LEEKEPREEREN Veranderingen in Rusland? De storm op Saba Werkloozenkassen Echtpaar op slag gedood BEWOGEN DEBATTEN IN HET KREMLIN HET WEER OP ZONDAG ZATERDAG 1 OCTOBER TWEE COMMUNISTEN GEVONNIST In verband met den overval op fascisten te Overschie Voorwaardelijke straf Verkorting arbeidstijd MELKVERVALSCHING Uit vrees later gewaarschuwd Eén doode en vijftien gewonden VICE-ADMIRAAL I. v. d. BOSCH OVERLEDEN Verscheidene eereteekenen sierden zijn borst DE PRINS VAN WALES AFVLOEIING ARBEIDERS Tweeduizend werkloozen BOTER NAAR FRANKRIJK JEUGDIG KIND ONTVOERD Door zijn vader Droevig ongeval met de Drachtster tram „Modderen" met Rijkssteun Uitvoering Zuiderzeesteunwet Opeenstapeling van economische moeilijkheden in den land bouw en de industrie Desorganisatie der warenverdeeling Stalin Onze weerkundige medewerker verwacht zware bewolking met regen Temperatuur zachter De wapensmokkelarij LIEFDEWERK SINT BAVO Installatie bestuur Als de drank is in den man FANTASIE OF WERKELIJKHEID? Een vrachtrijder zou in den Ooypolder beroofd zijn NED. ZANGERSBOND Tachtig-jarig bestaan 457 III Mag „ad interim" nog eens onder dezen ideeën-krans de aandacht vragen voor het vrouwenvraagstuk? Onze bladen zijn wel geen specifieke vakbladen voor de vrouw, maar in onzen tijd leest de vrouw toch ook het dagblad en heusch, ook voor den man is het wel nuttig, de juiste positie der vrouw te kennen. In ons eerste artikel ontwikkelden we de vernederende positie van de vrouw in de oudheid, het tweede artikel wees er op, hoe Christus en de Kerk de vrouw uit haar vernedering tot hooge waardigheid hebben verheven. Laat ons nu enkele wenken mogen geven, in welke lijn de vrouw zelf zal moeten medewerken, om haar ware emancipatie te behouden en te bekronen. Onze katholieke vrouwenbeweging wijst de goede richting aan in haar doelom schrijving: „de vrouwen en meisjes te wil len opheffen tot de hoogte van volledig mensch- en christinne-zijn volgens de lijn van haar vrouwelijke natuur." Hoort ge in deze opgave voor de katho lieke vrouwenbeweging niet de klokke- tonen tingelen uit het paradijs, waar God sprak over Adam: het is niet goed, dat de mensch alleen zijen over Eva, de eerste vrouw: laat ons hem een hulpe maken, hem gelijk. God sprak: de vrouw is aan den man gelijk en daarom tracht de katholieke vrouwenbeweging de vrouwen en meisjes op te heffen tot de hoogte van het volledig mensch- en christinne-zijn. God sprak van de vrouw als een hulpe en daarom verlangt de katholieke vrouwen beweging de verheffing der vrouw te doen geschieden langs de lijn van haar vrouwe lijke natuur. De vrouw de gelijke van den man, de vrouw de hulpe van den man. Zietdaar de positie, door den Schepper aan de vrouw aangewezen: in persoonlijk heid gelijk aan den man, maar van een andere geaardheid. De lezer zal misschien lachen, als ik hier de eigen persoonlijkheid van de vrouw ga omschrijven en verdedigen; wij zijn over het standpunt heen, een vrouw eenvoudig te beschouwen als een aardig bezit zonder rechtspersoonlijkheid, ja wel, straks een enkel voorbeeld uit onze dagen van een tegenovergestelde praktijk. Eigen persoonlijkheid hebben beteekent: een onvervreemdbaar recht hebben op een eigen bestaan, op een eigen ziel, op een eigen lichaam. We zouden het zoo kunnen uitdrukken: de vrouw is niet anders dan de man een door God geschapen redelijk schepsel, bestaande uit ziel en lichaam, verlost door Christus' Bloed en bestemd voor Gods glorie en eigen heerlijkheid in den hemel. Dit recht van eigen persoonlijkheid kan de vrouw met niemand deelen dan alleen met God; dat wil zeggen, dat God wel kan toelaten, dat de vrouw haar gaven en talenten aan anderen geeft, maar nooit, dat ze haar eigen persoonlijkheid aan medeschepselen wegschenkt. O ja, we wisten dit wel, maar wat leeren de tegenwoordige gedachten en praktijken over de vrije verkeering, over de proef- huwelijken, over den vorm van het huwe lijksleven? Is dit niet vaak een opeischen door den man van de geheele persoonlijkheid der vrouw? Eigen persoonlijkheid hebben eischt een goed-begrepen eigenwaarde bezitten; eigen persoonlijkheid hebben heeft tot conse quentie, dat alleen God in Zijn onbeperkte heerschappij over al het bestaande het ge oorloofde en niet-geoorloofde in een vrou wenleven kon bepalen. Hebben de moderne systemen over den omgang der geslachten niet de tendenz, dat de vrouw zich heeft te laten welge vallen, wat de nukken en ongeregelde nei gingen en hartstochten der mannen voor zich opeischen? De vrouw zal als slachtoffer aan dezen tijdgeest ten ondergaan, zal een moderne slavernij als levenslot weer over haar be staan aftrekken, wanneer ze niet in goed begrepen eigenwaarde het exclusieve recht van God over het geoorloofde en verbodene in haar leven erkent en handhaaft. Dat moet de kracht zijn der vrouw, op groeiend uit haar goed begrepen, maar dan ook welbewuste eigenwaarde, die steunen mag en moet op haar dragen van een eigen persoonlijkheid. Maar dat moet dan ook een practische vingerwijzing zijn voor den man in zijn houding tot de vrouw, zoowel in de verkee ring als in het huwelijk, zoowel ten op zichte van de vrouw als echtgenoote als ten opzichte van de vrouw als moeder. Wie de vrouw tot slachtoffer maakt in verkeering of huwelijk, misdoet tegen de eigenwaarde, tegen de persoonlijkheid der vrouw en treedt Gods uitspraak met voeten dat de vrouw gelijk is aan den man. De vrouw gelijk aan den man, maar toch is de vrouw weer anders: gelijk in persoon lijke waarde, geheel anders in aard en aanleg. Zoo leert het de Schepper, die de vrouw geestelijk en lichamelijk een heel eigene geaardheid schonk: én haar geestelijke gaven en talenten ontplooien zich in een eigene richting én haar lichaamsbouw met haar spier- en zenuwstelsel draagt een eigen karakter. Gods woord noemt weer den grondslag van die eigene geaardheid, wanneer Hij de vrouw een hulpe noemt. De hulpvaardigheid, het dienstbetoon, het zich geven aan anderen, dat is de grondtoon van den vrouwenaard. Dat dienstbetoon drukt geen minder waardige levensroeping uit, want er bestaat een dienen, dat heerschen heeten mag. Er bestaat een dienen, waarin de heerlijkste lofspraken van den Christus tot werkelijk heid worden, zooals daar zijn, dat het zali ger is te geven dan te ontvangen, dat wie het hoogste klimmen wil in het rijk van God de nederigste zijn moet voor allen. Er bestaat een dienen, waarin men den Chris tus van zeer nabij volgt, Die van Zich Zei ven zeide, dat Hij niet gekomen was om gediend te worden, maar om te dienen. Het is de goede moeder, die in elk men- schenhart de grootste plaats zich heeft weten te verzekeren en wie is er meer dienstbaar aan hare kinderen dan een goede moeder, die de lasten van het groeiende leven droeg, die dag en nacht de dienende opvoedster zijn wilde van haar toch zoo lieve kleinen, die het vertrouwen hield van hare groote en soms reeds oude kinderen, een vertrouwen, waardoor ze vaak tot haar sterfbed toe gewikkeld blijft in de moeilijkheden en zorgen en lasten van hare kinderen. Elke groote en goede vrouw weet in die grondwet van haar eigene geaardheid, in de dienende liefde haar hoogste sterkte te vinden. Mogen onze katholieke vrouwen juist in dezen tijd van haar steeds meer zelfstandig optreden dit door God gewilde besef blijven bewaren. Dit zal een zegen zijn voor heel de samenleving, heel bijzonder een zegen ook en juist voor haar zelf. AD INTERIM De waarnemend kinderrechter te Rotterdam, mr. A. J. Marx, heeft schriftelijk vonnis gewe zen in de zaak tegen den 22-jarigen K. O. en den 19-jarigen P. C. A. G., die terecht hebben gestaan wegens geweldpleging in vereeniging, in verband met den communisten-aanval op auto's van fascisten te Overschie in Juli van dit jaar. Het O. M., had tegen den meerderjarigen C. drie maanden gevangenisstraf en tegen den min derjarigen G. een jaar tuchtschoolstraf geëischt. Mr. Marx heeft beide verdachten thans ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf voor- vaardelijk. In het vonnis overweegt de kinderrechter, dat het gepleegde feit van zeer ernstigen aard is en een vrijheidsstraf wettigt, daar dergelijke feiten de maatschappelijke orde en de algemeene vei ligheid in hooge mate in gevaar brengen. In aanmerking wordt echter genomen, dat niets er op wijst, dat verdachten onder de groote me- n'rte, die aan den aanval deelnam, een leidende rol hebben gespeeld. Hun jeugd maakt het veel aannemelijker, dat anderen, die onbekend ge bleven zijn, hen hebben meegesleept. Dit kan te meer worden aangenomen, waar beide ver dachten nooit eerder met den strafrechter in aanraking zijn gekomen en hun levenswandel door den ambtenaar van den kinderrechter zorg vuldig is nagegaan, en hen allerminst stempelt tot personen van misdadigen aanleg. Niet mag uit het oog worden verloren, dat zij reeds beiden vijf weken in preventieve hechtenis hebben gezeten. De rechter overweegt voorts, dat het feit ge pleegd is tegen lieden, die wellicht persoonlijk afkeerig zijn van geweld, maar die dan toch tot een groep behooren, die in den reuk staat ook harerzijds van geweld en provoceerend op treden niet afkeerig te zijn. Daargelaten of het aldus bedoeld was, moet ook de in het oog loo- pende wijze waarop de aangevallenen zich naar Schiedam begaven twee hunner zittende op het spartbord van den auto provoceerend hebben gewerkt. De ontkennende houding dezer verdachten mag niet te hunnen nadeele in moreel opzicht worden uitgelegd, daar deze houding vermoede lijk in verband staat met hun politieke opvat ting. In een op 12 October a.s. te Utrecht te hou den buitengewone vergadering van het R. K. Werkliedenverbond zal het Tweede Kamerlid C. J. Kuiper het vraagstuk van den arbeids duur inleiden. Voor de rechtbank te Amsterdam stond een veehouder uit Weesperkarspel terecht, verdacht van melkvervalsching. De man zou op 23 Sep tember van het vorige jaar water bij zijn mor- genmelk hebben gedaan. Juist toen hij de bus sen af wilde leveren aan den chauffeur van de melkfabriek „Neerlandia" te Weesp, waren twee politie-agenten voorbij gekomen. Waarschijnlijk doordat hij bevreesd was, betrapt te zijn al dus de dagvaarding had de veehouder tegen den chauffeur gezegd, dat de melk niet vol waardig was, doch dat er water was bijgekomen Aanvankelijk diende de zaak voor den politie rechter, doch werd verwezen naar de meervou dige kamer. Verd. verklaarde, dat bij ongeluk water in de bussen was gekomen, van opzettelijke verval- sching was z.i. geen sprake. Toen de chauffeur kwam, had hij direct verteld, dat er water bij zat. Verd. gaf toe, dat hij aan de fabriek ƒ250. boete had betaald, dit had hij echter gedaan om het contract te kunnen handhaven. Volgens dr. Snethlage, die de melk had ge keurd, was er een gering percentage water bij gevoegd. De Officier van Justitie, mr. Reilingh, achtte de poging tot aflevering van vervalschte melk bewezen. Het zetten van de bussen buiten het hek, was het begin van de uitvoering. Pas toen verd. de politiemannen zag, heeft hij gezegd dat er water bij was. Het O. M. eischte tenslotte een gevangenis straf van een week, rekening houdend met de aan de fabriek betaalde boete. De verdediger, mr. Polenaar, pleitte vrij spraak. Op juridische gronden noemde hij de poging niet bewezen. Vonnis 14 October. Aneta-Holland bericht: Blijkens een bij het Departement van Kolo niën ontvangen nader telegram d.d. 30 Sep tember van den gouverneur van Curasao werd op Saba ten gevolge van den storm een persoon gedood, terwijl vijftien personen wer den gewond. De Gouverneur en de Directeur van Openba re Werken vertrekken morgen met de „Van Nes" naar de Bovenwindsche Eilanden. Zij keeren waarschijnlijk Donderdag terug. Na hier te lande te zijn teruggekeerd, werd hij 30 Augustus 1907 bevorderd tot Schout-bij- Nacht en benoemd tot commandant der Marine te Willemsoord. Op 1 November 1909 volgde zijn bevordering tot vice-admiraal en een jaar daarna werd hem op zijn verzoek eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de aan den Lande bewezen diensten. Zijn borst was versierd met de onderschei dingsteekenen, behalve het reeds genoemde, van Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en Groot-Officier in de Oranje Nassau- orde, zoomede met de eereteekenen voor be langrijke krijgsbedrijven Atjeh en Kleine Soen- da-eilanden en met het onderscheidingsteeken voor langdurigen dienst als officier. Verlaging der Rijkssubsidies? Volgens de „Telegraaf" is namens de Regee ring aan de Rijkscommissie van Advies voor de Werkloosheidsverzekering het gevoelen ge vraagd over eventueele verlaging der subsidies in het volgend jaar aan de volgens het Werkloos- heidsbesluit-1917 gesubsidieerde werkloosheids- kassen van de vakorganisaties. De subsidies kunnen en worden tot dusver verleend tot een maximum van 300 pCt. op de uitkeeringen. De Regeering zou nu in 1933 dit maximum willen verminderen en wel tot 200 pCt. Thans moet een vakvereenigingslid 26 we ken contributie betaald hebben, om bij werk loosheid voor uitkeering uit de gesubsidieerde organisatie-kas in aanmerking te komen. De re geering zou nu den eisch willen stellen, dat een lid minstens een vol jaar gecontribueerd moet hebben, ten einde gerechtigd te worden uitkee ring te kunnen erlangen. Er zijn thans drie wachtdagen, alvorens de werkloosheidsuitkee- ring ingaat. Volgens het Regeeringsvoornemen zou het aantal wachtdagen tot zes worden uit gebreid. Voorts verneemt het blad, dat de Regeering wenscht, dat het aantal uitkeeringsdagen zoo danig wordt vastgesteld, dat de kassen voortaan regelmatig zouden kunnen functionneeren. Er zijn vele kassen, welke thans in schuld staan ojj de Regeering. Om regelmatig te kunnen uitkee- ren, zonder extra-subsidie, zou het getal uitkee ringsdagen zeer ingekrompen moeten worden bij vele organisaties. De Rijkscommissie van Advies moet intus- schen haar standpunt ten opzichte van het schema van wijzigingen nog bepalen. In tachtigjarigen ouderdom is Vrijdag te Den Haag overleden de vice-admiraal b.d. I. van den Bosch, kanselier der Nederlandsche Orden. De thans ontslapene werd 11 September 1852 te 's-Gravenhage geboren en werd reeds op 19-jarigen leeftijd adelborst le klasse. Op 16 Februari 1873 vertrok hij voor het eerst naar Ned.-Indië in verband met de Atjeh-aangele- genheden. De jonge zeeofficier verwierf hier zijn eer ste onderscheiding: het eereteeken voor belang rijke krijgsbedrijven met de gesp Atjeh 1873'4. Toen het volgend jaar generaal van Swieten tijdens de 2e Atjeh-expeditie op 24 Januari den Kraton veroverde, was v. d. Bosch van de partij, wat hem niet alleen 1 November 1875 de Kra ton-medaille deed verwerven (een onderschei ding, welke ook zijn tijdgenoot, generaal Snij ders, is ten deel gevallen en welke slechts zel den wordt verleend), maar ook een eervolle vermelding voor zijn gedrag in den Atjeh-oor- log 1873/74. Voor de zesde maal vertrok hij in 1906 naar Ned.-Indië, waar hij belast werd met het bevel over het Nederlandsche eskader en deelnam aan de expeditie tegen Bali. Hij onderscheidde zich bij deze expeditie (van 7 Sept. tot 30 October 1906) zoodanig, dat hem in Maart 1908 het Ridderkruis 4e klasse der Militaire Willemsorde werd toegekend. Zijn bezoek aan Den Haag staat nog niet vast In verband met de berichten omtrent het bezoek van den Engelschen kroonprins aan ons land, vernemen wij van de zijde der Britsche Legatie, dat hieromtrent nog niets vaststaat. Geen enkel bericht heeft het ge zantschap hierover ontvangen. Wel heeft de prins eenigen tijd geleden te kennen gegeven, dat hij gaarne Den Haag wilde bezoeken en dat hij het voornemen had zulks in October te doen, indien zijn overige werkzaamheden en verplichtingen hem daartoe gelegenheid lieten. De Britsche legatie verwacht thans spoedig nader bericht of de prins inderdaad aan zijn voornemen gevolg zal kunnen geven. Gaat het bezoek door dan zal de prins van Wales tijdens zijn verblijf te Den Haag hoogst waarschijnlijk de gast zijn van den Engel schen gezant en in het legatiegebouw logee- ren. BATAVIA, 29 Sept. (Aneta) Ten gevolge van de stopzetting van verschillende werkzaam heden, zal in de komende maanden een ge dwongen afvloeiing van ruim 2000 onderne mingsarbeiders in Zuid-Sumatra plaatsvinden Geen certificaten meer noodig De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft bepaald, dat met ingang van 1 Octo ber geen certificaten van oorsprong meer zul len noodig zijn voor den uitvoer van boter naar Frankrijk. Gedeeltelijke opheffing contingenteering Havas meldt uit Parijs: De minister van handel heeft een commu niqué gepubliceerd, waarin hij o.a. zegt, dat het jongste decreet, hetwelk de douanerechten op boter verhoogt, ongerechtvaardigde commenta ren heeft uitgelokt. De verhooging der rechten brengt inderdaad de gedeeltelijke verdwijning der contingenteering met zich. Met ingang van 1 October zal versche en gezoute buitenlandsche boter vrij in Frankrijk kunnenn binnenkomen, terwijl door de contingenteering de grens gedu rende de geheele laatste drie maanden gesloten bleef. De groote Draaisteeg te Rotterdam is Vrij. dagmorgen halfelf in rep en roer gebracht door de ontvoering van een tweejarig kind, dat bij zijn moeder, een gescheiden vrouw, thuis was. De jonge vrouw leefde reeds geruimen tijd met haar kind bij haar ouders. Vrijdag morgen vervoegde, aldus bericht de „Tele graaf", de vader van het kind zich aan de wo ning van zijn gewezen vrouw en vroeg haar te spreken. Ten slotte gaf hij den wensch te kennen, om zijn kind nog eens te zien. De man werd boven gelaten, doch nauwelijks was hij daar of hij greep het kind uit de armen van de vrouw en rende er mede naar beneden, blijkbaar met de bedoeling het per auto te ontvoeren. Aan de Boompjes wachtte althans een auto met aangezetten motor. Juist bij de deur greep de gillende vrouw den man beet om te trachten den kleine aan deri vader te onttrukken. Op het geschreeuw van de vrouw kwamen vele buren toesnellen en een kaslooper. Deze trachtte de vrouw te helpen, doch kwam daar bij zoodanig met zijn elleboog tegen den deur post, dat hij den strijd moest opgeven. Intus- schen rende de man met het kind naar den auto, stapte snel in en verdween in de richting van de Reederijsteeg. De vrouw holde den auto nog een eindje na, doch moest ten slotte zon der baby naar haar woning terugkeeren. Een inmiddels gewaarschuwde verkeersagent kon niets beters doen dan zijn bureau aan de Groote Paauwesteeg waarschuwen. Het num mer van den auto is bekend, zoodat de politie den vader waarschijnlijk spoedig op het spoor zal zijn. Gisteravond omstreeks half negen heeft de Drachtster tram wederom twee slachtoffers geëischt. De heer en mevrouw Nanninga, wonende te Niebert, gemeente Leek lieten op genoemd tijdstip een kennis, die hij hen op visite ge weest was, uit. Deze bezoeker zette zijn motor aan en door het lawaai dat hierdoor veroor. zaakt werd, hoorden de heer en mevr. Nan ninga niet dat een tramtrein van -de Dracht, ster tram, welke vlak langs hun huis loopt, aankwam, met het noodlottig gevolg, dat bei den gegrepen werden en ongever veertig meter medegesleurd werden. Deerlijk verminkt werden de lijken later geborgen. De burgemeester en de marechaussee stel den een onderzoek in, waarbij vastgesteld werd, dat den machinist geen schuld treft. Het Kamerlid van der Sluys heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gevraagd: Is het juist, dat in de Noordhollandsche tuin- gebieden aan het z.g. „modderen" met Rijks- steun de voorwaarde is gesteld, dat de loonen der arbeiders niet hooger mogen zijn dan 12 per week, in uitzonderingsgevallen 14? Zoo ja, waarom zijn dan deze loonen zoo laag gesteld? Het Kamerlid Duymaer van Twist heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vra gen gesteld: Is het den Minister bekend, dat langs de ge heele voormalige Zuiderzee groote ontstemming heerscht over de uitvoering van de Zuiderzee steunwet? Is het juist, dat door den Rijkssteun in zake de uitvoering van de Zuiderzeesteunwet vele verzoeken om geldelijke tegemoetkoming van belanghebbenden, die door de afsluiting der Zuiderzee ernstige schade lijden, worden afge wezen? Is de Minister bereid een overzicht te geven van het aantal verzoeken om geldelijken steun, dat sedert 1 April bij den Rijksdienst is binnen gekomen met de mededeeling van het getal ver zoeken, die werden ingewilligd en werden afge wezen en met de vermelding van de wekelijk- sche bedragen, die worden uitgekeerd? Moskou, 29 September. Goed geïnformeerde politieke waarnemers verwachten als resultaat van de voltallige ver gadering van het Centrale Comité en van het Centrale Contróle-comité der Communistische Party, die 28 September in het Kremlin werd geopend, een provinciale herziening der econo mische politiek der Sovjets en waarschijniyk ook veranderingen in de bezetting van hooge regeeringsposten. Sedert de historische zitting vyf jaren ge leden, waarin Leo Trotzki politiek ten val werd gebracht, is geen soortgelijke zitting met een dergelijke spanning tegemoet gezien. De opeen, stapeling der economische moeilijkheden op het gebied van landbouw, industrie en der goederen- verdeeling heeft de Sovjetregeering voor de onvermydbare noodzakelijkheid geplaatst, prin- cipieele maatregelen te nemen, om in haar eigen situatie verbetering te brengen. Er zyn in die richting dit jaar reeds stappen gedaan, doordat men per decreet den boeren en am bachtslieden het recht van vryen handel toe stond. Het staat echter nog niet vast, of de plenaire vergadering onder voorzitterschap van Joseph Stalin in dezelfde richting verder zal gaan. De bewogen debatten in het Kremlin, die aan de openbare zitting voorafgingen, zyn in détails geheim gehouden. Maar juist dit stilzwijgen is aanleiding geworden tot allerlei geruchten, die waarschijniyk overdreven zijn, over een nieuwen strijd in de boer'" der partij. De vergaderingen der partijleiders hebben altijd plaats achter gesloten deuren en haar resultaat wordt altijd eerst veel later bekend, nadat de besluiten voor openbaarmaking zyn afgekomen. Het is zeer goed mogelijk, dat de resultaten der laatste plenaire zitting pas veel later bekend worden, nadat zij in al hun détails en konsekwenties bestudeerd zijn. De gespannen binnenlandsche politieke toe stand, waaraan de huidige zitting haar be- teekenis ontleent, komt vooral uit op het gebied van den landbouw. De omstandigheid, dat de gecollectiveerde landbouw niet in staat was, het land voldoende te voeden, had een sterk rem mende werking op de ontwikkeling der industrie. Het gebrek aan industrie-producten heeft op zijn beurt weer remmend gewerkt op de pro ductie van den landbouw. Deze noodlottige cirkel heeft bovendien nog zware konsekwenties- gehad, doordat de prijzen voor grondstoffen en levensmiddelen op de markten in het buiten land sterk zijn gedaald en doordat de Sovjets tengevolge daarvan waren gedwongen, veel meer uit te voeren dan zij van plan waren ge weest. De poging, om de luiheid der boeren daardoor te overwinnen, dat men hun toestond, hun producten op de vrüe markt te verkoopen, heeft wel tot een verbetering van den toestand geleid, maar heeft de wortels van het kwaad niet vernietigd. De onbekwaamheid van de re geering en der collectiviteiten, om het volk met het minimum van levensmiddelen te voorzien, en de nieuwe voorschriften over den vrijen handel hebben bovendien geleid tot een desorganisatie der warenverdeeling. De vrqe markt met haar geweldige prijzen is in beteekenis toegenomen, en de verleende vryheid heeft de belanghebben den als het ware verleid tot diefstal en specu latie. Deze neiging nam dusdanig toe, dat het Kremlin zich gedwongen zag, om ter beperking van de speculatie en ter bescherming van het socialistisch bezit hooge gevangenisstraffen en zelfs de doodstraf in te voeren. Objectieve waarnemers twijfelen er absoluut niet aan, dat de sovjet-regeering de tegenwoor dige crisis te boven zal komen. Op het oogen- blik is echter het moreele evenwicht van het volk geschokt. Om het weer te herstellen, zullen vérgaande maatregelen noodig zqn. Het is daar om zeer waarschijnlijk, dat het tweede vüf-ja ren-plan sterk zal afwijken van zijn oorspron- kelijken vorm. Het doel dezer afwijkingen zal dan zijn, de boeren tot kalmte te brengen en het algemeene niveau van den levensstandaard te doen stijgen. Een gevolg der levensmiddelenschaarschte was vanzelfsprekend een sterke prijsverhooging, respectiev. de waardevermindering van de koop kracht van den roebel, die zoover gaat, dat de loonsverhoogingen in de praktijk zonder eenige beteekenis zyn. Officieel wordt wel ontkend, dat inflatie is ingetreden, maar de ervaringen van het dagelijksche leven toonen aan, dat het toch werkelijk zoo is. Deze en andere problemen van den huidigen economischen toestand wegen zwaar genoeg, om de algemeene opmerkzaamheid te vestigen op de plenaire vergadering van het Centrale Uitvoe rende Comité. (United Press). De in de vorige week verwachte afkoeling bij buiïg weer is pas in den loop van den laat- sten Zondag gekomen, maar spoedig daarop heeft zich door uitbreiding van het gebied van hoogen druk over Midden-Europa een zeer gun stige weersgesteldheid ontwikkeld, die aanvan kelijk schoone beloften voor het einde der week inhield. Deze beloften zullen zeer waarschijn lijk niet verwezenlijkt worden, want het ge noemde gebied van hoogen druk, dat voor de vervulling de waarborg moest zijn, trekt zich meer en meer naar Oost- en Zuidocst-Europa terug onder den invloed van depressies over Noordwest- en Zuidwest-Europa, De aanvoer van koude lucht, waardoor dit gebied van hoo gen druk onderhouden moest worden om stand te kunnen houden, is door de luchtdrukverdee- ling over de Noordelijke helft van Europa af gesneden, zoodat wij voorloopig van dit gebied van hoogen druk niets te verwachten hebben. In het midden der week ontwikkelde zich over de Golf van Biscaye een depressie, in ver band waarmede over West-Europa warme lucht werd aangevoerd, terwijl over Noordwest-Euro pa een algemeene Zuidwestelijke luchtstroom doorkwam. De verwachting, die aan dezen nieuwen weers- toestand vast te knoopen zou zijn, is minstens even onzeker als die van de vorige week. Het meest waarschijnlijk is nog, dat de wind door het Zuidoosten naar het Zuiden en Zuidwesten zal doorloopen, waarbij meest zwaar bewolkt weer met regen te verwachten is. Daarbij zal het weer waarschijnlijk over het algemeen iets zachter worden dan het in de laatst dagen is geweest. (Nadruk verboden). Onze Regeering interesseert zich voor het proces De Nederlandsche regeering heeft na het be kend worden van den geruchtmakenden wapen smokkelhandel dQor de bende van Szimanski een hoofdbeambte van de douane naar Düssel- dorf gezonden, welke zal medewerken aan de behandeling van het proces. De Nederlandsche regeering interesseert zich voornamelijk voor de vraag, langs welke wegen de wapenen Ne derland zijn binnengesmokkeld. Heden zal Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem officieel oprichten het Liefdewerk Sint Bavo ten bate van de Arme Parochies in het Bisdom Haarlem, en overgaan tot installatie van het Bestuur van genoemd Liefdewerk. In dit bestuur zullen benoemd worden: Mgr. Th. M. P. Bekkers, te Voorschoten, prof. Z. de Korte te Warmond, en de heeren J. J. M. Wiegman, burgemeester van Wassenaar, en Th. B. J. Wilmer, hoofdredacteur van de Leid- sche Courant, alsmede de redacteur van St. Bavo. („St. Bavo") In een cafétje onder Nieuwer-Amstel ont stond op zekeren dag ruzie tusschen een aan nemer van grondwerken en een van zijn arbei ders. De drank was niet vreemd aan dezen twist. Op straat werd de oneenigheid omgezet in een vechtpartij en de aannemer zou zijn knecht over den weg: hebben gesleept en in het water hebben geduwd. Volgens verklaringen van den eerste, die zich voor de Amsterdam- sche Rechtbank had te verantwoorden, was de knecht zelf schuld geweest, dat hij in het water was terecht gekomen. Het O.M. eischte een voorwaardelijke gevan genisstraf van zes maanden, plus 100 boete. De rechtbank veroordeelde den man wegens mishandeling tot 50 boete subs. 20 dagen hechtenis. Een knecht van een bierhandelaar te Nijme gen heeft zich Donderdagavond bij de politie te Beek-Ubbergen vervoegd met een sensatio neel verhaal van een berooving. Toen hij, al dus de man, met een bierkar over den Kadijk in den Ooypolder reed, werd hij door drie mannen aangehouden, die hem verzochten mede te mogen rijden. Hij willigde dit verzoek in en een van de mannen nam naast hem op den bok plaats, de twee anderen gingen achter in den wagen zitten. Nauwelijks had het voertuig zich weer in beweging gesteld, of de knecht kreeg een hevigen slag op het hoofd, waardoor hij het bewustzijn verloor. Toen hij weer bijgekomen was, miste hij zijn tasch in houdende 90 gulden en waren de mannen ver. dwenen. Hedenmorgen heeft de politie de ledige tasch in een sloot nabij de plaats van den overval gevonden. Intusschen achtte men het wenschelijk den man door een geneesheer te doen onderzoeken of hij inderdaad een slag op het hoofd heeft ontvangen, daar er reden is te vermoeden, dat de berooving gefingeerd is, aldus bericht het „Handelsblad". Donderdagavond werd te Utrecht, onder lei ding van den voorzitter van het Kon. Ned. Zan gersverbond, de eerste vergadering gehouden van de feestcommissie voor de viering van het tachtigjarig bestaan van het verbond. Deze vie ring zal bestaan uit een groot zangersfeest en plaats hebben te Utrecht, gedurende de Pink sterdagen 1933. Waar de meesten onzer Neder landsche mannenkoren in dit verbond vereenigd zijn, zal dit zangersfeest zeer grootsch worden opgezet

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5