratiehouder, die de gevoelens van allen, die in dit groote mode-bedrijf werkzaam zijn, jegens den heer Gerzon vertolkte en als tastbaar blijk van hun sympathie en genegen, heid een aquarel van M. J. Bauer aanbood. In harteiyke bewoordingen dankte de jubila ris voor de woorden en het geschenk, de hoop uitend, dat, als hij eens niet meer actief ln ae zaken werkzaam zal zijn, de uitstekende sa menwerking tusschen directie en personeel zal voortduren. Van hun belangstelling in dit jubileum kwa men hierna door een persoonlijk bezoek o.m. getuigen ,de waarnemende burgemeester S. R. de Miranda, de gemeente-secretaris, de heer J. J. Roovers, prof. Th. Limperg en anderen. De heer De Miranda huldigde den jubilaris als een man, van wiens breeden kijk op zaken de stad vaak profijt getrokken heeft en nog lang hoopt te trekken, hetgeen den heer Gerzon o.m. deed antwoorden dat hij, ook buiten zijn zaak om, getracht heeft de gemeenschap iets te ge ven. Zeer waardeerde hij het, dat het gemeen tebestuur dit niet is ontgaan. Des middags heeft de zeventigjarige te zij nen huize aan de Koningslaan een receptie ge houden, waar eveneens zeer velen hem zijn komen complimenteeren. Vele anderen ook hadden langs schrifteiyken of telegrafischen weg van hun belangstelling doen blijken; ook was er een schat van bloemen. Van de magazijnen in de Kalverstraat en van het complex kantoor- en fabrieksgebouwen tusschen Spuistraat en Singel was het Oranje- blanje-bleu uitgestoken. Onder de velen, die den heer Ed. Gerzon ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag te zijnen huize zyn komen geluk wenschen, wa ren o.m. jhr. mr. dr. A. Röell, Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland; oud minister Poshuma; opperrabbijn A. S. Onder wijzer; wethouder E. Boekman; de heer A. Asscher namens de Nederlandsch Israëlitische hoofdsynagoge; de heeren I. Gans, A. Snapper en A Keesing, namens de Joodsche Invalide; ds. Briedee namens de Oude zyds Kapel; de hee ren Gottfried H. Crone en J. Dooyeweerd, na mens de Kamer van Koophandel; Rahussen, A. Geertsema Beckeringh en N. Schenk man namens de Amsterdamsche Burger wacht; mr. K. Jansma en de heer Drievoet na mens de Liberale Staatspartij „De Vryheids- bond"; prof. mr. F. G. Scheltema; de heer C. R. T. Baron van Krayenhoff, namens de Vereeni ging voor Vreemdelingen Verkeer en de com missaris van politie Hulseboom. De eenige woordvoerder ter receptie was rab- byn L. H. Sarlouis, die den jubilaris namens het Trenshuis mededeelde, dat in de gehouden bui tengewone vergadering besloten was den jubila ris tot eere-lid te benoemen. Rabbijn Sarlouis overhandigde hierna den heer Gerzon de hierop betrekking hebbende oor konde. Vr. I: Wat is de mooiste en kortste weg per auto van Sloterdijk naar Nijmegen en hoeveel K.M.? II: Per auto van Nümegen naar Lichten voorde? Hoeveel K.M.? Ill: Wat is de mooiste en kortste weg van Nijmegen naar Noordwijk a/Zee? Hoeveel K.M.? Antw. I: Sloterdük, Amsterdam, Naarden, Baarn, Soest, Oud-Leusden, Woudenberg, Rens- woude, Ede, Arnhem (98 K.M.), Elden, Eist, Lent, Nijmegen (18 K.M.). Totaal 116 K.M. II: Nymegen, Lent, Gerit, Doornenburg, Pan- nerden, Ooy, Zevenaar, Didam, Wehl, Laag- Keppel (39.8 K.M), Doetinchem, Westendorp, Varsseveld, Lichtenvoorde (28.1 K.M.) Totaal 67.9 K.M. III: Nijmegen, Loenen, Dodewaard, Opheus- den, de Grebbe, Rhenen, Eist, Amerongen (39 K.M.), Doorn, Driebergen, Rijsenburg, de Bilt, Utrecht (29.1 K.M.), De Meern, Harmeien, Woerden, Zwammerdam, Alphen, Koudekerk, Leiderdorp, Leiden (52,8 K.M.), Oegstgeest, Voorhout, Noordwyk, Noordwijk aan Zee (12 6 K.M.). Totaal 133.5 K.M. Vr.: Welke is de kortste en mooiste weg van Zaandam naar Stadskanaal over Apeldoorn? Antw.: Zaandam, Amsterdam, Naarden, Baarn, Amersfoort, Voorthuizen, Apeldoorn (105 K.M.)Teuge, Twello, Deventer, Raalte, Om men, Gramsbergen, Coevorden, Dalen, Noord- barge, Emmen, Odoorn, Exloo, Musselkanaal, Stadskanaal (138.5 K.M.). Totaal 243.5 KM. Vr.: Is er in de maand October gelegenheid om per boot van Amsterdam naar Arnhem te gaan? Vr.: Hoeveel bedragen de kosten? Vr.: Wanneer en op welk uur vertrekt zij? Antw.: Naar men ons mededeelt, bestaat in de maand October een dergeiyke gelegenheid niet. Vr.: Hoe moet men jodiumtinctuur, dat in grijs geaderd marmer van een waschkast is ge drongen, verwijderen? Antw.: Jodiumtinctuur is, naar men ons van deskundige zqde verzekert, niet uit marmer te verwijderen. Een middel daartoe kunnen wij u, ton onze spijt, dus niet verschaffen. „Negen jaar lang neem ik nu geregeld Kruschen Salts en ik zou het nooit meer willen missen. Ik neem altijd een derde van een thee lepel in een kop water, zoo warm als ik het drinken kan. Ik weet nu niet meer wat onge steldheid of hoofdpijn is. In April word ik 70 jaar en juist doordat ik Kruschen Salts neem ben ik in staat om myn huishoudelijke plichten zelf waar te nemen. Ik heb mijn buren alle geraden om ook Kruschen Salts te probeeren. Voordat ik met Kruschen begon was ik altyd by den dokter, maar nu is het niet meer noodig. Vroeger had ik altijd zware migraine en was dan niet in staat om iets te doen. Maar nu is dat alles voorbij, dank zij Kruschen Salts." (Mevr.) J. G. kruschen houdt de inwendige organen in voortdurende werking, zoodat het organisme geregeld van alle verstoppende onzuiverheden gereinigd wordt. Daardoor zal zuiver, gezond bloed, verfrischt en vernieuwd door de zes zou ten in Kruschen, door Uw aderen stroomen. En het gevolg? Een einde aan alle kwalen en on gesteldheden. Geen hoofdpijn meer, geen ver moeidheid, geen neerslachtigheid, zenuwachtig heid of hardlijvigheid. In plaats van dat alles een heerlijk gevoel van algemeene frischheid en opgewektheid, een jeugdig uiterlijk, in het kort: een algeheele goede gezondheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten S, ƒ0.90 en ƒ1.60 per flacon. Vdv.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9