STADSNIEUWS FINANCIEEL OVERZICHT ZATERDAG 1 OCTOBER burgerlijke stand GAS VOORZIENING VAN HAARLEMMERMEER Overeenkomst met Haarlem HIJ KOCHT IJSCO'S Met de „spullen" van zijn baas! DE KLEINE THERESIA- STICHTING Tijdelijk verplaatst VERKEERSONGEVALLEN Automobilist reed door N.V. SIGARENFABRIEK y/h W. VOET Het 100-jarig bestaan Politierechter HAARL. BOND VAN R. K. PATRONATEN Een jeugdleiderscursus HEVIGE AUTOBOTSING Twee auto's en brugleuning vernield „Het Vaderland Getrouw" Modeshow van Gerzon in Hotel Duin en Daal Zilveren Klooster-Jubileum JUBILEA Aan de Centrale Werkplaats Audiëntie DE GRAAL Aan allen, die onzen praatavond bezocht hebben De St. Vincentius-Bibliotheken Personalia MODESHOW BIJ WISBRUN EN LIFFMANN Zondagmiddagconcert H. O. V. DE PASTOOR ZONDER KERK 165 INGEZONDEN Na breedvoerige bespreking hoofdzakelijk In besloten zitting is met 15 tegen 5 stem men (- blanco) door den raad der gemeente Haarlemmermeer besloten tot het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Haarlem voor de levering van gas en gros aan deze ge meente; tot het oprichten van een gemeentelijk gas-distributiebedrijf en den aanleg van een gasbuizennet in het dorp Zwanenburg, langs den ringdijk tot Schiphol en in de Badhoeve- buurt. Verder werd besloten voor een gedeeltelijke uitvoering van dit plan een geldleening aan te gaan van 125.000 a 5 procent. Met betrekking tot de gasvoorziening in het zuidwestelijk deel van Haarlemmermeer, kan worden medegedeeld, dat de terzake met het gemeentebestuur van Lisse gevoerde onderhan delingen hebben geleid tot het opstellen van een concept-overeenkomst, waarbij Lisse zich zal verbinden tot rechtstreeksche levering aan in gezetenen van Haarlemmermeer, evenwel onder een zekere garantie van de zijde van onze ge meente voor een rendabele exploitatie. B. en W. vertrouwen dat het mogelijk zal zijn deze onderhandelingen zij het wellicht op gewijzigde basis ook tot een gunstig einde te brengen, doch achten den tijd thans nog niet aangebroken om daaromtrent reeds een eind beslissing te nemen. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een 17-jarigen kantoorbediende, die van een ijsco.verkooper ijsco's kocht, met als be taalmiddel een vulpenhouder en een zakmes. Bij onderzoek door de politie bleek, dat de kantoorbediende deze voorwerpen, met een doosje postpapier en een passerdoos, op ver schillende opeenvolgende tijdstippen ten na- deele van zijn patroon had ontvreemd. Wij vreezen dat deze ijsco's voor den jonge man nog een bitteren bijsmaak zullen hebben. Van 1 October af wordt de Kleine Theresia- Stichting, Prinsenbolwerk 2, tijdelijk verplaatst naar Kamperlaan 4. Verzoeken tot opname van baby's moeten wor den ingediend bij mevr. M. Lobel, Bloemhof straat, tel. 11671. Donderdagavond omstreeks kwart over 11 reed de 29-jarige H. op een rijwiel naast een tram op de Leidschevaart, richting stad. Ach ter hem naderde een auto en reed den wielrijder aan. H. viel en kreeg schaafwondjes aan hoofd en neus. Door eên lid van O. D. is hij naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. Het rijwiel werd ernstig beschadigd. De automobilist, die de aanrijding veroor zaakt had, reed, zonder zich om zijn slacht offer te bekommeren, door. De politie onderzoekt de zaak. De N.V. Ned. Sigarenfabriek v.h. W. H. Voet en. Zonen, Kruisstraat 39, herdenkt heden, 30 September, haar 100-jarig bestaan. Talrijke gelukwenschen, brieven, telegrammen bloemstukken, o.a. van de Kruisstraat-Ver- eeniging, mocht de firma hedenmorgen reeds ontvangen, terwijl velen ook op andere wijze van hun belangstelling deden blijken. Des middags hielden de jubileerende firman ten van 35 uur een receptie in Hotel Lion d'Or, welke door een groot aantal vrienden en bekenden bezocht werd. Door den Minister van Justitie is bepaald, dat met ingang van i October het aantal gewone terechtzittingen van den politierechter is vastgesteld op driemaal in de week bij recht banken in gemeenten met 100.000 of meer in woners en op éénmaal in de week bij de ove rige rechtbanken. Met ingang van dien datum zal dus ook in Haarlem de Politierechter driemaal per week zitting houden. Ondertrouwd: 29 Sept.: M. G. v. Terwisga en J. m Libbinga C. v. Veen en L. M. Koning J.' J. Weisbeek en H. P. Wolf J. H. Kool en V. L. J. Hadjek G. Klomp en M. v. d. Huure. Getrouwd: 29 Sept.: G. N. Rinkel en A. C W. Wervers C. A. Steenkist en G. M. v. d. Pot. Geboren: 26 Sept.: M. A. Veldhuizen—v. d. Wiel, d. 28 Sept.: C. A. v. Dijk—Zielenberg, z 29 Sept.: H. J. TimmermansKordes, d. en z. Overleden: S. Kort—Klingers, 75 j., Gouw straat J. Groot, 80 j., M. v. Heemskerkstraat P. S. M., 1 d., z. van P. F. M. v. d. Kroft, v. Keulerstraat H. W. C. J., z. van Hagemans, In verband met de vele aanvragen heeft het bestuur van bovenstaanden bond besloten, een „Jeugdleiderscursus" te organiseeren en heeft hiervoor bereid gevonden dezen te geven: Rector Braakman, Den Haag; Kapelaan van Alphen, Den Haag en den heer Teunissen, Gouda. Deze heeren zullen nog een 4en persoon assumeeren. De cursus zal gegeven worden, op tien ach tereenvolgende Donderdagen, om half acht des avonds. Het ligt in de bedoeling, hiermede zoo spoedig mogelijk te beginnen en de eerste lessen te doen aanvangen half October of begin November, De kosten per cursist bedragen f 7.50 bij den aanvang te voldoen. Het lokaal wordt nader aangegeven. Men kan zich aan den heer Herm. A. Willenborg, secre taris, Frans Halsstraat 29, Haarlem, opgeven, bij wien het schema van den cursus te verkrij gen is. Gisteren heeft op het kruispunt Venneperwee IJweg in Haarlemmermeer een hevige botsing plaats gehad tusschen een met ongeveer 2000 K.G. stroo beladen vrachtauto van den heer N. en een luxe-auto, afkomstig uit Den Haag, ver moedelijk doordat beide bestuurders de situatie ter plaatse niet goed kenden en in de meening verkeerden, dat de een voor den ander stoppen zou. De schok was zóó hevig, dat de zwaar be laden vrachtauto omsloeg en gedeeltelijk terecht kwam op de betonnen brugleuning, waarvan een groot stuk afbrak en van zijn plaats verschoven werd. De bestuurder van den luxe-auto scheen er oogenschijnlijk nogal goed afgekomen te zijn, hoewel hij veel pijn had. De vrachtautobestuur der kwam met den schrik vrij. Beide wagens werden grootendeels vernield. Zij zijn naar een garage gesleept. Doordat de lading stroo op de brug en den weg verspreid lag, was het verkeer ter plaatse eenigen tijd gestremd. Door de polite werd al het mogelijke gedaan om den weg spoedig vrij te maken. B. en W. van Haarlem hebben vergunning verleend aan de Vereeniging van Oudstrij ders der Zee- en Landmacht uit Ned. Indië „Het Vaderland Getrouw", tot het houden eener collecte in deze gemeente, die gehouden zal worden op Maandag 3, Dinsdag 4, Woens dag 5, Donderdag 6 en Vrijdag 7 October a.s. Deze collecte wordt ten zeerste in de belang stelling der Haarlemmers aanbevolen. Tevens zij medegedeeld, dat aan oud-mili tairen, weduwen en wezen een uitkeering zal worden verstrekt om in hun onderhoud te voorzien. Bij het overlijden van oud-militairen zullen zij door de Vereeniging met militaire eer ter aarde worden besteld. Het was een buitengewoon goed idéé van het Bloemendaalsche crisiscomité, om, specu- leerend op de vrouwelijke ij delheid en niet minder op de vrouwelijke liefdadigheid, de dames uit te noodigen tot deze show. In een aardig voorwoordje zeide mevr. Dyserinck o.a., dat de op brengst van de zen middag voor de eene helft ten goede kwam aan het crisis-comité en voor de andere helft aan de stichting „Hoo- geland" te Arn hem, een door gangshuis voor gevangenen van alle gezindten. Dat de firma Gerzon zich den ernst der tij den volkomen bewust is, be wijst zij door het feit, dat het grootste deel van de toilet ten, die hier ge toond werden, van Neder- landsch fabri- caat is en dat de meeste prij zen in overeen stemming zijn met de vermin derde koop kracht. Vóór het feest een aanvang nam gunde een der heeren van Gerzon ons even een kijkje ach ter de coulissen. Hier werden de speelsters in deze revue, de altijd glimlachende manne quins, door de coiffeuses van den kapsalon Bosvan den Enden, showfahig gemaakt, hier zagen we een chaos van kanten, fluweelen en zijden toiletten, bergen hoedjes, waaronder zeer kostbare exemplaren van de Parijsche huizen Le Monnier, Marthe, Patou. Op 't eerste ge zicht zien we de waarde van zöo'n nietig dopje niet, maar als de mannequin het toont, juist zooals het moet gedragen worden, van achte ren hoog, van voren flink getrokken boven het rechteroog dan waardeeren we b.v. zoo'n schepping van Patou: 'n baret je van zwart fluweel cotelée, met een groote roode knoop, in combinatie met handschoenen van hetzelfde fluweel met een handpalm van peau de pêche. Het zou ons te ver voeren hier een beschrijving te geven van al die mooie en elegante mantels met hun breede typische kragen en ballonmou wen, van al die meest zwart-witte namiddag japonnen en van die droom-schoone avond toiletten. Er zijn altijd enkele van die schlagers, van die succesnummers, waarbij een zucht van bewondering opgaat en waarin de mannequin zich nog eens extra laat bewonderen. Hier noemen we b.v. de chique zwarte jas, origi neel versierd met veulen, die hierboven is af gebeeld. De zwarte mantel, die een ovaal schouderstuk heeft, waaronder kleine pofmou wen van petit gris, dan die bruin fluweelen met wijde mouwen, die met grove stiksels ver sierd zijn en die is afgewerkt met een grooten shawlkraag van bruin persianer. De japon die hieronder gedragen werd, was van dezelfde kleur crêpon, het bovenstuk versierd met goed zicht bare a jour-naden. We merken op, dat alle garneering en bijkomstigheden goed zichtbaar zijn. We houden b.v. niet meer van een klein, popperig handschoentje en 'n snoezig waaiertje. De fluweelen handschoenen en de glacé leeren met kappen maken heusch onze hand niet kleiner en het waaiertje, waarmee men vroeger even een glimlachend mondje bedekte, heeft plaats gemaakt voor een waaier, waarachter we zeker voor de helft schuil gaan. Natuurlijk behoorde de waaiter van lila struisveeren met het parelgrijs kanten toiletje tot de succesnum mers en niet minder het feeërieke avond- costume van wit velours chiffon transparent in combinatie met geweldig lange handschoenen van zwart fluweel en 'n kolossalen dof-zwarten waaier. De avond-mantel, van helrood fluweel met wit bont, die hierbij gedragen werd, was ten slotte het hoogtepunt. Met den traditioneelen bruidsstoet, waarbij ditmaal het bruidje in witte kant en de dames d'honneur in 't lila waren, met paars fluweelen hoeden, sloot deze interessante en om het doel, hoogst sympathieke mode-show. C. DAMEN. Den 4den October a.s. viert de Zeer. Eerw. P. Petrus Gulickx M.S.C., overste en directeur der Apostolische School te Driehuis, zijn zilveren professiefeest. De Zeer Eerw. P. Gulickx M.S.C. werd gebo ren te Baarle-Nassau, den 27en Juni 1887. Hij maakte zijn gym nasiale studies aan de Apostolische School te Tilburg, trad in 't Noviciaat der Missionarissen van het H. Hart te Arnhem, in 1906, en deed daar in 1907 zijn professie. Zijn hoogere studies maakte hij in Arn hem en in Leuven (België), waar hij in 1912 den 15en Aug. tot priester werd gewijd. Na de voltooiing zijner studies was hij eerst eenigen tijd werk zaam als assistent van den Minister Provin- cialis te Tilburg, maar in 1914 volgde zijn be noeming voor den werkkring der M.S.C. in Brazilië, maar door ziekte werd hij reeds in den loop van het eerste jaar gedwongen naar Holland terug te keeren. Na herstel van zijn ziekte werd hij aangesteld tot leeraar aan de Apostolische School te Tilburg. Daar bleef hij tot irf 1922, in welk jaar hij werd benoemd tot overste van het studiehuis der Philosopaen te Arnhem. Maar reeds in 1923 werd hij naar Tilburg verplaatst als overste en directeur der' Apostolische School. In 1926 werd hij als zoo danig herbenoemd. In 1929 werd hij oeconoom van het huis te Tilburg en tevens directeur der Eerw. Broeders, die in Tilburg hun novi ciaat maken en opgeleid worden voor de ver schillende werkzaamheden die zij later te ver richten hebben, totdat in 1930 zijn benoeming volgde als overste en directeur der Apostolische School te Driehuis. Hij is tevens reeds' vele jaren lid van den Provincialen Raad. Zijn vruchtbaar klooster- en priesterleven is dus tot nu toe hoofdzakelijk gewijd geweest aan de opleiding en vorming der toekomstige leden zijner congregatie. Moge het H. Hart hem zelf en zijn werk, rijkelijk zegenen en velen die be lang stellen in den persoon en het werk van den jubilaris zullen dien zegen door een vurig gebed afsmeeken. Voor hen, die er prijs op stellen den jubi laris persoonlijk te komen eliciteeren, zal er a.s. Dinsdag 4 October, van 12 tot half twee receptie gehouden worden. Vrijdag herdachten de heeren Stoelhorst, ploegbaas: P. Beugeling, machine-bankwerker; A. Moser, zadelmaker; A. Perry, draaier, en Baltes electricien, den dag, dat zij 25 jaar ge leden in dienst kwamen bij de Nederlandsche Spoorwegen. De jubilarissen ontvingen namens de directie het gebruikelijke geschenk in enve loppe en een oorkonde. Ook door hun col lega's werden zij gehuldigd en van hen ont vingen zij vele blijken van belangstelling. De heer Stoelhorst kreeg een gouden horloge, de heer Beugeling een fauteuil, de heer Baltes een boekenkast en een barometer. In de Zadelmakerij was een fraaie versiering aangebracht. Veel belangstellenden hadden zich verzameld, toen de heer Heilager den heer Moser toesprak en hem namens zijn collega's, een fraai theemeubel aanbood met' een oor konde, geteekend door den heer J. Fortgens. De jubilarissen brachten den dag verder in huiselijken kring door, waar zij nog vele blij ken van belangstelling mochten ontvangen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Maandag en Dinsdag geen audiëntie verleenen. Wat was 't eenig, Maandagavond, vond je niet? De vraag om nog zoo'n avond te organiseeren kwam d?in ook zoo echt spontaan. Want ja, 'n beweging zooals De Graal is, kun je ook eigenlijk in één avond niet voldoende leeren kennen. Daar is meer voor noodig. Voor allen, die dus Maandagavond al wat eerder vertrokken waren, berichten we hier nog even, dat onze vervolg-avond definitief gesteld is op Donderdag a.s. 6 October, om 8 uur in ons clubhuis, Spaame 29. Willen allen die Donderdagavond verhinderd zijn, maar wel Maandagavond 3 October kunnen komen, dit even per briefkaart of telefoon be richten aan Spaarne 29? Dan kunnen we daar met een en ander op rekenen, 't Telefoonnummer is 16700. Natuurlijk zijn ook nieuweingen hartelijk welkom! Voor hen zal dan in 't kort nog even her haald worden, wat wij Maandag al hoorden. Je hebt wat gemist, jullie allemaal, die Maan dagavond thuisbleven! Kom je schade nog gauw inhalen. Donderdag! Toe, O. L. Heer maakt 't je nu zoo gemakkelijk. Maar Hij vraagt dan ook van jou, dat je je gaat organiseeren in 't leger van jonge vrouwen, die strijden voor de uitbreiding van Zijn Rijk. Niet met wapen geweld, maar met haar vrouwelijke deugden van ootmoed en geduld en lieftalligheid. De Graal is al hard bezig „internationaal" te worden. En denk je soms niet, dat je ver schrikkelijk spijt zoudt hebben, als je na eenige jaren bemerkt, dat De Graal 'n wereldbewe ging is geworden, waarin alle katholieke jonge vrouwen georganiseerd zijn (want zóóver zal 't komen) en jij hebt je mooiste jonge jaren laten voorbijgaan, zonder je schouders gezet te hebben onder dat heerlijke Gods-ideaal: „Winnen de wereld voor God in den hemel!" Zeg nu niet: „Ja maar, ik heb al zooveel, ik ben in die en die vereeniging en ik help al aan dat en dat goed werk!" Maar De Graal staat los van dat alles! Al ben je in nog zooveel vereenigingen, dan hoor je nog in De Graal, want De Graal is geen „vereeniging", maar een beweging! Snap je dat? 'n Katholieke strooming, die verjongend en vernieuwend over de heele wereld moet gaan. Daar hoort ieder Katholiek jong meisje bij, dus: jij ook. Of denk je soms, dat onze felste tegenstanders, de communisten, 't erbij zullen laten zitten? „De kinderen der duisternis zijn slimmer dan de kinderen des lichts", zei O. L. Heer al. Denk je dus nu het tegenovergestelde geval eens in: dat over eenige jaren ook in ons land de communistische jeugdbeweging ons over het hoofd zou gaan groeien en er toestanden gaan heerschen, zooals er nu in Rusland zijn. Dat God uit het openbare en 't private leven ge bannen zou worden. Zou 't niet mede door Jouw onverschilligheid, jouw tamheid zijn? Maar dat mag toch zeker niet!? Wij kunnen, wij zullen overwinnen met Gods hulp, alswij ons organiseeren! Hebben wij soms niet de mooiste, de verhevenste idealen? Kom dan, jonge vrouw, steek spontaan je handen uit de mouwen. In De Graal is gelegen heid om je talenten uit te buiten, niet voor je eigen eer, maar voor de eer van Hem. Die je ze gegeven heeft en om Zijn Heerschappij te bevestigen en uit te breiden. Ken je soms heerlijker doel? Toe, val niet over kleinigheden als daar zijn: de kleur of de snit van een uniform, die je niet zou bevallen. De Graal is breed en ruim van opvatting. Je begrijpt toch wel, dat dat niet het essentieele van onze beweging uitmaakt! 't Wezenlijke, dat is ons ideaal! Of liever: ons concrete doel! En je zult toch wel met ons eens zijn, dat dat grootsch en heerlijk en verheven is! Tot Donderdag- (Maandag) avond dus, we rekenen op je, hoor! Zul je 't niet vergeten, want we geven voor dien tijd geen seintjes meer. Wij zullen zorgen voor 'n ruime, gezeliige kamer (desnoods twee!) zorgen jullie ervoor, dat ze vol komen? DE TORENWACHTERS. 26 Sept.—1 Oct. 1932. Met het uitspreken van de rede van den Duitschen Minister von Braun heeft een nieuw begrip in de economische wereld zijn intrede gedaan. Namelijk het begrip „exportfanatici", een begrip dat, hoewel nog slechts zeer kort in het leven, reeds duchtig van alle zijden is ge commentarieerd en becritiseerd. De Duitsche Minister geeft als toelichting het volgende te kennen: „Nu zijn er zoowaar nog steeds fanatici, die gelooven dat men het Duitsche volk op den duur alléén kan onderhouden uit den indus- trieelen export, gepaard gaande met invoer van goedkoope levensmiddelen. Geheel afgezien van het feit dat ik de beteekenis van den aan den grond verknochten boer hóóger aansla, wijs ik er op dat de ontwikkeling heeft aange toond dat men den export niet in de hand heeft." Uit deze woorden, die bedoeld zijn het begrip „exportfanatici''' te verklaren, kan ons echter met den besten wil der wereld niet dui delijk worden, waarom zij, die meenen dat Duitschland het hoofdzakelijk van zijn export moet hebben, zoo fanatisch zijn. Ook zelf zien wij absoluut niet in hoe Duitschland zijn bui- tenlandsche schulden anders dan tenslotte door goederenuitvoer zal moeten betalen. Intusschen heeft, in verband met deze overtuiging van von Braun, de Duitsche regeering een zeer dras tische contingenteering van den invoer van land- en tuinbouwproducten voorgesteld, welke wanneer zij inderdaad wordt doorgevoerd de coup de grace voor onzen vaderlandschen landbouw beteekent. Blijkbaar als pleister op de wonde dient het volgende ministerieele troostwoord: „Ik geef bij deze gelegenheid uiting aan de hoop dat het aan onze nabuur landen moge gelukken, om door beperking hun ner productie het evenwicht in hun huishou ding weer terug te vinden." Deze plannen van de Duitsche regeering gepubliceerd op een oogenblik dat economische conferenties voor de opheffing van handelsbe lemmeringen aan de orde van den dag zijn hebben velen met stomheid geslagen. En men weet waarlijk niet waarover men zich meer moet verbazen, over het autarkisch karakter van dit nieuwe plan, ondanks de algemeene af keer van autarkie, of over den euvelen moed, waarmede Duitschland zijn besten klant Neder land rücksichtslos gaat dupeeren. Dit nieuwe Duitsche economisch program draagt een sterk agrarisch-protectionistisch karakter en het lijkt ons, met het oog op het subjectieve element dat nu eenmaal dikwijls bij regeeringsdaden 'n rol speelt, niet onverant woord te meenen dat de particuliere belangen van een deel der Duitsche regeeringsleden, die immers tot den stand der Landjonkers met hun uitgebreide bezittingen behooren, aan deze politiek niet vreemd zijn. Dat Duitschland ook zijn boeren „een plaatsje onder de zon gunt" zooals von Braun het uitdrukt, is niet meer dan menschelijk, maar waarom het noodig is den naburigen landbouwstaat Nederland, tevens grootsten afnemer van den Duitschen export, op zóó brutale wijze voor het hoofd te stooten, is wel niemand duidelijk. Wanneer werkelijk geschieden gaat, wat volgens de rede van von Braun in de bedoeling ligt, dan wordt een bij wijze van represaille-maatregel van regeerings- wege georganiseerde boycot van Duitsche goe deren hoe hatelijk van karakter die ook zou mogen schijnen een noodzaak. Onze regee ring moge nu eindelijk haar inerte houding eens laten varen, want nu zou een voortgezette hou ding van lijdelijkheid en een voortgezette toe passing van vrijhandelsbeginselen in volslagen isolement, op Prinzipienreiterei gaan lijken. Wat baten ons schoone, op roemrijke traditie be rustende, beginselen, wanneer ons land er aan te gronde gaat? Is het niet ergerlijk bijvoor beeld, dat wij aan tienduizenden Duitsche werkkrachten in ons eigen land werkgelegen heid verschaffen, terwijl honderdduizenden landgenooten geen werk kunnen vinden? Dit is een dwaze toestand waaraan reeds lang een einde had behooren te worden gemaakt. Wan neer een Nederlander in Duitschland werkt, moet aan den Duitschen Staat door den werk gever een vergoeding worden betaald, zoodat Duitschland (evenals trouwens Frankrijk en Engeland) practisch voor den Nederlandschen werkman is afgesloten. Het lijkt wel alsof men hier in ons land de werkelijkheid eenvoudig niet wil zien. Geen enkel particulier bedrijf ter wereld zou er zulk een politiek, of liever zulk een gebrek aan po litiek op kunnen nahouden zonder zijn eigen doodvonnis te vellen. Vreemde arbeidskrachten in dienst nemen en zijn eigen werklooze arbei ders moeten ondersteunen, is zoo verschrikke lijk dwaas en zoo volkomen in strijd met het gezonde verstand, dat men iets dergelijks alleen van ons langzaam-werkend en traag-vattend regeeringsapparaat kan verwachten. Het zal nu wel weer requesten en verzoekschriften regenen, die op de gebruikelijke wijze langzaam en be dachtzaam in de ambtelijke molens zullen worden gemalen, alvorens zij voor het gebruik gereed zijn. En daarna zal over den inhoud te zijner tijd uit den treure worden getwist en gekibbeld en terwijl de Senaat beraadslaagt gaat Saguntum te gronde. In handelspolitieke aangelegenheden behoorde de regeering ofwel snel te handelen ofwel, wat naar onze meening het eenig juiste zou zijn, een afzonderlijk insti tuut in het leven te roepen, bestaande uit koop lieden (in den ruimsten zin van het woord) juristen en vertegenwoordigers van de regee ring, die zelfstandig en namens den Nederland schen Staat beslissingen kunnen nemen. Het tegenwoordige systeem is ten eenenmale ver ouderd nu handelspolitieke maatregelen vain ons omringende Staten aan de orde van den dag zijn. Het is begrijpelijk dat deze nieuwe bedrei ging voor onze nationale welvaart ook op de Beurs een onaangenamen indruk maakte en het wisselend koersverloop in Wall Street op de aandeelenmarkt het gevolg was. Slechts op de beleggingsmarkt ging het redelijk levendig toe en gemeentelijke leeningen vormen nog steeds een gewild object voor het plaatsing zoe kende overtollige geldkapitaal. Zelfs de nieuwe leening van de gemeente Amsterdam vond een gunstig onthaal en werd sterk overteekend, waaruit blijkt dat de hoofdstad des Rijks nog steeds een magische aantrekkingskracht op geldbeleggers schijnt uit te oefenen, ondanks de zonderlinge financieele capriolen der edel achtbare vroedschap en den minder pleizie- rigen toestand van de gemeentelijke financiën, welke daarvan het gevolg is. Rg. Het bestuur schrijft ons: Na in de afgeloopen maanden geheel ver nieuwd en aangevuld te zijn, worden de St. Vincent'iusbibliotheken in deze stad in de eerste week van October weer geopend. Ofschoon oorspronkelijk deze bibliotheken zijn opgericht, om de door deze vereeniging verzorgde armen ook geestelijk voedsel en pas sende ontspanning te geven, bleek al spoedig de belangstelling voor dit werk, ook uit andere kringen, zoo groot, dat hieraan tegemoet komende de Vincentiusvereeniging haar biblio theken verder heeft ingericht voor iedereen, volwassenen, jongens en meisjes, die voor weinig geld goede, boeiende en ontwikkelende lectuur wil genieten. Daar alle boeken die door haar worden uitgegeven, zijn goedgekeurd door een specialen keurraad, daartoe aangesteld door den Hoofdraad in Den Haag, kan de ver zekering worden gegeven, dat geloof en zeden bij den lezer niet worden gekwetst', wat van het lezen uit neutrale bibliotheken zeker niet kan worden gezegd. Mede daarom, mag onswerk zich dan ook reeds vele jaren verheugen in een groote be langstelling van het Katholiek lezend publiek. Geregeld worden nieuwe werken aangekocht; bij den aanvang van dit nieuwe sizoen werden voor elke bibliotheek ruim 40 van de nieuwste uitgekomen jongens- en meisjes boeken aan geschaft, terwijl voor volwassenen een keuze van ruim 20 nieuwe boeken is gedaan. Voor de reeds jarenlange trouwe lezers mag dit een reden zijn, om zich opnieuw te laten inschrij ven, zij echter, die om welke reden dan cok, tot nog toe uit onze bibliotheken boeken haal den raden wij aan het eens te probeeren, en onzen catalogus a 25 cent te koopen. Daarin vindt u vermeld, de ruim 3000 boeken, die in elk onzer bibliotheken aanwezig zijn. U zult daarin zien de groote verscheidenheid en ruime keus, die voor iedere smaak valt te maken. De kosten van inschrijving bij onze biblio theek zijn 3 cent. Voor elk boek wat geleend wordt moet 3 cent per week worden betaald. Voor dubbele nummers 5 cent, terwijl voor belangstellenden heele en halve jaargangen van de Kath. Illustratie, ingebonden, a 10 cent' per week verkrijgbaar zijn. Ten slotte verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Als andere jaren verwachten wij ook nu een groote belangstelling. Dit zal de besté voldoe ning zijn voor de moeiten en kosten, welke onze vereeniging, ook op dit gebied zich ge troost. HET BESTUUR. Te Leiden is geslaagd voor het doctoraalexa men rechtsgeleerdheid de heer dr. W. S. Ge- linck te Haarlem; voor het economisch candi- daatsexamen indologie de heer W. J. Klyn te Sassenheim. (Herplaatsing wegens misstelling) De modeshow, welke deze firma gistermiddag op de eerste étage van haar gebouw in de Groote Houtstraat hield, ten bate van het crisis-comité, mocht zich verheugen in een buitengewoon groote belangstel ling. De ruimte was tot in de uiterste hoeken gevuld met da mes, die even ver langend uitzagen naar de verras singen van de wintermode, als kinderen in den Sinterklaastijd naar den zak van Pieterman. En werkelijk, of we slank zijn of ge zet, jong of be jaard, de mode heeft voor ieder een passend en elegant toilet. Wilt U gekleed gaan in den trant der Middeleeuw- sche jonkvrouw met een kleed met korte taille, vier kant uitgesneden hals en lange ruime mouwen, of houdt U van de empirelijn of van den Victoria-stijl met pelerine en pofmouwen, de mode brengt U alles, maar daarnaast ook het 1932-costuum, dat wel ontstaan is uit al deze verre herinne ringen, maar dat ontegenzeggelijk zijn eigen cachet heeft gekregen. Bijvoorbeeld het aardi ge ensemble van bruin en beige, schuin ge streepte chenille met een kort jasje van bruin frotté of dat, naar het model van Maggy Rouff van licht-bruine crêponzijde, zoo eigenaardig geweven, dat we het het beste kunnen ver gelijken met boomschors-chocolade. En dan dat beeldige trois pièces, dat bestaat uit 'n kort jasje van breitschwanz met grooten witten kraag op 'n zwart wikkelrokje; daarover werd weer een lange mouwlooze jas gedragen, waaruit dus de breitschwanzmouwen te voorschijn kwamen. Een chique apart en hoogst modern geheel. Als we nu onze aandacht wijden aan lijn en kleur der mode in 't algemeen, dan zien we, dat de mantels nog getailleerd zijn en hun hoogtepunt hebben in den kraag. In plaats van den shawlkraag zien we nu veel gestrikte of ge kruiste cravattes en kragen, die meedoen aan de algemeene neiging om de schouders te ver- breeden. De meest gezochte kleuren zijn bruin, paars, licht-paars of fuchsiakleur, zwart, wit en grijs. De japonnen, veel combinaties van zwart en wit of zwart en rood, zijn in 't oog vallend versierd. Het is b.v. niet meer een klein kraagje of smal biesje, doch heele mouwen, een voorstuk of groote pelerine van afstekende kleur. By de avondjaponnen zagen we er vele, die we kunnen dragen zonder onze principes op het punt van zed'ge kleeding geweld aan te doen. De snoezige pelerientjes van crêpe georgette of, zooals we hierboven zien afge beeld, van genopte tulle, omzoomd met een rand van haneveeren, de leuke korte ballonmouwen of glinsterende schouder-volants geven vol doende bedekking en staan bovendien zeer elegant. In plaats van de bridge-coat dragen we nu een kort helkleurig bolerootje, een los neerhangende draperie of een cape van velours hermine, 'n verrassende imitatie van het ko- ninkiyk hermelijn. Wü hebben bijna 3 uren onafgebroken ge noten van de beeldige copiën van de modellen der groote Parysche mode-ontwerpers, van de mooie, warme jassen, de wollen jumpers, de peignoirs, pyama's, hoedjes en handschoenen, en wij weten zeker dat er aan het einde van deze show geen enkele vrouw was, die niet in stilte het voornemen had gemaakt, om haar garderobe met minstens een van deze toiletten aan te vullen. De Haarlemsche Orkest-Vereeniging, dirigent Frits Schuurman, geeft een namiddag-concert op Zondag 2 October, des namiddags te half drie in de Gemeentelijke Concertzaal. Het programma is als volgt: Ouverture „La Princesse Jaune", C. Saint- Saëns; Impressions d'Italie, G. Charpentier; a. Serenade; b. Bij de bron; c. De muilezeltjes, d. Vergezichten. Violoncel-solo: Cor de Wilde. Alt-soloFerd. Leidner. l'Arlésienne Suite No. II, G. Bizet. Pastorale Intermezzo; Menuet; Farandole. Fluit-solo: Joh. Spies. Piet Hein Rhapsodie, Dr. P. van Anroov. Pastoor, we hebben in het vorige Zaterdag avondnummer Uw weekpraatje niet gelezen. U waart toch niet in de lappenmand, of U gaat op het eind van uw mooie taak den moed toch niet verliezen? Goddank, geachte lezer en lezeres, we zijn nog springlevend en gezond en den moed laten zin ken, daar denken we nog niet aan voorloopig! Echter nemen de verhuizingsbeslommeringen en wat daarbij behoort je dikwijls zoozeer in beslag, dat je geen tijd kunt vinden zelfs niet voor een onnoozel Zaterdagavond-epistel in de Nieuwe Haarlemsche Courant. Toch mogen wij niet zwijgen! Want we moeten nog een dank baarheidsplicht vervullen jegens allen, die heb ben bijgedragen hun kleine offertjes voor net St. Josephsbeeld in de nieuwe kerk van Sant poort. Hier zien we in waarheid de vervulling van het spreekwoord: „Vele kleintjes maken één groote". Door kleine giften en gaven heeft onze ijverige zelatrice een voldoende bedrag bij eengezameld om het nieuwe St. Jozefbeeld te bestellen, hetwelk zal worden uitgevoerd door den bekenden beelhdouwer C. Smout. Het stelt voor den H. Joseph met het Goddelijk Kind, als Voedstervader, Beschermer der Kerk en Pa troon der werklieden. Het zal een waar sieraad zijn voor ons Santpoorts heiligdom en menig gebedje zal daarvoor gestort worden ten be hoeve van onze edele weldoeners en weldoen sters. Moge O. L. Heer hen op voorspraak van St. Joseph rijkelijk beloonen! Nu de propere Hollandsche huismoeders met de z.g. najaarsschoonmaak of uithalerij begin nen, beveelt de bouwpastoor zich beleefd aan voor oud gouden of zilveren sieraden. Mag ik tevens de zelatricen herinneren, dat in October de maandelijksche vergadering wordt gehouden op Woensdag a.s., 9 uur, ten huize van den heer P. Hubers, Hoofdstraat, Sa - poort. Dat niemand wegblijve. De pastoor zonder kerk, A. F. J. GOOSSENS, pr. Santpoort (Dorp) Frans Netscherlaan 12. Telefoonnummer Haarlem 23190. Gironummer 52458. De pastoor z'n koe-oe! Troelala, troelala, de pastoor z'n koe jaja, Troelala, troelala, de pastoor z'n koe. Dit ouderwetsche refrein bleef maar door mijn hoofd spelen, met de variant hoed in plaats van koe. De pastoor z'n hoe-oed! Ik was met pastoor ergens op bezoek ge weest en toen ik wegging, na pastoor, die al even vroeger vertrokken was, ontdekte ik dat hij er met mijn nieuwen hoed vandoor was, en bij informatie bleek dat hy op de fiets naar het andere uiteinde van zijn parochie gegaan was. (Zou ie expres zoo ver gegaan zijn?) Daar zat ik met den hoed van den pastoor. Troelala, troelala. Maar ik had toch graag den mijnen weer terug. Goede raad was duur. Een gedienstige buurman moest er met zijn auto aan te pas komen en als twee rechercheurs trokken wij er moedig op uit. Gelukkig waren wü den dader tamelijk gauw op spoor en om dat hy rouwmoedig schuld bekende en zich weer gewillig met zijn eigen hoofddeksel te vreden stelde, hebben wij beloofd dat wy er geen politiezaken van zullen maken. De pastoor z'n hoe-oed! Troelala, troelala. Eenigen tijd later liep ik in de stad en zag bij het station een zee van menschen Zou het bekend zijn, dacht ik, van pastoor z'n hoe-oed? Je kan nooit weten, tegenwoordig met die radio en dien wakkeren K.R.O. Maar toen ze hoera riepen met hun rug naar mij toe, begreep ik dat ik veilig was. Maurice! Maurice Het was voor Maurice Chevalier, de filmster. Hoera! Hoera!! En met alle respect voor de film, kwam de droevige gedachte in mij op: Hoeveel van die rolprent-helden-aanbidders der grootstad aan bidden nog God en denken nog aan hun eigen kostbare zielen en aan de zielen van anderen? FATHER LEFEBER. St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn, postrek. 120937. Eén enkele ziel is meer waard dan alle schat ten van kunst en wetenschap der geheele aar de. Ook üw ziel. Ook de ziel van den heiden. Geachte heer Redacteur, Gaarne eenige plaatsruimte in uw geëerd blad. Bij voorbaat dank. Naar aanleiding van het ingezonden stuk, onder teekend door Jan van Haarlem, waarin deze zijn afkeuring uitspreekt betreffende de loonkorting bij de N.Z.H., den arbeidstijd, de zware taak ver vuld tijdens den zomer, zou het my aangenaam zijn, zoo Jan van Haarlem daartoe genegen is, met hem eens van gedachte te wisselen, daar hij mijns inziens wel wat zwartgallig is geweest in deze zaak. De verschillende feiten door hem aan gehaald zijn toch zoo klaar als de dag. Om te beginnen bij de loonkorting. Het is toch tot op dezen dag altijd zoo, dat de mindere man het zwaarst getroffen wordt op financieel gebied. maar eens de gehouden uitkeeringen die ge- 8®Yen zijn voor de z.g. extra week of de jubileums- uitkeering. En vindt Jan v. Haarlem het nu zoo erg 128 uur in de veertien dagen te moeten wer ken. Kom, kom. Kleine moeite. Een telegram van uit Den Haag en de 128 uur kunnen er 140 worden. En bedoelt Jan in zijn schrijven dat de diensten per dag ook aan den zwaren kant zijn? Hoe komt hij er bij? Het zijn toch pracht dienst tijden vooral in de wintermaanden! Ziet eens en oordeel. No. 69 Dienstrooster B van 7.48 tot 10.40, van 12.40 tot 15.00, van 18.00 tot 20.20; No. 70 van 8.45 tot 12.00. 13.30 tot 19.20. En wat een geluk als zoo iemand getrouwd is. No. 71 van den dienst moet rijden te beginnen 's morgens 6.50 tot 9.30, van 's avonds 19.40 tot 0.36, prachtige tusschentijd om voor moeder de wasch te doen. Nu ja, je moet niet zoo erg precies kijken, dan kom je er niet. En dat de liefde van de Directie tot haar perso neel om het vriespunt draait, ik geloof Jan, dat u erg zwaar op de hand bent. Verzoekt het perso neel wat, dan zal 't toch steeds onderzocht worden. Vraagt men vroegen dienst, dan krijgt men laten. Bevoorrechtingen vinden niet plaats, vraag maar eens den uitslag van de gehouden conferentie van Directie met de Vakbonden. Ik zal niet ver mis wezen, als uw gedachte zich strekt naar het corps hulppersoneel. Nu ja, wat zijn dat ook voor menschen? Dat zij in de drukke tijden soms 15 uur per dag werken, is toch niets bijzonders. Dat zij na afloop van het seizoen hun troost kunnen zoe ken bij Burgerlijk Armbestuur, gaat de Directie toch niet aan! Dat de een nu vijf a zes dagen werkt, de andere niets te doen heeft, is niet zoo erg. Ze mogen blij wezen, als deze menschen de geheele week niet hebben gewerkt, en zij den Zondagavonddienst mogen doen in den laten z.g. poetsdienst. Zij weten zeer goed het systeem van de Directie. Als ze worden opgeroepen, moeten zij klaar staan, geiyk een brandweerman. Neen Jan, men mag nog blijde wezen in dienst verband te staan bij de N.Z.H. Moge dit schrijven Jan een beteren kijk op de zaak gegeven hebben. Dan zal zeer zeker zijn liefde voor het Trambedrijf toenemen. PIET GOEDENMOED.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9